commodore.gen.tr

Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları => Arcade Sistemler => Konuyu başlatan: olcay avşar üzerinde Şubat 09, 2018, 16:03:47 ÖSKonu Başlığı: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 09, 2018, 16:03:47 ÖS
Arkadaşlar merhaba, izin verirseniz biraz zamanınızı çalarak yapmakta olduğum projeyi anlatmak istiyorum. Bu esnada da birilerinden yardım, fikir alır veya birilerine faydam dokunursa çok sevinirim.

Biraz kendimden bahsedeyim, çoğunuz gibi 80'lerin sonunu ve 90'lı yılları atari salonlarında geçirmiş bir kardeşinizim. Evli ve iki erkek çocuk babasıyım hamdolsun.

Askere gitmeden önce, 98-99 yıllarında bu emulasyon meselesi ile tanıştım. O zamanlar MAME var mıydı bilmiyorum, bazı oyunlar için Callus bazıları için de NeoRagex emulatör kullanmıştım. Bilgisayarda çocukluğumuzun oyunlarını çalışır halde ilk gördüğümde nasıl şaşırmış ve sevinmiştim bilemezsiniz.

Bir iki oynadıktan sonra "lan acaba atari makinelerindeki gibi kol ve butonu olan joystick yok mudur?" diyip biraz araştırdım ama o tarihlerde bir sonuca ulaşamadım. Sonra kendi kendime dedim ki "kol ve buton bulsam ben bunu yaparım"

Sonra piyasada tek tük kalan eski atari salonlarını dolaşıp parça hakkında bilgi topladım, Karaköy'den bir dükkandan butonları aldım. Kolu nereden aldığımı hatırlamıyorum, sonra bunları bir mdf/sunta kutuda toplamayı düşünürken bir arkadaşım "hacı sen ölçüleri ve delik dizaynını ver, ben sacdan kıvırıp fırın boya yapar getiririm" dedi.

Sonucunda şöyle birşey çıktı ortaya;

(http://i.hizliresim.com/g2DWQZ.jpg)

Bu fotoğraf yeni ama, geçen seneye ait. İlk yaptığımda devre olarak eski bir klavyeyi söküp klavye devresini kullanmıştım, pc çok eskiydi. Klavye girişi ps2 bile değildi, büyük eski giriş olan tiptendi.

Askere kadar hevesimi alıp aleti saklamıştım, sonra da içindeki klavyenin girişi yeni pc'ye olmayınca bir adet USB joystik alıp onun devresi ile revize ettim.

Sonra hiç bir şeyi atmayan yapım sayesinde yaklaşık 20 yıl sakladım bunu. Büyük oğlum (13) 6-7 yaşlarında iken dükkana yanıma gelir oynardı bununla, 2 sene önce yine bir gün yanımdayken "baba ben küçükken bir kol ile oynuyordum nerde o?" dedi.

Ben de tekrar heveslenip ardiyeden çıkardım aleti, sonra oğluma dedim ki "yazlıkta yer sıkıntısı yok, yapalım mı lan gerçek bir arcade kabin? Odana koyarız"

İkimizin de gözleri parladı tabi, ve hemen ölçü/boyut/şekil araştırmalarına giriştim internetten. Orman ürünleri sektöründeyim, imalat yapmıyorum ama alt katta bir adet yatar ve her türlü el aletim var. Elimden her iş gelir hamd olsun.

Hepinizi malumu internetteki arcade kabin tiplerini gösteren fotoğraflardan indirdim, şunun gibiler;

(https://i.imgur.com/pwItbOu.png?fb)

Sonra tamamen bana özgün olsun ve ayaktayken de yüksek sandalye ile otururken de sıkıntı olmayan bir şeyler çizeyim istedim. Soldan sağa gelişim gözterdi çizimlerim;

(http://i.hizliresim.com/njDX70.jpg)

Bar sandalyesinde otururken diz ve ayakların rahat etmesi için kontrol tablasını biraz daha uzatıp, ayaklara denk gelen kısmı içeri doğru eğdim. Fakat önden bakıldığında kapakları düz duracak elbette ki.

İmalata başlamadan önce nasıl bir monitör kullanacağım derdi sardı beni, lcd monitörden vazgeçtim. Çünkü hem orjinal görüntüsü gibi 4:3 boyutta oynarsam çok fazla kayıp yaşayacaktım hem de görüntü kalitesi asla crt gibi olmayacaktı.

Sahibinden.com'da 2. el bir Samsung buldum, 22 inç crt monitör. Almaya gidince gözüme devyarasa gözüktü, 50 cm kocaman bir tv kadar. Tamam dedim olay budur, kabini de buna göre yaparım.

Bu yüzden kabin derinliğini genişlettim, hem de ileride CRT TV kullanmak istediğimde işimi kolaylaştıracaktı.

Daha kesim ve imalat kesinleşmeden yanlar için tasarım yapmaya heveslendim, sevdiğim ne kadar karakter varsa sığdırmaya çalıştım. Makinede zaten bütün bu oyunlar olacağı için tuhaf olmaz diye düşündüm.

Maalesef Final Fight, yani nam-ı diğer Hagar karakterleri için işe yarar çözünürlükte fotoğraf bulamadım nette. Dizayn konusunda eleştiri ve tavsiyeye açığım;

(http://i.hizliresim.com/DBL1GZ.jpg)

O esnada aliexpresten aldığım malzemeler yavaş yavaş gelmeye başladı, 20 adet buton 2 kol ve 2 usb encoder devre aldım.

(http://i.hizliresim.com/r3Y33N.jpg)
(https://i.hizliresim.com/oO0aEo.jpg)

İmalat ve kesim için dizayn hazırdı, yine internetten orjinal ölçüleri inceledim. Kontrol tablasının yerden yüksekliği, monitör merkezi, marka yazısı ve toplam yükseklikler ve de genişlikleri öğrenip bunu kendime en uygun hale getirdim.

Dakikalarca ayakta bekleyip kolumu ve bileğimi bir tablaya koyup en uygun yüksekliği ve en uygun kontrol tablası açısını bulmaya çalıştım. Bileği yormayan en uygun pozisyonun dıştan içe monitöre doğru eğimli olacağını farkettim. Ama çirkin görüneceği için kontrol tablasını düz yapmaya karar verdim.

Arka havalandırma nasıl olacak, hoparlör delikleri nasıl olacak, monitör ve ön cam nasıl yerleşecek derken kesime hazır hale getirdim. Plakaya sığacak şekilde parçaları yerleştirdim ve komşum olan cnc kesimcinin yolunu tuttum.

(https://i.hizliresim.com/YgqaBA.jpg)

Kesimden döndüm bir kaç gün sonra;

(https://i.hizliresim.com/lO38El.jpg)

Buraya kadar yazdıklarım 2017 ocak şubat aylarında gelişti, sonra hızlı ve yorucu ama keyifli bir döneme girdim ve arcade kabin projesi rafa kalktı.

Tam bir sene sonra "hadi toplayayım artık şunu" dedim ve ayağa kaldırdım;

(https://i.hizliresim.com/767pB5.jpg)

(https://i.hizliresim.com/qJ5Q15.jpg)

(https://i.hizliresim.com/rO6a07.jpg)

(https://i.hizliresim.com/bBlQJd.jpg)


Henüz ön cam ve marka kısmı bitmeden kol ve butonlar oturuyor mu? Bir yerlere değecek mi diye takıp emaneten bir iki oyun oynadım :)

Sonra gözüm alıştıkca o dev 50 ekran monitör ufak gelmeye başladı kabin içinde. Bilgisayarı nasıl en kayıpsız yol ile TV'ye bağlarım diye aranırken burayı commodore.gen.tr'yi buldum, önce Sayın YavuzG'nin scartgade projesini sonra da Sayın Pcdata76'nın CrtEmudriver ve GrovyMame başlığını okudum.

Elimdeki pc'ye uygun listedeki kartlardan bir ati kart aldım ve kablo modifiyesini yapmaya başladım;

(https://i.hizliresim.com/bBy4JZ.jpg)

Oluyor galiba;

(https://i.hizliresim.com/dOXqkD.jpg)

37 ekranda görüntüyü aldım, ince ayarları yapmadım henüz. Sonra kullanmak istediğim 70 erkan tv bozuk çıkınca hırs yaptım bir haftadır onun tamiriyle uğraşıyorum. 30 TL parça aldım 3 postada, olmadı namussuz, EHT bozuk çıktı.

