commodore.gen.tr

Genel Kategori => Genel Sohbet => Konuyu başlatan: ricktehlikeli üzerinde Kasım 21, 2015, 11:02:39 ÖÖKonu Başlığı: Sahibinden.com - acı son!!!
Gönderen: ricktehlikeli üzerinde Kasım 21, 2015, 11:02:39 ÖÖ
Arkadaşlar , sahibinden.com'dan birinden Gameboy advance sp aldım 2 hafta önce , 100 lira gönderdim ama hala kargo yapmadı , hergün bir bahane uyduruyor , bugün de gümrükten geri geldiğini söylemiş , bu arada kıbrıstan gelecek ürün . Şimdi de türkiyeye geldiğim zaman elden vereyim diyor , ne yapabilirim bu durumda ? Tavsiyelerinize ihtiyacım var .


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com
Gönderen: cdemir üzerinde Kasım 21, 2015, 12:03:26 ÖS
Sanırım GET 'li alışveriş yapmamışsınız. Bu durumda satıcının doğru söylediğini ummaktan başka sansınız yok gibi.

İnşallah doğru söylüyordur da buraya geldiği zaman teslim alırsınız.Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com
Gönderen: segaa üzerinde Kasım 21, 2015, 12:07:38 ÖS
Aldığınız SP nadir olan Limited Edition modellerinden ve kutulu falan ise neyse derim  100 lira risk edilebilir ama normal SP ise zaten ülkemizde bolca mevcut, taa Kıbrıs'tan getirtmeye değmezdi yani.

GET ile aldıysanız paranızı iade isteyebilirsiniz diğer türlü satıcının insafiyetine kalmış bi durum.

En azından izleme numarası falan verseydi gümrükten geri döndüğünü kendiniz de doğrulardınız ama bu şekilde satıcı yalan mı söylüyor doğru mu söylüyor kestirmekte mümkün değil.


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com
Gönderen: eins üzerinde Kasım 21, 2015, 12:16:42 ÖS
Bir süre Kıbrıs'ta kalmıştım. Hakikaten onların gümrük işleri biraz nalet. Tanıdık varsa çok kolay halloluyo ama zamanında bolca kaçak ürün geldiği için oradan, bazen taktılar mı takıyorlar. Yani belki de doğru söylüyordur.
Ha bu arada çok rahat adamlar... :D


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com
Gönderen: leviathank üzerinde Kasım 21, 2015, 12:42:35 ÖS
Satıcının kıbrısta olduğundan emin misiniz?


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com
Gönderen: Sensation üzerinde Kasım 21, 2015, 12:42:40 ÖS
6. hissim asla yanılmaz. Geçmişler olsun...


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com
Gönderen: segaa üzerinde Kasım 21, 2015, 12:48:58 ÖS
Sanki aynı böyle bir başlık daha vardı başka biri daha açmıştı böyle bir konu. Yine Kıbrıs'tan alınmıştı, aynı kişiyse sizi de dolandırdı demek ki.


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com
Gönderen: Sensation üzerinde Kasım 21, 2015, 12:51:29 ÖS
Dolandırıcı diyordur şimdi kıbrıs bana ben kıbrısa özelim... :D

Şaka bir yana nasıl cesaret tanımadığın etmediğin kişiye para yolluyorsun gameboy gelecek diye gitti 100 kağıt. Ne diyim Allah akıl fikir versin. Dost acı söyler...


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com
Gönderen: pofpor üzerinde Kasım 21, 2015, 13:29:26 ÖS
Sahibinden.com'da GET ilanlarının dışında ürün almıyorum. Sizlerde dikkat edin arkadaşlar.


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com
Gönderen: Enson üzerinde Kasım 21, 2015, 16:04:47 ÖS
Türkiye'ye gelmeni bekleyemem, paramı iade edin başka bir tane bakacağım deyin, zaten niyeti kesin ortaya çıkar artık.


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com
Gönderen: hakkan üzerinde Kasım 23, 2015, 12:12:09 ÖS
Çok sıkı bir takiple Kıbrısta Üniversite öğrencisi olduğu bilgisine ulaştım , oradan da başka bilgilerine . Bunları kullanarak uyardım ,  haftaya cumartesi Edirneye geldiğinde kargolayacağını söyledi , biraz daha bekleyeceğim , eğer alamazsam savcılığa ve okuluna şikayet edeceğim . İsim ve telefon bilgileri de var bende .

