commodore.gen.tr

Genel Kategori => Genel Sohbet => Konuyu başlatan: commodore500 üzerinde Nisan 17, 2015, 16:37:57 ÖSKonu Başlığı: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: commodore500 üzerinde Nisan 17, 2015, 16:37:57 ÖS
Bugünlerde boş vaktim var , aklıma estikçe siteye giriyorum .

Bu başlıkta ilk bilgisayarınızı alma anınızı bizimle paylaşmanızı bekliyorum .

Benim ilk bilgisayarım commodore 64 . 1987 yılı olması lazım , bahçelievlerdeki evimizden bakırköye geldik babamla . Bakırköyden trenle sirkeciye , oradan da doğubanka . Epey gezdikten sonra commodore 64'üme kavuştum . Kucağımdan hiç indirmeden yine trenle eve gelmiştik. Gelir gelmez önceden hazırladığım Rick dangerous kasetini yükledim , babam sanırım 1 saat kadar müsade etti , hadi kapat televizyon seyredicez dedi.. Almanyadan kaçak gelmiş , tüm kitapları kullanma kılavuzu filan almancaydı .


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: merlininkazani üzerinde Nisan 17, 2015, 17:04:25 ÖS
86 yılında Commodore 64'ümü aldırmıştım. Sıcak bir yaz günüydü. Büyük ihtimalle 24 Temmuz idi. Doğum günüm. :) İzmir'de bir dükkanda Commodore 64 satılıyordu. Heyecanla kapıdan girişimi hala hatırlarım. Vitrinde duran tek bir bilgisayar vardı ve onu satıyorlardı. Gidip konuştuğumuzda 160 TL olduğunu söylemişlerdi. Babam memur. O günün parası ile alabilmesi nerede ise imkansız. Dükkandan çıkmıştık. Tabi ben de ağlamaya başlamıştım. Babam bana kıyamamış, 3 senet yaptırıp almıştı. O gün altına girdiği o borç, benim bugünlerimi hazırlamış. Ne annemin, ne de babamın hakkını ödeyemem.


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Nisan 17, 2015, 17:31:48 ÖS
Benim ilk bilgisayarım ZX Spectrum 48k, 83-84 olması lazım. Kasetten oyun yüklendiğini görünce müzik kasetlerini toplayıp gelmiştim, onlarıda takınca oyun çıkacak sanmıştım :)

Hiç unutmam Almanca strippoker bulmuştum biryerlerden. Ne almanca ne poker bilirim o yaşlarda, meydan laurustan poker oyununu öğrenip deneme yanılma ile Almanca pokeri çözmüştüm. Ne sabır varmış bee...


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: volkytolky üzerinde Nisan 17, 2015, 22:38:07 ÖS
1986 yada 1987 yılıydı. Ayağım alçılıydı. Babamla annem beni sevindirmek için uzun zamandır istediğim commodore 64ü almaya karar verdiler. Bal köpüğü renkli renault 12 ts ye bindik, istiklal caddesinde beyaz adam kitabevi vardı, oraya gittik , sadece kasayı alabildik, teyp için paramız yetmemişti. Evde 4 saat dergilerden program yazar 1 yada 2 kere oynar kayıt edemeden kapatırdım. Hiç unutmadım...unutamam.


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: i_r_on üzerinde Nisan 18, 2015, 01:05:05 ÖÖ
Herkes çok şanslı, bilgisayarına 80'lerde kavuşmuş. 80'lerin sonunda bilgisayarın b'sinden haberim yoktu. Muhtemelen mahallede zengin bir kaç çocuğun dışında kimsede yoktu ki onlarla da samimi olmadığımızdan o zamanlarını komple es geçtik. Gerçi es geçmesek olacak bir şey yoktu çünkü fakir sayılırdık. İlkokulda atari bilgisayarı olan bir arkadaş vardı, einstein resimlerinin falan çıktılarını getirip gösterirdi. Dayısının atari 800xl'ini kullanıyordu.

Bilgisayarlarla (arcade makine de bilgisayar sayılır) ilk tanışmam 80 sonlarında gittiğimiz bir lunaparkta space invaders yahut benzeri bir arcade oyun sayesinde olmuştu. Sonrasında 90-93 arası Avcılarda atari salonlarında geçti. Burada da sadece arcade makineleri, c64 ve amigaları oyun oynatırken görüyordum.

Bazen c64'ü ya da pc'si olan arkadaşlarla onlar oyun çektirmeye gittiklerinde  bilgisayarcılara gittiğim oluyordu. Oralarda kulaktan dolma bilgiler edinmiştim. Günlük olarak c64 kiralayan arkadaşlar vardı, inanılmaz gıpta ederdim. Benim için hayali bile mümkün değildi.

Bilgisayar alamasam da bilim teknik dergisinin her sayısını alır okurdum. O zamanlar bu derginin son sayfasında sürekli Karel pc'lerin reklamı olurdu.  Ona bakıp iç geçirirdim. Yine aynı şekilde lise 2. ve 3. sınıfa giderken reşitpaşa cad. üzerinde bir vestel bayiinin vitrininde bir karel pc sergilenirdi. Onu da her geçişimde dikkatle incelerdim, okulda bir arkadaşın karel pc'si vardı. Ona sorup bilgi almaya çalışırdım.

Lise ikinci ve son sınıfa giderken üç abimle beraber çatılarda çalışmaya başlamıştım. Bağımsız olarak dört kardeş inşaatlarda çatı izolasyonu yapıyorduk. Sabah erkenden arabamıza atlar çalışacağımız inşaata giderdik. Dördümüzün içinde en tembeli bendim, asla o işte çalışmak ve sabah uyanmak istemezdim, zorla kaldırılardı giderdim. Arabamıza atlar bazen Beylikdüzü bazen Güzelce bazen Mimarsinan batı tarafına giderdik. O günkü duruma göre değişmekle beraber ağırlıkla işim çinko levhaların bükülecek yerlerinin işaretlenmesi, kesilmesi o sırada karşımda olan abimle bükülmesi. Hazırlanmış levhaların hep beraber çatıya taşınması ve levhalar monte edildikten sonra lehimlenirken kontak yerlerine tuzruhu sürülmesiydi.

