Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trGenel KategoriGenel SohbetRetroseverin naçizane bir isteği
Sayfa: [1]   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Retroseverin naçizane bir isteği  (Okunma Sayısı 3716 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cidocego
Üye

Üyelik Bilgileri
« : Mart 08, 2020, 17:21:29 ÖS »

Hepimizin kullandığı retro cihazların(maalesef sattığım, zamanında elimde olan A500 ve C64 olsaydı kullanmayı düşünebileceğim) yanında kullanılan pek çok çevrebirim var. Örneğin multiice kartuş, copyboard, actionreplay kartuş vs. Vs. gibi.  Retrosever biri olarak kullanma şansım olmayan bu cihazlarla ilgili yeterli bilgisi olmayan benim ve bir çok retroseverin bu cihazların ne olduğuyla ilgili internette bilgi bulabileceğimi biliyorum fakat Commodore.gen.tr gibi Türkçe kaynaklı sitemizde  bunların isimlerinin ve ne olduğu Nasıl kullanıldığıyla ilgili sabit bir başlık açılırsa faydalı olur diye düşünüyorum. ( multiice bu işe yarar şu şekilde kullanılır kullanıldığı cihaz şudur gibi fazla uzun olmayan bilgiler şeklinde. Ama biraz detaya da hayır diyemem) Umarım çok bir şey istememişimdir. Şimdiden teşekkürler.
Not: Bu bilgilere forumdaki arkadaşlarımızın üretimi olan arabirimlerde eklenebilir.

RoborG
-Commodore PC10-III, 12" Monochrome Monitör,5.25 360 KB FDD
-P3 450 CPU, 128MB SD-Ram,80GB HDD, 32X Creative infra, 5,25" Audicom-727 PC Kasetçalar
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mart 08, 2020, 17:56:08 ÖS »

AMIGA ACTION REPLAY (MULTI ICE AMIGA) kullanım kitapçığını aşağıdaki linkte bulabulirsiniz.

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=1530.0

781220 Dead Test ve SD2iEC USER MANUAL şağıdaki ilkteki ekten indirebilirsiniz.

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=17603.0

EPYX FASTLOAD KARTUŞ manual aşağıdaki ilkteki ekten indirebilirsiniz.

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=17493.0

DolphinDOS kullanımı ile ilgili bilgilere bu başlık altından ulaşabilirsiniz.

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=10834.0

Final Kartuş III kullanım klavuzuna bu konuda bulabilirsiniz.

https://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=3290.0

« Son Düzenleme: Mart 08, 2020, 18:33:56 ÖS Gönderen: fort_apocalypse » Logged

cidocego
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 08, 2020, 20:16:16 ÖS »

İnternette bilgi bulabileceğimi biliyorum. Zaten yazımda da belirttim bulabilirim diye. Benim tam olarak kastettiğim  ansiklopedik bilgi gibi hepsini bir araya toplayıp herkes için genel bir kaynak olacak şekilde  örneğin
Multi ice kartuş : Amiga da şu şu amaçla kullanmak için üretilmiş bir kartuş, kullanımı basitçe şu şekildedir vs vs gibi Türkçe olarak açıklanması. Bilmeyenler içinde güzel bir kaynak olacaktır.( Amiga, Commodore, Atari, Amstrad vb hepsi dahil). Verdiğin kaynaklar için teşekkürler.

RoborG
-P3 450 CPU, 128MB SD-Ram,80GB HDD, 32X Creative infra, 5,25" Audicom-727 PC Kasetçalar
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #3 : Mart 08, 2020, 20:25:22 ÖS »

Benim bildiğim öyle bir kaynak yok.
Siz kendiniz neden hazırlamıyorsunuz? Hem siteye katkınız olur.

cidocego
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 08, 2020, 20:28:09 ÖS »

Bunu düşündüm ama hem üretilen kartuş vs isimlerini bilmiyorum hem de çalışma şekilleriyle ilgili bir bilgim yok.

