commodore.gen.tr

Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları => Arcade Sistemler => Konuyu başlatan: eins üzerinde Haziran 22, 2016, 13:53:12 ÖSKonu Başlığı: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Haziran 22, 2016, 13:53:12 ÖS
Geçmişte (80'lerde), özellikle aksiyon oyunlarında oldukça başarısız olsam bile, ben de saatlerce "atari" salonlarında vakit ve jeton harcamıştım. 
Bundan birkaç ay önce, forumda bir postum olmuştu. PC tabanlı olmayan, yani gerçek hardware üzerinde çalışacak ve o dönemin ambiyansını yansıtacak en uygun konsol ne diye sormuştum.

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=12163.0 (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=12163.0)

Bu topic altındaki yorumlardan sonra, aslında ihtiyacım olan sistemin bir Neo Geo olduğuna kanaat getirdim. Tabiki hiç tanımadığım, bilmediğim bir sistemdi. Biraz araştırma yaptıktan sonra aslında MVS sisteminin gerçekten de o dönemlerde kabinlerde kullanılan gerçek hardware olduğunu öğrendim.

Sonrasında, sevgili Simon, LW3D ve kirkoryan(Özgür Dereli) bana MVS slot hediye etmek istediklerini bildirdiler. Gerçekten şaşırmıştım. Simon hızlı davrandı ve ertesi gün bir Neo Geo MVS Slot ve iki adet orjinal oyun ofiste beni bekliyordu.
Hepinize ayrı ayrı tekrar teşekkür ederim.

Artık tek bir sorun kalmıştı. Benim amacım özellikle bir veya iki oyun değil, canım sıkıldıkça değiştirerek farklı farklı oyunların yaratacağı nostaljiyi yaşamaktı ancak kartuşlar pahalı idi. Seçme 30-40 kartuş bile bulundurmak bu proje kapsamı dışında kalıyordu, zira bu konuda bir kolleksiyon yapmak niyetinde değildim.

Hemen birkaç google aramasından sonra birkaç farklı çeşit çoklu oyun kartuşlarının olduğunu farkettim. 120, 138, 150 ve 161 in 1 kartuşlar temin edilebiliyordu. İlk başta hemen bir adet 161 in 1 sipariş etmek geldi içimden. Ancak biraz daha araştırma yapmaya karar verdim.

Öncelikle 161 in 1 içerisinde tüm oyunlar yoktu, yani örneğin 120 in 1 deki bazı oyunlar 161 in 1 de yoktu vb. Bu arada kartuşları incelerken enteresan bir detayı daha farkettim.
138 in 1 kartuşu pek tercih edilmiyordu. Çünkü bu kartuş tek başına çalışmıyordu. Normalde MVS konsolun JAMMA çıkışına ek bir kart takılıyordu, ve bu karttan çıkan bir kablo ana kartuşa gidiyordu. Bu allengirli durum pek tercih edilmemesinin sebebiydi.

(http://i.hizliresim.com/OMDGkn.jpg) (http://hizliresim.com/OMDGkn)

Tabiki böyle bir enteresan çözüm ilgimi çekmişti, yapıyı biraz daha detaylı araştırdım ve sonunda çok hoşuma gitti. Şöyle ki normalde çoklu oyun kartuşlarında, oyun seçimi için bir menü bulunur. Konsol açılınca önce bu menü çalışır. Bir oyun seçilince de ilgili oyun çalışır. Ama bu sistemin çalışması için oyun romları uygun şekilde patchleniyor vb. 138 in 1 kartuşunda ise bambaşka bir çözüm uygulamışlar. Oyun romları bire bir kopyalanmış ve flashlara kaydedilmiş. Dolayısı ile aslında Neo Geo üzerinde çalışacak bir menü kodu vb de yok. İşte biraz önce bahsettiğimiz JAMMA çıkışına takılan kart aslında Neo Geo dan tamamen bağımsız olarak oyun menüsünü ekrana çizen kart. Bunu yapmak için de kendi RGB çıkışını üretiyor ve Neo Geo JAMMA üzerinden gelen RGB görüntüsünü keserek kendi oluşturduğu menüyü ekrana gönderiyor. Bir oyun seçilince de, biraz önce bahsettiğim kablo ile ana kartuşa hangi rom'un seçildiği bilgisini 8 bit binary olarak gönderiyor. Bu sayede ana kartuş sadece seçilen romu adresleyerek sanki o kartuşun orjinali takılmış gibi çalışmasını sağlıyor.

Bu sistemin avantajı ne? JAMMA çıkışındaki kartı çıkartıp atabiliriz. Ben menü falan istemiyorum. Her açıldığında mümkün ise en son seçtiğim oyun doğrudan başlasın istiyorum. İşte bu sistem buna olanak tanıyor. Kartuşa giden kabloya basitçe 8 adet dip switch bağlayarak istenilen oyunun seçilmesi mümkün olduğu gibi buraya ufak bir PIC konularak çok basit ve gizli bir interface ile oyun seçimi yapmak ta tahminimce çok kolay olacak.

Ayrıca diğer kartuşlarda kullanılan romlar patchlenirken bazı oyunlarda bozulmalar olduğunu okudum. 138 in 1 kartuşta patchlenme olmadığı için tüm romların orjinal kopyaları olduğundan da eminiz. (Bir kaç kişi rom checksumlarını kontrol ederek bu durumu doğrulamışlar, ben kontrol etmedim.)

Son olarak 138 in 1 daha ucuz.

Kartuşu paypal patlamadan birkaç gün önce sipariş etmiştim ve bir kaç gün önce de elime ulaştı. Hemen kabataslak bir JAMMA harness hazırlayarak, 1084 monitöre slotu ve 138 in 1 kartuşunu bağladım. Hiç problemsiz çalıştı. Hemen aklımdaki ikinci deneme olan, JAMMA çıkışındaki kartı söktüm ve o şekilde denedim. Beklediğim gibi menu falan gelmeden doğrudan ilk oyun çalıştı. Artık bu projeyi başlatma zamanı gelmişti...


Konu Başlığı: Kabin
Gönderen: eins üzerinde Haziran 22, 2016, 13:53:32 ÖS
Kabin meselesine gelince, ne ofiste ne de evde tam boy bir kabin bulundurma lüksüm malesef yok. Zaten bu tarz replike bir kabini yapacak sabır ve şevk de malesef mevcut değil. Ama tabiki bu Neo Geo da basit bir karton kutudan fazlasını hak ediyor. Aklımda oluşan fikir, bar top tabir edilen masa üstü ve bire bir replike olmayan, hatta özellikle bir miktar küçültülmüş bir kabin yapmak.

Tam boy bir kabin yapacak olsaydım CRT kullanmak isterdim belki. Ama bu proje için CRT kullanmak istemiyorum. Öncelikle CRT'yi sevmiyorum. CRT bana çok kaba, sağlıksız ve şasesi kabloları vb çok anlamsız allengirli geliyor. Elektronikçi olmama rağmen 20-30KV geçen kabloların varlığını bilmek ürkütüyor. Flyback trafosundan gelen o tiz ses, ekrandaki 50/60hz titreşim hoşuma gitmeyen yönlerden bazıları. Şahsen bir şekilde güncel teknolojileri takip etmek gerekiyor diye düşünüyorum. İtiraz edenler olacaktır, ama bu projede Yavuz Abi'nin yaptığı tarzda tam replike bir kabin yapma niyetinde olmadığımın tekrar altını çiziyorum.

Bu arada CRT'den vazgeçmiş olmama rağmen, CRT'nin ve aslında o kabinlerin bence olmazsa olmazı, scanline'lardan vazgeçme gibi bir niyetim kesinlikle yok. :) O oyunların kendine has ambiyansını veren en önemli detay bence scanline'lar.

Güncel teknolojileri takip etme kararı vermişken bir başka önemli sorun daha ortaya çıkıyor. Günümüzde malesef 4:3 oranda LCD ekran bulmak öyle çok kolay bir mesele değil. Bu kabin için de 16:9 kullanmak gibi bir niyetim de yok. Zaten kabini küçültmek, CRT kullanmamak gibi kararlarla orjinalden sapıyoruz, bir de aspect ratioyu değiştirerek iyice uzaklaşmak istemiyorum çıkış noktasından.

Zamanında bir uçak simülatörü projesi için, aldığım 3 adet 19inch LCD ekranım olduğunu hatırlıyorum. Bunlardan birini bu iş için kullanmayı düşünüyorum. Aslında bu karar ile kabin ölçülerini de kabaca belirlemiş oluyorum. Çıplak monitör ölçüleri 41x33cm. Çerçeve ölçüsü her yönde yaklaşık 1cm.

Kabin konusuna daha sonra, projenin elektronik kısımı bitince tekrar geleceğim. Şimdilik sadece kabaca ölçüleri belirlemek amacı ile çizdiğim profili paylaşarak elektronik kısıma geri dönüyorum.

Yaklaşık derinlik 50cm, yükseklik 70cm ...
(http://i.hizliresim.com/2ZaLYq.jpg) (http://hizliresim.com/2ZaLYq)

Elektroniğe geri dönecek olursak, daha önce HDMI günlükleri yazımı takip etmiş olanların hatırlayacağı gibi, analog CVBS sinyali decode ederek FPGA ile bir scandoubler gerçekleştirip, HDMI görüntü üretmiştik. Hatta buna ses bindirmiştik. Bu sefer işimiz kısmen daha kolay olacak. Öncelikle ses ihtiyacımız yok. Gene bir scan doubler yapmamız gerekiyor. Ancak bu sefer görüntü decode etme derdimiz de yok. Zira MVS'den RGB sinyal doğrudan geliyor. Önceki projede decode edilen görüntüyü YCbCr den RGB'ye çevirme işleriyle falan da uğraşmıştık. Bu projede bunlara da gerek kalmayacak.

Ancak bu sefer MVS'den gelen RGB sinyalini FPGA içerisine alabilmek için hızlı bir ADC ile dijitize etmemiz gerekiyor. Bu chipler hem pahalı hem de elimde hazırda yok. Ben bu noktada MVS tarafında bu Analog RGB sinyalin nasıl oluşturulduğunu inceledim. Aslında MVS'deki yapı çok basit ve hatta beklediğimden daha kalitesiz çıktı. RGB çıkış için DAC entegresi kullanmak yerine basit direnç bölücülerle oluşturulmuş bir DAC katı olduğunu farkettim. İki adet 74LS273 entegresi kullanılmış. Bu latch entegrelerinin çıkışlarına değişik değerde dirençler bağlanarak birleştirilmiş ve ayrı ayrı R,G ve B sinyalleri oluşturulmuş. Her bir sinyal 5 bit. Bir de her üç renk için de ortak olan bir bit daha var. Yani görüntü çıkışı toplamda 5x3+1=16bit. (Bir de shadow çıkışı var ancak ona daha sonra değineceğim. Şimdilik gözardı ediyorum.)

Her bir rengin bitleri, 3.9K, 2.2K, 1K, 470 ve 220 dirençler ile birleştirilmiş. Buradan da her bir bitin binary bir ağırlığı olduğunu görüyoruz. En büyük dirence bağlı olan bit en düşük değerlikli bit. (Çıkışa en az etkisi olan bit.)

Durum böyle olunca bu iki latch'in çıkışlarını doğrudan FPGA'e alabileceğimizi görüyoruz. Bu sayede aslında DAC->ADC çevrimi de yapılmadığı için kalite kaybı da minumum düzeyde olacaktır. Tabiki son bir sounumuz daha var. MVS 5V ile çalışıyor. Bunu doğrudan 3.3V ilen çalışan FPGA'e girme şansımız yok. Her bir biti ayrı ayrı direnç gerilim bölücüden geçirerek FPGA'e almamız gerekiyor.

Evet, pahalı bir RGB ADC siparişi vermeden önce bu çözümü denemye karar veriyorum ve havyamın başına geçiyorum. Öncelikle MVS'ye zarar vermeden çalışabilmek için bu renk bitlerini gerilim bölücüden gerçirerek FPGA geliştirme kartına bağlayabileceğimiz bir RGB breakout PCB hazırlamamız gerekiyor. Sonrasında bu sinyali FPGA ile alıp işlemeyi deneyeceğiz.

Çıkış olarak bu sefer HDMI kullanma niyetim yok, zaten monitorde de HDMI girişi yok. Bu sefer VGA veya DVI çıkış üretmeyi deneyeceğiz.

(http://i.hizliresim.com/1dE1p1.jpg) (http://hizliresim.com/1dE1p1)

(http://i.hizliresim.com/5VyPqM.jpg) (http://hizliresim.com/5VyPqM)

Şimdilik bu kadar. FPGA kısmını kurup RGB sinyali almayı denedikten sonra gelişmeleri tekrar paylaşacağım...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Haziran 22, 2016, 14:47:29 ÖS
Obaaaa, beklediğim yazı dizisi başlamış. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum. :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: LW3D üzerinde Haziran 22, 2016, 15:23:20 ÖS
Bende heycanla bekliyorum... Normalini geçtim, bartopuna bile yerim yok ama çok doyurucu bilgiler olacağına eminim.. MVS'yi standart LCD'ye bağlamak ve scanline elde etme konusu bile ilginç olacaktır... Takipteyiz :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Haziran 22, 2016, 16:04:39 ÖS
ooo iyi bir proje geliyor anlaşılan
kolaylıklar diliyorum bu süreçte
takip...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Özgür Dereli üzerinde Haziran 22, 2016, 17:41:34 ÖS
Harika bir proje olacak


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 22, 2016, 18:39:18 ÖS
ROM'lar patchlenmiyorsa bu platformda BÜTÜN mvs oyunlarını oynatabilmek teorik olarak mümkün mü sence? Yani ROM listesine ekleme/çıkarma yapmak mümkün mü?


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Haziran 22, 2016, 22:44:02 ÖS
ROM'lar patchlenmiyorsa bu platformda BÜTÜN mvs oyunlarını oynatabilmek teorik olarak mümkün mü sence? Yani ROM listesine ekleme/çıkarma yapmak mümkün mü?

Abi sanki teorik olarak mümkün. Ben açıkçası 138 neyime yetmiyo düşüncesi ile bu yönde herhangi bir arayışa girmedim. Ama bu Neo Geo ile ilk tanıştığım bir kaç ay öncesinde, bu sistem için de megaOne benzeri bir kartuş yapılabilir mi diye kabaca bir bakınmıştım, hatta forumda tepki bile almıştım. :)

Bu sistemde zaten bildiğiniz üzere, kartuşlar içerisinde değişik data tipleri için farklı ROM'lar ve bunlara ait farklı buslar var. Örneğin C Romlarında sprite datası, M1 Romlarında Z80 program kodu vb... Dolayısı ile bu sistemin kartuşlarındaki pin sayısı da bu sebeple çok fazla. Sistem bunlara eş zamanlı olarak erişebildiği için, tek bir flash içerisinde oyuna ait tüm binary bilgiyi depolayıp kartuşu emule etmek C64 te olduğu kadar kolay değil. Her bir rom tipi ayrı bir flash içerisinde olursa işler daha kolay. Sanıyorum ki 138 in 1 de de bu şekilde bir yöntem izlenmiştir.

Ben kabaca içini açıp bir baktım. Hatırladığım kadarıyla 26 adet flash chip ve iki adet CPLD vardı. Flash chipler muhtemelen başka yerlerden sökülüp takılmış fujitsu marka, adını sanını daha önce duymadığım ve PDF ini de bulamadığım birşeydi.

161 in 1 için aşağıdaki adreste şöyle bir bilgi buldum.
(https://wiki.neogeodev.org/index.php?title=Multicart)

3 for P (384MB)
5 for V (640MB)
16 for C (2GB)
1 for S
1 for M

Benim elimde 161 in 1 yok ama sanki aynı sayıda ve aynı model flash chipleri kullanılmış gibi duruyor.

Bu bilgi aslında biraz yukarıda yaptığım varsayımı doğrular nitelikte. Yani 161 oyuna ait tüm M Rom'u tek bir chipe yazılmış vb. Seçilmiş olan oyuna göre gene muhtemelen yüksek değerli adres pinlerini CPLD tamamlıyor ve MVS nin adreslediği bölge flash içerisinde olması gereken yere kaydırılıp erişim sağlanıyor.

Bunu test etmek için şunu yapmamız gerekiyor. Bu flashları söküp okumayı denemeliyiz ve dump ettiğimiz imajlar ile elimizdeki oyunların romlarını kıyaslayarak bir flash haritası çıkartmamız lazım. Eğer tüm rom tipleri için eşleşmeleri bulabilirsek, bunda bir sistematik var mı bakılabilir. Örneğin her oyun için eşit yer mi ayrılmış, yoksa oyun numarasına göre CPLD uniform olmayan bir adresleme mi yapıyor? Eğer uniform bir adresleme de varsa işler çok kolay.

Yeni oyun eklemek mümkün olmasa bile (mutemelen toplam flash alanını tamamen kullanmışlardır, emin değilim), varolan oyunlar teorik olarak rahatlıkla değiştirilebilir.

Benim proje tünelin sonunda ışığı görürse bir tane daha incelemelik 138 in 1 sipariş edip flashları söküp okumayı denerim. Bu noktada sadece bu flashlara ait PDF leri bulmamız gerekiyor. Ben sabah baktığımda bulamamıştım. Ama çok da detaylı araştırmadım açıkçası.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Cengiz Demir üzerinde Haziran 22, 2016, 23:49:09 ÖS
Kaptanın seyir defteri, Yıldız tarihi 41792.8

Az önceki Commodore gezegeni devriyemizde, burada yaşayan,
zeki(çok zeki) yaşam formları tarafından başlatılan,
yeni bir proje başlangıcına rastladık.
Görünüşe göre, bu yaşam formlarından işimize yarayacak epey bilgi elde edebiliriz.

Proje takip ekibini; ben, Mister Spak ve Doktor Makkoy olarak atadık.

Varlığımızı göstermeden, gelişmeleri merakla takip edeceğiz. :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 23, 2016, 00:09:25 ÖÖ
@delimawi, bilgileri için çok teşekkürler. ROM'ları değiştirme kısmına projenin ana hedeflerini tamamladıktan sonra sonra bakarsın. İşin açıkçası NeoGeo'ya özel bir upscaler kısmı beni daha çok ilgilendiriyor. Projeni ilgiyle takip ediyor olacağım, kolay gelsin... (Upscaler kısmında scanline opsiyonunu atlama lütfen ;) )

Not: NeoGeo MVS konusunda board, yedek parça vs konusunda bir ihtiyacın olursa yabanellerde aramana gerek yok, bana bir mesaj atman yeterli ;)


Konu Başlığı: Görüntü Formatı
Gönderen: eins üzerinde Haziran 23, 2016, 13:42:07 ÖS
Evet ben bir önceki postumda işler HDMI64'e göre daha kolay olacak demiştim ama hesap pek de çarşıya uymadı. Öncelikle Neo Geo'nun RGB çıkış zamanlamasına bakmamız gerekiyor. Çıkış çözünürlüğü 320x224 piksel ve pixel frekansı 6 MHz. Excel'de bir tablo hazırlayarak kullanmayı düşündüğümüz 640x480 VGA zamanlaması ile kıyaslıyoruz.

(http://i.hizliresim.com/v4663O.jpg) (http://hizliresim.com/v4663O)

Tabloda dikkat edilecek konu, Neo Geo'nun 64uS olan bir satır tarama süresinin, VGA'in 31.775 uS olan satır tarama süresinin tam katı olmaması. Her bir satırı iki kere tekrarlayacağımız için (scan doubling), Neo Geo satır tarama süresi 64uS değil, 63.555uS olmalıydı. Ne olacak canım azıcık küsürat farkı var diyebilirsiniz. Ama hatırlayın, frame buffer RAM kullanmadığımız için, bu küsüratlar her satırda birikecek ve sonuçta giriş ve çıkış görüntüsü arasında senkron kopacaktır. Bir şekilde Neo Geo 1 satır tarayana kadar bizim tam olarak 2 iki adet VGA satırı taramamız gerekiyor.

Zamanlama bu kadar hassas olduğu için, FPGA kartını bağımsız bir clock kaynağı ile süremeyeceğimiz de gün gibi ortaya çıkıyor. Bir şekilde FPGA Neo Geo ile senkron bir clock ile sürülmeli. HDMI64 projesinde video decoder chipi gelen video sinyaline senkron bir clock frekansı üretiyordu ve biz onu kullanıyorduk. Bu projede bu şekilde kullanabileceğimiz bir clock da yok.

Son olarak gene tabloya bakıyoruz ve Neo Geo nun bir Frame'inin 264 yatay satırdan oluştuğunu görüyoruz. Halbuki 640x480 VGA standardında toplam 525 satır olmalı. 264 yatay satırı scandoubling ile ikiyle çarpınca da 528 satır ediyor. Elimizde 3 tane fazla satır oldu şimdi.

NOT: Neden 480 değil de 525 diye sorabilirsiniz. Görüntü formatlarının adlandırılması bizim gördüğümüz kullanılabilir piksel sayısını ile yapılır. Aslında tarama bitipte raytrace ekran başına gelene kadar görünmeyen (ama bilgi taşıyabilen) satırlarda iletilir. Bu sebeple 640x480 formatında 800x525 piksel gönderilir.

Neyse probleme geri dönersek, Neo Geo nun Refresh rate değeri 59.1856 iken standarda göre 640x480 VGA 59.9 Hz olmalı.

Bu üç problem nasıl aşılabilir?

Başka bir benzer çalışmada (https://github.com/charcole/NeoGeoHDMI (https://github.com/charcole/NeoGeoHDMI)), geliştirici şöyle bir çözüm üretmiş. Madem FPGA frekansları senkron olmalı ve frame rate değerleri tutmuyor, o zaman Neo Geo'nun kendi clock'unu iptal ederek, FPGA tarafında oluşturulan clock ile Neo Geo'yu sürerim demiş. (Neo Geo'yu biraz overclock etmiş.)

Ben bu çözümü sevmedim. Tamam video çıkışından dijital sinyal almak için bir kaç lehim yaptım ama osilatörü söküp Neo Geo'ya clock enjekte etmek falan temiz bir çözüm gibi gelmedi bana şu aşamada.

Öncelikle Clock senkron problemi için, Neo Geo'nun kendi 24MHz clock sinyalini FPGA'e alarak PLL'den geçirdim ve FPGA içerisinde kullanılacak clock sinyallerini ürettim. Bu sayede tüm clocklarımız Neo Geo ile tam senkron olmuş oldu.

Sonrasında bu clock'u kullanarak VGA sinyal üretmeyi denedim ve DVI bağlantı ile monitörde denedim.

Bir başka NOT: DVI Aslında HDMI ile çok benzer. Çok kabaca içerisinde ses olmayan HDMI diyebiliriz. Zaten bu sebeple pasif HDMI>DVI adaptörler yapılabiliyor. Ben de şimdilik bu şekilde DVI bağlantısı yapıyorum.

(http://i.hizliresim.com/v46aJR.jpg) (http://hizliresim.com/v46aJR)

Hemen arkasından gerçek uygulamada kullanacağımız 4:3 monitörde sonucu kontrol ediyoruz. Bağlantı DVI.

(http://i.hizliresim.com/qBdAGW.jpg) (http://hizliresim.com/qBdAGW)

Bu arada daha bu aşamada test pattern oluştururken bile scanline effecti unutmuyoruz. :)

Son olarak RGB bitlerini bağlayarak FPGA içerisine Neo Geo dan sinyal elıyoruz. Sonuç beklediğimiz gibi hüsran. Zira henüz Neo Geo clock'u ile standart VGA sinyal üretmeye çalışıyoruz ve doğal olarak senkron tutmuyor.

(http://i.hizliresim.com/QMLPL3.jpg) (http://hizliresim.com/QMLPL3)

Bu arada masamdaki monitörde çalışmak daha rahat olduğu için zaman zaman monitor değiştiriyorum, nasıl olsa aynı sonucu 4:3 monitörde aldığımızı gördük, en son o monitöre geri döneceğiz.
Neyse en azından RGB datasını direnç bölücülerle doğru düzgün FPGA içerisine alabildiğimiz görmüş olduk...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Haziran 23, 2016, 14:04:30 ÖS
4:3 monitörün güzelmiş. :D

İlk test sonuçlarını görmek de ayrı bir güzel oluyor tabi, fotoroman tadında. Emeğine sağlık. Bana rehavet çöktüğü elimin yine hiçbir işe gitmediği şu günlerde sen hala tam performans devam ediyorsun. Maşallah diyelim de nazar değmesin. :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Haziran 23, 2016, 14:07:29 ÖS

Senkron problemimize dönecek olursak, tüm monitörler, Frame Rate ve timing konularında bir miktar toleranslıdır. Zira tüm görüntü kaynakları aynı kalitede ve hassasiyette değildir. Özellikle tam analog olan CRT sistemlerde bu toleranslar çok daha fazladır. Benim düşüncem bu toleranstan yararlanmak ve olabildiğince çekiştirmek. Burada birazcık kullanacağımız monitörün insafına sığınacağız. Genellikle çok katı olmuyorlar, göreceğiz.

Şimdi excele geri dönüyor ve VGA standardını biraz modifiye ediyoruz. Yeni tablomuz en sağdaki.

(http://i.hizliresim.com/4ljpyq.jpg) (http://hizliresim.com/4ljpyq)

Yatayda 800 olması gerekirken 768 piksel göndereceğiz, düşeyde ise 525 satır yerine 528 satır göndereceğiz. Bu şekilde Neo Geo dan gelen sinyali hem yatayda hem de düşeyde doğrudan iki ile çarpabilmiş oluyoruz. Bakalım monitörler bu duruma ne diyecek.

Ha unutmadan bu arada FPGA kodumuz da aşağıda:

Bu kısım Neo Geo'dan gelen RGB video sinyalini uygun şekilde sample ederek, FPGA içerisindeki RAM'e alıyor...

Kod:
// ------------------------------------------------------
// Neo Geo RGB Video Input
// ------------------------------------------------------
// 6 MHz Pixel Clock
// 384 Pixels/Line
// 264 Lines/Frame
// 59.1856 Frames/Second
// ------------------------------------------------------
reg [1:0] InputClock;
reg pVSync, VSync;
reg pHSync, HSync;

always @(posedge VideoClock)
begin
InputClock<=InputClock+1;

// Her 4 Clock'ta bir, RGB değerlerini sample et... (24/4=6MHz)
if (InputClock[1:0]==0)
begin
RamWrData[4:0]<=InputRed[4:0];
RamWrData[9:5]<=InputGreen[4:0];
RamWrData[15:10]<=InputBlue[4:0];

// Horizontal Sync Detector & Input FIFO Reset ...
pHSync<=HSync;
HSync<=Sync;
if ((Sync==1) && (HSync==0)) RamWrAddr<=0; else RamWrAddr<=RamWrAddr+1;

// Vertical Sync Detector ...
if (RamWrAddr==182)
begin
pVSync<=VSync;
VSync<=Sync;
end;

end;

if (InputClock[1:0]==1) RamWrClock=0;
if (InputClock[1:0]==3) RamWrClock=1;

end

Bu kısım çıkış VGA Video Timing'i üretiyor. (Modifiye ettiğimiz şekilde)

Kod:
// ------------------------------------------------------
// VGA Signal Generator
// 640x480 VGA Video Output
// ------------------------------------------------------
// 800 Pixels/Line (Modified to 768)
// 525 Lines/Frame (Modified to 528)
// ------------------------------------------------------

reg [9:0] RasterX, RasterY; // 10 Bit X,Y Counters (0-1023)
reg regHSync,regVSync,regDrawing; // Synch Pulses

always @(posedge VideoClock)
begin

if (RasterX==767)
begin
if (((pVSync==0) && (VSync==1)) || (RasterY==527))
begin
RasterY<=0;
end else
begin
RasterY<=RasterY+1;
end
end

// Calculate Raster Position ...
RasterX <= (RasterX==767) ? 0 : RasterX+1;

// Encoder'in ihtiyacı olan Sync bilgilerini uret ...
regDrawing <= (RasterX<640)  && (RasterY<480);
regHSync <= (RasterX>=656) && (RasterX<752);
regVSync <= (RasterY>=490) && (RasterY<492);
end

Burada da çok basit bir şekilde RAM'deki RGB datasını çekerek üzerine scanline effect uygulayarak çıkışa veriyoruz.

Kod:
// ------------------------------------------------------
// Effects & Processing
// ------------------------------------------------------

reg [7:0] Red, Green, Blue;
reg [7:0] OutRed, OutGreen, OutBlue;

always @(posedge VideoClock)
begin
RamRdClock<=!RamRdClock;

RamRdAddr<=RasterX/2;

Red[7:0]<={RamRdData[4:0],3'b000};
Green[7:0]<={RamRdData[9:5],3'b000};
Blue[7:0]<={RamRdData[15:10],3'b000};

// Scanline Effect ...
if (RasterY[0]==0)
begin
OutRed<=Red*3/4;
OutGreen<=Green*3/4;
OutBlue<=Blue*3/4;
end else
begin
OutRed<=Red;
OutGreen<=Green;
OutBlue<=Blue;
end;

end

Veeeee, sonuç:

(http://i.hizliresim.com/X4MbQO.jpg) (http://hizliresim.com/X4MbQO)

(http://i.hizliresim.com/z4jGdg.jpg) (http://hizliresim.com/z4jGdg)

4:3 Monitörde deniyoruz, bu monitör de insaflı davrandı ve kızmadı...

(http://i.hizliresim.com/VY9Qkq.jpg) (http://hizliresim.com/VY9Qkq)

(http://i.hizliresim.com/ZdXngA.jpg) (http://hizliresim.com/ZdXngA)

Evet, biraz ayar istiyor, scanlineları çok abartmadım, 3/4 oranında ayarladım. 1/2 olarak ayarlayınca çok daha belirgin oluyor. Ayrıca her pikseli yatayda iki kere tekrarladığımız için buraya biraz piksel blending ekleyebiliriz, daha doğal olacaktır.

Son olarak kurulumun son haline ait bir foto:

(http://i.hizliresim.com/J2ZWLo.jpg) (http://hizliresim.com/J2ZWLo)

Evet şimdilik bu kadar. Bir kaç gün sonra devam etmek üzere biraz ara veriyorum...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Haziran 23, 2016, 14:11:01 ÖS
4:3 monitörün güzelmiş. :D

İlk test sonuçlarını görmek de ayrı bir güzel oluyor tabi, fotoroman tadında. Emeğine sağlık. Bana rehavet çöktüğü elimin yine hiçbir işe gitmediği şu günlerde sen hala tam performans devam ediyorsun. Maşallah diyelim de nazar değmesin. :)

Sağolasın. Aslında bende de acaip bir rehavet var. Gündelik işler iyice sıradanlaştı, hani nasıl desem bu sıcakta kalkıp işe gitmek bile gelmiyor içimden. Zaten bu döngüden bir şekilde kurtulmak için projeyi başlattım, biraz heyecan olsun da kan dolaşımı hızlansın niyetiyle... İşe de yaradı gibi. :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Haziran 23, 2016, 14:58:45 ÖS
Son olarak 138 in 1 kartuşu taktım, JAMMA kartı olmadan, kablo üzerinden Metal Slug 3 oyununu seçip başladım seyretmeye. Bir ufak video atmadan çıkmak olmazdı. :)

bHssctHnsbU


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: LW3D üzerinde Haziran 23, 2016, 15:57:52 ÖS
Çok çabuk mu ilerledin :P Bu mudur :P

Buradan görmek anlamak çok mümkün değil. Gözlemin nasıl? güzel oldu mu :)

Ellerine sağlık.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Haziran 23, 2016, 16:38:21 ÖS
Görüntü hiç fena değil aslında. Piksel blending vb bir iki nüans ekleyince projenin bu kısmı işimi görecek hale geldi.