Öğle aralarında yemek yedikten sonra da tuzruhu, bakır ve çinko ile elektroliz deneyleri yapıp hidrojen üretir patlatırdım ki sabahları olan isteksizliğim ve bu deneyler yüzünden abilerim tarafından tüm emeklerim bir yana bırakılır bunlar konuşulurdu :)

Yaptığımız işlerle ufak tefek düze çıktıktan sonra Üniversite hazırlık zamanı yaklaştığında abilerim beni dershaneye yazdırdı. En büyük abim (+8) askere gittiğinde bir küçüğü (+6) de bana c64 alma sözü verdi. Çinko levhaları kullanırken levhalardan fire olurdu enden / uzunluktan yahut açılı kesimden dolayı. Bunları biriktirir yeterince kütle oluşturduğunda ise çinko levha aldığımız bir fabrikaya satardık. Abim bir sonraki hurdanın (böyle derdik) parasını c64 alabilmem için bana verdi.

Gazete ilanından bulmuştum alacağım yeri. Lalelide bir ofisteydi satan kişi. O zamanlar halamların oturduğu Beşyol ve K.Çekmece dışında kendi başıma gittiğim bir yer yoktu. (Ki oralara da bir büyük abimle (+2) giderdik.) Artık nasıl bir heyecan ise tek başıma gitmiştim sanıyorum. C64'ü elime tutuşturmuşlardı, sonra da neydi hatırlamıyorum orada bekledim. Orada otururken C64'ün klavyesindeki tuşları sağlam bir incelemiştim.

Sonrası eve geliş, abilerimin bilim teknik tutkusuyla büyüdüğüm için oyunlardan çok ilgimi programlama çekiyordu. Öncelikle bilim teknik dergilerindeki programları c64'te deneme, yanılma, genel basic kitabı ile c64'te iştigal etme ve hüsran vardı. Bir yandan oyun oynama ve basic ile beraber artık basımı bitmiş c64 dergilerini ele geçirme ile doğru yola girmiştim.

Multi ice III kartuşuna da sahip olduktan sonra artık assembly işini de kapmaya başlamıştım.

Dershaneye giderken çatılarda sadece hafta sonları çalışıyordum. Artık iyiden iyiye üniversitede bilgisayar yahut elektronik ile ilgili bir bölüm okumak istiyordum. Ne tesadüftür ki üniversite sınavına girdikten sonraki yaz en son çalıştığımız yer yıldız üniversitesinin üstündeki subay lojmanlarıydı. Kader kısmet, Yıldız teknik üniversitesinin bilgisayar bölümünü kazandım.

Şu anda da yazılım alanında çalışıyorum. Diğer konunun da cevabı oldu yazdıklarım.

C64 yerine tablet bilgisayarlar ile büyüseydim muhtemelen yolum bundan çok farklı olurdu. Nesil olarak biz hep temelinden ve bize getirilmiş kısıtlamalarla büyüdük. O kısıtlamalar ürettiklerimize kendimizden çok şey katmamızı ve bizi etrafımızda olan bitene daha fazla dahil olmaya zorladı.

Nostalji duygumuzun da bu kadar büyük olmasının sebebi de belki bu.


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: g 600 üzerinde Nisan 18, 2015, 12:39:27 ÖS


Öğle aralarında yemek yedikten sonra da tuzruhu, bakır ve çinko ile elektroliz deneyleri yapıp hidrojen üretir patlatırdım

en çok bu kısmı beğendim, araştırmacı, bilimsel olan yönün o zamandan varmış  :)


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: gergozen üzerinde Nisan 18, 2015, 13:16:31 ÖS
86 yılı yaz tatiliydi. Biz Sakarya'da oturuyorduk ama Ankara'ya tatile gitmiştik.

Ben bir tanıdığımızın olduğunu düşündüğüm (net hatırlamıyorum) bir büroda beklerken babam, ablam ve amcam ablama karne hediyesi almak için dışarı çıktılar. Sonra o koca gri kutu ile döndüler (zx spectrum +2. Yanında bir kaset (10 oyunlu çekme kaset) ve bir de quickshot vantuzlu joystick vardı. İçindeki makine ile bir hafta televizyona takmadan oynadım. Tuşlarla adımı falan yazıyordum. Jojstick ile babannemin eski radyosunun birleşimi de beni pilot yapmıştı :) Sonra eve döndük ve ilk defa çalıştı.

Ablam Bilden diye bir firmanın ders kasetlerini aldı ancak aynı sorular sürekli döndüğü için 2 günde bıraktı ve cihaz benim oldu. Bense 1 sene kadar oynadım. Hafta sonları saat 4'lere kadar oynardım bazen.

Sakarya'da dergi/oyun yoktu. Ama aynı makineden olan arkadaşlarla takas yapardık. Hatta sonra yabancı bir dergiden bir program edindik ve hafızaya yüklenen oyunu kasete atmayı başardık (önde o program yükleniyor, sonra oyun kaseti takılıp yükleniyor ve sonra da boş kasete kaydediliyordu). Ancak arkadaşlardan temin ettiğim dergilerdeki çoğu programı çalıştıramıyordum (assembly kodlar).

