Sihirli Masaüstü


Bu hafta, 4. sayıda tanıttığımız, Amiga masaüstünü güzelleştirmeniz için önerdiğimiz programlar yardımıyla ortaya çıkan ekranlardan birkaç resim ile karşınızdayız. Her resmin altında böyle bir ekrana sahip olmak için gerekli programlar ifade edilmiştir. Unutmayın, gerek MagicWB, gerek Newlcons sadece ikon setleridir; yani tüm işlevleri, Amiga'nızın fabrika çıkışında ROM'unda bulunan ikonları yenileriyle değiştirmektir. Yani programlarınıza zarar vermezler.

Bütün bu programlan Aminet'ten ya da Joy Computer (0-216-3452079)'den temin edebilirsiniz. Unutmayın ki, bu görünümleri elde ettikten sonra çalışmak için size yeterli hafıza kalması çok önemlidir. O yüzden Amiga'nızı mümkün olduğu kadar yüksek hafıza ile donatmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca AGA grafik çipsetine ek olarak takacağınız Cybervision ya da Picasso gibi bir grafik kartı ile mükemmel ve zevkle çalışabileceğiniz bir masaüstüne sahip olmanız işten bile değil.

Bu grafik kartları ile Workbench'inizin üzerinde 24-Bit derinlikte (16 milyon renkte) çalışmanız mümkündür.

Güvenç Kaplan


İkon seti NewIcons, button'lar Toolmanager, Web browser'ı IBrowse.


İkon seti MagicWB, resmin en altındaki ve sağındaki buttonlar Toolmanager ile yapılmış. Resim paleti 16 renk. Arka fondaki degrade etkisi sağlayan progam ise MagicWB ile birlikte gelen Magic Copper. Resim paleti 16 renk olmasına rağmen, arka fonda 262000 adet renk fonu var. Bunu Amiga'nın custom chip'lerinden Copper sağlıyor.


İkon seti NewIcons, button'lar Toolmanager.


İkon seti NewIcons.