Amiga ve İnternet

Amigacı'lar, internetten geri kaldığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz!


Amiga'nız olduğu için internetten geri kaldığınızı sanıyor olabilirsiniz, hatta başka konularda PC ve Mac'lerle rahatlıkla yarışabilen Amiga'nızı sırf internete bağlanmak için bir PC veya Mac'le değiştirmeyi düşünüyor olabilirsiniz... Öyleyse size bir müjdemiz var: Amiga 1200/2000/3000 ve 4000 modelleri ile internete bağlanmak artık çok kolay ve internetin size sunacağı bütün nimetlerden aynen bir PC veya Mac kullanıcısı kadar yararlanmanız mümkün. İnternete bağlanmak için gerekli Amiga donanımı şöyle olmalı: AmigaOS 3.0 veya OS 3.1, sabit disk ve minimum 4 MB hafıza.

Amiga'nızla 68030/40/60 hızlandırıcı kartı varsa tabii çok daha iyi olur. Eğer Amiga'nız 2000, 3000 veya 4000 gibi büyük kasalı bir Amiga ise, CyberVision veya Picasso IV gibi bir 64-bit grafik kartı ile web sayfalarını 24-bit çözünürlükte görebilirsiniz. Amiga ile internete bağlanmak için gerekli programların birçoğu shareware, birkaçı da ticari yazılımlar. Ticari olan programların da hepsinin demo versiyonları internette mevcut. Biraz sonra tanıtacağım bu programları yazıda bulacağınız WWW ve FTP adresleri internet erişimi olan bir arkadaşınızdan, internet cafe'lerden ya da Amiga'yı destekleyen Cybernet BBS'den (0212 521 399 62 veya 0212 631 86 20) bulabilirsiniz. Eğer bu 3 yolla da programlara ulaşamazsanız, gerekli yazılımları Joy Bilgisayar'dan (0216-348 20 79) temin etmeniz mümkün. Evet, isterseniz gerekli olan yazılımları tanıyalım şimdi:

Magic User Interface

MUI V3.6 (Shareware/ticari): MUI V3.6 (Magic User Interface), AmigaOS'un grafik kullanıcı arabirimini (Graphical User Interface) güncelleştirip geliştiren shareware bir yazılım. İlk önce bu programı bulup Amiga'nızın sabit diskine install etmelisiniz, çünkü diğer Amiga internet programları MUI V3.6'nın desteği olmadan çalışmıyorlar. Ticari versiyonunun ise 30 dolar karşılığında üretici firmadan satın almak mümkün. Magic User Interface'i internet üzerinde aşağıdaki FTP adresinden bulabilirsiniz:

ftp.uni-paderborn.de
sitesindeki
/ftp/pub/aminet/util/libs

Miami

Miami V1.1D (shareware/ticari): Kullanımı tamamen mouse ile olan Amiga'nın en yeni TCP/IP programı iki ayrı dosya halinde size sunuluyor: Miami Init ve Miami Main. Miami Init programı, siz sahip olduğunuz modem tipini, bağlantı şeklini (SLIP veya PPP) ve ISS'nizin (İnternet Servis Sağlayıcı) telefon numarasını girdikten sonra ISS'nize bağlanıp erişim için gerekli verileri topluyor ve bir dosyaya kaydediyor. Daha sonra Miami Main kaydedilen bu dosyayı yüklüyor ve "Online" tuşuna tıkladığınızda internet erişiminiz gerçekleşiyor. 20 Holger Kruser adlı bir Amiga programcısının hobi olarak yazmaya başladığı Miami, şu anda Avrupa'da Amiga'yı destekleye firmalar tarafından satılıyor. 1.1d sürümü piyasada olan bu programın 1997 yılı içinde Ethernet ve SANA-II protokollerini destekleyen 2.0 sürümü çıkacak. Miami V1.1d'yi bulabileceğiniz Web adresi:

http://wade1.ab.ab.umd.edu/
pub/Miami/Miami11d.lha

Netscape Uyumlu I-Browse

I-Browse V1.02 (demo/ticari): I-Browse, Netsacpe uyumlu bir Amiga Web Browser programı. I-Browse, WWW sayfalarına erişim sağlamanın yanında, plug-in'leri sayesinde web sayfası üzerinden e-posta, FTP ve Gopher imkanlarını da size sunuyor. Amiga'da internet erişmi için gerekli olan programların en çok hafıza isteyeni bu. I-Browse'un çalışması için en az AmigaOS 3.1 ve 3 MB hafızaya gerek var. Programın ticari versiyonu İngiltere'de 30 Sterlin'e satılıyor, bazı özellikleri kısıtlanmış demo versiyonunu ise aşağıdaki web adresinden bulabilirsiniz:

