Amiga'da Hal ve Gidiş

Amiga sayfamızda bu hafta Amiga'nın dünyadaki ve Türkiye'deki durumu hakkında bir sohbet yazısı var. Bakalım Amiga'nın sağlığı nasılmış, neler yapıp neler ediyormuş?


Bu hafta teknik ve bilgilendirici yazılara ara verip, sohbet havasında bir yazı yazmak içimden geldi.

Önce ülkemizdeki durum; Güvenç Kaplan ile AMIGART kullanıcı grubunu kurduğumuzda amacımız, artık dağılma noktasına gelmiş, AMIGA'sının kapasitesinden haberi olmayan ya da AMIGA'da bir şeyler üretip de onlan kimseyle paylaşamayan kullanıcıları biraraya getirmekti. Sağolsunlar, kullanıcılar AMIGART'a büyük ilgi gösterdiler, bizlere Anadolu'nun dört bir tarafından telefon edenleri, e-mail atanları ve mektup yazanları düşündükçe bu amaca az da olsa ulaştığımızı sanıyorum.

200 MHz PowerPC işlemcili kartların ve Zorro2-3 kartlı Tower kasaların piyasaya sürülmesi, ülkemizdeki AMIGA sahiplerinin oldukça ilgisini çekti. Ancak her zaman olduğu gibi bazıları bu parçaların fiyatlarını AMIGA için çok yüksek bularak "Abi ben bu fiyata MMX alırım" dediler. Doğrusu benim cevabım "Buyrun abicim alın o zaman, kimse sizi tutmuyor" oluyor böylesine durumlarda.

Gerçekten de ucuz hir fiyata aldığınız bir A1200'e 180$ verip bir 68030 işlemci ya da 550$ verip PPC 603 işlemci eklemek zorunuza gidiyorsa, buyrun hemen MMX alın. Ama her üç ayda bir Pentium işlemcinizi upgrade etmek gerektiğinde sakın mali durumunuzdan yakınmayın. Bazıları da "Abi, Amiga'da PC kadar CD oyunu yok, çoğu daha yılbaşında çıkacakmış, PC oyun için ideal..." diyor. Vallahi sırf oyun oynamak için 1000$ verip PC alanlara şaşmamak elde değil. 200$'a son derece kaliteli Sony Playstation ve Sega Saturn gibi oyun konsolları varken ve PC'deki oyunların %80'i bu makinalarda upgrade endişesi olmadan, son derece rahat şekilde oynanabilirken gidip PC almak hiç de akılcı gelmiyor. Kaldı ki, bu yılbaşı piyasaya çıkacak AMIGA CD oyunlarını görünce "AMIGA ölmüş" diyenlerin çelişki içine düşeceğinden eminim.

Komik ama bazıları da "Amiga, PC'den çok satsın, hemen alırım" diyor. Bu hiçbir zaman gerçekleşmez. Artık AMIGA ve MACINTOSH'lar değişik bir şeyler arayan kullanıcılar için alternatif bilgisayar platformlarıdır. Daha uzun bir süre AMIGA ve MAC uyumlu makinalar, PC uyumlu makinalar karşısında azınlıkta kalacaktır.

27 sayıdır anlatmaya çalıştığımız gibi, 68030 işlemcili bir A1200'le Internet bağlantısından 3 boyutlu animasyona, her türlü uğraş gerçekleştirilebilir. Daha çok hız ve profesyonellik, arayanlar için zaten 68040, 68060 veya PPC işlemci kartları ve 64-bit grafik kartları piyasada bulunmaktadır.

Aslında geçtiğimiz aylarda güzel gelişmeler de oldu. Bu gelişmelerden en güzeli, Bursa'dan Eser ve Erce Güven kardeşlerin editörlüğünde çıkan "Survivor Amiga" dergisi idi. Hiçbir kâr amacı gütmeyen ve yalnızca AMIGA kullanıcılarına hizmet etmeye çalışan bu dergiyi desteklemeye çağrıyorum herkesi buradan. O "bazı kişiler" bu dergiyi de beğenmediler ve "Neden bu dergi siyah-beyaz, vs.?" dediler.

