Amiga'nın Alternatif İşletim Sistemi: pOS


pOS ekranı

Daha önceki sayılarda Alman Prodad Gmbh firmasının Amiga için pOS adlı bir alternatif işletim sistemi geliştirdiğini duyurmuştuk.

Prodad firması 17 Mart 1997'de pOS 0.24 deneme sürümünü WWW siteleri aracılığı ile halka sundu. Sunulan bu 0.24 sürümü daha çok C/C++ programcıları için yapılmış bir deneme sürümü niteliğinde. Bu oldukça güzel, çünkü AmigaOS için C/C++ diliyle yazılmış programların %90'ı çok ufak değişiklerle pOS'a uyarlanabiliyor. pOS'un bu test sürümü sıkıştırılmış olarak 2.6 MB uzunluğunda. Kurulduğunda ise sabit diskinizde 7 MB yer kaplıyor. pOS'un Amiga'nızda çalışabilmesi için en az 68030+FPU'ya ve 4MB RAM'a ihtiyaç var. pOS, AmigaOS ile paralel çalışabilen, multitasking (çok görevli) bir işletim sistemi. pOS'u install ettikten sonra, AmigaOS'un Shell'inden "pOS:pos/pos 640 512 depth 4" yazarak çalıştırabilirsiniz. Hem AmigaOS'un hem de pOS'un esnekliği sayesinde, iki işletim sistemi arasında Amiga+M tuşları ile gidip gelebilir ve her iki işletim sistemindeki programların yavaşlamadan çalışmasına tanık olabilirsiniz.

İsterseniz şimdi pOS'un tam sürümünde bulunacak özelliklere bir göz atalım:

pOS ilk önce 680X0 tabanlı Amiga 1200/3000/4000, daha sonra da PIOS GmbH firmasının piyasaya süreceği PIOS1 adlı makinesi ve Phase5 firmasının A1200/A4000 için geliştirdiği PowerPC 603e ve PowerPC 604 tabanlı hızlandırıcı kartları için PowerPC koduyla piyasaya sürülecek.

Prodad firmasına göre şu anda 30'u aşkın firma pOS için yazılım üretmekte. Bu firmalardan Haage&Partner Amiga-OS versiyonları bulunan Storm C/C++ V2.0 (C derleyicisi) EasyWriter (kelime işlem), Art Effect 2.0 (Photoshop benzeri) gibi ürünlerini yakında pOS'a uyarlayacak,

Amerikan Finale Developments firması ise, Amiga'nın ilk JAVA ve VRML destekli browser'ı Web Cruiser'ı hem pOS hem AmigaOS için piyasaya sürecek.

pOS işletim sisteminin Mayıs ayı sonunda 60$ (100 DM)'lık bir fiyatla hem CD-ROM hem Floppy formatında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

pOS'un tam sürümünün tanıtımı için bu sayfalarda tekrar buluşmak üzere...

proDAD'in web adresi:
www.prodad.de

Sinan Gürkan