(https://i.hizliresim.com/A13Y5v.jpg)

Neyse artık yeniden bir 2. el tv alacağız, biz imalata devam edelim dedim. Kontrol panelinin köşesini içten destekleyerek birleştirdim;

(https://i.hizliresim.com/5DYRMz.jpg)

Kontrol panelinin avuç ve bileğimize denk gelen yerlerini yuvarladım freze ile, ki en son üstüne sticker baskı serilip pleksi koyulacak. Pleksiyi ısıtarak kıvıracağım için aşağı yukarı köşenin içi bu formda olur.

(https://i.hizliresim.com/2JjJ1d.jpg)

Kontrol paneline sürekli yukarıdan aşağı bir güç, tepki uygulanacağı için güçlendirdim. İstediğimiz kadar vurabiliriz butonlara;

(https://i.hizliresim.com/jyBy3D.jpg)

Kontrol paneli yukardan aşağıya bu desteğe oturuyor, alttan iki adet vida ile bağlantı kelebeklerine tutturuyorum. Sistem kurulduktan sonra pek sökme ihtiyacı duymam ama yine de belli olmaz, kablo ve siviçlere müdahele için alt kapak aşağı doğru açılır şekilde yaptım;

(https://i.hizliresim.com/EP3P8B.jpg)

(https://i.hizliresim.com/Z9Y9ko.jpg)

Marka kısmını iki kat 4 mm cam kullandım, arasına sticker basım dizaynı koyacağım. Arkasına sonra ışıklandırma gelecek, camlar alt ve üst mdf'de açtığım kanallara oturuyor.

(https://i.hizliresim.com/BLvd9g.jpg)

Üst tabla klipsli geçme sistem, ışık ya da sese müdahele etmek için kolaylık olur. Ön camı da yukarıdan aşağı sürerek takmayı planlıyorum, kontrol panelinde camın oturduğu kısıma 4 mm kanal açıp camı oraya oturtacağım. Cam için fazladan çıta ve çerçeve kullanmak istemiyorum.

(https://i.hizliresim.com/Z9Mq1a.jpg)

Şimdilik bu kadar, sırada yeni bir tv alıp parçalayıp tüpü kabine monte etmek var.

Bu arada yazmayı unuttum, kabini komple modüler yapıyorum. Dükkanda hazırlayıp, boyayıp, sticker yapıştırıp, sonra söküp yazlığa götüreceğim ve orada tekrar birleştireceğim inşaallah.

Zamanınızı aldım, hakkınızı helal edin :)

Tavsiye, görüş ve önerilerinize açığım.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: Levent (Lvnt) üzerinde Şubat 09, 2018, 17:32:27 ÖS
Vay, eline sağlık üstat naptın sen öyle :D

Üstteki camlar yerine plexiglass kullanırdım diyeceğim, cam kırığı sıkıntı, başka bir şey diyemiyorum :)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: evreno üzerinde Şubat 09, 2018, 17:58:57 ÖS
eline sağlık;

mame çok eski bir program aslında
neoragex falan piyasada yokken mame vardı
ama o zamanların düşük konfigürasyonlu makinalarında neoragex mame den daha hızlı çalışıyordu

kabin genişliği tv için dar olmaz umarım
güzel kabin olmuş buna tv takmalısın muhakkak
diğerlerinden tv de aldığın görüntüyü alamazsın

mame ayarlarında switchres = 1 ile çözünürlüğü kayıpsız tv ye aktarırsan ne demek istediğimi daha iyi görmüş olacaksın :D
ilgili başlıkta anlatılmıştı ona göre uygulayabilirsin


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: Heroman üzerinde Şubat 09, 2018, 18:30:06 ÖS
Güzel iş çıkmış eline sağlık, evrenoya  hak vermemek mümkün değil kesinlikle tv kurmalisin gercek arcade görüntüsü tüplü tvler verebilir gerisi teferruat. ..joystick panelini çok az aşağıya doğru eğim verirsen kollarin ve bileklerin panele çarpması ni engelleyebilirsin senin için sıkıntı yoksa bu dedigimi unut gitsin..

bu arada aliexpresten aldigin joystick lerin linkini paylasirsan sevinirim kaç gün de geldi. .sana kolay gelsin


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: Gökçe Bozkurt üzerinde Şubat 09, 2018, 18:43:41 ÖS
52 ekran sony var bende kare al senin olsun :)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: mesa üzerinde Şubat 09, 2018, 22:54:08 ÖS
ustam super bır ıs cıkarmısın tebrık ederım  heroman ın dedıgı  gıbı tuplu tv sart bende su an 70 ekran tv yerlestırdım xbox360 ps2 ve pc goruntuyu almak ıcın https://www.extron.com/product/product.aspx?id=rgb109xi (https://www.extron.com/product/product.aspx?id=rgb109xi)  kablo sıstemı kurcam tuplu tv den sasma


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: mesa üzerinde Şubat 09, 2018, 23:00:28 ÖS
olcay kardes bide tuplu monıtor kullanırsan 640x480 ayarda mame plus ta bu ayarları yaparsan cok guzel goruntu alırsın scanlıne etkısı yaratır
(https://i.hizliresim.com/gO2E3b.jpg) (https://hizliresim.com/gO2E3b)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: yavuzg üzerinde Şubat 10, 2018, 00:13:30 ÖÖ

...

Sonra gözüm alıştıkca o dev 50 ekran monitör ufak gelmeye başladı kabin içinde. Bilgisayarı nasıl en kayıpsız yol ile TV'ye bağlarım diye aranırken burayı commodore.gen.tr'yi buldum, önce Sayın YavuzG'nin scartgade projesini sonra da Sayın Pcdata76'nın CrtEmudriver ve GrovyMame başlığını okudum.

...


Demek bir kişiyi daha hain tuzağımıza düşürmüşüz :D :D :D

Foruma hoşgeldin, emeğine sağlık, güzel gidiyor proje...

Yanlız cam konusunu bir kez daha düşün derim ;) Plexiglass çok daha güvenli olur. İlla ki cam olacak dersen de "temperli cam" (yani kırıldığı zaman bıçak gibi olmayan tuzla buz olan cinsten)

Ön camı da kontrol panelin üzerine değil, içeride başka bir parçanın üzerine koymalısın.

Bunun gibi;

(http://www.yavuzg.com/images/PAC-MAN/IMG_5601_zpsbe10f6e5.jpg)

Ortasına da parmak geçecek bir çentik koymalısın. Camı yerleştirmeye/çıkarmaya çalıştığında nedenini anlayacaksın ;)

Bir de kontrol panel çıkabilir/açılabilir olmalı. Joystick ve butonlara bakım yapmak için arada kontrol paneli açman gerekecek. Üzerine cam dayama dememin bir sebebi bu, diğer sebebi ise tüm arcade kabinlerde kontrol panel camın öne düşmemesi için destek görevi görür ;)

Kolay gelsin...


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 10, 2018, 08:47:03 ÖÖ
Vay, eline sağlık üstat naptın sen öyle :D

Üstteki camlar yerine plexiglass kullanırdım diyeceğim, cam kırığı sıkıntı, başka bir şey diyemiyorum :)


Herkes cam için aynı şeyi söylüyor, pleksinin görüntüsünü beğenmezsem temperli cam yaparım artık.

Teşekkürler.

eline sağlık;

mame çok eski bir program aslında
neoragex falan piyasada yokken mame vardı
ama o zamanların düşük konfigürasyonlu makinalarında neoragex mame den daha hızlı çalışıyordu

kabin genişliği tv için dar olmaz umarım
güzel kabin olmuş buna tv takmalısın muhakkak
diğerlerinden tv de aldığın görüntüyü alamazsın

mame ayarlarında switchres = 1 ile çözünürlüğü kayıpsız tv ye aktarırsan ne demek istediğimi daha iyi görmüş olacaksın :D
ilgili başlıkta anlatılmıştı ona göre uygulayabilirsin

Teşekkürler, tv işini halledip boyadan önce komple toparlayayım ayarların hepsini kurcalayacağım bakarak.

52 ekran sony var bende kare al senin olsun :)

Allah razı olsun, ama elimdeki monitör 50 ekran zaten. 60,66 büyük ihtimal ile 70 ekran bir tv koyacağım.

Kabin iç genişliği 65 cm, 70 ekran tüp rahatça sığıyor. Olurda ilerinde LCD kullanmak zorunda kalırsam diye 28 inç bir lcd sığabilsin diye düşündüm.


ustam super bır ıs cıkarmısın tebrık ederım  heroman ın dedıgı  gıbı tuplu tv sart bende su an 70 ekran tv yerlestırdım xbox360 ps2 ve pc goruntuyu almak ıcın https://www.extron.com/product/product.aspx?id=rgb109xi (https://www.extron.com/product/product.aspx?id=rgb109xi)  kablo sıstemı kurcam tuplu tv den sasma
Teşekkürler.

olcay kardes bide tuplu monıtor kullanırsan 640x480 ayarda mame plus ta bu ayarları yaparsan cok guzel goruntu alırsın scanlıne etkısı yaratır
(https://i.hizliresim.com/gO2E3b.jpg) (https://hizliresim.com/gO2E3b)

İlk fırsatta kurcalayacağım bu ayarları, teşekkürler.


