Amiga'da 3. Boyut


Amiga'nın geride bırakmaya başladığı zor günlere karşın, Lightwave, Imagine ve Cinema4D gibi 3 boyutlu raytrace programlarının, diğer sistemlerle birlikte (PC, Dec Alpha, Macintosh), Amiga için de yeni sürümleri piyasaya sürülmüştü. Hızlandırılmış A1200 ve genellikle A4000'ler halen Avrupa'da, diğer sistemlere karşı ucuzluğu ve aynı yazılımları daha az bir hafıza ile aynı düzeyde çalıştırabilmesi sayesinde, 3 boyutlu tasarım için popülerliğini devam ettirmektedir. Bu yazıda size, 1997'de yeni sürümleri çıkan 3 tane raytrace programını tanıtmak istiyorum.

LIGHTWAVE 5.0 (NEWTEK INC.)
(AmigaOS 3.0, En az 50 Mhz 68030 + FPU, 18 MB RAM)

Amerikan Newtek firması, uzun süredir beklenen Lightwave'in 5.0 sürümünü piyasaya çıkardı. Bir Amiga programı olarak başlayan Lightwave, şu anda, PowerMac'ten Silicon Graphics'e kadar birçok sisteme uyarlanmış durumda. Programın Amiga sürümü, 1 adet CD üzerinde kullanıcıya sunuluyor.

Sürüm 5.0'da, bir önceki sürüme göre birçok yenilik mevcut. İlk olarak, sürüm 4.0'da çakılmalara yol açan birçok programlama hatası giderilmiş, ayrıca hazırladığınız sanal resmin kaplanma süresi (render) 680X0 CPU'ların el verdiği kadar kısaltılmış. (68060 CPU'lu A1200, Pentium 90 ile aynı hızda hesaplama yapar.)

Lightwave 5.0'daki en büyük yenilik ise, karakter animasyonu ve ters kinematik özelliklerinde olmuş. Bu iki özellikle, canlıların hareketlerindeki kas kasılmalarını bile canlandırmak mümkün.

Lightwave ile yapılan animasyonlar, ülkemizde, Star TV'de gösterilen ve yönetmenliğini Steven Spielberg'in yaptığı SeaQuest DSV adlı dizide kullanılmaktadır. Lightwave'in AMIGA sürümü, diğer sistemlerdeki Lightwave ile veri paylaşabiliyor. Lightwave'in en kötü yanı ise, yaklaşık 1700 dolara varan fiyata ile, bir AMIGA programı için çok fazla pahalı olması.

CINEMA4D V3.1 PRO (MAXON COMPUTER GmBH)
(AmigaOS 3.0, En az 50 MHz 68030, 6 MB RAM)

Cinema4D, Alman Maxon firması tarafından ilk olarak 1994'te piyasaya sürüldü. Cinema4D'nin en son sürümü V5.1 AMIGA, Power Macintosh ve Windows 95/NT sistemleri için su anda piyasaya çıkmış durumda.

Cinema4D modüler bir program olarak hazırlanmış. Editör ve render programı ayrı ayrı çalışabildiğinden, az hafızayla bile, yüksek detaya sahip render'lar kolaylıkla yapabilmekte.

Cinema4D, diğer raytrace programlarının atladığı bazı detayları bünyesine alarak öne geçiyor. Örneğin, AmigaOS'un çok görevlilik özelliği sayesinde, render (kaplama) işlemi bir pencerede sürerken diğer bir pencerede, 3 boyutlu objelere değişiklik yapabiliyorsunuz. "Picture Depth" özelliği sayesinde de, yarattığınız sanal resime derinlik hissi verebilirsiniz. Cinema4D, Amiga raytrace programlan arasında en hızlı hesaplama yapanı. 300 dolarlık fiyatı ve üstün performansıyla Lightwave'e iyi bir rakip olma yolunda. Maxon firması şu anda, PowerPC işlemcili Amiga'lar için Cinema4D V5.0'ı geliştirmekte.

IMAGINE V5.0 (IMPULSE INC.)
(AmigaOS 3.0, En az 68030/50 Mhz + FPU, 10 MB RAM)

Bazı programlar vardır, bilgisayar sistemlerinin gelişmesinde önemli roller oynamışlardır. Imagine'in en eski sürümü Turbo Silver, 512KB'lık Amiga 500'lerin popüler olduğu 1989 yılında piyasaya sürüldüğü zaman, birçok kullanıcının, joystick'lerini bırakıp 3 boyutlu modellemeye geçmesini sağlamıştır.

Daha sonra 1991'de, Impulse firması Turbo Silver adını, Imagine'e çevirdi ve düzenli olarak yeni sürümlerini piyasaya sürmeye başladı. Imagine bu özelliği dolayısıyla, Amiga'da en çok kullanılan raytrace yazılımıdır.

Imagine'ın en çok eleştirilen yanı, programla yeni tanışanlar için kullanışsız olması. Programın sahip olduğu gücü ortaya çıkarmak için oldukça uğraşmak gerekiyor. Gerçekten de, sizi, yedi ayrı editör arasında gidip gelmek zorunda bırakan Imagine'in kullanıcı arabirimi, mutlaka elden geçirilmeli.

Impulse Inc. firması, Gateway 2000 firmasının Amiga'yı satın almasından sonra, AMIGA ve PC için Imagine 6.0'ın piyasaya sürüleceğini duyurdu, umarız, kullanıcı arabirimini daha çağdaş hale getirirler.

1997 yılı ortalarına doğru, bu üç programın dışında Refiections 4.0 ve Tornado 3D adında iki yeni raytrace programı, hem 680X0 işlemcili hem de PowerPC işlemcili Amiga'lar için piyasaya sürülecek.

İlgili İnternet Adresleri:
Newtek (Lightwave): www.newtek.com
Maxon Computer (Cinema4D): www.maxon.de
Impulse Inc. (Imagine): www.coolfun.com
Haage & Partner (Tornado 3D): www.haage-partner.com

Sinan Gürkan