Amiga'da Masaüstü Yayıncılık


Masaüstü yayıncılıkta Macintosh'ların egemenliği tartışılmaz ama Amiga, her alanda olduğu gibi, bu alanda da kullanıcılara bir alternatif sunuyor. Amerikan Softlogik firmasının üretimi olan Pagestream V3.2, masaüstü yayıncılık yazılımı Adobe firmasının QuarxPress'ine rakip olma yolunda. Softlogik firması, Quarxpress'e karşı rekabeti güçlendirmek için, Pagestream V3.2'nin Amiga ve Macintosh sürümlerini piyasaya sürmüş durumda. Bu yazıda Pagestream'in Amiga sürümüne göz atacağız,

Pagestream oldukça köklü bir yazılım, 1991'den beri Softlogik firması programı geliştirmekle meşgul. Sürüm 3.2'de ilk göze çarpan, V3.0'daki programlama hatalarının tamamen giderilmiş olması, uzun süreli kullanımlarda herhangi bir çakılmayla karşılaşılmaması.

Softlogik, Pagestream'in kullanıcı arabirimini elden geçirerek çok kullanışlı hale getirmiş. Programın bütün ayarlarına, menülerden oldukça seri şekilde ulaşmak mümkün. Bu yeni sürümde Amiga 64-bit grafik kartları destekleniyor, bu grafik kartları ile 16.000.000 renkte hızlı çalışmanız mümkün, grafik kartsız AGA çipsetli A1200 ve A4000'lerde 64 renkte hızlı çalışmak mümkün.

Ayrıca tabii ki, net görüntü için AMIGA 14" M1438, 15" 1564, 17" 1764 multiscan monitörde, en az 800x600 çözünürlükte çalışmalısınız. (Sakın, eski 1084s monitörlerde bu programı çalıştırmayı hayal etmeyin)

Pagestream'in tekst ekleme özelliği oldukça hızlı, dokümanlar kolaylıkla sayfaya veya şekillerin içine yerleştirilebiliyor. Digita Wordworth, Final Writer, Word Perfect gibi kelime işlem programlarının dokümanlarını da doğrudan sayfaya eklemeniz mümkün. Microsoft gerekli izin için astronomik fiyat istediğinden, Softlogik firması Microsoft Word dokümanlarının yüklenmesini sağlayacak filtreyi Pagestream'e ekleyemiyor.

Pagestream V3.2 BMP, GIF, TIFF, PCX, MacPaint resim dosya formatlarını ve DR2D-IFF, Aldus Freehand ve Adobe Illustrator clipart formatlarını tanıyor.

Bu tür resim ve şekilleri hazırladığınızda istediğiniz şekilde, boyutta ve açıda eklemeniz mümkün.

Pagestream'i sabit diskinize kurduğunuz zaman, BME ve Pageliner isimli iki ekstra programla karşılaşırsınız. BME ile sayfaya ekleyeceğiniz resimlere daha önceden görüntü efektleri ekleyebilir, Pageliner ile dokümanlarınızı daha önceden hazırlayabilirsiniz.

Pagestream'in en güzel özelliği ise Online Help ve Tutorial ile, kullanıcıya doğrudan yardım sunması ve programın kullanımını çeşitli projelerle adım adım öğretmesi.

Pagestream'in Amiga sürümü, en az 68030 işlemci, 10 MB RAM ve sabit disk gerektiriyor. Macintosh sürümü ise 68040 veya PowerPC işlemci, MacOS 7.5 ve 12 MB RAM'a gerek duymakta. Pagestream'in hem Amiga hem Mac demo sürümlerini Softlogik'in WWW sitesinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Pagestream her yeni sürümde daha da iyileşiyor. Softlogik şu anda, PowerPC 603/604 işlemcili yeni Amiga'lar için yeni bir sürüm üzerinde çalışıyor, firma ayrıca Macintosh desteğini de sürdürecek.

Softogik Firması WWW Adresi: www.softlogik.com

Sinan Gürkan