Onları da çözmek için hevesim vardı ama görüntüde sorunlar oluyordu. Bir gün bir eşşşeklik edip içini açtım ve sonradan rf modülator olduğunu öğrendiğim parçanın kömürüne (üstü vida girecek şekilde ama kömür ve ayarladıktan sonra alta yapıştırılmış olan bileşen) tornavidayı soktum. Ama sorun televizyondaymış :(

Tabi tamir edilemedi bir daha. Sonra ben onu parçaladım ve çöpe gitti. Hatta klavyesi bir 10-15 yıl daha durdu.

Babam işçi olduğu için 300 liraya 6 taksitle almıştık. O zaman babamın maaşı da o kadardı sanırım.

Sonra el konsolları ile tanıştım. Gameboy aldım, game gear aldım. Ama bilgisayar pahalıydı. Alamadım.

Çalıştığım yerler ve arkadaşlarım sayesinde bilgisayardan uzak kalmadım. Arkadaşlarım zaman zaman bir haftalığına ödünç verdiler, yatıya gittim uğraştık, yada sadece oynamak için bir araya gelirdik. Tabi bilgisayar olmadığı dönemin oyun açığını atari salonlarında kapatmaya çalıştım.

Kendi paramla bilgisayar almak için 2002 yılını beklemek sorunda kalmıştım. O da ikinci el. Ankara'da Demo bilgisayardaki arkadaşlar T10 kasa döneminin iyi sayılabilecek bileşenleri ile bir kasa ayarlamışlardı 150TL ye (Upgraden artan parçalardan). Aldığım gün satsam 250 veren vardı. Ama o benim kendi paramla aldığım ilk pc idi.

Sonra o kadar çok sıfır ve ikinci el parça ve bilgisayar geçti ki elimden sayısını bilmiyorum... Ama ilkler kadar kıymetli olmadılar.


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: Sensation üzerinde Nisan 18, 2015, 15:16:41 ÖS
Arçelik (kafama s... :D) Nvidia TNT2 64MB ekran kartı, 64MB SD RAM, Intel Pentinum III işlemci ve Quake 2'li online günler.

Sanane.com'uda unutmayalım. Az CS 1.3 atmadım.

www.sanane.com (http://www.sanane.com) :D


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: commodore500 üzerinde Nisan 18, 2015, 18:27:19 ÖS
Benim ilk bilgisayarım commodore 64 . 1987 yılı olması lazım ,

Babamla konuştuk da 1989 da almışız c64'ü . Ben orta 2 ye gidiyormuşum . Niye Amiga almadık dedim, sen o zaman komodor diyodun başka bir şey demiyodun , bende hiç anlamazdım bilgisayardan onu istiyosun diye komodor aldık dedi . Hay kafama..  Komodorun ömrü bitmiş ben gidip tutturmuşum , hatırlıyorum da arkadaşlarımda hep c64 vardı amiga kimsede yoktu , herhalde ondan tutturdum . Sonradan niye amiga almadık dedim , komodorunu yeterince eskitememiştin dedi :-)


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: modelist üzerinde Nisan 18, 2015, 23:24:53 ÖS
benim hikayem biraz ilginctir tarihini tam hatirlamiyorum bazi arkadaslarimizin gitmisligi vardir teleteknik tepebasinda trt binasinda commodore show fuar organize ederdi fuar girisinde bileti cekiliste kullanirdin telefon ve adres birakir beklerdin ve o tarihlerde yine belki bazi arkadaslarimizin gitmisligi olabilir lalelide ABM bilgisayar yazilim kursu vardi orda basic ve cobol egitimi alirdik sanirim sene 1986 yillari olmasi lazim bilgisayarlarimiz ibm 286 modelleri ile egitim gorurduk iste tam o yillarda commodore show fuarindaki biletime teleteknik cekilisinden plas4 cikmisti ve cekilis sonucu bu kursumuza posta ile ulasmisti tabiki cok sasirmistik arkadaslarla hep beraber gidip teslim almistik iste benim ilk bilgisarim commodore plus4 modelidir ama ayni sene
vefatini yeni ogrendim ve cok uzuldugum rahmetle andigim sinan komurlu abimiz amiga dunyasi dergisi kurucusu uygar elektronik sahibi abimizden 1 amiga500 aliverdim tabiki ayrieten vestelmsx modelide mecutdu


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: F_P_G_A üzerinde Temmuz 20, 2020, 16:21:32 ÖS
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/b/b0/Laser110.jpg/440px-Laser110.jpg)

Orta-1 bitince başka bir şehirde öğretmenlik yapan teyzemin yanına göndermişlerdi beni, yaz tatili hesabı sanırım ama öyle bir durum yoktu tabi. O okula gidiyordu, ben de yaz sıcağında, ne bir kitabım, ne bir arkadaşım olan yabancı bir şehirde evde şekilden şekile giriyordum.

Teyzemin öğrencilerinden biri bir muhasebe bürosunda çalışıyordu. Bir akşam dolaşırken onun düzayak ofisine uğradık. Gerçek bir bilgisayara ilk temasım o akşam olmuştu. Mono ekranlı, seneler sonra 8086/8088 olduğunu düşünmeye başladığım bir bilgisayar vardı ofiste. Bana karakter tabanlı bir oyun açmıştı "abi". Beynimde yeni bir harita unlock olmuştu böylece.

O yaz dayım, yukarıdaki resimde olan, Vtech marka (markayı da çok sonraları öğrendim, model adı olan Laser'i marka sanıyordum) Laser bilgisayar vermişti bana, kendi çocukları Commodore 16'ya geçmişti galiba. O bilgisayarı fırsat buldukça RF kablo ile tüplü Grundig televizyonumuza takıp kurcalıyordum.