Demek bir kişiyi daha hain tuzağımıza düşürmüşüz :D :D :D

Foruma hoşgeldin, emeğine sağlık, güzel gidiyor proje...

Yanlız cam konusunu bir kez daha düşün derim ;) Plexiglass çok daha güvenli olur. İlla ki cam olacak dersen de "temperli cam" (yani kırıldığı zaman bıçak gibi olmayan tuzla buz olan cinsten)

Ön camı da kontrol panelin üzerine değil, içeride başka bir parçanın üzerine koymalısın.

Bunun gibi;

(http://www.yavuzg.com/images/PAC-MAN/IMG_5601_zpsbe10f6e5.jpg)

Ortasına da parmak geçecek bir çentik koymalısın. Camı yerleştirmeye/çıkarmaya çalıştığında nedenini anlayacaksın ;)

Bir de kontrol panel çıkabilir/açılabilir olmalı. Joystick ve butonlara bakım yapmak için arada kontrol paneli açman gerekecek. Üzerine cam dayama dememin bir sebebi bu, diğer sebebi ise tüm arcade kabinlerde kontrol panel camın öne düşmemesi için destek görevi görür ;)

Kolay gelsin...

Pleksinin cam kadar şeffaf olmayacağını düşündüğüm için cam tercih ettim, kontrol paneli için pleksi ile uğraşınca bir bakarım. Güvenlik önemli bir konu.

Kontrol paneline değilde onun önünde başka bir zemine camın inmesi mantıklı, cam için kanal açacağıma kontrol panelini o hizadan komple keser altta farklı bir malzemeye dayarım camı.

Teşekkürler.Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 10, 2018, 09:23:21 ÖÖ
Güzel iş çıkmış eline sağlık, evrenoya  hak vermemek mümkün değil kesinlikle tv kurmalisin gercek arcade görüntüsü tüplü tvler verebilir gerisi teferruat. ..joystick panelini çok az aşağıya doğru eğim verirsen kollarin ve bileklerin panele çarpması ni engelleyebilirsin senin için sıkıntı yoksa bu dedigimi unut gitsin..

bu arada aliexpresten aldigin joystick lerin linkini paylasirsan sevinirim kaç gün de geldi. .sana kolay gelsin

Eğim ve bilek ile ilgili söylediğini anlamadım, linkleri ekliyorum.

https://tr.aliexpress.com/item/Hot-Sale-Zero-Delay-Arcade-USB-Encoder-to-PC-Joystick-and-Button-For-MAME-Fight-Stick/32741959372.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.MPd7O3

https://tr.aliexpress.com/item/2pcs-free-shipping-HAPP-NEO-GEO-COMPETITION-8-WAY-JOYSTICK-ARCADE-JAMMA-MAME-tm/32757016694.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.MPd7O3

https://tr.aliexpress.com/item/28mm-Mounting-Hole-American-style-Arcade-push-button-6-Color-available-1p-2p-For-Arcade-machine/32749177800.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.MPd7O3


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: Heroman üzerinde Şubat 10, 2018, 09:50:45 ÖÖ
(https://i.hizliresim.com/Rn1abG.png)

 kabinin ,kontrol panelinin öne olan hafif eğiminden bahsetmistim shoryuken cekerken daha rahat oluyor... :D..

linkler icin tesekkur ederim. ...bu arada resimdeki kabin sevgili ustad yavuzg ye  ait , nette bi araştırma yapiyim dedim foto icin en temixi en guzeli yavuzg ye aitti kaliteyi uzakta aramadim...


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 10, 2018, 10:13:05 ÖÖ

 kabinin ,kontrol panelinin öne olan hafif eğiminden bahsetmistim shoryuken cekerken daha rahat oluyor... :D..

linkler icin tesekkur ederim. ...bu arada resimdeki kabin sevgili ustad yavuzg ye  ait , nette bi araştırma yapiyim dedim foto icin en temixi en guzeli yavuzg ye aitti kaliteyi uzakta aramadim...


Bu eğim işini çok düşünmüştüm. İlk mesajımda da yazdım, dakikalarca ayakta bekleyip doğru yükseklik ve doğru açıyı bulmaya çalıştım.

Yukarıdaki resimdeki gibi olan kontrol paneli en rahatsız olan tip, ayakta duran 170 ve üzeri boyda biri oynamak için ileğini yukarı/geriye doğru çok fazla kırarak durmak zorunda.

Karpal tünel sendrom sorunu olan ya da bu soruna yatkın kişiler için hastalığı tetikleyici bir pozisyon, bileğinde hiç bir problem olmayan insanlar içinde oldukça konforsuz.

Oturarak oynarsanız ve eliniz kolonuz ile olabildiğince yakın doğrultuda olursa rahatsızlık vermez.

Aslında ayakta duran için en konforlu pozisyon bunun tam tersi, içe doğru eğimli olan pozisyon olduğuna kanaat getirdim denemelerde. Fakat hem estetik olmayacak hem de oturarak oynamaya izin vermeyecekti.

Şimdi bir fikir geldi aklıma, kontrol panelini 3 ayrı pozisyonda duracak şekilde ayarlı da yapabiliriz aslında. Bu sayede farklı yaşlar ve boylardaki çocuklarımız da kendilerine uygun pozisyonda ayarlayıp oynayabilirler.

Hani arabalardaki yükseklik ayarlı direksiyon gibi, yapması çok basit aslında da sürekli harekete ve baskıya dayanacak bir şey düşünmek lazım.

hep kendimize göre yapıyoruz makineleri ama çocuklar bizden çok oynarlar sanırım.

Ben bunu bir düşüneyim kabin üstünde :)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: Heroman üzerinde Şubat 10, 2018, 10:26:15 ÖÖ
Kolay gelsin sana ,bu arada renk kattin arcade bolumune uzun zamandır  bekliyorduk ve kim düşecek bu arcade denen  tuzağımiza hosgeldin...
yavuzg bi bomba patlacak sanki bu ara , scartcadeV2 yaklasiyor sanki :D :D


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 10, 2018, 10:32:59 ÖÖ
Tekrar hoşbuldum, bir tane 67 ekran arçelik buldum 2. el. Aslında 66 dır o ama neyse.

Sizce 70 ekran mı alayım, yoksa 66 mı? 70 alıp sistemi buna göre kursam, ve ilerde tüp arızası vs olsa 70 ekranı piyasada daha bol bulurum gibime geliyor.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: Heroman üzerinde Şubat 10, 2018, 10:50:47 ÖÖ
Tabiki  uygun buldugunuz tuplu tvyi degerlendirebilirsiniz , kabin  icindeki tv için ayrılmış olan alana göre hesapliyablrsnz...Mesela bendeki kabindeki 72 ekran civari , 1 saate kalmaz gozler kaymaya yorulmaya basliyor...en idealini kendinize gore  (cocuklara)  :D  yapin bence ,genelde 55 kullanan var 67 de ..


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 10, 2018, 17:10:45 ÖS
Şimdilik ilgilendiğim 2 TV var, biri 67 ekran arçelik. Biri de 70 ekran vestel flat.

Arçelik'te TRT 98 diye bandrol var, yani 20 yıllık. Vestel sanırım 2003-2005 lerde üretilmiştir.

Ne dersiniz?


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: yavuzg üzerinde Şubat 10, 2018, 19:10:49 ÖS
Kabine elektrik verdiğin zaman TV'nin otomatik olarak açılabilir bir TV olması lazım. Aksi taktirde eğer TV elektrik verildiğinde stand-by konumunda kalıyorsa ve sen TV'yi uzaktan kumandadan açman gerekiyorsa bu arcade kabin ruhuna ters düşüyor.

Arçelik Vestel gibi modellerde bu yukarıda bahsettiğim özellikte olanlarına rastlarsan paylaşırsan sevinirim.

Ben bu özelliği genelde Sony, Philips, Panasonic gibi modellerde buluyorum.

Tabi denemek lazım...


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 10, 2018, 19:49:44 ÖS
Bu yazdığınızı okumuştum, fakat aşabileceğim bir problem olduğunu sanıyorum.

Program tuşunu hold pozisyonda tutarak elimdeki 37 ekran vesteli denedim, elektrik verince direkt çalışıyor.