Oyun seçimi için gizli bir arayüz yapacağım. Yani ekranda değil elektronik olacak, muhtemelen kabinin görünmeyen bir yerinde duracak.

Sonra marangozluk işleri, joystick button vb arayışlar şeklinde devam edecek diye umuyorum.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 23, 2016, 16:54:18 ÖS
@delimawi, harikasın, senin projelerde pat diye ortaya elle tutulur gözle görülür şeyler çıkıyor.

Görüntüler süper bu arada... Ancak scanline konusundaki yorumum 3/4 oranında değil de birebir yapman doğrultusunda olacaktır. Yani ilk etapta senin gözüne "abartılı" gelmiş olsa da MVS'in "doğal" görüntüsü normal bir analog arcade monitör (veya TV) çıktısında hiçbir işlemsiz direk 1 satır görüntü 1 satır siyah çizgi şeklinde oluyor...

Analog VGA çıkışlı versiyonu için benden 10 tane sipariş (scanline switchli opsiyonel olmalı ama) :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Haziran 23, 2016, 17:03:18 ÖS
Analog VGA çıkışlı versiyonu için benden 10 tane sipariş (scanline switchli opsiyonel olmalı ama) :)
1 lehimli bir lehimsiz safhasına ne çabuk geldik yahu? Ben de istiyorum o halde. :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Haziran 23, 2016, 17:04:22 ÖS
Görüntüler süper bu arada... Ancak scanline konusundaki yorumum 3/4 oranında değil de birebir yapman doğrultusunda olacaktır. Yani ilk etapta senin gözüne "abartılı" gelmiş olsa da MVS'in "doğal" görüntüsü normal bir analog arcade monitör (veya TV) çıktısında hiçbir işlemsiz direk 1 satır görüntü 1 satır siyah çizgi şeklinde oluyor...

Anladım, şimdi belki benim elimdeki eski 4:3 monitörün kandella değeri de düşük olabilir emin değilim ama 1 e 1 yapınca aslında ışık miktarını toplamda %50 ye düşürmüş oluyoruz. Ekran daha bir sönük oluyor. CRT te tabi cayır cayır yanıyor fosfor ama en azından bendeki LCD biraz sönük kaldı. Ama bu zaten kolay birşey ayarlamak kolay.

Analog VGA çıkışlı versiyonu için benden 10 tane sipariş (scanline switchli opsiyonel olmalı ama) :)

A bak buna çok şaşırdım. Diğer projeler bir şekilde üretilebilecek ihtiyaç olacak şeylerdi de bu en azından çok spesifik bir çözüm. Doğrudan Neo Geo için yani. Hiç ihtiyaç olacağını düşünmemiştim hatta doğrudan development board olarak kabine yerleştirecektim. PCB Çizmeye bile gerek görmüyordum.

Şaka bir yana buna analog VGA çıkış eklemek aslında çok kolay. En basitinden doğrudan Neo Geo gibi 15 adet direnç ekledik mi hardware olarak hazır. Hatta denemesini yaparım önümüzdeki günlerde. Aynı anda hem analog hem de DVI çıkış da verebilir.

Ama Neo Geo nun çıkışını doğrudan ikiye katlayarak kullandığımız için her monitörde çalışacağına emin değilim. Bu sebeple ürün haline getirmek çok da doğru olmayabilir. Denenmesi lazım yani.

10 tane göndermeye korkarım ama bir PCB çizip çok az miktarda basıp deneriz değişik monitörlerde.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: LW3D üzerinde Haziran 23, 2016, 17:21:37 ÖS
@delimawi : NeoGeo spesifik ama NeoGeo oldukça popüler bir sistem...Açıkçası mümkün olursa bende isterim diyecektim...  Talep olacaktır.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Haziran 23, 2016, 17:26:33 ÖS
Olur olur. O zaman biraz daha üzerinde çalışıp cilalayalım, bastıralım bir PCB.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Haziran 23, 2016, 18:41:18 ÖS
@delimavi üstad cidden kısa sürede süper işler çıkarıyorsun
bu arada ürün haline gelirse bende almak isterim
birde tasarımdan tam çıkarma şansım olmadı ama kabin 2 kontrollü mü olacak yoksa tek mi? artı olarak kabinin bazı bölgelerine ağırlık olarak montajlayabileceğin celik levha için kurgu yaparsan iyi olabilir çünkü hararetli oyunlarda kabin hafif kalırsa ayaklanıp gitmesin :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Selim7 üzerinde Haziran 23, 2016, 18:59:30 ÖS
Gerçekten çok farklı bir uyarlama olmuş. Tebrik ederim.

Umarım son kullanıcıya da hazır hale getirebilirsiniz.. Sizin kadar imkânı olmayan ama birşekilde böyle ara aparatlarla monitörlerinde kullanma şansına sahip olabilirler. Bende kullanmak isterim.. Hazır 19" kare monitörüm de var.  ;D

Ellerinize sağlık... : )


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Özgür Dereli üzerinde Haziran 23, 2016, 19:22:50 ÖS
Eğer pcb basılacaksa ki basılması çok çok iyi olur +2 de benden


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Sensation üzerinde Haziran 23, 2016, 20:56:36 ÖS
Benide listeye yazabilirseniz 2 adet pcb alabilirim ben de.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: AmigaMan üzerinde Haziran 23, 2016, 22:07:21 ÖS
Bende bir tane istiyorum


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Haziran 23, 2016, 22:29:45 ÖS
birde tasarımdan tam çıkarma şansım olmadı ama kabin 2 kontrollü mü olacak yoksa tek mi? artı olarak kabinin bazı bölgelerine ağırlık olarak montajlayabileceğin celik levha için kurgu yaparsan iyi olabilir çünkü hararetli oyunlarda kabin hafif kalırsa ayaklanıp gitmesin :)

Ben de bunu biraz düşündüm. Şimdi bu kabin yaklaşık 55cm genişlikte olacak herhalde. Ekran 41cm, iki taraftan 5cm pay olsa, birde 2x18mm ahşap kalınlığı yaklaşık 55cm yapıyor. Emin olamadım, iki kontrol çok mu sıkışık olur bu ölçüye göre?

Zaten çoğunlukla tek kullanacağım, biri katılmak isterse ikinci kontrol için arkada bir yerlerde port bırakırım, alır eline game padini oynar? :D

Bilemiyorum, çok tecrübem yok, eğer sıkışık olmaz ve sığarsa tabiki iki kontrollü yapmak daha güzel olur. Sizin fikriniz nedir?

Ağırlık meselesi de hiç aklıma gelmedi aslında. O kadar da hafif mi olur ki bu kabin? Yarın kaba bir hesap yaparım. Altına kauçuk pad falan yapsak kurtarmaz mı ki? NE yalan söliyim, eşek ölüsü gibi olsun da istemem sonuçta.

Bunun haricinde ilginize çok teşekkür ederim de, bunun PCB'sini bastığımızda, Neo Geo içine 15 adet kadar lehim yapmak gerektiğinin farkındasınız değil mi? Bu converter JAMMA üzerinden çalışmıyor. Yapılacak 15 adet RGB data bağlantıları konunun başında biryerlerde fotolu olarak mevcut.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: varol üzerinde Haziran 23, 2016, 22:38:58 ÖS
Ağırlık konusunda çelik iskeletli tam boy Crt'li kabin özellikle dövüş oyunlarında her ne kadar dikkat etsem de epey sallanmakta.

Kontrolcü için de ikinci oyuncunun harici porttan girmesi makul bir çözüm bence.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: crowded üzerinde Haziran 24, 2016, 00:12:24 ÖÖ
Elinize sağlık gayet güzel bir çalışma olmuş. Beni de listeye yazabilirseniz 2 adet pcb alabilirim ben de.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Haziran 24, 2016, 00:19:50 ÖÖ
Birisi benzer birşey yapmış burada. Son iki saattir tüm forumu baştan sona okudum.
http://www.neo-geo.com/forums/showthread.php?251707-NeoVGA-Lagless-pixel-perfect-line-doubler-for-Neo-Geo-MVS-and-AES (http://www.neo-geo.com/forums/showthread.php?251707-NeoVGA-Lagless-pixel-perfect-line-doubler-for-Neo-Geo-MVS-and-AES)

Bu da son satış ve faq başlığı:
http://www.neo-geo.com/forums/showthread.php?266052-NeoVGA-FAQ-and-Order-Thread (http://www.neo-geo.com/forums/showthread.php?266052-NeoVGA-FAQ-and-Order-Thread)

Ben mi birşeyleri atladım, yoksa bu arkadaş mı çok yavaş bilemiyorum ama 2 yılda bu aşamaya gelmiş. Neyse şaka bir yana, sanırım farklı Neo Geo slotlarında timing değerlerinde farklılıklar yaşamış ve bunlara karşı problem yaşadıkça önlemler almış.

Eğer bir PCB basacaksak öncesinde sanırım bazı testler yapmak gerekecek. Elinde farklı model slot olan arkadaşlardan test etmek için ödünç olarak slot talep ediyorum.

MV-1
MV-1A yavuzg gönderiyor, test edilecek
MV-1B yavuzg gönderiyor, test edilecek
MV-1C
MV-1F
MV-1FZ Mevcut, test edildi...
MV-2F İptal
MV-4F İptal
MV-4FS İptal
MV-6F İptal

Bunu yanı sıra bizim buralarda yaygın mıdır bilmiyorum ama CPS1 ve 2 den bahis edilmiş. Bu konuda birşeyler yapmak gerekir mi? Ödünç yada satılık CPS olan var mı?


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 24, 2016, 00:31:20 ÖÖ

Anladım, şimdi belki benim elimdeki eski 4:3 monitörün kandella değeri de düşük olabilir emin değilim ama 1 e 1 yapınca aslında ışık miktarını toplamda %50 ye düşürmüş oluyoruz. Ekran daha bir sönük oluyor. CRT te tabi cayır cayır yanıyor fosfor ama en azından bendeki LCD biraz sönük kaldı. Ama bu zaten kolay birşey ayarlamak kolay.


Işığın düşmesi önemli değil, isteyen parlaklığını açabilir. Önemli olan MAME'deki gibi yani "suret gibi" bir suni görüntü olmaması.A bak buna çok şaşırdım. Diğer projeler bir şekilde üretilebilecek ihtiyaç olacak şeylerdi de bu en azından çok spesifik bir çözüm. Doğrudan Neo Geo için yani. Hiç ihtiyaç olacağını düşünmemiştim hatta doğrudan development board olarak kabine yerleştirecektim. PCB Çizmeye bile gerek görmüyordum.


Projenin odağını saptırmak istemem. Gerekirse ben de basarım PCB'yi. Sadece FPGA programlayamıyorum ki onda da senden yardım isterim olmadı.

Elbette ki çok popüler bir konu değil ama örneğin konsollaştırılmış bir NeoGeo sisteminde özellikle scanline destekli Analog VGA çıkış opsiyonu güzel bir özellik olur :) Burada vurgulamaya çalıştığım esas konu line-doubling'den ziyade line-doubling işleminin kolay bir yan ürünü olan scanline etkisi. Evet, NeoGeo'nun normal video çıkışını LCD tabalı bir TV'ye hiçbir aktif devreye ihtiyaç duymadan da bağlayabiliyorsun ancak 15Khz'lik görüntüyü modern LCD TV'ler çamur gibi bir etkiyle upscale ediyor. Halbuki burada sen o işi LCD TV'ye bırakmadan olması gerektiği gibi scanline da ekleyerek upscale ediyorsun.


10 tane göndermeye korkarım ama bir PCB çizip çok az miktarda basıp deneriz değişik monitörlerde.


Dediğim gibi, hele sen bi esas projeni bitir, 10 tane konusuna bakarız ;) Benim işimi 10 tane programlanmış FPGA da görür :)Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 24, 2016, 00:35:31 ÖÖ
1A ve 1B gönderebilirim sana. Adresini PM at...

FZ varmış zaten sende.

2, 4 ve 6 slot bulman zor türkiye'de. Bence gerek de yok. Hem büyükler, hem çok akım çekerler hem çok arızalanırlar hem de xxx-in-1 kartuş olayında multi-slot MVS gereksiz...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Haziran 24, 2016, 00:46:32 ÖÖ
Evet, NeoGeo'nun normal video çıkışını LCD tabalı bir TV'ye hiçbir aktif devreye ihtiyaç duymadan da bağlayabiliyorsun ancak 15Khz'lik görüntüyü modern LCD TV'ler çamur gibi bir etkiyle upscale ediyor. Halbuki burada sen o işi LCD TV'ye bırakmadan olması gerektiği gibi scanline da ekleyerek upscale ediyorsun.

Bu konuda bir notum var yalnız. Modern TV lerde kullanılan video input processor entegrelerine birkaç projede az da olsa kod yazma tecrübem oldu, çalışma yapılarını çok iyi biliyorum, birçok farklı markaya ait kaynak kodları inceledim. Sonuçta hiç bir zaman panelin kendi native çözünürlüğünde sinyal uygulamadıkça (hatta uygulansa bile) gene de o eski analog sistemlerde olduğu gibi sinyal doğrudan panele ulaşmıyor. Gene digitize ediliyor, frame buffer'a alınıyor, color processingden geçiyor, panele uygun LVDS yada her ne kabul ediyorsa o format ve refresh rate e çevrilip gönderiliyor.

Daha da kötüsü, iyi olarak bildiğimiz bazı markalarda bile, yok noise reduction, de-interlace filtering vb binbir işlemden geçerek geliyor o görüntü ekrana.

Yani bu modern sistemlere, istediğin kadar net ve standarda uygun sinyal gönder, o bildiğini okuyor.

Tabiki araya bir ekstra frame buffer eklemek, ek bir latency yaratacaktır. Yada 240p sinyal gönderince TV onu native hale sokana kadar dediğin gibi iyice çamur yapacaktır kabul ediyorum. Ama line doubled sinyal gönderince de TV'nin ona hiç dokunmadan göstereceğini ümit etmemek lazım.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Haziran 24, 2016, 01:24:31 ÖÖ
genişlik 55 cm olacaksa 2. kontrolü koymaman daha iyi olur diye düşünüyorum, çok sıkışık olur yoksa.
gamepad iyi düşünce dediğin gibi garekirse bir porttan bağlayıp 2 kişi oynanabilir.
kabin tek kontrol olursa denge ve sarsıntı sorunu büyük ölçüde azalır
altına sert lastik yada kauçuk bilmiyorum tam malzemeyi yarım küre ayaklar oluyor ondan koyarsan iyi olacaktır
yine de artı olarak ek ağırlığa ihtiyaç olabilir bence çünkü dövüş oyunlarında ciddi şekilde abanacaksın makineye :)
makinenin alt kısmında biraz yükseklik bırakıp işini görecek kalınlıkta bir çelik plaka koyabilirsin önce ince plaka denersin baktın kurtarmıyor daha kalın bir plaka koyarsın
önce plaka kullanmazsın, cihazı kullanırken ne kadar ihtiyaç olacağını net görmüş olursun ona göre plakayı koyabilirsin
ihtiyaç olma olasılığı yüksek olacaktır onun için tasarımda bunu düşünerek yaparsan bence iyi olur
zaten kauçuk ayaklar için tabanda içe bir derinlik bırakmak gerekecek bu derinliği bu konuyu da hesaba katarak ayarlayabilirsin diye düşünüyorum


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 24, 2016, 01:36:10 ÖÖ

Tabiki araya bir ekstra frame buffer eklemek, ek bir latency yaratacaktır. Yada 240p sinyal gönderince TV onu native hale sokana kadar dediğin gibi iyice çamur yapacaktır kabul ediyorum. Ama line doubled sinyal gönderince de TV'nin ona hiç dokunmadan göstereceğini ümit etmemek lazım.


Elbette panelin native çözünürlüğüne inemeyiz ancak özellikle SCART girişinden verdiğin 240p (veya 480i) ile VGA girişinden verdiğin 480p arasında büyük fark oluyor benim Samsung'da... Muhtemel TV'den TV'ye üreticiden üreticiye değişiyordur ama benim şüphem SCART girişine uyguladıkladıkları ucuz (ya da ucuz demiyelim de oyun için değil bir video seyretmeye optimize edilmiş) de-interlace katmanı ve uygulanan filtre. Sanırım VGA portundan gelen 31Khz'lik bir sinyal biraz daha farklı bir yol izliyor olabilir LCD'nin içinde...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Haziran 24, 2016, 18:26:47 ÖS
Dün Yavuz Abi, Analog VGA olanı da olsun dedikten sonra bu sabah denemek istedim. Çok basit bir DAC yaparak hemen FPGA'e bağladım. Zaten Neo Geo'nun orjinal DAC çıkışı da bu şekilde direnç bölücülerle yapılmış.

Bir VGA kablosunu keserek, R,G,B, V Sync, H Sync ve GND uçlarını dışarı alıyoruz. Benim kullandığım direnç değerleri 3.3K, 1.5K, 860, 330 ve 150 Ohm. Neo Geo da biraz daha farklı değerler kullanılmış ama elimde olmadığı için bu şekilde yaptım.

(http://i.hizliresim.com/J2V6Bq.jpg) (http://hizliresim.com/J2V6Bq)

R,G,B için 5 bit oluşturacak şekilde dirençleri aynı noktaya doğru lehimledikten sonra oluşan ortak uca 150 ohm seri direnç ekledim. Bunun sebebi monitör içerisinde teorik olarak bulunması gereken 75ohm sonlandırma direnci üzerinde maksimum 0.7v sinyal oluşturmak.

Fotoda görülen sarı ve beyaz kablolar ise V Sync ve H Sync.

FPGA Kodumuz aşağıdaki hale geldi bugün. Ayrıca koda denemek için 3 farklı seviyede piksel blending ekledim. Çok hoş oldu. (Yatayda yan yana gelen pikselleri 0,1 yada 3 piksele kadar blend edebiliyoruz bu opsiyon ile. Analog CRT emülasyonu havası veriyor.)

Kod:
// ----------------------------------------------------------------------------
// VGA Encoder Module
// [url]www.commodore.gen.tr[/url] - delimawi'2016
// ----------------------------------------------------------------------------

module VGA_Encoder
(
// Video Input
input [4:0] InputRed,
input [4:0] InputGreen,
input [4:0] InputBlue,

// Video Sync Signal
input Sync,
input DAC_Clock, // 6 MHz Neo Geo Video DAC Clock

// Video Clock
input VGA_Clock, //  25 MHz VGA Clock

// Scanline RAM Write
output reg [9:0] RamWrAddr,
output [15:0] RamWrData,

// Scanline RAM Read
output [9:0] RamRdAddr,
input    [15:0] RamRdData,

// Analog VGA Output
output reg [4:0] VGA_Red,
output reg [4:0] VGA_Green,
output reg [4:0] VGA_Blue,
output reg VGA_H_Sync,
output reg VGA_V_Sync
);

// ----------------------------------------------
// Output Timing
// ----------------------------------------------

`define DISPLAY_WIDTH 640
`define DISPLAY_HEIGHT 480
`define FULL_WIDTH 768
`define FULL_HEIGHT 528
`define H_FRONT_PORCH 16
`define H_SYNC 96
`define V_FRONT_PORCH 10 // 10
`define V_SYNC 2

// ------------------------------------------------------
// Neo Geo RGB Video Input
// ------------------------------------------------------
// 6 MHz Pixel Clock
// 384 Pixels/Line
// 264 Lines/Frame
// 59.1856 Frames/Second
// ------------------------------------------------------

// ----------------------------------------------
// Route NeoGeo Video Data to FIFO RAM ...
// ----------------------------------------------
assign RamWrData[4:0]   = InputRed[4:0];
assign RamWrData[9:5]   = InputGreen[4:0];
assign RamWrData[14:10] = InputBlue[4:0];

reg [1:0] InputClock;
reg pVSync, VSync;
reg pHSync, HSync;

reg [0:8] VSyncCounter;
always @(posedge DAC_Clock)
begin
if (InputClock[1:0]==0)
begin
// Horizontal Sync Detector & Input FIFO Reset ...
pHSync<=HSync;
HSync<=Sync;
if ((Sync==1) && (HSync==0)) RamWrAddr<=0; else RamWrAddr<=RamWrAddr+1;

// Vertical Sync Detector ...
if (RamWrAddr==182)
begin
pVSync<=VSync;
VSync<=Sync;
if (Sync==1) VSyncCounter<=0; else VSyncCounter<=VSyncCounter+1;
end;
end;
end

// ------------------------------------------------------
// VGA Signal Generator
// 640x480 VGA Video Output
// ------------------------------------------------------
// 800 Pixels/Line (Modified to 768)
// 525 Lines/Frame (Modified to 528)
// ------------------------------------------------------
reg [9:0] VGA_X_Pos, VGA_Y_Pos;

assign RamRdAddr=VGA_X_Pos>>1;

always @(posedge VGA_Clock)
begin

// VGA Raster Counters
if (VGA_X_Pos==(`FULL_WIDTH-1))
begin
VGA_X_Pos<=0;

if ( (VGA_Y_Pos==(`FULL_HEIGHT-1)) || (VSyncCounter==13) )
begin
VGA_Y_Pos<=0;
end else
begin
VGA_Y_Pos<=VGA_Y_Pos+1;
end

end else
begin
VGA_X_Pos<=VGA_X_Pos+1;
end

VGA_H_Sync <= !( (VGA_X_Pos>=(`DISPLAY_WIDTH+`H_FRONT_PORCH)) && (VGA_X_Pos<(`DISPLAY_WIDTH+`H_FRONT_PORCH+`H_SYNC))  );
VGA_V_Sync <= !( (VGA_Y_Pos>=(`DISPLAY_HEIGHT+`V_FRONT_PORCH)) && (VGA_Y_Pos<(`DISPLAY_HEIGHT+`V_FRONT_PORCH+`V_SYNC)) );
end

// ------------------------------------------------------
// Effects & Processing
// ------------------------------------------------------

reg [7:0] Red, Green, Blue;
reg [7:0] OutRed, OutGreen, OutBlue;

reg [4:0] pR0, pG0, pB0;
reg [4:0] pR1, pG1, pB1;
reg [4:0] pR2, pG2, pB2;

always @(posedge VGA_Clock)
begin
pR2[4:0]<=pR1[4:0];
pG2[4:0]<=pG1[4:0];
pB2[4:0]<=pG1[4:0];

pR1[4:0]<=pR0[4:0];
pG1[4:0]<=pG0[4:0];
pB1[4:0]<=pG0[4:0];

pR0[4:0]<=RamRdData[4:0];
pG0[4:0]<=RamRdData[9:5];
pB0[4:0]<=RamRdData[14:10];

// Pixel Blend Low
Red[7:0]= (pR0[4:0]+RamRdData[4:0])*4;
Green[7:0]= (pG0[4:0]+RamRdData[9:5])*4;
Blue[7:0]= (pB0[4:0]+RamRdData[14:10])*4;
/*
// Pixel Blend High
Red[7:0]= (pR0[4:0]+pR1[4:0]+RamRdData[4:0])*8/3;
Green[7:0]= (pG0[4:0]+pG1[4:0]+RamRdData[9:5])*8/3;
Blue[7:0]= (pB0[4:0]+pB1[4:0]+RamRdData[14:10])*8/3;
*/

// Red=((pRed+RamRdData[4:0])*4);
// Green=((pGreen+RamRdData[9:5])*4);
//  Blue=((pBlue+RamRdData[14:10])*4);

// Pattern
// if (RasterX[8]==0) Red<=255; else Red<=0;
// if (RasterX[7]==0) Green<=255; else Green<=0;
// if (RasterX[6]==0) Blue<=255; else Blue<=0;

// Scanline Effect & Frame ...
if ((VGA_Y_Pos==0) || (VGA_Y_Pos==479) || (VGA_X_Pos==0) || (VGA_X_Pos==639))
begin
  OutRed<=255;
  OutGreen<=255;
  OutBlue<=255;
end else

if (VGA_Y_Pos>=456)
begin
OutRed<=0;
OutGreen<=0;
OutBlue<=0;
end else
if (VGA_Y_Pos[0]==0)
begin
OutRed<=Red/2;
OutGreen<=Green/2;
OutBlue<=Blue/2;
end else
begin
OutRed<=Red;
OutGreen<=Green;
OutBlue<=Blue;
end;

end

// ------------------------------------------------------
// Analog VGA Output
// ------------------------------------------------------

always @(posedge VGA_Clock)
begin
// Pattern
// if (VGA_X_Pos[8]==0) VGA_Red<=31; else VGA_Red<=0;
// if (VGA_X_Pos[7]==0) VGA_Green<=31; else VGA_Green<=0;
// if (VGA_X_Pos[6]==0) VGA_Blue<=31; else VGA_Blue<=0;

// Non Blended Original Data
// VGA_Red[4:0]<=InputRed[4:0];
// VGA_Green[4:0]<=InputGreen[4:0];
// VGA_Blue[4:0]<=InputBlue[4:0];

if ((VGA_X_Pos<25) || (VGA_Y_Pos<10) || (VGA_X_Pos>=640) || (VGA_Y_Pos>=480))
begin
VGA_Red[4:0]<=0;
VGA_Green[4:0]<=0;
VGA_Blue[4:0]<=0;
end else
/*
if ((VGA_X_Pos==5) || (VGA_X_Pos>=635))
begin
VGA_Red[4:0]<=31;
VGA_Green[4:0]<=31;
VGA_Blue[4:0]<=31;
end else
*/
begin
VGA_Red[4:0]<=OutRed[7:3];
VGA_Green[4:0]<=OutGreen[7:3];
VGA_Blue[4:0]<=OutBlue[7:3];
end;

end

endmodule


FPGA iç şemamız da aşağıda. Burayı daha temizleyemedim, biraz karışık şimdilik.

(http://i.hizliresim.com/goPyE5.jpg) (http://hizliresim.com/goPyE5)

FPGA Pin bağlantıları listesi de aşağıda.

(http://i.hizliresim.com/DJO9No.jpg) (http://hizliresim.com/DJO9No)


Ben VGA çıkışını DVI'dan daha çok sevdim. Görüntü kalitesinde büyük bir fark yok ama DVI'da timing biraz şaşsa monitör görüntüyü kesiyordu. Benim monitörlerde sorun çıkarmadı ama muhtemelen monitör seçen bir yapı olacaktı. Analog VGA de ise, senkron, satır sayısı vb parametreleri iyice abartana kadar sorunsuzca görüntü alınıyor. Sanıyorum DVI kısmına devam etmeyeceğim.

Bir kaç yakın çekim görüntü aşağıda.

(http://i.hizliresim.com/r908Qz.jpg) (http://hizliresim.com/r908Qz)

(http://i.hizliresim.com/v4a8EO.jpg) (http://hizliresim.com/v4a8EO)

(http://i.hizliresim.com/AJO6q7.jpg) (http://hizliresim.com/AJO6q7)

(http://i.hizliresim.com/v4a8RO.jpg) (http://hizliresim.com/v4a8RO)

(http://i.hizliresim.com/0D0NNW.jpg) (http://hizliresim.com/0D0NNW)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: LW3D üzerinde Haziran 24, 2016, 18:36:37 ÖS
ellerine sağlık...çok iyi görünüyor...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Haziran 24, 2016, 18:41:33 ÖS
görüntüler süper bu gidişle crtleri çöpe attıracaksın anlaşılan :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Sensation üzerinde Haziran 24, 2016, 21:09:59 ÖS
Görüntüler sağlam cidden birde çıplak gözle görmek lazım...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: i_r_on üzerinde Haziran 24, 2016, 21:50:19 ÖS
Güzel iş çıkmış eline sağlık delimawi.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: mesa üzerinde Haziran 25, 2016, 00:14:35 ÖÖ
Goruntuler harika :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Heroman üzerinde Haziran 25, 2016, 11:22:01 ÖÖ
Göruntuler cok süper elıne sağlık....


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Haziran 25, 2016, 20:27:25 ÖS
Arkadaşlar beğenileriniz için çok teşekkür ederim.

Bugün daha önce sözünü etmiş olduğum oyun seçme arayüzüne dair ufak bir çalışma yaptım. 128x16 pixel OLED display board'u üzerine elimdeki PIC'lerden birini uzay montaj lehimledim. Malesef 1 tane yapılacağı için PCB çizme gereği duymadım buna. Monte edileceği yere OLED Display board üzerindeki montaj delikleri ile monte edilecek.

(http://i.hizliresim.com/816y5d.jpg) (http://hizliresim.com/816y5d)

Buradan yukarı doğru giden çoklu kablo kartuşun oyun seçmek için kullanılan ara kablosuna gidiyor. PIC içerisine oyunların tam listesini yükledim. Aşağıya doğru giden 5 kablo ise, 4 adet butona bağlanacak. Oyun seçimi için, +, -, OK ve ESC tuşları olacak burada. PIC kodunu değiştirerek istemediğim oyunları (mesela PLUS versiyonlarını) çıkarabileceğim. Aynı şekilde istediğim şekilde sıralama yapmak da mümkün olacak. Aynı zamanda son seçilmiş olan oyun hafızada saklanıp (PIC'in EEPROM'u), konsol açıldığında doğrudan o oyun ile başlayacak.

Son olarak, kartuş içerisinden, normalde olmayan bir hat daha çektim. Bu hat ile konsola RESET atabiliyorum. Yani oyun seçilince, power cycle etmeden konsol otomatik olarak yeniden başlayarak seçilen oyun ile açılıyor.

İşin bu kısmı da kabataslak bitti. Belki PIC koduna rötuşlar, logo vb eklemesi yaparım kabin bitince.

Aşağıda bu fonksiyona ait hızlıca çekilmiş bir video ekleyerek günü bitiriyorum.

NOT: Bu arada elimdeki 138 in 1 kartuşun içerisinde, 138'den fazla oyun tıkıştırmışlar. Ama malesef çalışmıyorlar. :D Ya başlarda ya da oyun başlarken Memory Hatası verip crash ediyor unlisted olanlar. Sanırım deneyerek sadece çalışanları menüye almışlar, bu sebeple 138 gibi anlamsız bir sayıda oyun olmuş bu kartuşta.

gEI7lxDzjxs


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Özgür Dereli üzerinde Haziran 25, 2016, 21:00:06 ÖS
Süper harika olmuş


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: LW3D üzerinde Haziran 25, 2016, 22:23:56 ÖS
Harika...Sonuç ürünü daha da merak etmeye başladık...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Haziran 26, 2016, 11:42:43 ÖÖ
Eline sağlık süper olmuş
Bu arada görüntüye başka effect eklemeyi düşünüyormusun


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Haziran 26, 2016, 14:12:46 ÖS
Eline sağlık süper olmuş
Bu arada görüntüye başka effect eklemeyi düşünüyormusun

Aklımda başka bir effect yok. Şu anda 3 kademe scanline ve gene 3 kademe yatay piksel blend effecti var. Ihtiyaç olabilecek aklınıza gelen bir effect var mı? Tabiki full screen buffer kullanmadığım için sade satır bazında uygulanabilir effectler eklenebilirr.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Temmuz 27, 2016, 09:54:25 ÖÖ
Merhaba,

Geçen hafta sipariş etmiş olduğum HAPP klonu joystik ve NEO GEO renklerinde butonlar elime ulaştı. Şu an için neredeyse tüm parçalar artık elimde. Şimdi ölçü alarak kasa çizimini bitirmek üzereyim.

Dediğim gibi bu kabinde tam bir klon yapma gibi bir hedefim yok. Sadece esinlenerek benzer olacak şekilde ama kendi ihtiyaçlarıma uygun bir tasarım yapıyorum.