Ben de onlara diyorum ki "Arkanızda finansal destek olmadan, sadece okul harçlıklarınızla bir dergiyi çıkarmayı deneyin bakalım, o zaman anlarsınız neden siyah-beyaz olduğunu!". O zaman unutun derginin dış görünüşünü ve içindeki bilgilere bakın, eğer onları beğenmezseniz eleştirin, emeğe ve yaratıcılığa biraz olsun saygı duyun. Yavaş yavaş malum bir firma yüzünden bir tekele doğru ilerleyen bilgisayar dünyasında esasında AMIGA ve Macintosh gibi alternatiflerin değeri, ne yazık ki yeteri kadar anlaşılamıyor.

Şimdi de Amiga'nın ülkemizin sınırları dışındaki durumuna bir bakalım. Haziran'da Gateway 2000 firmasının desteğiyle yeniden faaliyete geçen Amiga International firması yavaş yavaş işleri yoluna sokmaya başladı. 3 ay içinde AMIGA Int. 4 ayrı lisans vererek Amiga klonlarının piyasaya sürülmesini sağladı. Ayrıca Gateway 2000 ve Amiga International yetkilileri, Avrupa ve Amerika'daki Amiga firmalarının temsilcileri, devamlı toplantılar yapmakta ve ortak bir strateji belirlemek peşindeler. Kullanıcı ve destekçi firmaların tavsiyelerini dinlemeleri ve hayata geçirmeleri kuskusuz AMIGA'ya başarıyı getirecektir.

Amiga'nın yeniden piyasaya sürülmesi ile birçok yazılım firması stratejilerini gözden geçirip yeni programlar duyurdular. Bu sayededir ki yakında Imagine 6.0, Octamed SoundStudio 8.0, Aladdin 4D 5.0 gibi programları ve MYST, Street Racer, Phantasmagoria gibi oyunları AMIGA'mızda görebileceğiz.

Finale Developments ve Haage&Partner'ın iki ayrı projeyle Java dilini AMIGA'nıza getirmeleri de çok sevinilecek bir durum. SUN firmasının geliştirdiği Java dilinin AMIGA'ya uyarlanması ile Corel Draw gibi programların Java sürümlerini AMIGA'nızda çalıştırmanız mümkün olacak. Her gün Aminet sitelerine yüklenen AMIGA yazılımlarının sayısı ve kaliteleri de gerçekten inanılmaz. Dünyanın dört bir tarafındaki programcılardan o kadar çok program geliyor ki, merkezi Washington'da bulunan Aminet'in sabit diskleri, geçtiğimiz hafta içinde 100% doluluğa ulaştı. Yetkililer yeni sabit diskler eklemek zorunda kaldılar sisteme! Shareware ve freeware programcılar kesinlikle AMIGA'nın en güçlü yönü.

Son olarak sıkça sorulan "Hangi AMIGA'yı almalıyım?" sorusuna cevap vermek istiyorum. Öncellikle kesinlikle AMIGA 500+ ve 600 modellerini almayın. Bu modeller 386 PC'ler kadar demode olmuştur. Alacağınız en düşük sistem AMIGA 1200 + 2.5 inç veya 3.5 inç sabit disk olmalıdır. Kullanacağınız sabit diski piyasadaki herhangi bir firmadan alabilirsiniz. (Buradan tekrar söylemek istiyorum ki, AMIGA 1200 ve 4000'e günümüz PC'lerinde kullanılan sabit diskleri, CD-ROM sürücüleri - en son çıkan 24 hızlılar dahil - harici (external) modemleri bağlayabilirsiniz. Ayrıca turbo kartlarda da PC'lerde kullanılan 8, 16 ve 32 MB'lık 72 pin SIMM EDO RAM kullanılmaktadır). AMIGA'yı internet, animasyon yapmak ya da en son Amiga CD oyunlarını oynamak için kullanacaksanız, mutlaka en az 68030 işlemcili bir turbo kart edinmelisiniz.

Siz okuyucularla düşündüklerimi paylaştığım bu yazıyı burada noktalamak istiyorum. Önümüzdeki haftalardan itibaren yine sizlere AMIGA dünyasındaki yeni gelişmeleri duyurmaya devam edeceğim. Bir dahaki sefere kadar AMIGA'nızla kalın...

Sinan Gürkan