Amiga İle Adım Adım İnternet Bağlantısı

Amiga ile internete bağlanmak sanıldığından daha kolay. Size bu iş için gereken yazılımları tanıtıyoruz.


Amiga ile Internet'e bağlanmak çok kolay. Bunun için aşağıdaki programları edinmeniz ve yazımızı okumanız yeterli.

Dergimizin ikinci sayısında, Amiga Internet yazılımlarını tanıtmıştık. Bu haftaki yazıda ise, Amiga ile adım adım Internet'e bağlanmayı anlatacağız. Başlamadan önce, Amiga ile Internet'e bağlanmak için gerekli donanımın, Amiga OS V3.0, sabit disk ve en az 6 MB RAM olduğunu belirtelim...

1) External (Harici) 28800, 33600 veya 56000 bps hızında bir modem satın alın ve Serial port'tan Amiga'nıza bağlayın.

2) Sayıları gün geçtikçe artan bir ISS (İnternet Servis Sağlayıcı) ile anlaşın ve onlardan telefon numarasını, kullanıcı adınızı ve kullanıcı şifrenizi öğrenin.

3) Size gereken yazılımlar Magic User Interface 3.8, Miami V2.0, I-Browse V1.1, AmIRC V1.57, AmFTP V1.76 ve Y.A.M. V1.3.4. Bu yazılımları edinin.

4) AmigaOS'un kullanıcı arabirimi geliştirilen Magic User Interface 3.8'i, sabit diskinize kurun. Kurulum bittikten sonra Amiga'nızı reset edin.

TCP/IP YAZILIMI MIAMI V2.0 KURULUM VE AYARLANMASI

5) Miami 2.0'ı sabit diskinize kurun (Install). Kurulum bittikten sonra "MiamiInit" adlı yazılımı, ikonuna tıklayarak çalıştırın. Karşınıza çıkacak ilk iki pencereyi "Continue" kutucuğuna tıklayarak geçin.

6) Şimdi sizden, modeminizin markasını ve hızını ekrandaki listeden seçmeniz istenecektir. Eğer modeminiz listede yoksa "Generic" şıkkını seçin ve "Continue" kutucuğunu tıklayın.

7) Bir sonraki pencerede ise ISS'nizin telefon numarası sorulacaktır. Telefon numarasını girin (Eğer birden fazla numara varsa, numaraların arasına | koyarak diğerlerini yazabilirsiniz.) ve "Continue"'yu tıklayın.

8) Karşımıza çıkan bu ekranda "login" kutucuğuna ISS'nizden aldığınız kullanıcı adınızı, "password" kutucuğuna da kullanıcı şifrenizi girin. Ve yine "continue"vu tıklayın.

9) Şimdi terminal penceresi ile karşı karşıyayız. F4 tuşuna basın ve modeminiz ISS'nin telefon numarasını çevirsin. Bağlantı kurulduğunda "Connect 33600...." seklinde bir mesaj çıkacak ve "Username:" şeklinde bir yazı belirecektir. F6 tuşuna basıp kullanıcı adınızı, "password:" mesajı çıkınca da F7'ye basıp kullanıcı şifrenizi girin.

10) MiamiInit yazılımı ISS'ye bağlanarak gerekli verileri aldıktan sonra yeni bir pencere açılacak. (Bu pencerede, eğer Amiga'ya bağlı yazıcınız yoksa, PRT kutucuğunu tıklayarak iptal edin.) "Continue"ya tıkladığınızda, ISS'den alınan verilerin bulunduğu dosya sabit diske kaydedilecek ve MiamiInit programı kendini kapatacaktır,

11) Şimdi ikonuna tıklayarak MIAMI programını çalıştırın ve "Settings" menüsünden "Import Miami Init"i seçin ve çıkan pencerede de "miamiinit.config" dosyasını seçin. Son olarak yine aynı menüden "Save As Default"ı seçin.

