Müzik ve Amiga

Sanırım geçtiğimiz sayılardaki yazılarımızda, Amiga'nın müzik alanındaki özelliklerini biraz ihmal ettik. Bu haftaki yazıyla bu eksikliği biraz kapatmak istiyorum.


Bildiğiniz gibi bütün Amiga modellerinin ses çipleri standart olarak anakartın üzerindedir. Bu ses çiplerinde 14-bit kalitesinde ses üretmek mümkündür. Amiga'nın "PAULA" isimli (Amiga'nın bütün çiplerine bir insan ismi verilmiştir: GARY, AGNUS gibi) ses çipi bu 14-bit'lik kalitesiyle normal kullanımlar için yeterli iken, profesyonel kullanımda pek yeterli değildir. Ancak, Zorro 2 ve Zorro 3 kartları bulunan A1400T, A1500T ve A4000 modellerine aynen PC'ler gibi ses kartları takılabilmektedir. Bu tür Amiga ses kartlarının en sonuncusu Finlandiyalı PetSoff firması tarafından üretilen DELFINA LITE kartı.

DELFINA LITE D.S.P. SES KARTI

Delfina 16-bit stereo çıkışlara sahip. Ayrıca kartın üzerinde realtime (gerçek zamanlı) olarak ses efektlerini yaratmayı mümkün kılan Motorola'nın 40 Mhz'lik DSP56002 dijital sinyal işlemcisi bulunmakta. Kartın tam özelliklerini sıralarsak; o 40 Mhz Motorola DSP56002 Digital Signal Processor (20 MIPS, 24-bit data bus, 14400 Desibel) o 96 KB SRAM o Stereo Audio Çip Kristali: 16-bit 48 KHz'de ses örnekleme yapabiliyor ve miksaj yapmak mümkün. o 24-bit S/PDIF MIDI Çıkışı genişletilebilir.

Kartla birlikte sistem yazılımları olarak; o AHI (AMIGA AUDIO HARDWARE INDEPENDENT) ses yazılımı, o "Delfina.Library" Sistem Yazılımı, o Motorola DSP İşlemcisini programlamak için DSP-ASSEMBLER geliyor.

Kartın Avrupa'daki fiyatı 300$ civarında. Amiga'nın ses çipleri zaten yeterince iyi olduğu için ev kullanımı için bu kart biraz lüks olarak gözüküyor. Ancak Amiga'nızı ciddi olarak müzik besteleme ve prodüksiyonunda kullanmak istiyorsanız bu kartı almanızı tavsiye ederim. Kartın yüksek fiyatı üzerinde bulunan Motorola'nın ses çipi DSP yüzünden. Bu DSP ses çipi neredeyse her müzik stüdyosunda bulunan ATARI FALCON makinalarındaki ses çipinin bir benzeri.

OCTAMED SOUNDSTUDIO V7.0

Şu anda Amiga'daki en iyi müzik yazılımı OCTAMED SOUNDSTUDIO V7.0'dır. Octamed SS temelde Amiga bir "sequencer" (çeşitli kodlarla müziklerin bilgisayara girdiği yazılımlara verilen isim), ancak bunun yanına MIDI desteği, ses örnekleme ve nota yazma gibi çok başarılı eklemeler yapılmış. Octamed SS'i verimli kullanmak için en az 1200+68030 işlemci ve 6 MB RAM'a gerek var. Böyle bir donanımla herbiri kendi pan, pozisyon ve yankı ayarlarına 64 kanal müzik yapabilirsiniz, başka bir anlatımla 64 değişik enstrümanın çaldığı bir orkestra yaratmanız mümkün. Sound Sampler'nız varsa, SoundStudio'yu 8, 12 veya 16-bit ses örnekleme ve efekt ekleme için veya MIDI'niz varsa MIDI-klavyenizle birlikte müzik yapmak için kullanabilirsiniz. SoundStudio'un ses çıkışını 8-bit ve 14-bit AMIGA veya yukarıda tanıttığımız Delfina Lite, Melody veya Toccata gibi 16-bit ses kartlarından alabilirsiniz. Ayrıca müziği kod olarak bilgisayara girmeyi sevmeyenler için Nota Editörü de programda bulunmakta. İstediğiniz notayı alıp istediğiniz uzunlukta ve tempoda ölçüye yerleştirip bestenizi yaratabilirsiniz. Ayrıca yazdığınız bu eseri Amiga'ya bağlı yazıcınızda basabilirsiniz.

İlgili Web Adresleri:
Octamed Web Site: www.octamed.co.uk
Delfina Web Site: www.sci.fi/~petsoff

Sinan Gürkan