Siamese


PC kullanıcıları dikkat! Amiga, Windows 95'inize sızıp Pentium'unuzu esir alabilir. İngiliz HiQ Limited firmasının geliştirdiği Siamese adlı yazılım/donanım sistemi, bir A1200 veya A4000 ile, bir PC'yi (slave) esir olarak kullanmanıza imkan veriyor. İnanmıyorsunuz değil mi? O zaman okumaya devam edin... Siamese sistemi, Amiga ve PC arasında yüksek hızlı bir veri bağlantısı kurarak, Amiga'nın Workbench ekranını Windows 95'te açmanızı, Amiga'dan PC'nin 3D grafik kartını, CD sürücüsünü, sabit diskini kullanabilmenize olanak veriyor. Siamese teknik olarak, PC'nin ISA slotuna takılan özel yapım bir kart, bir adet PC SCSI-2 kartı ve A1200/A4000 için Surf Squirrel SCSI Interface veya Phase5 Blizzard 030/040/060, PowerBoard 6o3e/6o3e+/6o4 kartlarının SCSI modüllerinden oluşuyor. Ayrıca, bu bağlantıyı sağlamak için gerekli AmigaOS ve Windows 95 yazılımları da, kartla birlikte veriliyor. Siamese sayesinde, Amiga'nın klavyesi ile PC'yi kullanmanız mümkün, ayrıca özel bir tuş kombinasyonu ile, tek bir monitörde Amiga ve PC ekranları arasında gidip gelebilirsiniz. Ya da AmigaOS'u Win 95 üzerinde açıp, iki makinenin ayrı ayrı çalışmasına tanık olabilirsiniz.

Siamese'nin bir başka muhteşem özelliği de, iki ayrı işletim sistemindeki programların veri paylaşabilmesi. Hemen bir örnek verelim; diyelim ki Windows 95'te MS Word 7.0 ile yazı yazdınız, o yazının belli bir bölümünü işaretleyip, Copy & Paste (kopyala ve yapıştır) yapıp, aynı zamanda Amiga'da çalışan Final Writer 97 kelime işlemcisindeki dokümana ekleyebilirsiniz. Diğer inanılması zor özellikler ise, Amiga'nın PC'ye takılı Stealth 3D, Edge 3D gibi grafik kartlarına, kendi parçası gibi ulaşıp onlan MPEG veya AVI oynatmak için kullanabilmesi ve Amiga'nın PC'ye takılı CD-ROM ve sabit disklere, % 100 doğrudan ulaşabilmesi.

Siamese sisteminin Amiga ve PC'de kurulması kısaca şöyle: İlk önce, Amiga ve PC'nin SCSI kartlarını iki makinenin gerekli yuvalarına takıyorsunuz. Daha sonra, Siamese kartını PC'nin ISA yuvasına yerleştiriyorsunuz. Standart SCSI-2 kablosu ile, Amiga'nın SCSI-2 modülü ile PC'ye taktığımız Siamese kartını birbirine bağlıyoruz. Her iki işletim sistemi için gerekli yazılımları sabit disklere kurduğunuzda, operasyon tamamlanıyor. Her iki sistemde Siamese yazılımlarını çalıştırıp, Win95'te Amiga 97'ye tıkladığınızda, Amiga'nın Workbench 3.1'i Win95 ekranında beliriyor. Evet, şu anda, iki ayrı sistem bir monitör üzerinde çalışmakta ve AmigaOS, PC'nin her türlü birimlerine kendi parçasıymış gibi hükmedebilmekte. Gelelim Siamese için gerekli donanım fiyatlarına. PC tarafında, Win95 yüklü ve SCSI kartı olan bir Pentium 133'e (750$) gerek var. Amiga tarafında ise, bir A1200'e (280$) ve SCSI-II modüllü 50 MHz 68030 Blizzard turbo karta (352$) ihtiyaç var. Ayrıca tabii ki, Siamese PC ISA kartını ve yazılımlarını (300$) almak zorundasınız. Toplam 1600-1700 dolara, kombine çalışan iki işletim sistemli bir bilgisayara sahip oluyorsunuz. HiQ firması şu anda, UNIX tabanlı makinelerin Amiga tarafından yönetilmesini sağlayacak Siamese UNIX ile PC ve Macintosh'ları, aynen bu Amiga örneğinde olduğu gibi, entegre edecek Siamese Macintosh sistemleri üzerinde çalışıyor.

İlgili Web Adresleri:
www.hiq.co.uk/psiamese.htm

Sinan Gürkan