Şu an için tasarıma ait profil taslağı ekteki gibi oldu.

(http://i.hizliresim.com/7vzo6Y.jpg) (http://hizliresim.com/7vzo6Y)

Burada beni zorlayacak daha doğru nasıl yapacağımdan hiç emin olmadığım tek problemli nokta, bazı panellerin açılı kesilecek olması. Bunları beyaz yuvarlak içine aldım. Biraz daha düşünüp bu açılı kesimlerden kurtulacak şekilde bir çalışma yapmam gerekebilir.

Ekran çerçevesinin olduğu kısım (kırmızı ile çizilimiş olan bölüm) pleksi yada benzer başka bir ince malzeme ile yapılacak. Ekran arkadan desteklenmiş olacak. Çerçeve sadece kozmetik amaçlı.

Joystik ve buttonların takılacağı yüzey ise 4mm kalınlıkta dış cephe kaplaması ile yapılacak. İki yüzeyi aliminyum ortası kompozit bir malzeme ile sandwich yapılmış bir malzeme. Çok seviyorum, işlenmesi kolay ve sağlam.

Tek kontrollü olacak. İkinci oyuncu external kontroller takacak eğer gerek olur ise.

Şu anki ölçüler, derinlik 46cm, yükseklik 65cm, genişlik 50 cm civarı ...

Bir kaç güne kadar 3d tasarımı da çıkartıp kesip biçmeye başlıyorum...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Temmuz 27, 2016, 11:24:51 ÖÖ
Benim düşüncem kontrol paneli ahşap yapmanın daha iyi olacağı yönünde
Alüminyum çok dayanıklı olmayabilir yamulma yapabilir
Birde güç kaynağı nı göremedim çizimde onu nasıl yapmayı planlıyorsun


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: wizofwor üzerinde Temmuz 27, 2016, 11:44:22 ÖÖ
Açılı kesim için kolayını bulamazsan daire testeremle birlikte sana bir uğrayabilirim.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Temmuz 27, 2016, 17:13:32 ÖS

Burada beni zorlayacak daha doğru nasıl yapacağımdan hiç emin olmadığım tek problemli nokta, bazı panellerin açılı kesilecek olması.


@wizofwor'un da belirttiği gibi çare daire testere + zımpara.

Daire testerenin açısını (marangozlar arasında "gönyeli kesim" deniyor bu arada)  "tam" olarak elbette tutturamıyorsun ancak zımpara ve sonrasında macun ve/veya beyaz tutkal ile bu sorunu hallediyorsun.

Burada işin püf noktası parçayı direk o açıyla gönyeli kesmek. Yani düz kesip sonra kenarını traşlarım şeklinde yapmaman lazım.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Temmuz 27, 2016, 20:24:12 ÖS
Benim düşüncem kontrol paneli ahşap yapmanın daha iyi olacağı yönünde
Alüminyum çok dayanıklı olmayabilir yamulma yapabilir
Birde güç kaynağı nı göremedim çizimde onu nasıl yapmayı planlıyorsun

Aliminyum altına bir kat ahşap üzey ile destekleyeyim o zaman.

Güç kaynağı olarak 5V 4A, 12V 1A çift çıkışlı güç kaynağı kullanıyorum. Ölçüğüm ve okuduğum kadarıyla yeterli görünüyor. Boyutu ufak, rahat rahat sığacak. Zaten Neo Geo Slot'un yanın boş yer kalıyor. Profil çizimde belli olmuyor.

Açılı kesim için kolayını bulamazsan daire testeremle birlikte sana bir uğrayabilirim.

Çok sevinirim. Acaba diyorum ki komple dış kaplamayı da mı aliminyum ile yapsam. Yani yan profiller ahşap ama eğimli yüzeyleri kaplayacak ölümler alüminyum olacak şekilde.


Burada beni zorlayacak daha doğru nasıl yapacağımdan hiç emin olmadığım tek problemli nokta, bazı panellerin açılı kesilecek olması.


@wizofwor'un da belirttiği gibi çare daire testere + zımpara.

Daire testerenin açısını (marangozlar arasında "gönyeli kesim" deniyor bu arada)  "tam" olarak elbette tutturamıyorsun ancak zımpara ve sonrasında macun ve/veya beyaz tutkal ile bu sorunu hallediyorsun.

Burada işin püf noktası parçayı direk o açıyla gönyeli kesmek. Yani düz kesip sonra kenarını traşlarım şeklinde yapmaman lazım.

Bunu söylediğin iyi oldu. Zira ben ahşap parçaları kendi yaptığım ufak bir CNC'im var, orada kesecek ve işleyecektim. Bu durumda tıraşlama olmayacaksa sıkıntıya girecek durum.

Neyse dediğim gibi şu alü kaplama olayına biraz kafa yorayım en iyisi...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Temmuz 27, 2016, 21:47:31 ÖS
alüminyum kullandığın zaman kabinin ağırlığını azaltacak bu da sarsıntı sorunlarına neden olacaktır
bana kalırsa tüm kabini MDF ile yapman daha iyi ve güzel olur
monitör önüne gelecek bezel i de siyah pleksiglasdan kesersin on numara olur, tüp olmadığı için bezel düz kesim olacak zaten ekrana gelen kısmını çerçeve olarak boşluk bırakırsın sadece kenar boşlukları kapatırsın

arka kapak içe oturur şekilde sanırım onun için freze işi de yapılması lazım eğer öyle ise, gerçi zaten joystick montajı için de freze işi var

güç kaynağı güzel bir seçim olmuş, normal arcade güç kaynakları bu kasa için büyük kalır biraz

arka kapakta fan atmana gerek yok tüp olmadığı için fazla ısı olmaz
sadece havalandırma kanalları yada delikleri açsan kafi olur diye düşünüyorum

üst aydınlatma işlerini de kafanda netleştirirsen bence bu plandan on numara bartop kabin olacak, keyifle oynaman dileğiyle


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Temmuz 28, 2016, 01:46:24 ÖÖ
Selam evreno. Sanırım yanlış ifade ettim. Alüminyum kaplama olacak ama büyük ölçüde alüminyum altında ahşap kullanmayı düşünmüştüm.

Fan zaten düşünmüyorum, dediğin gibi ızgara yeterli olacaktır. Üst aydınlatma için küçük bir ışık kutusu bıraktım. Zaten led şerit olacak o kısımda.

Son durumda açılı kesimlerden kaçınılmış haldeki taslak aşağıdaki gibi oldu.

(http://i.hizliresim.com/2ZAqkj.jpg) (http://hizliresim.com/2ZAqkj)

Yeşil yerler 18mm ahşap. (Yada MDF) Kırmızı yerler ise alü kaplama olacak. Halen daha tasarım aşamasındayım henüz netleştirmedim.

Bu arada freze işinden korkmuyorum zira sanırım CNC de açılacak tüm freze ihtiyacı olan delik ve boşaltmalar. Ama son durumda içeri gömük kapakta gereksiz oldu. Zaten alü kaplama olacaksa, kapak olacak yerdeki kaplama vidalı olur. Gömmeye gerek kalmaz.

Kaplama olmadan sadece ahşap olacak yerleri 3d ye taşıdığımızda aşağıdaki gibi birşey ortaya çıkacak gibi. Beni tatmin ediyor sanki yavaş yavaş...

(http://i.hizliresim.com/aEWpMz.jpg) (http://hizliresim.com/aEWpMz)

(http://i.hizliresim.com/nrnp20.jpg) (http://hizliresim.com/nrnp20)Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Heroman üzerinde Temmuz 28, 2016, 09:23:48 ÖÖ
Deli mavi tasarım çok şık duruyor ,yalnız bartop kabının altına herhangı bıryere sabıtlıyici koymayı dusunuyormusun.zira bir shoryuken çekerken kabın elinden kacmasın :D :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: joker_ üzerinde Temmuz 28, 2016, 10:18:29 ÖÖ
delimawi, açılışa geliriz :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: wizofwor üzerinde Temmuz 28, 2016, 11:08:16 ÖÖ
Joysticklerin bakımı için panelin altına nasıl ulaşacağına da düşündün mü? Paneli daha uzun ömürlü olması için MDF yerine masif ahşap yapmanı önerebilirim. Ufak bir parça olacağı fazla ek masraf çıkarmayacaktır.

Yeni tasarımda yanlış görmediysem panelinin en altında aluminyum desteksiz kalıyor. O biraz sorun olabilir.

MDF kullanılacaksan kabin sabitlemek için fazla düşünmene gerek yok. Yeterince ağır olacaktır. 18mm'lik panelin m2'si 13-14 kg civarında olmalı.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Samurai üzerinde Temmuz 28, 2016, 12:25:43 ÖS
Bu mini Neo Geo kabin bittiğinde açılış Metal Slug oyunuyla yapılmalı bence  :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Temmuz 28, 2016, 15:25:54 ÖS
tek kontrol olduğu için masif ahşap olmadan mdf de iş görür ama denildiği gibi masif ahşap olursa daha uzun ömürlü olur
birde kontrol panelin bakım işleri falan için taban kısmı sökülebilir olarak yaparsan iyi olabilir, ahşaba giren dübeller var onun üzerine de vida yapılıyor o şekilde yaparsan defalarca sök tak yapabilirsin sıkıntı olmadan


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Temmuz 28, 2016, 15:29:41 ÖS
tabanı sök tak yapmayı düşünürsen iki yan yüzeye gerekli konumdan çıta sabitlersin çıtanın üzerinde de bahsettiğim dübeller olur
tabanı yerine koyunca çıtalara dayanır ve çıtalara vidalayabilirsin

yada tabanın kontrol panelin altına gelen kısmını ayrı kesip menteşe ile açılır da yapabilirsin


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Temmuz 28, 2016, 23:28:09 ÖS
Deli mavi tasarım çok şık duruyor ,yalnız bartop kabının altına herhangı bıryere sabıtlıyici koymayı dusunuyormusun.zira bir shoryuken çekerken kabın elinden kacmasın :D :)

Merhabalar. Açıkçası shoryuken yada abuuuket çekmeyi bilmiyorum. :D Metal Slug oynayacağım bol bol. Konuya gelecek olursak, alta sağlam 4 tane kauçuk ayak/takoz koyacağım ama sabitleme yapma gibi bir niyetim yok.

delimawi, açılışa geliriz :D
Her zaman beklerim. Açılıştan önce de gelin, uzay montajı kurar oynarız... :)

Joysticklerin bakımı için panelin altına nasıl ulaşacağına da düşündün mü? Paneli daha uzun ömürlü olması için MDF yerine masif ahşap yapmanı önerebilirim. Ufak bir parça olacağı fazla ek masraf çıkarmayacaktır.

Yeni tasarımda yanlış görmediysem panelinin en altında aluminyum desteksiz kalıyor. O biraz sorun olabilir.

Kontrol panelini oluşturan alükobalt levhayı komple söküp, ahşap desteğin altına elimi sokarım diye düşündüm. Bu levhayı vidalar ile sabitleyeceğim.

Altta kalan desteksiz bölüm var evet, ama tam bu noktada levha kıvrım yaptığı için mukavemeti çok yüksek olacaktır. Özellikle köşe kısmından hayatta ezilmez, bükülmez bence. Alt kısıma gelince de burada kabin yönüne doğru herhangi bir kuvvet olmayacak. Ayrıca bu levhayının şeklini koruması ve destek olması açısından sağ ve solda profil şeklinde ahşap flanş tarzı bir yapı olacak. Birazdan atacağım fotolarda daha net görünüyor.

Bu mini Neo Geo kabin bittiğinde açılış Metal Slug oyunuyla yapılmalı bence&nbsp; :D

Katılıyorum... ;)

tek kontrol olduğu için masif ahşap olmadan mdf de iş görür ama denildiği gibi masif ahşap olursa daha uzun ömürlü olur
birde kontrol panelin bakım işleri falan için taban kısmı sökülebilir olarak yaparsan iyi olabilir, ahşaba giren dübeller var onun üzerine de vida yapılıyor o şekilde yaparsan defalarca sök tak yapabilirsin sıkıntı olmadan

Alt kısmı hiç sökülebilir yapasım yok aslında. Bir kere bu kabini temel olarak ayakta tutan 5 bileşen var. Taban, kenarlar, tepedeki kiriş ve monitor mount kısmı. Bunların hiçbiri oynak yada sökülür takılır olmamalı bence. HEpsini vida + ahşap tutkalı ile sağlam ağlam sabitlemekten yanayım.

Ben aslında tamamını ahşap yapayım diyorum. Ama masif zamanla dönme yapabiliyor. Şu bauhauslarda satılan "do it wood" marka ahşap birleştirilmiş paneller var. Daha önce kullandım, biraz pahalı ama bu proje kaldırabilir o maliyetleri. Daha net karar vermedim ya mdf yada ahşap olacak bakalım.

Neyse lafı çok uzatmadan bu gece neredeyse tasarımı finalize ettim gibi. Son halini adım adım paylaşayım.

1. Öncelikle monitor mount yapılacak. Monitor LCD paneli bu kutunun içine giriyor. Panel arkasındaki 10cm x 10cm 4 adet M4 vida ile sabitleniyor. Daha sonra bu aşamada yada son aşamada pleksi bezel yerleştiriliyor. Bezel görüntü kirliliği olmaması açısından vida ile değil çift taraflı bant ile sabitlenecek.

(http://i.hizliresim.com/L3VPQz.jpg) (http://hizliresim.com/L3VPQz)

(http://i.hizliresim.com/bbz8kn.jpg) (http://hizliresim.com/bbz8kn)

2. Taban kenarlar ve üst kiriş montajı yapılacak.

(http://i.hizliresim.com/mLYlJy.jpg) (http://hizliresim.com/mLYlJy)

(http://i.hizliresim.com/PML3lv.jpg) (http://hizliresim.com/PML3lv)

3. Kontrol paneli profil flanşları monte edilecek. Ve destek kirişi takılacak.

(http://i.hizliresim.com/J2oLZo.jpg) (http://hizliresim.com/J2oLZo)

(http://i.hizliresim.com/814n6Q.jpg) (http://hizliresim.com/814n6Q)

4. Monitor mount ve diğer kalan parçalar takılıyor.

(http://i.hizliresim.com/X4QW37.jpg) (http://hizliresim.com/X4QW37)

5. Arka alükobalt kıvrılacak ve monte edilecek.

(http://i.hizliresim.com/3ob8WA.jpg) (http://hizliresim.com/3ob8WA)

(http://i.hizliresim.com/B2pXWg.jpg) (http://hizliresim.com/B2pXWg)

6. Kontrol paneli kaplaması.

(http://i.hizliresim.com/OM12ND.jpg) (http://hizliresim.com/OM12ND)

7. Son olarak üst banner pleksiglass ve ışık kutusu bölümü.

(http://i.hizliresim.com/B2pXgp.jpg) (http://hizliresim.com/B2pXgp)

Kısmet olursa bu haftasonu başlıyorum kesimlere ...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Temmuz 29, 2016, 09:58:49 ÖÖ
plan çok güzel bu plan ile bence sıkıntı çıkmaz
kolay gelsin


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Samurai üzerinde Temmuz 29, 2016, 11:39:39 ÖÖ
Yukarıdaki çizimler mükemmel olmuş..Bunların hepsi galiba bilgisayar üzerinde çiziliyor...Hiç anlamam bu işlerden ama hep heves etmisimdir...

Bu çizim programlarının Android tablet için olanları varmı basit çizimler ve planlar için ?

Ben pek PC kullanmıyorum o yüzden sorayim dedim tablet için varmı diye...

Tam olarak anlatabildimmi bilmiyorum umarım anlaşılmıştır  :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: varol üzerinde Temmuz 29, 2016, 13:17:55 ÖS
Android 3d cad diye arama yaparsanız bişeyler bulma ihtimaliniz var Autocad'ın hatırladığım kadarıyla bazı yazılımları vardı. Fakat ücretsiz olacağını ve kullanışlı olacağını düşünmüyorum hiç.

Bu tarz çizimlere giriş için en basit makul program bence SketchUp Pc için, tavsiye ederim.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Temmuz 29, 2016, 13:18:08 ÖS
@delimawi: Abi süper gidiyor ellerine, gözlerine, emeğine sağlık. Bunun CNC'cide falan kestirilebilecek tabaka halinde görünüşünü de paylaşırsan senin izinden gitmek isteyen ama benim gibi tasarım becerisi olmayanlar için süper olur bence. ::)

Sonraki aşamalar için heyecanla takipteyim. :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Temmuz 29, 2016, 18:57:26 ÖS
plan çok güzel bu plan ile bence sıkıntı çıkmaz
kolay gelsin

Teşekkürler. Tabiki başlayınca ufak ufak plandan sapmalar olacak. Hiç bilgisayarda tasarlandığı gibi bitmiyor malesef projeler. :D

Bu çizim programlarının Android tablet için olanları varmı basit çizimler ve planlar için ?

Android ile ilgili olarak hiçbir fikrim yok malesef. Ben önce 2D olarak Autocad LT ile çiziyorum. Aslında üretim için 2D çizimler yeterli.

Sadece bitmiş ürünü görmek için sadece görsel olarak 3D'ye alıyorum. Hem fikir veriyor hem de 3D ye geçince 2D ile çizerken atlanan noktalar yada hatalar varsa ortaya çıkıyor.

3D için Autodesk Fusion 360 kullanıyorum. Belli şartlar altında kullanımı ücretsiz.

Varol'un söylediği gibi sketch up bu işler için ideal. Ama ben nedense alışamadım gitti o programa. Ama tavsiye ederim.

@delimawi: Abi süper gidiyor ellerine, gözlerine, emeğine sağlık. Bunun CNC'cide falan kestirilebilecek tabaka halinde görünüşünü de paylaşırsan senin izinden gitmek isteyen ama benim gibi tasarım becerisi olmayanlar için süper olur bence. ::)

Sonraki aşamalar için heyecanla takipteyim. :)

Teşekkürler, tabiki paylaşırım. 2D çizimlerde proje ilerledikçe bazı değişiklikler oluyor. Tamamı bitince son hallerini paylaşırım.

Neyse, haftasonu başlayacaktım ama bugün öğleden sonra bir boşluk oldu kendimi bauhaus da buluverdim. :D

(http://i.hizliresim.com/QMr7rA.jpg) (http://hizliresim.com/QMr7rA)

Evet parçaları çam plakalar şeklinde aldım. Biliyorum çok uygun değil bu iş için ama sanayiye gidip incik boncuk kesimler için malzemecilere dil dökmeye çok üşendim. Biraz da tembelliğime geldi, bauhausda ne bulabildiysem ona göre birşeyler aldım. Sadece çam ve sunta lam plakalar vardı malesef.

Bu arada bir müsibet bin nasihattan iyidir derler ya, daha önce yavuzg söylemişti. Parçalarınızı tam kesitrmeyin daha büyük kestirin diye. Şimdi ben de tam dikdörtgen olan parçaları nasıl olsa ben dekopajla bu adamın elindeki koca döner testereden daha iyi kesemem düşüncesi ile tam diktörgen olan olanları ölçülerinde sipariş ettim ve kestirdim.

Adam o tehcizatla nasıl yamuk yumuk kesmeyi başardı bilemiyorum ama geldiğimde bir baktım ki parçalarda +-3 mm ye kadar kaçıklıklar var. Hatta aynı parça 0 da başlıyor bir uçtan öbür uca gelene kadar 3 mm sapıyor. Neyse bir çözüm bulacaz artık. Çok kötü olanları dekopajla ben elde yeniden keseceğim yada planda ufak değişiklikler olacak.

Allahtan ana ölçü olan 46cm yani kabinin iç genişliğini doğru kesmiş. Yani çöp olmayacak parçalar.

İlk olarak monitör mount parçasını yapıyorum. Yarım saat ile 1 saat arasında biter düşüncesi ile giriştim. Tam 2 saat 30 dk sürmüş. Bu iş tahminimden uzun sürecek anlaşılan.

Bu arada bu parça için 56mm kalınlığında ahşap parçalar kesmem gerekiyordu. Ben buna da üşendim, 40mm hazır kayın çıta buldum. Malesef 50 yada 55 mm olanı yoktu. 40mm alıp, üserine bir de 15mm ek kat çıkacağım.

Bakalım üşene üşene bu proje nerede bitecek... :)

Yapımdan bir kaça foto:

(http://i.hizliresim.com/1dQGnj.jpg) (http://hizliresim.com/1dQGnj)

Yüksekliği 55 mm ye getirmek için ikinci katı çıkıyoruz:

(http://i.hizliresim.com/OM1ydD.jpg) (http://hizliresim.com/OM1ydD)

(http://i.hizliresim.com/2ZXEQA.jpg) (http://hizliresim.com/2ZXEQA)

Neredeyse bitiyor. Son parça hazır:

(http://i.hizliresim.com/PMLOY5.jpg) (http://hizliresim.com/PMLOY5)

Ve kabinin ilk parçası tamamlandı, monitör evine yerleşti:

(http://i.hizliresim.com/aEO1yQ.jpg) (http://hizliresim.com/aEO1yQ)

(http://i.hizliresim.com/ZdbOWV.jpg) (http://hizliresim.com/ZdbOWV)

(http://i.hizliresim.com/qBoJ3d.jpg) (http://hizliresim.com/qBoJ3d)

Yarın muhtemelen yan panellere girişiceğim.Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Heroman üzerinde Temmuz 29, 2016, 22:10:56 ÖS
Delimavi heyecanla beklıyoruZ son halını senın  gibi bartop kabın yapmak isteyenler için bence süper olur çizim olçu ve planınıda paylaşırsan tadından yenmez ben bile bazen evdeki  kabinin yerini değiştirirken aklıma gelmiyo değil  bartop kolay gelsinn...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Temmuz 30, 2016, 11:59:50 ÖÖ
Bu sabah yan panellere girişeceğim için erkenden heyecanla işe koyuldum. Yan paneller kesilip kaba montaj yapılınca haftalardır tasarladığım kabin, somut olarak ortaya çıkacak ve benim için projeye devam motivasyonu olacak.

Öncelikle dün yaptığım monitor mount parçasını çizimlerde güncelliyorum. İstediğim parçaları bulamadığım için bazı ufak değişiklikler yapmak zorunda kalmıştım.

(http://i.hizliresim.com/r9lkgm.jpg) (http://hizliresim.com/r9lkgm)

Çizimden kesilecek olan panelin son halini ayıklıyorum. Bu arada paneller arasına takılacak olan tüm parçalar için yan panellerde delik yerlerini işaretliyorum. Buralara 3mm lik delikler açacağım bu sayede montaj esnasında hem kolaylık sağlayacak hem de tüm ara parçalar tam olmaları gerektiği yere kendiğinden hizalanmış olacak.

Panelleri dekopaj ile kesmeye üşeniyorum zaten çok sabırlı bir insan değilim, bir yerde muhtemelen kesim bozulacak yada dekopaj eğimli kesmeye başlayacak vb. Ayrıca bu tasarımı ahşap üzerine aktarmak da ayrı dert. Neyse kesimleri gene geçtiğimiz yıllarda kendi yaptığım CNC de keseceğim. Başlangıç seviyesi bir CN olduğu için 18mm ahşap 3 seferde kesilecek. Kesmek için 5mm iki ağızlı bıçak kullanacağım. Delikler için de 3mm lik tek ağız bıçak var elimde kullanabileceğim.

Öncelikle çizimi G-Code haline çevirdikten sonra, plakayı CN ye yerleştirip hizalıyoruz.

(http://i.hizliresim.com/aEOQyz.jpg) (http://hizliresim.com/aEOQyz)

Öncelikle 3mm uç ile delikler deliniyor:

(http://i.hizliresim.com/bbzXYZ.jpg) (http://hizliresim.com/bbzXYZ)

Delikler delindi, şimdi uç değiştirip kesime başlıyoruz. Şu anda ikinci katı kesiyor. Her seferinde yaklaşık 6.5mm derinliğe iniyor. Kabaca profil ortaya çıkmaya başladı:

(http://i.hizliresim.com/VYqnXv.jpg) (http://hizliresim.com/VYqnXv)

İlk panelin kesimi bitiyor. Malesef kötü bir sürpriz ile karşılaştım. Ağaç kendi içindeki damarın olduğu yerden çatladı. :( Neyse bunu tamir edeceğiz. (Çam bu iş için hiç uygun değilmiş.)

(http://i.hizliresim.com/X4Q1L5.jpg) (http://hizliresim.com/X4Q1L5)

CNC Diğer paneli keserken bu paneli tamir etmeye başlıyorum. Ağaç tutkalı ile yapıştırıp mengene ile sabitliyorum. Bu arada farkediyorum ki zaten bu kırılan yere kontrol paneli destek parçası geleceğinden çok sorun olmayacak:

(http://i.hizliresim.com/y47a4N.jpg) (http://hizliresim.com/y47a4N)

Evet bu arkadaş iyice yapışırken diğer panel kesimi bitiyor. Bu panelde bir sıkıntı yok. Panellerin kaba zımparalarını yapıyorum ve bir kaç kiriş parçasını monte ederek kabini ayağa kaldırıyorum:

(http://i.hizliresim.com/l1aG3B.jpg) (http://hizliresim.com/l1aG3B)

Aslında oldukça iyi oldu. Panellere açtığım delikler işimi çok kolaylaştırdı. Tabiki ağacı çatlatmamak için kirişlere vidayı atmadan önce kılavuz delikleri deliyorum. Az mitarda ağaç tutkalı ile vidaları elle sıkıyorum. Ağaç çok yumuşak olduğu için şarjlı kullanmadım. Ayrıca havşa açamaya hiç gerek yok çünkü yumuşak olduğu için iyice sıkınca zaten vida tamamen gömülüyor.

Dün hazırladığım monitor mount da yerini alıyor. Bu parça aynı zamanda taşıyıcı eleman olduğundan çok geciktirmeden şimdi takmak istedim. Kasanın terazisi şu aşamadan itibaren tam yerinde olmalı. Sonra takarsam belki bükülmeye vb sebep olabilir.

(http://i.hizliresim.com/l1aGWB.jpg) (http://hizliresim.com/l1aGWB)

Şimdilik bu kadar. Biraz daha vakit bulabilirsem speaker ve ışık kutusu bölümünü yada kontrol paneli bölümüne devam edebilirim. Son duruma ait birkaç foto:

(http://i.hizliresim.com/go30Ob.jpg) (http://hizliresim.com/go30Ob)

(http://i.hizliresim.com/R37ZDo.jpg) (http://hizliresim.com/R37ZDo)

(http://i.hizliresim.com/bbzX6n.jpg) (http://hizliresim.com/bbzX6n)

Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: LW3D üzerinde Temmuz 30, 2016, 12:09:34 ÖS
İşi bilen adamların hali başka oluyor... Nazar değmesin...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: LW3D üzerinde Temmuz 30, 2016, 12:10:36 ÖS
Ekleme yapayım... Sizleri okudukça gördükçe, insan ne kadar beceriksiz olduğunu anlıyor :P Helal olsun...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Temmuz 30, 2016, 12:12:54 ÖS
İşi bilen adamların hali başka oluyor... Nazar değmesin...

Bunu düzeltmem gerekiyor. Yazılım yada elektronik için biraz birşeyler bildiğimi söyleyebilirim ama bu işlere aslında çok yabancıyım vede el işleri için çok sabırsızım. Bu işi bildiğimi söyleyemeceğim. Sadece heves işte...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: LW3D üzerinde Temmuz 30, 2016, 12:19:32 ÖS
Planlı programlı, disiplinli adamın hali başka oluyor... Burada proje paylaşan arkadaşların çoğu aslında bu tür işlere yabancılar... Ama projeyi yapış şekillerinden kalitelerini belli ediyorlar (kanımca).


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Temmuz 30, 2016, 13:25:41 ÖS
Speaker mount bölümü ile devam ediyoruz.

Elimde daha önce kullandığım home theatre siseminden çıkma speakerlar var. Onları kullanacağım. İki speaker takacağım ama mono olacak. Elimdeki speakerlar 4ohm, neo geo için 8ohm olması gerekiyor. İki speaker'ı seri bağlayacağım. Bu arada ufak bir not. Speakerları seri yada paralel kullanacaksanız mutlaka kutuplarına dikkat edin. Eğer ters olurlarsa, sesler ters fazlı çıkacak ve kabin içerisinde birbirlerini zayıflatacaklardır.

Neyse, speaker paneline freze ile cep açıp speaker boyutunda daire deleceğiz. Gene CNC de yapacağım. Çizimi tamamlıyoruz:

(http://i.hizliresim.com/kvNdoD.jpg) (http://hizliresim.com/kvNdoD)

Kesim tamalandı, hiç fena olmadı:

(http://i.hizliresim.com/6nAWA0.jpg) (http://hizliresim.com/6nAWA0)

(http://i.hizliresim.com/bbz7NZ.jpg) (http://hizliresim.com/bbz7NZ)

Gayet güzel oturdu yerine:

(http://i.hizliresim.com/kvNdVq.jpg) (http://hizliresim.com/kvNdVq)

Hemen paneli yerine sokup vidalıyorum. Bu önceden planlama işi çok iyi oldu. Sanki ikea mobilyası yapar gibi her delik olması gereken yere oturuyor. Hızlıca bitiyor montaj:

(http://i.hizliresim.com/1dQO8B.jpg) (http://hizliresim.com/1dQO8B)

(http://i.hizliresim.com/z4PoWR.jpg) (http://hizliresim.com/z4PoWR)
Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Temmuz 30, 2016, 16:09:03 ÖS
Ve bugünün son adımı zira artık yorulmaya başladım.
Kontrol paneline başlıyoruz.

Öncelikle panel destek profillerini kesiyoruz, bunlardan iki tane lazım;

(http://i.hizliresim.com/5V5Bg5.jpg) (http://hizliresim.com/5V5Bg5)

Yerlerine yapıştırıp, vidalıyoruz.

(http://i.hizliresim.com/v41qpr.jpg) (http://hizliresim.com/v41qpr)

Kontrol paneli destek ahşabını yerine yerleştirip kontrol ediyoruz. Fena olmadı. Ama daha freze işleri var.

(http://i.hizliresim.com/1dQXG5.jpg) (http://hizliresim.com/1dQXG5)

Hemen kontrol paneli çizmine geçiyoruz. Kabin bire bir replika olmadığı için kontrol paneli tasarımını da kendi zevkime uygun yapıyorum. Bu çizimde sol üst köşede oyun seçme ekranı olacak.

(http://i.hizliresim.com/6nA0NE.jpg) (http://hizliresim.com/6nA0NE)

Bu çizimi baz alarak panelde kesilmesi ve oyulması gereken yerleri belirleyip kesime geçiyoruz. Sonunda çıkan panel bu. Fena değil:

(http://i.hizliresim.com/PMLg77.jpg) (http://hizliresim.com/PMLg77)

Şimdi yerine yerleştirip bakıyoruz. Kabin iyice ortaya çıkmaya başladı. Bir kaç ahşap parça daha takılacak ve sonrasında alüminyum kaplama işlerine sıra gelecek.

(http://i.hizliresim.com/6nA0M3.jpg) (http://hizliresim.com/6nA0M3)

(http://i.hizliresim.com/y47XJM.jpg) (http://hizliresim.com/y47XJM)

(http://i.hizliresim.com/J2ovBq.jpg) (http://hizliresim.com/J2ovBq)

(http://i.hizliresim.com/Zdb0pz.jpg) (http://hizliresim.com/Zdb0pz)

Bugünlük hatta bu haftalık bu kadar ...
Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Temmuz 30, 2016, 17:37:11 ÖS
Eline sağlık çok güzel bir çalışma


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: supremenothing üzerinde Temmuz 30, 2016, 22:13:02 ÖS
abi eline sağlık çok iyi gidiyor gördüğüm kadarıyla...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 01, 2016, 08:18:03 ÖÖ
Boyama için fikir ihtiyacım var. Şöyle ki yan panelleri dijitalcide sticker bastırarak kaplamak istiyorum. Ama sticker yapıştırmadan önce yüzeyi pürüzsüz hale getirmek lazım. Tecrübesi olan varsa, bu konuda ne yapılması daha doğru olur?