Olmadı belli bir süre sonra belli bir süre tetiklenecek bir röle devresi yapıp bu röleyi de program tuşuna bağlayabilirim.

Mesela kabine elektrik verdim, tv stand by  konumunda. 3,5 saniye sonra devre program tuşunu tetikleyip tv yi açtı, scartdaki 12 volt zaten tv yi av konumuna alacak.

Yanlış mı düşünüyorum?


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: joker_ üzerinde Şubat 10, 2018, 20:03:09 ÖS
Ben kabinde 63 ekran Arçelik tv kullandım. Tv açılınca stand by da kalıyordu. Kumanda dan servis menüsüne girerek stand by'ı devre dışı bıraktım. Artık direkt açılıyor.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: yavuzg üzerinde Şubat 10, 2018, 20:11:15 ÖS
Yani elindeki bir TV'yi değerlendirmek adına elbette bu dediklerin yapılabilir tabi ama zaten elinde TV yoksa ikinci el alacaksan bu özelliği olan bir TV almak daha pratik sadece.

İkinci el fiyatlar üç aşağı beş yukarı aynı zaten. ;)

Görüntü kalitesine gelince de bir Arçelik veya Vestel TV yerine bir Sony ekran kullanmak çok daha memnun edici olacaktır diye düşünüyorum...

Sen bilirsin tabii... :)Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: yavuzg üzerinde Şubat 10, 2018, 20:12:10 ÖS
Ben kabinde 63 ekran Arçelik tv kullandım. Tv açılınca stand by da kalıyordu. Kumanda dan servis menüsüne girerek stand by'ı devre dışı bıraktım. Artık direkt açılıyor.

Model bilgisi alalım lütfen :)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: mesa üzerinde Şubat 10, 2018, 21:34:36 ÖS
Şimdilik ilgilendiğim 2 TV var, biri 67 ekran arçelik. Biri de 70 ekran vestel flat.

Arçelik'te TRT 98 diye bandrol var, yani 20 yıllık. Vestel sanırım 2003-2005 lerde üretilmiştir.

Ne dersiniz?
sana tavsiyem Arçelik 3370 sn modelli crt TV var 70 ekran  tüpü Samsung tüp var atari makinasına taktım görüntü inan harika tavsiye ederim ama dikkat etmem tüplü TV parazit gibi renklerin hafif birbirine girmesi istersen resim atabilirim


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: joker_ üzerinde Şubat 10, 2018, 21:57:11 ÖS
Ben kabinde 63 ekran Arçelik tv kullandım. Tv açılınca stand by da kalıyordu. Kumanda dan servis menüsüne girerek stand by'ı devre dışı bıraktım. Artık direkt açılıyor.

Model bilgisi alalım lütfen :)

Abi valla modelini not almak hiç aklıma gelmedi :) Fakat servis menüsüne girmek için kumanda üzerindeki entegrenin iki bacağını kısa devre yapmak gerekiyordu.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: mesa üzerinde Şubat 10, 2018, 22:50:32 ÖS
Ben kabinde 63 ekran Arçelik tv kullandım. Tv açılınca stand by da kalıyordu. Kumanda dan servis menüsüne girerek stand by'ı devre dışı bıraktım. Artık direkt açılıyor.

Model bilgisi alalım lütfen :)
az önce bende Arçelik 3370 modelde servis menüsünden 9301 yazarak stand bay modunu kapatıp tv fise taktım kumanda kullanmadan  PS2 açtım ve otomatik açıldı mükemmel oldu Yavuz ustad


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 11, 2018, 10:06:38 ÖÖ
Yani elindeki bir TV'yi değerlendirmek adına elbette bu dediklerin yapılabilir tabi ama zaten elinde TV yoksa ikinci el alacaksan bu özelliği olan bir TV almak daha pratik sadece.

İkinci el fiyatlar üç aşağı beş yukarı aynı zaten. ;)

Görüntü kalitesine gelince de bir Arçelik veya Vestel TV yerine bir Sony ekran kullanmak çok daha memnun edici olacaktır diye düşünüyorum...

Sen bilirsin tabii... :)Dediğiniz mantıklı ama ikinci el ararken çok fazla seçenek yok, satıcılar ekran boyutlarını bile doğru bilmiyorlar çoğu zaman. Bahsettiğiniz özelliği olan modelleri bilsem, satılık ilanlarda bu modellerden olsa onları tercih ederim tabiki.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 11, 2018, 10:09:45 ÖÖ
sana tavsiyem Arçelik 3370 sn modelli crt TV var 70 ekran  tüpü Samsung tüp var atari makinasına taktım görüntü inan harika tavsiye ederim ama dikkat etmem tüplü TV parazit gibi renklerin hafif birbirine girmesi istersen resim atabilirim

Modele bakarım şimdi, teşekkürler. Ama parazit ve renklerle ilgili son cümlenizi anlamadım.

İki farklı arçelik modelinde servis menüsü ile bu özellik açıldığına göre bir çok modelde olma ihtimali var o zaman bu özelliğin sanki.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: Hurşit üzerinde Şubat 11, 2018, 11:52:25 ÖÖ
Başlığı yeni okuyabildim.
Final Fight için bazı medyalar paylaşayım sizinle. Hard diskte duruyordu ne zamandır.
Kontrol paneli , bezel, sağ ve sol resimler ve marquee.
Aşağıdaki linkten yüksek çözünürlüklü olanı indirebilirsiniz. Dilerseniz çizimlerinizi bana gönderin ben boyutları ayarlayıp elimden geldiğince düzenleyebilirim. Tabi ki kendiniz de yapabilirsiniz.
Şimdiden iyi oyunlar...

https://mega.nz/#!U1AXgaYZ!ovsHctAS2dwkUR8u2ayfbM01SOrGv93uHlcChYElHR0

Resim önizlemeler.

(https://i.hizliresim.com/BLrLkM.png)
(https://i.hizliresim.com/Z9Z90V.png)
(https://i.hizliresim.com/oOjO19.png)
(https://resmim.net/f/N8p52b.png)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 11, 2018, 12:10:37 ÖS
Başlığı yeni okuyabildim.
Final Fight için bazı medyalar paylaşayım sizinle. Hard diskte duruyordu ne zamandır.
Kontrol paneli , bezel, sağ ve sol resimler ve marquee.
Aşağıdaki linkten yüksek çözünürlüklü olanı indirebilirsiniz. Dilerseniz çizimlerinizi bana gönderin ben boyutları ayarlayıp elimden geldiğince düzenleyebilirim. Tabi ki kendiniz de yapabilirsiniz.
Şimdiden iyi oyunlar...

https://mega.nz/#!U1AXgaYZ!ovsHctAS2dwkUR8u2ayfbM01SOrGv93uHlcChYElHR0

Resim önizlemeler.Teşekkür ederim.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 12, 2018, 15:11:22 ÖS
Merhaba, bugün bir tane Beko bir tane de Arçelik TV baktım 2. el. İkisinin de servis menüsüne giremediğim için almadım, arçelik ve beko bu servis menüsü konusunda sıkıntılı okuduğum kadarıyla.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: Heroman üzerinde Şubat 12, 2018, 15:18:36 ÖS
Merhaba, bugün bir tane Beko bir tane de Arçelik TV baktım 2. el. İkisinin de servis menüsüne giremediğim için almadım, arçelik ve beko bu servis menüsü konusunda sıkıntılı okuduğum kadarıyla.
Buraya bi bak istersen isine yarayabilir. ..
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=9715.0 (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=9715.0)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 12, 2018, 18:17:21 ÖS
Merhaba, bugün bir tane Beko bir tane de Arçelik TV baktım 2. el. İkisinin de servis menüsüne giremediğim için almadım, arçelik ve beko bu servis menüsü konusunda sıkıntılı okuduğum kadarıyla.
Buraya bi bak istersen isine yarayabilir. ..
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=9715.0 (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=9715.0)


Teşekkürler, bakarım hemen.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 15, 2018, 08:26:33 ÖÖ
sana tavsiyem Arçelik 3370 sn modelli crt TV var 70 ekran  tüpü Samsung tüp var atari makinasına taktım görüntü inan harika tavsiye ederim ama dikkat etmem tüplü TV parazit gibi renklerin hafif birbirine girmesi istersen resim atabilirim

Menü tuşu ile 9301 yazarak kolayca servis menüsüne girmeniz ve de stand by özelliğini kapatabilmeniz nedeniyle yazdığınız modele de arama sonuçlarında dikkat ediyorum

Fakat yazdığınız son cümleyi hala anlayamadım :)

Hani parazit ve renklerle ilgili olan cümle.

