Amiga'nızı Kasasına Yerleştirin!

Amiga'lar için çeşit çeşit kasalar var. Kasa deyip geçmemek gerek. Her kasanın Amiga'ya getireceği avantajları düşünmek gerekir. İşte bazı Amiga kasaları, ve nimetleri.


Amiga'nın 2000, 3000 ve 4000 gibi modelleri daha geniş grafik, ses ve video olanakları sunar. Çünkü bu modeller grafik, ses ve video kartlarına takabileceğiniz Zorro anakartlarını içinde bulunduran kasalar içerisindedir. Commodore, bu modelleri, "slim case" diye adlandırılan, üzerine monitör konabilen yatay masaüstü kasalarda üretti. Amiga Technologies GmbH ise, "tower case" kasa içerisindeki 4000T modelini piyasaya sürmüştü.

Peki, Amiga'nın diğer modellerine sahip kullanıcılar bilgisayarlarını genişletmek isterlerse ne yapacaklardı? AGA çipsetini yeterli görmeyen Amiga 1200 kullanıcıları, bilgisayarlarına bir Cybervision, Picasso gibi grafik kartları ya da Toccata gibi ses kartları eklemek isterlerse ne yapacaklardı? Bilgisayarlarını satıp üst modellerden mi alacaklardı? Bu durumun farkına varan bazı firmalar, Amiga 1200 ve 500 modelleri için kasa çözümleri sunuyorlar. Hatta slim case bir A2000, A3000 ya da A4000'e sahip kullanıcılara bile, bilgisayarlarını tower kasaya koyma imkanı veriyorlar. Şimdi bu çözümleri yakından inceleyelim:

Micronik

Amiga ile en yakından ilgilenen firmalardan biri de Micronik. Merkezi, Almanya Leverkusen'de. En son Phase5 ile birlikte, Phase5'in PowerPC kartlarını kendi modelleriyle birlikte piyasaya sürmek için anlaşma yaptılar. Micronik'in çok geniş bir ürün yelpazesi var.

1- Infinitiv Concept Tower:

Infinitive son derece modüler bir yapıya sahip. Gerçekten çok başarılı bir çözüm. Amiga 1200'ünüzün sadece anakartını alıp kasaya arkadan dik sokuyorsunuz. 6 adet 3.5" sürücü yuvası ve ek olarak yukarı doğru genişleyen modüller sayesinde, istediğiniz kadar 5.25" sürücü ile genişletmek mümkün. Kasa tamamen sağlam plastikten imal edilmiş. Kasaların iskeletlerinin genelde metalden oluştuğunu bildiğiniz için bu, ilk başta size garip geliyor. Ancak hiçbir metal kasanın da bu kadar genişleme olanağı sağlayamayacağını farkediyorsunuz. Kasanın içerisine Zorro1, Zorro2 ve Micronik'in yeni ürünü Zorro3 kartlarını ekleyebiliyorsunuz. Zorro3 kartlı bir Amiga 1200'ün, bir Amiga 4000'den farkı kalmıyor.

2- Classic A1200 Tower:

Bu kasa Infinitiv Tower'dan biraz daha sağlam gözüküyor. Boyutları biraz daha büyük ve içinde metal kullanılmış. Zorro-I ve Zorro-II kartlarını takabiliyorsunuz. Üzerinde 3 adet 5.25", ikisi içte olmak üzere 5 adet 3.5" sürücü yuvası bulunuyor.

Ayrıca bir de MHz cinsinden hız göstergesi var. Micronik aynca Amiga 500 için de "Micronik Classic 500 Tower" adlı bir kasa geliştirmiş. Bu kasa ve beraberinde alacağınız Zorro kartı sayesinde Amiga 500'ünüz, bir Amiga 2000'e dönüşüyor.

Bunların yanı sıra, Micronik ürünleri arasında Amiga 2000, 3000 ve 4000 gibi, slim case sahiplerini tower case kasalara koyabileceğiniz çözümler de mevcut.

Micronik, "kendi kasanı kendin yap" stili bir ürün yelpazesine sahip. Gerçekten çok fazla yan ürün var. Öncelikle elinizdeki sabit disk, CD-ROM ve floppy sürücülerinin sayısına göre ihtiyaçlarınızı belirtiyorsunuz ve sonra sipariş veriyorsunuz. İsterseniz, eski Amiga adaptörünüzü kullanmaya devam edebilirsiniz ancak, bu adaptörler genelde, Amiga'nın kendisi ve küçük kapasiteli bir 2,5" sabit disk için üretildiğinden (Commodore herhalde Blizzard turbokartların, 128 MB RAM'in, 16x CD-ROM'ların, 2.5 GB sabit disklerin 1200'e aynı anda bağlanabilmesini planlayıp, 200W bir güç kaynağı koymayı gerek görmemiş), siz siz olun, kasa ile birlikte gelen 200W'lik güç kaynağını kullanın (bildiğimiz PC'lerde kullanılan güç kaynağı).

