Amiga Sempatizan Rehberi

Ben eskiden Amiga kullanıyordum, çok da sevmiştim, ama sonra bir şekilde PC aldım ve Amiga'yı takip edemedim, ama her zaman Amiga'ya büyük sempatim olmuştur, geçen zamanda Amiga'ya neler oldu, kısaca özetler misiniz?

Commodore, 1994 yılında iflas ettikten sonra, Amiga'yı ESCOM satın aldı. ESCOM Amiga 1200 ve 4000 modellerini bazı degişikliklerle yeniden piyasaya sundu. Üzerinde Commodore ibaresi bulunmayan yeni logolu Amiga'lar ESCOM ürünüdür. ESCOM 1996'da iflas etti ve VISCORP adlı firma kısa bir süre Amiga'nın haklarına sahip oldu. VISCORP Amiga teknolojisini bir Set-Top-Box olarak değerlendirmek istiyordu ama o da başaramadan kapılarını kapadı. Bundan sonra Amiga'nın yeni sahibi 1997'de Amerika'nın en büyük PC markalarından biri olan Gateway (2000) oldu. Gateway, Amiga Inc. adında kendinden bağımsız bir şirket kurdu ve AmigaNG adlı bir makineyi duyurdu. Bu makine iMac ve Playstation karışımı bir makineydi ve birlikte getirdiği AmigaOE (Amiga Operation Environment) felsefesi ile dikkat çekti. Bu felsefe, işletim sistemi bulunan herhangi bir cihazın bilhassa ev cihazlarının tek bir Amiga ile otomasyonunu sağlamayı içeriyordu. Ancak Gateway, Amiga Inc.'e pek seçim şansı tanımadı ve kısa sürede Amiga Inc. 3 genel müdür değiştirdi. 1999 yılında Gateway biraz da Microsoft gibi firmaların baskısıyla Amiga'yı ölüme terketti. Bu arada büyük çabalarla alman Haage&Partner tarafından geliştirilen AmigaOS 3.5, Amiga'nın seneler sonra ilk işletim sistemi güncellemesi olarak piyasaya çıktı. Tam bu sırada eski bir Amiga Inc. çalışanı olan BillMc Ewen ve Fleecy Moss tarafından kurulan Amino Development adlı şirket Gateway'den Amiga'yı satın alıverdi. BillMc Ewen ve Fleecy Moss'un birer Amiga fanatiği olduğu düşünülürse, Amiga bir anlamda kullanıcılarına geri döndü. İsmini Amiga Inc. olarak değiştiren Amino Dev., Amiga için Commodore'dan beri en somut adımları atan firma oldu. Stratejik anlaşmalar yaptı ve Amiga SDK'yı Linux ve Windows platformlarında piyasaya sundu. AmigaOE felsefesini miras alan AmigaDE, yeni işletim sistemi olarak duyuruldu. Bunun yanında Amiga Inc., yeni makinelerin kriterlerini belirleyerek AmigaONE adı altında duyurdu.

Amiga Classic Nedir?

Amiga Classic, Commodore ve Escom tarafından üretilmiş olan tüm Amiga modellerine verilen addır. Amiga Classic serisine Amiga 1000, Amiga 500, Amiga 2000, Amiga 600, Amiga 1200, Amiga 4000 girer. Üçüncü firmaların Amiga Classic için ürettikleri PowerPC hızlandırıcı kartları da bu seriye dahil edilmektedir.

Amiga Classic Hangi İşlemciyi (CPU) Kullanır?

Tüm Amiga'lar Motorola'nın ünlü 68000 serisini kullanmışlardır. Bu seride 68000, 68010, 68020, 68030, 68040, 68060 yer almaktadır. Buna ek olarak bazı üçüncü firmalar (Phase5 gibi), Amiga'nın hep özlemini çektiği Motorola'nın PowerPC işlemcilerinin (603 ve 604) yer aldığı hızlandırıcı kartlar üreterek, Amiga'nın PowerPC devrimini gerçekleştirmişlerdir. Şimdilerde ise gene bazı firmalar (Elbox, Metabox, Eyetech) G3 ve G4 işlemcili hızlandırıcı kartları piyasaya sürmek üzeredirler.

AmigaONE Nedir?

AmigaONE, senelerdir çıktı çıkacak derken en sonunda gerçek olan yeni Amiga'dır. Yeni bir işletim sistemi ve eski işletim sistemleri ve programlara tam uyumluluk. Amiga Inc., AmigaONE'ın teknik özelliklerini belirledi. Buna göre, bir makinenin AmigaONE sayılabilmesi için en az aşağıdaki teknik özelliklere sahip olması gerekiyor:

- AmigaDE tarafından desteklenen işlemci (PPC, x86, Arm, SH4, MIPS)
- 64MB ve üstü hafıza
- Yeni jenerasyon Matrox grafik kartı
- Creative EMU10K1 çipli ses kartı
- 10 GB ve üstü sabit disk
- CD-ROM/DVD
- USB 1.0
- Firewire
- 10/100 Mbps Eternet
- 56k Modem
- PCI genişleme yuvaları

Amiga SDK Nedir?

Amiga SDK (Software Development Kit), programcıların Amiga'nın yeni işletim sistemi AmigaDE üzerinde çalışacak programlarını yazmaları, test etmeleri için geliştirilmiş bir ortamdır. Amiga SDK, şu anda Linux ve Windows üzerinde çalışmaktadır. Bu, yeni işletim sisteminin de Linux ve Windows üzerinde çalışacağı demek değildir. Linux ve Windows şu anda en yaygın ve edinilmesi kolay iki işletim sistemi olduğundan, programcılara fazla bir maddi yük getirilmemesi için böyle bir çözüm bulunmuştur. Ayrıca, ortada yeni bir işletim sistemi yokken, zaten AmigaDE başka bir işletim sistemi üstünde geliştirilmek durumundadır. Aynı seneler önce AmigaOS'un bir Sun Workstation üzerinde derlendiği gibi.

AmigaDE Nedir?

AmigaDE, yeni Amiga işletim sistemidir. Büyüklüğü 3.5MB civarında olup şu anda 14 farklı CPU ve 9 farklı işletim sistemini desteklemektedir. Küçük bir sistem olması, AmigaDE'nin cep telefonlarından, avuçiçi bilgisayarlara kadar birçok platformda yer alması demektir. Amiga Inc., AmigaDE'nin yazılımında Tao Group ile birlikte çalışmaktadır.

Amiga zamanında çok üstün bir makineydi, ancak aradan çok zaman geçti ve bilgisayar endüstrisi inanılmaz ölçüde gelişti. Amiga tekrar eski devrimsel çıkışını nasıl gerçekleştirebilecek?

Sorunun cevabı, yeni işletim sistemi AmigaDE'nin felsefesinde saklı. AmigaDE için yazılan her program desteklenen tüm işletim sistemlerinde çalışacak. Programları ayrıca her sisteme uygun derlemek gerekmeyecek. Buna binary compatibility deniyor. Örneğin BillMcEwen'in Avustralya'daki Amiga fuarında yaptığı gösteri bizi oldukça şaşırttı: Bill, aynı disket ve aynı dosyalar ile AmigaDE'yi hem Linux hem Windows üzerinde çalıştırmayı başardı. Bu mükemmel esneklik, çok büyük bir yazılım desteği, özgürlük ve bir işletim sistemi olan her türlü cihazda (Cep telefonu, Palm, Çamaşır makinesi...) AmigaDE'nin çalışması demek. AmigaDE şu andaaralarında PowerPC, x86, ARM, MIPS, ve SH4'ün de bulunduğu 14 işlemci ve Windows ve Linux dahil dokuz işletim sistemini destekliyor. Görüldüğü gibi Amiga, sadece bir makine ve işletim sistemi olmaktan çok uzak, bir platform yaratıyor.

Yeni Amiga'ları Amiga Inc. kendisi mi üretecek?

Amiga Inc. şu anda sadece yazılım üretecek ve yeni makinelerin üretimini de AmigaONE kriterlerine uymak şartıyla başka firmalara bırakacak. Amiga Inc. ile ilk anlaşan firma, İngiliz Eyetech firması oldu. Eyetech, yukarıdaki AmigaONE teknik özelliklerini birarada barındıran bir anakart tasarlıyor. Bu anakartı varolan "Klasik" Amiga'lara eklemek mümkün. Bu sayede hem Amiga Classic için üretilmiş tüm yazılımları (AmigaOS 3.9 dahil) ve yeni işletim sistemi AmigaDE'yi ve onun üzerinde çalışacak programları ayrı ayrı boot ederek makineyi Dual Boot sistemi olarak kullanabileceğiz. Bu, tek bir kart sayesinde tüm eski ve yeni Amiga programlarını çalıştırabilmemiz demek. Buna ek olarak, yeni AmigaONE sistemlerini de bPLAN adlı Alman firması üretecek. Bu makinelerde AmigaDE programlarını ve diğer Amiga Classic programlarını çalıştırmak mümkün olacak.


Amiga Sempatizan Rehberi, Güvenç Kaplan tarafından hazırlanmıştır. V0.1 01.11.2000