PC Power Supply ile Amiga Nasıl Çalıştırılır?

PC Power Supply'ına baktığımız zaman (AT formatında bir PSU), iki tane 6 şar bacaklı çıkış görürüz. Normalde bu bacakları PC anakartındaki soketlere takarız. Lütfen diğer 4 bacaklı çıkışlardan faydalanmayı denemeyin ve aşağıda yazdıklarımı yapın:

Amiga PSU adaptör fişi (A500, A600, A1200):

Bu fişi Amiga PSU'nuzdan çıkarın. En iyi yöntem PSU'yu açıp içinden kabloları lehim yardımıyla yerlerinden çıkarmak. Sonra isterseniz geri takabilirsiniz. O yüzden Amiga PSU içindeki yerleşimlerini de bir yere ne olur ne olmaz diye not alın. Elinizde aşağıdaki gibi bir fiş ve elbette ki uzun kablosu kalacak. İşte o uzun kablonun PSU'dan çıkardığımız tarafındaki uçlarına PC PSU'sunun 2 bacağından çıkardığımız kabloları birleştireceğiz.

|---   ---|
| 3 \-/ 4 |
|    5    |
| 2     1 |
|---------|

1 (kırmızı)   : +5V
2 (?)         : Shield Ground
3 (kahverengi): +12V
4 (siyah)     : Signal GND
5 (beyaz)     : -12V


NOT: Bu renkler benim A500 adaptör fişimin renkleri. Eğer sizinkinde farklıysa bir voltmetre vs. ile ölçerek çalışmanızda fayda var. Sonra Amiga'nıza zarar verirseniz beni sorumlu tutmayın!


PC PSU bacakları:

1. bacak (P8)


--1 turuncu
--2 kırmızı (+5V)
--3 sarı    (+12V)
--4 mavi    (-12V)
--5 siyah   (Ground)
--6 siyah   (Ground)


2.bacak (P9)

--1 siyah   (Ground)
--2 siyah   (Ground)
--3 sarı
--4 kırmızı (+5V)
--5 kırmızı (+5V)
--6 kırmızı (+5V)


NOT: Bu renkler benim PC Power Supply'ımın renkleri. Eğer sizinkinde farklıysa bir voltmetre vs. ile ölçerek çalışmanızda fayda var. Sonra Amiga'nıza zarar verirseniz beni sorumlu tutmayın!


Yapacağınız hareket şu:

a) 1. bacaktan 5 ve 6 nolu siyahlar ile 2. bacaktan 1 ve 2 nolu siyahları birleştirin (tek uç haline getirin, bir yere toplayın) ve bunu Amiga adaptör fişindeki 4 nolu siyah ile birleştirin.

b) 1. bacaktan 2 nolu kırmızı ile 2. bacaktan 4,5,6 nolu kırmızıları birleştirin (tek uç haline getirin, bir yere toplayın) ve bunu Amiga adaptör fişindeki 1 nolu kırmızı ile birleştirin.

c) 1. bacaktan 3 nolu sarı ile Amiga adaptör fişindeki 3 nolu kahverengiyi birleştirin.

d) 1. bacaktan 4 nolu mavi ile Amiga adaptör fişindeki 5 nolu beyazı birleştirin.


Eğer tüm bu bağlantıları doğru yaptıysanız Amiga'nız ilk açışta boot edecek. Elveda PSU yetmezliğinden kaynaklanan problemler ve kırmızı ekranlar, guru mesajları!

Aşağıda Roadrunner'in kendi yaptığı PSU'nun resimlerini görebilirsiniz. Roadrunner ayrıca PSU'yu güzel bir kutuya koymuş.

Güvenç Kaplan
12.06.1999