Diğer soru da, Amiga'nın klavyesini ne yapacağınız. Cevabı basit, Micronik ile gelen boş klavye kasasının içine Amiga klavyenizi koyuyorsunuz, bu klavye kasasından bir spiral kablo çıkıyor, bu kablonun ucunu da tower kasadaki klavye arabirimine sokuyorsunuz.

Bu klavye arabirimine, soketleri aynı olduğu için, isterseniz bir Windows 95 klavye takabilirsiniz. Bu durumda, Amiga tuşlarının yerini Windows tuşları alıyor. Bu çözüm, hiçbir Amiga'cının tercih edeceği bir çözüm olmasa gerek. Micronik aynca, PCMCIA soketini kullanabilmeniz için 90 derece çeviren bir adaptör geliştirmiş.

www.micronik.de

Eagle

Amiga için kasa çözümleri sunan bir diğer firma ise Eagle. Eagle'ın kasa dizaynının ve kalitesinin diğerlerinden daha iyi olduğu, ilk bakışta dikkati çekiyor. Eagle geçen sene, yılın en iyi bilgisayarı seçilen Amiga 4000 bazlı Eagle 4000 TE'yi üretmişti. Amiga 1200 için, Eagle'ın daha renkli çözümleri var. Space design adlı temel bir kasa şekli var ve siz bunun üzerine Gold, Crystal, Diamond, Majesty gibi 18 tane seçenekten birini, zevkinize göre takıyorsunuz.

Eagle'ın aynca Amiga 500, 2000, 3000 ve 4000 modelleri için de çözümleri var. Eagle ayrıca, Siamese adlı ürünün de dağıtımını yapıyor, Siamese, Amiga ile PC arasında mükemmel bir bağlantı cihazı. İki bilgisayara da SCSI portlarından takılıyor ve Amiga'ya, PC'nin tüm donanımını kullanma olanağını veriyor.

Örneğin Amiga'da 3D bir raytracing uygulamayı, PC'nin grafik kartını kullanarak gerçekleştirebiliyorsunuz. PC'de Word'de kopyaladığınız bir dokümanı, Amiga'da Final Writer'da yapıştırabiliyorsunuz.

http://www.eagle-cp.de

RBM

Amiga için kasa çeşitleri arasında bir diğer alternatif de, RBM Computertechnik firmasının ürettiği Towerhawk kasaları ve OnBoard adlı Zorro kartı opsiyonu. Towerhawk, Amiga 500, 600 ve 1200 modellerini kasaya koymaya olanak tanıyor. RBM, benzerleri arasında en sağlam kasa olarak dikkati çekiyor. PC'lerde kullanılan Big-Tower'ların büyüklüğünde. İçindeki 250W gücündeki güç kaynağı, maksimum donanımlı Amiga'lara bile yeterince güç sağlayacak kapasitede.

OnBoard, üzerinde 7 adet Zorro-II bulunduran bir kart. Böylelikle bir OnBoard sayesinde, Amiga 1200'ünüze grafik ve ses kartlarını takabileceksiniz. OnBoard tüm A1200 turbokartlarını da destekliyor. Ancak bu OnBoard, eski Zorro-II kartları ile uyumlu değil. Towernawk'ın içindeki klavye arabirimi yapısı, Micronik ile benzer özellikler taşıyor. Aynı şekilde 2000/3000/4000 klavyelerini ya da herhangi bir Windows 95 klavyeyi takıp kullanabiliyorsunuz. Sonuçta Amiga 1200'ünüz varsa Towerhawk ve opsiyonel olarak OnBoard, Amiga 500 veya 600'ünüz varsa sadece Towerhawk almalısınız. RBM'nin avantajı, tek bir kasaya 3 çeşit Amiga modelinden birini monte edebilmeniz.

www.rbm.de

Özet olarak, istediğiniz Amiga modelini kasaya yerleştirmeniz mümkün. Eğer Amiga'nız size dar geliyorsa, Amiga'nızın yüksek düzeyde grafik ve ses olanaklarından faydalanmak istiyorsanız, gelecek için Amiga'nızı kasaya koymak durumundasınız. Bunu düşünen bazı firmalar, sizlere farklı çözümler sunuyorlar. Siz hangi kasayı seçerseniz seçin, Amiga'nızın daha genişleyeceği bir gerçek. Kasaların bir dezavantajı, oldukça pahalı olmaları. Siz de Amiga'nızı kasaya koymak istiyorsanız, Joy Computer'e bir telefon edin (0 216 3482079) ve isteğinizi belirtin.

Güvenç Kaplan