Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Gelişmiş Arama
insanın içinde varsa, commodore.gen.tr açığa çıkarır bunu.. bir nevi retro olaylarının dolunayıyız.(Arda)
commodore.gen.trArcade Sistemler ve Oyun KonsollarıArcade Sistemler (Moderatör: yavuzg)Pacman arcade kabin projesi [BİTTİ]
Sayfa: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 30   Aşağı git
Yazdır
Gönderen Konu: Pacman arcade kabin projesi [BİTTİ]  (Okunma Sayısı 306708 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #195 : Ocak 04, 2015, 17:31:27 ÖS »

büyük ilerleme var, restrictorla ilgili PM

-Cengiz's- Retro Game Room @youtube:
http://www.youtube.com/user/cengizermis1
yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #196 : Ocak 04, 2015, 21:55:33 ÖS »

büyük ilerleme var, restrictorla ilgili PM

PM cevaplandı!

Restrictor plaka konusundaki tespitlerine katılıyorum. Bu konuda bir review yapacağız seninle. Muhtemel bu yazı dizisinin 30'uncu sayfasında falan

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #197 : Ocak 04, 2015, 22:09:00 ÖS »

Hergün az ya da çok bu projeye bir katkıda bulunmaya niyetliyim. Bugün pazar ve pazar olmasının yanısıra haftaya yapılacak gerçek hayattaki işlerimle ilgili çalışmalarım sebebiyle çok bir ilerleme kaydetmedim. Ama yine de üşenmeden bir iki yapılması gereken işi de aradan çıkardım...

Öncelikle dün planladığım zımpara işleri aradan çıktı...

Dışarıda hava yine buz gibi olmasına rağmen masayı ve zımpara aletini ıkına sıkıla çıkarttım. Önce kontrol panelin sağını ve solunu 1-2 milimetre civarında zımparaladım. Bu haliyle kabine daha bir rahat yerleştiriliyor. İlk haliyle bırakamazdım zira kabin boyandığında yan panellerin boyasını çizecekti.

Sonra sırada kontrol panelin yuvarlatılması gereken kenarının işlemi vardı. Bu da kabaca göz kararı yapılıyor. Kenarlara 1 TL kullanarak bir çeyrek daire çiziyorum ve zımpara makinesini sürekli boydan boya hareket ettirerek kenarın bu şablon ölçüsünde eriyip gitmesini sağlıyorum...

Şablon olarak kullandığım çizgilere yeterince yaklaşınca detaylar için makineyi bırakıp elle zımpara yapıyorum. Aslında bu kadar ince uğraşmama gerek yok çünkü kontrol paneli orijinalindeki etkiyi verebilmek için aluminyum levha ile kaplayacağım. Elbette orijinalinde sac levha kullanılmış ama malum henüz o derece sert metal işleyecek ne alet edevatım ne de yeteneğim yok...

Neyse sonuç bu aşama için yeterince tatminkar. Zaten ufaktan da kar yağmaya başladı

Kontrol paneli yerine yerleştiriyorum tekrardan. Bu haliyle bile macun + zımpara + boya ile gideri var ama niyet ettik bi kere metal kaplama olacak diye.

Bu işlemlerden sonra kısa bir Bauhaus ziyareti yaptım. Alışveriş listemde bir aluminyum plaka, tepesi düz vidalar (carriage bolt deniyor türkçesini bilmiyorum) ve marquee için ampul ve armatürleri aldım.

Bugünlük maalesef bu kadar
« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:44:39 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #198 : Ocak 05, 2015, 11:49:30 ÖÖ »

El yatkınlığı çok önemli... Şu yuvarlama işini böyle başarılı ve düzgün yapmak çok kolay olmasa gerek...

Bu arada tahtanın deseni o kadar hoşuma gider oldu ki, boyanması üzecek beni

cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #199 : Ocak 05, 2015, 12:12:16 ÖS »

El yatkınlığı çok önemli... Şu yuvarlama işini böyle başarılı ve düzgün yapmak çok kolay olmasa gerek...