Macun-zımpara-macun-zımpara şeklinde pürüzsüz hale getirmek mi uygun? Yoksa önce ahşap koruyucu atıp üzrine vernik atıp zımpara yapmak mı daha uygun?

Bunun haricinde özellikle iç kısımlarda kalan çok az miktarda ahşap bölgeye de mat siyah boya atacağım. Örneğin speaker paneli, ekranın sağ sol iç kısımda kalan bölgeler gibi. Diğer açık yerler ve kontrol paneli zaten kendinden boyalı aliminyum panel kaplı olacak.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Cengiz Demir üzerinde Ağustos 01, 2016, 09:06:14 ÖÖ
Kabini görünce aklıma şu bilmece geldi.

Küçücük, fıçıcık.

Gayet güzel gidiyor çalışma. :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 01, 2016, 09:55:03 ÖÖ
boya konusunda henüz tecrübe etmedim ama benim okuduklarım ile
eğer ahşapta pürüz fazla ise önce zımpara ile uygun hale getirilmeli
ahşap koruyucu ile ahşabın koruması ve doyması sağlanıyor
sonrasında zımpara atıp yüzey prüzsüz duruma getirilip
2 kat sprey boya ile tüm kabine astar uygulayabilirsin
sonra mat siyah bölgeleri yine sprey boya ile 3 kat boyarsın
yan panallere de folyo kaplarsın işlem tamamlanmış olur
sprey boya kullandığın zaman katlardan sonra zımpara yapmıyorsun
onun için sprey öncesinde yüzeyin hazırlanması önemli
sprey boya da katlar arası 10dk beklemek kafi oluyor
boyayı çok yakından yada çok uzaktan uygulamamak gerekiyor
çok yakın olursa akma yapar çok uzak olursa boya tutunamaz
yere paraler düz hatlar şeklinde spreyi kaydırarak boyayın
birde katlkarı atarken her yerin mükemmel kapanmasını sağlamanıza gerek yok bazı yerler daha az boya almış gibi görünsede sonraki katları vururken oralar da kapanacaktır


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Samurai üzerinde Ağustos 01, 2016, 11:01:24 ÖÖ
Eğer bu kabini ben yapmış olsaydım (Nerdeee o gunler)

Ben kabini sade bırakırdım siyah boya vs ile kaplardım yada boyardım yanlara mavi renk SNK sticker ları yapıştırdım 2 yanada on tarafada NEO GEO sticker yapıştırirdim....

Tekrar dan kolay gelsin mükemmel gidiyor.....


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 01, 2016, 17:35:02 ÖS
evreno, teşekkürler. Bunu deneyeceğim bakalım.

Bu arada şu başından beri bahsetmiş olduğum alüminyum kaplama işini pratikte denemek istedim. Sonuçlar aşağıda.

İlk deneme için küçük bir parça olan kontrol paneli ile başlamak istedim. Bu arada kontrol paneli tamamen değişecek, yeniden yapacağım. Bunu sonra açıklarım. Bu panel sadece teoriyi test etmek için yapıldı.

Öncelikle autocad ile yapacağımız panelin profil görüntüsünü alıyoruz. Kıvrımlı bir bölüm olduğu için buraya ayrıca dikkat etmemiz gerekiyor. Kıvrımlı bölümün dış uzunluğunu programa hesaplatıp, tüm panelin açık görünümünü çiziyoruz.

(http://i.hizliresim.com/6n3dlP.jpg) (http://hizliresim.com/6n3dlP)

Bu arada paneli tersten çiziyoruz. Çünkü kesimi arkadan yapacağız. Bunun sebebi ise, kıvrımlı olan bölümde çizmiş olduğumuz sarı çizgileri tam kemyecek olmamız. Panelin kalınlığı 4mm ama bu sarı çizgileri sadece 2.5mm derinlikte oyacağız. Bu sayede içe doğru kıvrılabilir olacak panel.

(http://i.hizliresim.com/1dzqYj.jpg) (http://hizliresim.com/1dzqYj)

Kesim sonrası elimizdeki panel bu. Dikkat edilirse sarı çizgilerin olduğu yerler sadece oyuk.

(http://i.hizliresim.com/dbYm2D.jpg) (http://hizliresim.com/dbYm2D)

Panelin ön yüzü kırmızı, ama üzerinde sonradan sökülecek koruma filmi var. Bükmek için çizik attığımız yerden kıvrılabileceğini test etmek için hafifçe büküyorum. Gayet güzel şekil alıyor.

(http://i.hizliresim.com/6n3d80.jpg) (http://hizliresim.com/6n3d80)

Daha iyi ifade edebilmek için bir profil fotosu:

(http://i.hizliresim.com/0DO9NY.jpg) (http://hizliresim.com/0DO9NY)

Ve sonuç. İnanılmaz güzel ve sağlam oldu. Gerçek panelde bir de bunun üzerine folyo ile Neo Geo logosu kaplayacağım.

(http://i.hizliresim.com/dbYmkp.jpg) (http://hizliresim.com/dbYmkp)

(http://i.hizliresim.com/0DO9DL.jpg) (http://hizliresim.com/0DO9DL)

Bence diğer tüm panel olarak planladığım yerleri bu şekilde yapabileceğim. Hiç soru işareti kalmadı kafamda.

Gelelim kontrol panelini neden yeniden yapacağıma. İki gündür hayali oyunlar oynayarak test ediyorum ve butonların yerleşimi hiç ergonomik gelmedi bana. Ayrıca butonlar bir tık daha yukarı alınmalı. Çünkü panel mini olduğu için bilek birazcık boşta kalıyor. Bu konularda biraz kılım. Yeniden çizeceğim bu paneli komple. Biraz daha gerçek ölçülerine sadık kalmam gerekiyor sanırım...Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Enson üzerinde Ağustos 01, 2016, 18:36:43 ÖS
Butonları ilk gördüğümde bende bunu düşündüm. Bileğimi koymadan rahat olamam demiştim, sonra tabi herkesin bu durumda ölçüsü farklı dedim. Bu kıl olma konusunda katılmıyorum, yada bende öyleyim.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 01, 2016, 18:43:16 ÖS
İşin kötüsü artik paneli daha büyütemem. Bu ölçü ile butonları ileri alınca da bu sefer üst kısımdaki grafik olarak siyah renkli bir bant olan bölge var oraya taşacaklar. Nasıl bir çözüm bulacağım bilemiyorum henüz...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 02, 2016, 11:11:24 ÖÖ
planlara baktığımda ben de düşünmüştüm ama bu detayda plan yaptığını görünce muhakkak simule etmişsindir diye dile getirmemiştim
bilek kısmının payı önem arz ediyor çünkü oyun oynarken uzunca zaman geçireceksin başında rahatsızlık vermesi keyfini kaçırabilir
diğer bir düşüncem alüminyum panelin işlenmiş hali güzel görünüyor
fakat aşağı kısımdaki vidalar açıkçası hoş görünmüyorlar
eğer senin için sorun olmayacak ise panelin altını uzatıp kabinin altına girecek şekilde 90 derece bükerek alttan vidalama yapabilirsen daha güzel olur fakat bu işlem için kabinin alt kısmını biraz frezelemek gerekecek, kontrol panelin üstüne gelen kısım vidalı olacakmı bilmiyorum resimlerde vida görünmüyor eğer vida olacaksa o kısmı da monitöre doğru uzatıp monitörün olduğu kısma bir kanal açarak içerisine girmesini sağlayabilirsin böylece yerinden kalmaz alt kısımdan da çift taraflı bant ile yapıştırırsan sağlam bir şekilde tutunabilir


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 02, 2016, 11:14:31 ÖÖ
gerçi üst kısım buton ve kontroller ile tutunacaktır zaten vidaya yada kanala gerek kalmaz sadece çift taraflı bant yeterli olabilir


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 02, 2016, 11:32:18 ÖÖ
birde aklıma geldi kabine t-molding yapmayı planlıyormusun
böyle güzel bir kabine bence kesinlikle yapılmalı
çünkü çok daha şık gösterecektir
eğer böyle bir düşüncen varsa, elimde restore edeceğim kabinim için aldığım bir top siyah t-molding var ne kadar ihtiyaç duyuyorsan kesip gönderebilirim


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 02, 2016, 12:19:48 ÖS
planlara baktığımda ben de düşünmüştüm ama bu detayda plan yaptığını görünce muhakkak simule etmişsindir diye dile getirmemiştim

Yok malesef o kadar detaya inmedim. Bazı yerleri de çok hızlı geçiyorum, benim zayıf noktam, çok sabırsızım.

diğer bir düşüncem alüminyum panelin işlenmiş hali güzel görünüyor
fakat aşağı kısımdaki vidalar açıkçası hoş görünmüyorlar

Ya aslında bu vida meselesi başlı başına bir konu. Öncelikle ben bu vidaları panelde havşa yuva açıp gömme taraftarıyım. Hatta sarı renkli ahşap vidaları yerine siyah renkli vidalardan bulup takmak istiyorum, en azından daha kaliteli bir görüntü verecektir.

İşin kötüsü sadece bu panelde değil, kabinin arka ve üst kısmındaki tüm panelleri de vida ile tutturmam gerekiyor. Ben bu panelde örneğin joystick vidaları görünmesin diye panel ile ahşap arasına cep açıp montajı o şekilde yaptım. Ama her yerde bu şekilde çözüm üretemiyorum.

Bir de şimdi bu panele özel olarak, aklımdaki şu; Panel ile altındaki ahşap desteği birbirlerine kalıcı olarak vidalayıp, bu ahşap ile beraber paneli yanlardaki destek profillerine bakım için açılabilir halde vidalamak.

Yandaki destek profillerinin içine M4 ahşap dübeli gömerek, bu paneli ve destek ahşabını çıkartıp takabilmek istiyorum.

Neden sadece paneli sökülebilir yapıp altındaki ahşabı bırakamıyorum. Çünkü butonları panel ile ahşaba beraber vidaladım. Hadi ahşaba daha geniş delik delip, butonları sadece panele vidalasam bile, joystick alttaki ahşaba vidalı iken panelin çıkabilme şansı yok. Çünkü joystickin yuvarlak deliği kapatan halkası takılıyor.

Sonuçta özetle bu kısımdaki çözüme dair daha hassas bir planlama yapılabilirdi ama olmadı işte. :)

Vidalar havşa açılıp gömülse ele gelmese ama görünüyor olsa çok mu kötü olur diyorsunuz?

birde aklıma geldi kabine t-molding yapmayı planlıyormusun
böyle güzel bir kabine bence kesinlikle yapılmalı
çünkü çok daha şık gösterecektir
eğer böyle bir düşüncen varsa, elimde restore edeceğim kabinim için aldığım bir top siyah t-molding var ne kadar ihtiyaç duyuyorsan kesip gönderebilirim

Çok güzel bir konuya değindin. Başından beri bunu yapmak istiyorum. Ama parça olarak bulamadım. Bir iki yere 50mt top siparişi için teklif istedim ama hala dönüş yapan olmadı. Perakende alabileceğim bir yer varsa gidip alabilirim ama henüz bulamadım. Eğer gönderme şansın varsa çok sevinirim. (4mt kadar yeterli olacaktır sanırım.)

Bir de bu kanalı açmak için henüz uç almadım. El frezesi var. Acaba uç alıp kolay bir şekilde açabilir miyim? Ahşap çam olduğundan biraz çekiniyorum da açıkıçası.

Bir de T yerine C şeklinde bir bant gördüm. Acaba bulabilsem o daha mı kolay uygulanır? Gerçi dönüşler problemli olacaktır. Bilemiyorum açıkçası çok kararsız kaldığım bir konu oldu bu konu.

Bu arada madem konu açıldı en son yaptığım kısmı da paylaşayım.

Arkadaki power girişi, açma kapatma butonu, sigorta ve ek kontrolcü girişinin olduğu paneli yaptım en son.

Power ile ilgili olarak elimde hazırda varolan şu parçayı kullandım. Bu parça hem power girişi, hem sigorta, hem power switch hem de emi filtre içeriyor. Yani bunu monte etmekle kompak bir çözüm üreteceğiz.

(http://i.hizliresim.com/4lE8PY.jpg) (http://hizliresim.com/4lE8PY)

Hemen ölçüleri kullanarak arka panlein alt kısmını çiziyoruz. Aynı zamanda ikinci kontrolcü için D-SUB15 soket yerini de planlıyoruz.

(http://i.hizliresim.com/l1M9Wp.jpg) (http://hizliresim.com/l1M9Wp)

Burada yeşil olan çizimler ahşap mor olan alüminyum kesilecek.

Yapı şu şekilde olacak, arkada ahşap panel, önde alüminyum panel ve arada bu parça sandwich olacak. Bunun için ölçülere uygun olarak panele cep açıyorum. Panel kırmızı renkli görünüyor ama bu kırmızı renkli taraf arkada kalan kısım. Ön yüzeyi siyah. Kabinin yan panelleri kırmızı orta kısmı siyah olacak.

(http://i.hizliresim.com/9LnEm9.jpg) (http://hizliresim.com/9LnEm9)

Parçayı yerleştiriyoruz ve tam oturuyor.

(http://i.hizliresim.com/L3BEl1.jpg) (http://hizliresim.com/L3BEl1)

Ön görünüm:

(http://i.hizliresim.com/9LnEY3.jpg) (http://hizliresim.com/9LnEY3)

Şimdi zor kısım, bu parçalar için ahşapta dekopaj ile oyuk açacağız. Bunu CNC ile açamıyorum çünkü parça önceden kesilmiş durumda. Önceden kesilmiş bir parçayı CN de koordinatlamak çok zor. Benim CNC de de bu kadar gelişmiş bir teknoloji yok. Elle açacağız...

(http://i.hizliresim.com/l1M94b.jpg) (http://hizliresim.com/l1M94b)

Kesim bitiyor, test etmek için yerine yerleştiriyoruz, fena olmadı. Ahşapda bir miktar pay kaldı bu kısım arka kapağın vidalanabilmesi için gerekli. Hata değil yani.

(http://i.hizliresim.com/R3WB81.jpg) (http://hizliresim.com/R3WB81)

(http://i.hizliresim.com/AJ9gN0.jpg) (http://hizliresim.com/AJ9gN0)Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 02, 2016, 15:47:51 ÖS
delimawi özelden kargo için adres bilgisini gönderirmisin

kabinin arkasına montajlayacağın kompozit malzeme siyah olacak sanırım
siyah ahşap vidaları var onlar ile havşa başı açarak vidalama yaparsan kötü gözükmeyecektir

joystick ve butonların konumunu biraz daha yukarı almak için oyun seçimi yapılan LCD yi start butonunun yanına taşıyabilirsen joystick için alan açılmış olur

c kanal iyi durmuyor bende bakmıştım ona en iyisi t kanal
kabin nispeten küçük olduğu için elinde dremel varsa biraz itina ile yavaş yavaş keserek kanalı açabilirsin, öncesinde atık parçalarda biraz alıştırma yapmak lazım

kontrol panelde öne koyduğun vidaları bence aşağı taşı siyah da olsa yine sırıtır, az biraz uğraş ile alt kısmı traşlayıp içe bükersen fıstık gibi olur, plana biraz daha detaylı baktım monitör altında boşluk bırakmışsın panelin ucunu az uzun tutup oranın içerisine sokarsan üst kısım da oradan destek almış olur

panelin durumu için ise şu yapılabilir belki
paneli yan destekleri üst ile vidalayıp üzerine kompozit paneli sabitlersen buton ve kol da takılı şekilde bir arada duracak şekilde olurlar yan destekleri kabinin yan yüzeylerine sabitlemeden kontrol paneli yerine yerleştirip kabinin altından iki tarafa da 3 er vida ile vidalarsan bence sıkıntı olmaz vidalar için ahşap dübeli ile yap istediğin kadar söküp takabilirsin, kompozit malzemeyi de alttan vidalarsan çok sıkı şekilde tutacağı için sorun kalmaz


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 02, 2016, 16:04:47 ÖS
kontrol panelin destek aldığı kısımları yan yüzeylere tutkal ile yapıştırmıştın onu sökmek ile uğraşmadan ona yaslanacak şekilde ek parçalar ile de yapabilirsin aslında
hatta bu şekilde vidaları sıkıştırdığında panel mevcut yapışık olan yüzeye de dayanacağı için daha sağlam durur


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Özgür Dereli üzerinde Ağustos 02, 2016, 16:41:58 ÖS
İlker üstad bartop kabin projesi çok güzel gidiyor sonucu sabırsızlıkla bekliyorum
+1 lehimli
+1 lehimsiz
😂


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: AmigaMan üzerinde Ağustos 02, 2016, 17:33:33 ÖS
1 tane montajlı olsun


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Özgür Dereli üzerinde Ağustos 02, 2016, 17:52:22 ÖS
1 tane montajlı olsun
Bu daha mantıklı oldu
1 montajlı
1 demonte


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 02, 2016, 18:03:38 ÖS
@evreno,

Buton ve joystick yerleşimi ile ilgili olarak aslında benim aklımdaki şöyle birşeydi. İnternette gezen bir layout var:

(http://i.hizliresim.com/AJ9kZv.jpg) (http://hizliresim.com/AJ9kZv)

Buna olabildiğince yakın bir layout olsun istediğimden bu formatı korumak istedim. Yapmak istyediğim şey de kabaca şu:

(http://i.hizliresim.com/0DYB2Z.jpg) (http://hizliresim.com/0DYB2Z)

Son hali değil tabiki ama mantık olarak üst kısımdaki siyah barı korumak istedim benim tasarımda. Şimdi butonlar yukarı çıkınca bu formatı bozmam gerekiyor. Ona biraz canım sıkkın ama yapacak birşey yok. Panel de özgün tasarım olacak.

Paneli alta kıvırma noktasında demin bir deneme yaptım. Öncelikle kompozit panel zaten kıvrılınca kıvrık kalmak yerine düz hale gelme eğiliminde oluyor. Bu sayede, söylediğin yöntem şu şekilde uygulanabilir görünüyor.

Dediğin gibi monitör altında panelin girebileceği kadar bir boşluk var. Paneli biraz uzatıp buraya takabiliyorum. Altta da eğer becerebilirde freze ile kanal açılabilirse paneli alta kıvırabilirim.

Çıkartmak için vidalar söküldükten sonra, hafifçe paneli hafifçe öne doğru kastırıp sökmek mümkün.

Montajlı hali:

(http://i.hizliresim.com/MJOvWk.jpg) (http://hizliresim.com/MJOvWk)

Çıkartırken:

(http://i.hizliresim.com/NEz1WQ.jpg) (http://hizliresim.com/NEz1WQ)

Yan paneller malesef dediğin gibi tutkal + vidalı. Artık sökülmez onlar. Ayrıca ek bir destek parçası yapmaya da gerek yok bence. Bu şekilde alttan 3 vida atarsam oldukça stabil olacak.

Şimdi işin zor kısmı. Bakalım bu alttali yarığı el frezesi ile açabilecek miyim. Biraz korkuyorum açıkçası ama deneyeceğim.

Son olarak bu kabinin montajlı lihimli vb hali biraz zor da, şu birkaç detay da netleşince tüm planı CNC de kestirilebilir şekilde dxf olarak paylaşacağım. Yapmak isteyenler belki ufak tefek değişiklikler ile uygulayabilirler.


Panelin yanlış versiyonunu paylaşmışım. Benim örnek aldığım bu idi:

(http://ci-cdn.23bits.com/_s/7/166/si-130924134313-960.jpg)

NOT2: Acaba freze ile yarık açmak yerine paneli boğrudan alta mı kıvırsam. Zaten yaklaşık 5mm yüksekliğinde 4 tane kaydırmaz ayak takacağım. Ama gene de freze ile kanal açmak daha güzel çözüm...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 02, 2016, 18:16:37 ÖS
ok planladığın şekilde bence de sıkıntı olmaz
ek olarak şu şekilde bir kapak tutucu ile kontrol panelin üst kısmının yan yüzeylere daha sıkı tutunmasını sağlayabilirsin iki tarafa da 1 er tane konulabilir

(https://www.evaks.net/image/cache/data/plastikcitcit-192x240.jpg)

geçme olan kısım panelin üst kısmına yuvarlak tutanak ise yan yüzeye montajlanabilir

yan tutacakların arkasını traşlarsan sökme takma işleminde daha az kasılma olabilir belki bilmiyorum

(http://i.hizliresim.com/o7bkNm.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 02, 2016, 19:02:04 ÖS
@delimawi kontrol panelin derinliği nedir
resimlere dikkat ediyorum çok dar da durmuyor
rahatsız etmek için
ölçüsünü söylersen kendi kabinlerim ile kıyaslamak istiyorum
panelin ölçüsü, kol mili ile panel altı mesafesi, butonlar ile panel alt mesafesi
uzun zamandır elin arcade makinaya değmedi ise ondan dolayı da rahatsız etmiş olabilir :)
bir süre sonra oynadıkça alışıyor tekrar eller bende de olmuştu onun için sordum


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 02, 2016, 21:03:56 ÖS
Aslında ben bu ölçüde bir kabin için oldukça derin tuttuğumu düşünüyordum. Çizerken iki kere derinliği arttırdım. Şu anda evdeyim ölçuler yanımda yok yarın gönderirim net ölçüleri. Sanırım panelin alt kısmı kıvrımlı olduğu için biraz yanıltıyor...

Bu arada çok haklısın en az 15 yıldır kabine elim değmedi.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 03, 2016, 09:38:22 ÖÖ
@evreno, paneli ölçtüm. Toplam derinlik 20cm ama son iki santimlik bölümünde kıvrım var yani 18cm düz sonra kıvrım başlıyor.

(http://i.hizliresim.com/db1doV.jpg) (http://hizliresim.com/db1doV)

Joystick mili alt noktasından itibaren 7.5cm sonra eğim başlıyor. Toplam mesafe yaklaşık 9cm.

Diğer ölçüler de aşağıda.

(http://i.hizliresim.com/r9AkgN.jpg) (http://hizliresim.com/r9AkgN)

(http://i.hizliresim.com/VYknln.jpg) (http://hizliresim.com/VYknln)

Buton merkezleri arası da yaklaşık 4cm.

(http://i.hizliresim.com/7vlno5.jpg) (http://hizliresim.com/7vlno5)

Sende gerçek kabin varsa bana referans olacak ölçüleri verebilir misin?

Joystick mili ile alt nokta, butonlar başlangıcı ile joysitck arası yatay mesafe ve en alt butonun altından itibaren panel bitişşine kadar olan mesafe.

Bir de senin kabinler de de eğim var mı panel bitişinde?

EDIT: Bir de bugün dışarı çı9kıp malzeme alacağım. Bana göndereceğin bant için kaç mmlik yarık açmam gerekiyor? Bulabilirsem freze ucu alacağım da.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 03, 2016, 12:29:34 ÖS
Işık Kutusu

Bu bölümün yapımı için öncelikle ışık kutusuna yerleştireceğim şerit ledleri takacağım paneli çiziyorum. Kırmızı olan yerlerden kesilecek, sarı olan çizgilerden kıvrılacak.

(http://i.hizliresim.com/AJ9dLp.jpg) (http://hizliresim.com/AJ9dLp)

Kesim sonrası kulakları kıvırıyoruz. Burada ham alüminyum rengi tercih ettim, ışığı daha iyi yansıtır düşüncesi ile. Ama sanırım beyaz olsa daha iyi olacakmış.

(http://i.hizliresim.com/Zd8PEZ.jpg) (http://hizliresim.com/Zd8PEZ)

LED leri diziyoruz. Burada power led kullanmadım. Hem gereksiz ısı kaynağı olacaktı hem de çok parlak olmasını istemedim.

(http://i.hizliresim.com/aEVb15.jpg) (http://hizliresim.com/aEVb15)

Yerine yerleştiriyoruz ve enerji veriyoruz. LED ler güzel yanıyor. 12v üzerinden 500mA çekiyor. Buna göre bir güç kaynağı ekleyeceğiz kabin içerisine.

(http://i.hizliresim.com/Zd8POZ.jpg) (http://hizliresim.com/Zd8POZ)

Acaba homojen ışık verecek mi? Zira yer darlığı sebebi ile kutunun derinliği sadece 4cm. Hemen önüne denemek için beyaz A4 kağıdı kesip yerleştiriyorum. Işık oldukça homojen. LED ler belli olmuyor.

(http://i.hizliresim.com/l1M6OX.jpg) (http://hizliresim.com/l1M6OX)

Bittiğinde bu bölüme beyaz pleksiglas üzerine folyo kaplama logo gelecek. Bu kısıma sadece NEO GEO yazmayı planlıyorum. Kabin çok oyunlu olduğu için oyun görseli koymak istemiyorum...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 03, 2016, 13:08:29 ÖS
@delimawi akşam eve geçtiğimde ölçüleri bildiririm
tmolding için kaç mm lik kanal açılması gerekiyor net bilmiyorum
onun da akşam ölçüsünü verebilirim sana


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: varol üzerinde Ağustos 03, 2016, 13:43:50 ÖS
Merhaba, tam boylu kabinimden örnek çeşitlilik olması adına.

(http://i.hizliresim.com/AJ9ljq.jpg) (http://hizliresim.com/AJ9ljq)

(http://i.hizliresim.com/5VZOjd.jpg) (http://hizliresim.com/5VZOjd)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 03, 2016, 14:07:35 ÖS
@varol, benim panelin derinliği fena değilmiş o zaman. Uzun zamandır gerçek kabin görmediğim dokunmadığım için herhalde bana dar geldi. Gene de paneli yenileyeceğim. Bir miktar daha ileri alma niyetim var ...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Ağustos 03, 2016, 14:23:14 ÖS
Benim NeoGeo kontrol panel yüzey derinlik ölçüsü 27cm (+kavis)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Ağustos 03, 2016, 14:31:26 ÖS

EDIT: Bir de bugün dışarı çı9kıp malzeme alacağım. Bana göndereceğin bant için kaç mmlik yarık açmam gerekiyor? Bulabilirsem freze ucu alacağım da.


Kanal açmak için freze ucu bulamazsın (ben bulamamıştım). Matkap'a takılan türde olanlar var onlar da freze hızlarına göre tasarlanmadıklarından sağlıklı olmaz (kırılıp şarapnel etkisi yapabilirler - ambalajında yazar zaten frezede kullanma diye).

Yerli yumuşak geçmelerin geçeceği delik kalın 4mm civarında. Yurtdışından gelen t-molding kanalları daha dar, 2-3 mm civarı.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 03, 2016, 14:46:53 ÖS
Kanal açmak için freze ucu bulamazsın (ben bulamamıştım). Matkap'a takılan türde olanlar var onlar da freze hızlarına göre tasarlanmadıklarından sağlıklı olmaz (kırılıp şarapnel etkisi yapabilirler - ambalajında yazar zaten frezede kullanma diye).

Yerli yumuşak geçmelerin geçeceği delik kalın 4mm civarında. Yurtdışından gelen t-molding kanalları daha dar, 2-3 mm civarı.

Bu konuyla alakalı yazdığın yazıyı okumuştum, matkap için olanını almamak zaten zaten kalımın bir köşesinde duruyordu.

Bu iş en sıkıntılı kısım sanırım. Demin artık parçalar üzerinde dremel ile denedim, oluyor ama çok uzun sürecek sanırım. Çünkü dremel bıçağı ince, 1-1.5 mm kadar yarık açıyor ve çok yavaş ilerleyebildim.

Frezemin ucuna sadece denemek için 5mm lik dik uç taktım. Bir de aparatı var ona destekleyip yarık açmayı denedim, sonuç başarısız. Hatta foto atayım:

(http://i.hizliresim.com/Zd80da.jpg) (http://hizliresim.com/Zd80da)

(http://i.hizliresim.com/4lE50G.jpg) (http://hizliresim.com/4lE50G)

Acaba gene bu yöntemle daha ince uçla daha dikkatli yapsam olur mu?

Olsa bie gene içbükey yerlere girme şansım yok. Keşte TR de freze ucu olsaydı bu kanal için.

Galba dremelle saatlerce uğraşmaktan başka çare yok.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Ağustos 03, 2016, 14:59:38 ÖS
a) Dremel + freze aparatı + ahşap kesme diski ile 2 tur (2mm + 2mm)
b) T-molding.com => 2-3 feet t-molding + freze diski

Ne yaparsan yap, boya/kaplama işine geçmeden önce çözmen lazım o işi. Sonra yapamazsın.

Bir de forumda bi arkadaş yakın zamanda mahallesindeki köşebaşı hırdavatçısından t-molding için kanal açma disk aldığını yazmıştı. Adını hatırlamıyorum.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 03, 2016, 16:24:27 ÖS
@Azul almıştı üstad

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=11708.45 (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=11708.45)
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=11708.60 (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=11708.60)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 03, 2016, 16:30:47 ÖS
Sizce bu uçla açılır mı kanal?
Lamba bıçağı diye geçiyor adı, ne işe yarıyor ki lamba bıçağı denilen uçlar?
http://www.gozdenalbur.com/4-mm-LAMBA-BICAGI-NO3A-3-12-mm-saftli,PR-7300.html (http://www.gozdenalbur.com/4-mm-LAMBA-BICAGI-NO3A-3-12-mm-saftli,PR-7300.html)

EDIT: Başka yerlerde CAM Bıçağı olarak da geçiyor...
http://adzkesicitakim.com/products/detail/35/4/115/cam-bicagi-4mm.html?&page=4


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 03, 2016, 16:48:59 ÖS
evet açılır ilk link de bulunan ürün 4 mm görünüyor doğru ölçüde yani


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Ağustos 03, 2016, 16:52:32 ÖS
Bence yerli T-molding'ler için (yumuşak geçmelerin T genişliği 4mm) olur sanırım. Elindeki frezenin ucuna uygun ebatta olmasına dikkat etmen lazım.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: AmigaMan üzerinde Ağustos 03, 2016, 20:38:24 ÖS
Azul arkadaşımız hocam bende sipariş ettim.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 03, 2016, 20:53:46 ÖS
OkBaby kabin kontrol panel
Boy: 22cm
Kol sapı ile alt arası: 9,5cm
2 sıra butonun üst olanın alt hizası ile alt arası: 10,5cm
Alt buton ile alt arası: 6,5cm
Butonların merkezleri arası: 3,7cm

Yerli üretim kabin kontrol panel
Boy: 24,5cm
Kol sapı ile alt arası: 10,5cm
2 sıra butonun üst olanın alt hizası ile alt arası: 12,5cm
Alt buton ile alt arası: 8cm
Butonların merkezleri arası: 4,6cm

Yerli üretim t kenar 3mm yarık genişliği var
Kanalı 2mm açmak lazım sanırım yoksa sıkışmaz

Kanal açmak için önce atık bir malzeme ile deneyip ölçüyü belirleyerek ilgili ucu al istersen


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 03, 2016, 21:26:50 ÖS
Tesekkur ederim evreno. Paneli yeniden cizerken bu olculeri de giz onunde bulunduracagim. Ben de zaten nalburlarda o uclari bulamadim. Dremel icin 2mm lik ahsap kesme diski bulabildim. Artik parcada deneyecegim. Umarim is gorur.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 04, 2016, 12:51:20 ÖS
Monitor Çerçevesi

Evet, nisbeten kolay bir konu aslında. Çerçeveyi pleksiglass ile yapacaktım, plan bu idi. Ama dün malzeme almak için çıktığımda, 3mm kalınlığında mdf lam levha gördüm ve fikrimi değiştirdim. Çünkü pleksiglass panel çok parlak olacaktı. Ben çerçeve kısmının mat olmasını istiyordum, bu paneli kullanmayı düşündüm. Eğer zaten istediğim gibi olmaz ise tekrar yapması kolay bir parça.

