Workbench 3.0 İçin Yararlı 25 Yardımcı Program


Bütün bilgisayar kullanıcıları, sahip oldukları makinaların hızlı çalışmasını ve kullanımının daha pratik olmasını ister. Bu saptama, AMIGA kullanıcıları için de geçerlidir. Geride bıraktığımız 2 yıl içinde, AMIGA programcıları tarafından öylesine değişik ve yararlı shareware ve freeware yazılımlar üretilmiştir ki, bu programları sisteminize yüklediğinizde Workbench'i tanımayabilirsiniz. Bu yazıda size, bu yüzlerce yararlı yazılım arasından 25 tanesini tanıtmak istiyorum. Bu tanıtacağım programların hepsini, Internet bağlantınız varsa Aminet sitelerinde veya CD-ROM sürücünüz varsa 2 ayda bir piyasaya sürülen Aminet CD'lerinde bulabilirsiniz.

Arşivleme Yazılımları:

1) LHA (Stefan Boberg): LHA, bir dizin altındaki dosyaları kısaltıp tek bir dosya haline getirir. PC'deki 'arj' ve 'zip' programlarının bir benzeri sayılabilir. Çeşitine göre, dosyaları %70 oranında bile kısaltabilir.

2) DMS (SDS Software): DMS ile bir floppy disketteki programları, tek bir dosya haline getirip arşivleyebilirsiniz. Bu yolla, her türlü AMIGA disketini sabit diskinizde arşivlemeniz mümkündür.

Sistem Monitörleri:

3) SnoopDos 3 (Eddy Caroll): Bazen sisteminizde eskiden çalışan bir program birden çalışmamaya başlar. Bir dosyanın eksik olduğunu bilirsiniz ancak, bir türlü bulamazsınız. İşte SnoopDos burada imdadınıza yetişiyor. SnoopDos, sistemde kendini saklar ve önde çalışan programların bütün faaliyetlerini kaydeder. Kesinlikle tavsiye ederim.

4) Sys-Info (Nic Wilson): Syslnfo sayesinde AMIGA'nızın işlem hızını diğer AMIGA'larla kıyaslayabilir ve AMIGA'nızın donanımı hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sistem Geliştiriciler:

5) Master Control Program (Stefan Sommerfeld ve Micheal Knoke): M.C.P. 50'yi aşkın özellikle, Workbench'i baştan aşağıya değiştiriyor. M.C.P. ekrandaki pencerelerin görüntülerini değiştirme, grafik işlemlerini hızlandırma, screen blanker (ekran karartıcı) ekleme v.s. gibi birçok özelliği bünyesinde barındırıyor. MCP'nin en önemli özelliği ise AMIGA'da oluşan kilitlenme (GURU) olaylarını, belli bir dereceye kadar önlemesi.

6) StartMenu (John Garigliano): Windows 95'te ekranın alt bölümündeki START tuşu ve işlevleri hoşunuza mı gitti? StartMenu ile bunu yapabilirsiniz, hern yeni bir işletim sistemi almanıza da gerek yok!:)

7) Executive (Peiri Nordlund): Executive sayesinde AMIGA'mzın multitasking (çok görevlilik) özelliğini kontrol edebilirsiniz. İstediğiniz programın çalışma önceliğini arttırarak Amiga'nızın daha verimli çalışmasını sağlayabilirsiniz.

8) Virtual Memory Manager (Martin Apel): V.M.M., 68030, 68040 ve 68060 kartlarındaki Memory Management Ünitesi (MMU) aracılığı ile sabit diskinizi bellek olarak kullanmanıza olanak veriyor. Bu yolla, sabit diskinizin bir bölümünü ayırarak 512 MegaByte'a kadar RAM belleğe sahip olabilirsiniz.

9) Degrader (Chris Hames): Degrader A1200 ve A4000'ün gelişmiş özelliklerini iptal ederek A500, A2000 için üretilmiş eski Workbench 1.3 programlarının WB 3.0 ve 3.1'de çalışmasını sağlar.

Floppy ve Sabit Disk Programları:

10) Floppy Device 4.1 (Orhan Dağıstanlı): Bildiğiniz gibi Amigalar, double density disketlere 880 KB, high density disketlere 1.76 MB depolayabilir. İzmirli AMIGA programcısı ORHAN DAĞISTANLI'nın geliştirdiği yazılımla artık, AMIGA'da DD disketlere 1.12 MB, HD disketlere 2.0 MB depolamak mümkün, Shareware olan Floppy Device'ın full sürümünü, Orhan Dağıstanlı'ya 30 dolar göndererek edinebilirsiniz. (Adres: Alparslan Sok. No: 2/4 Balçova-İzmir Türkiye)

11) ReOrg (Hoiger Kruse): Sabit diskinizde dosyalar çoğaldığı zaman, sabit diskin dosya düzeni bozulabilir. ReOrg, sabit diskteki dosyaları düzenler ve doğal olarak, sabit diske daha hızlı erişime olanak verir.

12) DiskSalv (Dave Haynie): Hatalı sabit ve floppy disklerden program kurtarmaya yarar. Eğer çok önemli bir dosyayı kaybettiyseniz DiskSalv son çarenizdir.

Shell Programları:

13) VinceEd (Thomas Richter):Workbench'ten AMIGA DOS'u kontrol etmenizi sağlayan SHELL yazılımına çok yararlı özellikler ekler. VinceEd'i bir kere kullandınız mı, bırakmanıza imkan yok. VinceEd'in, filename completion, scroll bars gibi değişik özellikleri var.

