Neden Amiga 1200?


Bu yazımda Amiga'cılara Amiga 1200 modeline geçme tavsiyemi biraz açıklamaya çalışacağım.

Görünen o ki, piyasada hâlâ inanılmaz derecede fazla Amiga 500 var. Kullanıcılarının Amiga 500 ile şu anda ne yaptıklarını kestiremiyorum ama, çoğunluğun, ellerindeki bilgisayarı tam verimiyle kullanamayan ve genelde oyun amaçlı değerlendiren bir kitle olduğunu zannediyorum. Ancak küçümsenmeyecek ölçüde bir grubun da Amiga 500 ile yazışmalarını yazıp bastığını, grafik ve müzik işlemlerinde kullandığını, bir kısmının da programcılık üzerine çalıştığını bilmekteyim. Amiga 500, programcılık öğrenmek için çok uygun bir bilgisayardır. Sinan'ın StormC yazısında belirttiği gibi Amiga ile C dili çok zevklidir. Ayrıca AMOS ve Assembler dillerini öğrenmek de Amiga 500 ile çok kolay ve ucuza mal olabilmektedir.

Birçok okuyucumuz ellerindeki Amiga 500'lerini nereye kadar genişleteceklerini merak ediyor. Benim onlara cevabım da "paranızın yettiği kadar" olacaktır, Commodore, Amiga 500 modeline destek olarak A590 adlı sabit disk kontrolcüsünü üretmişti. A590 eski sayılabilecek bir cihazdır. Ancak kontrolcünün içini açtığınız zaman bir adet SCSI-II portu karşınıza çıkar. Ayrıca XT sabit diskler için bir port ve toplam 2MB fast RAM yuvası vardır. Kontrolcünün arka tarafında ise ek donanım bağlayabilmeniz için bir adet SCSI-II portu daha vardır.

Commodore'un bir diğer yan ürünü de A570 adlı cihazdır. A570 de eski bir cihazdır. O da A590 gibi, Amiga 500'ün sol tarafında bulunan genişleme yuvasından takılır. A570'in özelliği, Amiga 500'ün CD-ROM sürücüsü olmasıdır. Üzerindeki bir buton sayesinde Amiga 500'ünüzü Amiga CDTV modunda açmanız mümkündür. CDTV modunda açtığınız zaman, A570 ile Audio CD'lerini çalabileceğiniz bir müzik seti ekrana gelmektedir. Ülkemizde IBM uyumluların CD-ROM sürücüleri ile ilk tanışması ise yıllar sonrasına rastlamaktadır. Ve hâlâ "Amiga'ya CD-ROM takılır mı?" soruları bizim dudaklarımızda buruk ve alaycı bir gülümseme ile cevapladığımız sorulardan biri olmaktadır.

Amiga 500'e bunların yanı sıra birçok özel cihazı bağlayıp genişletmeniz mümkündür. Bildiğiniz gibi Amiga 500'ün çip RAM'ı 512K'dır. 512K fast RAM eklenerek hafızası 1 MB'a çıkarılmaktadır, Piyasadaki bazı ürünler ile A500'ün çip RAM'ı 2 MB'a çıkartabilmektedir. Ülkemizde ise bazı oyunlarla olan uyumsuzluğu nedeniyle pek tutulmayan Amiga 500 Plus modelinin ise 1MB çip RAM'ı vardır. Ayrıca AGA-GO adlı ürünle Amiga 500 kasasının içine AGA çipsetli bir anakart yerleştirilmektedir. GVP firmasının yan ürünleri ile işlemcinizi 68000'den 68030'a, hızınızı 7.14 MHz'den 25/40/50 MHz hızlara yükseltebilirsiniz. Ayrıca yurdısında Amiga 500 ile ilgili destek ürünleri üreten birçok firma vardır.

Şimdi gelelim neden Amiga 1200'ü tercih etmeniz gerektiğine. Çünkü Amiga 500'ünüzü güncellemeniz size bir Amiga 1200'den çok daha pahalıya gelecektir. Amiga 500 ve parçaları giderek zor bulunan ve meraklılarının sayısı artan cihazlar olduğu için fiyatları da pek düşmemektedir. Çünkü dünyanın neresinde olursanız olun, Amiga 500'ünüzü satamayacağınız yer yoktur. Amiga'nın her zaman alıcısı bulunur.

