Tracktool ile A500'e ADF Transferi

Normalde Amiga 500'e (Kickrom 1.3) NDos tipi ADF uzantılı dosyalar atılamıyor ve transfer yapılıyor gibi gösterse de, transfer bittikten sonra hata veriyordu. Ancak tracktool ile disketi track'lara bölerek bunu yapmak mümkün.

Yapılan işlem esasında çok basit, fakat 1 disketin oluşturulması yaklaşık 5 dakika sürüyor.

Öncelikle, Null Modem (Seri) kablosu ile PC <> Amiga 500 bağlantısını yapmanız gerekiyor. İlgili linklerden kablo şemasını ve Amiga Explorer programını da indirebilirsiniz. (Dikkat! Amiga Explorer programı ücretli bir program olduğundan, sınırlı büyüklükte dosya transferi yapabilirsiniz. Full kullanım için lütfen satın alınız!)

PC'den Amiga 500'e dosya göndermek Amiga Explorer ile gayet basit. Fakat NDos tipi disketleri sistem tanımadığı için transferini yapamıyorsunuz. Burada TRACKTOOL diye bir programın yardımına ihtiyaç duyuyorsunuz.

Tracktool yardımı ile disketi 2 (ilave RAM'li) veya 5 (ilave RAM'siz) track track parçalara ayırıp sonra da Amiga 500 floppy'sinde Amiga formatlı diskete aynı şekilde track track yazarak da birleştiriyoruz. Ben Amiga 500'ün ilave RAM'li olduğunu düşünerek yazacağım.

Gerçi, internette konu anlatılmış, fakat denemelerimde bazı detayları fazla anlatmadan geçmiş olduğunu fark ettim, ben konuya biraz hakim olduğum için pek fazla zorlanmadım. Diğer arkadaşların daha rahat anlaması için konuyu daha detaylı anlatmaya karar verdim.

İşleme başlamadan önce, Null modem kablosu hazırlanmış ve PC <> Amiga 500 bağlantısı yapılmış, iki makine de birbirlerini görmüş ve transfere hazır olduğunu kabul ediyorum.

İşlem Basamakları PC (WinUAE) Tarafı:

Önce, WinUAE emulatörünü Amiga 1200 (Kick 3.0) olacak ve harddiskten boot edecek şekilde hazırlamanız gerekiyor. Kurulum bitip WinUAE'yi HDD'den açmadan önce, tracktool programını yaratmış olduğunuz DH0 diskinin içerisindeki "C" dizinine kopyalayın. Emülatörü çalıştırın,

Kopyalamak istediğiniz adf diskini DF0 sürücüsünün içine yerlestirin,

Workbench ikonuna tıklayın, oradan System ikonuna ve son olarak da Shell ikonuna tıklayın ve şu satırları yazın,3.Workbench:> tracktool read ram:adf1.1 low 0 high 39 3. Workbench:> tracktool read ram:adf1.2 low 40 high 79 3. Workbench:> ram : 3. Ram Disk:> copy ram:adf1.1 Dh1:
3. Ram Disk:> copy ram:adf1.2 Dh1:

Yaparak 2 parçaya ayırdık ve bu 2 dosyayı DH1 diskine kopyaladık. Sıra geldi bu dosyaları Amiga 500 floppy disketine yazmamıza.

İlk olarak daha önce DH1 diskine kopyaladığımız Tracktool dosyasının bir kopyasını da PC'den Amiga 500'ün Ram diskine transfer edin.

Daha sonra, Amiga Ram diskine önce ilk dosyayı, yani DH1 içerisindeki adf1.1 adlı dosyayı PC'den transfer edin. Bu işlem yaklaşık 2 - 3 dakika sürüyor,

Dosyanın transferi bittikten sonra, Amiganızın başına geçin,

Amiga 500 Tarafı:

Workbench disketi takılı iken Workbench ikonuna çift tıklayın ve bir shell açın,

Amiga'nın floppy diskine boş Amiga formatlı bir disket yerleştirin ve şu satırı yazın,

1.SYS:> tracktool write ram:adf1.1 low 0 high 39

Amiga 0 - 39 nolu track'ları diskete yazmaya başlayacak,

İşlem bitince Amiga ram diskindeki adf1.1 adlı dosyayı silin,

Daha sonra, Amiga Ram diskine, ikinci dosyayı yani DH1 içerisindeki adf1.2 adlı dosyayı PC'den transfer edin,

Dosyanın transferi bittikten sonra, Amiganızın başına geçin,

1.SYS:> tracktool write ram:adf1.2 low 40 high 79

Amiga 40 - 79 nolu track'ları diskete yazmaya başlayacak, bittiğinde ise tüm adf dosyasını transfer etmiş olacağız.

Her Amiga disketine yazma işleminden sonra Amiga'nın ram diskinden, yazdığınız dosyayı silmeyi unutmayın. Ben yukarıda sadece bir disketlik adf dosyasının transferini anlattım. "adf1.1" diye yazdığım ise dosyaları ayırırken kendimin verdiği dosya ismidir. Siz kendinize daha kolay hatırınızda kalabilen bir isim verebilirsiniz.

Artik Amiga 500 için yazılmış tüm adf uzantılı dosyaları Amiganıza transfer edebilir ve çalıştırabilirsiniz. Bol Amigalı günler...

* Bu mesaj bilgi amaçlıdır. Oluşacak zararlardan uygulayan kişi sorumludur.

 

*** Hazırlayan ve Derleyen : mehmethakan