Ne bir dataset, ne bir kaset, ne bir disket sürücü, ne bir dataset kablosu, hiç bir şey yoktu. Bir tek Almanca bir kitap, dayımın bir askerine tercüme ettirdiği bazı cümleler, ufak not kağıtlarına yazılımış birkaç satırlık BASIC kodları...

Bu bilgisayarla Amstrad CPC464, FD1 disket sürücüsü, TV modülatörü ve GT65 yeşil monitör gelene kadar (bu da muhasebeci olan bir başka teyzeme "yanlışlıkla" Almanya'da bit pazarından alınan bir bilgisayar) epey uğraşmıştım. Ama kaydetme, yükleme gibi bir hadise yok tabi. Yazıp yazıp, aç kapat yapınca baştan başlıyordum. Televizyonun karşısında bir masa da yoktu. İki metre kadar yanda kalan bir masada boyun tutulması eşliğinde ekrana bakıyordum.


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: Commandate üzerinde Temmuz 20, 2020, 17:36:04 ÖS
(http://www.televizyonservisi.com/wp-content/uploads/2014/03/ekr.jpg)
Merhaba Dostlar Çok fazla Uzatmadan hikayemi Anlatayım size....
Yıl 93-94 o zamanlar ilkokula gidiyorum ,yaz tatili oldu bende elektroniğe merak olduğu için babam bir TV ,Radyo tamircisi arkadaşının yanına verdi beni (çok hevesliyim ) o yıllar 2,3 ay çalıştım o yaz ,direnç diyot falan o tür elektronik elemanları öğrenidim az çok sonra yaz bitince rahmetli ustam para vermedi ,onun yerine uzun süredir dükkanda duran tamir edilmiş ama müşterisi gelip almamış bir ekmek kasa c64 vardı ve bana onu hediye etti yanında disket sürücüsü ve onlarca 5.25 disket ve kaset sürücüsü ile işte o gün hayatım değişti.kendi çabamla oyun yüklemeyi vs.. gibi şeyleri öğrendim ve 1997 ilk PC me kadar bunu kullandım. 
                                       (:


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: onursapci üzerinde Temmuz 20, 2020, 17:44:27 ÖS
Kuzenimle birlikte commodore 64 um gelmişti sıfır olarak. Yanında 2 oyun gelmişti silkworm ve double dragon. Oyun yüklemeyi bile bilmiyordum :) sonra bitişik apartmandaki Barış abiden destek aldım daha sonraları da ondan görüp Amiga 500 e imrendim bir kaç yıl sonra aldım. Kısaca böyleydi. Hey gidi günler


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: nightwolf üzerinde Temmuz 20, 2020, 22:49:29 ÖS
İlk pc mi bitten almıştım yanılmıyorsam ekmek kasa gri olanlardan o zamanlar orta okula gidiyordum bu c64 lerden 2 veya 3 adet eskitmiştim.En ufak voltaj oynamasında makine yanıyodu.Bunlar arızalana arızalana 3 adet oldu o zaman para da yok burada tamir eden yer de yok tabi.Bu böyle lise zamanına kadar sürdü.

Atari salonları bizim zamanımızda buluşma merkezi olarak geçerdi.Tüm arkadaşlar oralarda eglenirdik.Birgün yine aynı mekanda turlarken bir baktım bir kenara kaldırılmış vaziyette beyaz kasa c64 var mekan sahibinide tanıyom zaten kendi kendime dedim satılık olsa zaten satılık yazardı sormaya gerek yok dedim dükkandan cıktım neyse genede bir sorayım dedim satılık dedi bana dünyalar benim olmuştu  ne kadar 400 lira dedi tamam dedim eve gidip kumbarada olan parayla gittim klavye yi aldım zaten teyp kasetler ve adaptörler bir öne bozulan makinalardan vardı ne hikmetse beyaz kasa olan makinalar bana daha dayanıklı geldi şebekenin voltaj oynamasından etkilenmiyordu bile lise zamanınakadar böyle gitmiştik.
Amiga500 özentim başlamıştı ve çok paraydı almam imkansızdı.hep içimde ukte oldu amiga oynatan oyun salonlarına gider belki ileride amiga500 sahibi olunca diye hoşuma giden oyunları bir kenara not alırdım oyunları zevkle izlerdim.Birgün lise çıkışında gezmeye merkeze indik arkadaşlarla arkadaşlar en önde giderken bende en arkada tek başıma geliyodum tam kaldırıma çıkarken yerde duran rulo şeklinde olan bir kagıda tekme attım uzaktan bir baktım sıfırları gördüm hemen elime saklıyarak oradan uzaklaştım buldugum para 100 mark idi ve bu para 96 veya97 yılı olabir aşagı yukarı 5 miyon yapıyodu 2.el amiga almama yetiyodu ki o makinada benim yakın bir arkadaşımda vardı ve satıyordu gittim konuştum o zamanda bir amiga500 sahibi olmuştum arkadaşlarla evde oyun partisi verir bol bol oyun oynardık ne günlerdi.


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: lunarstrain üzerinde Temmuz 21, 2020, 01:09:59 ÖÖ
5-6 Yaşımdan beri babamı gazetede ilanını gördüğüm atari bilgisayarı alması için ikna etmeye çalışıyordum. Babam da hiç olmaz demiyordu, çok da olumlu bakıyordu aslında, ama bir türlü almıyordu. İlkokula başladım, 1. 2. 3. sınıf geçti ama yok. Bir gün yine baba ne zaman atari alırız diye sorduğumda bir yerden 100.000 TL (yaklaşık böyle bir şeydi sanırım.) gelirse alacağız dedi. Benim için atari parası demek zenginlik demekti o zaman. Bir cuma günü babam işten eve geldi, cüzdanını çıkardı ve bana bak burada 100.000 TL var ve yarın bilgisayar almaya gidiyoruz dedi. Ben de direk yaşasın zengin olduk diye bağırdım, ne zengini oğlum 100.000 TL ile dese de olsun biz zengindik artık gözümde, bilgisayar alacaktık çünkü :) Babamın iş yerinde bilgi işlem bölümünde çalışan abiler Commodore 64 almamızı tavsiye etmişler. O yüzden Atari'den vazgeçildi, ben hemen ikna edildim tabi, Commodore daha iyiymiş Atari'den dediler :)

