Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)
Sayfa: [1] 2 3 ... 34   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: SCARTCADE (VGA-SCART Dönüştürücü)  (Okunma Sayısı 445723 defa)
0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« : Mart 19, 2013, 05:32:18 ÖÖ »

selamlar.

bir süredir PC'deki görüntüyü CRT TV'ye kaliteli RGB şeklinde (kalitesiz compozit çıkış şeklinde değil) aktarmanın yollarını arıyordum. uzun araştırmalar sonunda bunu başardım.

bunu yapmaktaki amacım emulasyon oyunlarını CRT TV ekranında gerçek çözünürlüğünde (tasarlandıkları zamanki görüntüsü ile orijinal scanline etkisi ve LCD ekranlardaki pixellenme olmadan) görebilmekti.

Ayrıca daha gerçekçi bir retro görüntü elde edebilmek için evdeki eski 70 ekran CRT TV'yi yeni arcade kabin projemde bir ArcadeVGA monitöre dönüştürebilmeyi hedefledim. ilgilenen olursa detaylarını paylaşabilirim...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:19:33 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

atlantis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #1 : Mart 19, 2013, 09:01:55 ÖÖ »

Tebrikler. Güzel iş çıkarmışsınız. Ayrıntılarını paylaşabilirseniz sevinirim.

Truva Linux
http://www.truvalinux.org.tr
http://retromiga.blogspot.com
--------------------------------
Banana ARM Türkiye Destek Sitesi
https://www.bananapi.gen.tr
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #2 : Mart 19, 2013, 10:18:59 ÖÖ »

Şu an keyiften eriyorum  Kahkaha  Mükemmel bir çalışma bu, sadece evde kabini olanlar değil retro konsollarla uğraşan herkes için faydalı Emeğine sağlık

Bir garip COMMODORE fanatiği...
AmonR
Üye

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #3 : Mart 19, 2013, 10:58:30 ÖÖ »

Çok güzel bir çalışma, ellerinize sağlık.

Acaba devre şemanızı da paylaşmanız mümkün mü?

Ben de böyle bir dönüştürücü yap(tır)mayı düşünüyorum da. 

Sinclair: ZX Spectrum +2
Sega: Saturn, Dreamcast
Microsoft: XBOX
Sony: PS1, PSP ve sonunda PS2
Nintendo: GBA, DS Lite ve sonunda Wii
Handhelds: GP2X, Dingoo A320, Samsung Galaxy S Wi-Fi 5" mini android tablet
witchdoktor
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #4 : Mart 19, 2013, 14:08:43 ÖS »

Çok güzel bir çalışma olmuş. Hangi çözünürlükler ve tarama frekansları destekleniyor?
blackturk
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #5 : Mart 19, 2013, 15:43:36 ÖS »

Bu siteden almayanı dövüyorlar. $18

http://dx.com/p/usb-powered-vga-to-composite-s-video-converter-box-1280-1024px-max-26804

A1200 | APOLLO 1240 32 MB | CNET PCMCIA | SYSINFO SPEED TEST 30 MIPS
SM1,SEGA MEGA CD,SM2,SMS II,Sega Saturn Mod ve AR 4MB,PSX Mod ve Mpeg ,PSX2 ,SNES ,ATARI 800XL,SPECTRUM 128K +2,YAMAHA CX5M MSX,ATARI 520 STFM,1040 STF,C64,C128,1541 II,1571,RAM 1764 ,A500,A500+,A600,A590,IDE68k,2X1084S,1084P
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #6 : Mart 19, 2013, 15:47:39 ÖS »

Bu cihazla, yavuzg'nin yaptığı arasında hiçbir benzerlik yok maalesef. Evimdeki arcade kabin için bundan almıştım ama performansı yerlerde sürünüyor, birincisi ilk açılışta görüntü parazitli geliyor düzgün görüntü için birkaç defa açıp kapamak gerekli -açma kapama düğmesi olmadığından güç kablosunu çıkarıp takmak yani- ikincisi de bundan alınacak en iyi görüntü ancak herhangi bir bilgisayarı s-video üzerinden tv'ye bağlamakla aynı yani çamur gibi.

Yukarıdaki olay ise bambaşka

blackturk
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #7 : Mart 19, 2013, 16:09:42 ÖS »

Eğer dediğin gibi ise çamur bir görünütü iyi olmaz.Vga lcd görüntüsü beğenmiyorum arcade havası vermiyor.Bende ekran kartının tv out yapıp 72 ekran tüplü tv'den görüntü alıyorum.creative 2+1 hoperlörle sesi sonuna kadar açıyorum.Kendi yaptığım 8 buton arcade kolumuda alıyorum birde robocop  arcade versiyonu açıyorum ışıklarıda kapatıyorum "You. Are. Under. Arrest. SERGEANT. Robocop" diyorum. Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha Kahkaha : Tek jeton'la bitiriyorummm.
« Son Düzenleme: Mart 19, 2013, 16:15:43 ÖS Gönderen: blackturk » Logged

A1200 | APOLLO 1240 32 MB | CNET PCMCIA | SYSINFO SPEED TEST 30 MIPS
SM1,SEGA MEGA CD,SM2,SMS II,Sega Saturn Mod ve AR 4MB,PSX Mod ve Mpeg ,PSX2 ,SNES ,ATARI 800XL,SPECTRUM 128K +2,YAMAHA CX5M MSX,ATARI 520 STFM,1040 STF,C64,C128,1541 II,1571,RAM 1764 ,A500,A500+,A600,A590,IDE68k,2X1084S,1084P
CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #8 : Mart 19, 2013, 16:17:27 ÖS »

Kahkaha Benim de pc aynı şekilde tv-out yoluyla 72 ekran televizyona bağlı ve en büyük keyfim sega saturn ile nintendo 64 oynamak. Ama dediğim gibi bu cihaz resmen çöp

g 600
Deneyimli

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #9 : Mart 19, 2013, 16:23:36 ÖS »

yukarıdaki cihaz compozite video ve s-video çıkış veriyor, minimum çözünürlüğü 640*480, yavuzg'nin yaptığı ise rgb çıkış veriyor ve çözünürlüğü 320*240 kadar düşüyor gördüğüm kadarıyla, rgb video daha net görüntü veriyor ve kırmızı,yeşil,mavi renkler ayrı ayrı gönderiliyor, burada asıl iş yatay yada dikey senkronizayonu tv'nn senkronizasyona göre ayarlamakta
Devastator
Uzman

Ziyaretçi

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #10 : Mart 19, 2013, 21:16:12 ÖS »

Bu da benim çözümüm. Raspberry' i monitörün içine gömeceğim. PS3 controller ı blutooth üzerinden çalıştırdım mı bu iş tamamdır. Gerekirse USB arcade stick ile de çalışıyor.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #11 : Mart 19, 2013, 22:25:28 ÖS »

Evet gördüğüm kadarıyla konuya ilgi var. Bu konuda yağtığım araştırmalar sonucu elde ettiğim bilgileri paylaşayım.

Çok güzel bir çalışma, ellerinize sağlık.

Acaba devre şemanızı da paylaşmanız mümkün mü?

Ben de böyle bir dönüştürücü yap(tır)mayı düşünüyorum da. 

selam AmonR, olası devre şemaları bir iki direnç kullanılan en basitinden benim yaptığım devre kadar nispeten daha fazla malzeme gerektiren bir devreye kadar gidiyor. hepsini anlatmaya çalışacağım.

Çok güzel bir çalışma olmuş. Hangi çözünürlükler ve tarama frekansları destekleniyor?

witchdoctor, PC'den 15Khz çıkış yapmanız gerekiyor. bunun nasıl sağlanacağını anlatacağım. çözünürlükler zaten 15Khz çıkışı sağladığınız yöntemin bir parçası. genel olarak 640 x 480 (interlaced), 321 x 240 v.s.

blackturk, o ve benzer cihazları biliyorum. maalesef benim kastettiğim "gerçek" analog RGB sinyali aktarımı yapmıyorlar. daha geniş bir kitleye daha pratik bir çözüm sunmak için üretilmiş bir cihaz o ve yaptığı RGB sinyalini alıp composit video sinyaline dönüştürmek. görüntü kalitesi bir ekran kartının composit video out (TV out) kalitesinde olur. neyse, anlatacağım olayı birazdan...

yukarıdaki cihaz compozite video ve s-video çıkış veriyor, minimum çözünürlüğü 640*480, yavuzg'nin yaptığı ise rgb çıkış veriyor ve çözünürlüğü 320*240 kadar düşüyor gördüğüm kadarıyla, rgb video daha net görüntü veriyor ve kırmızı,yeşil,mavi renkler ayrı ayrı gönderiliyor, burada asıl iş yatay yada dikey senkronizayonu tv'nn senkronizasyona göre ayarlamakta

hocam uğraşmışsın konuyla belli... 

Bu da benim çözümüm. Raspberry' i monitörün içine gömeceğim. PS3 controller ı blutooth üzerinden çalıştırdım mı bu iş tamamdır. Gerekirse USB arcade stick ile de çalışıyor.

hsm_ayz, bir türlü giremedim ben bu rasberry olayına. güzel çözüm. bir ara bir bartop kabin projemde kullanabilir belki çözümü.

neyse. ilerleyen mesajlarımda konsepti, ilgili alternatif devreleri ve kullanım durumlarını anlatmaya çalışacağım...

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #12 : Mart 20, 2013, 03:08:55 ÖÖ »

İşin Teorisi:
===========================

Bildiğiniz üzere bir çok TV sistemi var. Bunlardan en yaygın olanları NTSC ve PAL. NTSC amerikada kullanılan bir sistem o yüzden bunu geçiyorum. Konumuz ScART olduğundan (ki SCART bir protokol veya sistem adı değildir) zaten PAL standırdını konuşuyor olacağım.

SCART Nedir?
-------------------
SCART avrupada (Fransa'da ilk ortaya çıkmış) belli bir tarihten sonra üretilen her TV'de bulunması zorunlu olan bir arabirimdir. RGB, composit video, S-video ve stereo ses sinyallerinin hepsini taşıyabilecek yapısı vardır (Bu tüm SCART kablo ve TV soketlerinde bu bağlantıların yapılmış olduğu anlamına gelmiyor).

Analog RGB Nedir?
-------------------
Adından da anlaşılacağı gibi (Red Green Blue) resim oluşturmak için gereken tüm "temel renk" sinyallerinin taşındığı sinyal biçimi (dikkat edin analog diyorum. yani burada belli voltaj seviyelerinde bildiğiniz elektrik sinyalinden bahsediyorum). Bizim kullanmak istediğimiz sinyal biçimi bu. Üstelik en kaliteli görüntüyü elde edebilmek için de bu sinyalin "işlenmemiş" halini kullanmak istiyoruz.

Bu noktada örneğin composit sinyalinde (Tek sarı çıkış, TV-Out olarak da geçer) bu R, G, B ve senkronizasyon sinyalleri karıştırılmıştır ve tek kablo ile iletilir. S-Video'da ise durum azıcık daha iyi, RGB sinyalleri karıştırılmış olarak 1 kablo, senkronizasyon sinyali de ayrı bir kablodan iletilir. S-video bu bilgiyi iki kanala boler: Parlaklik (Luma) ve Renk (chroma). Senkronizasyon sinyalleri (yani HSYNC ve VSYNC) yanlis hatirlamiyorsam Luma kanalinda tasinir. yani s-videodaki iki sinyal tasiyan hat (1)luma + senkronizasyon, 2)chroma seklinde sinyal tasir. (*** nightlord'un hatırlatması ile düzeltildi ****). Özetle TV'de bu sinyalleri elektronik olarak çözümlenmesi gerekir (ki işin içine elektronik girdiğinde kullanılan malzemelerin cinsi, karmaşıklığı, adedi, tasarımı v.s. o kadar değişir ki bir TV'nin "ucuz/dandik" veya "pahalı/kaliteli" olmasının sebebi de budur).

Doğal olarak bu işlemler (ve TV'de kullanılan bu çözümleyici devreler) görüntü kalitesinin bozulmasına sebep olur. Bunlar tabii ki "video" düşünülerek yapılmış teknolojiler olduğundan (benim gibi hasta ruhlu, tek bir pixel'e takıntılı retro arcade meraklıları için değil) bu kayıplar mesela bir film seyrederken çok da gözünüze batmaz.

