DİKKAT: Amiga'nızdaki Piller Akmış Olabilir!!!

Amiga'nızı veya turbo kartınızı veya saatli RAM kartınızı alalı kaç sene oldu?

Hmm, çok uzun zaman oldu!

Peki saatli RAM kartınızın veya turbonuzun ya da A500'ün kullandığı pilleri kontrol ettiniz mi? 3.6 voltluk bu piller artık eskidiler ve tarafınızdan değiştirilmek için bekliyorlar, ama bu bekleyiş normal bir bekleyiş değil. Pilleriniz artık birer saatli bomba oldu. Her an içlerindeki kimyevi maddeleri sızdırabilir ve bilgisayarınızın canına ot tıkayabilirler. Bir an önce kontrol edin ve gerekli önlemi hemen alın. Piliniz akmaya başlamışsa hemen pili yerinden sökün. Yenisini takmanız da gerekmez yeter ki eskiyi sökün başınız derde girmesin.

Eğer pil akmışsa pili sökün ve güzelce akan pil artıklarını peçeteyle temizleyin. Daha güzelini de yapabilirsiniz: Bir parça alkol ve bir diş fırçasıyla pilden geriye kalanları şöyle güzelce etrafa bulaştırmadan temizleyebilirsiniz. Fırçalarken arada bir peçete ile kurulayın ki etrafa bulaşmasın.

Sızdırma yüzünden etraftaki pinler üzerinde oksitlenme oluşmuşsa bunları da temizleyip tekrar oksitlenmemesi için iletken olmayan bir yağlayıcı ürünle buraların üzerini yağlayabilirsiniz. Böyle bir ürünü Kadıköy'de Yazıcıoğlu'nda rahatlıkla bulabilirsiniz veya yapımarketlerde araba reyonunda bulabileceğiniz WD40 isimli ürün de işimizi fazlasıyla görecektir. Yeni pil takmayı düşünüyorsanız eski pili sökerken (+) ve (-) uçların nerelere bağlandığına dikkat edin ve yeni alacağınız pilin eski pilinizle aynı volt değerini taşımasına dikkat edin (eskiyi yanınızda götürün, alırken hata yapmayın) ve bağlantıları eski pili söktüğünüz şekilde tekrar yapın.

Hepinize kolay gelsin :))

ÖNEMLİ NOTLAR:
- Kadmiyum (Cd) içeren bu piller ZEHİRLİDİR!!! Eğer akan maddeye temas ederseniz ellerinizi mutlaka güzelce yıkayın. Bu yüzden pilleri çıkardıktan sonra, çöpe atmak yerine, pil geri dönüşüm kutularına atın.
- Ayrıca NiCd piller yerine NiMH (Nikel Metal Hidrit) pilleri kullanırsanız, pilinizin akma ihtimali önemli ölçüde azalır.


Hazırlayanlar: Sedail Arslan & Deniz Can Çelik