Floppy'ye kafa ayarı nasıl yapılır?

Eminim hepinizin en az bir adet bozuk floppy'si vardır.

Öncelikle kablolarınızın doğru bir şekilde takılı olduğundan emin olun. Daha sonra eğer mümkünse başka bir floppy kullanarak, onda okuma ve yazmanın normal olduğundan emin olun, aksi halde 8520'lerden kaynaklanan bir problem yüzünden boşuna drive'la uğraşmayın veya drive'ı başka bir bilgisayarda deneyebilirsiniz.

Amiga'nızda muhtemelen Sanyo/Chinon/Panasonic/Teac gibi birbirinden hem marka, hem de kafa ve kafa taşıyıcı mekanizma olarak farklı bir sürü drive olduğunu biliyorsunuz. Ama bunların hepsine de özel araçlar kullanmadan çok basit bir şekilde kafa ayarı yapabiliriz.

Bunun için bir tornavida + XCopy programı ve bir adet de başka bir sağlam floppy'de formatlanmış disket lazım. Bilgisayarınızı açıp sağlam bir drive'dan XCopy programını yükleyin, daha sonra drive'ları değiştirip bozuk olanı takın. Formatlanmış disketi de takın.

Drive da iki adet kafa var: bir alt, bir de üst. Önce alt kafayı ayarlamalıyız. Altı ayarlamadan üstü ayarlayamayız çünkü.

Alt kafayı ayarlamak için track zero sensörünü bulun. Track zero sensörü metal kısma çoğu drive'da tek bir vidayla tutturulmuş, üst kafanın arkasına yakın bir yerdedir (Teac 235F floppy'ye sahipseniz, bu drive'da track zero sensörü alttaki board'un üzerindedir. Bu board'u tutan 2 vidayı gevşetip board'u ileri geri oynatmalısınız). Track zero sensörünü tutan vidayı gevşetin (yerinden çıkartmayın). Sensörü en geri pozisyona alın ve XCopy programında side yazan yere tıklayıp both olan kısmı lower yapın. Böylece sadece alt kafa okunacaktır.

Track zero sensörünü en başa alıp XCopy'de gerekli ayarları yaptıktan sonra checkdisk komutu verin okuma işlemi her sector'de doğru oluncaya kadar track zero sensörünü tutan vidayı gevşetip sensörü biraz ileri alıp, vidayı tekrar sıkıp, check disk komutu vermelisiniz. Bütün sektörler doğru okununca vidayı iyice sıkın.

Şimdi de üst kafayı ayarlayacağız. XCopy'de side yazan yerden lower yaptığımız bölümü şimdi upper yapın. Böylece sadece üst kafa okunacak. Üst kafayı tutan iki vidayı gevşetin. Kafayı en geri pozisyona alın ve vidanın birini hafiften sıkın (Kafa oynamayacak kadar). Yine check disk komutu verin ve okuma bütün sektörlerde düzgün olana kadar her seferinde kafayı gevşetip, birazcık ileri alıp, tekrar check disk komutu verin. Herşeyi doğru yaptığınızda bu kafa da doğru okumaya başlayacaktır. Bu da tamam olduysa vidaları güzelce sıkın. Daha sonra upper yaptığımız seçeneği both yapın. Böylece 2 kafa birden okunacaktır. Şimdi tekrar checkdisk komutu verip 2 kafanın da doğru okuduğunu kontrol edin ve işiniz bitince bilgisayarı kapatıp floppy'yi sökün ve sıktığınız vidaların üstüne oje sürüp sabitleyin.

Eğer floppy'niz ilk sektörleri doğru bir şekilde okuyup son sektörlerde bocalıyorsa, bu genelde disketlerin koruyucu metal kapağının bozuk olup, disketi takıp çıkartırken diskete yaklaşmış olan üst kafanın yay vazifesi gören metal tutacaklarına takılıp bunları yamultması yüzünden bu yayların son sektörlere doğru diskete temas edip kafanın ilerleyememesine neden olmasından oluşur. Bu yamulmayı dikkatle bakarak kafayı sökmeden de görebilirsiniz. Bu arızayı da dikkatli bir şekilde düzeltebiliriz. Önce üst kafayı yerinden sökün. Yamulmuş olan kısmın altına bir iğne sokarak yamuk yere üstten baskı yapınca düzeltebilirsiniz ama çok fazla bastırmak bu yayı kırabilir, ona göre dikkatli olun. Düzeltince kafayı yerine takıp kafa ayarını yapın.

Floppy'niz disketin drive'da olduğunu algılamıyorsa veya disketin write protect olduğunda ısrar ediyorsa bunu da çözebilirsiniz. Muhtemelen disketi taktığınızda disketin üzerine bastığı switch'ler bozulmuş veya oksitlenmiştir. Bunları yerinden sökün ve tırnaklarından bir bıçak yardımıyla dikkatlice açın. Dikkat edin, çok küçük 2 adet yay var içinde, bunları kaybetmeyin. Daha sonra içeride bulunan pislenmiş kontakları maket bıçağı ucuyla temizleyin. Hareketli kısımdaki bölümleri de kırmadan temizleyin ve tekrar soktuğunuz biçimde toplayıp yerine lehimleyin.


Hazırlayan: Sedail Arslan