Sihirli Masaüstü

Amiga masaüstü ile ilgili 'resimli romanımıza' geçen hafta kaldığımız yerden devam ediyoruz. Çıkan kısmın özeti, ne yazık ki geçen sayıda...


Bu hafta, aşırı istek nedeniyle önceki sayılarda tanıttığımız MagicWB, NewIcons Toolmanager gibi programlar yardımıyla yaratılan Amiga masaüstü örneklerini vermeye devam ediyoruz. Mütevazı bir donanıma sahip AGA grafik çipsetli veya grafik kartlı (Cybervision, Picasso gibi) her Amiga'da elde edebileceğiniz bu ekranlar, Amiga'nın mükemmel mizahi yapısıyla beraber "bilgisayarınızı çalıştırma" ya da "bilgisayarınızın sizi çalıştırması" gibi kavramların aksine, "bilgisayarınızla birlikte çalışma" kavramını daha iyi benimsemenizi ve zevkle çalışabileceğiniz bir masaüstüne sahip olmanızı sağlayacaktır. Bu programların shareware versiyonlarını Aminet'ten ya da Joy Computer'den (0216-3482079) edinebilirsiniz.

Güvenç Kaplan


Magic2:İkon seti MagicWB, resmin altındaki butonlar Toolmanager, pencere görünümünü değiştiren program Urouhack, gene sağ alttaki hafıza monitör programı Tinymeter.


NewIcon1: İkon seti NewIcons, üstteki butonlar Toolmanager, yeni pencere görünümü Urouhack, yeni menüler.


Magic5: İkon seti MagicWB, sağdaki butonlar Toolmanager, sol altta Mousemeter, sağ altta hafıza monitör programı ProMeter ve çok güzel bir arkaplan ve pencere desenleri.


Prolite: İkon seti NewIcons üzerine ProLite ikonları. ProLite ikonları gene NewIcons gibi üç boyutlu ikonlar olup, daha pastel ve daha sanatsal görünüm taşıyan ikonlar. ProLite ikonları en az 800x600 ya da 1024x768 ekran çözünürlüğünde çalışmak isteyen "profesyonellere" öneriliyor.