Ertesi gün Bakırköy'de Sorbim bilgisayar diye bir yere gittik. Hatırladığım kadarıyla bir banko kurulmuştu içeride, bankoda commodore 64 ve Amiga için ödeme yapıldıktan sonra iki ayrı kontrol noktasına yönlendiriliyorduk. Biz commodore parasını ödedik ve makine sırasına girdik. Sırayla commodore, dataset ve joystick kutuları açılıyor, test edilip oyun yükleniyor ve sorun çıkmazsa alıcıya teslim ediliyordu. Bu ara kampanya dahilinde de yaklaşık 10 kaset dolusu oyun veriliyordu. Bekleyiş bayağa uzun sürmüştü, belki 1 saatten biraz daha fazla. Sonunda sıramız geldi ve bir kutu gözümüzün önünde açıldı, mis gibi köpüklerden çıkan c64C kasa, adaptörü, quickshot 2 turbo joystick ve dataset birleştirilip fişe takıldı. O da ne. Bizim makine çalışmadı. Adam bir iki denedi, hiç üstelemeden kenara attı ve başka bir kutu açtı. O makine sorunsuz çalıştı. Ancak bize gelene kadar ne yazık ki hediye oyun kasetleri bitmişti. Onun yerine Cabal ve ismini hatırlamadığım uzay savaşı tarzı bir oyunun kasetlerini verdiler bize. Diğer oyunlarınızı haftaya gelip alabilirsiniz dediler. Poşetleri yüklendik ve eve gittik. Tabi kocaman saba TV'mize Commodore'u kurduk ve Cabal'ı Sorbim'de gösterdikleri gibi yükledik. O gün hayatımın en güzel günüydü, be yazık ki bir daha hiç bir günüm o kadar güzel olamadı :(


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: Theoden (Arethrid) üzerinde Temmuz 21, 2020, 12:12:13 ÖS
Sene 1992, evde sadece abim ile oynadığımız Atari 2600 vardı.
Babam bir akşam kucağında Intel 286 işlemcili yatay bej bir kasa ve kocaman bir CRT monitör ile geldi.

O anki sevincimi anlatmam pek mümkün değil. DOS oyunları Atari 2600 oyunlarına kıyasla tamamen başka bir çağdan gelmiş gibiydi.
Kelimenin tam anlamıyla aklımız gitti abimle. Heyecandan sabaha kadar uyuyamadık.
O günden beri PC başından kalkamadım desem yalan olmaz.


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: Barış Yeni üzerinde Temmuz 22, 2020, 13:12:11 ÖS
İlk bilgisayarım C64'tü ve ekrana "Oyun çıkar" yazıp beklemiştim oyun çıksın diye :) Sonra komşumuz Ertem abi gelip teybiyle Giana Sisters yüklemişti.


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: Humphrey üzerinde Temmuz 22, 2020, 16:25:57 ÖS
ilk aldığım,  üniversite bittikten sonra (kendi maaşımla) Escort 386 Dx vs vs idi, ve onda oynadığım ilk oyun Prince of Persia idi,
Ama öncesinde çokça kiralama yöntemi ile günde 10-12 saat c64 oynadığım vardır, (Ortaokul - Lise yılları) kiraya verdiğim paraları biriktirse idim bir kaçtane c64 alırdım diye düşünüyorum :D

Sanırım üniversite ve askerlik derken Amiga yıllarını kaçırmışım , aynı tecrübeyi Amigada yaşamadım. Pas geçtim .
Daha çok jeton oyunları ile konsol ve atari salonları tarzı takılmışımdır.
bilgisayar döneminde ise Pc oyunlarını yardırmışımdır. Bayağı bir oyun bitirdiğimi biliyorum .


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: witchdoktor üzerinde Temmuz 22, 2020, 16:45:28 ÖS
@Humphrey

Kiralık A500, A1200 bulunur, saati 7 TL (A500) ve 10 TL (A1200), Bahçelievler'e kurye de ücretsiz ;)

Şaka maka C128 alana kadar benim de C64 kiralamışlığım vardır. Onun dışında günümüzde hatırlayana rastlamadığım Hürriyet (Gazetesi) Çocuk Şenliği etkinliğinde saatlerce kullanmıştım (Cağaoğlu Klodfarer caddesinde bir binanın büyük bir kısmı çeşitli çocuk etkinliklerine ayrılmıştı).


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: Humphrey üzerinde Temmuz 22, 2020, 17:03:18 ÖS
@Humphrey

Kiralık A500, A1200 bulunur, saati 7 TL (A500) ve 10 TL (A1200), Bahçelievler'e kurye de ücretsiz ;)

Şaka maka C128 alana kadar benim de C64 kiralamışlığım vardır. Onun dışında günümüzde hatırlayana rastlamadığım Hürriyet (Gazetesi) Çocuk Şenliği etkinliğinde saatlerce kullanmıştım (Cağaoğlu Klodfarer caddesinde bir binanın büyük bir kısmı çeşitli çocuk etkinliklerine ayrılmıştı).

