Amiga'da PC Emülasyonu


Bu haftaki yazımızda Amiga'nızı nasıl bir PC'ye dönüştüreceğinizin sırrını vereceğiz sizlere. Amiga için PC emülasyon programları çok evvelden beri vardı, ama bunların içinde en başarılıları PCTask 4.1 ve PCX 1.1 adlı programlar. PCTask adını daha evvelden duymuş olabilirsiniz. Amiga 500 için PCTask 2.0 adlı program ile ben seneler önce PC'de LOTUS 123, PW gibi programları çalıştırıyordum. İşte o PCTask şimdi 4.1 versiyonu ile karşınızda. Üstelik eskisinden çok daha hızlı bir şekilde. PCTask 4.1 Amiga'daki en hızlı 486 Emülatörü. Gerçi PCX bir Pentium emülatörü, ama Amiga'nızın konfigürasyonuna göre istediğiniz emülatörü seçebilirsiniz. Mesela PCX ile Windows 95'i çalıştırabilirsiniz, ama Cybervision ya da Picasso gibi bir grafik kartınız olmadan AGA grafik çipseti biraz yavaş kalacağından, Windows 95'ten tam verim alamazsınız. Ancak her iki emülatör de Windows 3.1 ve Windows 3.11'i gayet başarılı şekilde çalıştırıyor. Ama bir grafik kartıyla Windows 95'i de verimli bir şekilde çalıştırabilirsiniz. Hem de Amiga Workbench ile multitasking olarak... Arkada Amiga'nız istediğiniz işlemi yaparken, siz ön tarafta multitasking olarak multitasking olduğunu iddia eden Windows 95'i çalıştırabilirsiniz. İşte multitasking budur.

Şimdi gelelim PCTask 4.1'in bazı özelliklerine...
- PCTask, Chris Hames adlı bir programa tarafından yazılmış.
- MS-DOS altında 16 MB hafızaya sahip olabiliyorsunuz.
- 2 tane sabit disk ve 2 tane high density veya double density floppy sürücüsünü destekliyor.
- Ayrıca sabit diskinizde dilediğiniz kadar kapasitede açabileceğiniz bir sabit disk dosyası (hardfile) açıp bunu sanki bir PC sabit diskiymiş gibi kullanabiliyorsunuz. Bu sabit disk dosyasını formatlayarak istediğiniz dosyayı ekleyip silebiliyorsunuz.
- CD-ROM sürücülerini destekliyor.
- MGA, CGA, EGA, VGA ve SVGA ekran modlarını 512 K'dan 2 MB'a kadar grafik hafıza ile destekliyor.
- AGA grafik çipsetli makinelerde 256 rengi destekliyor.
- Cybergraphics, EGS Spectrum, Picasso gibi grafik kartlarını destekliyor.
- Paralel ve seri çıkışları, PC Speaker'ı destekliyor.
- PC mouse'larını ve seri mouse'u destekliyor.
- Aynı makinede birden fazla PCTask çalıştırabiliyorsunuz.
- MS-DOS uygulamalarını Workbench'in üstünde küçük bir pencerede gösterebiliyorsunuz.
- Amiga ile MS-DOS arasında dosya transferi yapabiliyorsunuz.

PCTask 4.1 ile yaptığımız denemelerde Windows 3.11 başarı ile çalışıyor. Ancak tekrar belirmekte fayda görüyorum; bir grafik kartı işinizi çok daha kolaylaştıracak. Ayrıca Amiga'mıza bağlı CD-ROM sürücümüze yerleştirdiğimiz PC uyumlu CD'mize rahatlıkla giriş yapabiliyoruz. Amiga zaten PC CD'lerini görüyor, çünkü CD'de önemli olan format değil, standart. PCTask'ta MS-DOS ortamında D: yazdığımızda CD'nin içine girip dosyaları görebiliyoruz. Bu bilhassa CD'deki PC oyunlarını oynamak için güzel bir kolaylık. Oyun denemesi olarak MS-DOS alanda çalışan Day Of The Tentacle adlı adventure oyununu seçtik. Oyun gayet hızlı bir şekilde çalıştı. Ayryca MS-DOS'un tüm uygulamalan ve Norton vs. gibi uygulamalar başarı ile çalışıyor. Ben kendi Amiga'mın sabit diskinde bir sabit disk bölümü açtım (partition) ve bu bölümü önce bir MS-DOS uygulaması olan FDISK.EXE ile tanıttım, sonra FORMAT.EXE ile PC sabit diski olarak formatladım, Ayrıca diğer bir bölümü de Shapeshifter yardımıyla Macintosh sabit diski olarak formatladım.

Şu anda Amiga'mın sabit diskinde birer adet PC ve MAC formatlı sabit disk bulunuyor. Bu sabit disklerin PC formatlı olanında MS-DOS, Windows 3.11 ve diğer uygulamalar, MAC formatlı olanında ise System 7.5.5 ve Internet Explorer 3.0, Netscape 3.0 gibi programlar var. Kısacası, şu anda Amiga'mda 3 adet bilgisayar var. Hem de birbirleriyle multitasking olarak çalışabilen üç bilgisayar.

PCTask, hafıza yiyici bir program değil. Workbench 2.0 ve üstü, 68020 işlemci ve en az 2 MB hafıza gerektiriyor. Tabii ki daha fazla hafıza, çok daha fazla performans demek olacaktır. Windows 3.11'i çalıştırmak içinse 1.5 MB Fast RAM ve yeterli sabit disk boşluğu gerekiyor.

PCTask'ın shareware versiyonunu Aminet'ten veya Joy Computer'den (0-216-3432079) edinebilirsiniz.

www.ozemail.com.au/~pctask adresinden ise daha ayrıntılı bilgi edinmeniz mümkün.

Güvenç Kaplan