Komünikasyon Programları:

14) Terrn (Olaf Barthel): AMIGA'nıza bağlı bir modeminiz varsa mutlaka Term'i edinmelisiniz. Term yardımıyla BBS'lere bağlanabilir, arkadaşlarınıza modemle program verip alabilirsiniz. Term'in 68030 ve üstü işlemciler için özel sürümü de var.

Grafik ve İkon Geliştiriciler:

15) Magic-WB (Martin Huttenloher): İşte Workbench'inizi geliştirmenin en güzel yolu. Magic-WB çeşitli fontlar, ikonlar ve arkaplan resimlerinden oluşan bir settir. Amiga'nızın standart mavi-gri Workbench'i ile karşılaştırınca Magic WB, yeni bir işletim sistemi almak gibi bir şeydir.

16) Magic User Interface (Stefan Stuntz): M.U.I., sisteme kurduğu yazılımla AMIGA programlarının kullanışlığını oldukça artırmıştır. Ayrıca, MUI sistemini kullanarak programlama yapmak oldukça kolaydır. Başta AMIGA Internet programları olmak üzere, her geçen gün daha çok program MUI gerektirmeye başlamıştır. Aldığımız duyumlara göre, MUI'nin pOS veya AMIGAOS 3.5'a standart olarak eklenme ihtimali var.

17) New Icons (Nicolia Samoria): New Icons Magic-WB'in başka bir türü olarak düşünülebilir. New Icons ile AMIGA OS'taki ikonlara çok güzel şekiller ve değişik özellikler verebilirsiniz.

18) PPShow (Nico Francois): IFF formatmdan JPEG formatına kadar, bütün resim dosya formatlarını ve ANIM formatlarını Workbench'te göstermeye yarar. Tek bir komutla resim dosyalarını görmek istiyorsanız, PPShow'u kaçırmayın.

19) New Mode (Andreas Linneman): Bazı programlar AMIGA'da ekran modu seçimi yapmanıza izin vermez. New Mode ile bu programları, AMIGA M1438 gibi yüksek çözünürlüklü monitörlerde kullanılan SUPER72, DBLPAL gibi ekranlarda çalışmaya zorlayabilirsiniz.

20) Magic Menu (Martin Komdofer): Workbench'te menülere ulaşmak için mouse'u ekranın üstüne götürmek size zaman kaybı olarak geliyorsa, Magic Menu'yü kurun ve ekranın herhangi bir yerinde sağ tuşa bastığınızda, menüler karşınıza çıksın. Magic Menu, menülerinize bir "3D" görüntüsü verir.

Tekst Editörleri:

21) GoldEd (Dietmar Eilert): Gerçekten müthiş bir Shareware yazılım GoldEd. GoldEd ile WWW sayfalarınızı, AMIGAGUIDE dokümanlarınızı, C/C++ kaynak kodlarınızı çok rahat şekilde yazabilirsiniz. GoldEd'in, neredeyse her türlü işlem için özel hazırlanmış plug-in dosyaları var.

Çeşitli:

22) Homer (David SwasBrook): İşte Workbench'te bulunmasından oldukça hoşlanacağınız bir program. SIMPSON ailesi, HOMER Workbench'inize kuruluyor ve yaptığınız işler hakkında bazen komik bazen dalga geçici yorumlar yapıyor!

23) Stick it (Andy Dean): Şu küçük sarı not kağıtlarını bilirsiniz, hani unutmamak için not alır ve göreceğiniz bir yere asarsınız. Stick it ile aynısını Workbench'de yapabilirsiniz, hem de notun belli bir zamandan sonra kendisini otomatik olarak imha etmesini sağlayabilirsiniz. STICK-IT ile bilgisayar başında iken, hiçbir şeyi kolay kolay unutmazsınız böylece.

24) Mouse Meter (?): Mouse'u ne kadar mil oynattığınızı merak ediyor musunuz ?! MouseMeter'i çalıştırırın, öğrenirsiniz.

25) Amiga EYE (Christian Krapp): Workbench'te çalışırken iki gözün devamlı sizi izlemesini ister misiniz? AMIGA EYE gerçekten çok komik, eğer çok uzun süre WB'te kalırsanız gözlerde kırmızı damarlar oluşuyor ya da mouse'u çok hızlı oynatırsanız gözler şaşı oluyor. Gerçekten çok eğlenceli. Bu sıraladığım programlar dışında, aşağıdaki 6 öneriyi de dikkate alırsanız, AMIGA'dan daha çok verim alabilirsiniz.

1) Workbench'i 256 renkte kullanmayın. Magic WB yüklü 16 renkli bir WB ekranı, 256 renkten daha güzel görünür.
2) Hâlâ 2 MB'lık A1200 kullanıyorsanız, zaman geçirmeden bir turbo kart alın.
3) Çok kullanılan dosyaları RAM DISK'e kopyalayın, saliseler düzeyinde erişim sağlarsınız.
4) RAD (Recoverable Ram Drive)'ı kullanın. Bir disketi ilk önce DF0'dan RAD'a kopyalayın. RAD'dan sabit diske kopyalama çok daha hızlı olacaktır.
5) Phase5'in Blizzard kartlarındaki KICKSTART REMAPPING özelliğini kullanın. Bu özellikle, AMIGA'nızın ROM'u FAST RAM'a kopyalanır ve %2O kadar bir hızlanma sağlanır.
6) Makinamzı NTSC ekran modunda çalıştırın. %10 hızlanma sağlarsınız.

Sinan Gürkan