Amiga ve Müzik

Amiga'yı diğer bilgisayarlardan ayıran özellikleri mükemmel grafik, video ve ses yetenekleridir. Bu haftaki yazımızda Amiga'nın standart ses özelliklerinin yanısıra 16-bit ve üzeri profesyonel uygulamaları ve MIDI yetenekleri hakkında bilgi vereceğiz.


Eğer bir Amiga'nız varsa, bilgisayarda müziğin tadına kolayca varabilirsiniz. Amiga 1200 veya 4000 gibi bir bilgisayarda istediğiniz türde müzik dinlemek, hatta kendi müziğinizi yapmak bile mümkün. Amiga 1200 içine monte edilmiş stereo ses chip'i, size müzikte yaratıcılığın kapılarını açıyor. Grafik ve animasyon alanında üstünlüğünü ispatlamış olan Amiga, müzik alanında da iddialı bir bilgisayar.

Profesyonel anlamda Amiga ile müzik yapmak istiyorsanız, benim size önerim, öncelikle bir Amiga 4000 Tower veya yeni çıkan Amiga Tower 1200'lerden almanızdır.

Şimdi sıra, bilgisayarınızı koskoca bir müzik stüdyosu haline getirecek olan ve şu anda dünyada yüzlerce, hatta binlerce müzik stüdyosu tarafından kullanılan ses kartlarından birini almaya geldi. Dilerseniz bu kartları tek tek tanıyalım.

SUNRISE AUDIO STUDIO

Bu kart, Amiga 2000-4000 için yapılmış 16 bit realtime digital ses kartıdır. Bu kartı aldığınızda, yanında kartla aynı ismi taşıyan 1 CD'lik Software size hediye ediliyor.

Bu CD'de bulunan programları sabit diskinize kurduğunuzda, herhangi bir müzik kaynağından sabit diske CD kalitesinde realtime müzik kaydedebilir ve isterseniz kayıttan sonra, bunu bilgisayardan oynatabilirsiniz. Üstelik bu kart size, yaptığınız kayıt üzerinde oynama, ekleme, silme vb. işlemler yapma olanağını da veriyor.

Bu kartın bir diğer özelliği de sesleri ayrıştırabilmesidir. Diyelim ki, radyodan sabit diske bir müzik kaydettiniz, Sunrise, o müziğin içinde bulunan bütün sesleri tek tek ayırt ediyor ve onlan dinleme imkânı sağlıyor.

Aynca, dinlediğiniz parçada beğenmediğiniz bir ses olursa, isterseniz bunu müzikten çıkarabiliyorsunuz. Nasıl! Cazip bir kart, değil mi?

TOCCATA (Amiga 2000-4000, Amiga 1200 Tower)

Bu kart da Sunrise'ın özellikleri kısıtlanmış bir modeli. Bu kartla birlikte de bazı yazılımlar geliyor. Bu yazılımlarla hem TOCCATA'yı bilgisayarınıza tanıtıyor hem de 16 bit sesi realtime olarak sabit diskinize kaydedebiliyorsunuz.

Aynca Sunrise ve Toccata'dan başka, Amiga için MAESTIX ve bir Finlandiya firması tarafından yapılan DELFINA DSP ses kartları da vardır.

Gelelim Sound Sampler'lara...

Sound sampler'lar genellikle stereo olarak üretiliyor. Bunların bazıları tüm Amiga'larda kullanılabiliyor ve paralel port üzerinden çalışıyor. Bazıları ise hem 16 bit ses örneklemesi yapıyor hem de Amiga 1200 PCMCIA port üzerinden çalışıyor.

MIDI INTERFACE

Midi Interface tüm Amiga modelleriyle kullanılabilen, bilgisayara org bağlanmasını sağlayan bir sistemdir. Midi ile, orgunuzu bilgisayara bağlayarak isterseniz çeşitli sample'lar üretebilir, isterseniz orgda yaptığınız bir müziği bilgisayara kaydedebilirsiniz.

Bunun için Midi'nin 1xIn, 1xThro ve 3xOut çıkışları bulunuyor. Müzikle uğraşanlar! Midi Interface ve Amiga tam size göre. Amiga'daki müzik programlarına gelince..

PROTRACKER

Bu program, 1996 yılında Romeo Delta 10 firması tarafından piyasaya sürülen bir tracker programı. Protracker, yaptığınız müzikleri mod dosyası (mod!; modname) olarak kaydediyor.

Önce sound sampler'la yaptığınız kendi sample'ınızı veya hazır olan bir sample'ı alıp Protracker ekranında herhangi bir analogda kullanıyorsunuz. İsterseniz bu sample'ı tüm müzik boyunca da kullanabilirsiniz. Bir analog 63 satırdan oluşuyor. Protracker'da ayrı ayrı dört tane analog bulunmakta. Yani bir parça boyunca istediğiniz kadar sample kullanabilir ve güzel bir müzik oluşturabilirsiniz. Haydi Amiga'cılar! Kollan sıvayın ve kendi müziğinizi oluşturmanın zevkini yaşayın.

OCTAMED V. 7.01

Octamed, 4 kanal yerine, birbirinden bağımsız 64 kanal kullanabilen bir müzik editörüdür. Bu editörle isterseniz, 8 bit veya 16 bit sample'lan bile kullanabilirsiniz. Octamed V. 7.01 Sound Studio, Sunrise Audio Studio, Maestix, Toccata ve Delfina DSP ses kartlan ile de uyumludur. Octamed son versiyonu ile sadece mod dosyalarını değil, S3m, Xm, med ve exe dosyalarını da destekliyor. Müzikle uğraşanlar; Octamed tam size göre.

AMIGA MÜZİK CD'LERİ

Amiga CD'lerinde de müziğe geniş bir yer veriliyor. Özellikle Aminet CD'lerinde bulunan müzikler, Amiga ile neler yapabileceğinizin bir kanıtı.

Amiga'da sadece müzik için yapılmış CD'ler de bulmak mümkün. Da Capo Sound CD ve Terra Sound Library bunlardan sadece ikisi.

Da Capo Sound CD'de yer alan müzikler ve sample'lar gerçekten mükemmel. Terra Sound Library'de yer alan müziklerden bazıları yaklaşık 1.5-2 MB yer kaplamakta. Bunlardan bazılan All That You Want, Tribal Dance, What is Love, Rhytm is a Dancer. Aynca CD'de bir de karışık Megamix bir müzik bulunuyor.

Serdar Demir