Uzmez uzmez... cok guzel olacak coook

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #200 : Ocak 05, 2015, 16:39:19 ÖS »

Sorma, ince zımpara kullandıkça bir parlıyor bir ipeksi dokusu oluyor dokusu ortaya çıkıyor. Yani üzerine hafif bir ahşap koruyucu bir de cam vernik sürsen esaslı mobilya olacak. Ama konumuzdan sapmamak lazım

Uzmez uzmez... cok guzel olacak coook

Aynen. Daha yapacak çok iş var, sadece kontrol panelde üstelik

- Metal kaplama kesilecek
- Metal kaplamayı deleceğim uygun yerlerinden
- Metal'i monte edecek vida delikleri açılacak
- Kontrol paneli yerinde tutacak mekanizmalar tırnaklar vs monte edilecek (kabin tarafında da iş var bu kapsamda)
- Kontrol panel kaplama deseni bastırılacak, laminasyon/selefon yaptırılacak
- Metal boya işi; zımpara + astar + sprey boya + sprey vernik
- kontrollerin kabloları döşenecek, soket yapılacak

Benim programa göre 1 haftalık iş var özetle

LW3D
Yönetici

Günü Kurtaran Avam Hiooargggh :)

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #201 : Ocak 05, 2015, 16:42:35 ÖS »

Bu kadar işten sonra gelde oyna oynanmaz bu cihazla

daruga_13
Deneyimli

Genesis Does What Nintendon't

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #202 : Ocak 05, 2015, 22:11:37 ÖS »

Üstad eline sağlık.Yine müthiş bir çalışmayı zevkle takip ediyoruz.

Bir sorum olacak:Bu Pacman Arcade oyunu böyle yatay mı oynanıyor?

Aradığım Orjinal Sega Mega Drive/Genesis oyunları:Bölge kodu farketmez...

-Snowbros
-Sunsetriders
-Mega Turrican
-Comix Zone
-Teenage Mutant Hero Turtles The   Hyperstone Heist
Nes/Famicom oyunları:
-Astyanax
cengizermis
Uzman

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #203 : Ocak 05, 2015, 22:18:18 ÖS »

Bir sorum olacak:Bu Pacman Arcade oyunu böyle yatay mı oynanıyor?

arcade pacmanlerde monitör dikey tutuluyor uçaklı oyunlardaki gibi. Kısa kenarı üstünde dikini duruyor özetle. bu monitörü kısa kenarı üstünde dik tutsa aynı etki olur.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #204 : Ocak 06, 2015, 01:07:45 ÖÖ »

yok, monitörü kabine dikey yerleştiriyorsun.

80'lerde pek bi modaydı bu "vertical" oyunlar; pacman, galaga, galaxian, donkey kong, 1942, commando v.s. hepsi dikey oyundur.

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #205 : Ocak 09, 2015, 02:16:09 ÖÖ »

Projeye devam. Biraz daha yol alabildim bu hafta akşamları vakit buldukça.

Şimdi ahşaptan yaptığım pacman kontrol panele planladığım gibi metal kaplama yapacağım. Yaptığım araştırmalarda orijinal Pacman kabinlerde de benzer bir teknik kullanıldığını öğrendim. Ancak tabii ki orijinalde kullanılan sac'dan yapılma metak kaplamayı yapabilecek ne alet edevatım ne de yeteneğim yok. Bu konuyu iyice düşündüm. Acaba daha önceki MAME kabinde yaptığım gibi plexyglass'dan kaplama mı yapsam? Yoksa NeoGeo kabinde yaptığım gibi ahşapa macun zımpara atıp sadece boyasam mı?

Sonunda kolaya kaçmayıp gerçeğine biraz daha yakın olabilmesi bakımından metal kaplama yapmaya kesin karar verdim. Ancak ben sac/demir yerine bu iş için 0.8mm aluminyum levha kullandım. Bu kalınlıkta aluminyum elimdeki aletler bakımından "işleyebileceğim" bir metal.

Önce aluminyum levhayı kontrol panelin eninde kesmem lazım. Bunun için kontrol panelin kendisini ve cetvel kullanarak gerekli işaretleri çiziyorum.