Öncelikle çok geçmiş olsun. Elinizde adresine varıncaya kadar tüm bilgileri olsa da yapacak şey pek az doğrusu. Ancak savcılığa gideceksiniz ve onlar işlem yapacaklar bu süreç de en az 1 yılı bulur.

Daha önce de yazdım, Retro dolandırıcılıkta çok popüler bir alan oldu fazla ucuz ürünlere aman dikkat...


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com
Gönderen: hekimoglu78 üzerinde Kasım 23, 2015, 14:59:46 ÖS
Yarın Ercan hava limanına getirebilirse Diğer gün akşam size istanbul'dan teslim ettirebilirim.
Bir personelimi Ercan'a yolluyorum yarın tüm gün orada olacak..


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com
Gönderen: yavuzg üzerinde Aralık 01, 2015, 15:01:01 ÖS
Forumda yakın zamanda benzer bir konu paylaşıldı oradaki mağdur arkadaşlarımızdan bilgi alabilirsiniz yapılacak işlemler hakkında.

Bir de kişisel fikrimi paylaşayım bu konu kapsamında. @ricktehlikeli, lütfen yanlış anlama, amacım nasihat vermek değil, bu açmış olduğunuz konu kapsamında sadece tüm okuyucuları bir nebze uyarmak, bilgilendirmek.

Özellikle sahibinden.com'da bu tür dolancırılık vakalarını sıkça görür olduk. Bu tabii ki bu tür vakalar sadece orada oluyor anlamında değil zira üye sayısı ve işlem hacmi bunda önemli bir etken. Aslında suç duyurusunu "farazi satıcı" (ki siteye vermiş olduğu bilgiler bile sahte olabilir) aleyhinde yapmaktan ziyade ilgili site aleyhinde yapmak bence daha mantıklı bir hareket olur. Aslında bir yerde suça yataklık yapıyorlar...

Diğer yandan, retro malzemeleri alırken belirlenen heyecanımızı bir nebze dizginleyip ilan ve ilan sahibi araştırmak lazım. Özellikle ilan fotoğraflarını google'da aratıp ebay veya başka yerlerden araklanarak sahte bir ilan hazırlanmış olup olmadığını anlamak mümkün. Ya da ilan sahibinin üyelik tarihi ilanın açıldığı gün ise zaten bu size bir sinyal vermeli...

Ayrıca, bu tür sitelerde alıcı/satıcı arasındaki para transferini güvenli hale getiren alış veriş yöntemlerini (Get, hemen al v.s.) kullanarak işlem yapmak veya satıcıya bu doğrultuda talep yapmak akıllıca olur. İsteksiz davranıyorsa bilin ki o işin altında bir bit yeniği vardır.

Son olarak, ikinci el sitelerinde bu tür ilan açan satıcılardan mal almak yerine burada, cgtr'de satış yapan bilindik arkadaşlarımızdan ürün almak benim düşünebileceğim en güvenli yol. Elbette ki burada her türlü malzeme bulmak imkansız ancak örneğin bir GameBoy çok da nadir bir ürün değil mesela...

Tekrar Geçmiş olsun.

Not: Üzülmeyin buradaki hemen herkez bir zaman bir şekilde tatsız bir retro  alışveriş deneyimi yaşamıştır (ben dahil). Biz buna "tecrübe ve bundan sonra daha temkinli olmalıyım" sertifikasının ücreti olarak görelim ve yolumuza devam edelim ;)

Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com
Gönderen: eins üzerinde Aralık 01, 2015, 15:21:38 ÖS
Savciliktan ziyade okul bilgilerini buldugunuzu yazmistiniz. Belki okul ile iletisime gecerek en azindan sasirtabilir yada yuzunun kizarmasini tabiri caiz ise karismasinin cizilmesini saglayabilirsiniz belki...


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com
Gönderen: leviathank üzerinde Aralık 01, 2015, 15:35:33 ÖS
Hocam geçmiş olsun. Bulunduğunuz şehirdeki cumhuriyet savcılığına şikayet dilekçesi veriyorsunuz. Dekont, yazışmaları vs. dilekçenin eki olarak verecekseniz. Şu adresteki örnek dilekçeyi kendinize uyarlayabilirisiniz. http://www.baltaci.av.tr/internet-yoluyla-dolandiricilik-hukuki-anlatim-ve-ornek-dilekce/ (http://www.baltaci.av.tr/internet-yoluyla-dolandiricilik-hukuki-anlatim-ve-ornek-dilekce/)


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com
Gönderen: Sensation üzerinde Aralık 01, 2015, 16:19:08 ÖS
Okumakla adam olunmuyor insanın alnı ak yüreği temiz olduktan sonra o insandan zarar gelmez tabi şeytana uymadığı müddetçe.


