Yeni Amiga Oyunları

Daha önceki yazılarda da sizlere haber verdiğim gibi, AMIGA CD-ROM oyun piyasasındaki uyanış devam ediyor.


Electronic Arts gibi büyük firmaların piyasadan çekilmesiyle yeni firmalar ortaya çıktı ve AMIGA oyun piyasasını floppy disketten çalışan oyunlardan kurtarıp CD-ROM'a taşıdılar.

Bu hafta size 2 adet yeni çıkan, 2 adet de yakında çıkacak AMIGA oyununu kısaca tanıtacağım. Ancak bu tanıtımlara geçmeden önce Türkiye'de AMIGA oyunları yazan bir gruptan söz etmek istiyorum. Ankaralı programcı Mehmet Ali Şahin'in önderliğindeki grubun adı "Backyard Brothers". Şu anda yaptıkları 2 tane oyunun demoları Aminet'te yer alıyor. 2 tane C-64 ve Sinclair klasiğinin kaliteli grafiklerle süslenmiş AMIGA çevrimleri olan "Nibbler Super Extra" ve "Geenie" shareware oyunlar. Backyard Brothers'ın en son oyunu olan "Delarith" ise kahramanı zıplamayı bilmeyen bir platform oyunu! Yazının sonunda Backyard Brothers'la bağlantı kurmanız için gerekli adresleri bulabilirsiniz.

Bu ay yeni çıkan oyunlarımız Trapped 2 ve T.F.X 3D, yakında çıkacak oyunlar ise Foundation ve OnEscapee. Tanıtımlara geçelim artık isterseniz...

TRAPPED II - REINCARNATION OF DEMONS:
(A1200+68030 CPU+10 MB RAM+SABİT DİSK+CD-ROM)

3 boyutlu texture-map grafiklere sahip olan Trapped 2, ilk bakışta sanki DOOM tarzı bir oyun gibi görünse de, öyle değil. Trapped 2 bir FRP (Fantasy Role Playing) Adventure oyunu. Oyun Kaldrion isimli bilinmeyen bir ülkede geçiyor. Tarnak adlı kötü bir hükümdar kapatıldığı hapishaneden kaçıyor ve bütün Tarnak halkını esir alıyor, Kaldrion kalesini ele geçiriyor. Size düşen, Kaldrion'un köylerinde ve yeraltı dehlizlerindeki büyüleri ve eşyaları toplayıp Tarnak'ın gönderdiği şeytanları altedip Kaldrion kalesine ulaşmak. Yalnızca CD-ROM olarak piyasaya sürülen oyun 300 MB uzunluğunda, Oyunda çok güzel animasyonlar, ses efektleri ve müzikler de yer alıyor. Eğer A1200'nüzde CD-ROM varsa bu oyunu mutlaka alın.

T.F.X. (TACTICAL FIGHTER EXPERIMENT):
(A1200+68030 CPU+6 MB RAM+SABİT DİSK):

TFX esasında Aralık 1995'te piyasaya sürülecekti. Ancak oyunun piyasaya sürülmesine 2 hafta kala OCEAN firması AMIGA'ya desteğinin bittiğini açıkladı ve oyunu bir günde çıkarmaktan vazgeçti. Daha sonra oyunun programcıları ABD'ye yerleştiler ve oyunu da yanlannda götürdüler.

Ocak 1997'de İngiliz CU AMIGA dergisi bu programcılarla bağlantı kurdu ve TFX'in dergiyle birlikte piyasaya sürülmesi konusunda anlaştı. Ve sonunda 15 Eylül 1997'de oyun CU AMIGA dergisiyle birlikte piyasaya sürüldü.

TFX (Tactical Fighter Experiment) 3 boyutlu bir jet simülasyon oyunu. TFX'i ciddi şekilde bir simülasyon olarak oynayabildiğiniz gibi, 3D Arcade olarak da oynayabilirsiniz. Oyunu yapanlar hem Arcade'in kolay oynanabilirliğini hem de simülasyonun ciddiyetini aynı oyunda kaynaştırmayı başarmışlar. Oyun kesinlikle her düzeydeki oyuncunun zevkine hitap ediyor. Oyunda Eurofighter 2000, Lockheed F-22 ve Lockheed F-117A olmak üzere 3 uçak tipi var. Çeşitli görevlere göre bu uçakların biriyle uçuyorsunuz.

TFX'i çalıştırmak için en az A1200/ 6 MB RAM ve HARDDİSK'e ihtiyaç var. Tabii oyun 3 boyutlu olduğu için mutlaka 68030 turbo karta ihtiyaç var. 68020 işlemciyle oyunun çok yavaş olacağını zannediyorum. Ayrıca TFX bir ilke imza atarak 68030 ve 68040 kartlardaki matematik işlemciyi çipini destekliyor. Turbo kartınızda matematik işlemci varsa oyunu çok daha hızlı ve detaylı oynayabilirsiniz.

Oyunun en güzel tarafı Virtual Cockpit özelliği. Uçuş sırasında F10 tuşuna basın. Şimdi SHIFT tuşu basılıyken 2,4,6,8 (Nümerik Keypad) tuşlarına basarsanız, kokpit içinde camlardan etrafınıza bakabilirsiniz. Bu özellik bilhassa düşmanın hangi yönden geldiğini görmek için oldukça yararlı. Oyunun bir başka yeniliği de ALT+V tuşu ile yapağınız VIDEO RECORD olayı. Bununla uçuşunuzu kaydedebilirsiniz. Aynca oyuna dijitize konuşmalar da eklenmiş. Diğer pilotların düşmanı vurduğunuzda sizi tebrik etmeleri veya sizi uyarmaları oyunun atmosferini oldukça yükseltiyor.

TFX sahip olduğu detay ve oynanabilirlikle AMIGA'daki en iyi 3D simülasyon oyunu. TFX'i burada birkaç satırla anlatmak mümkün değil. Gerçekten de TFX, AMIGA'daki en detaylı simülasyon oyunu. Jetleri seviyorsanız bu oyunu kaçırmazsınız herhalde.

Evet, şimdi de yakında çıkacak oyunlara gelelim...

ONESCAPEE
(A1200+68030 CPU+6 MB RAM+CD-ROM)

AMIGA 500'de çıkan Another World ve Flashback oyunlarını sanırım hatırlarsınız. OnEscapee'yi bu iki oyunun izinde yürüyen, ancak çok daha gelişmiş bir oyun olarak tanımlayabiliriz. Another World ve Flashback A500'ün kısıtlı olanaklarıyla sınırlanmıştı. OnEscapee hızlı işlemcilerin ve CD-ROM'un bütün olanaklarını kullanıyor. Şu anda oyunun Aminet'te olan demosunu oynadım ve oldukça etkilendim. 300 MB civarında olacak oyunun 7.5 MB süren kısa tanıtım sürümünde oyundan çok küçük bir bölümü oynayabiliyorsunuz.

İlk bölümdeki adamın hareketleri ve arkaplan grafiklerindeki animasyon ve yağmur efekti oldukça güzel. Oyun tam sürümünde 5 ayrı uzun bölüm olacak ve bu tür efektlere sıkça rastlanacak. OnEscapee'nin yalnızca AMIGA CD-ROM'da Kasım ayı sonlarına doğru çıkması bekleniyor.

FOUNDATION
(A1200+68030 CPU+6 MB RAM+CD-ROM)

Foundation, ben ve 9 adet AMIGART üyesi için oldukça değeri olan bir oyun. Çünkü bu oyunda isimlerimiz ve resimlerimiz yer alacak. Nasıl mı? Okumaya devam edin. Foundation, Settlers 2, Populous ve Command & Conquer tarzı oyunların karışımı bir strateji tanrı oyunu.

Bir parça toprağınız var, oraya bir şehir kuruyor, insanların orada yaşamasını sağlıyor ve onları yönetiyorsunuz. İşçi, çiftçi, asker ve büyücü gibi çeşitli vasıflara sahip insanlara hükmediyorsunuz ve her birinin ne yapacağını belirleyebiliyorsunuz.

Yapımcı firma çok orijinal bir düşünceyle, bu sözünü ettiğim insanların isimlerini ve fotoğraflarını gerçek hayattan almaya karar verdi ve Internet'te bunu duyurdu. Biz de Temmuz ayında 10 adet AMIGART üyesinin resimlerini firmaya gönderdik. Büyük ihtimalle ben ve Güvenç Kaplan oyunda karakterler olarak görüneceğiz. Foundation'ın yine yalnızca CD-ROM olarak yılbaşında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Yukarıda tanıttığımız AMIGA CD-ROM oyunları AMIGART tarafından APCOM firmasının sponsorluğunda Türkiye'ye ithal edilecek. Oyunlar hakkında daha çok bilgi için AMIGART üyesi Erce Güven'i 0-224-220 68 97 numaralı telefondan arayabilirsiniz.

İlgili Adresler:
BackYard Brothers
Mehmet Ali Şahin
Turan Güneş Bulvarı 22/10
Çankaya/Ankara
E-mail:mali@sebit.com.tr

TRAPPED 2: www.clickboom.com
OnEscappe & Foundation : www.sadeness.demon.co.uk
T.F.X: www.cu-amiga.co.uk

Sinan Gürkan