RoborG
fort_apocalypse
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #5 : Mart 08, 2020, 20:35:39 ÖS »

internette ararsanız bulabilirsiniz.

AmigaEsref
Genel Yönetici

love is where you find it.

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #6 : Mart 08, 2020, 21:15:06 ÖS »

Merhaba,
Bence de çok güzel bir fikir. Bende aynı durumdayım geçmişte bu kartuşlardan hiç kullanma şansım olmadı. En azından bildiklerimi buraya not edeyim herkes bildiği kartuş hakkında kısaca bildiklerini yazsa en azından bir toplu bir döküman olur diye düşünüyorum.

AMIGA ACTION REPLAY (MULTI ICE AMIGA): Anladığım kadarıyla Amiga'da oyunları daha rahat oynamak için bilgisayarın hızını yavaşlatma, oyunda kaldığın yerden tekrar başlatma, sonsuz hayat gibi şeyleri yapabidiğin bir kartuş. İleri versiyonların da hesap makinası programı, antivirüs, disket kopyalama, Amiga'nın chip ramlerini açma kapatma gibi bir çok özellikte sonradan eklenmiş.

Final Cartridge 3 :C64 ve C128 expantion porta takılan bir kartuşmuş. 60 yakın fonsiyon yüklüymüş. Amiga'daki Action Replay'ın bir benzeri sanırım. Kendine özgü bir ara yüzü varmış. 1541 de saveleme, hızlı okuma, oyun yavaşlatma, hızlandırıcı bulunuyormuş. 1581 c64 sürücüsünü desteklemiyormuş. (Emarti abini çevirisini yaptığı türkçe kullanım klavuzunu eke koydum. Teşekkürler abi.)

SD2iEC: Commodore disk drive emulator devredir. SD2iEC kullanarak Micro SD karta kaydettiğiniz D64, M2I, PRG, D71, D81 ve P00 uzantılı dosyaları açıp, yükleyebilir ve kaydedebilirsiniz. SD2iEC sedece oyun yükleyip oynamak için tasarlanmış bir devre değildir, devrenin diğer birçok devreden farkı, kayıt yapabilme ("SAVE" komutunu destekleme) özelliğidir.

Pi1541: Raspberry Pi 3B (or 3B+) ile yapılan. Sd karta yüklenmiş. D64, D81, G64, NIB and NBZ commodore disk imajlarını çalıştıran bir kartuş. Cihaz olarak C64, the C128, the VIC20, C16 and the Commodore Plus4 desteklemekteymiş.

FASTLOADER: C64'te disket veya kaset oyunlarını hızlı yüklemeye yarayan bir kartuş.

Dolphin Dos: C64 Drive ve Commodore 64 üzerindeki bazı modifikasyonlar sonrası Dolphin ile Drive'dan serial port'a bağlantı yapılır ve daha hızlı transfer sağlanır. Yani Disket okuma işlemini hızlandıran bir kartuş. Commodore 1541, 1541-II, Commodore 1571 destekliyormuş. (1991 yılında piyasaya çıkmış.)

Jiffydos: Commodore 64'un maksimum yükleyebileceiği miktar olan 202 blok'u 2 saniyede yükleyebilen mükemmel bir turbo donanımı. Dolphinden çok daha hızlıymış. Aynı işlemi yapıyor. Disk okuma işlemini hızlandırıyor.

IRQHack64: Commodore 64 .prg formatlarını çalıştıran bi kartuş. Micro sd'ye attığınız *.prg dosyalarını hızlı bir biçimde c64'ünüzde rahatlıkla açabiliyorsunuz.

Hatam varsa düzeltirseniz sevinirim. Öğrendikçe gene eklerim. Sevgiler.

