A1200/A600 IDE Harddisk Kurulumu

Fiziksel bağlantı:

A1200 ve 600'lerde 44 pin 2.5" IDE HD konnektörü bulunmaktadır. Bu konnektör 2.5" laptop harddiskleri için üretilmiştir. Amigamıza 3.5" Desktop PC harddiski takabilmek için bu konnektörle 42 pin IDE arasında geçiş yapan bir kabloya ihtiyacımız olucak. Kabloyu kendi yapabilecek olanlar için şemayı veriyorum:

Şekildeki 1'den 40'a kadar olan pinler 40 pin IDE kablosuna aynen bağlanacak. Diğer 4 pin ise boşta bırakılacak.

Bu kabloyu kullanarak Amiga'ya istediğiniz Harddisk, CD-ROM ve CD-RW cihazlarını bağlayabilirsiniz. Gerekli gücü ise IBM uyumlular için satılan PSU çoklayıcı kabloları kullanarak ana kartın üzerindek floppy için kullanılan çıkıştan alabirsiniz. Bunun için bir başka alternatif ise PSU'dan gelen kablonun anakarta girdiği yerden lehim ile kablo uzatmak.

Harddiskinizi Amiga'nın içine sıkıştırabileseniz de, benim yaptığım gibi kabloları uzatarak masanın üzerinde kullanmanız da mümkün.

Kurulum:

Harddisk kurulumu Amiga'dan beklendiği gibi oldukça basit. Şimdi sizinle birlikte eski bir 386'dan çıkardığım düşük kapasiteli bir IBM diski A600'e tanıtalım.

Harddiski bağlayıp Amiga'yı Workbench Install diskiyle boot etmemiz gerekiyor. Eğer makina boot etmiyorsa bağlantıları kontrol etmeliyiz. Büyük ihtimalle IDE kablosunu ters takmış olabiliriz. Workbench ekranında HDToolbox'ı çalıştıracağız. Ama ilk iş olarak Workbench Install diskimizin bir yedeğini çıkaralım, çünkü birazdan bu diskte yazma işlemi gerçekleştireceğiz. Bunun için Workbench ekranında diski seçip sağ mouse ile Icon>Copy komutunu çalıştıralım. Tabi bir boş disket gerekecek. "Source Disk" istediğinde kopyalanacak olanı "Destination disk" istediğinde boş olanı yerleştirerek bu işlemi tamamlayalım.

HDToolbox artık güvenle HDToolbox'ı çalıştırabiliriz. O da ne Amiga harddiskimizi "unknown SCSI" olarak gördü :) Eğer liste boş çıkıyorsa. Amiga'yı restart etmeliyiz. Bazı diskler Amigadan daha yavaş açıldıkları için ilk açılışta görünmüyorlar ancak restart ettikten sonra çalışıyorlar. (Restart için Ctrl, Sağ-Amiga, Sol-Amiga tuşlarına aynı anda basacağız.) Harddiskimiz unknown olarak gördüğüne göre "Change Drive Type" butonuna tıklayarak buradan da "Define New Drive Type" diyoruz. Açılan ekranda diskimizin özelliklerini elle girebilir ya da "Read Configuration From Drive" seçeneğini kullanarak ayarların otomatik yapılmasını sağlayabiliriz. Buradan "OK" ile çıkıyoruz. Şimdi "select drive type" menüsüne bizim yeni tanımladığımız drive'da eklendi. Bunu seçip "OK" ile çıkıyoruz. Artık Harddiskimiz unknown SCSI değil, ismini görebiliyoruz. (Harddiskinizin SCSI olarak gözükmesi problem değil, bu disk erişimi için AmigaOS'un SCSI kütüphanesi kullanıldığı için oluyor.) Şimdi sırasıyla "Save Changes" diyor ardından "Partition"a giriyoruz.

Şimdi diskimizi isteğimize göre bölümlere ayıracağız. Burada ilk partisyonun boyutunu ve siyah dikdörtgenin altındaki oku sürükleyerek azaltıyoruz. İlk partisyon için 2MB bile yeterli. Diskiniz çok büyükse bu alanı arttırabilirsiniz. Daha sonra "new partition" deyip, biraz önce boşalttığımız alanı işaretliyerek yeni partisyon oluşturuyoruz. Partition Device Name yazan yerde ilk partisyon için "WB 2.x" (veya 3.1 vs) ikinci partisyon için "Work" girmeliyiz. Eğer diskiniz yeterince büyükse buradan başka partisyonlar da yaratabilirsiniz. Ben şu anda 4MB Workbench ve 16MB programlar için yer ayırdım. A600'de kullandığım disk 20MB +100MB, A1200'de kullandığım disk 82MB + 1076MB şeklinde ayarlı. İşimizi tamamladıktan sonra "Save Changes" ve "Exit ile çıkıyoruz.

Save-exit'ten sonra reboot yapıp ilk kez dosya sistemini tanıması açısından yine install disketi ile açıyoruz. Partisyonlar NODOS vb. isimlerle çıkacak. Tıklayıp seçtikten sonra yukarıdan icons menüsünden formatı seçip formatlarız. Artık yine install diskimizle sistemi kurabiliriz.

(Not) Boot'un harddiskten olması için HDToolbox'ta partition menusünde ilk partisyon seçiliyken boot seçeneğini aktif etmek gerekiyor. Bir de WB 3.1'in install diski A600'de de çalışıyor ve daha kolay tanımayı sağlıyor.

A600'ün HD görmesi için ROM versiyonunun 37.300 ve üstü olması lazımdır. 37.299 ve altındaki ROMlar HD görmez.


Hazırlayanlar: Gökhan Aşçıoğlu (Zombi) + Haydar