@witchdoktor çok ilginçtir, ilk C64'ü Çocuk şenliğinde görmüşütm ama Hürriyet değil, Milliyet olmasın ? Milliyet diye hatırlıyorum. aynen Cağaloğlu yokuşunda. (yada hürriyetde olabilir) kat kat bir binaa vardı.
Bruce Lee oynuyorlardı , çok hoşuma gitmiştir. o dakikadan sonra aklımda Commodore kalmıştır.
sanırım orda saatlerce oynayıp kalkmayan çocuk sen olmayasın ? :) 80 ler civarı,  ortaokul yılları sanırım 80-84 yılları arası , tam yılı hatırlamıyorum.

peder esnaf olduğu için , (memur değildi) , Ticarette nakit kraldır, cepte nakit olması ve birikmesi lazım, hiç bir zaman c64'e verecek nakit olmadı, varsada yoktu yani, Memursan bütçene bakıp hadi bu ay şu arttı alabilirim diyorsun ama , esnafsan yarın çekin vardır, öbür hafta kira, mal alıcaksın , senet vs. vs . hiç müsait olunmaz. olunsa bile aman dursun haftaya toptancı gelecek dersin :) .

o yüzden harçlıklardan , saatlik kiralayıp oynadığım çok , o dönem maltepede otururduk. Kadıköy Anadolu lisesinin civarı sokak araları , kuşdili caddesi içindeki pasajlar.  
çokça istediğimiz oyunu yükletir oynardık. saatlerce :) favorimde Futbol manager dı :)


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: witchdoktor üzerinde Temmuz 22, 2020, 17:17:23 ÖS
Ben Hürriyet olarak hatırlıyorum ama bir ihtimal Milliyet de olabilir. Yıl muhtemelen 1984 veya 1985 olabilir. Bu yollardan haftada en azından bir defa geçerdim zaten. Konum şurası gibiydi;

https://maps.app.goo.gl/AhDwNtxf8ANoeMDH8


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: AmigaEsref üzerinde Temmuz 22, 2020, 17:27:03 ÖS
Sanırım 89 veya 90 yıllıydı. (Çok net hatırlamıyorum.) Babam c64 almıştı disketli bir set. Almanya'dan getirmişti. Ben o zamanlar 7-8 yaşlarındaydım sanırım. Cihazın eve girişini ve heyecanlandığımı hatırlamıyorum :) Oynardık işte. ( Almanya'da bebe iken ateri salonlarında daha heybetlilerini görünce c64 biraz zayıf gelmişti o dönem.) Geceleri bazen ailece ufak turnuvalar yapardık.

Benim ilk göz ağrım Amiga 500'ümdür. Baya bir bayram harçlığı biriktirerek bozuk ramsiz bir Amiga alabilecek kadar para biriktirip biraz da destekle alabilmiştim. Ama o heyecanı anlatamam, kokuları bile hatırlıyorum. Hele ilk oyunum Another World'u kurunca aklım gitmişti. Çok sevdiğim bir cihazdır. Deluxe paint, oyun derken baya makinenin başında zaman geçirirdim. Bu mesleği seçmemde de kesin etkisi vardır. O dönem zengin arkadaşlarımda 500+, 1200 ler görürdüm ama çok dokunamazdık. İzninizle ben ilk göz ağrımı şuanda evimde olan o a500 olarak seçmek istiyorum :)


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: Humphrey üzerinde Temmuz 22, 2020, 17:28:38 ÖS
Ben Hürriyet olarak hatırlıyorum ama bir ihtimal Milliyet de olabilir. Yıl muhtemelen 1984 veya 1985 olabilir. Bu yollardan haftada en azından bir defa geçerdim zaten. Konum şurası gibiydi;

https://maps.app.goo.gl/AhDwNtxf8ANoeMDH8

evet evet bu bina gibi , 4-5 katlı , her katta farklı bir şeyler , etkinlikler vardı. artık bir hatırlayana rastladın ,
hatta benim hayatımda bayağı iz bırakan bir gündü, keşke o yaşa ve güne geri dönebilsem :)


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: witchdoktor üzerinde Temmuz 22, 2020, 17:37:11 ÖS
Humphrey, enteresan oldu, yalnız değilmişim ;)

O gün güzeldi. Dediğin gibi her katta farklı etkinlikler, mini yarışmalar, atıştırmalıklar, çocuk filmleri ve bir odada da 4-5 adet C64+1541 sistemi ve disketler vardı, loş bir oda idi veya ben böyle hatırlıyorum.


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: freedom üzerinde Temmuz 22, 2020, 19:01:04 ÖS
Yıl 1986 ,
Lise 3 teyim. Bir yandan üniversite sınavına hazırlanıyorum, bir yandan ATARI ve C64 furyası var. Ama birkaç arkadaşta var. Teknik lise öğrencisiyim. Doğal olarak orta-direk ailelerin çocuklarının genelde tercih ettiği, bir şey olmazsa en azından mesleği olsun mantığı ile gönderilen bir okulda okuyorum. Durum böyle olunca ekonomik olarak bunlara ulaşmakta ne kadar zor tahmin edebiliriz. Bir arkadaş ATARI ile uğraşıyor diğeri C64 ile, ben hangisi ile uğraşacağım. Görünen o ki, C64 daha revaçta ve genel olarak yaygın. Herkes gibi ben de sadece olan arkadaşlarla paylaşımda bulunuyorum ama elim kolum bağlı, kısaca imrenerek bakmakla yetiniyorum. Arkadaşlardan biri harçlıklarını biriktirip borç harç , uzun bir çabadan sonra C64 almayı başarıyor. Tüm boş vaktimizde beraberiz. Sık sık buluşmalar ve oyun yükle, oyna, zamanın nasıl akıp gittiğini bile anlamıyoruz.

