Amiga İle Hesap Tutuyoruz


İşyerinizde veya evinizde hesaplarınızı bir hesap tablosu programı yardımıyla tutmanız için, ille de Excel yüklü bir Pentium'a ihtiyacınız yok. 6 MB bir A1200 ve TurboCalc V4.0 ile bu işi rahatça yapabilirsiniz. İngiliz Digita firmasının piyasaya sürdüğü TurboCalc 4.0, Microsoft Excel'in bütün özelliklerini içeriyor ve hatta, Microsoft Excel'in dosyalarını yükleyip kaydedebiliyor. Turbo Calc V4.o ile aynen Excel'de olduğu gibi, girilen verileri bir-iki mouse tıklatması ile 3 veya 2 boyutlu çeşitli şekillerdeki grafiklere dökmeniz mümkün. Ayrıca, girdiğiniz bu verilere hayat katıp animasyonlar yapabilir ve bu animasyonları, SCALA MM400 gibi çeşitli multimedia programlarında kullanmak üzere IFF formaünda saklayabilirsiniz. Turbo Calc V4.0'ın düğme seti (ToolBar), her hesap tablosuna göre ayrı olarak ayarlanıp saklanabiliyor. Hesap tablosuna, Zoom in ve Zoom Out ile büyütme ve küçültme yapmak da oldukça güzel.

Yaptığınız hesap tablosunu, daha önceki sayılarda tanıttığımız Final Writer 97 ve Wordworth 6.0 kelime işlem programlarında kullanılmak üzere, EPS Postscript formatında saklayabilir, dokümanlarınızı grafiklerle süsleyebilirsiniz. Ayrıca mouse imleci, hesap tablosunu içeren pencere üzerinde iken sağ tuşuna tıklayınca çıkan menülerden, programın çeşitli özelliklerini değiştirebilmek, TurboCalc 4.0'a daha bir kolaylık getirmiş. TurboCalc V4.o, bir önceki 3.0 sürümüne göre 60 adet yeni fonksiyon ve 30 adet yeni makro içeriyor, ayrıca program hesap hızının artması tamamen bir daha elden geçirilmiş.

TurboCalc 4.0'deki en güzel özellik, yazının başında da belirttiğim gibi artık, PC'lerde standart olmuş Lotus 1-2-3 ve Microsoft Excel ile hazırlanmış hesap tablolarını yükleyip kaydedebilmesi. TurboCalc V4.0, Excel ile tamamen uyumlu. Bu demektir ki, daha önceki sayılarda yayınlanan Excel hakkında alıştırmaları, Amiga'nızda da gerçekleştirebilirsiniz. TurboCalc V4.0, Amiga'da Microsoft'un iş programları kalitesinde yazılımlar geliştirilebileceğinin en büyük kanıtı. Son olarak, TurboCalc'ın hem floppy hem CD formatında bulunabildiğini ve en az 6 MB RAM'li bir A1200 istediğini belirtelim.

Digita Ltd. Internet Web Sitesi: www.digita.com
GTI GmbH Internet Web Sitesi: www.grentrade.com

Sinan Gürkan