Öncelikte, yukarıda belirttiğim yan ürünleri, A590 dışında, bulmanız pek kolay değil. Bunun nedeni, elinde bu mallardan bulunan kişilerin bunları pek satmak istememeleridir, Yurtdışından getirmeye kalkarsanız -ki yurtdışında bu gibi ürünler oldukça pahalıdır- vereceğiniz paraya buradan bir Amiga 1200 almanız daha kolaydır.

Amiga 500'e IDE arabirimine sahip cihazları bağlamanız pek kolay değildir. Özel bir arabirim sayesinde IDE sabit diskleri 500'ünüze bağlayabilirsiniz ama, A1200'de zaten bir IDE portu vardır ve buraya mesela biri CD-ROM, diğeri sabit disk olmak üzere iki cihaz bağlayabilirsiniz, Ayrıca küçücük ve ucuza bulabileceğiniz bir adaptör ile A1200'e 4 adet IDE cihazı aynı anda bağlayabilirsiniz. Amiga 500'ün genişleme olanakları maalesef 1200 kadar fazla değil. 1200'ü kasaya yerleştirince, Zorro-II ya da Zorro-III kartlarını ekleyebiliyorsunuz. Bu kartlara 64-bitlik grafik kartları ve 32-bitlik ses kartları dahil, birçok yüksek kalitede kartı ekleyebiliyorsunuz. Bir Zorro-III kartı ile 1200'ünüzün bir Amiga 4000'den farkı kalmıyor.

Amiga 1200 bence, dünyanın boyutlarına göre en çok genişleme imkanı sunan bilgisayar sistemlerinden birisi. Üstelik fiyatı da gayet ucuz. Unutmayın, sakın elinize standart haliyle gelen 1200'ünüze bakıp da "Bu bilgisayar hiçbir şey yapamıyor" demeyin. Amiga, kendisine biraz hafıza ve bir turbo kart eklediğiniz zaman, gayet hızlı bir bilgisayara dönüşüyor. Ve 2 MB hafızanız varken karşınıza çıkan "Not enough memory" mesajları da birden kayboluyor. Hele hele kendi anakartının üzerinde bulunan 16 milyonluk renk paletinden HAM modu sayesinde 262.000 rengi ekranda aynı anda görüntüleyebilen AGA çipseti size yetmiyor ya da yavaş geliyorsa, 1200'ünüzü bir kasaya koyun, bir tane de Cybervision 64 ya da Picasso grafik kartı alın, 1024*768 çözünürlükte 24-bit çalışın. Hele şu Phase5'in PowerPC 603e 200MHz kartını da alıp taktığınız zaman gayet mükemmel bir bilgisayarınız olacak, emin olun.

Amiga 1200'e terfi etmenizi gerektiren bir diğer neden de, artık 500 için pek program ve oyun çıkmaması. Tüm programcılar 1200'ün genişleme olanaklarını maksimum derecede kullanmak İstiyor, PC ve MAC oyunları ile rekabet etmek için geniş ihtiyaçlar gerektiren oyunlar tasarlıyorlar. Amiga 500 ile bu ihtiyaçları karşılamak mümkün ancak çok pahalıya maloluyor. Ben de PowerPC işlemcili bir Amiga'm olduğu zaman, MAC ya da PC oyunlarını Shapeshifter, Fusion, PCTask, PCX gibi programlar ile emule ederek gerçek hızlarında oynamak yerine, Amiga'mın kendi oyunlarını oynamayı tercih ederim. Ayrıca donanım açısından bakarsak, bundan sonra çıkacak tüm donanım en az Amiga 1200 Tower modelleri için olacak gibi gözüküyor. Çok istisnai durumlar dışında Amiga 500'e yeni donanımlar için yatırım yapılacağını zannetmiyorum. Hele hele Amiga 500 için bir PowerPC teknolojisini çok uzak buluyorum.. Siz iyisi mi elinizdeki Amiga 500'ü bir Amiga 1200'e terfi ettirin.

Güvenç Kaplan