Bu sevda böyle devam ederken, o senesi Babamın haç görevi için Arabistan’a gitme durumu oldu. Böyle bir zamanda C64 istemek için en uygun zaman olarak gözüküyordu. 1986 yılı, o zamanlar orta-direk aileler , klimasız otobüslerle 1 hafta -10 gün de ancak Mekke ye ulaşabiliyordu. Babam gitti, dört gözle onun gelmesini bekledim. Kısmet oldu 2014 yılında benim de iş için yolum Arabistan’a düştü ve UMRE yapmak nasip oldu. O an babamın yıllar önce benim için oralarda nasıl bir meşakkat ile benim isteğim için çabaladığını çok iyi anladım. Benim çocuklarım böyle bir şey isteseydi nasıl yapardım diye geldi aklıma. Binlerce kere ALLAH razı olsun. Nihayet bilgisayarım geldi. Babam da yolculuğun yorgunluğu ile , bir deri bir kemik dönmüştü. Hiç unutmam, fiziksel olarak bayağı değişmişti.

Durum umduğum gibi değil, C64 isterken ATARI 800XL geldi. Bir moral bozukluğu ile bir yandan bir bilgisayara sahip olmanın verdiği mutluluk bir arada yaşadım. Ama revaçta olan C64, ben nasıl, kimle paylaşımda bulunacağım. ATARI ile uğraşan bir arkadaşım daha vardı. Lise de 3-4 arkadaş ATARI ve C64 lerle paylaşımda bulunduk. O yıl üniversiteyi kazanamadım. Ama sebebi bu değildi. Yıl 1987, İkinci üniversite denemem de başardım. İlk yıl “Nümerik Analiz” dersi var dı? Önceki yıllar FORTRAN okutuluyor muş, biz ise GWBasic ve QuickBasic gördük. Ancak ATARI BASIC hepsi için temel oldu. Diğer arkadaşlar gibi zorlanmadan iyi notlar alarak geçtim.

ATARI sonrası PC dönemi, buraya girmiyorum.
 
Yıl 2020,
Halen mesleğimde yazılım konularında profesyonel olarak çalışmalar yapmaktayım. Bunun temeli işte o yıllardaki ATARI/C64 sevda ma bağlıyorum.
Bu sevdayı yeşerten AİLEM e ve o yılları paylaşan ARKADAŞLAR (Gürsel, Kemal, İsmail) ıma buradan teşekkür ederim.


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: AmigaFUN üzerinde Temmuz 22, 2020, 19:47:10 ÖS
Off ya ne güzel hikayeler var.

Benim hikâyede de Commodore64 ve Amiga500 sahibi komşu ve arkadaş çevresi başlangıç noktasıdır. İkiz kardeşimle biraz para biriktirmiştik, her boş kaldığımızda  babamızın matbaasında çalışırdık o da bize harçlık (biraz fazlası diyelim) verirdi. Neyse bir gün baba dedik bize bilgisayar alır mısın?, bak bunlar da biriktirdiğimiz paralar, gösterdik almadı😊. Dedik ki bak baba Amiga500 alıcan, 2 joystick olucak yanında. Tamam dedi, 1 hafta 10 gün sonra eve kocaman  bir koli ile geldi. Üzerinde kocaman mavi IBM PS/2 yazıyor. Neyse açtık kutuları  kurduk bilgisayarı, lan arkadaş bu ne??? O gece sabaha kadar (ailecek) tabi C:\ yi geçemedik.😂 bütün kitapçıklarının Almanca olduğunu hatırlıyorum. 

Sabah olunca bunu aldı götürdü matbaaya, yıllarca durdu o orada.

Sonra ben arkadaşımdan Amiga500 ünü nereden aldığını öğrenip babamı doğubanka götürmüştüm. 1084S monitörlü, Ram ilaveli bir A500 almıştık. Yanında 10 disket içinde oyunlar. :D:D  2-3 yıl sonrada 1200 almıştık ve 40MB HD. Good old days...


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: witchdoktor üzerinde Temmuz 22, 2020, 20:47:20 ÖS
AmigaFUN, ikizin de Amigacı mı hâlâ?


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: AmigaFUN üzerinde Temmuz 22, 2020, 21:04:25 ÖS
Yok hayır ama onun da eskilerle ilgili bir hobisi var. Otomobiller :)

(https://i.pinimg.com/originals/38/4b/af/384bafd24bdfa6d70adfdfc2fbeabecd.jpg)


AmigaFUN, ikizin de Amigacı mı hâlâ?


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: izmirmaster üzerinde Temmuz 22, 2020, 21:16:09 ÖS
ilk bilgisayarla tanışmam ibm pc klonu 8086 bir makineydi monochrom bir ekran ve LOTUS (BU ZAMANIN EXCEL'İ) , PW(BU ZAMANIN WORDU) VE BİLİMUM MONO oyun, 80 yıllarda izmir konak ve karşıyaka olarak iki merkeze sahipti.

     Ulaşım açısından buralardan oyun almaktan başka çare yoktu.Hatay/Göztepe tarafı meşhurdu ama ulaşım sıkıntılıydı. Birazda zengin muhitiydi,
Oyun çeken dükkanlar ekran kartını sormadıklarından beğendiğim oyunları alıp alıp çalışmıyor diye çok götürmüşlüğüm olmuştur, ısrarla çalışıyor derdi çeken vatandaşlar.

Vga ekran kartını kim kaybetmiş ben bulayım

Hemen akabinde AMSTRAD 1512 ile tanıştım o dönemde commodore ve amstrad ile tanışmamam benim için büyük kayıp olmuş. Gerçi sonradan kendileri ile haşır neşir olduk. Aradan uzun bir süreden sonra çalışan bir 1512 bulup özlemi giderdim hala kullanırım kendisini.(http://1.bp.blogspot.com/-Um5sO-SlouQ/Va6qm02Z2bI/AAAAAAAAAio/A7zjR9-ruZA/s1600/HPIM4801.JPG)
(http://3.bp.blogspot.com/-cm-tYENn-84/Va6qjp9ojRI/AAAAAAAAAiI/2_qT8B-EWsM/s1600/HPIM4795.JPG)


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: Theoden (Arethrid) üzerinde Temmuz 23, 2020, 00:16:04 ÖÖ
Hatay/Göztepe tarafı meşhurdu.

