A600 Klavye Problemi

A600'ümün içine 3.5 HD'yi sığdırmaya çalışırken nasıl olduysa klavye kablosunu zedelemişim ve bir sürü tuş çalışmamaya başladı. Daha sonra kontrol ettiğimde ise film kablo üzerinde bir adet yolun kesildiğini gördüm. Alttaki siyah kısımda ise ince çizikler vardı. A1200 ve A500 klavye film kablolarına göre A600 film kablosunun jaka giren kısmı daha hassas, daha çabuk deforme oluyor. Mümkün olduğunca A600'ün klavye kablosuyla oynamayın. Fazla çıkarıp takarsanız kesin başına bir iş gelecektir.

A1200 ve A500 klavyelerindeki tuş yerleşimi farklı olduğundan onların klavyesinin film kısmını da A600'de kullanamıyorsunuz. Pek fazla yapacak birşey de kalmıyor. Aslında bunun için bulduğum iki çözüm yolu var:

1-) Klavyenin film kablosunun arızalandığı, temasın kesildiği bölümü bulup, kabloyu oradan düz bir şekilde makasla kesin. Kestiğiniz yerin jaka girecek bölümün bir santimlik kısmına bir bant yapıştırıp çekerseniz birkaç denemeden sonra film kabloyu koruyan (aslında koruyamayan) boya kısmı kalkacak ve iletken kısım ortaya çıkacaktır. Bu kısmı zedelemeden klavye jakına takarsanız, probleminiz çözülecektir. Fakat bu şekilde jaka taktığınız kısım oldukça hassas olacaktır. Bu şekilde kullanırken, A600'ün içini açıp sık sık klavyeyi çıkartmayın, yoksa yine zarar verip tekrar kısaltmanız gerekir. Yine de basit bir çözüm...

2-) İkinci yöntem biraz uzun ve biraz lehimle uğraşmış olmayı gerektiriyor, ama kesin çözüm ve bir daha asla size problem çıkartan bir klavyeniz olmayacak. Günde 70 kere çıkartıp takabilirsiniz klavyeyi. Benim klavye şu anda bu şekilde çalışıyor ve çok da güzel oldu. İlk olarak A600'ü klavye ve floppy'den kurtarın. A600'ü board'undaki metal kısımdan da vidalarını sökerek ayırın. Sonra beyaz klavye jakını havya ve lehim pompası işbirliğiyle board'dan sökün. Board'da boş kalan 30 pinlik klavye konnektörüne tercihen bozuk bir floppy'den sökeceğiniz 34 pinlik erkek floppy konnektörünün 4 pinini kesip 30 pin olarak güzelce lehimleyin. Klavye konnektörü birbirine dik olan 2 sıra 16'lı pinden değil de çapraz dizilmiş 2 sıra 16 pinden oluşur. Bu şekil dizilmiş bir jakı floppy'den veya HD jaklarından kısaltarak uydurabilirsiniz. Jakı board'a lehimledikten sonra bir adet 34 pin floppy kablosu lazım. Bu kabloyu söktüğümüz beyaz klavye konnektörüne sırasını ve ön ve arkasını karıştırmadan lehimleyin. Daha sonra klavye kablosunu, zedelenmiş olduğu bölümden kesin ve ucunu 1 cm bantlayıp çekerek açın ve klavye jakına tekrar yerleştirin. Daha sonra uygun göreceğiniz bir yöntemle klavye jakını ve floppy kablosunu klavyenin arkasındaki metal kısma tutturun. Ben metal kısımdaki 2 vidayı söküp floppy kablosunun üstüne bir metal parça koydum ve vidaladım. Floppy kablosunun altına da çift taraflı bir bant yapıştırdım. Yalnız film kabloyu bir yere tutturmayın. Sadece floppy kablosundan bağlantı yapın. Bütün bunları yaptıktan sonra açıkta kalan film kablonun tekrar bir yere çarpıp zedelenmemesi için kablonun üzerine bir parça kağıt koyup kağıdı metal kısıma bantlarsanız, bir daha klavyeyle uğraşmazsınız. Ama dikkatlice yapmanız lazım.


Hazırlayan: Sedail Arslan