Autocad ile ölçüleri çıkartıp, kabin üzerinde ölçü alıp son durumu kontrol ediyorum öncelikle. Zira ara parçalar montaj esnasında 1-2mm kaymış sapmış olabilirdi. Ama ölçülerde bir değişiklik görmedim, aynı planda olduğu gibi kesilecek parça.

Ancak bu noktada bir detay eklemeye karar verdim. CNC de öncelikle çerçevenin iç kısmını kesip çıkarttım. Sonra CNC koordinatlarını hiç bozmadan ucu değiştirip aynı iç kısmı kestiğim iz üzerinden bir daha geçtim.

Uç bu, bu ucu çok önceleri almıştım ama kullanma fırsatım olmamıştı. İlk kez böyle birşey deniyorum.

(http://i.hizliresim.com/aE937Q.jpg) (http://hizliresim.com/aE937Q)

Bu şekilde çerçevenin iç kısmına 45 derecelik bir pah vereceğim, tahminimce çok daha estetik olacak. Deneyelim bakalım...
 
(http://i.hizliresim.com/l1JjVr.jpg) (http://hizliresim.com/l1JjVr)

Tam düşündüğüm gibi oldu. İyi görünüyor. Şimdi tekrar kesme ucunu takıp dış çerçeveyi kesip paneli çıkartıyoruz. Hemen yerine yerleştirip ölçü kontrolümüzü yapıyoruz. Bu arada bir not. Çerçeveyi gerçek ölçüsünden 0.5mm her yönden daralttım. Bu sayede rahat girip çıkacak.

(http://i.hizliresim.com/VYoamv.jpg) (http://hizliresim.com/VYoamv)

Şimdi burada parçanın lam yüzeyini kullandım. Arka yüzü ham mdf olan kısım daha düz ama ön yüzdeki ağaç deseninin grenli yapısı, mat siyah boya eğer bu deseni doldurmaz ise hoş bir etki verecek. Arka tarafı dümdüz olduğu için çok parlak olabilirdi.

Bir yakın detay görünüm. Bence güzel oldu.

(http://i.hizliresim.com/god8aO.jpg) (http://hizliresim.com/god8aO)

Şimdi sıra astar ve boyama işlerinde. Önce ince su zımparası ise CNC çapaklarını temizleyip astarı atıyorum.

(http://i.hizliresim.com/jn03kW.jpg) (http://hizliresim.com/jn03kW)

Evet malesef balkonda çalışmak zorundayım, aksi taktirde boya kokusu çıkmıyor ofisten. Balkon da tozlu bir ortam ama başka çarem yok.

Astar sonrası daha belirgin olan bir kaç çapağı daha su zımparası ile temizleyip, nemli mikrofiber bez ile tozu silip iki kat siyah mat boyayı atıyorum.

(http://i.hizliresim.com/r9WMPa.jpg) (http://hizliresim.com/r9WMPa)

Henüz yapıştırmadığım için biraz havada duruyor ama sonuçtan memnunum. Tam istediğim mat siyah renk falsosuz çıktı.

(http://i.hizliresim.com/WYBkNQ.jpg) (http://hizliresim.com/WYBkNQ)

(http://i.hizliresim.com/B2JPqQ.jpg) (http://hizliresim.com/B2JPqQ)

Şimdi artık işin son aşamasına gelene kadar bu parçayı bir yerlere kaldırabiliriz.

Sonraki adım ahşap kesme diski ile t molding kanallarını açmak, yani korkulu rüyam. Artık parçalar üzerinde testler yapmaya devam ediyorum. Çok uzun sürüyor ve çok toz çıkıyor. Bakalım nasıl olacak.

Bir sonraki adımda görüşmek üzere.Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: LW3D üzerinde Ağustos 04, 2016, 13:08:08 ÖS
Heycanla bekliyoruz...Eline sağlık...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 04, 2016, 13:12:18 ÖS
Heycanla bekliyoruz...Eline sağlık...

Teşekkürler, açılışa gelirsin diye umuyorum... :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 04, 2016, 19:20:41 ÖS
Çok güzel olmuş
Kabin alt freze işini halledebildin mi?


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 04, 2016, 21:31:18 ÖS
Çok güzel olmuş
Kabin alt freze işini halledebildin mi?

Teşekkür ederim. O işe de daha girişemedim. Bu kadar geldim batırmayayım diye dikkatli ve sakin yapacağım o işi.

Şimdilik iç çıtaları falan taktım. Arka ve üst kapağı hazırlıyorum. Yeni kontrol panelini çizdim gibi. Tmolding ve dediğin freze işi de bitince tüm ahşap ve kesim işleri bitmiş olacak. Artık boyama ve kablolamaya geçeceğim.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 04, 2016, 23:23:55 ÖS
Elinde dekupaj testere yada el testeresi varsa kabini ters yatırıp freze kenarlarını önce testere ile ilgili derinlikte kesip sonrasında freze yaparsan kenarlarda taşma olmadan freze yapabilirsin

Yada Dremel ile daire testere kullanarak da kesilebilir


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 04, 2016, 23:28:49 ÖS
Dekupaj var da, bıçak kesme derinliğini nasıl ayarlayacağım. Çok derin kesmez mi? Bir de dekupaj kullanma özürlüyüm. Ne zaman elimi atsam hep bir noktadan sonra bıçak eğimli gitmeye başlıyor. Yani kesme yüzeyine 90 derece tuttuğum halde kesilen yüzey 90 derecede sabit kalmıyor.

Dekupaj dandik birşeydi. Gittim dewalt'ın iyi bir dekupajını aldım. Pandül özelliği falan da var.

http://www.hepsiburada.com/dewalt-dw341-550w-dekupaj-testere-p-HRKLDW341?magaza=Hepsiburada&utm_source=pc&utm_medium=akakce&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.8.5 (http://www.hepsiburada.com/dewalt-dw341-550w-dekupaj-testere-p-HRKLDW341?magaza=Hepsiburada&utm_source=pc&utm_medium=akakce&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_term=k&wt_pc=akakce.c.k.pc&v=1.8.5)

Bir deneme kesimi yaptım onda da durum aynı. Kısaca sorun bende :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 04, 2016, 23:30:04 ÖS
Ama dremelin ahşap kesme diski ile çizebilirim, bak bu olur ...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 05, 2016, 10:28:22 ÖÖ
Ahşap çıtalar ve Üst kaplama ...

Aslında bu adımları dün yaptım ama post edemedim.

Ahşap işlerinin kolay olan kısımlarını tamamlamaya devam ediyoruz. Kaplama ve kapakları vidalayacağımız çıtaları kesip vidalıyorum.

(http://i.hizliresim.com/Gz6OLb.jpg) (http://hizliresim.com/Gz6OLb)

Birkaç detay, bu arada ufak ufak kablolama da başladı.

(http://i.hizliresim.com/ZdvPG3.jpg) (http://hizliresim.com/ZdvPG3)

(http://i.hizliresim.com/qB6Z7Z.jpg) (http://hizliresim.com/qB6Z7Z)

Evet, şimdi üst kaplamayı yapacağız. Dediğim gibi aslında dün yaptım, şimdi yapıyormuş gibi post ediyorum. :D

Öncelikle plana uygun olarak yapacağımız kaplamanın profil çizimini ayıklıyoruz. Daha sonra çizim üzerinden kıvrım payları da dahil olmak üzere ölçü alıyoruz.

(http://i.hizliresim.com/6ngLol.jpg) (http://hizliresim.com/6ngLol)

Daha sonra bu parçanın açık halini çiziyoruz. Vida delikleri ve estetik bir havalandırma eklemeyi de unutmuyoruz. Kıvrım çizgileri kesilmeyecek sadece çizik atılacak.

(http://i.hizliresim.com/r9WoAa.jpg) (http://hizliresim.com/r9WoAa)

Parça kesimi bitince elle kolayca büküp nasıl olduğuna bakıyoruz. Vida deliklerini havşa haline getiriyoruz bu aşamada.

(http://i.hizliresim.com/o7GRGR.jpg) (http://hizliresim.com/o7GRGR)

Şimdi son olarak parçayı yerine yerleştirip, delik karşılıklarına kılavuz delikleri açıp, geçici olarak vidalıyoruz. Vidaları çok gömmedim henüz zira boyama için parça sökülecek.

(http://i.hizliresim.com/EJG47B.jpg) (http://hizliresim.com/EJG47B)

Hiç fena olmadı. Hatta beklediğimden iyi oldu bu kısım.

Bu bölüme servis için sökülüp takılabilir kapak yapılacak. Bu kapak ağaç vidası ile değil, M4 vidalar ile monte edilecek ve defalarca sökülüp takılabilir olacak.

(http://i.hizliresim.com/7v9GEP.jpg) (http://hizliresim.com/7v9GEP)

Son duruma ait bir foto ve bugünlük bu kadar...

(http://i.hizliresim.com/l1JgYB.jpg) (http://hizliresim.com/l1JgYB)

EDIT: Bu arada şimdi farkettim, marquee alanının iki yanına da çıta istiyor. Oralardan ışık sızacak aksi halde...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 05, 2016, 11:02:54 ÖÖ
Sizce bu kabine side art olarak aşağıdaki gibi birşey gider mi?

(http://i.hizliresim.com/1d1AJN.jpg) (http://hizliresim.com/1d1AJN)

Yoksa hiç art koymayıp sadece logoları orjinal yerlerine yakın olacak şekilde mi tasarlasam? Benim aklımda aslında sideart kullanmak yoktu ama fena da olmayabilir belki. Nasılsa dijitalcide bastıracağım.

Bir de vektörel formatta elektronik olarak side art satan bir site var mı bildiğiniz?Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Cengiz Demir üzerinde Ağustos 05, 2016, 16:29:31 ÖS
Cicili bicili olsun :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Ağustos 05, 2016, 16:46:25 ÖS
Şuna ne dersin. :D

(http://myarcadeart.com/photobucket/dkgalpic.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 05, 2016, 16:48:51 ÖS
@simon, hah ben de bunu arıyordum işte... :P


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 05, 2016, 16:53:26 ÖS
Proje güzel gidiyor.
Kabin benim olsa sadece logoları koyardım
Ki benim de NeoGeo temalı restore edeceğim bir kabin var
daha henüz pek el süremediğim
onu yaparken sadece logo koyacağım yan yüzeye


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 05, 2016, 17:02:07 ÖS
Teşekkürler evreno. Bugün biraz kafam dağılsın diye tmolding kanal açma işine giriştim. Tam bir saatte anca tüm kabinin sadece dörtte biri bitti. Elimde dremeli hizalacak bir araç da yok. Önce kalemle çizip dikkatlice üzerinden göz kararı oyup zımpara ile iç cidarları düzeltiyorum.

Toz maskesi ve gözlük taktım ama bu iş için bone de takmak gerekiyormuş. :D

(http://i.hizliresim.com/1d18pb.jpg) (http://hizliresim.com/1d18pb)
Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 05, 2016, 17:20:40 ÖS
kaç mm açtın kanalı
benim de açmam gerekecek onun için sordum
tmolding tam oturdu mu?


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 05, 2016, 17:50:44 ÖS
Elimde 2mm lik ahşap diski var. Yarığı açtıktan sonra ölçüğüm değer şu anda 3.2mm civarı. Henüz senin kargo gelmedi. Sanırım ptesi elimde olacak. Yani açıkçası deneymedim. Ama olmaz ise, kalın zımpara ile hafif hafif girişeceğim kanala.

Kanalın bol gelmeyeceğini umuyorum.

Sen bu tmolding i nereden almıştın? Yerli mi?


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 05, 2016, 17:57:42 ÖS
evet tmolding yerli üretim
üst mesajlarımın birimde yazmıştım aslında
ölçtüğümde 3mm genişliği vardı fakat 2 mm gibi kanal açmak gerek sanırım
sıkışabilmesi için
bence diğer yerlere girişmeden kargonun eline ulaşmasını bekle istersen
İstanbul a gelmiş görünüyor fakat ne zaman eline ulaşır bilmiyorum
eğer geniş olursa o kadar emek boşa gitmesin birde
sonuçta kapatılıp tekrar açılabilir ama saatlerce uğraştığını yazmışsın


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 05, 2016, 18:01:34 ÖS
Haklısın, diyorum ya sabırsızım. :)
Ptesi gelecek sanırım. Zaten haftasonu vaktim olmayacak elimi süremem.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 05, 2016, 18:29:05 ÖS
Ama bu arada bugün bir korkulu rüyamdan daha kurtuldum. El frezesi ile bu kontrol paneli kıvrılma kanalını açtım kazasız belasız...

(http://i.hizliresim.com/r9Wq03.jpg) (http://hizliresim.com/r9Wq03)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 06, 2016, 15:40:28 ÖS
az önce tmolding için deneme yaptım
dremel in genel amaçlı kesim diski ile açtım, kahverengi olan disk
diskin kalınlığı 1mm, önce bir çizgi çizdim ve bu çizgi üzerinden giderek kanal açtım sonra disk kanalın bir yanına yaslayarak önce biraz o tarafı sora diğer tarafa yaslayarak diğer tarafı biraz daha traşladım

kanalın 3mm açılması gerekiyor
2 dar oluyor 3 tam oturuyor 4 ise bol oluyor içinden çıkıyor
3mm kanal açarsan sorun olmayacak

(https://docs.google.com/uc?id=0B8rG9Be9SBpgX05ncmNZMzJkTTQ)

(https://docs.google.com/uc?id=0B8rG9Be9SBpgX2pORVdlOTNtQkk)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 06, 2016, 21:02:19 ÖS
Ok süper teşekkür ederim. Benim kumpasla ölçtüğüm en geniş yer şu anda 3.2mm. Kanal 3 ila 3.2 arasında gidip geliyor. Sanırım sıkıntı çıkmayacak.

MDF masif den daha mı yumuşak keserken? Ben özellikle ağacın damarına veya budak kısmına denk gelmeme göre bir anda kesim çok zorlaşabiliyor.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Ağustos 06, 2016, 21:15:54 ÖS


Bir de vektörel formatta elektronik olarak side art satan bir site var mı bildiğiniz?Ben benim Pacman ve galaxian kabinlerin vector sideart'larını buradan indirmiştim. Bi bak istersen...

NeoGeo logolarını kendim vector yapmıştım...

http://vectorlib.free.fr/ (http://vectorlib.free.fr/)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 09, 2016, 18:29:25 ÖS
Aralıklı aralıklı 3 gün süren sıkıcı ve tozlu bir süreçten sonra t-moulding kanalları tamamlandı. Bir daha kabin yapmam yapsam da t-moulding i yapmam herhalde. :D Resmen bittim. Benimki yarım hatta 1/3 boy. Yavuz abi iyi dayanmış tüm kabine dremel ile girişince.

Neyse, ahşap işleri bitti. Vida delikleri ve bariz görünür olan falsolar macunlandı. Önce kalın sonra ince zımpara ile yüzey temizlendi. Önce ahşap koruyucu sonra boyanacak yerlere astar uygulandı.

(http://i.hizliresim.com/J3LLOn.jpg) (http://hizliresim.com/J3LLOn)

(http://i.hizliresim.com/6mRRNE.jpg) (http://hizliresim.com/6mRRNE)

Aslında yan yüzeyler boyanmayacak ama falsoları görebilmek için astar attım. Bu bölümlere folyo gelecek.

Bir iki yerde ahşap kusuru mevcut. Astar sonrası kabak gibi ortaya çıktı.

(http://i.hizliresim.com/ZYNNXk.jpg) (http://hizliresim.com/ZYNNXk)

Buralara kil macun mu doldursam yoksa Yavuz abinin yaptığı gibi talaş ve tutkal macunu mu uygulasam emin olamadım.

Fikirleriniz var mı?Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Ağustos 09, 2016, 19:11:34 ÖS
kil macun kullanabilirsin, hatta sade beyaz tutkal ile de doldurabilirsin bence...

Ben kabinlerde eğer delik/çatlak büyük değilse kil macun kullanıyorum. eğer yapısal bir dayanıklılık gerektiren bir yerse (örn. pinball'da topun geçtiği, düştüğü yerlerde) talaş & tutkal karışımı macun kullanıyorum.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 09, 2016, 21:09:33 ÖS
Ooo süper; geçmiş olsun darısı başıma :)
Neredeyse bitirdin kabini, darısı oyun oynamaya


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 09, 2016, 22:14:59 ÖS
@yavuzg, teşekkürler, kil macunla onarayım yarın. Kil mcunu su ile inceltiyor musun? Kutudan çıkan hali çok koyu geldi bana, su ile inceltip uyguladım vida deliklerine.

#evreno, teşekkürler ama daha çok iş var yapılacak. Boyama, stickerlar, kablolama...

Hatta çok daha önemli bir konu daha var. Yetiştirebilirsem bu gece post edeceğim... ;)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Ağustos 09, 2016, 23:06:49 ÖS
@yavuzg, teşekkürler, kil macunla onarayım yarın. Kil mcunu su ile inceltiyor musun? Kutudan çıkan hali çok koyu geldi bana, su ile inceltip uyguladım vida deliklerine.


Gerek yok. Kutudan çıktığı haliyle spatula ile sürüyorsun. Delik derinse tek seferede doldurmaya kalkma sinir oluyorsun (macun delikten çıkıyor devamlı). Derin ve geniş boşluklar için sürüyorsun 1 tur, 15-20 dk sonra kuruyor zaten ondan sonra bir tur daha sürüyorsun.

Ertesi gün tamamen kuruduğunda zımpara ile pürüzsüz hale getiriyorsun.

Yanlız küçük bir tavsiye, folyo uygulasan bile yine de astar üzerine zımpara + bir iki kat enamel (parlak) boya  tavsiye ederim.

Sebebi;

1) Folyolar ince, arkadaki pürüzleri olduğu gibi gösteriyor.
2) Folyo parlak zamine daha iyi tutunuyor.

Son olarak folyo kapladıktan sonra T-molding'i geçir. Gevşek yereleri önce silikonla sonra T-Molding yap. Püf noktası folyoyu T-Molding kanalına kadar fazla kaplayıp sonra kanaldan itibaren fazlalığı maket bıçağı ile almak. Son olarak T-Molding'i de çakınca folyonun ilerde kenarlardan atma riski de kalmıyor ;)

Ek Not: Folyoyu kenarlarda ısı tabancası ile hafif ısıtıp hafif gerdirerek yapıştır. Kıvrımlı yerleri de falçata ile yarala ki kıvrımlarda buruşmasın. (Pacman kabin yazımdaki ilgili bölümde resimleri olması lazım)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 10, 2016, 01:06:06 ÖÖ
@yavuzg, bilgiler için teşekkürler.

Veeee, karşınızda, kabin projesinin beklenen yan ürünü, HDMI64'ün küçük kardeşi, "VGA16 / NEO-GEO MVS Edition"...

Aslında başlarken kabinde daha önce prototipini yaptığım ama henüz PCB'sini bitiremediğim HDMI64'ü kullanma niyetim vardı. Sonra HDMI yada DVI yerine VGA kullanma durumu ortaya çıkınca, HDMI64'ü daha da geliştirip, VGA çıkışı da ekleyip tek bir PCB tasarımı ile işi bitirmeyi düşündüm.

Ama düşününce, hem girişler, hem de çıkışlar hatta hatta özellikler de farklı olunca, bu iş için ayrı, daha basit bir PCB yapmaya karar verdim ve VGA16 ortaya çıktı.

Öncelikle isim neden VGA16? Bu devrenin girişi aslında 16 Bit digital bir sinyal. MVS de her renk için 5'er bit ve bir de ortak olan DAK sinyali var.

Çıkış sinyali de bildiğimiz VGA 640x480. Bu sebeple aslında devre kabaca 16 bitlik bir VGA ScanDoubler.

Devrenin girişinde 16 adres hattını, MVS'nin 5V seviyesinden FPGA'in 3.3V seviyesine düşüren 32 adet gerilim bölücü direnç mevcut.

Çıkışta ise pahalı RGB encoder veya benzeri bir devre kullanmadım. Basit dirençlerle oluşturulmuş DAC katı kullandım. Zaten MVS'nin de orjinal devresinde aynı tip dirençli DAC kullanılmış.

Bu devreyi şu an için sadece NEO-GEO MVS için tasarladım. Ama iç yapısı digital sinyalin analog sinyale dönüştürüldüğü tipte olan başka konsollar için de belki kullanılabilir.

PCB Boyutları 10cm x 5cm. Ama o kadar doldu ki, doğru dürüst logo ve yazı koyacak yer bulamadım bitince. :D

HDMI64 ile VGA16 yı karşılaştıracak olursak;

HDMI64 Giriş: Analog CVBS veya S-Video (PAL veya NTSC) + Analog Stereo Ses
HDMI64 Çıkış: HDMI (Veya DVI)
HDMI64 Fonksiyonlar: OSD Menu, Scanlines, PAL Blending, Color Effects ...

VGA16 Giriş: 16 Bit 5V digital (Sadece NTSC) - Ses Yok
VGA16 Giriş: VGA
VGA16 Fonksiyonlar: Scanlines, Pixel Blending


(http://i.hizliresim.com/MkYgng.jpg) (http://hizliresim.com/MkYgng)

(http://i.hizliresim.com/kErLND.jpg) (http://hizliresim.com/kErLND)

(http://i.hizliresim.com/mEl7Y0.jpg) (http://hizliresim.com/mEl7Y0)

Prototip PCB siparişini kısmet olursa bugün vereceğim.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 10, 2016, 01:15:17 ÖÖ
@delimawi o zaman birinç :)
Proje çok iyi görünüyor
1 adet mümkünse montajlı


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 10, 2016, 01:52:07 ÖÖ
Evet, verdik bakalım siparişi. PCB Mavi olacak...

(http://i.hizliresim.com/A325bz.jpg) (http://hizliresim.com/A325bz)

@evreno, bu PCB'nin işçiliği biraz çok. 100'ün üzerinde direnç kondansatör vb var. Ama montajı çok zor olmasın diye 0805 kullandım en ufak parçayı, 0603 e girmedim hiç. Belki bunu poşet içinde kit yaparız ne bileyim. Gözüm yemiyor açıkçası tek tek elle diz. Bir de elimde çok az sayıda FPGA var.

Önce ben bir prototip dizip çalıştırayım, herşeyden emin olalım. Belki yardımcı bir arkadaş çıkar da ayrı bir sayfada bunu proje yaparız. Almak isteyenler olursa ona göre malzeme siparişi açarız. (Diyerek @simon'a da bir taş atayım... :P )

Proje olursa aklımdasın. ;)

Bu arada bunun gelmesi en az 5-6 hafta... (postada kaybolmazsa gene)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: AmigaMan üzerinde Ağustos 10, 2016, 01:54:20 ÖÖ
Ben de iki tane istiyorum


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 10, 2016, 10:09:31 ÖÖ
ok üstad;
evet biraz işçiliği fazla bir kart
programlanmış fpga sı lehimli olsa da yeterli olur bana
diğer parçaları ben montajlarım
gelişmelere göre beklemedeyim o zaman


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 10, 2016, 10:12:47 ÖÖ
programlanmış fpga sı lehimli olsa da yeterli olur bana
diğer parçaları ben montajlarım

OK, bir çıksın ortaya, o kısım kolay... ;)
Elinde MVS var mı?


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 10, 2016, 10:21:41 ÖÖ
evet 2 adet mvs var, birini konsollaştırmayı düşünüyorum
onun için istiyorum aslında
diğeri de neogeo temalı restorasyon için sıra bekleyen yerli üretim bir kabinim var onun içerisinde kullanılacak onda ihtiyacım yok crt arcade şase var onda :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: neothematrix üzerinde Ağustos 10, 2016, 11:01:56 ÖÖ

 Eğer toplu imalat düşünüyorsanız 2 adet te ben almak istiyorum lütfen


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: spunky üzerinde Ağustos 10, 2016, 11:22:01 ÖÖ
2'de bana yazın lütfen :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 10, 2016, 11:24:04 ÖÖ
E zaten prototip PCB'ler bitti şimdiden o zaman. :P
10 tane gelecek.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: LW3D üzerinde Ağustos 10, 2016, 11:32:38 ÖÖ
Bir hata yaparak facebook'da paylaştım  :P önceden lehimli diyip, paylaşmalıydım...benim hatam..benim hatam...benim... patates...

:) Çok güzel görünüyor...Tekrar emeklerin için, çaban için çok teşekkürler..


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 10, 2016, 11:36:15 ÖÖ
Bir hata yaparak facebook'da paylaştım  :P önceden lehimli diyip, paylaşmalıydım...benim hatam..benim hatam...benim... patates...

:) Çok güzel görünüyor...Tekrar emeklerin için, çaban için çok teşekkürler..

Teşekkür ederim. Yani daha sipariş falan yok ortada da yaparsam bir tane sana ayırırım tabiki. ;)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: joker_ üzerinde Ağustos 10, 2016, 13:34:47 ÖS
bir tane sana ayırırım tabiki. ;)

sağolasın kardeşim, eline sağlık :D :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 10, 2016, 13:41:13 ÖS
@joker, hatırlıyor musun bu forumda ilk seninle tanışmıştık söğütlüçeşme metrobüs durağında. Sen de yakında bir kabin yaparsın demiştin çay içerken. Haklı çıktın... :P


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: joker_ üzerinde Ağustos 10, 2016, 14:43:06 ÖS
@joker, hatırlıyor musun bu forumda ilk seninle tanışmıştık söğütlüçeşme metrobüs durağında. Sen de yakında bir kabin yaparsın demiştin çay içerken. Haklı çıktın... :P

evet abi, o zaman hayal gibi gelmişti sana :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Cengiz Demir üzerinde Ağustos 10, 2016, 17:03:13 ÖS
@joker_ hani belki, delimawi' ye, "Kabinden sonra da, bi pinball yaparsın." demişsindir. Bi hafızayı zorlasan :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Lionheart üzerinde Ağustos 10, 2016, 21:19:49 ÖS
2 Adette ben almak isterim.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: brkemreoglu üzerinde Ağustos 10, 2016, 22:55:50 ÖS
bugun yanlız oturmuş yemek yiyordum sizin projeyi düşünüyordum çalışma alanlarının fotolarını falanda paylaşmıştınız onlarıda görmüştüm. sonra dedim kendi kendime bu adam yakında 3d yazıcı yaptım diye çıkarsa hiç şaşırmam dedim :) harika ilerliyor projeniz elleirnize sağlık


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 10, 2016, 23:28:13 ÖS
Teşekkürler.

Evet 3D Printer projem de var.

Özgün tasarımı neredeyse bitti. Ama bu ara retro dünyasına derinlemesine daldığımdan uzun zamandır finalize edip başlayamadım. Benim yapacağım 3d printer DLP denilen, UV ışık ile projeksiyon yöntemi ile sıvı ham maddeyi katmanlar halinde sertleştiren bir model olacak.

Bu ara Doberman, megaOne, HDMI64, Kabin en son da VGA16 derken yarım kalan proje sayısı çok arttı. KAbin bittikten sonra artık yeni projeye geçmeyeceğim, varolanları temizleyip, 3D Printer projesine başlayacağım.

Yapacağım 3D Printer'a ait kaba tasarım bu şekilde.

(http://i.hizliresim.com/vZz2j4.jpg) (http://hizliresim.com/vZz2j4)

(http://i.hizliresim.com/G3nAG3.jpg) (http://hizliresim.com/G3nAG3)

(http://i.hizliresim.com/nEP6N5.jpg) (http://hizliresim.com/nEP6N5)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: brkemreoglu üzerinde Ağustos 10, 2016, 23:31:51 ÖS
bu kadar hızlı olmasına şaşırdım :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: perpetual_007 üzerinde Ağustos 11, 2016, 00:36:12 ÖÖ
Süper kelimesine yeni anlamlar katıyorsun.

Ben de "VGA16 / NEO-GEO MVS Edition" bir tane istiyorum. (Kayıtlara geçmesi açısından yazayım dedim :D.)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Jester üzerinde Ağustos 11, 2016, 01:19:17 ÖÖ
Olurda prototip aşamasından kalan olursa, yada daha adilane kişi başı bir adet gibi olursa bende 1 adet için talibim :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Özgür Dereli üzerinde Ağustos 11, 2016, 08:40:09 ÖÖ
Olurda prototip aşamasından kalan olursa, yada daha adilane kişi başı bir adet gibi olursa bende 1 adet için talibim :)
Olurda prototip aşamasından kalan olursa, yada daha adilane kişi başı bir adet gibi olursa bende 1 adet için talibim :)
Eğer bu şekilde olursa bende bir adet rica edebilirim


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 11, 2016, 09:36:49 ÖÖ
VGA16 ile tahminimden daha çok ilgilenen oldu. Prototipini dizelim, düzgün çalıştığını görelim, gerekirse bir topic açıp orada ön sipariş durumuna bakar topluca parça siparişi veririz. Ama dediğim gibi bu kart üzerinde çok parça var, tek tek elle dizilmesi ciddi vakit alacak bir kart. Belki kit yaparız, ya da stecil vb yaptırıp fırında birden çok kartı aynı anda lehimlemek için tecrübesi olan arkadaşlardan destek isteriz. Ben tek başıma dizgi anlamında bu talebe cevap verebileceğimi sanmıyorum.

Bu arada dün kabine macun - zımpara - astar - zımpara - ilk kat boya işlemlerini yaptım. Yavuz Abinin dediği gibi, dış kısımlara da parlak boya attım. İç kısımlar mat.

Şimdi ince zımpara - boya - su zımparası - boya adımları kaldı. Fena gitmiyor...

(http://i.hizliresim.com/VEpm6j.jpg) (http://hizliresim.com/VEpm6j)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 11, 2016, 09:45:45 ÖÖ
@joker_ hani belki, delimawi' ye, "Kabinden sonra da, bi pinball yaparsın." demişsindir. Bi hafızayı zorlasan :D

Pinball yapmayı çok istiyorum. Özellikle elektronik ve elektrik tasarımı ve kablolaması beni cezbediyor. Ama mekanik işçilik kısmında kendime güvenemiyorum. Çok aceleciyim, muhtemelen batırırım... Belki emeklilikle daha da durulunca yaparım... :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Cengiz Demir üzerinde Ağustos 11, 2016, 13:08:24 ÖS
Ben de bir projeyi daha takibe alır. Keyfile izlerdik diyordum.
Bu hızla giderseniz, emekliliğe kalmaz sanırım o proje :)


Pinball yapmayı çok istiyorum. Özellikle elektronik ve elektrik tasarımı ve kablolaması beni cezbediyor. Ama mekanik işçilik kısmında kendime güvenemiyorum. Çok aceleciyim, muhtemelen batırırım... Belki emeklilikle daha da durulunca yaparım... :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 12, 2016, 19:05:22 ÖS
Bugün bu arkadaşa dokunmayacaktım ama sabah bir arkadaşla konuşurken aklım gene kaydı. Biraz birşeyler daha yaptım.

