PPC Flash Rom Update Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi PowerUP kartlarında PPC Board'un sistem bilgileri ve ayarlarının tutulduğu bir FLASHROM var. FlashRom bazen size haber vermeden içindeki bilgileri kaybedebilir. Aslında bu durum genelde elektrik problemlerinden veya BIOS'u UPDATE ederken başımıza gelen bir problem. İşte bu durumda yapmanız gerekenleri burdan size anlatacağım. İlk önce lütfen bu işten korkmayın. Kimileri "10 kereden fazla UPDATE etme yoksa kartı yakarsın" gibilerinden laflar söyler ama bu doğru değil. Bizim yaptığımız sadece FLASHROM'u programlamak. Yani korkulacak bir olay yok.

Flash Rom'un Silindiğini Nasıl Anlarız?

1) OS3.5 veya OS3.9 kurulu Amiga kendini sürekli Reboot eder. (BIOS'ta güncel dosyalar silindiğinde)

2) FAST RAM ve PPC CPU yok gözükür. (Tüm sistem bilgileri kaybolduğunda)

3) BOOT menüde EXPANSION BOARD kısmında PPC BOARD gözükmez.

İşte bunlar FlashRom'un uçtuğuna dair belirtilerdir. Yapmanız gerekenler FlashROM DANGER ve UPDATE dosyalarını edinmektir. UPDATE dosyalarını DCE firmasının web sayfasının download kısmından indirebilirsiniz ama DANGER dosyasını buradan bulamazsınız. Bu dosyayı en kolay JOY bilgisayardan temin edebilirsiniz. (Teşekkürler Oğuz abi. Ben ilk BIOS'u uçurduğumda sağolsun hemen bana yollamıştı.) DCE'nin sayfasına girdiğinizde size tavsiyem FlashUpdates-110798.lha isimli ilk UPDATE'i de almanız. Çünkü bazı PowerUP kartlarında DANGER ile kurtarsanız bile son çıkan UPDATE dosyasını kabul etmiyor ve size CLOCK NOT FOUND diye bir hata mesajı veriyor. Onun için ilk önce eski dosya ile update edip, sonra son update'i yaparsınız. Dikkat edin; DANGER dosyası romunuz komple silindiği zaman imdadınıza yetişiyor, diğerleri sadece UPDATE (Güncelleme) dosyası.

Yapmanız Gerekenler

1) Kendinize 3 adet Bootable disket formatlayın ve birincisine DANGER dosyasını, ikincisine ilk tarihli UPDATE dosyasını ve üçüncüsüne de son UPDATE dosyasını koyun.

2) AMIGA'nızı kapatın ve 10 saniye bekledikten sonra açın ve "S" tuşu ile mouse'un iki tuşunu basılı tutun. Karşınıza BOOT menu geldiğinde tuşları bırakın ve "BOOT Options...." yazan kısma girin. DF0 ile CACHE CPU hariç herşeyi DISABLE yapın ve USE deyip ana ekrana geri dönün. Buradan da "BOOT WITH NO startup-sequence" kısmına basın (Disketi takmayı unutmayın) ve CLI ekranına gelene kadar "S" tuşuna da basılı tutun. ROM dosyalarına herhangi bir isim verebilirsiniz. Hangi ismi verdiyseniz onu yazın ve ENTER'a basın. Bir müddet disketten dosyayı okuyacak ve FLASH ROM'u programlayacaktır ve bittiğinde 5 saniye sonra REBOOT edecektir. Gerek DANGER, gerek UPDATE işlemlerinde yapmanız gerekenler bunlardır.

Son UPDATE'i de yaptıktan sonra yapmanız gereken tek bir şey kalıyor, o da Amiga'yı REBOOT ederken ESC tuşunu basılı tutup PowerUP System ayarlarına girip RAM, Monitor, MAPROM ve SCSI ayarlarını sisteminize göre yapmak. Size tavsiyem RAM ayar kısmını FREE CONFIG olarak ayarlamak. Burada değiştirmeniz gereken iki yer var: "68k no PreCharge" ve "PPC no PreCharge" olarak değiştirip save deyip çıkmak hepsi bu kadar.


Hazırlayan: Erşan Varol
(Düzenleyen: Deniz Can Çelik - 13.8.2004)