Alternatif İşletim Sistemi pOS Piyasada!


Geçtiğimiz sayılardan birinde Amiga'lar için yazılan alternatif işletim sistemi pOS'u (Portable Operating System) kısaca tanıtmıştım. 1 Ağustos 1997'de pOS'un PreRelease (Ön Sürüm) versiyonu CD-ROM olarak piyasaya sürüldü. Avrupa'da fiyatı 30$ olan pOS'tan bir tane getirttik ve siz AMIGA'cılar için test ettik.

İlk önce pOS'un tamamen yeni bir işletim sistemi olduğunu belirtmeliyim. Amiga OS için yazılmış programların pOS'ta çalışması için bazı değişiklikler yapılıp yeniden derlenmesi gerekiyor. Prodad'in pOS'u yazma nedeni Temmuz 1994'ten beri güncellenmeyen AMIGA OS'a bir alternatif oluşturmak ve diğer işletim sistemlerindeki bazı özellikleri AMIGA donanımına getirmek. Prodad'in planlan arasında pOS'u PowerPC, Intel ve Alpha işlemcileri üzerinde de çalışır hale getirip platformlar arası bir köprü kurmak da var. Biraz konudan uzaklaşmak olacak ama son günlerde ne yazık ki Microsoft'un sahibi Bili Gates müthiş pazarlama teknikleri sayesinde ve biraz da Apple'a ortak olup MacOS'u da kontrolü altina alınca "dünyadaki her bilgisayarın Windows kullanacağını" söylemeye başladı, Bence Bill Gates ve Microsoft'un bu tekelcilik hedefi bilgisayar hobisini çekilmez bir noktaya doğru götürüyor. Alternatifler her zaman olmalı ve onlara da şans verilmeli. Windows'un yüksek pazar payına rağmen AmigaOS, BeOS, pOS, Linux gibi işletim sistemleri hâlâ kullanıcı bulmaktadır. Hiç yıkılmayacak gibi görülen Windows önümüzdeki yıllarda Intel hardware'ine uyarlanacak BeOS, pOS ve AmigaOS gibi işletim sistemleri karşısında zor anlar yaşayabilir. Doğrusu Microsoft diktatörlüğünde bir bilgisayar dünyası çok sıkıcı olur, umarım bu çeşitlilik hep sürer.

Neyse bu kadar laftan sonra pOS'u tanıtmaya başlasam iyi olacak artık. pOS'un gerektirdiği minimum sistem 68020+6 MB RAM + Sabit disk ve CD-ROM sürücü. 50 Mhz 68030 + 10 MB RAM ile pOS'u çok rahat şekilde çalıştırabilirsiniz. pOS'u Amiga'nızın CD sürücüsüne koyduğunuzda İngilizce veya Almanca olarak kurabilirsiniz. pOS sabit diskte yaklaşık 22MB kaplıyor. Kurulum yapılırken pOS'un AmigaOS ile birlikte başlayıp başlamayacağını seçebilirsiniz.

pOS Amiga OS'la paralel çalışabildiği için istediğiniz zaman ikonuna tıklayarak da çalıştırabilirsiniz.

Kurulum sırasında pOS kendisi ile çakışabilecek AmigaOS yazılımlarını (MagicWBDemon, Magic Menu, StartMenu, v.s.) geçici olarak iptal ediyor. Daha sonra sıra pOS'un hangi ekran modunda çalışacağını seçmeye geliyor. pOS'un özelliklerinden yararlanmak istiyorsanız en az 32 renklik 640x512 çözünürlüklü ekran açmalısınız. AMIGA M1438S monitörünüz varsa 64 renkli 800x600 Super72 ekran açmanızı tavsiye ederim. Tabii grafik kartınız varsa 1280x1024 16 Milyon renkte ekran açabilirsiniz. pOS'u ilk çalıştırdığınızda AmigaOS'ta birkaç ek yardımcı programla sağlanan (MUI, StartMenu, ToolManager, Magic Menu) özelliklerin standart olarak pOS'ta yer aldığınız görüyorsunuz. Örneğin AmigaOS'ta ToolManager ile yapılan Dock'lar (programları tek bir tıklama ile çalıştırabilmek için grafiksel menü) pOS'ta sistemin açılışında yer alıyor. Ayrıca Newlcons ve MagicWB ile yapılan ikon değiştirme işlemi de pOS'ta otomatik olarak pOSPrefs programından yapılıyor, şu an için 3 ayrı ikon setinden birisini seçebilirsiniz,