Önceki günlerde boya işlerini bitirmiştim. Su zımparası harika birşeymiş. Neredeyse piano black olacaktı bir kaç kat daha devam etseyim, zımpara sonrası inanılmaz pürüzsüz oluyor yüzey. İnsanın daha da zımparalayası geliyor resmen.

Neyse, şimdi eksik kalan konu, yeniden yapacak olduğum panel vardı. Aynı yöntemle autocad ile çizdim, oydum, kestim.

Arka yüzü:
(http://i.hizliresim.com/VE2NXP.jpg) (http://hizliresim.com/VE2NXP)

Ön yüzü:
(http://i.hizliresim.com/9GvA2r.jpg) (http://hizliresim.com/9GvA2r)

Parçada hafif bir çizik varmış ama sorun değil, zaten üzerine sticker kaplanacak.

Kıvırınca böyle birşey oldu:
(http://i.hizliresim.com/PQvNkb.jpg) (http://hizliresim.com/PQvNkb)

(http://i.hizliresim.com/A3ZN3Q.jpg) (http://hizliresim.com/A3ZN3Q)

Şimdi alt destek ahşabını halledeceğiz. Ama elimde çam plakalardan kalmadı. Tam ölçüye göre yetecek kadar almışım. Mecburen elde olan başka bir ahşaptan yaptım. Hangi ağaç bilmiyorum ama çama göre çok daha sıkı.

(http://i.hizliresim.com/lEBp3l.jpg) (http://hizliresim.com/lEBp3l)

Bu arada farkettiyseniz eski panele göre biraz değişiklik yaptım. Öndeki deliğe jeton butonu takılacak. Bu arada başka bir detay, oyun seçme için 4 tane buton koymaktan uzun süre önce vazgeçtim. Göreceğiniz üzere tek bir delik var LCD nin yanında. Buraya bir rotary encoedr gelecek. Oyun seçmek için sağa sola çevirip, başlatmak için encoder üzerine tıklayacağız. Böylesi daha retro yada elegant geldi bana... :)

Neyse devam edelim. Joystick'i yerleştirip vidalıyoruz.

(http://i.hizliresim.com/J3dNOB.jpg) (http://hizliresim.com/J3dNOB)

Bu arada önce kompozit levhayı sonra destek ahşabını ayrı ayrı yerleştirip test ediyoruz. Fena değil, sorun yok gibi...

(http://i.hizliresim.com/QQ1NV3.jpg) (http://hizliresim.com/QQ1NV3)

(http://i.hizliresim.com/1NjB6A.jpg) (http://hizliresim.com/1NjB6A)

Şimdi artık ahşap ile levha birlikte butonlar sayesinde vidalanabilir. Gerçi sticker gelince tekrar sökülecek ama olsun, nasıl göründüğünü görmek lazım.

(http://i.hizliresim.com/1NjBpA.jpg) (http://hizliresim.com/1NjBpA)

Bu aşamada bazı ufak tefek problemler yaşadım ama hepsi halloldu. Buton deliklerini tam ölçüde açmışım, butonlar girerken sıkıntı çıkardı. Biraz traşladım. Kompozit levhanın monitör çerçevesi altına gelen kısmını gereğinden uzun yapmışım, burayı da 3mm dekupajla kestim vb...

Neyse son durum bu...

(http://i.hizliresim.com/mEqpN0.jpg) (http://hizliresim.com/mEqpN0)

(http://i.hizliresim.com/yV21Jj.jpg) (http://hizliresim.com/yV21Jj)
Artık bu proje finale yaklaşsa iyi olacak. Bu kadar uzun süren işler beni geriyor... :D
 


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 12, 2016, 19:41:08 ÖS
damalı bayrak görünmüş
finish e son metreler :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Ağustos 12, 2016, 22:42:22 ÖS
Boya ve kontrol panel harika olmuş. ;)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Ağustos 12, 2016, 22:49:16 ÖS
Süper gidiyor, şu halde bile içini tamamlasan gideri var. :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 12, 2016, 22:55:30 ÖS
Teşekkürler, dediğim gibi yanları kaplamayacak olsam iki kat daha zımpara + boya yapasım vardı. Her zımparadan sonra öyle bir kaymak gibi oluyor ki yüzey.

Yarın sabah dijitalciye uğrayacağım. Görselleri hazırladım. Malesef şöle bir sıkıntı var. Elimde vektör çizim yapacak bir program yok, kaçak program kullanmayı da pek tercih etmiyorum.

Tüm görselleri photoshop ile çok yüksek çözünürlüklü tiff olarak hazırladım. 1200 DPI.

Vektör kadar iyi sonuç almayacağımı biliyorum ama deneyeceğim bakalım, sonuçları paylaşırım.

İlk görsel marquee:

(http://i.hizliresim.com/oEnWpm.jpg) (http://hizliresim.com/oEnWpm)

Işıklandırma sadece beyaz olan kısımda görünecek. Yani beklentim bu yönde. Çünkü kırmızı bölüm de yarı transparan olursa iç çıtaların gölgesi çıkacak. Şimdi elimdeki çizim raster, vektör olmadan bu çizimi folyo kesim yapamayacak, nasıl olacak bilmiyorum. Sahibi arkadaşım, danışacağım bakalım ne önerecek. Acaba elinde rasterden vektöre alabilecek bir yazılım var mıdır folyo kesim için...

İkinci görsel kontrol paneli:

(http://i.hizliresim.com/2jv3Rq.jpg) (http://hizliresim.com/2jv3Rq)

Burada böyle bir dert yok zira tamamı sticker üzeri dijital baskı olacak. Burada da danışacağım konu, sticker basıldıktan sonra üzerine acaba selefon vb kaplama yapabiliyor mu? Zira bu görsel ellere devamlı temas edecek, zamanla yıpranır mı? Üzerine ince plaksi atmak istemiyorum çünkü panelin alt kısmı eğimli, burada pleksi çıkıntı yaparsa eli rahatsız edecek.

Son görseller yan paneller:

(http://i.hizliresim.com/0yb66Z.jpg) (http://hizliresim.com/0yb66Z)

Evet burada gene dayanamadım, metal slug adamını yapıştırdım. Ama bunun artworksüz hali de hazırda var. Belki ikisini de bastırırım. Emin değilim hala.

Çıktı kalitelerini çok merak ediyorum, bakalım nasıl olacaklar?


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Ağustos 13, 2016, 00:29:47 ÖÖ
Vektör konusunda uzman olmana gerek kalmayacak bedava bir yazılım var: Microsoft Expression Design

Ben onu kullanıyorum. Hatta istersen elimdeki *.design dosyalarını göndereyim sana. Tüm NeoGeo logoları ve kontrol panel (tabii ki benimki iki kişilik olan) vektör olarak var elimde.

Dosyayı acrobat PDF olarak export ediyorsun (ki içi hala vector kalıyor) sonra baskıcı onu açıp istediğini yapıyor. Ben kabini kırmızıya boyayıp sadece logoları lazerle beyaz folyodan kestirmiştirmiştim mesela...

Folyoyu koruma konusuna gelirsek;

a) dış mekan solvent baskı yaptırırsan (UV baskı da deniyor) güneş ışığına karşı dayanıklı bir kaplama olur. Normal baskı alırsan 1 sene sonra kabinin solar haberin olsun. solvent baskı elle kullanıma dayanıklı (2 senedir ne bir solma ne de silinme oldu benim kabinlerde - bir de üstüne taşınma atlattılar :) )

b) normal baskı alıp, kapladıktan sonra tüm kabini mat veya parlak (tercih senin) akrilik clear coat sprey ile boyayabilirsin (burada olsan komresör ile 2K oto clear atardık benim garajda). Bu vernik darbeye de dayanıklı.

c) baskıcıda varsa folyo üzeri selefon kaplama düzeneği olabilir (herkesde olmayabiliyor)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 13, 2016, 11:21:21 ÖÖ
Panelin tasarımı çok güzel olmuş eline sağlık


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: LW3D üzerinde Ağustos 13, 2016, 11:47:20 ÖÖ
Hafiften cesaretlenip yapabilirmiyim diyen adamıda korkutursunuz... Solvent baskılar, 2K oto clear :P şifreli mesaj mı atıyorsunuz, bizi mi yiyorsunuz :P

Şaka maka son hali görmek için sabırsızlanıyorum... Efsane çalışma olacak...Nazar değmesin... Tiz zamanda DeliMawi'yi ziyarete gidiyoruz... Birinç...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Heroman üzerinde Ağustos 13, 2016, 12:27:37 ÖS
çok güzel görünüyor deli maviii...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: i_r_on üzerinde Ağustos 13, 2016, 14:13:29 ÖS
Çok şık görünüyor, eline sağlık :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Selim7 üzerinde Ağustos 13, 2016, 15:42:32 ÖS
  Oyun seçmek için Oled koyman bence çok şık olmuş İlker abi. Oraya da mini bir kontroler mi takacaksın acaba? Sanırım kaçırdım..  :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 13, 2016, 16:06:54 ÖS
Digital Baskı Fiyaskosu

Bu arada baktım da bu proje üzerinde aktif harcadığım 18. gün olmuş. Neyse, dün dediğim üzere bu sabah digitalci arkadaşın yolunu tuttum. Bizimkisinin acil bir işi çıkmış, pazartesi gelmemi rica etti. Pazartesi de hayatta Kadıköy'e bir daha inemem. Neyse gelmişken başka bir yere girip bastırayım dedim ve girdim.

Şimdi fiyasko diyorum, aslında gideri olacak kadar işimi hallettim. Ama bir kaç konuda olaylar beklediğimden çok farklı gelişti.

Öncelikle marquee alanı için folyo kesim yaptırmam gerekiyordu ama onu başka bir yerde yaptırmamı söylediler, ellerinde yokmuş makina. Tamam dedik.

İkinci konu benim 1200 DPI'da hazırladığım görselleri adam gözlerimin önünde makinaya gönderirken 120, evet yüzyirmi DPI a düşürdü. Hoop moop dedim ama adam makinanın zaten 120 DPI üzerinde gönderilse bile aynı kalitede basacağını söyledi. Konuda detaylı bilgim olmadığı ve makinayı tanımadığım için itiraz edemedim. Ama sonuçta alacağım görselin beklediğim kalitede olmayacağını bu noktada hissettim.

Son olarak yavuzg nin söylediği gibi solvent boya olmasını istedim, adam zaten solvent baskı yaptığını söyledi. Ama sonra sohbet esnasında farkettim ki aslında iki değil üç çeşit boya varmış. Normal boya, solvent boya ve UV boya. Neyse anlaşılan elimdeki görseller solacak... :) Adam dış mekan solvent boya solmaz dedi ama UV olsa idi hiç bir şey olmazdı dedi. Tabi tahmin edeceğiniz üzere adamın elinde UV baskı makinası yoktu... :)

Neyse görselleri dizdik, köşede boş ver kalınca sadece denemek için marquee logosunu da eklettim. Baskıdan bir görünüm:

(http://i.hizliresim.com/2jvM90.jpg) (http://hizliresim.com/2jvM90)

Şimdi son fiyasko da kırmızı rengin tonunda. Burada farkettiniz mi bilmiyorum, bu beklediğim hafif turuncumtrak NEO GEO kırmızısı değil. Şimdi bu konunun da hikayesi şu. Ben forumlarda araştırırken, NEO GEO kırmızısının yabancı bir boya markanın "Red Sea" kod adlı rengi olduğunu okudum. Bu rengi araştırıp CMYK kodunu buldum. Tasarımları da bire bir bu CMYK kodu ile yapıp, görselleri bile RGB değil CMYK olarak hazırladım. Ama bu renk beklediğimden daha kırmızı. Şimdi burada hata nerede oldu bilmiyorum. Makina kalibrasyonu mu, rengin orjinal rengin Red Sea olmaması mı, yoksa beklentimin yanlış olması mı bunu araştıracağım.

Neyse herşeye rağmen çok bir para vermediğim ve görsellerin yeniden uygulanabilir olması sebebi ile ofise dönüp işe eldeki malzeme ile devam etme kararı alıyorum.

Eldeki malzeme:

(http://i.hizliresim.com/2jvMOj.jpg) (http://hizliresim.com/2jvMOj)

Kalite beklediğim gibi çok yüksek değil:

(http://i.hizliresim.com/6mY4vP.jpg) (http://hizliresim.com/6mY4vP)


SNK yazısının N harfine bakın. Bir tarafı net, diğer tarafı bulanık. Her tarafı net olan kısım kadar olsa bile memnun olabilirdim.

(http://i.hizliresim.com/kEZ27W.jpg) (http://hizliresim.com/kEZ27W)

Neyse devam ediyorum, moral bozmak yok...

Kontrol paneli görselini kesip çıkartıyorum. Şimdi bunun kenarlarına ben her yönden 1cm fazla pay bırakmıştım. Nasıl olacak ta delikleri tam hizlayacağım acaba?

(http://i.hizliresim.com/D3oLmv.jpg) (http://hizliresim.com/D3oLmv)

Ha bu arada adam bunu uygulayabilecek misin sen diye sordu. Kredi kartı vb ile hallederim dedim. Elime bunu tutuşturdu, bir de adı varmış ama unuttum. Neyse önemli alet bundan edinmek lazım... :D

(http://i.hizliresim.com/2jvMl2.jpg) (http://hizliresim.com/2jvMl2)

Nerede kalmıştık, evet, çarpraz köşelerde bulunan birer buton deliğini önce neşter tipinde olan maket bıçağı ile kesip çıkarttım. Bu bölgelere ait delikleri hizalayıp yavaş yavaş uygulamaya başladım.

Bu malzeme ilginçmiş. Öncelikle esnek, çekiştirince bir miktar uzuyor. Acaip kokuyor, gözlerim yandı, sanırım solvent henüz tam uçmadı. altında hava kalırsa çok kötü baloncuk oluşuyor. Çok yavaş uygulamak gerekiyor, ya da acemilikten. Bittikten sonra gene de baloncuk kalırsa ufak tefek, neşter ile balon patlatır gibi bir noktaya dokunuş yapıp sıvazlayınca baloncuk gidiyor.

Yaklaşık 30dk uğraştırktan sonra panel hazır. Panelin kıvrımlı yeri uğraştırdı. Spatula gibi olan alet orada pek yararlı olmadı, parmak mehareti ile hallettim.

(http://i.hizliresim.com/1Nj9l5.jpg) (http://hizliresim.com/1Nj9l5)

Çok hafif kaydırmışım, ama dediğim gibi gideri var. Kaplanıp butonlar falan takılınca marolim biraz yerine geldi.

(http://i.hizliresim.com/mEqV0Y.jpg) (http://hizliresim.com/mEqV0Y)

(http://i.hizliresim.com/3A2XQr.jpg) (http://hizliresim.com/3A2XQr)

Kabaca kabine yerleştirip bakıyoruz. Eh hiç de fena olmadı. Kabin ortaya çıkıyor artık.

(http://i.hizliresim.com/mEqVYP.jpg) (http://hizliresim.com/mEqVYP)

Hızmı alamayıp devam ediyorum. Önce kabini yatırıyoruz, sonra son bir kez hafif hafif su zımparası ile elime hiç pürüz gelmeyecek şekilde bir geçiyorum. İyice temizleyip, yan panellerden birini sıvıyorum.

(http://i.hizliresim.com/byQONn.jpg) (http://hizliresim.com/byQONn)

Burada yavuzg nin tavsiye ettiği gibi köşeleri gerdirip, fazlalık stickeri kanal vuyalarına kadar kıvırıp maket bıçağı ile kestim. T-Mould gelince güzel olacak.

Başlamışken devam edelim. Uygun ölçüde bir pleksi kesiyoruz.

(http://i.hizliresim.com/1Nj991.jpg) (http://hizliresim.com/1Nj991)

Kaplamayı yapıyoruz. Açıkçası bu tamamen deneysel, bu folyonun ışığı geçirip geçirmeyeceğini bile bilmiyorum. Ve evet, biraz yamuk oldu. :)

(http://i.hizliresim.com/ZY1gNA.jpg) (http://hizliresim.com/ZY1gNA)

Hemen deniyoruz. LED ler kapalı iken bu şekilde:

(http://i.hizliresim.com/vZodYR.jpg) (http://hizliresim.com/vZodYR)

Işıklar kapalı iken gideri yok değil. Ama buna L çıta istiyor. Elimde bir miktar vardı, belki çıta kaplar bu şekilde kullanırım.

Işıklar yanınca durum bu:

(http://i.hizliresim.com/jBYPYn.jpg) (http://hizliresim.com/jBYPYn)

Beklediğim gibi iç çıtalar gölge yaptı. Işık geçirgenliği fena değil aslında. Ama eminim ki folyo kesim olsa çok daha iyi olacaktı. Buna üst ve alt kısıma dediğim gibi çıta takıp bakacağım. Kurtarırsa bu şekilde bırakabilirim şimdilik.

Artık cidden bu kabini bitirmem lazım...

Şimdi sırada diğer yüzün sıvaması var. Görüşmek üzere...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 13, 2016, 16:18:39 ÖS
Vektör konusunda uzman olmana gerek kalmayacak bedava bir yazılım var: Microsoft Expression Design

Bunu hemen inceleyeceğim. Çok nadir de olsa vektör çizim yapma ihtiyacım oluyor.

Hatta istersen elimdeki *.design dosyalarını göndereyim sana. Tüm NeoGeo logoları ve kontrol panel (tabii ki benimki iki kişilik olan) vektör olarak var elimde.

Teşekkür ederim. Şu programı edinip biraz kurcalayım, ihtiyaç durumunda bilgi veririm. Gerçi sanki şimdilik işimi idare edecek kadar halletim. ;)

Folyoyu koruma konusuna gelirsek;

a) dış mekan solvent baskı yaptırırsan (UV baskı da deniyor) güneş ışığına karşı dayanıklı bir kaplama olur. Normal baskı alırsan 1 sene sonra kabinin solar haberin olsun. solvent baskı elle kullanıma dayanıklı (2 senedir ne bir solma ne de silinme oldu benim kabinlerde - bir de üstüne taşınma atlattılar :) )

b) normal baskı alıp, kapladıktan sonra tüm kabini mat veya parlak (tercih senin) akrilik clear coat sprey ile boyayabilirsin (burada olsan komresör ile 2K oto clear atardık benim garajda). Bu vernik darbeye de dayanıklı.

c) baskıcıda varsa folyo üzeri selefon kaplama düzeneği olabilir (herkesde olmayabiliyor)

Özellikle şu renk işini araştırıp, görselleri tekrar bastırıp bastırmamaya daha sonra karar vereceğim. Elimde aslında top coat spreyler var. Bir enclemem lazım bu iş için uygun mu? Ama zaten tekrar bastırmaya karar verirsem kesin UV bastıracağım herhalde gerek olmaz o zaman kaplamaya.

Teşekkür ederim bilgiler için...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: i_r_on üzerinde Ağustos 13, 2016, 16:20:49 ÖS
Kontrol panelde butonların olduğu yerden baskı çıkar gibi geldi bana. Eller sürekli orada olacağı için de çabuk yıpranır gibi. Buraya da sanki bir şey kaplamak lazım?

ps: Yapan olmadığım için rahat rahat yazıyorum :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 13, 2016, 16:50:17 ÖS
Onu sordum, adam kesin çıkmaz dedi ama bilemiyorum. Bana da çıkar gibi geliyor zamanla...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Ağustos 13, 2016, 18:52:28 ÖS
Onu sordum, adam kesin çıkmaz dedi ama bilemiyorum. Bana da çıkar gibi geliyor zamanla...

Bence güzel olmuş hiç dokunma. Kontrol paneli aynen sök, üzerine bundan uygula:

http://www.hepsiburada.com/motip-akrilik-vernik-500-ml-made-in-holland-04313066-pm-otev04313066 (http://www.hepsiburada.com/motip-akrilik-vernik-500-ml-made-in-holland-04313066-pm-otev04313066)

Taş gibi olur elle falan da çıkmaz. Yanlara da uygulayabilirsin bunu...

Marquee konusuna gelince hiç lazer kesimci arama, senin elin yatkın, al bi siyah fon kartonu, kes neo-geo yazısını xacto ile koy marquee'nin arkasına ;)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Ağustos 13, 2016, 18:54:14 ÖS
Yanlız clear-coat uygularsan hiç sabırsızlık yapmaman lazım. Ertesi gün dokunma kıvamında kurumuş olur ama en az 1 hafta kullanma kürlenmesi için ;)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 13, 2016, 21:45:07 ÖS
&nbsp; Oyun seçmek için Oled koyman bence çok şık olmuş İlker abi. Oraya da mini bir kontroler mi takacaksın acaba? Sanırım kaçırdım..&nbsp; :)

Evet Selim, ama ayrı bir kart yapmadım. PIC işlemciyi doğrudan OLED'in arkasına yapıştırıp uzay montaj kabloları çektim. Zaten PIC kristalsiz vb tek başına hiç yardımcı eleman olmadan çalışabiliyor. Sadece gerekli hatları bağlamam yetti. Bu noktada kartuşun oyun seçme yollarına giden 8 data hattı var. Bu kabloyu da şerit kablo yapıp ucuna konnektör taktım. Burada şöyle bir hinlik var. PIC'i programlamak için RB7 ve RB6 hatlarının kullanılması gerekiyor. Ama bu hatları programlama haricinde normal işler için de kullanabiliyorsun. Ben kartuşa giden 8 hattı B portundan oluşturdum, yani RB0 ile RB7 hatlarından. Bu sayede PIC'i programlamak gerektiğinde sadece kartuşa giden soketi söküp aynı soket üzerinden programlayabiliyorum. Yerinden sökmeye falan gerek olmayacak yani...

Şimdiden 13 sayfa olmuş, konu uzayınca bulmak zor oluyor, önceki sayflardan birinde foto vardı:
(http://i.hizliresim.com/816y5d.jpg)

Yalnız elimdeki OLED sarı renkli malesef. Kırmızısı olsaydı süper olacaktı. Neyse... ;)

Bence güzel olmuş hiç dokunma. Kontrol paneli aynen sök, üzerine bundan uygula:

http://www.hepsiburada.com/motip-akrilik-vernik-500-ml-made-in-holland-04313066-pm-otev04313066 (http://www.hepsiburada.com/motip-akrilik-vernik-500-ml-made-in-holland-04313066-pm-otev04313066)

Şu an için acaip gözümde büyüyor. Yani sökmesi takması dert değil de, bir de düzgün uygulayamazsam düşüncesi korkutuyor. Neyse birkaç gün geçsin bakalım.

Marquee konusuna gelince hiç lazer kesimci arama, senin elin yatkın, al bi siyah fon kartonu, kes neo-geo yazısını xacto ile koy marquee'nin arkasına ;)

Bak bu güzel fikir. Ben de yolda gelirken tam tersini düşünmüştüm. Bu folyo hiç ışık geçirmez dedim içimden. Zira folyonun yapışan yüzeyi yani arkası gri renkteydi. Acaba dedim xacto ile NEO GEO yazısını kesip çıkarsam, beyaz pleksi üzerine yapıştırsam nasıl olur diye düşünüyordum. Ama kırmızı kısım da ışık geçirince biraz şaşırdım.

İlk düşündüğümün tersi bir durum ama kırmızının da aydınlanması bir an için gözüme çok ters gelmedi. Eski tarz ışıklı tabelelar gibi bir retro etki yarattı yada kendimi kandırıyorum... :D

Karton güzel olabilir.

Yanlız clear-coat uygularsan hiç sabırsızlık yapmaman lazım. Ertesi gün dokunma kıvamında kurumuş olur ama en az 1 hafta kullanma kürlenmesi için ;)

Bunu okuyunca gözlerim pörtledi. 1 hafta yepisyeni bir projeye başlanır ve bitirilir yaw. Nası dayanılır 1 hafta... :D

Dijitalci adam ben dükkandan çıkarken bunları bugün sıvama dedi. Neden kurumamışmıdır diye sordum. Kurumuştur ama bir gün bekle, folyo solventi iyice emsin dedi. Hatta yarını da geç pazartesi uygula dedi.

Neyse bindim arabaya geliyorum, acele etme dedim kendi kendime. Sonra e iki tane marquee bastırdım, zaten test olacak o kısım onu bugün denerim oldu. Trafik biraz tıkanınca, adamın vermiş olduğu cevabın çok da sağlam bir dayanağı olmadığını kendi kendime ikna ettim. Marquee haricinde bare kontrol paneli test edeyim dedim. Zaten çözünürlük 10/10 değildi, olmazsa da olmazdı. Neyse ofise geldiğimde ne olduğunu gördünüz hepsini uyguladım. Hatta posttan sonra diğer tarafı da bitirdim. Böyle sabırsız bir adamım işte... :)

Şu var, tamam görseller benim beklentim açısından belki 10 üzerinden 7 oldu. Ama 2-3 hafta öncesine göre düşününce, ortada hiçbirşey yokken, sadece birkaç parça ahşap panel, vida ıvır zıvırdan, insanın tamamen kendi oluşturduğu birşeyin ortaya çıkması inanılmaz bir duygu. Foto çekemedim, tüm görseller kaplandıktan sonra bir Türk kahvesi yaptım kendime. Oturup seyrettim.

Herkese mutleke birşeyler yapmalarını tavsiye ediyorum. Ne olduğu hiç önemli değil. İllaki on numara da olması gerekmiyor. Alın işte görseller hayalimdeki gibi olmadı. Ama sonucun verdiği haz tarif edilemiyor cidden...Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 13, 2016, 22:17:02 ÖS
eline sağlık süper olmuş
bence bir süre kullan bu şekilde
baktın renk atması yada panelde aşınma olursa
zaten baskı kalitesi içine sinmemiş,
yeniden istediğin şekilde bastırıp uygularsın
ama bence güzel görünüyor


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Ağustos 22, 2016, 23:03:58 ÖS
oyunlara daldın projenin paylaşımları askıda kaldı sanırım :)
son durum nedir? bitmiş halini sabırsızlıkla beklemedeyiz...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ağustos 22, 2016, 23:17:34 ÖS
Tüm mekanik işler bitti. Şimdi VGA16 pcblerini bekliyorum. Onu da takayım daha derli toplu bir son post atarım diye düşündüm. Ama yarın vakit olursa son hale ilişkin birkaç foto atarım. ;)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: bilir_kisi_07 üzerinde Ekim 12, 2016, 19:34:18 ÖS
Sizi tebrik ederim hocam dünya çapında iş çıkartmışsınız.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Ekim 12, 2016, 23:04:58 ÖS
Teşekkür ederim ama yavuzg ve diğer arkadaşların yaptıkları kabinlerin yanında solda sıfır kalıyor bu. :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Samurai üzerinde Ekim 13, 2016, 08:44:39 ÖÖ
Efsane bir proje daha... Çok güzel olmuş hocam...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Kasım 21, 2016, 20:18:55 ÖS
Öhöm öhöm, ses, bir ki. ::)

Bir gelişme var mı? :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Kasım 21, 2016, 21:02:33 ÖS
:)
Var var ... PCB yi dizdim. Renkler bir karışık çıktı muhtemelen RGB bitleri sıralaması yanlış oldu. Ancak gel gelelim bir vakit ayırıp tek tek bitleri bulup dizme işini henüz yapamadım. Ama çalışacak gibi duruyor...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Kasım 23, 2016, 22:34:08 ÖS
Eveeeet, bitmemiş projeye bir de montaj kılavuzu ekleyelim gece gece. Yoksa bitmiş de henüz post edilmemiş mi desek? ;)

Neyse VGA-16 kartımızın sol tarafında toplam 20 hattan oluşan bir şerit kablo mevcut. Bu şerit kablo ile Neo Geo MVS'den 3x5=15 Bit RGB datası, satır senkron sinyali, +5V Besleme, iki adet GND ve Neo Geo nun 12MHz sistem saat sinyali VGA-16 içerisine alınıyor.

Sağ tarafta ise VGA çıkış mevcut. Alt kısımdaki AS PROG Port sadece FPGA kodunu yenilemek için kullanılıyor. Hemen yanındaki Config Jumper bölümü ise bazı opsiyonları set etmek için kullanılıyor.

(http://i.hizliresim.com/d8W3lZ.jpg) (http://hizliresim.com/d8W3lZ)

20 hatlık şerit kabloya dönecek olursak, bu kablo Neo Geo'ya bağlı olan tek kablo aslında. BAğlantı şeması aşağıdaki gibi;

Üst:
(http://i.hizliresim.com/jXv3WD.jpg) (http://hizliresim.com/jXv3WD)

Alt:
(http://i.hizliresim.com/BvRPOD.jpg) (http://hizliresim.com/BvRPOD)

Config Jumperları:

C0,C1 Scanline Ayarı
0 0   Scanline Kapalı
1 0   Scanline Min  (Bir satır %100, ikinci satır %50 değerinde)
0 1   Scanline Med  (Bir satır %100, ikinci satır %25 değerinde)
1 1   Scanline Full (Bir satır %100, ikinci satır siyah)

C2,C3 Yatay Blending Miktarı
0 0   Blending Kapalı (yan yana gelen pikseller arasında karıştırma yok)
1 0   Blending Min    (yan yana gelen iki piksel arasında %25 %75 karıştırma var)
0 1   Blending Med    (yan yana gelen iki piksel arasında %50 %50 karıştırma var)
1 1   Blending Max    (yan yana gelen üç piksel arasında %25 %25 %50 karıştırma var)

Bu Blending opsiyonu, eski tüplü manitör yada TV lerdeki analog renk geçişlerini simüle etmek için eklenmiş bir filtre.

Şimdi final FPGA kodunu hızlıca özetleyeiliriz.

Kod:
// ----------------------------------------------------------------------------
// VGA Encoder Module
// [url]www.commodore.gen.tr[/url] - delimawi'2016
// ----------------------------------------------------------------------------

module VGA_Encoder
(
// Video Input
input [4:0] InputRed,
input [4:0] InputGreen,
input [4:0] InputBlue,

// Video Sync Signal
input Sync,

output DAC_Clock, // 6 MHz Neo Geo Video DAC Clock

// Video Clock
input VGA_Clock, //  25 MHz VGA Clock (24MHz :) )

// Scanline RAM Write
output reg [9:0] RamWrAddr,
output [15:0] RamWrData,

// Scanline RAM Read
output [9:0] RamRdAddr,
input    [15:0] RamRdData,

// Config Bits ...
input [3:0] Config,

// Analog VGA Output
output reg [4:0] VGA_Red,
output reg [4:0] VGA_Green,
output reg [4:0] VGA_Blue,

output reg VGA_H_Sync,
output reg VGA_V_Sync
);

Burada FPGA içerisine yazdığımız mdülün giriş ve çıkışları tanımlanıyor. Önemli birşey yok.

Sadece şu nüans önemli. Normalde Neo Geo'dan 12MHz clock sinyali alıyoruz. Bu sinyal FPGA içerisindeki PLL ile x2 yapılarak 24MHz'e çıkartılıyor. Ve bu sinyali VGA Clock olarak kullanıyoruz.

Aynı zamanda biliyoruz ki Neo Geo RGB çıkışlarını 6MHz ile yeniliyor. Bizim de bu RGB gişirlerini 6MHz ile örneklememiz gerekiyor. Bunu yapabilmek için elimizdeki 24MHz clock'u ilerleyen bölümlerin birinde /4 yaparak 6MHz'e düşürüp kullanacağız.

Kod:
`define DISPLAY_WIDTH 640
`define DISPLAY_HEIGHT 480
`define FULL_WIDTH 768
`define FULL_HEIGHT 528
`define H_FRONT_PORCH 10 // 16
`define H_SYNC 96 // 96
`define V_FRONT_PORCH 10 // 10
`define V_SYNC 2

// ------------------------------------------------------
// Neo Geo RGB Video Input
// ------------------------------------------------------
// 6 MHz Pixel Clock
// 384 Pixels/Line
// 264 Lines/Frame
// 59.1856 Frames/Second
// ------------------------------------------------------

Bu bölümde ise VGA sinyalini Neo Geo çıkışı ile senkron olabilecek şekilde nasıl çekiştirdiğimizi görüyoruz.


