Amiga'da Kelime İşlem Programları


Final Writer 97 (AmigaOS 3.0, 6 MB RAM, 68030 CPU)Final Writer 97

Amerikan Softwood firmasının 91 yılından beri sürekli yeni sürümlerini piyasaya çıkardığı Final Writer'ın 6. sürümü, Final Writer 97 adıyla geride bıraktığımız ay içinde piyasaya sürüldü. Final Writer 97'yi yalnızca bir kelime işlem programı olarak nitelendirmek bence haksızlık, çünkü Final Writer 97'nin dokümanlara çeşitli formatlarda (gif, jpeg, postscript) resim ekleme özelliği, neredeyse bir masaüstü yayıncılık programı düzeyine ulaşmış durumda.

Final Writer 97, bünyesinde 100000 kelimelik İngilizce'den İngilizce'ye sözlük, gramer düzeltici ve hece düzeltici (spell checker) barındırıyor. Final Writer 97 ile aynen Microsoft Word 7.0'da olduğu gibi dokümanınıza istediğiniz şekli verebiliyorsunuz.

Final Writer 97 font formatı olarak artık standart olmuş postscript, truetype ve compugraphic intellifont'ları algılayabiliyor. Eğer dokümanınıza clipart eklemek istiyorsanız, Adobe Illustrator ile hazırlanmış EPS formatında clipart dosyalarını yüklemeniz mümkün. Final Writer 97'deki en orjinal özellik ise, hazırladığınız dökümanları IBrowse, Netscape gibi Web Browser'larının algılayabileceği HTML formatında saklayabilmeniz. Bunun için dokümanınızı yazdıktan sonra Save As seçeneğini menüden seçtikten sonra çıkacak pencerede HTML kutucuğunu tıklamanız yeterli.

Final Writer 97 yine Softwood firmasının veri tabanı programı Final Data ve veri tablosu programı Final Calc V1.3 ile doğrudan veri paylaşabilmekte. Eğer dokümanınıza matematik ifadeler veya semboller eklemek istiyorsanız, MathScript V3.1 adlı programı kullanıp bu ifadeleri EPS Clipart olarak saklayıp daha sonra dokümana eklemeniz mümkün. Ve tabii ki Final Writer 97 ile Dot Matrix, DeskJet ve LaserJet yazıcılardan siyah-beyaz veya renkli olarak istediğiniz kalitede yazıcı çıktısı alabilirsiniz.

Softwood firması bu yıl sonlarına doğru çıkaracağı Final Writer 97 PPC ile Amiga'ya olan desteğini sürdürecek.

Softwood internet Web Sitesi: www.softwood.com

WordWorth V6.0 (AmigaOS 3.0, 4 MB RAM, 68030 CPU)

Amiga'da Final Writer serisinin ezeli rakibi İngiliz Digita International firmasının Wordworth serisidir, Wordworth'ün HTML dokümanı yaratma dışında Final Writer 97 ile özellikleri aynıdır. Wordworth'ün avantajları ise, Help tuşuna bastığınızda karşınıza çıkan yardım dokümanı (Online Help), yazıların sesle okunabilme özelliği ve doküman sayfasına aynen bir çizim programı gibi serbest olarak (freehand) çizim yapabilmeniz.

Wordworth 6.0 da Digita International firmasının diğer programları Datastore 2, Organiser 2 ve Turbo Calc V4.0 ile veri paylaşıp dokümana ekleyebilir. Ayrıca Wordworth 6.0, gif, jpeg ve tiff resim dosyalarını ve Eps ve Cgm clipart dosyalarını algılayabilmekte.

Wordworth'ün en beğenilen özelliği ise, neredeyse bütün marka yazıcılar için özel sürücü yazılımları içermesi. Böylece elinizdeki yazıcıdan siyah-beyaz veya renkli olarak en mükemmel çıktıyı alabiliyorsunuz. Digita firması şu anda Wordworth 6.0 PPC üzerinde çalışmakta.

Digita ve Softwood firmaları arasındaki rekabet daha uzun zaman süreceğe benziyor, tabii bu rekabetten AmigaOS kullanıcıları kârlı çıkacak.

Digita International Internet Web Sitesi: www.digita.com

"Amiga'da yazı yazılamaz" diyenlere inanmayın. Diğer her şeyde olduğu gibi Amiga bu konuda da yetenekli...

Sinan Gürkan