pOS'ta ayrıca pOP gibi Directory Opus benzeri bir program, çeşitli UNIX demoları ve grafik efekt programı Adorage'in pOS test sürümü bulunuyor. Adorage-pOS'un AGA çipsetinde bir pencerede animasyon oynatması oldukça iyi, AmigaOS'ta bunun için grafik kartı gerekiyordu.

pOS'un ön sürümündeki programların çoğunun grafik ağırlıklı olması pOS'un bu yanının oldukça güçlü olduğunu gösteriyor. pOS'un bu sürümünde HTML dosyalarını gösteren HTML Viewer, ZIP sürücülerini sisteme ekleyen Mounty gibi ek programlar da bulabilirsiniz.

Tabii ki pOS şu anda ön sürüm yani beta durumunda olduğundan bir sürü özelliği devrede değil. "Peki o zaman tamamen bitmemiş bir işletim sistemi neden piyasaya sürüldü?" diye sorabilirsiniz. Prodad firması burada 30$ gibi makul fiyata bütün Amiga'cılara pOS'u test etme olanağı sağlıyor. pOS'un CD-ROM kutusunun içinden bir anket çıkıyor. Bu anketle pOS'un beğendiğiniz ve beğenmediğiniz yönlerini doğrudan Prodad'a bildirebiliyorsunuz. Prodad ayrıca AmigaOS ve diğer işletim sistemlerinden pOS'a çevrilmesini istediğiniz yazılımları da öğrenmek istiyor. Herhalde bir işletim sistemi yazan firmanın doğrudan kullanıcılara OS'un gelişiminde söz hakkı vermesi bilgisayar tarihinde az görülen bir olaydır. Prodad'ın bu düşüncesi hayata geçerse sanırım pOS başarılı olabilir.

Prodad'ın açıklamalarına göre aşağıdaki programların şu anda pOS için özel ve AmigaOS'taki versiyonlarından farklı sürümleri geliştiriliyor:

Merapi			Java Dili Derleyicisi		Haage&Partner
Tornado 3D		3D Raytrace			Haage&Partner
Storm C v3.0 pOS	C/C++ Derleyici			Haage&Partner
WebCruiser		WWW Tarayıcı			Finale Dev.
Moca			Java Dili Derleyici		Finale Dev.
Asim CDFS		CD Dosya Sistemi		AsimWare Inv.

Ayrıca Prodad firması pOS'un bu ön sürümünü 30$'a satın alan kullanıcılarına kasım ayı içinde bir 30$ daha vererek full sürüme upgrade imkanı da veriyor. Toplam 60$'a yeni bir işletim sisteminiz oluyor. pOS'u almak isterseniz aşağıda adresini bulacağınız Schatztruhe GmBH firması veya İstanbul'daki AMIGA firmaları ile irtibat kurun. Prodad firması pOS'un Amiga sürümü bittikten sonraı PIOS firmasının TransAM adlı PowerPC işlemcili ve MacOS, BeOs işletim sistemlerini aynı anda çalıştırabilen makinası için pOS-PowerPC'yi piyasaya sürecek.

Önümüzdeki haftalarda AMIGA 4000'i tasarlayan mühendisler tarafından dizayn edlen PIOS TransAM'i size yakından tanıtacağız.

Schatztruhe GmbH, Veronikastrasse 33, 45131 Essen, Germany
Schatztruhe: www.schatztruhe.de
Prodad: www.prodad.de
PIOS TransAm: www.pios.de
Fİnale Dev.: www.finale-dev.com
Haage&Partner: www.haage-partner.com
Asimware: www.asimware.com

Sinan Gürkan