İşime yarayacak bir TV bulamadım henüz, proje öylece yarım kaldı.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: Heroman üzerinde Şubat 15, 2018, 09:38:47 ÖÖ
Bulursun illaki düşecek, bıraz daha sabır daha yolun başındasin, millet tüplü tvleri nerdeyse çöplüğe birakiyor evinin onune atıyor biri illaki senle tekrar hayat bulacak...


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 16, 2018, 11:55:32 ÖÖ
Bulursun illaki düşecek, bıraz daha sabır daha yolun başındasin, millet tüplü tvleri nerdeyse çöplüğe birakiyor evinin onune atıyor biri illaki senle tekrar hayat bulacak...

Sayın Mesa'nın tavsiyesi ve tesadüfen letgo'da bulmam sayesinde Arçelik 3370 modelini aldım. Gayet temiz gözüküyor, ilk açılışta herhangi bir problem ile karşılamşadım. Uzun süre çalışınca bir problem olacakk mı diye bu gün saatlerce test etmeyi düşünüyorum.

Kabine elektrik verdiğin zaman TV'nin otomatik olarak açılabilir bir TV olması lazım. Aksi taktirde eğer TV elektrik verildiğinde stand-by konumunda kalıyorsa ve sen TV'yi uzaktan kumandadan açman gerekiyorsa bu arcade kabin ruhuna ters düşüyor.

Arçelik Vestel gibi modellerde bu yukarıda bahsettiğim özellikte olanlarına rastlarsan paylaşırsan sevinirim.

Ben bu özelliği genelde Sony, Philips, Panasonic gibi modellerde buluyorum.

Tabi denemek lazım...

Sayın Mesa'nın dediği gibi menüden bu özelliği kolayca açtım, anlaşılır ve kolay bir menüsü var. Daha önce bir vestel menüsü kurcalamıştım ama bu kadar rahat değildi.

Bilgisi olan arkadaşlara bir şey sormak istiyorum, mamescart kablo ile bağlantı yaptığımda görüntüde hafif bir titreme var. Bir kaç değişik çözünürlük denedim quikers ile ama titreme azalsa da yok olmadı.

Yazılımda, ayarlarda yapmam gereken/bakmam gereken bir nokta var mı acaba?

Teşekkürler.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: evreno üzerinde Şubat 16, 2018, 14:48:32 ÖS
titreme 320x240 çözünürlükde de var mı?
eğer varsa kullandığın kablodan kaynaklı olabilir
kaliteli bir scart kablosu kullanmanı tavsiye ederim özellikle soket kısım olarak iyi değilse titreme yapabilir
kabloyu sen hazırladıysan VGA tarafının montajında temiz işçilik önemli oluyor ona da dikkat et
eğer bilgin varsa benim okbaby kabin restore başlığımda scart a müdahale ettiğim bir yazı var o şekilde de yapabilirsin
bir diğer konu crt emudriver ın ayarlarının tv uygun olarak yapılmış olması da gerekiyor


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 16, 2018, 15:14:20 ÖS
titreme 320x240 çözünürlükde de var mı?
eğer varsa kullandığın kablodan kaynaklı olabilir
kaliteli bir scart kablosu kullanmanı tavsiye ederim özellikle soket kısım olarak iyi değilse titreme yapabilir
kabloyu sen hazırladıysan VGA tarafının montajında temiz işçilik önemli oluyor ona da dikkat et
eğer bilgin varsa benim okbaby kabin restore başlığımda scart a müdahale ettiğim bir yazı var o şekilde de yapabilirsin
bir diğer konu crt emudriver ın ayarlarının tv uygun olarak yapılmış olması da gerekiyor

evet 320x240'da da titriyor.

Ben tv'yi söküp tüpünü ve kartını kabine koyacağım için hiç scart kablo kullanmadan yapmayı planlıyorum.

Bir dişi vga girişini TV'nin kartındaki gerekli scart ayaklarına direkt lehimlemeyi ve pc den tv'ye direkt vga kablo bağlamayı düşünüyorum.

Eğer problem kullandığım scart kablosu veya fişindeyse zaten bu yöntem ile sorunu bertaraf ederim inşaallah.

Bahsettiğin başlığa göz atmıştım, şimdi ilgili bölümü daha dikkatli okurum. Emudrvier ayarları için senden tekrar yardım isteyebilirim.

Teşekkürler.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 20, 2018, 11:27:33 ÖÖ
Tekrar merhaba arkadaşlar, hadi şu kabinini boyaya hazırlayayım diye dün ufak tefek montaj hatalarını giderdim. Bugün de tüpü koymak için bezel çalışması yaptım, ilk prototipi suntatan kestim. Ölçüyü şekli tam ayarladıktan sonra mdf'den asıl bezeli yapıp tüpü takmayı planlıyorum.

Ama TV'deki titreme kafama takılıyordu, sayın evreno'nun dediği gibi kablodan olabilir tüpü şaseyi sökünce scartsız direkt lehimlerim diye planlıyordum.

Ama bugün bir scart mini uydu takıp test ettim, onun de görüntüsü titriyor. Hatta TV'nin kendi menüsü de ekranda titriyor.

Yani başa döndüm  :-[

Ya internetten bu tv için arıza arayıp belki bir iki kondansatör ya da direnç değişimi ile titremeyi düzelteceğim (inşaallah)

Ya da yeni bir tv arayışına devam edeceğim.

Ne tavsiye edersiniz?


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: evreno üzerinde Şubat 20, 2018, 19:34:22 ÖS
Kondansatörler i değiştirmek öncelikle iyi olabilir
Çözüm olmazsa alternatif çözümlere bakabilirsin


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: mesa üzerinde Şubat 20, 2018, 20:02:38 ÖS
Tekrar merhaba arkadaşlar, hadi şu kabinini boyaya hazırlayayım diye dün ufak tefek montaj hatalarını giderdim. Bugün de tüpü koymak için bezel çalışması yaptım, ilk prototipi suntatan kestim. Ölçüyü şekli tam ayarladıktan sonra mdf'den asıl bezeli yapıp tüpü takmayı planlıyorum.

Ama TV'deki titreme kafama takılıyordu, sayın evreno'nun dediği gibi kablodan olabilir tüpü şaseyi sökünce scartsız direkt lehimlerim diye planlıyordum.

Ama bugün bir scart mini uydu takıp test ettim, onun de görüntüsü titriyor. Hatta TV'nin kendi menüsü de ekranda titriyor.

Yani başa döndüm  :-[

Ya internetten bu tv için arıza arayıp belki bir iki kondansatör ya da direnç değişimi ile titremeyi düzelteceğim (inşaallah)

Ya da yeni bir tv arayışına devam edeceğim.

Ne tavsiye edersiniz?
640x480 de TV titreme yapmiyorsa  bu çözünürlük de kullanabilirsin bence  320x240 640x480 bir fark yok


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: mesa üzerinde Şubat 20, 2018, 20:04:14 ÖS
Arçelik TV nin serisi menüsü  ayarlarİni kaçırdım  elinde olan varsa bana atarsanız sevinirim buda tobe ellemek yok 😁


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 21, 2018, 08:14:31 ÖÖ
Kondansatörler i değiştirmek öncelikle iyi olabilir
Çözüm olmazsa alternatif çözümlere bakabilirsin

İlgili forumlarda beslemedeki bazı kondansatörlerin değer kaybından bu arızanın olduğu yazılmış. Hangi kond. arızalı olduğunu tespit edemeyeceğim için bölüm bölüm değişip deneyeceğim.

640x480 de TV titreme yapmiyorsa  bu çözünürlük de kullanabilirsin bence  320x240 640x480 bir fark yok
Her çözünürlükte titriyor maalesef, ki titremenin nedeni scartcade ya da pc değil. TV'nin kendi menüsü bile titriyor.

Dün TV'nin içini açtım, gerçekten güzel bir tv. Tüp philips, aldığım tv çok az kullanılmış. Şasesi, kartı gerçekten yeni gibi temiz. Halbuki tüplü tv çok fazla is yapar devrelerde.


Arçelik TV nin serisi menüsü  ayarlarİni kaçırdım  elinde olan varsa bana atarsanız sevinirim buda tobe ellemek yok 😁

Maalesef bunun tam bir karşılığının olmadığını okudum her yerde, aynı model iki tv servis ayarları bile birbirini tutmazmış. Bu yüzden kurcalamadan önce not almak gerekir.