www.omnipresence.com

Voyager: Bir Başka Browser

Voyager V1.0 (Freeware): Voyager 1.0 da I-Browse gibi bir web browser programı, hem de bedava! Voyager ile web sayfalarını görmenin yanında, I-Browse gibi FTP yapabilir, e-posta atabilir, ayrıca çeşitli haber gruplarına bağlanabilir ve makale gönderebilirsiniz. Haber gruplarına ulaşmak için Voyager 1.0'in Config menüsünden ulaşacağınız News Server penceresine ISS'nizden öğreneceğiniz News Server adresini girmeniz yeterli. Aşağıdaki internet adresinden Voyager 1.0'ı bulabilirsiniz:

www.vapor.com

Elektronik Posta İçin...

Y.A.M. V1.3.3a (Freeware): Amiga'nın en güzel tarafı, çok üstün kalitedeki programları çok ucuza hatta bazen bedavaya bulabilmenizdir. Bir e-posta programı olan YAM (Yet Another Mailer) işte böylesine kaliteli ve üstelik bedave bir program. YAM'ı çalışır hale getirmek için Config menüsünden ulaşabileceğiniz pencerede SMTP ve POP3 server yazan yerler ISS'nizden öğreneceğiniz Mail-Server adreslerini ve e-posta adresinizi girmeniz yeterli. YAM ile göndereceğiniz e-postalara çeşitli dosya formatlarında (JPEG, TIFF, GIF, ZIP) dosyaları "attachment" olarak eklemek mümkün. YAM'ın en son versiyonunu aşağıdaki adresten FTP edebilirsiniz:

ftp.uni-paderborn.de
sitesindeki
/ftp/pub/aminet/comm/mail 20

FTP İçin AmFTP

AmFTP V1.65 (shareware): Bildiğiniz gibi, internette FTP işlemi ile birçok dosyayı bağlı olduğunuz sistemden kendi sabit diskinize indirebilirsiniz. Böylece birçok programı kolay yoldanm elde edebilir, deneyebilirsiniz. AmFTP yine bütün fonksiyonlşarı fare ile pencereden yönetilen bir FTP programıdır.

Programda bağlanmak istediğiniz FTP sitesinin adresini girdikten sonra iki pencere açılıyor ve soldakli pencerede kendi sabit diskinizin içeriğini, sağdakinde ise bağlandığınız FTP sitesinin içieriğini görebilirsiniz. Burada fare ile alacağınız dosyayı seçip, Recieve tuşunu tıklayarak dosya transferini başlatabilirsiniz. AmFTP'yi aşağıdaki FTP adresinden bulabilirsiniz:

ftp.uni-paderborn.de
sitesindeki
/ftp/pub/aminet/comm/tcp

İnternet'te Sohbet İçin...

AmiIRC V1.1 (Shareware): İnternette canınız muhabbet etmek istiyorsa size AmiIRC lazım. AmiIRC'ın çalışır hale gelmesi için bağlanacağınız IRC-Server'ının adresini girip Connect tuşuna tıklamanız yeterli. Muhabbet sırasında DCC Send tuşunu tıklarsanız, karşılıklı konuştuğunuz kullanıcıya istediğiniz bir programı transfer etmek mümkün. AmiIRC'ın bulunduğu FTP adresi:

ftp.uni-paderborn.de
sitesindeki
/ftp/pub/aminet/comm/tcp

Ve Diğerleri...

Amiga'daki internet programlarının tabii ki hepsi bu kadar değil. AmiPhone (İnternet üzerine telefon), ACuSeeME (video konferans programı) gibi burada tanıtamayacağımız kadar çok yazılım mevcut ve işin güzel tarafı, bunların çoğunun freeware yazılımlar olması. Bu sözünü ettiğim programları, dünyanın bir işletim sistemi üzerine en büyük arşivi olan Aminet'ten bulabilirsiniz. Aminet yaklaşık 33000 dosyadan oluşan, dünyanın dört bir tarafındaki 30 adet üniversitede mirror site'ı bulunan bir network'tür. ftp.uni-paderborn.de/aminet adresinden Aminet'teki dosyaların hepsini görebilir ve kendi bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Sanırım bir zamanların oyun bilgisayarı olarak anılan (şimdi PC'ler öyle oldu!) Amiga'ların sadece Amiga 500 modelinden ibaret olamdığını ve yeni model Amiga'larla internet erişiminin oldukça kolay olduğunu anlamışsınızdır. Haydi Amiga'cılar, internete bağlanın ve bilgi otoyoluna çıkın, Amiga dünyasının internet'te ne kadar hayat dolu olduğunu keşfedin...

Sinan Gürkan