Biraz da Oyun Oynayalım


İki yıl önce A1200 ve A4000'de 3 boyutlu texture-map grafiklere sahip oyunların çıkacağını söyleseniz, size kimse inanmazdı, çünkü o tarihte standart AGA çipseti bu iş için yetersiz görülüyordu. Ancak Amiga programcıları buna inanmadı ve inatla geliştirdikleri tekniklerle bunun Amiga'da mümkün olduğunu ispat ettiler.

Bu haftaki yazımda size, texture-map grafiklere sahip iki tane yeni Amiga oyununu tanıtmak istiyorum. Başlamadan Önce, bu iki oyunun "Kesinlikle Amiga 500'de çalışmayacağını" belirtmek zorundayım. Bırakın A500'ü, oyunların A1200'de çalışabilmesi için bile en az turbo kart, CD-ROM sürücü ve sabit diske gerek var. Şimdi tanıtımlarımıza geçelim...

FLIYING HIGH 3D
(Minimum A1200+68030/33 MHz+6 MB RAM+Sabit Disk)

Alman ACP&TCP firması tarafından piyasaya sürülen Flying High 3D bir araba yarışı oyunu. Gerçi oyunda "Buggy Car" adı verilen bozuk pistlerde kullanılan bir taşıt kullanıyorsunuz. Flying High 3D'de, 4 ayrı dünyada 20 ayrı pist yer alıyor. Oyuna şehir pistlerinde başlıyorsunuz.

İlk oynayışta arabanın kontrolleri zor gelebilir, ancak joystick hassaslığını oyunun ana menüsündeki monitör resmine klikleyerek (Settings) "Control Sensivity" den ayarlayabilirsiniz. Flying High'ı, 1, 2, 3 veya 4 kişi aynı ekranda oynayabilirsiniz. Ancak 3 ve 4 Oyunculu yarış için 4-Player adaptor denilen bir arabirime gerek var.

Her pistte yol üzerinde çeşitli bonuslar var. Bunların üzerinden geçerek mümkün olduğu kadar puan toplamaya çalışın. Topladığınız puanlarla çeşitli motor parçalan ve silahlar alabilirsiniz. Silahları ve turboları, yanş sırasında "Enter"a basarak ateşleyebilirsiniz. Oyunun grafikleri texture-map olmasına rağmen oldukça hızlı akıyor, özellikle köprülerden ve yokuşlardan geçerken güzel bir hız hissi farkediliyor.

Flying High 3D'yi, Amiga'nızın işlemcisine göre değişik çözünürlüklerde oynayabilirsiniz. Eğer 68030'unuz varsa 160x128 ve 16ox128/Double Size, 68040 veya 68060'nız varsa, 320x256 modunda oyunu yüksek hızda oynayabilirsiniz. ACP&TCP firması ayrıca çok yakında, kullanıcıların kendi pistlerini dizayn edip oyuna eklemeleri için "FH.Construction.Kit"i piyasaya sürecek. Kuşkusuz bu ek yazılım, oyunun oynanabilirliğini oldukça yükseltecek. Flying High 3D, hem CD hem de floppy formatında piyasaya sürüldü. Oyunu doğrudan Almanya'daki firması APC&TCP'den (APC&TCP Dorfstrasse 17 D83236 Uebersee Almanya) alabileceğiniz gibi Türkiye'deki Joy, Apcom gibi Amiga firmalarından alabilirsiniz.

SHADOW OF THIRD MOON
(Minimum 68030/33 MHz+6 MB RAM+HD+8xCD-ROM)

Üç boyutlu, texture-map grafiklere sahip olan Shadow Of Third Moon üzerinde 3 yıldır programcıların üzerinde çalıştığı bir oyun. Programcı Black Blade Softvare bu oyun için, Amiga AGA çipsetinde "Voxel-Space" (Voxel-space = uçuş, simülasyon oyunlarında 3 boyutlu grafikleri yeryüzü üzerinde uçuyormuş gibi gösterme) tekniğini mümkün kılan 3DTIS'i (3D Terrain Imaging System) geliştirmiş. Bu teknik sayesinde, böylesine grafikler için yeterli sayılmayan 50 MHz 68030'da bile 16 fps (kare/saniye) görüntü hızına ulaşmak mümkün. Eğer makinanızda 68040 veya 68060 işlemciniz+grafik kartınız varsa, 40-50 fps'ye bile ulaşmanız mümkün. Ancak 16 fps'de oyun çok akıcı şekilde oynanıyor. Shadow Of Third Moon, Eylül'ün ilk haftasında yalnızca CD formatında piyasaya sürülecek ve oyun için özel olarak bestelenmiş 12 adet müzik parçası da CD'de oyun esnasında çalacak. Şu anda oyunun Aminet'te 5.5 MB'lık sıkıştırılmış tanıtım sürümü bulunmakta. İsterseniz size bu demoyu kısaca tanıtayım. Oyunu sabit diske kurduğunuzda bir ayarlama penceresi çıkıyor. Burada eğer multiscan Amiga monitörünüz varsa oyunun hangi ekran modunda çalışacağını seçebilir ya da 64-bit grafik kartınız varsa, oyunun grafik kartı üzerinden çalışmasını sağlayabilirsiniz."C2p" seçeneği ile işlemcinize en uygun "Chunky2Planar" (3D grafikleri hızlandırıcı küçük bir yazılım) rutin seçebilirsiniz. S.O.T.M.'nin bu tanıtım sürümünde yalnızca 3 görev oynayabilirsiniz. Oyunun tam sürümünde 30 adet görev olacak. Yüksek çözünürlüklü kaliteli grafiklerle süslü brifing ve silah yükleme ekranlarından sonra kendinizi, uçağınızın kokpitinde, dağların ve vadilerin arasında uçarken bulacaksınız. İlk görevde, dağların arasındaki bir düzlükte gizli 6 petrol tankını yok etmelisiniz.

Uçağınızı mouse veya joystick ile yönetebilirsiniz ve mouse tuşlarına bastığınız zaman lazeri ve füzelerinizi ateşleyebilirsiniz. 3 boyutta füzelerin kuyruklarında duman bırakarak hedefe gitmesini seyretmek oldukça etkileyici. Flying High ve Shadow Of 3rd Moon, yeni nesil AMIGA-CD oyunlarından yalnızca iki tanesi. Avrupa'daki firmalarla yaptığımız görüşmelerde yılbaşına kadar toplam 10-15 CD oyununun piyasaya sürüleceğini öğrendik.

Aşağıda Amiga 1200 ve Amiga 4000 için çıkacak CD oyunlarının adlarını ve planlanan piyasaya sürülüş tarihlerini bulabilirsiniz:

  OYUNUN ADI		  TÜRÜ  	ÇIKIŞ TARİHİ	ORTAMI
- Myst *		Adventure	Eylül		2-CD
- 6th Sense Investigations Adventure	Eylül		1-CD
- Shadow Of 3rd Moon    3D Arcade	Eylül		1-CD
- TFX 3D		Simülasyon	15 Eylül	1-CD
- Foundation		Strateji	Aralık		1-CD
- Phantasmagoria	Adventure	Aralık		7-CD
- Hell Pigs		Adventure	Aralık		2-CD
- OnEscapee		Arcade		Aralık		1-CD
- Pheonix 3D		3D Arcade	Aralık		1-CD
- Trapped 2		FRP		Eylül 		1-CD
- Genetic Species *	3D Arcade	Aralık		1-CD
*=Bu oyunlar PPC kartlarını özel olarak destekliyor...

Hâlâ A1200'nüze turbo kart ve CD-ROM almadıysanız, daha fazla zaman geçirmeden alın derim, aksi takdirde bu oyunların hiçbirini çalıştırmanız mümkün olmayacak. A500 sahipleri, makinanıza desteğin çok azaldığını farketmişsinizdir sanının.

Sinan Gürkan