Neresini kurcaladınız? Hangi ayarları bozdunuz? Belki menüye bakarak yardımcı olabilirim.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: mesa üzerinde Şubat 21, 2018, 11:03:15 ÖÖ
Sabah buldum TVservis ayarını halletim
Olcay TV menüsünde bı yer var keskinlik diye o ayarı az ya çok olduğu zaman titreme yapabilir o ayarını ortamlarsan yada göz kararı bu sorunu çözebilir eger ayarlarda var ise


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 21, 2018, 13:36:31 ÖS
Sabah buldum TVservis ayarını halletim
Olcay TV menüsünde bı yer var keskinlik diye o ayarı az ya çok olduğu zaman titreme yapabilir o ayarını ortamlarsan yada göz kararı bu sorunu çözebilir eger ayarlarda var ise

Valla ben tv'yi söküp bütün besleme ile ilgili elektrolitik kondansatörleri değiştirdim. Keşke daha erken söyleseydin bunu :)

Bahsettiğin keskinlik normal menüdeki mi servis menüsünde de mi var?


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: mesa üzerinde Şubat 21, 2018, 14:20:51 ÖS
Sabah buldum TVservis ayarını halletim
Olcay TV menüsünde bı yer var keskinlik diye o ayarı az ya çok olduğu zaman titreme yapabilir o ayarını ortamlarsan yada göz kararı bu sorunu çözebilir eger ayarlarda var ise

Valla ben tv'yi söküp bütün besleme ile ilgili elektrolitik kondansatörleri değiştirdim. Keşke daha erken söyleseydin bunu :)

Bahsettiğin keskinlik normal menüdeki mi servis menüsünde de mi var?
normal menüde var


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 21, 2018, 15:20:08 ÖS
Yok o ayar etkilemiyor, zaten sorunu baştan yanlış tespit etmişim.

Beslemedeki elek. kond. hepsini değiştim, kabin içinde kullancağım için ve "kurumadılarsa da ömürleri bitmeye yakındır" mantığı ile yeniledim. Umudum titremenin de gitmesiydi.

Ama ben en başta sorunu yanlış tespit etmişim, tv nin normal program kanallarında iken titreme yok. Scarttan bir cihaz bağlandığında titriyor sadece.

Yani scarttan cihaz bağlayınca tv'nin kendi menüsü titriyor, ama AV'dan çıkıp normal kanala ya da boş olan AV 2'ye geçince titreme olmuyor.

Scart önündeki küçük elek.kond. de değişmeyi düşünüyorum. Başka nereye bakayım?

Sorun sadece scart girişinden bir cihaz bağlandığında oluyor.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: mesa üzerinde Şubat 21, 2018, 16:15:31 ÖS
Resmini atabilirmsinpc TV ye giden scartin


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 21, 2018, 19:51:10 ÖS
Resmini atabilirmsinpc TV ye giden scartin

Kendi yaptığım scartcade kabloyu mu demek istedin. Eğer öyleyse sorun onda değil, scarta uydu cihazı bağlayıp denedim yine titriyor.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 22, 2018, 20:28:47 ÖS
Çalışan TV'yi bozdum en sonunda, güzel ve temiz bir tv'ydi, üzüldüm.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: mesa üzerinde Şubat 23, 2018, 13:05:16 ÖS
Geçmiş olsun 50 100 TL 70 ekran bulursun kardeşim


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 23, 2018, 15:25:36 ÖS
Geçmiş olsun 50 100 TL 70 ekran bulursun kardeşim

Aynısından buldum, bir sıkıntısı yoksa alacağım. En azından yarın öbür gün tüpü trafosu yedek olur.

Neyse her işte bir hayır vardır, şu tüpü söküp elime alayım da kabini bitireyim. Daha ne renk boyayacağıma karar vereceğim :)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: mesa üzerinde Şubat 23, 2018, 15:35:00 ÖS
Kırmızı 😃


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Şubat 23, 2018, 17:05:05 ÖS
Kırmızı 😃

Elimde kahverengi sofra bandı var, hani meşhur T molling var ya. Kahveye uygun bir renk yapmam lazım, hanımlara mı sorsak :)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: mesa üzerinde Şubat 23, 2018, 18:53:04 ÖS
Hanımlara kalırsak üzerine dantel bile sererler makinaların 😁😁😁😀😂


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mart 07, 2018, 16:09:45 ÖS
Çok şükür tüm İstanbul'u aramam neticesinde titremeyen bir CRT TV buldum :)

Kartal'dan Küçükçekmece'ye 10 farklı tv bakmışımdır, çoğu titriyordu. Titremeyenlerde de başka sıkıntılar vardı.

Bunu bugün aldım, Philips marka. Flat ekran olması retro ruhuna aykırı ama yapacak bir şey yok şu durumda. Şu kabini hele bir toplayayım da, bir yerlerden başka crt tv düşerse değişirim belki.

(https://i.hizliresim.com/9mWZQZ.jpg) (https://hizliresim.com/9mWZQZ)

Şimdi sıra geldi servis menüsüne girip geometri ayarlarını yapmaya, biraz karışık yöntemleri varmış sanırım. Deneyeceğim ama tv'yi alırken kumandayı unutmuşum ???


Üç taneden bir sonuç çıkardım herhalde, çalışma alanında adım atacak yer yok :)


(https://i.hizliresim.com/qGQObZ.jpg) (https://hizliresim.com/qGQObZ)

Son bir not, Sayın Mesa ve benim yazdıklarımı referans alıp Arçelik 3370 tv alacakların dikkatine, hepsinin yazılımı aynı değil. Baktığım aynı modeller içinde farklı menüleri olanlar oldu. Yani her Arçelik 3370 modeli TV'nin menü tuşuna basıp 9301 yazınca servis menüsüne girmiyor. Farklı yöntemleri var ama ben üşenirim, yan sanayi bir kumandadan ya da entegrenin belirli iki ayağını kısa devre yapmaktan bahsedilmiş.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: Heroman üzerinde Mart 07, 2018, 16:30:40 ÖS
Tv güzel görünüyor kabin nin icine girince tadindan yenmez , yavaş yavaş finale gidiyorsun kolay gelsin..
bu tvde elektrik geldiginde direk aciliyormu yoksa standby demi


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mart 07, 2018, 17:32:37 ÖS
Tv güzel görünüyor kabin nin icine girince tadindan yenmez , yavaş yavaş finale gidiyorsun kolay gelsin..
bu tvde elektrik geldiginde direk aciliyormu yoksa standby demi

Henüz servis menüsünü kurcalamadım, umarım öyle bir ayar vardır.

Yoksa da minik bir devre ekleyip kabin açıldıktan kısa bir zaman sonra tv'nin açılmasını sağlayabilirim.

Hatta bunu pc açılıp mame devreye girene kadar geçen sürede çıkan saçma sapan görüntüleri bertaraf etmek için bile uygulayabilirim.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: maverick üzerinde Mart 07, 2018, 22:13:06 ÖS
Dr1nN__-2Po

Motivasyon olsun diye, YavuzG üstadımızın da ilgisine diyorum.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: yavuzg üzerinde Mart 07, 2018, 23:07:18 ÖS
Video'da herifin kurcaladığı board (dk 1:18) bootleg yaramaz :P, kızın sonrasında elinde tuttuğu Street Fighter II world warrior board'u (dk 1:23), Neo Geo kabin var, PacMan var... Benim evde çekmişler klibi :P


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: mesa üzerinde Mart 08, 2018, 13:25:00 ÖS
ustam gozler radar valla hıcbırsey kacmıyor  :D


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: maverick üzerinde Mart 10, 2018, 02:21:32 ÖÖ
Video'da herifin kurcaladığı board (dk 1:18) bootleg yaramaz :P, kızın sonrasında elinde tuttuğu Street Fighter II world warrior board'u (dk 1:23), Neo Geo kabin var, PacMan var... Benim evde çekmişler klibi :P

Süpersiniz hocam. Sizin evde de bir klip lazım, temin edemesek de görmesi bile güzel!


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mart 12, 2018, 13:35:33 ÖS
Biraz çalışalım, çok ara verdik;

Tv'yi söküp tüpünü ve şasesini ayırdım ;

(https://i.hizliresim.com/azR8jg.jpg) (https://hizliresim.com/azR8jg)
(https://i.hizliresim.com/NZJ83L.jpg) (https://hizliresim.com/NZJ83L)

Tüpü MDF'nin üzerine koyup kalıp için çizdim, dekupaj ile boşalttım içini. Tek seferde denk gelmedi, bir kaç kere kalın zımpara ve dekupaj ile uğraş verdim.

(https://i.hizliresim.com/YgR8ME.jpg) (https://hizliresim.com/YgR8ME)

Kabini yaparken en zor iş tüpün çerçeve kesimi desem yalan olmaz.