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com
Gönderen: joker_ üzerinde Aralık 01, 2015, 16:21:01 ÖS
Çok geçmiş olsun. Olay 100 TL ne olacak olayı değil. İnsanın göz göre göre dolandırılması.

Abi madem o kadar bilgi edindin, ailesine telefon açıp durumu neden anlatmıyorsun?


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com
Gönderen: segaa üzerinde Aralık 01, 2015, 16:23:54 ÖS
Çok teşekkürler arkadaşlar, bu bana ders oldu . Bir daha site dışından alışveriş yapmayacağım .

 Üstelik çocuk zengin çocuğu . Girne Amerikan üniversitesi elektronik mühendisliği 1. sınıf öğrencisi .

 Çevrem de 100 lira için polisle savcıyla muhatap olma , başının gözünün sadakası olsun diyor , ne yapacağımı şaşırdım . Yanına kar kalsın da istemiyorum...

Başınızın gözünüzün sadakası olmasın, bugün sizi dolandırır yarın bir başkasını, bu yüzden neler yapabiliyorsanız sizde yapın.


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com
Gönderen: zanpinoz üzerinde Aralık 01, 2015, 16:59:58 ÖS
Okulun facebook sayfası varsa oraya yazsan..


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com - ilginç gelişme
Gönderen: leviathank üzerinde Aralık 02, 2015, 16:23:35 ÖS
Hocam kargoyu kargocunun yanında mutlaka açın. Boş ya da alakasız bir şey gönderebilir. Geçmişte haber olan bir dolandırıcılık olayı var. Erkekler için XXX büyüteci diye urun satıyorlar, epey kişi alıyor ama herkese bildiğimiz büyüteç gönderiyorlar. Malum bölgeye tutunca büyütüyor hesabı😊 ürün alengirli diye kimse şikayetçi olmaya yanaşmıyor. Derken biri dava açıyor ve bu haber oluyor. Sonrasında diğer mağdurlar başvurup davaya müdahil oluyorlar.


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com - ilginç gelişme
Gönderen: witchdoktor üzerinde Aralık 02, 2015, 16:37:22 ÖS
Bana yazışırken kıbrısta okuduğundan bahsetmişti , sahibinden de edirne de oturduğu yazıyordu  , neti aradım taradım instagram feysbuk filan derken okuduğu okulu , yaklaşık adresi filan bu bilgileri birleştirerek öğrendim . Ama elimde tek bir numarası var o telefon da artık kapalı maalesef ,ailesiyle ilgili bir bilgi yok .

Bunların hepsi de düzmece olabilir, çok fazla bel bağlama derim. Siteyi temel alan bir dilekçe oluştur ve IP adresleri üzerinden kimlik tespiti yapılsın. Ülkemizdeki 'olmayan' yargı sisteminde bu dava ne kadar sürede tamamlanır bilmiyorum ama psikolojin sağlamsa o şahsın yanına bırakma bu işi. Sabıka kaydı olsun dolandırıcılıktan...


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com - ilginç gelişme
Gönderen: zanpinoz üzerinde Aralık 02, 2015, 16:40:43 ÖS
Güzel haber, yinede temkinli olmakta fayda var


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com - ilginç gelişme
Gönderen: Sensation üzerinde Aralık 03, 2015, 14:18:02 ÖS
Hıyar cıkmasında paketten... :D


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com - acı son!!!
Gönderen: varol üzerinde Aralık 05, 2015, 18:09:12 ÖS
Küçülüp büyüme derken, gameboy moduna mı geçiyor yoksa çin malı gba klonlarından mı ratio sapıtıyor merak ettim.

Geçmiş olsun tabi bu arada.


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com - acı son!!!
Gönderen: segaa üzerinde Aralık 05, 2015, 18:09:39 ÖS
Arkadaşlar ürün geldi , 16 lira kargo tuttu , maalesef ilandaki ürünü yollamamış . Çizik çizik berbat bir durumdaki ve sanırım arızalı ekran bir küçülüyor bir büyüyor , bir ürün yollamış yapacak bir şey yok lanet okudum ve Allaha havale ediyorum . Bu hikaye de böyle kapandı...

Geçmiş olsun, hiç yoktan iyidir dicem de 100 lira zaten kozmetik açıdan iyi olsa da yüksek bi rakamdı, forumda 30-40 liraya zor satılıyor kaç ay ilanlarda sürünüyor alan olmuyor. Neyse yine de küçük bir meblayla internet alışverişlerinde tecbrübe kazanmış oldunuz.