12) MIAMI penceresinin en alt kısmında "ONLINE" diye bir kutucuk var. Ona tıkladığınızda, modeminiz ISS ile bağlantıyı kurmaya çalışacaktır. Miami penceresinde "Miami is now Online" mesajını gördüğünüzde Internet'e bağlandınız demektir. Sabit diskinizden diğer Internet programlarını çahştırıp sörfe başlayabilirsiniz. İstediğiniz zaman MIAMI'deki "OFFLINE" kutucuğu ile Internet bağlantısını kesebilirsiniz.

WEB BROWSER YAZILIMI I-BROWSE 1.1'İN KURULMASI

13) Aslında I-Browse'un kurulması zor değil. Programın sabit diske kurulumu sırasında e-mail adresinizi, ISS'nizin "mailserver" ve varsa, "HTTP Proxy Server" adresini doğru girmeniz yeterli.

E-POSTA YAZILIMI Y.A.M. 1.3.4'ÜN KURULMASI

14)Y.A.M. [Yet Another Mailer)'ı sabit diske kurun. "Settings" menüsünden "Configuration"ı seçin. Şimdi karşınıza çıkan pencerede "Real Name" yazan yere adınızı, "Email Address" yazan yere e-posta adresinizi, "POP3 Server" yazan kutucuğa ISS'nizin mailserver adresini ve "Password" kutucuğuna da kullanıcı şifrenizi girin. Şimdi yine aynı pencerede "Receive" yazan yere tıklayın ve ve "POP3 User ID" kutucuğuna kullanıcı adınızı girin "Send" yazan yere tıklayın ve "SMTP Server" kutucuğuna ISS'nizin mailserver adresini girin (örneğin, mail.geocities.com). Bu bilgileri doğru girdikten sonra "SAVE" kutucuğunu tıklayın ve ayarları sabit diske kaydedin. Artık YAM'da GET-MAIL tuşu ile e-posta alabilir, WRITE tuşu ile e-posta atabilirsiniz.

INTERNET RELAY CHAT YAZILIMI AmIRC'NİN KURULMASI

15) AmlRC'yi sabit diskinize kurun ve arka planda MIAMI çalışırken, AmIRC'yi ikonuna tıklayarak çalıştırın. Bildiğiniz gibi, Internet'te chat (muhabbet) yaparken bir takma isim kullanmanız gelenektendir, AmIRC'nin açılış penceresindeki "Nickname" kutucuklarına takma isminizi, "Real Name" kutucuğuna gerçek isminizi, "UserName"e de kullanıcı adınızı girin. Pencerenin alttaki kısmında ise, önceden hazırlanmış kanalların listesi bulunur. İsterseniz "NEW" kutucuğuna tıklayarak bu listeye yeni kanallar ekleyebilirsiniz. Yeni kanallar eklerken server kutucuğuna "IRC server adresini" (örn. irc.prizma.net.tr), port kutucuğuna 6667 ve Autojoin kutucuğuna da istediğiniz kanalın adını (#amiga veya #amigart şeklinde) girmelisiniz.

Gördüğünüz gibi Amiga ile Internet'e bağlanmak oldukça basit. Bu arada bazı okurlarımızdan, WWW sayfalarındaki wav, aiff, au, avi, quicktime, mpeg gibi video dosyalarını nasıl görebilecekleri hakkında bazı sorular aldık. Bu dosyalan IBrowse aracılığı ile görmeniz mümkün ancak, ilk önce www.omnipresence.com adresinden gerekli IBrowse "plug-in"lerini download etmeniz gerekiyor. Son olarak, internete bağlanmak için gerekli bu Amiga yazılımlarını İstanbul'da Joy Bilgisayar'da (0 216 348 20 79) bulabileceğinizi belirtelim.

MUI Web Site: www.sasg.com
Miami Web Site: www.america.com/~kruse
Omnipresence Site: www.omnipresence.com
Vaporware: www.vapor.com

Sinan Gürkan