Tüpü kabine yerleştirdim, bişeylere benzemeye başladı;

(https://i.hizliresim.com/8YoWkW.jpg) (https://hizliresim.com/8YoWkW)

Tüpün üstü ile mdf arasındaki anlamsız boşlukları görüyorsunuz di mi? Muhteşem el işçiliği :) Oralardan toz girip ekrana yapışmasın diye mutlaka yalıtım yapmalıyım.

Allah izin verirse bu hafta dolgu verniğini atarım diye düşünüyorum. Fakat hala kabin kenarlarına sofra bandı (T-molding) kullanayım mı yoksa tertemiz boya mı yapayım karar veremedim.

Bandın tek yararı yan yüzeyleri sticker kaplayınca bütün ayıbı kapatması benim için, ona da karar vermiş değilim gerçi. Yan yüzey komple sticker mı olsun yoksa karakterlerin fotoğraflarını tek tek yüzeylere yapıştırayım mı karar veremedim.

Bi akıl verin dostlar.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: yavuzg üzerinde Mart 12, 2018, 14:07:45 ÖS
T-molding, malzemenin (sunta, mdf vs) zamanla kenarlardan dökülmesini, soyulmasını, el izi vs türü aşınmaları engeller. Evindeki tüm ucuz mobilyaya bakarsan (yanlış anlama, ucuz dememin sebebi malzemesi sunta/mdf olan mobilyayı kastediyorum) hepsinde bir çeşit kenar şeridi kullanıldığını görürsün.

Takvsiyem T-molding için kanal açman ve gerçek T-molding kullanman. Ütüyle yapıştırılan T olmayan bantları tavsiye etmem.

Bir de tabii ki prensip icabı T-molding olmayan arcade kabin olmaz. ;)

 


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: evreno üzerinde Mart 12, 2018, 14:30:38 ÖS
Yavuz üstada aynen katılıyorum t-molding siz kabin olmaz :)

diğer konu monitör için kesim pürüzlerini kapatmakla uğraşma
monitör için bezel hazırlarsan hem daha güzel bir görüntü elde edeceksin
hem de bezel kenarlara sıfır olmadığı için yani tüpün üzerine geldiği için o açıklıklar da görünmemiş olacak
Yavuz üstadın NeoGeo kabin yazısını incelersen orada yapılışını anlatmıştı


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mart 12, 2018, 14:43:33 ÖS
T-molding, malzemenin (sunta, mdf vs) zamanla kenarlardan dökülmesini, soyulmasını, el izi vs türü aşınmaları engeller. Evindeki tüm ucuz mobilyaya bakarsan (yanlış anlama, ucuz dememin sebebi malzemesi sunta/mdf olan mobilyayı kastediyorum) hepsinde bir çeşit kenar şeridi kullanıldığını görürsün.

Takvsiyem T-molding için kanal açman ve gerçek T-molding kullanman. Ütüyle yapıştırılan T olmayan bantları tavsiye etmem.

Bir de tabii ki prensip icabı T-molding olmayan arcade kabin olmaz. ;)

 

Haklısınız, bütün mdflam/suntalam'dan üretilen mobilyaların kenarları bant olmak zorunda. Kesim yerlerini kapatamazlar başka türlü, fakat ben ham mdf'yi dolgu atıp boyayacağım için aslında ihtiyacı yok teknik olarak. Hani boyalı pahalı mobilyalarda PVC kenar bandı kullanılmaz ya o hesap.

Fakat dediğiniz gibi T-Molding'siz Arcade olmaz, benim tek sıkıntım elimde sadece kahverengi var. Mobilya sektörünün membasında olmama rağmen hiç bir yerde bulamadım bu mereti, bu kahve rengini de bana fitil üreten bir dostum deposundan bulup verdi.

Yavuz üstada aynen katılıyorum t-molding siz kabin olmaz :)

diğer konu monitör için kesim pürüzlerini kapatmakla uğraşma
monitör için bezel hazırlarsan hem daha güzel bir görüntü elde edeceksin
hem de bezel kenarlara sıfır olmadığı için yani tüpün üzerine geldiği için o açıklıklar da görünmemiş olacak
Yavuz üstadın NeoGeo kabin yazısını incelersen orada yapılışını anlatmıştı

Kesim hatalarını kapatma niyetim estetik için değil, tüp camının aşırı toz çekip kirlenmesini bilirsiniz. Buna engel olmak için toz yalıtımı yapacağım.

Yoksa tüpün önüne zaten cam kestirmiştim, gerçi tavsiyenizle pleksi yapacağım onu. Üzerine de sticker baskı illa ki olacak tüpün görüntü veren kısmı hariç fazlalıklarını görmeyeceğim.

Sayın Evreno sizi yakalamışken birşey sorayım;

Geçe tv'yi denerken gerekli ayarları yapıyordum, Mame'nin bozuk fontları için mame.ini dosyasındaki unifont satırını sildim. Oyun içerisindeyken TAB tuşuna basınca çıkan menü ve new game seçeneğindeki oyun listesinin fontları düzeldi.

Fakat mame ilk açılırken çıkan ekrandaki fontlar hala bozuk. Unifont satırına rakam atıyorum, satırı komple siliyorum, sadece default yazan yeri siliyorum. Bu denemelerde ya ilk açılan ekran düzeliyor oyun içi menü bozuk kalıyor, ya da menü düzeliyor ilk ekran bozuk kalıyor.

Var mı bir fikriniz?

Saygılar.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: yavuzg üzerinde Mart 12, 2018, 15:05:55 ÖS
https://www.abir.com.tr/tr/urunler/plastik-kenar-kapama-profilleri (https://www.abir.com.tr/tr/urunler/plastik-kenar-kapama-profilleri)

TV'yi sabitlediğin suntayı mat siyaha boyayıp deliğin tüple temas eden kısımlarını çepe çevre siyah izolasyon bandı (koli bandının daha sağlam, içinden ip örgü geçen versiyonu.) ile sarman yeterli ;)

Bunun dışında bir bezel yapmanı tavsiye ederim. Siyah maket kartonu ile bir kaç saatte çıkartabileceğin bir şey. Pişman olmazsın ;)

Yani burada konuya şöyle yaklaşman lazım, günün sonunda uğraş veriyorsun, emek harcıyorsun (güzel de iş çıkarıyorsun, emeğine sağlık), bazı "klişeleri" atlamaman lazım. Sanal gerçeklik misali. Gerçeğine ne kadar yaklaşırsan beynini o kadar kandırabilirsin. Bu da alacağın nostalji zevkini artıracaktır... ;)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: evreno üzerinde Mart 12, 2018, 15:13:28 ÖS
unifont yazmışsın ama uifont dan bahsediyorsun sanırım
o satırda sadece default yazan kısmı silmen yeterli sonrasında menü düzelecektir

mame ilk açılırken çıkan ekranlar demişsin ama bilgi ekranlarından mı bahsediyorsun tam anlayamadım, eğer o ekranlardan bahsediyorsan
sistemde groovymame yi kurmadın mı eğer kurduysan o ekranların gelmemesi gerekir
mame.ini içerisinde -skip_gameinfo 1 yaparsan bilgi ekranını atlar
groovy mame kullanırsan oyun açılırken mame de hiç bir bilgi almazsın
ki almaman da gerekir zaten gerek yok
front için ne kullanacaksın bilmiyorum ama zamanında kendi yaptığım frontend de bir bak istersen ilgili yazı :

www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13097.0 (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13097.0)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mart 12, 2018, 15:40:06 ÖS
https://www.abir.com.tr/tr/urunler/plastik-kenar-kapama-profilleri (https://www.abir.com.tr/tr/urunler/plastik-kenar-kapama-profilleri)

TV'yi sabitlediğin suntayı mat siyaha boyayıp deliğin tüple temas eden kısımlarını çepe çevre siyah izolasyon bandı (koli bandının daha sağlam, içinden ip örgü geçen versiyonu.) ile sarman yeterli ;)

Bunun dışında bir bezel yapmanı tavsiye ederim. Siyah maket kartonu ile bir kaç saatte çıkartabileceğin bir şey. Pişman olmazsın ;)

Yani burada konuya şöyle yaklaşman lazım, günün sonunda uğraş veriyorsun, emek harcıyorsun (güzel de iş çıkarıyorsun, emeğine sağlık), bazı "klişeleri" atlamaman lazım. Sanal gerçeklik misali. Gerçeğine ne kadar yaklaşırsan beynini o kadar kandırabilirsin. Bu da alacağın nostalji zevkini artıracaktır... ;)

Link için teşekkürler, Maket kartonu meselesini okumuştum. Denerim.


unifont yazmışsın ama uifont dan bahsediyorsun sanırım
o satırda sadece default yazan kısmı silmen yeterli sonrasında menü düzelecektir

mame ilk açılırken çıkan ekranlar demişsin ama bilgi ekranlarından mı bahsediyorsun tam anlayamadım, eğer o ekranlardan bahsediyorsan
sistemde groovymame yi kurmadın mı eğer kurduysan o ekranların gelmemesi gerekir
mame.ini içerisinde -skip_gameinfo 1 yaparsan bilgi ekranını atlar
groovy mame kullanırsan oyun açılırken mame de hiç bir bilgi almazsın
ki almaman da gerekir zaten gerek yok
front için ne kullanacaksın bilmiyorum ama zamanında kendi yaptığım frontend de bir bak istersen ilgili yazı :

www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13097.0 (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=13097.0)

Sanırım uifont doğru yazılışıdır, aklımda kalanı yazdım ben. bahsettiğim açılış ekranı mameyi ilk açtığımızda hiç bir oyuna girmeden çıkan oyun listesidir. 0.157 kullanıyorum, farklı sürümler ile denerim ama elimdeki romlar 0.157.

