Amiga ve Video

Bu hafta da geldik Amiga'nın video nimetlerine... Amiga'nın en büyük özelliği de her tür yeni gelişmeye adapta edilebiliyor olması, değil mi? İşte Amiga ve videonun evliliği...


Amiga'nın halen gündemde kalmasının en büyük nedeni Amiga kullanıcılarının kendi tecrübelerini başka Amigacılarla paylaşıyor olması. Bu yüzden, öncelikle kendimi biraz tanıtırsam sanırım hiç fena olmaz. 1985 senesinden beri Almanya'da yaşıyorum. İlk senelerimde Commodore 64 ile tanıştım ve sırayla A500, A600, A1200 kullandım. Şimdi bir A400/060/50 MHz sahibiyim, pek yakında AMIGA'mı PPC 604e 200 MHz kartıyla daha da geliştireceğim.

Gelelim AMIGA ile yaptıklarıma... AMIGA ile düşünüp de yapamayacağımız hiçbir şey yoktur. Tabii ki bunu hepimiz biliyoruz. Yeter ki, ne yapmak istediğimize karar verip gerekli geliştirici parçaları ve programları bulabilelim. Bunlar için Türkiye'de bir yardımcınız var, Güvenç ve Sinan beyle irtibat kurmanız yeterli. Bunun için çok şanslısınız.

AMIGA'nızın Film ve Video Efektleri yapımında kullanılan dünyanın bir numaralı bilgisayarlarından olduğunu biliyor musunuz? Bilhassa A1200'ün direkt olarak televizyona bağlanıyor olması, amatör olarak profesyonele yakın video filmleri yapabilmenize imkan sağlıyor. Düşünün bir kere, bir PC veya MACINTOSH'da bunu yapabilmek için pahalı birer video ve sound kartları almak gerekiyor. Ama AMIGA, özel çipleri sayesinde bunu pahalı kartlara gerek duymadan gerçekleştirebiliyor. AMIGA daha ilk modellerinden beri video ve TV normlarında çalışıyor, bu da bizim için çok büyük bir avantaj.

Kameranızla çekmiş olduğunuz veya başkalarının çektiği tatil, düğün, doğum günü, sünnet videolarını seyrettiğiniz zaman gerçekten bazı şeylerin eksik olduğunu hissediyor musunuz? Şayet ediyorsanız hiç beklemeden AMIGA'nızın önüne oturun. AMIGA ve VİDEO - bu iki sözcük birbirinden ayrılmayan bir ikili.

Şayet kameranız yoksa, sizin veya yakınlarınızın başkaları tarafından çekilmiş filmlerini çok daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz veya TV'den çektiğiniz müzik, film ve şovların sizin isim ve resimlerinizle başlaması ne kadar hoş olur değil mi?

Ben AMIGA'mı daha çok video filmlerinde kullanıyorum. Mesela bir saatlik bir video filmini sabit diskime kaydedip AMIGA yardımıyla istenmeyen yerlerini çıkarıp geri kalanını birbirlerine ekliyorum (DIGITAL SCHNIT) ve daha sonra video filmlerinde gerekli yerlerin kesilip eklenerek veya yerleri değiştirilerek tamamlandığına kanaat getirince, sıra yazmak istediğim yazılara, aralara girecek fotoğraflara ve tüm filmin efektlerle süslenmesine geliyor. Bunlar da bittikten sonra video filmi yazılar, fotoğraflar ve efektlerle beraber sabit diskimde oynatılmaya hazır olarak bekliyor. Her şeyin tamamlandığına kanaat getirince, tüm filmi tekrar video kasetin üzerine kayıt ediyorum ve böylelikle seyredildiği zaman profesyonelce hazırlanmış bir film görünümünde oluyor. Tabii ki bütün bunlarda tek yardımcı , AMIGA sistemim. Şimdi sizlere, bana bu filmlerin yapımında yardımcı olan diğer parça ve programlar hakkında kısaca bilgiler vereyim.

Pek tabii ki, A1200 gibi video ve TV çıkışı olmayan A4000 için gerekli olan bir VLab Motion "VİDEO" kartı veya bir Genlock. Programların bazıları da şunlar: Yazı ve bu yazıların animasyonları ve fotoğraflar için Monument Designer V3, Adorage 2.5... A1200'üm varken de kullandığım ve hâlâ vazgeçemediğim Scala MM 400. Main Actor Broadcast animasyon çalışmalarında, Image FX 2.6 da Morph "değişim" çalışmalarında, 30 resim ve animasyonlarda Maxon Cinema 4D V4 PRO, Refiections 4, LightWave 5.0, vs...

Video çok harika bir hobi, fakat AMIGA VE VİDEO tadına doyulmayacak bir zevk. İkisini birarada yaşayanların, bu zevki kolay kolay bırakabileceklerini tahmin etmiyorum. Çok basit çekilmiş bir film bile, AMIGA ile birleşince bir sihirbazın sihirli çubuğuna değmiş gibi oluyor ve kim kendini bu hareketli resimlerin büyüsüne kaptırırsa, bir daha bundan kopabilmesine imkan yok.