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com - acı son!!!
Gönderen: varol üzerinde Aralık 05, 2015, 19:53:24 ÖS
Bahsettiğiniz gameboy modu, gba oyununda dahi öyle yapıyorsa çok ilginç game boy oyunu ile denediyseniz omuz tuşlarında sorun vardır, muhtemelen düzelebilecek bişey.

Ar namus gameboy'u olduğu için çinden omuz tuşu ve kasa alarak kurtarmanızı öneriyorum imkan varsa :)


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com - acı son!!!
Gönderen: ilkerficicilar üzerinde Aralık 05, 2015, 21:11:28 ÖS
Adı soyadı, soyu sopu belli mi? Bari başkaları tuzağına düşmesin bunun.


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com - acı son!!!
Gönderen: Sensation üzerinde Aralık 06, 2015, 02:21:35 ÖÖ
Dolandırıcı kendi takıldığı ortamda ifşa olacağı için kargoya öylesine bir ürün vermiş belliki yoksa onuda yapmazdı. 100 TL için düşülen duruma bak kendi çevresinde de adamım diye geziyordur kesin.


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com - acı son!!!
Gönderen: sukru83 üzerinde Aralık 06, 2015, 14:17:25 ÖS
Biz bu adamı diğer sitelerde de ifşa edelim o zaman. Bizden birisi donanım haber de(sanırım hepimizi oraya da üyeyiz) veya başka başka forumlarda bu konuda aynen yazılanı yazalım uyaralım insanları.


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com - acı son!!!
Gönderen: Samurai üzerinde Aralık 06, 2015, 22:40:48 ÖS
Bunlar aslında hep tecrübe hepimizin başına gelebilir bundan sonra önemli olan daha dikkatli olmak araştırma yapmak satıcı hakkında bilgi almak gerekli....

Benimde başına gelmişti ama benimki biraz farklıydı uzun zaman önce sahibinden sitesinden bir Joystick almıştım 25 tl ye adam bildiğin sopa göndermişti bana keşke hıyar felan çıksaydı yine oturur yerdim sağlıklı sonucta :D Joystick tam sopa gibiydi...,


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com - acı son!!!
Gönderen: sukru83 üzerinde Aralık 07, 2015, 01:08:40 ÖÖ
Bunlar aslında hep tecrübe hepimizin başına gelebilir bundan sonra önemli olan daha dikkatli olmak araştırma yapmak satıcı hakkında bilgi almak gerekli....

Benimde başına gelmişti ama benimki biraz farklıydı uzun zaman önce sahibinden sitesinden bir Joystick almıştım 25 tl ye adam bildiğin sopa göndermişti bana keşke hıyar felan çıksaydı yine oturur yerdim sağlıklı sonucta :D Joystick tam sopa gibiydi...,
Biliyorsun zaten, zevk çubuğu demek. Kinaye yapmış :D


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com - acı son!!!
Gönderen: witchdoktor üzerinde Aralık 07, 2015, 11:18:07 ÖÖ
Sahibinden gibi sitelerden 'ödeme peşin + kargo sonra' tarzı alışveriş yapmak cesaret istiyor. Bu tarz bir problemle karşılaştığınızda bu durumu kendinize sorun etmeyecek olmanız gerekiyor. Aksi halde DH veya bizim forum gibi tanıdık ortamlardan ya da güvenli alışveriş mekanizmalarıyla (ürünü gördükten sonra ödeme onaylaması vb) alışveriş yapmanız daha uygun...


Konu Başlığı: Ynt: Sahibinden.com - acı son!!!
Gönderen: ibo1973 üzerinde Aralık 07, 2015, 14:37:51 ÖS
örneğin sanal pos alabilmek için şirket sahibi olup bir takım güvenceler bankaya verebilen bir firma olmanız lazımken ki ( bildiğim kadar türkiyede şahış olarak sanal pos alamaz kimse yada sağlam tanıdığı olmadan ) buna rağmen laptop yedek parçası sattığımız siteden mal alıcak olan kişiler bazen telefon ediyor konuşuyor hisettiğim kadarı ile yokluyor hatta genede güvenmeyip yada kolayına geldiği için gelip işyerinden teslim alanlar bile oluyor

hepimizin başına gelebilicek şeyler elbette ama gardımızı hiçbir zaman düşürmemek lazım çok dikkatli olmak lazım geçmiş olsun.