Kod:
// ------------------------------------------------------
// VGA Signal Generator
// 640x480 VGA Video Output
// ------------------------------------------------------
// 800 Pixels/Line (Modified to 768)
// 525 Lines/Frame (Modified to 528)
// ------------------------------------------------------


always @(posedge VGA_Clock)
begin
// VGA Clock 24MHz ...
// Her 4 Clock'ta bir DAC Sample Edelim. (6MHz)
DAC_SubClock <= DAC_SubClock+1;

if (DAC_SubClock==0)
begin
// Horizontal Sync Detector & Horizontal Counter ...

// Sync sinyalinin bir önceki halini saklayalım ki, değişim olduğu anda yakalayabilelim ... (one shot)
pHSync<=HSync;
HSync<=Sync;

if ((Sync==1) && (HSync==0))
begin
RamWrAddr<=0;
end else
begin
RamWrAddr<=RamWrAddr+1;
end;


// Vertical Sync Detector ...
if (RamWrAddr==182)
begin
pVSync<=VSync;
VSync<=Sync;
if (Sync==1) VSyncCounter<=0; else VSyncCounter<=VSyncCounter+1;
end;


end;


// VGA Raster Counters
if (VGA_X_Pos==(`FULL_WIDTH-1))
begin
VGA_X_Pos<=0;

// if ( (VGA_Y_Pos==(`FULL_HEIGHT-1)) || ((pVSync==0)&&(VSync==1)) )
if ( (VGA_Y_Pos==(`FULL_HEIGHT-1)) || (VSyncCounter==12) )

begin
VGA_Y_Pos<=0;
end else
begin
VGA_Y_Pos<=VGA_Y_Pos+1;
end

end else
begin

if ((Sync==1) && (HSync==0) && (VGA_X_Pos>5))
begin
VGA_X_Pos<=0;
end else
begin
VGA_X_Pos<=VGA_X_Pos+1;
end;

end

VGA_H_Sync <= !( (VGA_X_Pos>=(`DISPLAY_WIDTH+`H_FRONT_PORCH)) && (VGA_X_Pos<(`DISPLAY_WIDTH+`H_FRONT_PORCH+`H_SYNC))  );
VGA_V_Sync <= !( (VGA_Y_Pos>=(`DISPLAY_HEIGHT+`V_FRONT_PORCH)) && (VGA_Y_Pos<(`DISPLAY_HEIGHT+`V_FRONT_PORCH+`V_SYNC)) );
end

İşte bu bölüm VGA sinyalini üreten kısım.

Kod:
// ------------------------------------------------------
// Effects & Processing
// ------------------------------------------------------


always @(posedge VGA_Clock)
begin

// -------------------------------------------------------------
// Horizontal Pixel Blur
// -------------------------------------------------------------

pR1[4:0]<=pR0[4:0];
pG1[4:0]<=pG0[4:0];
pB1[4:0]<=pG0[4:0];

pR0[4:0]<=RamRdData[4:0];
pG0[4:0]<=RamRdData[9:5];
pB0[4:0]<=RamRdData[14:10];

// 0-Blur None
if (Config[3:2]==3)
begin
Red[7:0]= RamRdData[4:0]*8;
Green[7:0]= RamRdData[9:5]*8;
Blue[7:0]= RamRdData[14:10]*8;
end

// 1-Blur Low
else if (Config[3:2]==2)
begin
Red[7:0]= (pR0[4:0]+RamRdData[4:0]+RamRdData[4:0]+RamRdData[4:0])*2;
Green[7:0]= (pG0[4:0]+RamRdData[9:5]+RamRdData[9:5]+RamRdData[9:5])*2;
Blue[7:0]= (pB0[4:0]+RamRdData[14:10]+RamRdData[14:10]+RamRdData[14:10])*2;
end

// 2-Blur Mid
else if (Config[3:2]==1)
begin
Red[7:0]= (pR0[4:0]+pR0[4:0]+RamRdData[4:0]+RamRdData[4:0])*2;
Green[7:0]= (pG0[4:0]+pG0[4:0]+RamRdData[9:5]+RamRdData[9:5])*2;
Blue[7:0]= (pB0[4:0]+pB0[4:0]+RamRdData[14:10]+RamRdData[14:10])*2;
end


// 3-Blur High
else
begin
Red[7:0]= (pR0[4:0]+pR1[4:0]+RamRdData[4:0]+RamRdData[4:0])*2;
Green[7:0]= (pG0[4:0]+pG1[4:0]+RamRdData[9:5]+RamRdData[9:5])*2;
Blue[7:0]= (pB0[4:0]+pB1[4:0]+RamRdData[14:10]+RamRdData[14:10])*2;
end


// Draw Limits ...
if (VGA_Y_Pos>=460)
begin
VGA_Red[4:0]<=0;
VGA_Green[4:0]<=0;
VGA_Blue[4:0]<=0;
end else

// Scanline Generator ...
if (VGA_Y_Pos[0]==0)
begin

if (Config[1:0]==3)
begin
VGA_Red[4:0]<=Red/8;
VGA_Green[4:0]<=Green/8;
VGA_Blue[4:0]<=Blue/8;
end
else if (Config[1:0]==2)
begin
VGA_Red[4:0]<=Red/16;
VGA_Green[4:0]<=Green/16;
VGA_Blue[4:0]<=Blue/16;
end
else if (Config[1:0]==1)
begin
VGA_Red[4:0]<=Red/32;
VGA_Green[4:0]<=Green/32;
VGA_Blue[4:0]<=Blue/32;
end else
begin
VGA_Red[4:0]<=0;
VGA_Green[4:0]<=0;
VGA_Blue[4:0]<=0;
end

// Normal Lines ...
end else
begin
VGA_Red[4:0]<=Red/8;
VGA_Green[4:0]<=Green/8;
VGA_Blue[4:0]<=Blue/8;
end;


end


Bu kısımda ise scanline ve blending efektleri ekleniyor...

FPGA kodu bu kadar. Aslında toplam FPGA'in sadece %3'ü kullanıldı bu projede.

Önümüzdeki günlerde birkaç video da ekleyeceğim.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: ibeser (Ayak Takımı) üzerinde Kasım 23, 2016, 22:41:40 ÖS
Çok güzel teknik detaylar var... Sabırla izliyoruz :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Kasım 23, 2016, 22:42:36 ÖS
FPGA kodu bu kadar. Aslında toplam FPGA'in sadece %3'ü kullanıldı bu projede.
Maximum Overkill!!! :D Madem bu kadar azı kullanılıyor daha küçük bir FPGA, hatta CPLD iş görmez mi? ::)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Kasım 23, 2016, 22:44:43 ÖS
Cyclone II den daha düşük erişilebilir ve ucuz bir FPGA var mı ki?
CPLD iş görmeyecektir, çünkü bu proje için PLL şart. CPLD'lerde bildiğim kadarı ile PLL olmuyor.

EDIT: XC2C64A diye birşey buldum. Bakalım neymiş bu, iş görür mü acaba?


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Kasım 23, 2016, 23:26:10 ÖS
Cyclone II den daha düşük erişilebilir ve ucuz bir FPGA var mı ki?
Evet Cyclone II'den çok daha ucuz olmadıkça anlamı yok CPLD kullanmanın.

XC2C64A diye birşey buldum. Bakalım neymiş bu, iş görür mü acaba?
Şöyle birşey var bunu kullanan senin projeye benziyor: https://hackaday.io/project/1943/logs (https://hackaday.io/project/1943/logs)

Edit: PLL dediğin şey Clock division ise (bkz. Table 4) XC2C32A ve XC2C64A'da yok, bir üst model olan XC2C128 ve üzeri modellerde varmış.
https://www.xilinx.com/support/documentation/data_sheets/ds090.pdf (https://www.xilinx.com/support/documentation/data_sheets/ds090.pdf)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: i_r_on üzerinde Kasım 23, 2016, 23:36:55 ÖS
@delimawi : Ah bir de vhdl'e geçsen :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Kasım 24, 2016, 07:47:26 ÖÖ
Config bitleri [3:0] olarak 4 tane ayarlanmış ama devrede 5 jumper var. Ne işe yarıyor bu 5. jumper? :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: LW3D üzerinde Kasım 24, 2016, 09:10:48 ÖÖ
Videoları ve bitmiş ürünü görmek istiyoruz... Aslında senden görmek istediğimiz çok proje var :P Bir anda sürprizleri patlatacaksın diye ümit ediyoruz :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Kasım 29, 2016, 08:49:28 ÖÖ
Projede son durum. ŞOK ŞOK ŞOK !!!

(http://i.hizliresim.com/Yqv86k.jpg) (http://hizliresim.com/Yqv86k)

(http://i.hizliresim.com/o0AqVX.jpg) (http://hizliresim.com/o0AqVX)

Dün gece o şiddetli yağış esnasında terası su basmış. (Teras giderinde masum bir çiçek açmış. :/ ) Dolan teras sabaha kadar tavadan aşağıya süzülüp tam da kabini koyduğum köşeden yağmur gibi yağmış.

(http://i.hizliresim.com/zamOjR.jpg) (http://hizliresim.com/zamOjR)

(http://i.hizliresim.com/ado8l2.jpg) (http://hizliresim.com/ado8l2)

Son derece moralim bozuk. 1 saattir döşemeler kabarmadan önce suyu vileda ile çekmeye uğraşıyorum ki çok geç kalmış olabilirim. İki dakka soluklanmak için oturdum ve durumu paylaşayım dedim.

Hasar ne durumda bilmiyorum. Muhtemelen ahşap olan kısımlar kabaracak. Elektronikler de komple su içinde. Umarım kurtarılabilir haldedir kabin. Yoksa daha hiç keyfini süremeden bu kadar emek heba olacak.

:(


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: joker_ üzerinde Kasım 29, 2016, 08:58:39 ÖÖ
off ki ne offf. Çok geçmiş olsun kardeşim, çok kötü olmuş :(


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Kasım 29, 2016, 09:23:38 ÖÖ
Geçmiş olsun kardeşim. Umarım çok hasar yoktur döşemelerde de kabinde de. :(

Bu arada sağlamlık testlerinde de diğer konularda olduğu gibi çıtayı oldukça yükselttin. ::)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Kasım 29, 2016, 09:34:01 ÖÖ
Döşemeleri kuruladım ama kabarıyorlar.

Kabinin içini de yaklaşık yarım cm su basmış. Göreceğiz bakalım kuruyunca ahşap kabaracak mı?

Esas sormak istediğim, elektronikler komple su içinde kalmış. Slot, PSU ve VGA16 kartı. Bunları peteğin üzerine koyup kurutmak mı lazım yoksa başka bir yöntem mi önerirsiniz?


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: LW3D üzerinde Kasım 29, 2016, 09:46:24 ÖÖ
:( sayfayı açınca gözlerime inanamadım :( ne yapmış/olmuş derken, üzücü haberi aldım :( Çok üzücü :(

Ben çok anlamadığımdan ne yapılır diye bir dostumuza sordum (Tolga). Elektronik aksam'ı pirinç'e yatırarak kurutma yöntemi var dedi... Araştırdım, cep telefonu gibi suya düşen elektroniklerde kullanılıyormuş. Ne kadar işe yarar bilemiyorum :(

http://oyungezer.com.tr/ozel-dosyalar/34886-ustanin-tavsiyesi-islanan-cihazlarinizi-kurtariyoruz (http://oyungezer.com.tr/ozel-dosyalar/34886-ustanin-tavsiyesi-islanan-cihazlarinizi-kurtariyoruz)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: ibeser (Ayak Takımı) üzerinde Kasım 29, 2016, 09:53:21 ÖÖ
Çok geçmiş olsun. Umarım en az hasarla atlatırsın...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: WildLord üzerinde Kasım 29, 2016, 09:54:00 ÖÖ
Gerçekten çok üzücü... Onca emeğin üzerine kabus gibi. Geçmiş olsun :(


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Kasım 29, 2016, 10:03:48 ÖÖ
üstad geçmiş olsun; inşallah ahşap şişme yapmaz
boya muhtemelen sızdırmamıştır diye düşünüyorum inşallah öyle olur
elektroniği çok kafana takma
normalde musluk altında da yıkıyoruz zaten
kurumaya bırak bir süre iyice kurumadan elektrik verme
inşallah sorun yaşamadan atlatırsın
tekrar geçmiş olsun, çok üzüldüm gerçekten


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Kasım 29, 2016, 10:20:24 ÖÖ
Teşekkürler arkadaşlar.

Kabin yan kısımları boya+dijital baskı olduğu için sanırım içeri işlememiş. İçten ve yandan baktığımda ahşabın rengi değişmemiş.

Ancak alt kısım boyasız ve korumasızdı. O kısım suyu içmiş. Bakalım nasıl bir şişme olacak. Sunta yada MDF değil de çam olması acaba bir avantaj mı? Bana sanki suntaya göre daha az şişer gibi geliyor.

Elektronikleri kurumaya bıraktım. Gözüme çarpan paslanacak bir metal de göremedim. Bazı dilli switchler de ıslanmış. Eğer yayları çelik değilse belki bir kaç switch de değiştirmek gerekebilir.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: hakanzade üzerinde Kasım 29, 2016, 10:47:38 ÖÖ
Geçmiş olsun, güçlü bir vantilatör kullanırsanız kuruma zamanını azaltabilirsiniz.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: byeni üzerinde Kasım 29, 2016, 11:13:17 ÖÖ
@delimawi çok geçmiş olsun, dilerim en az hasarla durumu kurtarırsın. Elektronik devreleri saç kurutma makinasıyla aynı yeri sabit olmadan çevire çevire kurutabilirsin. Özellikle soketlerde su kalabiliyor. Saç kurutmayı çalıştırmadan önce kartları bol miktarda salla ki su damlacıkları dışarı çıkıp aksın. Tekrar geçmiş olsun.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Heroman üzerinde Kasım 29, 2016, 11:35:21 ÖÖ
Cok gecmis olsun ustad..


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: AmigaMan üzerinde Kasım 29, 2016, 11:40:34 ÖÖ
Geçmiş olsun


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Özgür Dereli üzerinde Kasım 29, 2016, 12:26:49 ÖS
Tüh çok yazık olmuş İlker geçmiş olsun inşallah bir sıkıntı çıkmaz :(


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Aykiri1 üzerinde Kasım 29, 2016, 20:26:39 ÖS
@delimawi çok geçmiş olsun emekler heba olmaz sudanda bozulmaz kolay gelsin


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Selim7 üzerinde Kasım 29, 2016, 20:30:02 ÖS
Çok geçmiş olsun abim, kimin nereden aklına gelebilirdi ki böyle bir su taşkını..

Yani bartop'un hali ortada, ama Allah'tan daha ciddi şeyler olmadı. Sudan dolayı prizlerde veya diğer elektrik aksâmlarında kısa devre vs.

Ekran su almış mı acaba?

Çok geçmiş olsun tekrardan..


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Cengiz Demir üzerinde Kasım 29, 2016, 20:39:14 ÖS
Çok geçmiş olsun.

Bartop da, inşallah zor çözülecek türde sorun çıkartmaz..Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Aralık 01, 2016, 08:23:01 ÖÖ
Çok teşekkürler arkadaşlar.

Öncelikle ahşaplarda hiç bir sıkıntı çıkmadı. Kabin kurudu ve şişme falan yok. Sanıyorum tesadüfen çam kullandığım için sunta yada mdf ye göre suya daha dayanıklı oldu kabin.

LCD'yi henüz çalıştırmadım. Ama onun elektroniği arka tarafta olduğu için zarar gördüğünü çok düşünmüyorum.

İki gün kuruduktan sonra bugün slot'a enerji verdim. Malesef çalışmadı. PCB'yi incelediğimde üzerinde suyun kuruması ile birlikte beyaz lekeler oluştuğunu farkettim. Bu da muhtemelen suyun saf su olmayıp, duvar ve tavandan sızdığı için içerisinde bir takım partüküller taşımış olduğundan olabilir. Neyse tiner ile iyice temizledim.

Bu sefer görüntü geldi, VGA16 çalışıyor yani, ama bu süreçte sanırım backup ram tarafına birşeyler olmuş. Görüntü bu:

(http://i.hizliresim.com/Pnqr3Q.jpg) (http://hizliresim.com/Pnqr3Q)

Pili değiştirdim, o bölgeyi tekrar temizledim ama sonuç değişmedi. Bu konu ile ilgili olarak yavuzg nin bir yazısı vardı. Onu bir daha okumam gerekecek sanırım.

Şimdilik durum bu. Hasar çok büyük değil gibi görünüyor.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Aralık 01, 2016, 09:13:26 ÖÖ
kabin de sıkıntı olmasın da, onca emek var onda.
dediğin gibi @yavuzg üstadın yazılarında vardı sanırım
sevindirici bir haber verdin, geçmiş olsun


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: i_r_on üzerinde Aralık 01, 2016, 23:31:38 ÖS
Geçmiş olsun bu arada yeni gördüm.

Ben de elimdeki MVS slot'u Yavuzg'ye özenerek yıkama operasyonuna aldıktan sonra benzer bir durumla karşılaştım. Bende doğrudan hardware test ekranına düşüyor, oyunu görmüyor. Önce saç kurutma makinesiyle kurutup sonra da 1-2 gün güneşte bırakmıştım. Bu durumla karşılaştıktan bir kaç gün sonra tekrar denediğimde oyunu görmüştü ancak bu sefer de görüntü dağılıyordu. Epey zaman geçti üstünden, tekrar deneyeyim bakayım.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: i_r_on üzerinde Aralık 01, 2016, 23:45:26 ÖS
Denedim bu arada, cinlik yıkanan kartuşlarda mı bilmem ama benim alet hala test modda takılıyor :)

Dip switch'lerin altında su kalmış olabilir diyenler olmuştu, yarın bir saç kurutma makinesi tutayım bakayım. Gerçi bu kadar zamanda su kalacağını sanmıyorum ama.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Aralık 03, 2016, 12:12:26 ÖS
Benim slot bozulmuş çalışmıyor. Denemediğim şey kalmadı. Yıkadım, alkol ve tinere yatırdım, voltajları kontrol ettim, pili söktüm temizledim, hatta ramleri söktüm temizledim tekrar taktım çalışmıyor.

Yeni bir slot bulmam lazım. Alınık ilanı açacğım... :/


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Aralık 03, 2016, 12:15:12 ÖS
via ları kontrol et backup ram etrafındaki.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Aralık 03, 2016, 12:17:30 ÖS
bir de SMT bir 74xx32 olacaktı RTC'nin yanında. onu kontrol ettin mi? onu değiştirmen gerekebilir pas bacaklarından içeri süzülebiliyor...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Aralık 03, 2016, 12:21:17 ÖS
Onu da söktüm tekrar taktım ama kontrol etmedim açıkçası. Bir bakayım. Vialara da bakıyorum hemen.

Enteresan olanı adres hep aynı. Ayrıca 55 yazıp AA okuması da çok enteresan. Binary olarak 0101 yazdığını 1010 olarak okuyor. Bitler evrilmiş...Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Aralık 03, 2016, 12:24:43 ÖS
Enteresan olanı adres hep aynı. Ayrıca 55 yazıp AA okuması da çok enteresan. Binary olarak 0101 yazdığını 1010 olarak okuyor. Bitler evrilmiş...
Yakınlarda 74 serisi bir entegre var mı, sorun onda olabilir.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Aralık 03, 2016, 12:26:46 ÖS
55 sende AA oluyor

55 => 01 01 01 01
AA => 10 10 10 10

Bitlerin durumu bana kopukluk değil gibi geliyor.

74HC32 bozulmuş bence (pas dolayısıyla) değiştirirsen düzelir gibi geliyor bana


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Aralık 03, 2016, 12:31:49 ÖS
55 sende AA oluyor

55 => 01 01 01 01
AA => 10 10 10 10

Bitlerin durumu bana kopukluk değil gibi geliyor.

74HC32 bozulmuş bence (pas dolayısıyla) değiştirirsen düzelir gibi geliyor bana
Ehehe, ben de terecinin yan tezgahında tere satmaya çalışıyorum. Senin fotoromanlardan öğrenmiştim bunu. :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Aralık 03, 2016, 13:04:37 ÖS
@yavuzg, tüm entegreleri gene söktüm. Temizledim, yıkadım o bölgeyi. Başladım viaları kontrol etmek için via olan tüm yolları başından sonuna iletim var mı diye kontrol etmeye. Ha bu arada içimden "via da bozulur mu canım" diye geçirmiyor da değilim... :)

(http://i.hizliresim.com/OVZANP.jpg) (http://hizliresim.com/OVZANP)

Gel gelelim, yukarıdaki RAM ile 74HC32 arasındaki bir yolda kopukluk buldum. Vialardan biri pörtlemiş anlaşılan. Hala çok umutlu değilim, bu koptuysa kimbilir daha neler olmuştur diyorum içimden. Neyse tüm entegreleri geri takıp bu yolu bypass ediyorum.

(http://i.hizliresim.com/6rkP1k.jpg) (http://hizliresim.com/6rkP1k)

Bu arada şüpheli via, Pilin + işaretinin hemen altındaki via.

Neyse, kabine üstün körü takıtım ve sonuç:

(http://i.hizliresim.com/VPLaOR.jpg) (http://hizliresim.com/VPLaOR)

Eksik olma yavuzg, sayende tam vazgeçmişken kurtuldu slot ...

Bu arada slot çalışmışken bir de güncelleme yapayım. Bugün kabinin kontrol paneli kablolamasını bitirdim. Bu sayede tüm elektrik kablolaması da bitmiş oldu.

(http://i.hizliresim.com/2nk1z0.jpg) (http://hizliresim.com/2nk1z0)Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: varol üzerinde Aralık 03, 2016, 15:44:44 ÖS
Çam mevzusunda benim çekincelerim vardı ama mdf olsaydı bu olayı atlatma ihtimali yoktu kabinin çok denk gelmiş cidden :)

Geçmiş olsun.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: yavuzg üzerinde Aralık 03, 2016, 15:45:15 ÖS
Heyo! çok sevindim :)

Süpersin...

Bu arada oraya via koyan tasarım mühendisini bulup öpmek lazım :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: LW3D üzerinde Aralık 03, 2016, 16:58:16 ÖS
Tamir etmiş olmana çok sevindik... Bu arada LCD bile olsa, ekran hiç fena görünmüyor bence...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Selim7 üzerinde Aralık 04, 2016, 16:01:20 ÖS
İlker abi aleti kurtarmanıza çok sevindim.
İçinizin rahatlığını hissedebiliyorum. Bende bozuk kart vakâsı geçirmiştim ve beni de Yavuz abi kurtarmıştı, hemde en alâsından!.  :D
  Yavuz abi iyi ki varsın. :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Aralık 07, 2016, 13:29:52 ÖS
Bugün itibarı ile kabin projem bitmiştir arkadaşlar. :D

Önce son haline ait kısa bir video. Cep tel ile çektiğim için kaliteli olmadı ama gözle burada göründüğünden daha güzel görünüyor...

Kfm3E0bSkNY

VGA-16 kartına ait PCB Gerber, Şema, FPGA proje dosyaları ektedir.

Elimde bir miktar boş PCB mevcut. VGA-16 parçalarını temin edip dizmek isteyen olursa gönderebilirim.

Eklentilerle ilgili olarak sormak istediğiniz ya da anlaşılmayan bir yer olursa sorabilirsiniz.

Projeyi Quartus-II Version 13 ile derleyebilirsiniz.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Aralık 07, 2016, 13:36:18 ÖS

Son olarak aşağıda FPGA Verilog dosyasının son hali mevcut. Gerekli açıklamaları ekledim ve düzenledim.
Upload ederken hata verdiği için parça parça ekledim.

Kod:
// ----------------------------------------------------------------------------
// VGA Encoder Module
// [url]www.commodore.gen.tr[/url] - delimawi'2016
// ----------------------------------------------------------------------------

// ----------------------------------------------------------------------------
// VGA-16 IDC Input Pins
// ----------------------------------------------------------------------------
// 1 2.2 K R1 112
// 2 3.9 K R0 113
// 3 1.0 K R2 114
// 4 0.47 K R3 115
// 5 3.9 K G0 118
// 6 0.22 K R4 120
// 7 3.9 K B0 121
// 8 2.2 K B1 122
// 9 0.22 K G4 125
// 10 0.47 K G3 126
// 11 1.0 K G2 133
// 12 1.0 K B2 134
// 13 0.47 K B3 135
// 14 2.2 K G1 137
// 15 0.22 K B4 139
// 16 Frame Sync Input
// 17 GND
// 18 12MHz NEO GEO Clock Input
// 19 GND
// 20 VCC (+5V) Input
// ----------------------------------------------------------------------------

module VGA_Encoder
(
// RGB Video Input 3x5=15Bit
input [4:0] InputRed,
input [4:0] InputGreen,
input [4:0] InputBlue,

// RGB Video Frame Sync Signal
input SyncIn,

// 24MHz Video Clock Input from PLL (Normalde VGA 25MHz... :)
input VGA_Clock,

// 6 MHz RGB Sampler Clock (Output, generated internally)
output RGB_Clock,

// Scanline Buffer RAM Write
output reg [9:0] RamWrAddr,
output [15:0] RamWrData,

// Scanline Buffer RAM Read
output [9:0] RamRdAddr,
input    [15:0] RamRdData,

// Config Bits
input [4:0] Config,

// Analog VGA Output
output reg [4:0] VGA_Red,
output reg [4:0] VGA_Green,
output reg [4:0] VGA_Blue,

// VGA Sync Pulses
output reg VGA_H_Sync,
output reg VGA_V_Sync
);

// ----------------------------------------------------------------------------
// Neo Geo RGB Video Input
// ----------------------------------------------------------------------------
// 6 MHz Pixel Clock
// 384 Pixels/Line
// 264 Lines/Frame
// 59.1856 Frames/Second
// ----------------------------------------------------------------------------

// ----------------------------------------------------------------------------
// VGA Output Timing (MODIFIED !!!)
// ----------------------------------------------------------------------------
`define DISPLAY_WIDTH 640
`define DISPLAY_HEIGHT 480
`define FULL_WIDTH 768 // Normalde 800
`define FULL_HEIGHT 528 // Normalde 525
`define H_FRONT_PORCH 12 // Normalde 16
`define H_SYNC 96
`define V_FRONT_PORCH 12 // 10
`define V_SYNC 2

Senkron üreteci:

Kod:
// ----------------------------------------------------------------------------
// Frame SyncPulse Generator
// ----------------------------------------------------------------------------
// Frame Senkron işareti geldiği anda pulse üretiyor.
// ----------------------------------------------------------------------------
reg PrevSyncIn;
assign SynchPulse=((SyncIn==1)&&(PrevSyncIn==0));

always @(posedge VGA_Clock)
begin
  if (RGB_ClockPhase==0) PrevSyncIn<=SyncIn;
end

Neo Geo RGB Sinyalini örnekleyip RAM'e atan kısım:

Kod:
// ----------------------------------------------------------------------------
// 6MHz RGB Sampler Clock Generator
// ----------------------------------------------------------------------------
// 24MHz VGA Clock'u 4'e bolerek 6MHz uretecegiz
// Ancak bu RGB Sampler Clock, Gelen Synch işareti ile senkron olmalı !
// Senkron işaretini görünce RGB_ClockPhase registerini resetleyelim.
// ----------------------------------------------------------------------------
reg [1:0] RGB_ClockPhase;
assign RGB_Clock=(RGB_ClockPhase==0);

always @(posedge VGA_Clock)
begin
if (SynchPulse) RGB_ClockPhase[1:0]<=0; else RGB_ClockPhase[1:0]<=RGB_ClockPhase[1:0]+1;
end

// ----------------------------------------------------------------------------
// RGB Sampler (@6MHz)
// ----------------------------------------------------------------------------
// Route NeoGeo Video Data to FIFO RAM Directly.
// RamWrAddr will be calculated.
// ----------------------------------------------------------------------------
assign RamWrData[4:0]   = InputRed[4:0];
assign RamWrData[9:5]   = InputGreen[4:0];
assign RamWrData[14:10] = InputBlue[4:0];

reg [8:0] RGB_LineNo;

always @(posedge RGB_Clock)
begin
//if (RGB_ClockPhase==0)
//begin
// Eğer senkron işareti geldiyse RAM yazma adresini resetle, aksi halde adresi arttıralım.
if (SynchPulse) RamWrAddr<=0; else RamWrAddr<=RamWrAddr+1;

// Satırın tam ortasında biryerlerdeyken Sync işaretini kontrol et.
// Sync gelmiş ise Frame başındayız demektir. RGB_LineNo'yu resetle ...
if (RamWrAddr==182)
begin
if (SyncIn==1) RGB_LineNo<=0; else RGB_LineNo<=RGB_LineNo+1;
end;
//end;
end

VGA Sinyalini Üreten kısım:

Kod:
// ----------------------------------------------------------------------------
// 640x480 - VGA Signal Generator
// ----------------------------------------------------------------------------
reg [9:0] VGA_X_Pos, VGA_Y_Pos;
assign RamRdAddr=VGA_X_Pos>>1;

always @(posedge VGA_Clock)
begin

if (VGA_X_Pos==(`FULL_WIDTH-1))
begin
VGA_X_Pos<=0;
// 12. RGB Satırında VGA Y Reset edelim.
// (Front Porch vb. sebebi ile düşey senkron tutturmak için)
if (RGB_LineNo==12) VGA_Y_Pos<=0; else VGA_Y_Pos<=VGA_Y_Pos+1;
end else
begin
// Senkron geldiği anda, eğer VGA yatay tarama yanlış bir yerde ise onu da senkron et...
if ((SynchPulse) && (VGA_X_Pos>5)) VGA_X_Pos<=0; else VGA_X_Pos<=VGA_X_Pos+1;
end

VGA_H_Sync <= !( (VGA_X_Pos>=(`DISPLAY_WIDTH  +`H_FRONT_PORCH )) && (VGA_X_Pos<(`DISPLAY_WIDTH  +`H_FRONT_PORCH +`H_SYNC )) );
VGA_V_Sync <= !( (VGA_Y_Pos>=(`DISPLAY_HEIGHT +`V_FRONT_PORCH )) && (VGA_Y_Pos<(`DISPLAY_HEIGHT +`V_FRONT_PORCH +`V_SYNC )) );
end

Yatay pixel blur effekti:

Kod:
// ----------------------------------------------------------------------------
// Horizontal Pixel Blur Effect
// ----------------------------------------------------------------------------
// Arka arkaya gelen son iki pixel'i hafızada tutuyoruz,
// İstenilen oranda ortalama alıyoruz.
// Sonuçlar, Reg, Green, Blue registerlarında. (Her biri 8 Bit)
// ----------------------------------------------------------------------------
reg [4:0] pR0, pG0, pB0;
reg [4:0] pR1, pG1, pB1;
reg [7:0] Red, Green, Blue;

always @(posedge VGA_Clock)
begin
// Yataydaki son 2 pikseli hafızada tut
pR1[4:0]<=pR0[4:0];
pG1[4:0]<=pG0[4:0];
pB1[4:0]<=pG0[4:0];

pR0[4:0]<=RamRdData[4:0];
pG0[4:0]<=RamRdData[9:5];
pB0[4:0]<=RamRdData[14:10];