Neden video için kullanımında AMIGA diğer bilgisayarlardan bu kadar ayrıcalıklı? Bunun üç önemli nedeni var.
1-AMIGA, hiçbir ekstra parça gerektirmeden (hardware) bir televizyonun görüntüleyebileceği PAL sinyaller çıkarabilen bir bilgisayardır.
2-AMIGA, Genlock'la çalışabilir, yani AMIGA'nızdan çıkan sinyalleri bir Genlock yardımıyla bir video veya video kamerasından çıkan sinyallerle kanştırıp birlikte kullanabilirsiniz.
3-AMIGA, Overscan'le çalışabilir. Bu demektir ki, yapmış olduğunuz grafik, resim ve animasyonlarınızla televizyonunuzun bütün ekranını doldurabilirsiniz - kenarlarda rahatsız edici siyah bir çerçeve olmadan.

Hiçbir ekstra ödeme yapmadan AMIGA'nın resmini videoya kaydedebilir veya televizyonda gösterebilirsiniz. TV'nizi veya videonuzu AMIGA'nın FBAS çıkışına bağlamanız yeterli. Şimdi DeluxePaint (DPaint) ve PersonalPaint (PPaint) ile yazdığınız yazıları veya yaptığınız resimleri, hatta bu programlarla hareketsiz resimlerden yapmış olduğunuz animasyonları ekrana getirebilirsiniz, çizgi filmler bile yapabilirsiniz.

Multimedia programlan ile "Cando", "Helm", "Imagevision" İle yaptıklarınızı, "Scala" ile yazılarınızı, fotoğraflarınızı, slideshowlannızı, Monument Desingner ile aklınıza bile gelmeyecek güzellikteki yapıtlarınızı, Adorage veya X-DVE ile animasyonlarınızı TV veya videodan herkese seyrettirebilirsiniz.

Fakat bir gün gelir de, bunların da sizin video zevkinizi tatmin etmediğini hissederseniz, tek çare bir GENLOCK satın almaktır.

Genlock, AMIGA sinyalleriyle video veya video-kameranızın sinyallerini birleştirecektir. Örneğin TV programlarında sıkça görülen yayın esnasında ekrandan baştan başa geçen yazılar, bir köşede dönen dünya, Genlock sayesinde yaratılır. İsterseniz şu anda piyasada olan Genlock'lara biraz göz atalım: AMIGA'nıza paralel olarak bağlandıkları için her AMIGA'da kolaylıkla kullanılabilirler.

Son zamanlarda Genlock satışlarında büyük artış oldu, çünkü yeni çıkan dijital kameralar çok üstün bir kaliteye sahip ve video ile ilgilenenler bilhassa özel TV kanallarında çokça kullanılan bilgisayar ve Genlock ile zenginleştirilmiş filmleri, klipleri seyrettikçe "benim gibi" etkisinden kurtulamadılar. Genlock fiyatları çok çeşitli. Almanyada 400.-DM'dan başlayarak 5000--DM'a kadar çıkıyor. Piyasada çokça kullanılan birkaç Genlock şunlar:

MICRONlK

MG 10-25 FBAS ve Y/C GENLOCK: Bu Genlock'lar ucuz olmasına rağmen gerçekten yüksek bir resim kalitesine sahip. Kontrast, renk, ışık ayarları var. Yuvarlak düğmeleri olduğu için ayarlan biraz problemli. Almanya fiyatı: 400-500.-DM

PLUTO

ElectronikDesign'ın son çıkardığı, en basit fakat gerçekte üstün kalitede, FBAS ve Y/C çıkışlarına sahip Genlock Kontrast, renk, ışık ayarlarına ve AMIGA ve video sinyallerini karıştıran bir reglere sahip. Piyasa fiyatına göre en iyi Genlock'lardan biri. Almanya satış fiyatı: 600.-DM

NEPTUN

Neptun, ElectronikDesign'ın çıkardığı ve defalarca senenin Genlock'ı seçilmiş Plüton'un bütün özelliklerine sahip olduğu gibi, AMIGA ve Video sinyallerine ayrı ayrı kumanda edebiliyor. Ayrıca Genlock'in bütün fonksiyonları AMIGA tarafından da kontrol edilebiliyor. Almanya fiyatı: 1100.-DM

SIRIUS II

Yine ElectronikDesign'ın ürünlerinden biri. Neptun'ün bütün özelliklerini taşıdığı gibi, kırmızı, mavi, yeşil renkleri ayn ayn kontrol edebiliyor. İki ayrı stereo giriş ve çıkışa sahip. En büyük özelliklerinden biri de BLUE BOX yapabiliyor olması. Çok yüksek bir kaliteye sahip. Almanya satış fiyata: 1500.-DM

Sizler de AMIGA programlarına bakacak olursanız, programların çoğunluğunun videoda kullanılmaya çok elverişli olduğunu göreceksiniz. Bu da AMIGA'nın tam bir video bilgisayarı olduğunu kanıtlıyor. Bir dahaki sefere bu programlardan bazılarını tanıtmaya çalışacağım. O zamana kadar herhangi bir konuda bana sormak istediğiniz sorularınız varsa, severek cevaplandırmaya hazırım. AMIGA'sız kalmayın.

Cengiz Topuzoğlu