*  (489.75 KB - Yükleme: 95 kez.)
« Son Düzenleme: Mart 09, 2020, 00:26:20 ÖÖ Gönderen: AmigaEsref » Logged

AMIGA 500 | GOTEK | 1 MB RAM | 1.3 ROM | Pi Zero HDMI
AMIGA 1200 | 8GB CF | 3.2 ROM | TF1230 Turbo Kart | HDMI-520
COMMODORE 64 | IRQHack64 | KissCart64 | 64K CUPCAKE-CART | Pi 1541 | 1084 S
'Cause I'm CRT., I'm retro | CRT, and I'll win the fight | CRT, I'm a power load | CRT, watch me shine
cidocego
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mart 08, 2020, 21:56:13 ÖS »

Merhaba Eşref. Tam olarak dediğim buydu. Amiga, commodore, atarı ne olduğu farketmez. Bilenler bir kaç satır bilgi eklese herkesin az çok fikir sahibi olacağı derli toplu bir kaynağımız olacak. Ayrıca daha detaylı bilgisi olanlar daha fazla açıklama ve kullanımıyla ilgili örneklerle bilgi verirse çok güzel olacağını düşünüyorum. Eğer konuya vakıf olsam bizzat bu kaynağı hazırlamayı da düşündüm. Ne yazık ki çeşitli konu başlıklarında isimlerini görmek ve tahmini kullanım amaçlarını anlamak dışında hiç bir bilgim yok. Bilgiler için eline sağlık teşekkürler

RoborG
Humphrey
Deneyimli

The right man in the wrong place

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mart 08, 2020, 22:01:12 ÖS »

İsteğiniz , herkesin ulaşabileceği , tüm C64 bilgi bankası ,

Bir başlık açılıp , ilk mesaj bilgiler geldikçe güncellenebilir. Eklenebilir.
Yada bir vakti olan gönüllü bu bilgileri bir pdf’e aktarıp paylaşabilir.

İngilizceniz var ise , bazı siteler liste ve bilgi veriyor. Türkçe kaynak buradaki dağınık forum yazışmaları olur ancak.

Genel c64 bilgi için ,

https://www.c64-wiki.com/wiki/Portal:Hardware

https://www.commodore.ca/commodore-gallery/commodore-rare-hardware/

https://www.breadbox64.com/blog/category/hardware/c64-mods/.
(Sayfa altında “more page” seçin )
« Son Düzenleme: Mart 08, 2020, 22:04:22 ÖS Gönderen: Humphrey » Logged

Amiga 500 Plus+,Aca 500+,3.1
Amiga Cd32
Commodore 64,64C,128
Atari 800XL,130XE
Nintendo wii,Nes,Snes,64,Gamecube,3DS XL,3DS,Dsi,Dslite
Playstation 1,2,3
Xbox 360
Sega Saturn,Dreamcast,Mega Drive,Masterdrive
PSP 1001,2001,3001,PSPGO
Zx Spectrum+
Atari Pong,Philips Videopac,Palladium,Unimax
Remzi
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #9 : Mart 08, 2020, 22:24:53 ÖS »

Bahsettiginiz kartuslari genelde makine dili bilen programcilar kullaniyor.
Son bir kac gundur winvice uzerinden Action replay 6 kartusunu kullanarak oyunlarin snapshotlarini almak icin ugrasiyorum.Cogu oyunda basarabildim,disk aktivetisi biter bitmez freeze yapip kaydediyorum,sonra da exomizer ile kucultuyorum.
Ama iste daha karisik bir oyun oldu mu isler bununla yetmiyor.Defender of the crown ve maniac mansion ile denedim olmadi.Defender da oyun oynaniyor ama turnuva secilince diskten yuklemiyor.Makine dilinden biraz anlasam belki tamir ederim ama yok.Ogrenmek lazim.
cidocego
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mart 08, 2020, 23:59:39 ÖS »

Dediğiniz gibi Türkçe kaynak olarak sitemizde dağınık olarak çeşitli yerlerde bahsedilmiş olabilir. Ama hepsini toparlayıp bu bilgileri bir araya getirip tek bir sayfada bilmek isteyenler için bir başvuru kaynağı haline getirmek güzel olurdu. İngilizce kaynak çok fakat Türkçe kaynak miktarını arttırmak da gerekli diye düşünüyorum.

RoborG
Sayfa: [1]   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: