Amiga OS


Amiga OS'un ilk sürümü olan AMIGA OS 1.0, 1985 yılında piyasaya sürüldüğü zaman 7 MHz 68000 çipinde gerçekleştirdiği multitasking (çok görevlilik) özelliği ile bilgisayar kullanıcılarının dikkatini çekmişti. O zamanlar Apple ve Microsoft çok görevlilik özelliğini önemsemiyorlardı, oysa AMIGA OS ilk sürümünden beri bu özelliğe sahipti. O zamanlar AMIGA'nın sahibi olan Commodore firması, A500 ve A2000 gibi yeni makinalar çıktıkça AMIGA OS'u güncellemeye başladı. A500 ile Amiga OS 1.3, A 500+ ile Amiga OS 2.04, en sonunda A1200 ve A4000 modelleri ile Amiga OS 3.0 ve Amiga OS 3.1 piyasaya sürüldü. Amiga OS 3.0 ile AMIGA'lar değişik ülkelerde değişik dilde çalışma özelliği (Locale support) kazandı. AMIGA OS 3.1 bir önceki sürüm olan 3.0'daki hataları düzeltti ve multitasking özelliğini daha da mükemmelleştirdi.

AMIGA OS günümüzdeki işletim sistemleri içinde en ekonomik olanıdır. AMIGA OS hâlâ floppy disketlerden sabit diske gerek kalmadan çalışabilir. Windows 95 en az Pentium ve 8 MB RAM , MacOS en az 68040 ve 8 MB RAM gerektirirken Amiga OS 3.1, 14 Mhz 68020 işlemci ve 2 MB RAM ile özelliğinden hiçbir şey kaybetmeden çalışabilir. AMIGA OS'un bu az donanım gereksinimleri kesinlikle bir zayıflık göstergesi olarak düşünülmemelidir. AMIGA OS oldukça kompleks olan network ve Internet görevlerini de başarıyla gerçekleştirmektedir. AMIGA OS'un avantajlı yönlerini anlatmadan önce AMIGA kullanıcılarının 1 Ocak 2000 gününde diğer bilgisayar kullanıcıları gibi şok yaşamayacağını söylemek istiyorum, çünkü PC'deki iki haneli yıl numaralandırma sistemine karşın AMIGA, 1985'ten beri 4 haneli yıl numaralandırma yapmaktadır. Bu demek ki 31 Aralık 9999 gününe kadar AMIGA'cılar bu konuda rahat olacaklar!!!

Bu basit özellik bile, AMIGA'nın ne kadar vizyonu geniş insanlar tarafından tasarlandığının bir göstergesi.

AMIGA OS'un kuşkusuz en güçlü tarafı sahip olduğu "LIBRARY"yani "Kütüphane" sistemidir. Yeni bir "library" yazarak istediğiniz zaman AMIGA OS'a standart olarak sahip olmadığı yeni özellikler ve yetenekler kazandırabilirsiniz. Şu anda çeşitli programcılar ve firmalar tarafından yazılmış 500'e yakın "library" dosyası vardır. AMIGA OS 3.1'in 10-15 library dosyası ile birlikte geldiğini düşünürsek, AMIGA OS'un kullanıcıları ile geldiği nokta inanılmazdır. Bu "library" olgusunu daha iyi anlamanız için iki örnek vermek istiyorum, AMIGA OS 3.1 standart olarak 64-bit grafik kartları ve yeni PowerPC işlemcilerini destekleyecek şekilde yazılmamıştır. Ancak örneğin Phase5 firması 64-bit grafik kartlarının sisteme katılabilmesi için "cybergraphics.library"i geliştirmiştir. Bir başka örnek de yeni çıkan PowerUP kartlarındaki çift işlemci desteğinin "ppc.library" ile AMIGA OS'a eklenmesidir. Bu konuda daha birçok örnek verilebilir. AMIGA OS'un bir başka önemli özelliği de diğer işletim sistemlerini oldukça iyi şekilde emüle (taklit) edebilmesidir. AMIGA OS için çıkan PCX, PC-TASK, SHAPESHIFTER ve FUSION gibi yazılımlarla gerekli donanıma sahip AMIGA'larda, Windows veya MacOS işletim sistemlerini çalıştırmak mümkündür.

AMIGA OS o kadar esnektir ki, çok kısa ve küçük bir yazılımla PC veya MAC ile hazırlanmış bir sabit diski veya ZIP drive gibi bir yedekleme ünitesini doğrudan AMIGA'ya bağlayıp sisteme tanıtabilir ve kullanabilirsiniz. AMIGA OS 3.1 Temmuz 1994'te piyasaya sürülmüştü. O günden bu yana birkaç yeni library ve güncelleme yazılımı dışında AMIGA INTERNATIONAL firması, AMIGA OS'un yeni bir sürümünü çıkarmadı. Ancak son alınan haberlere göre AMIGA firması Ocak 1998'te yeni özelliklere sahip AMIGA OS 3.5'i piyasaya sürecek.

Sinan Gürkan