// 0-Blur None
if (Config[3:2]==3)
begin
Red[7:0]= RamRdData[4:0]*8;
Green[7:0]= RamRdData[9:5]*8;
Blue[7:0]= RamRdData[14:10]*8;
end

// 1-Blur Low
else if (Config[3:2]==2)
begin
Red[7:0]= (pR0[4:0]+RamRdData[4:0]+RamRdData[4:0]+RamRdData[4:0])*2;
Green[7:0]= (pG0[4:0]+RamRdData[9:5]+RamRdData[9:5]+RamRdData[9:5])*2;
Blue[7:0]= (pB0[4:0]+RamRdData[14:10]+RamRdData[14:10]+RamRdData[14:10])*2;
end

// 2-Blur Mid
else if (Config[3:2]==1)
begin
Red[7:0]= (pR0[4:0]+pR0[4:0]+RamRdData[4:0]+RamRdData[4:0])*2;
Green[7:0]= (pG0[4:0]+pG0[4:0]+RamRdData[9:5]+RamRdData[9:5])*2;
Blue[7:0]= (pB0[4:0]+pB0[4:0]+RamRdData[14:10]+RamRdData[14:10])*2;
end

// 3-Blur High
else
begin
Red[7:0]= (pR0[4:0]+pR1[4:0]+RamRdData[4:0]+RamRdData[4:0])*2;
Green[7:0]= (pG0[4:0]+pG1[4:0]+RamRdData[9:5]+RamRdData[9:5])*2;
Blue[7:0]= (pB0[4:0]+pB1[4:0]+RamRdData[14:10]+RamRdData[14:10])*2;
end

end

Scanline generator:

Kod:
// ----------------------------------------------------------------------------
// Scanline Effect & Output Blanking ...
// ----------------------------------------------------------------------------
wire [9:0] ColorPos;
assign ColorPos=VGA_X_Pos-39-30;

always @(posedge VGA_Clock)
begin
//ColorPos<=VGA_X_Pos-39;

// Draw Frame VGA MAX (TEST)
if (((VGA_X_Pos==22) || (VGA_X_Pos==636) || (VGA_Y_Pos==0) || (VGA_Y_Pos==479)) && (Config[4]==0))
begin
VGA_Red[4:0]<=31;
VGA_Green[4:0]<=31;
VGA_Blue[4:0]<=31;
end else

// Draw Frame NEO GEO NOMINAL (TEST)
if (((VGA_X_Pos==36) || (VGA_X_Pos==615) || (VGA_Y_Pos==12) || (VGA_Y_Pos==461)) && (Config[4]==0))
begin
VGA_Red[4:0]<=0;
VGA_Green[4:0]<=31;
VGA_Blue[4:0]<=0;
end else

// Color Bars TOP...
if ((VGA_Y_Pos<11) && (VGA_Y_Pos>1) && (VGA_X_Pos>38+30) && (Config[4]==0))
begin

if (ColorPos[3:0]==0)
begin
VGA_Red[4:0]<=0;
VGA_Green[4:0]<=0;
VGA_Blue[4:0]<=0;
end else
begin
VGA_Red[4:0]<=ColorPos[8:4];
VGA_Green[4:0]<=ColorPos[8:4];
VGA_Blue[4:0]<=ColorPos[8:4];
end;

end else

// Color Bars BOTTOM...
if ((VGA_Y_Pos<475) && (VGA_Y_Pos>465) && (VGA_X_Pos>38+30) && (Config[4]==0))
begin

if (ColorPos[9:7]==0)
begin
VGA_Red[4:0]<=ColorPos[6:2];
VGA_Green[4:0]<=0;
VGA_Blue[4:0]<=0;
end else
if (ColorPos[9:7]==1)
begin
VGA_Red[4:0]<=0;
VGA_Green[4:0]<=ColorPos[6:2];
VGA_Blue[4:0]<=0;
end else
if (ColorPos[9:7]==2)
begin
VGA_Red[4:0]<=0;
VGA_Green[4:0]<=0;
VGA_Blue[4:0]<=ColorPos[6:2];
end else
if (ColorPos[9:7]==3)
begin
VGA_Red[4:0]<=ColorPos[6:2];
VGA_Green[4:0]<=ColorPos[6:2];
VGA_Blue[4:0]<=ColorPos[6:2];
end else
begin
VGA_Red[4:0]<=0;
VGA_Green[4:0]<=0;
VGA_Blue[4:0]<=0;
end;

end else


// --------------------------------------------------------------------------------
// Draw Limits (Blanking) ...
// --------------------------------------------------------------------------------
if ((VGA_X_Pos<22) || (VGA_X_Pos>636) || (VGA_Y_Pos<10) || (VGA_Y_Pos>460))
begin
VGA_Red[4:0]<=0;
VGA_Green[4:0]<=0;
VGA_Blue[4:0]<=0;
end else

// --------------------------------------------------------------------------------
// Scanline Generator (Dimmed Lines)
// --------------------------------------------------------------------------------
if (VGA_Y_Pos[0]==0)
begin

if (Config[1:0]==3)
begin
VGA_Red[4:0]<=Red/8;
VGA_Green[4:0]<=Green/8;
VGA_Blue[4:0]<=Blue/8;
end
else if (Config[1:0]==2)
begin
VGA_Red[4:0]<=Red/16;
VGA_Green[4:0]<=Green/16;
VGA_Blue[4:0]<=Blue/16;
end
else if (Config[1:0]==1)
begin
VGA_Red[4:0]<=Red/32;
VGA_Green[4:0]<=Green/32;
VGA_Blue[4:0]<=Blue/32;
end else
begin
VGA_Red[4:0]<=0;
VGA_Green[4:0]<=0;
VGA_Blue[4:0]<=0;
end

// --------------------------------------------------------------------------------
// Scanline Generator (Normal Lines)
// --------------------------------------------------------------------------------
end else
begin
VGA_Red[4:0]<=Red/8;
VGA_Green[4:0]<=Green/8;
VGA_Blue[4:0]<=Blue/8;
end;

end

endmodule

Kart üzerinde 5 adet config jumper var.
1 ve 2 numaralı olanlar scanline miktarını
3 ve 4 numaralı olanlar yataydaki pixel blur miktarını
5 numaralı olan ise test pattern gösterimi için kullanılıyor.

Sevgiler, Saygılar ...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Özgür Dereli üzerinde Aralık 07, 2016, 13:44:37 ÖS
Sonunda bitti,bartop gerçekten çok güzel olmuş İlker hocam güle güle oyna
Eğer uygunsa ben 1 tane pcb almak isterim


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Aykiri1 üzerinde Aralık 07, 2016, 14:03:29 ÖS
@delimawi hocam bir pcbde ben rica ediyorum mümkünse


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Cherokeex üzerinde Aralık 07, 2016, 14:04:30 ÖS
Super olmus, elinize saglik. 138in1 i nasil gameselect yapiliyor, daughter board olmadan?


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Aykiri1 üzerinde Aralık 07, 2016, 14:09:02 ÖS
Super olmus, elinize saglik. 138in1 i nasil gameselect yapiliyor, daughter board olmadan?
adresleme ile yapıyor ilk sayfalarda anlatımı var.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Cherokeex üzerinde Aralık 07, 2016, 14:20:33 ÖS
Pic le yapildigini biliyorum ama source filan yok.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Aralık 07, 2016, 14:31:57 ÖS
Game Select kısmı çok basit. 138in1 kartuşun 8 bitlik adresleme hatlarına binary olarak olarak seçilen oyunun numrasını set edip slot'u reset ediyorum sadece.

PIC Kodu aşağıda. Ancak OLED kütüphanesi ticari bir başka proje için yazıldığından burada doğrudan paylaşamıyorum. Ama zaten o kısımda özel birşey yok. Ana kodda ekrana yazı yazan fonksiyonlar belli. O kısımları kendi LCD rutinlerinizle replace ederek aynısını yapabilirsiniz.

Kod:
// MAIN CODE
void intHandlerH();
void intHandlerL();

// VECTORS ...
#pragma code intvectors = 0x0008
void InterruptVectorHigh(void)
{
_asm
GOTO intHandlerH
NOP
NOP
NOP
NOP
NOP
NOP
GOTO intHandlerL
_endasm
}

#pragma code

unsigned char penc,enc,enc_flag=0;
unsigned char game=0;
unsigned int enc_pos=0;

unsigned char pA, pB;

#pragma interrupt intHandlerH
void intHandlerH()
{   
unsigned char t;

if (PIR2bits.TMR3IF)
{
PIR2bits.TMR3IF=0;
TMR3H=241; // Period 1ms ...

// Check Encoder ...
if ((BTN_B!=0) && (pA==0))
{
if (BTN_A==0) game++; else game--;

if (game==255) game=137;
if (game==138) game=0;
enc_flag=1;
}
else
if ((BTN_B==0) && (pA!=0))
{
if (BTN_A==0) game--; else game++;

if (game==255) game=137;
if (game==138) game=0;
enc_flag=1;
}

if (BTN_B) pA=1; else pA=0;
}
}

const rom char * rom Games[]=
{
  "3 Count Bout",
  "Aero Fighters 2",
  "Aero Fighters 3",
  "Alpha Mission 2",
  "Andro Dunos",
  "Art of Fight. 2",
  "Art of Fight. 3",
  "Bang Bead",
  "Baseball Start 2",
  "Blazing Star",
  "Blue's Journey",
  "Panic Bomber",
  "Breakers",
  "Breakers Revenge",
  "Burning Fight",
  "Captain Tomaday",
  "Hidden Dragon 20",
  "Hidden Dragon 20",
  "Cyber-Lip",
  "Double Dragon",
  "Double Dragon Pl",
  "Eightman",
  "Fighter's Histor",
  "Ganryu",
  "Garou: Mark of T",
  "Garou: Mark of T",
  "Ghost Pilots",
  "Ghostlop",
  "Goal! Goal! Goal",
  "Kabuki Klash",
  "Kabuki Klash Far",
  "King of Gladiato",
  "Lansquenet",
  "Last Resort",
  "League Bowling",
  "Magical Drop II",
  "Magical Drop III",
  "Metal Slug",
  "Metal Slug 2",
  "Metal Slug 2 +",
  "Metal Slug 3",
  "Metal Slug 3 +",
  "Metal Slug 4",
  "Metal Slug 4 +",
  "Metal Slug 5",
  "Metal Slug 5 +",
  "Metal Slug 6",
  "Metal Slug 6 +",
  "Metal Slug +",
  "Money Puzzle Exc",
  "Mutation Nation",
  "Nan-1975",
  "Neo Bomberman",
  "Neo DriftOut",
  "Neo Mr. Do!",
  "Neo Turf Masters",
  "NeoGeo Cup 98",
  "Nightmare In The",
  "Ninja Combat",
  "Ninja Commando",
  "Ninja Master's",
  "Over Top",
  "Pop n'Bounce",
  "Power Spikes II",
  "Pre Historic Isl",
  "Puzzle Bobble",
  "Puzzle Bobble 2",
  "Puzzle de Pon!",
  "Puzzle de Pon!",
  "Puzzled",
  "Q Double Dragon",
  "Rage of Dragons",
  "Rage of Dragons ",
  "Robo Army",
  "Sam. Shodown II",
  "Sam. Shodown II ",
  "Samurai Shodown ",
  "Samurai Shodown ",
  "Samurai Shodown ",
  "Sam. Shodown IV+",
  "Sam. Shodown V S",
  "Sengoku",
  "Sengoku 2",
  "Sengoku 3",
  "Sengoku 3 Plus",
  "ShockTroopers",
  "ShockTroopers 2n",
  "Snk vs Capcom Re",
  "Spin Master",
  "Spin Master Plus",
  "Street Fighter v",
  "Street Hoop",
  "Strikers 1945 Pl",
  "Strikers 1945 Pl",
  "Super Dodge Ball",
  "Super Sidekicks",
  "Super Sidekicks ",
  "Super Sidekicks ",
  "Super Sidekicks ",
  "Takon Matrimelee",
  "KOF 10th Anniver",
  "KOF 10th Anniver",
  "KOF 2001",
  "KOF 2001 Plus",
  "KOF 2002",
  "KOF 2002 Magic I",
  "KOF 2002 Magic P",
  "KOF 2002 Super",
  "KOF 2004 SE Plus",
  "KOF 2004 SP",
  "KOF 2005 Unique",
  "KOF 2005 Unq. II",
  "KOF 94",
  "KOF 95",
  "KOF 95 Plus",
  "KOF 96",
  "KOF 96 Plus",
  "KOF 97",
  "KOF 97 Plus",
  "KOF 97 Plus",
  "KOF 98",
  "KOF 98 The Slugg",
  "KOF 99",
  "KOF 99 Remix Pro",
  "The Last Blade",
  "The Last Blade 2",
  "The Last Blade 2",
  "Top Hunter",
  "Trash Rally",
  "Twinkle Star Spr",
  "Viewpoint",
  "Waku Waku 7",
  "World Heroes 2",
  "World Heroes 2 J",
  "World Heroes Per",
  "World Soccer 96",
  "Zed Blade",
  "Zupapa!"
};

const rom GameID[]=
{
  45,   99,  100,  135,  97,  49,  50,  121,  120,  95,  130,  108,  46,  35,  128,  98,
  6,  28,  133,  47,  19,  71,  38,  70,  13,  31,  134,  110,  117,  37,  48,  9,
  68,  96,  137,  105,  106,  59,  60,  78,  62,  80,  63,  81,  64,  82,  65,  83,
  77,  109,  131,  129,  84,  126,  127,  119,  115,  86,  132,  90,  39,  125,  107,  123,
  94,  102,  103,  79,  104,  136,  34,  18,  32,  73,  40,  51,  41,  52,  42,  53,
  16,  87,  88,  89,  75,  66,  67,  58,  69,  74,  12,  118,  61,  93,  122,  111,
  112,  113,  114,  17,  30,  57,  4,  26,  5,  0,  27,  10,  29,  7,  11,  8,
  20,  21,  54,  22,  55,  1,  23,  56,  2,  24,  3,  25,  14,  15,  33,  76,
  124,  91,  92,  36,  43,  72,  44,  116,  101,  85,
};

#pragma interrupt intHandlerL
void intHandlerL()
{
}

// ------------------------------------------------------------------------------------------
// CODE START -------------------------------------------------------------------------------
// ------------------------------------------------------------------------------------------
char str[64];

extern const rom unsigned char logo0, logo1;

void formGameSelect(void)
{
REFRESH:
ClrWdt();

sprintf(str,"Game No:%d",game+1);

c5x8_Clear();
c5x8_GotoXY(0,0);
c5x8_PutStringRam(str);
c5x8_GotoXY(0,1);
c5x8_PutString(Games[game]);
oledUpdateDisplay();
Delay10KTCYx(100);

LOOP:
if (enc_flag)
{
enc_flag=0;
goto REFRESH;
}

if (BTN_OK==0)
{
NEO_RESET=1;
PORTB=GameID[game];
Delay10KTCYx(250);
NEO_RESET=0;

goto REFRESH;
}

ClrWdt();
Delay10KTCYx(100);

goto LOOP;
}


void main(void)
{
unsigned char i,a;

TRISA=DEF_TRISA;
TRISB=DEF_TRISB;
TRISC=DEF_TRISC;

ANSELA=0;
ANSELB=0;
ANSELC=0;

// OSC/PLL
OSCCONbits.IRCF2=1;
OSCCONbits.IRCF1=1;
OSCCONbits.IRCF0=1;
OSCTUNEbits.PLLEN=1;

// TMR3 SETUP
T3CONbits.TMR3CS0=0; // Internal clock ...
T3CONbits.TMR3CS1=0; // Internal clock ...
T3CONbits.T3CKPS1=1; // 1:4 Prescale ... 64MHz = 16MIPS = 4.096 * 4 = 16.384 ms
T3CONbits.T3CKPS0=0;
T3CONbits.TMR3ON=1; // Enable Timer ...
PIE2bits.TMR3IE=1; // Enable Interrupt ...

INTCONbits.GIE=1;
INTCONbits.PEIE=1;

NEO_RESET=1;
PORTB=GameID[0];

Delay10KTCYx(50);
oledInit();

c5x8_Clear();
glcdLogo(&logo0);

glcdLogo(&logo1);

sprintf(str,"v1.1");
c5x8_GotoXY(12,1);
c5x8_PutStringRam(str);
oledUpdateDisplay();

for (i=0;i<8;i++)
{
ClrWdt();
Delay10KTCYx(250);
}

c5x8_Clear();
sprintf(str,"     SERI #     ");
c5x8_GotoXY(0,0);
c5x8_PutStringRam(str);

oledUpdateDisplay();

NEO_RESET=0;

formGameSelect();
}


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: evreno üzerinde Aralık 07, 2016, 15:09:54 ÖS
Hayırlı olsun @delimawi, eline sağlık
çok güzel bir proje(projeler) çıkardın ortaya
keyifle kullanman dileğiyle, iyi oyunlar.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: joker_ üzerinde Aralık 07, 2016, 15:19:57 ÖS
Hayırlı olsun. Çatı akmasını en az hasarla atmana sevindim. iyi oyunlar.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Aralık 07, 2016, 15:38:23 ÖS
Of süper olmuş yaw, birazcık da olsa kıskandım valla. Ama bir yandan da sevindim, çünkü o MVS bende olsaydı hala kolide yatıyor olacaktı.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: atariManyagi üzerinde Aralık 07, 2016, 16:02:45 ÖS
@delimawi, Ben de Geliştirme Portu'nu iki Bartop'u Bağlayacak İletim Kablosu için Sandım. Videona baktım. Meğerse AES Kontrolcülerini (Joystick veya Mahjong Pad) bağlamak için kullanılıyor. Mahjong Pad,Sadece 2 adet Oyunda Kullanılan Kontrolcüdür.

Mahjong Pad:
(https://image.jimcdn.com/app/cms/image/transf/dimension=480x10000:format=jpg/path/s804b776a8d10e866/image/i51338d5f3fe28720/version/1358440295/mahjong-controller.jpg)

Joystick:
(https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/18/Neo-Geo-AES-Controller-FR.jpg)Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: LW3D üzerinde Aralık 07, 2016, 17:09:03 ÖS
Harika olmuş... Güle güle kullan iyi eğlenceler.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: AmigaMan üzerinde Aralık 07, 2016, 18:25:31 ÖS
Bende bir tane alabiliriyim


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Selim7 üzerinde Aralık 08, 2016, 00:13:13 ÖÖ
  İlker abi, kabinin değeri sizin nezdininizde bu kadar sıkıntının ardından eminim ki   bir o kadar  artmıştır. : ) Güle güle kullanın.

  Birde, pcb yi montaj yapmak amatörler için sizce zor olur mu? Bulmakta sıkıntı yaşayacağımız parçalar var mıdır,
sizden istesem, sıkıntı yaşar mıyım?


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Cengiz Demir üzerinde Aralık 08, 2016, 08:29:23 ÖÖ
@delimawi
Gözünüz aydın. Güle güle oynayın :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Aralık 08, 2016, 09:25:35 ÖÖ
Arkadaşlar ilginize teşekkür ederim.

Şu an için elimdeki fazla PCB'ler tükenmiş durumda. Eğer daha fazla isteyen olursa yeniden sipariş açmamız gerekiyor. :)

Bu arada kartın dizilmesi ile ilgili olarak kısa bir tutorial hazırladım. Gözünüzü korkutmak istemiyorum ama kartın dizilmesi çok amatör olan arkadaşlar için çok uygun olmayabilir. Kartın tamamının dizilip programlanması benim 2 saatimi alıyor.

Öncelikle boş PCB'mizi alıyoruz. İlk olarak FPGA çipini dizeceğiz.

(http://i.hizliresim.com/Er6RLB.jpg) (http://hizliresim.com/Er6RLB)

Ben FPGA'i en son buradan sipariş verdim. Henüz elime ulaşmadı bu son sipariş.
https://tr.aliexpress.com/item/Ep2c5t144c8n-ep2c5t144c8-ep2c5t144-ep2c5/1039414723.html?spm=2114.13010608.0.0.Zq1l5t (https://tr.aliexpress.com/item/Ep2c5t144c8n-ep2c5t144c8-ep2c5t144-ep2c5/1039414723.html?spm=2114.13010608.0.0.Zq1l5t)

Öncelikle çipin köşelerinden bir kaç pini lehimleyerek tüm bacakları hizaladığımızdan emin oluyoruz.

(http://i.hizliresim.com/qj8WOB.jpg) (http://hizliresim.com/qj8WOB)

Sonra teker teker tüm bacakları lehimliyoruz. Bu arada iki bacak arasına dolan lehimleri alabilmek için flux yada pasta kullanabilirsiniz. Ayrıca çok fazle lehim kullanmamaya dikkat edin. Eğer çok lehim dolar ise bacaklara bakır ile çekebilirsiniz.

(http://i.hizliresim.com/3vjqn5.jpg) (http://hizliresim.com/3vjqn5)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Aralık 08, 2016, 09:33:06 ÖÖ
Daha sonra direnç ve kondansatörleri lehimlemeye başlayabiliriz. Ben öncelikle kart üzerinde parçaların tek bacaklarına lehim yapıyorum.

(http://i.hizliresim.com/Pn6rb6.jpg) (http://hizliresim.com/Pn6rb6)

Daha sonra SMD parçaları bu tek taraftan lehimleyip hizalıyorum. SMD parçalar kart üzerinde 0805 kasa olarak çizildi. Ama ister 0805 ister 0603 kullanabilirsiniz. Ben elimde olduğu için 0603 kullanıyorum.

(http://i.hizliresim.com/m47k0P.jpg) (http://hizliresim.com/m47k0P)

Son olarak diğer bacaklarını da lehimleyip bu adımı tamamlıyoruz.

(http://i.hizliresim.com/g2VWQb.jpg) (http://hizliresim.com/g2VWQb)

Evet SMD parçaların tamamını dizdik. Bazı parçaların dizilmediğini farkedeceksiniz. Bu dirençler tasarım sonrası ARGE aşamasında iptal edildi. Ayrıca bazı dirençler ise kısa bir tel ile short edilmiş durumda. Bunlarda tasarımda 0 ohm olarak belirtilmiştir.

Sol altta ufak 8 bacaklı bir çip var. Bu çip FPGA programını tutan flash hafıza. Ben aşağıdaki linkten satın aldım.

https://tr.aliexpress.com/item/Free-shipping-EPCS4SI8N-EPCS4N-EPCS4-SOP8-original-authentic-single-handle-real-talk-about-SZNXDZ/32707642877.html?spm=2114.13010608.0.0.Zq1l5t (https://tr.aliexpress.com/item/Free-shipping-EPCS4SI8N-EPCS4N-EPCS4-SOP8-original-authentic-single-handle-real-talk-about-SZNXDZ/32707642877.html?spm=2114.13010608.0.0.Zq1l5t)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: LW3D üzerinde Aralık 08, 2016, 09:33:23 ÖÖ
Açıkçası bu işlemcinin dizilmesi bile ölümcül bir iş...kaç bacak var orda :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Aralık 08, 2016, 09:43:16 ÖÖ
Şimdi kondansatörleri, regülatör ve LED'leri lehimliyoruz.

(http://i.hizliresim.com/m47km2.jpg) (http://hizliresim.com/m47km2)

Regülatörlerden LM1117-1.2V olanını TR'de bulmak çok zor. LM1117-3.3 olanı bulunabilir. Ama almışken hepsini aliden almak mantıklı.

Bu arada kondansatörler SMD elektrolitik olarak çizildi. Ama direnç.net sipariş ettiğimden daha büyük boy göndermiş. Bu sebeple oraya sığmadılar. Mecburen elimde fazla olan tantal kondansatörleri dizmek zorunda kaldım. Siz normal elektrolitik 100uF SMD dizebilirsiniz.

Şimdi sırada konnektörleri takmak var.

(http://i.hizliresim.com/jX1WZg.jpg) (http://hizliresim.com/jX1WZg)

Evet kartımız hazır. Son olarak bir IDC kablo hazırlayacağız. Bu kablo 20'li şerit kablodan yapılabilir.

(http://i.hizliresim.com/LZgnrJ.jpg) (http://hizliresim.com/LZgnrJ)

Bu kabloyu çok uzun tutmayın zira 12MHZ clock sinyali de bu kablo üzerinden geliyor. Bozulmalar olabilir. 20cm civarı yeterli olsa gerek. IDC konnektörün çakılması için özel bir pense gerekiyor ama benim yok. Ben bunu mengene ile sıkıyorum.

Ve bu kablonun boşta kalan uçlarını Neo Geo RGB Sinyallerine lehimliyoruz. Buna ait bilgi birkaç sayfa önce vardı. Tabiki her slotta bu lehim yapılacak yerler farklıdır. Ben 1A modeli için bunu paylaşıyorum.

EDIT Burada: http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=12737.msg157011#msg157011

(http://i.hizliresim.com/DB6dN1.jpg) (http://hizliresim.com/DB6dN1)

Hepsi bu kadar, kolay gelsin...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Aralık 08, 2016, 09:58:00 ÖÖ
Açıkçası bu işlemcinin dizilmesi bile ölümcül bir iş...kaç bacak var orda :)

Sanıyorum 144 bacak vardı...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: LW3D üzerinde Aralık 08, 2016, 10:31:43 ÖÖ
Evimde yer yok...Hatta büromda, babamın evinde, arkadaşımın evinde :P Her yerde bir sürü cihaz vs... Böyle olunca olabildiğince küçük kabin düşünüyor insan... Eskiden beri bu bartop kabinleri diğerlerine göre daha makul bulmam bu sebepten... Bir çok model gördüm, bir çok farklı çalışma... Ama şimdiye kadar gördüğüm, en pratik güzel kabin çalışması bu oldu... Hem şık, güzel, hem de teknolojik olarak harika. Oyunları seçtiğin arayüz bile, tek başına bu kabini birçoklarından öne çıkarıyor... LCD ekrandan aldığın görüntü de çok iyi görünüyor. CRT kadar değildir muhakkak, ama o seviyede hassas olmayan benim gibiler için tercih edilebilir... Tekrar tekrar tebrikler, eline sağlık...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: supremenothing üzerinde Aralık 18, 2016, 23:30:50 ÖS
switch olayına bayıldım tebrikler çok başarılı bir bartop !


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: i_r_on üzerinde Aralık 18, 2016, 23:38:11 ÖS
Neler dönmüş Serhat yav :)

Tebrik ederim delimawi, pcb çok şık olmuş.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Aya-Fix-Center üzerinde Aralık 18, 2016, 23:43:16 ÖS
S.a Delimavi hocam boş pbc mevcutsa bir adet bende alabilirmiyim


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Aralık 19, 2016, 09:26:13 ÖÖ
Selamlar. Boş PCB kalmadı malesef.
Ama önümüzdeki günlerde istek olursa ya yeniden boş PCB siparişi açacağım. Ya da zaman ayarlayabilirsem tüm malzemeleri sipariş edip belki montajlı olarak sunma şansı olabilecek. Ancak kesin değil henüz...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: AmigaMan üzerinde Aralık 19, 2016, 10:47:12 ÖÖ
Bende 2 tane istiyorum ustad


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: perpetual_007 üzerinde Aralık 19, 2016, 11:14:50 ÖÖ
Beni de eğer olursa sıraya yazın :)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: ggolem üzerinde Temmuz 04, 2017, 18:27:44 ÖS
Vay be, hem cok guzel bir is olmus hem de cok guzel yazi olmus. Hero's journey formunda adeta, tam biterken beklenmedik facia oluyor, ama kurtuluyor falan. Tabi benim gibi sonradan gelip bastan sona bir anda okuyanlar icin, filim gibiydi!


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: AmigaEsref üzerinde Temmuz 04, 2017, 20:21:18 ÖS
Abi emeğine sağlık göz nuru harika bir iş çıkmış.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Amiga24 üzerinde Temmuz 04, 2017, 21:24:46 ÖS
Çok güzel, mükemmel bir çalışma.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: crowded üzerinde Temmuz 04, 2017, 21:59:49 ÖS
Elinize emeğinize sağlık. pcb olursa hatta dediğiniz gibi montelenmis hazir olursa ben de bir tane alabilirim.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: ibeser (Ayak Takımı) üzerinde Temmuz 05, 2017, 11:31:54 ÖÖ
Müthiş olmuş. Eline sağlık.
En güzeli oyun seçimi! Her eve lazım.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: byeni üzerinde Temmuz 05, 2017, 12:16:56 ÖS
Daha önce yazmıştım ama üretim yaparsan bende sıraya gireyim @delimawi.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: LW3D üzerinde Temmuz 05, 2017, 12:21:16 ÖS
Delimawi bunun üretimini yapmayacağını, uğraşacak zamanı olmadığını belirtmişti. Bundan daha çok ilgi çekeceği düşünülen Amiga için olanıda parçaları getirtip, kendimiz lehimleyecek ya da lehimleteceğiz (bir değişiklik olmamışsa). Bu nedenle çok ümitlenmeyin.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: ggolem üzerinde Temmuz 05, 2017, 16:10:52 ÖS
Schematic ve Layout icin hangi programi kullaniyorsun, ufak bi devre yapacagim tuttu, birsey denemek icin, Macos da calisan adam gibi bir program bulamadim da.


(onerisi olan var mi?)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Gokhan Ozkan üzerinde Temmuz 06, 2017, 08:43:27 ÖÖ
Çok başarılı ve emek isteyen bir çalışma .
Tebrik ederim.


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Özgür Dereli üzerinde Nisan 16, 2019, 21:12:16 ÖS
Hort
BeharBros vga16 yı projesinde kullanmış görünüyor

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2425888107658830&id=1854654528115527


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Nisan 16, 2019, 21:24:28 ÖS
Evet, BeharBros la bu konuda bir işbirliği yaptık. VGA16 nın satış ve pazarlama hakları BeharBros'un artık...


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Özgür Dereli üzerinde Nisan 16, 2019, 21:29:35 ÖS
Evet, BeharBros la bu konuda bir işbirliği yaptık. VGA16 nın satış ve pazarlama hakları BeharBros'un artık...
Güzel olmuş senin yapmış olduğun bitmiş bir projenin BeharBros tarafından TR dışına pazarlanıyor olması


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Aykiri1 üzerinde Nisan 16, 2019, 22:09:35 ÖS
tebrikler.. böyle güzel işlere gıptayla bakıyorum


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: eins üzerinde Nisan 17, 2019, 02:28:14 ÖÖ
Teşekkürler arkadaşlar. Biliyorsunuz projeyi geliştirmek bir yana üretimi ve dağıtımı benim için ayrı bir zorluk. Bu modeli deniyoruz. Başarılı olursa belki başka projelerin de benzer bir model ile dağıtımını yapabileceğiz... Proje çok, HDMI-64, megaOne, LaserMouse, HDMI-520 belki Retro-HDMI (saturn vb...) ve diğerleri... ;)


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Nisan 17, 2019, 13:14:30 ÖS
Hayırlı olsun. İnşallah devamı da gelir. ;)

Yalnız forumdaşlarımdan ağzı sulananlara belirteyim, bildiğim kadarı ile BeharBros yurt içine satış yapmıyor. :D


Konu Başlığı: Ynt: NEO-GEO MVS Mini Bartop Kabin Projesi
Gönderen: Özgür Dereli üzerinde Nisan 17, 2019, 13:30:18 ÖS
Yalnız forumdaşlarımdan ağzı sulananlara belirteyim, bildiğim kadarı ile BeharBros yurt içine satış yapmıyor. :D
Evet TR içinde ısrarla satış yapmadıklarını bildiğim için bu ürünlere TR içinden ulaşamayacağımız için biraz üzüntü yarattı açıkçası ama yapacak bir şeyde yok