CRT TV & LCD v.s.
------------------
Burada anlatacaklarım tamamen CRT (tüplü) TV üzerine olacak. Yani PC'nizi modern bir LCD veya Plazmaya bağlamak istiyorsanız bunun en kolay (ve kaliteli) yolu konuyu "digital" olarak çözmek: yani bi HDMI kablo kullanmak. O kadar. PC'nizde HDMI çıkış yoksa o zaman LCD'nizde VGA girişi varsa direk VGA kablo kullanmak. Ama hem PC'nizin HDMI (DVI da olur - HDMI'ın "sessiz" hali) çıkışı yok hem de LCD TV'nizin VGA girişi yoksa (ki SCART mutlaka vardır) o zaman burada anlattığım şeyler sizin için de geçerli olacaktır (ufak tefek farklarlarla)

PAL
-------
Bu sistem evlerinizdeki TV'lerin kullandığı sistemdir. Temelde bizi bu proje kapsamında PAL sisteme dair ilgilendiren konu satır sayısı ve "yatay" frekans. PAL video karesi, tanımı gereği 625 satırdan (bunların tamamı gerçek resim bilgisi değil - 576 kullanılabilir satır, 288 "görülebilir" satır!) oluşuyor demektir. Şimdi, bir video sinyalinin saniyede 25 kareden oluştuğunu da düşünürsek (25 FPS) PAL bir TV'ye 1 saniyede gönderdiğimiz görüntü bilgisi TV tarafından "anlaşılabilmesi" (senkronize bir şekilde işlenebilmesi) için gereken işlem sayısı => 625 x 25 = 15,625. Yani saniyede 15,625 işlem,n senkronize yapılması gerekmekte. Bu da elektronik terminolojisi ile ~15Khz.

Peki bu kadar bilgiyi neden yazıyorum? Direk devre şemasını versene diyenleriniz olabilir. Sorun şu ki, PC'nizin ekran kartı "VGA" standardında bir sinyal üretiyor. Burada çözünürlük ve VGA hakkında kısaca bilgi vereyim.

VGA, Çözünürlük, Refresh Rate
--------------------------
VGA standardına göre örneğin 640 x 480 çözünürlük kalitesinde bir görüntüyü 50 Hz refresh rate (yenileme hızı) hızında bir "monitöre" iletmek istediğinizde ekran kartının 31.25 Khz hızında bir yatay tarama frekansında (Horizontal freq) sinyal göndermesi gerekiyor. Buna 480p denir (480 non-interlaced).

İşte sorun da burada ortaya çıkıyor. PAL TV sadece 288 görülebilir satırı destekler (video jargonunda 576i olarak bilinir - buradaki "i" interlace demektir, yani göz aldanmasını kullanarak 1 kare görüntüyü 2 kareye bölüp ilk karede sadece tek satırını gösterip hemen sonra ikinci karede çift satırlarını göstermek)

Kısaca bir PAL CRT TV'den gerçekten "net" bir görüntü almak isterseniz PC'nizden göndermeniz gereken çözünürlük 320 x 240 (240p) veya 640 x 480 (480i) olmalıdır (veya bu ikisinin arasında bir kombinasyon). Bu çözünürlüklerin gerektirdiği horizontal (yatay tarama) frekansı 15 Khz civarında olduğundan TV'de gösterilebilir.

Devam edeceğim...
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 22:47:05 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

CommodoreFan ®
Uzman

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #13 : Mart 20, 2013, 11:27:03 ÖÖ »

Emeğine sağlık, şemayı falan da ekleyince bu konuda yapılmış en detaylı ve açıklayıcı türkçe çalışma olacak bu

hakanzade
Ziyaretçi
« Yanıtla #14 : Mart 20, 2013, 12:06:05 ÖS »

Yavuz bey, bu devreyle VGA girişi olmayan 1080p LCD TV'ye Scarttan 1024x768 yada 1280x800 gibi standart VGA sinyali gönderirsek ekranda görüntü tam otururmu yada kenarlarda boşluk kalırmı, veyahut ekranın dışına taşarmı. Yada direk LCD'nin maksimum çözünürlüğü olan 1080p'yi PC'den gönderince durum ne olur.
Sayfa: [1] 2 3 ... 34   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: