Amiga'nızın Masaüstü


Workbench'inizi Güzelleştirin

Amiga'yı Amiga yapan özelliklerden biri de üstün grafik yeteneklerdir. Bu üstün grafik olanakları, Amiga'nın bütün grafik kullanıcı arabirimlerinde başarıyla uygulamaya dönüştürülebilmektedir.

Amiga'nın çeşitli şirketlerin kişisel anlaşmazlıklarından ötürü içine düştüğü durum, çoğu bilgisayar kullanıcısı tarafından önyargılı ve karamsar bir şekilde değerlendirildi. Şirketler, Amiga'nın yazılım ve donanım desteğini azaltmış olabilirlerdi ama, dünyanın her yerindeki binlerce sadık Amiga kullanıcısı ipleri şirketlerin eline bırakmamaya kararlıydılar. Ve şirketlerin bu kavgaları, Amiga kullanıcıları içerisinde inanılmaz boyutta bir program desteği doğurdu. Bu da tabii ki, sonuçta kullanıcılara yaradı.

Bu genç programcılar, Amiga'nın grafik ve diğer konulardaki üstün yeteneklerini kullanarak bu tüm zamanların en genişlemeye açık ve kullanıcısına her türlü kolaylığı sağlayan bilgisayarının içini dışını çözdüler.

Çeşitli grafik kullanıcı arabirimi (GUI) uygulamaları da bu program bombardımanından nasibinmi aldı. Bu yazıda sizlere 1983'ten beri varolan ve esprisini hiç kaybetmeyen, Amiga'nın ilk GUI uygulaması Workbench'i nasıl daha cazip ve göze hoş görünür hale getirebileceğimiz hakkında tüyolar verecek, çeşitli programları tanıtacağım.

8 Renk Daha Uyumlu Seçilemezdi: MagicWB

Evet, bahsettiğim programların ilki MagicWB. Adı üzerinde sihirli bir Workbench. MagicWB, Stefan Becker adlı bir Alman tarafından yaratılan bir Workbench makyajı. 8 renkten 256 renge kadar paletleriyle önce Workbench'in klasik gri-mavi tonlarını değiştiriyor, sonra Commodore'un Workbench ile birlikte dahil ettiği "çirkin" ikonları değişitiriyor. Yerlerine konan ikonlar hem 8 renkte bile inanılmaz bir uyum içindeler, hem de temsil ettikleri uygulamaları en iyi şekilde ifade ediyorlar. MagicWB'in bence en önemli özelliği Amiga'nın özel grafik çiplerinden "Copper"ın performansını maksimuma çıkaran Magic Copper adlı uygulaması. Magic Copper ne mi yapıyor? Bu küçücük program en az 16 renk olmak üzere seçilen renk paletindeki bir renk üzerinden Amiga mucizesi HAM (Hold And Modify) modunu kullanarak, masaüstünüzün arkasına istediğiniz renk tonlarında renk geçişi sağlayan 262000 rengin aynı anda gözterildiği bir arka plan yerleştiriyor.

Dikkatinizi çekerim, renk paleti 16 renk ve siz arka planda 262000 renk görüyorsunuz. Nasıl oluyor demeyin, Amiga'ya ve HAM moduna teşekkür edin. Tabii bu nefis arka planın üzerine bir ressamın elinden çıkmış şaheser ikonları da yerleştirince ortaya muhteşem bir masaüstü çıkıyor.

Daha Renkli Bir Workbench: NewIcons

NewIcons'un yaptığı da MagicWB ile aynı. Commodore'un eski ikonlarını yenileriyle değiştiriyor. NewIcons için en az 640*512 çözünürlük ve 16 renkte çalışmanızı öneririm. NewIcons'un MagicWB'e nazaran daha renkli bir paleti var. İkonları daha küçük ve 3 boyutlu. Programla birlikte gelen ikon çeşidi daha fazla.

Ancak bence MagicWB'e göre biraz daha yavaş.

Prolite: Daha Pastel

Prolite ikonları NewIcons gibi üç boyutlu ikonlar. Renk paleti daha pastel tonlardan oluşuyor. Ayrıca ikon dizaynları daha serbest ve elle çizilmiş gibi. Kesinlikle çok özgün ve mükemmel görünüyorlar. Şu anda MagicWB kadar yaygın ve standart haline gelmiş değil ama, biraz hafızası olanlar için bence çok iyi bir seçenek. Tavsiye ederim.

Workbench Uygulamalarının Atası: MCP

MCP, Workbench'in WBStartup klasörüne yerleştirilen bir uygulama. Bilmeyenler için söyleyelim, Amiga, Workbench'i yüklerken WBStartup klasörüne bakıyor ve oradaki programları otomatik olarak çalıştırıyor. Dolayısıyla siz de sistemi yüklerken çalıştırılmasını istediğiniz program varsa ikonu ile birlikte WBStartup klasörüne taşıyorsunuz. MCP, Workbench'in tüm değerleriyle oynamanıza izin veren, değiştirilemez sandığınız şeyleri bile değiştirebilen bir program. Örneğin, pencereleri, içindeki objeler görünür halde taşıyabiliyor, gene pencerelerin taşıma, kapatma ve minimize etme gibi tuşları, okları gibi "gadget"lerini kendi yaptıklarınızla değiştirebiliyorsunuz. Bunun yanısıra Workbench ana başlığında gösterilmesini istediğiniz değerleri belirtiyor, Workbench menülerini değiştirebiliyor, ekrada multitasking olarak çalıştırdığınız program ekranları arasında kolayca geçiş yapabiliyorsunuz. Bunlar gibi daha birçok sistyem ayarlarında değişiklikler yapabiliyorsunuz.

Herşey Windows 95'e Özgü Değil: Startmenu

Startmenu, Windows95'teki Taskbar'ın Amiga'ya uyarlanmış biçimi. Yalnız birkaç artısı var: Programları yalnız çalıştırmıyor, çalışan programları da kapatabiliyor. İçindeki menülerden My Computer seçeneği ile sabit diskinizdeki en uzak dosyaya bile çubuktan ulaşmanızı sağlıyor. Ayrıca Magic Start Menu adlı program da Startmenu'yü ve İkonlarını MagicWB paletine uygun hale getiriyor.

Programları Tek Tuşla Çalıştırın: Toolmanager

İstediğiniz programı çalıştırmak için bir sürü pencere açmanız mı gerekiyor? Üstelik o kadar pencere hem ekranınızı dolduruyor hem de hafızanızı gereksiz yere işgal mi ediyor? O halde Toolmanager tam size göre bir program. Bence olmazsa olmaz bir uygulama. Tüm yaptığı, istediğiniz programı (CLI ekranından ya da WB ekranından çalıştırılabilir olması farketmez) istediğiniz bir Dock-Brush ile simgelemek ve ekranın istediğiniz yerine farenizin tek bir dokunuşu ile çalıştırılabilecek şekilde yerleştirmek.

Dock-Brush'lar genelde 52x46 büyüklükte resim kesikleri. Dock, bir ya da daha fazla Dock-Brush'ın birarada yerleştirildiği bir platform. Her bir Dock, tepesindeki taşıma çubuğu sayesinde istenilen yere taşınabiliyor. Bunları siz hazırlayacağınız gibi, Aminet'ten ya da çeşitli CD'lerden de edinebilirsiniz. Şunu bilmenizde fayda var, genelde tüm bu Dock-Brush'lar MagicWB paletlerine uygun olarak hazırlanıyor. Toolmanager, size aynca bu programlan isimleriyle ifade edilen button'lardan ya da Workbench'in Tools menüsünden çalıştırma olanağı da sunuyor. Aynca her türlü programı çalıştırırken istediğiniz ses dosyasını da beraberinde çalabiliyor.

Fareye Ne Gerek Var: Voiceshell

Bu program biraz daha tembel ruhlu ya da masaüstünde faresine kilometrelerce yol aldırmaktan bıkmış usanmış maceracılar için. Program, adından da biraz anlaşıldığı gibi, uygulamalarınızı sesinizle çalıştırabilmenizi sağlıyor. Hemen belirtelim, tüm ihtiyacınız herhangi bir sampler (ses dalgalanın çeşitli ses formatlarına dönüştüren cihaz) ve bir mikrofon. Eğer bir yaka mikrofonu ya da multimedya tipi mikrofonlardan alırsanız, sampler ile mikrofonun arasına bir kuvvetlendirici koymanız gerekiyor. Meraklanmayın, herhangi bir elektronik dükkanında bulabileceğiniz bu kuvvetlendirici tek kalem pille çalışıyor ve gayet ucuz.

Voiceshell'in kullanımı gayet basit: Çalıştırmak istediğiniz programın adını kendi sesinizle anons ediyor ve örnekliyorsunuz. Voiceshell bu örneklemeyi ses dosyası olarak kaydediyor ve çalıştırmak istediğiniz programla ilişkilendiriyor. İstediğiniz her program için bu işlemleri yaptıktan sonra ayarları kaydediyorsunuz. Mikrofonu da sesinizi rahat alacak bir yere yerleştirmeyi unutmayın. Artık Amiga'nız istediğiniz programı sizin sesli bir komutunuzla, klavyenizde ya da farenizde hiçbir tuşa basmadan çalıştıracaktır. Programın bilgisayarınızı her açtığınızda çalışmasını istiyorsanız Voiceshell'i ikonuyla birlikte WBStartup klasörüne taşıyın, hepsi bu kadar.

Boot Sırasında Kapkara Ekranlara Son: Rainboot

AmigaOS, Windows gibi dakikalarca boot eden bir işletim sistemine hiçbir zaman sahip olamayacaktır. Startup-Sequence dosyasının uzunluğuna göre 10, bilemediniz en fazla 20 saniye içinde tüm işlemleri tamamlar ve Workbench'iniz emrinize amade şekilde karşınızda durur. Bu 10 saniye boyunca beni sıkan tek şey Workbench ekranı önüme gelene kadar simsiyah bir ekrana bakmak zorunda olmak idi. Rainboot bu sıkıntımı giderdi.

Anladığınız gibi Rainboot bir Boot uygulaması. Ancak sıradan boot uygulamalarından biri değil. Program ekranda IFF formatında her türlü resmi gösterebiliyor, sistem ve konfigürasyon hakkında bilgi veriyor, o günün tarihini ve zamanı belirtiyor, bir Process-Bar ile boot işleminin ne kadarının tamamlandığını gösteriyor, istediğiniz anda ve istediğiniz kadar IFF formatında ses dosyası çalabiliyor ve tüm Boot işlemi sırasında istediğiniz Protracker modülünü çalabiliyor. Programın en güzel tarafı tüm bunları sizin konfigüre etmenize izin vermesi. Hangi resmin üzerine hangi fontla, hangi renkte, hangi büyüklükte ne yazılacak, hangi sistem bilgilerini verecek, hangi IFF ses dosyasını gösterecek ve hangi modülü çalacak, hepsini siz belirtiyorsunuz. Dolayısı ile bütün kullanıcılardan farklı bir Boot ekranı hazırlamak sizin elinizde. Artık sizin de masmavi göklerde gezen bulutlarınız olabilecek (!). Tabii birkaç (!) artısıyla birlikte.

Güvenç Kaplan