Amiga 1200 Klavye Şeması

Sizlere A1200 klavyesini nasıl güvenli ve karmaşık olmayan bir yöntemle ve resimlerle buradan anlatmaya çalışacağım. Amiga hardware'ini incelediğiniz zaman, aslında o kadar da karmaşık bir yapıya sahip değil. Yapacağımız işlem Amiga'nın board'undan 5 adet kablo çıkarmak. Yalnız burda önemli olan klavye A500, A1000, A2000, A3000 veya A4000 klavyesi bulmak. Burda dikkat etmeniz gereken, klavyenin üstündeki keyboard encoder'ı isterseniz 1200 tuşlarını kullanabilirsiniz. 1200'ün klavye encoder'ı maalesef board'un üstüne kurulmuş ama üzülmeyin, board'un üzerine ek bir parça takmadan klavyemizi ayıracağız. Bunu nasıl yapacağız? İlk önce Amiga'nın içindeki klavye kontrol entegrelerini bulacağız. Bu chip'leri aramanıza gerek yok. Hemen A1200 klavyesinin takıldığı soketin yanındaki iki adet çipten, bunların biri 8520 ismi verilen paralel, seri portları ve klavyeyi kontrel eden chip bu chip'ten iki adet uç çıkartıyoruz. 43. bacaktan KBDAT, 44.bacaktan KBCLOCK. Öteki chip'imiz ise keyboardMPU chip'i. Bunun da 38. bacağından KBRESET ucunu çıkarmak. Aslında AMİNET'te de bulabileceğiniz açıklamada KBMPU entegresinin 13 ile 14 üncü bacaklarının kesilmesini de göstermişler, ama benim yaptığım sistemde buna gerek yok. A1200 klavyesini zaten ayırıyoruz ama eğer iki klavye kullanacaksanız tabii bu mümkün değil. KeyboardMPU'ya elveda deriz.

Size 5 uç demiştim. Son ikisi de klavyemize artı 5 volt ve Gnd uçları. Bunları da Amigamızın disk driver'ına elektrik veren 4 uçlu soketinden alacağız. Zaten Amigamızı kasaya koyduğumuz için bu soket boş kalıyor, driver'ımız gücünü PSU dan alıyor. Şimdi gelelim Amiga'da hangi klavyeyi kullanacağımıza... Ben kendim bulunması en kolay olan A500 klavyesini kullanıyorum. A1000, 2000, 3000 ve 4000 klavyesini bulmanız Türkiye'de biraz zor. Çoğumuz Amiga500'ün içini açmışsınızdır. A500 klavyesinin üstünde bir Keyboard Encoder'ı var. İsterseniz bu encoder'ı çıkartıp A1200'ün klavyesini ya da A500 klavyesini kullanabilirsiniz. A500 encoder'ın üzerinden 5 adet kablo A500'ün board'unun üzerindeki sokete gider. Bunlar aşağıdaki şemada olduğu gibidir.

Burada 5, 7 ve 8.uçlar kullanılmayacaktır. Şema üstten görünüştür. Bundan sonrası A1200'den çıkardığımız 5 ucu yani keyboardMPU'dan KBRESET, 8520'den KBCLOCK, KBDAT ve Driver power soketinden +5V, GND kablolarını uygun yerlerine birleştirmek. Ara kablomuz herhangi bir PC klavye kablosu veya içinden en az 5 adet kablo giden izoleli bir kablo olmalı. Aşağıda verdiğim şemaları dikkatlice takip edin. Bağlantılarınızı dikkatlice yapın. Bütün bağlantıları yaptıktan sonra, bağlantılarınızı tekrar kontrol edin. Herhangi bir kısa devre olup olmadığına emin olduktan sonra makinenizi çalıştırın ve son kontrol makina çalışırken 8520 ve KeyboardMPU çiplerinin ısınıp ısınmadığına bakın. Eğer bir ısınma olursa makinanızı hemen kapatın. Bağlantılarda herhangi bir yanlışlık varsa zaten klavye de çalışmaz ve çiplerin hemen ısınması lazım... Yarım saat veya saatler sonra bir ısınma görünürse bu normaldir. Gerçi kasanın içinde bu biraz zor. Evet arkadaşlar yaptığımız sistem dediğim gibi karmaşık bir işlem değil. Elektronikle az da ilgisi olan arkadaşlar bu işlemi yapabilir, anlamayan arkadaşlar da güvendikleri bir elektronikçiye bu şemaları göstererek bu bağlantıları yaptırabilirler çünkü yapılan sadece board'dan 5 adet uç çıkartmak. Herhangi bir baskı devre yapılmıyor. Burdan birşey daha söylemek istiyorum. Şu an ben bu uygulamayı A500 encoder'ini kullanarak yaptım ve gayet güzel şekilde çalışıyor. A1000, 2000, 3000 ve 4000 klavyelerini test edemedim. Eğer siz bu klavyelerden birini kullanacaksanız Aminet'teki şemalarda KBMPU çipinin 2 ayağının kesilmesi gerekebilir. Dediğim gibi A500 klavyesinde buna gerek yok. Evet arkadaşlar inşallah yazdığım ve gösterdiğim şeyler işinize yarar. Benim işime yaradı. Ve benden yardım isterseniz mail atmanız yeterli.

Erci


Hazırlayan: Erşan Varol
(Düzenleyen: Deniz Can Çelik - 13.8.2004)