Hocam, 90'larda Göztepe ve Hatay'daki disket çeken dükkanlara çok sık uğrardım abim ile birlikte.
Güzelyalı Mithatpaşa Caddesi üstünde bir işhanı içinde ufak bir dükkan vardı, ordan ve Tunç bilgisayardan çok oyun çektirirdik.


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: nightwolf üzerinde Temmuz 26, 2020, 00:25:50 ÖÖ
Yok hayır ama onun da eskilerle ilgili bir hobisi var. Otomobiller :)

(https://i.pinimg.com/originals/38/4b/af/384bafd24bdfa6d70adfdfc2fbeabecd.jpg)


AmigaFUN, ikizin de Amigacı mı hâlâ?
Tam bir Mühendislik harikası


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: maverick üzerinde Temmuz 26, 2020, 00:43:15 ÖÖ
Herkesin çok güzel unutulmaz anıları var. Paylaştığınız için teşekkürler.

Ben de evin anahtarını evde unutmuşum, orta ikiye gidiyorum, eve alttaki bakkalın kepenklerinden tırmanıyorum ve ne göreyim? Evin ortasında masa üstünde C64 duruyor, devamında koridora doğru dataset, giriş kapısı arkasında joystick ve klavuzlar :) Babam bana süpriz yapmak istemiş, ama eve kapıdan girmediğim için direk C64 'ü görüp çooook sevinmiştim. Böyle işte.

(https://i.hizliresim.com/0dEBE2.jpg) (https://hizliresim.com/0dEBE2)
Resim temsili / alış tarihi 11.05.1987 (Eski kasa olsun isterdim ama şimdi sahibim, arada çıkarıp bakmak büyük zevk :) )


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: AmigaMania üzerinde Temmuz 26, 2020, 14:42:21 ÖS
Tarihi tam hatırlamamakla birlikte sanırım 80'lerin sonlarıydı.Evimiz Darıca'nın bir hayli yukarı bir mahallesi olan Cami Mahallesi'ndeydi. En yakın komşu 500 metre mesafedeydi, etrafta yaşıtımız olan çocuklar yoktu.

Benden 4 yaş küçük olan erkek kardeşim ve 5 yaş küçük olan kız kardeşimle genellikle bahçe oyunları oynardık. Sonraları Üst tarafımıza Yeşilçam'ın ünlü isimlerinden Bilge Zobu'nun eşi ve yaşıtım olan oğlu Fazıl taşındı. Böylece bir arkadaş edinmiş olduk. Fazıl'ın ekmek kasa bir Commodore 64'ü vardı. Öğleden akşam geç vakitlere kadar onların evinde Last Ninja ya da International Karate oynardık.

Zaman zaman da Fazıl bilgisayarı bize getirirdi. 67 Ekran Nordmende renkli TV'miz vardı ekran onlarınkinden daha büyüktü ve oyun oynamak daha zevkliydi. Fazıl'lar Okulların açılmasına yakın İstanbul'a dönerlerdi. Tabii o vakitler artık bir bağımlılık haline gelen Commodore 64 kafamıza vurmaya başlardı. Böyle 4 mevsim geçtikten sonra rahmetli babamı değil ama rahmetli dedemi bir Commodore 64 almaya ikna ettim.
Satın alma işi de oldukça maceralıydı. Darıca'da Commodore satan bir dükkan yoktu. Ama Doğubank'tan sipariş üzerine ürünler getirip satan Aygaz ve Beyaz eşya bayii Erdoğan Güven vardı. Çocuklar Duymasın Birol Güven'in babası...

Allem ettik, kullem ettik Erdoğan amcaya Commodore 64C getirttik bir tane. Tabii hemen hergün gidip getirdin mi Erdoğan amca diye kafasının etini yiye yiye. Erdoğan amca dükkanda yoksa Birol abinin abisi Ali abiye sorarak. Artık bıkmışlardı bizden. Commodore ile birlikte bir de Nora teyp gelmişti ama sorun şu ki oyun alacak yer yok. Annemlerle falan Gebze'ye çıktığımızda bir iki dükkan keşfettik. Sonra oyun maceraları başladı. Ama o zamana kadar dergilerin program döküm eklerinden onbinlerce satır basic programlar yazarak geçti.

Bir süre sonra Commodore 64 yetmemeye başladı (Niyeyse :))) Erdoğan amcaya baskı yapıp bir Commodore 128 getirttik. Yanında da 1571 Disk Drive... Arada Multi Ice kartuşlar vs. Harçlık biriktirip bayağı donatmıştık Commodore'u... Commodore 128'i ve tüm ekipmanlarını küçük bir Atari salonuna sattım. Uzun süre de hem teknik hem de oyun temini konusunda yardım ettim. Harçlık da kazanıyordum. Para birikti, Commodore 128'in üzerine ilave edildi. Ve son nefese kadar sürecek olan Amiga maceram başladı...          


Konu Başlığı: Ynt: İlk bilgisayarınızı alma anınız...
Gönderen: witchdoktor üzerinde Temmuz 26, 2020, 15:30:42 ÖS
Fakirlik ve C64 birçoğumuzun da ortak noktası belki de ama o zamanlar zenginlik gözümüze pek sokulmadığından fakirliğimizin farkına bile yıllar sonra varabildik. Zengin, varlıklı C64'çü arkadaşlar yok mu aramızda, onların daha meşakkatsiz hikayelerini de merak ediyorum doğrusu...