Amiga İçin Alternatif Mouse'lar

Merhaba. Yine ben. Yine Amiga ve Hardware deyince dayanamadım. Hepimiz biliyoruz ki Amiga mouseları oldukça dayanıksız ve kolayca hassasiyetlerini yitiriyorlar. A500 günlerindeki köşeli mouse'dan sonra A1200'lerle verilenler her ne kadar daha sağlam ve kullanışlı göründüyse de şu da bir gerçek ki, mouse oldukça çok kullanılan ve dış etkilere (toz, vs.) çok açık bir cihaz ve oldukça çabuk eskiyebiliyor. Her ne kadar sağlam olursa olsun yenilenmesi de gerekiyor. Bu durumda da Amigacıların eli kolu biraz bağlanıyor çünkü, piyasada Amiga mouse'u bulmak giderek zorlaşıyor. Elinde ikinci el dandik Amiga mouse'ları olan ve kendini uyanık sanan bazı bilgisayarcılar da bunlar için fahiş fiyatlar istiyor! Ancak her zaman alternatifler bulmak mümkün.

 

Temelde 3 ana alternatif var! Bunlardan en basit olanına bakmadan önce ufak bir ön bilgi vermeliyim. PC mouseları üç türe ayrılıyor. USB, RS-232C, ve BUS! Bunlardan USB tamamen konumuz dışında. RS232 olanlar ise PC'lerin mouse denen aleti standart olarak görmedikleri günlerden kalma bir alışkanlık aslında. Aslında mouse girişi çok daha basit yapılabilecekken bir adet full seri portu ziyan etmeleri de bu yüzden. İşte seri port mouse'ları aslında böyle piyasaya çıkıyor. (Hiç bir PC'de mouse portu yok ama hepsinde seri port varsa, mouse alacak insanlara bunu kullanma şansı verilmesi gerekiyor. Fakat mouse analog bilgilerini RS232C'nin anlayabileceği dile çevirmek için ek bir çipe ve bir iki devre elemanına ihtiyaç duyuyor. Bir de daha sonra ortaya çıkan BUS mouse'lar var ki, bunlar mouse verisini yani X ve Y axis'i üzerinde dönen ufak tekerleklerin iki yanına yerleştirilmiş olan optoelektronik elemanlardan gelen veriyi direkt olarak makineye iletiyor. Bu tür mouse'ların bulunması RS232C mouse'lara göre daha zor ama Amiga için üretilmiş olan bir mouse bulmaktansa çok daha kolay. Bunları Amiga'da kullanmak için aşağıdaki adaptörden başka birşey gerekmez.

 

Yani gereken ufak bir SUB-D9, SUB-D9 adaptördür, ki gayet kolayca yapılabilir. Pinleri nasıl bağlayacağınızı, aşağıdaki karşılık tablosundan öğrenebilirsiniz.

 Amiga Port Bus Mouse
1  4
2 1
 3 3
 4 2
 5 5
 6 6
 7 7
 8 8
 9 9

 

Amiga Mouse Portunun Pinleri :

1 Vertical Pulse

2 Horizonrtal Pulse

3 Vertical Pulse Qualify

4 Horizontal Pulse Qualify

5 Middle Mouse Button

6 Left Mouse Button

7 +5V

8 GND

9 Right Mouse Button

 

Dikkat ettiyseniz Amiga, 3 tuşlu mouse kullanabilir. Tabi destekleyen program bulabilirseniz.

 

Bir diğer çözüm, RS232C mouse'u açıp, içinde Analog BUS datayı RS232C'ye çeviren çipi bulmak ve onu sokup, oraya gelen hatları direkt kabloya lehimlemektir. Bundan sonra bağlantı pinleri için yine yukarıdaki kablo kullanılabilir. Burada detaya giremememin sebebi ise piyasadaki binlerce mouse'un hiçbirinin içinin aynı olmaması. Aminet'te de bu hack'i anlatan İngilizce bir texti 1996'da görmüştüm.

 

Son metod ise RS232 mouse'u olduğu gibi seri olarak kullanmak. Bunu özellikle hızlı seri port interfaceleri almış ve artık Amiga'nın kendi üzerindeki son derece geri kalmış seri portu kullanmayanlara tavsiye ederim. O port kötü bir emplantasyonda olsa bir mouse için yeter de artar bile. Tek yapmanız gereken, 9 Pin Seri fişi 25 pine çeviren bir adaptör. Bunu bir kez Amiga'nıza taktınız mı, her türlü PC mouse'unu Amiga'nıza takabilirsiniz. Ama unutmamak gereken nokta bunun için Amiga'ya mouse verisini seri porttan okumasını söyleyecek bir patch gereklidir. Bu patch sadece 3K! Evet sadece üç kilobyte hafıza yiyor, ve user-startup gibi bir yere koymanız yeterli. Adı : SerMouse. Buradan indirebilirsiniz.

 

Adaptörünüz aşağidaki gibi bir şey olmalıdır. Pinout ve karşılık tablosu da verilmiştir..

 

9 Pin D-SUB 25 Pin D-SUB
 1  8
 2  3
 3  2
 4  20
 5  7
 6  6
 7  4
 8  5

 

ROADRUNNER