Sonra sert/ağır işler için kullandığım maket bıçağı kullanarak çelik cetvel yardımıyla işaretlediğim yeri düzgünce çiziyorum. Maket bıçağı ile kalın/sert bir malzemeyi kesmek için bir çok defa çizmek lazım. İlk çizgiyi mutlaka çelik cetvelden destek alarak "hafifçe" atın. Sonra biraz daha kuvvetli, daha sonra biraz daha kuvvetli... Bu şekilde düzgün bir yol oluşmuş olur. İlk seferde çok sert ve kuvvetli bir çizik atmaya çalışırsanız tam düz bir çizik atamayabilir, maket bıçağına çok güç verdiğiniz için cetvel kayabilir ve malzemede istenmeyen bir yol oluşabilir.

Neyse bu şekilde önce hafif hafif sonra çizik yolu belirince yavaşça gücü artırarak 10 defa falan çizik atıyorum. Aluminyum nispeten yumuşak bir malzeme ama elbette bu kadar işlemle bile kendiliğinden kopup ayrılmayacak kadar da sağlam. Bu işlem ile metali sadece "yorduk"

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:44:57 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #206 : Ocak 09, 2015, 02:21:18 ÖÖ »

Şimdi yorduğumuz ve kırılma noktasını iyice belirlediğimiz aluminyum levhayı kırılacak kenarı tam masanın kenarına denk gelecek şekilde masaya yatırıyorum. Kesim kenarında esneme, bombe, kısaca herhangi bir deformasyon olmaması için bir başka tahta parçasını destek olarak kullanıyorum.

Sonra yavaş yavaş kesim kenarına çok yakın metal levhayı yorduğumuz yerden büküyorum. Bir aşağı bir yukarı. Her seferinde biraz daha aşağı ve yukarı yaparak 90 derece olana kadar bu işlemi sürdüyorum.

Son olarak son bir defa da yukarı. Bitirici darbe

İşte jilet gibi düz bir kesim oldu...

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:45:19 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #207 : Ocak 09, 2015, 02:29:26 ÖÖ »

Şimdi metal levhayı kontrol panelinin konturuna oturacak şekilde kıvırıp katlamam gerekiyor. Bu işi de kesime benzer şekilde katlanacak yeri önce işaretleyip ...

sonra maket bıçağı ile metali kıvrım yerlerinden yorarak yapıyorum. Ancak metali tamamen kesmeyeceğim için maket bıçağı ile sadece 2-3 defa sadece katlama yerini belirginleştirecek şekilde çizik atıyorum.

Marangoz masamın yardımı ile kıvrılacak yeri sıkıştırıyorum.

Sonra yine bir parça tahta yardımı ile hafif hafif metali büküyorum. Son olarak, metal 90 derece büküldüğünde, büküm yerinin konturunu keskinleştirmek için yine aynı tahtayı ve kauçuk çekicimi kullanarak metali "dövüyorum".

Bu şekilde yine jilet gibi düzgün bir kıvrım elde ediyorum. Kullandığım aluminyum bu kalınlıktan daha fazla olsaydı bu kadar kolay işleyemezdim. Hele sac falan böyle işlenemez zaten.

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:45:31 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

yavuzg
Genel Yönetici

Üyelik Bilgileri
« Yanıtla #208 : Ocak 09, 2015, 02:33:50 ÖÖ »

Kıvırmaya ve metale şekil vermeye devam ediyorum. Masamı ve tahta parçasını kullanarak son kıvrımı veriyorum.

Bu şekilde büktüğüm metal levha ile kontrol paneli kabine öylesine bir yerleştiriyorum. Ahşapla metalin buluşması

« Son Düzenleme: Ekim 25, 2017, 15:45:43 ÖS Gönderen: yavuzg » Logged

byeni
Üye

Üyelik Bilgileri WWW
« Yanıtla #209 : Ocak 09, 2015, 02:43:46 ÖÖ »

Yavuz gene döktürmüşsün, senin eline düşen metal bile ellerini kaldırıp hemen teslim oluyor  Kahkaha
Keyifle ve sabırsızlıkla izlemeye devam ediyoruz.
Sayfa: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 30   Yukarı git
Yazdır
Gitmek istediğiniz yer: