AMINET: Yaşayan Arşivlerin En Büyüğü!


Şimdiye kadarki yazılarımızda geçen Aminet sözcüğü dikkatinizi çekmiştir. Bilenler genelde bu sözcüğe takılmadan okumaya devam eder, ancak bir de bilmeyenlerin gözünden bakarsak, sürekli Aminet diye bir şeyden bahsediliyor, nedir bu Aminet? Bu sayımızda Aminet hakkında pek bilgi sahibi olmayan okuyucular için temel bir kaç noktaya değineceğiz.

Aminet, Internet'te yer alan en geniş kapsamlı software arşivi. Dünyanın çeşitli üniversitelerinin ftp (File Transfer Protocol) arşivlerinde bulunuyor. Merkezi ABD'de. Dünyanın çeşitli ülkelerinde "mirror site" ları var. Mirror (ayna) site, bir Internet sitesinin, dünyanın başka bir yerinde başka bir server tarafından aynen hizmet vermesi demek. Aminet'in Almanya, İsviçre, Avusturya, Hollanda, Çek Cumhuriyeti gibi bir çok ülkesinde ayna siteleri mevcut...

Aminet sözcüğünün açılımı Amiga Net ya da Amiga internet olabilir. Aminet ile, internet erişimi olan Amiga kullanıcılarının aradıkları yazılımı kolaylıkla bulabilecekleri bir arşivi kastediyoruz. Diyelim ki bir Amiga'nız, bir modeminiz, bir TCP/IP programınız ve bir de Browser'ınız var ve aradığınız bir programı yakın çevrenizde bulamadınız.

Oysa o program size mouse'unuzun tuşları kadar yakın. Şimdi programınızı nasıl bulacağınızı gösterelim size.

Aminet'e ilk girişinizde karşılaştığınız ekran, hangi Aminet'te bulunduğunuzu gösteriyor. Aminet Germany ya da Aminet Austria gibi. Alt tarafta da son derece sade menüler var. Bu menüler sırayla şöyle:
Recent Uploads List: Aminet'e en son yüklenen (upload edilen) dosyaların listesini buradan alabilirsiniz. Bu menüye girdiğiniz zaman size en son yüklenen dosyalan favoriler listenize alma imkanı tanıyor. Başka bir zaman Browser'ınızın favoriler listesinden bu sayfayı seçince en son ziyaretinizden bu yana yüklenen dosyaların listesini alabiliyorsunuz.
Tree Of Aminet Directories: Aminet'te dosyaların dizinlere göre dağılımı.
Search Tool For Aminet Files: Aradığınız bir dosya bundan kolay bulunamaz herhalde. Programın adını hatırlamıyor musunuz, o zaman ne hatırlıyorsanız onu yazın.
Help Files On Aminet: Adından da anlaşılabileceği gibi, size yardımcı olacak bir sürü doküman.
Mirror List Of WWW Aminet Sites: Aminet'in diğer ülkelerdeki ayna sitelerinin listesi.
Directory Of Amiga Web Pages Netwide: Internet üzerindeki Amiga Web sayfalarının listesi.

Bu dizinlere girdiğinizde her dizinin ayrıca kendi altında konulara göre dizinlere ayrıldığını göreceksiniz. Böylece aradığınız programı ya da dosyayı bulmanız çok kolay olacaktır.

Mesela aradığımız program bir AVI göstericisi olan CyberAVI olsun. CyberAVI'yi bulmak için Search Tool For Aminet Files menüsüne klikliyoruz. Gelen ekrandaki kutucuğa "CyberAVI" yazıyoruz. Karşımıza hemen içerisinde CyberAVI sözcüğü geçen dosyalar geliyor. Buradan CyberAVTnin Aminet'in gfx/show dizininde yani gfx dizininin show alt dizininde bulunduğunu öğreniyoruz. İstersek o dizine gidip CyberAVI'yi bilgisayarımıza indirebileceğimiz gibi, direk şu anda bulunduğumuz sayfadan da bilgisayarımıza indirebiliriz. İşte Aminet bu kadar kullanımı kolay bir arşiv. Arayınca bulamayacağınız şey yok gibi. İsterseniz MagicWB'iniz için yüzlerce ikon bulabilirsiniz, isterseniz Amiga 1200'ünüzü nasıl bir PC kasasına yerleştireceğinizi (tavsiye etmiyoruz!) resimleriyle birlikte anlatan onlarca dokümana ulaşabilirsiniz. Bilgisayarınızdan bir sistem dosyasını mı sildiniz, Aminet'te bulabilirsiniz. Canınız oyun mu oynamak istiyor, girin Games dizinine, en son oyunları bilgisayarınıza indirin.

Siz de Aminet'e Dosya Ekleyebilirsiniz

Aminet'e herhangi bir kullanıcı kendi hazırladığı bir programı, resmi, animasyonu, müzik modülünü kısacası aklınıza gelen her şeyi yüklemekte serbesttir. Zaten Aminet'teki dosyaların büyük çoğunluğu programcılar ve kullanıcılar tarafından yüklenmiştir. İstediğiniz bir dosyayı Aminet'e yüklemek için bir ftp programına sahip olmalısınız. Size önereceğimiz program AmFTP. İşe kendi Workbench'inizin görüntüsünü yüklemekten başlayın. Ayrıca Aminet'e program yükleyen kişiler arasındaysanız, Schatztruhe firmasından en son Aminet CD'sini kazanabilirsiniz.

Peki henüz internet erişimi olmayan Amiga kullanıcıları ne olacak? Alman Schatztruhe firması bunu da düşünmüş. Bu firma, her ay Aminet'ten derlediği seçme dosyaları Aminet CD adı alanda uygun fiyatla piyasaya sürüyor. Şu anda en son Aminet CD'si Aminet-18. Bu CD'de benim müzik modüllerimden bir tanesi de yer almış (OnAir.lha, bkz. mods/rock). Aminet CD'leri hakkında daha geniş bilgiyi Joy Computer'den (0-316-3482079) ya da Schatzruhe'nin web sayfasından edinebilirsiniz.

Evet, artık aradığınız her türlü programı ve desteği nerede bulabileceğinizi biliyorsunuz. O zaman Internet erişimi olmayan Amiga'cılar, en kısa sürede Internet servis desteği veren bir kuruluş ile bağlantı kurun, modeminizi alın ve Amiga ile Internet'in ne kadar kolay olduğunu görün.

Güvenç Kaplan

Aminet'in Dizileri de Şöyle Sıralanıyor:
biz: İş programları
comm: Komunikasyon programları
demo: Grafik ve ses demoları
dev: Programcılık üzerine yazılar
disk: Her türlü CD-ROM, sabit disk ile ilgili programlar
docs: Her konuda dökümanlar
game: Her türlü oyun
gfx: Grafik programları
hard: Donanım
misc: Çeşitli programlar
mods: Müzik modülleri
mus: Müzik programları
pix: Resimler, ikonlar
text: Fontlar, yazı programları
util: Çeşitli uygulamalar

Aminet Germany: ftp.uni-paderborn.de/aminet
Aminet USA: ftp.wustl.edu/~aminet
Aminet Austria: vienna.aminet.or.at/~aminet
Aminet UK: src.doc.ic.ac.uk/public/aminet/info/www/homesrc.doc.html
Schatztruhe: www.schatztruhe.de