Amiga'da Çizim ve Boyama: Personal Paint 7.1


Amiga'daki en iyi çizim ve boyama yazılımı olarak genellikle, Electronic Arts firmasının "Deluxe Paint" serisi kabul edilir. Ancak Electronic Arts, 1995 yılı başında, bir sürü eksikle dolu "Deluxe Paint 5.0"ı çıkardıktan sonra, PC oyunları yapmak için Amiga piyasasından çıkmıştır. Bu durumu İtalyan CloanTo Software firması çok iyi değerlendirdi ve "Personal Paint"i, 1 numaralı Amiga çizim ve boyama programı haline getirdi.

Personal Paint (PPaint)'in en son sürümü 7.1, Amiga OS 3.0 (A1200 veya A4000), sabit disk ve en az 6 MB RAM gerektiriyor. Aynca PPaint, yeni çıkan PowerPC 603e/604e 175-200 MHz kartlı Amiga'ları destekleyen ilk yazılımlardan biri. PPC kartlı Amiga'larda, Personal Paint 7.1 müthiş derecede hızlı çalışmakta. Bir çizim programı, mümkün olabildiği kadar değişik grafik dosya formatını tanımalıdır. PPaint bu alanda çok güçlü. PPaint ile PhotoCD (Kodak), GIF (Unisys), BMP(OS/2, Windows), JPEG, PCX, TIM (Playstation) v.s. formatındaki resim dosyalarını yükleyip, saklayabilirsiniz.

Personal Paint 7.1 modüler olarak geliştirildiğinden, yeni işlemciler, kartlar ve yeni resim dosyaları formatları çıktığında, bunları yeni "library" yazarak programa "plug-in" olarak eklemek mümkün.

PPaint'deki benim en çok hoşuma giden özellik ise, programı Internet sayfanızı hazırlarken kullanabilmeniz, PPaint ile transparan GIF ve JPEG dosyaları, GIF animasyonları ve image map (HTML linklerini resim üzerinden yapmak için) hazırlayabilirsiniz. PPaint ile "circle, line, paint, bezier curve, gradient paint" gibi standart çizim işlemleri yanında, 50 efekt ekleme (image processing) işlemini yapabilmeniz mümkün.

Aynca resimleri herhangi bir kalite kaybına uğramadan Amiga'nın çeşitli ekran modlarına (PAL, NTSC, Cybergraphx, DBLPAL, Super72) çevirmeniz mümkün. Compugraphic fontlara istediğiniz şekli verip resme ekleyebilmeniz de oldukça güzel. Personal Paint'in %100 64-bit grafik kartı desteği, çeşitli işlemleri bir kerede yapmanıza imkan veren 180 adet Arexx script'i ile neredeyse mükemmele ulaşıyor.

Amiga hakkında yazan birisi olarak, Personal Paint'in en komple Amiga yazılımlarından biri olduğunu söylemeliyim. Programın bu yüksek düzeyine rağmen CloanTo firması, programı daha da geliştirip PowerPC kartlardan tamamen yararlanır hale getirmek istiyor.

CloanTo Software: www.cloanto.com

Sinan Gürkan