Bahsettiğiniz oyun uyarı mesajları çıkmıyor zaten, grovy mame kurdum.

Linkini verdiğiniz frontend hakkında hiç bilgim yok, ne güzel okuyacak ve öğrenecek bir şey daha çıktı :)

Teşekkürler.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mart 15, 2018, 13:26:58 ÖS
Ön kapağı ve çekmeceyi de yaptım, ama yaptıktan sonra aklıma geldi ki keşke çekmeceyi kapağın içine gizli yapsaydım. Kapak tek parça bütün olurdu, çekmeceyi açmak için önce kapağı açmak gerekirdi ama çok sık kullanılmayacakları için bir önemi yok aslında.

Neyse;

(https://resmim.net/f/Uk1wmi.jpg)

Çekmece ve kapak için çiftli çıt çıt kullandım, kapak ya da çekmeceyi açmak için basıp çekiyorum.

(https://resmim.net/f/4VlS1V.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: evreno üzerinde Mart 15, 2018, 14:40:37 ÖS
öncelikle eline sağlık bence kötü durmuyor ama bahsettiğin şekilde içeride olsa daha da güzel olabilirdi dediğin gibi

bu arada paylaştığın resimlerin linkleri zamanla gidiyor sanırım
emek harcayıp bilgi paylaşıyorsun bu bilginin yok olmaması başkalarına da fayda sağlayacaktır

şuradaki bahsettiğim yöntemi bir incele istersen

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=10918.msg119283#msg119283 (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=10918.msg119283#msg119283)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mart 15, 2018, 16:27:30 ÖS
Bugün son fotoları yüklemek isterken hizliresim.com açılmadı, eski fotolar da yüklenmediğine göre bir problemleri var.

Aslında haklısınız, en güzeli drive ile yayınlamak. Bütün fotolar drive da var zaten, olmadı tek tek yeniden yüklerim.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mart 20, 2018, 13:28:13 ÖS
Astar ve boyadan önce son kontroller;

Kolu yukarıdan aşağı değil de doğrudan alttan yukarı takıp denemek için vidaladım. Kullanıma kalan kol yüksekliği yaklaşık 6.5 cm, daha önce de bu şekilde montajlayıp oyun oynadım. Hiç de elime tuhaf gelmedi.

Siz ne dersiniz? Böylece kullanayım mı? (kolun orjinal uzunluğu 18 mm kısaldı)

(https://docs.google.com/uc?id=1y3kVIIUnX1b9u2IIcMLzFiB86Hg7GLzPeQ)

Butondaki yaşanmışlığa dikkat, 20 sene önce eski bir atari salonunu ziyaret edip sahibi ile kısa bir muhabbetten sonra hurdalığından verdiği bir kaç butondan biri. Hem de ziyaret ettiğim atari salonunda çocukluğum geçmişti, yani o sigara yanığı bana ya da bir arkadaşıma da ait olabilir :)

(Şükür ki 5 yıl oldu sigarayı bırakalı)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: evreno üzerinde Mart 20, 2018, 16:01:32 ÖS
foto görünmüyor, google drive da yayınlamışsın sanırım ama hatalı yapıyor gibisin paylaşımı

paylaştığım yazıdaki işlemleri yaparak paylaşırsan sorun olmayacaktır


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mart 20, 2018, 16:31:56 ÖS
foto görünmüyor, google drive da yayınlamışsın sanırım ama hatalı yapıyor gibisin paylaşımı

paylaştığım yazıdaki işlemleri yaparak paylaşırsan sorun olmayacaktır


Google fotoğrafları drive'a bağlayıp fotoğraf yüklemeyle uğraşmayayım dedim, ama linki sizin tarif ettiğiniz gibi kesip biçmeden verdim sanırım.

Şimdi oldu mu sayın evreno?


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: evreno üzerinde Mart 20, 2018, 16:35:42 ÖS
evet şuan göründü foto
sen alt kısım a kol için freze yapmadın sanırım onun için kol boyu kısalmıştır
rahatsızlık vermiyorsa sıkıntı yok tabi ama, bence uzun kullanımda rahatsız edecektir


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: HkRecai üzerinde Mart 20, 2018, 16:51:40 ÖS
Bu tüpü koyduğun deliği kabaca bir miktar küçük kesip şu ekte verdiğim resimdeki uçla matkapta işleyerek dışı dar olarak işlersen daha estetik olabilir, hem tüpün dışarı kaçma sorunu da oluşmaz, rulmana denk gelen bir yere klavuz olarak cam çivisiyle ince çıta takabilirsin. Pah açtıktan sonra çıtaları sökersin, bu uçların kavisli olanlarıda var tüpün kenarına cuk oturur.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mart 20, 2018, 17:13:27 ÖS
evet şuan göründü foto
sen alt kısım a kol için freze yapmadın sanırım onun için kol boyu kısalmıştır
rahatsızlık vermiyorsa sıkıntı yok tabi ama, bence uzun kullanımda rahatsız edecektir

Evet freze yapmadım, frezem var ama istersem yapabilirim. Fakat bu sefer de malzeme incelecek ve üstten aşağı somulu civata ile montaj yapmam gerekecek.

İlerde kolu sökmek istediğimde üstüne kaplayacağım sticker ve stickerı kapatacak olan pleksiyi de sökmek gerekecek. Du bakalım bşraz daha düşüneyim boyaya kadar.

Bu tüpü koyduğun deliği kabaca bir miktar küçük kesip şu ekte verdiğim resimdeki uçla matkapta işleyerek dışı dar olarak işlersen daha estetik olabilir, hem tüpün dışarı kaçma sorunu da oluşmaz, rulmana denk gelen bir yere klavuz olarak cam çivisiyle ince çıta takabilirsin. Pah açtıktan sonra çıtaları sökersin, bu uçların kavisli olanlarıda var tüpün kenarına cuk oturur.


Fotoğrafdaki freze ucundan elimde var, fakat asıl sorun tüpün dışı gibi kalıp çıkarmakta. Yani klavuz çıtalarını düz çaktığımızda tüpün dış kavisini çıkaramayız.

Zaten daha da uğraşmam oldu bitti tüp işi :)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: evreno üzerinde Mart 20, 2018, 17:26:41 ÖS
İlerde kolu sökmek istediğimde üstüne kaplayacağım sticker ve stickerı kapatacak olan pleksiyi de sökmek gerekecek. Du bakalım bşraz daha düşüneyim boyaya kadar.

kolu sökmek istediğinde kontrol panel üzerine yapacağın çalışmalar etkilenmez aslında
kol sapının alt kısmında bir pim vardır onu çıkarınca sapı yukarıdan çekerek çıkarabilirsin altta kalan sticker yada pleksi etkilemez bu durumu


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mart 20, 2018, 17:44:18 ÖS
Kolu sökmek derken sadece çubuğu demek istemedim, bütünüyle sökmekten bahsetmek istedim. Yoksa zaten bu haliyle yerine oturtmak için segmanı söküp kolu yukarıdan aşağı geçirip segmanını geri takıyorum.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: yavuzg üzerinde Mart 21, 2018, 02:27:15 ÖÖ

Siz ne dersiniz? Böylece kullanayım mı? (kolun orjinal uzunluğu 18 mm kısaldı)


Kontrol panelin üzerine desen/folyo ve plexiglass koyduğunda 5mm daha kısalacak kol. :)

Normalde ahşap kontrol panele joystick için üstten veya alttan freze ile yuva açman lazım. Ya da ahşap panellere özel bu freze işini yapmak istemeyenler için uzun kollar var ama bat tipi değil genelde ball-top oluyor onlar ve az çeşidi oluyor (örn ultimarc magstick kolları - uzun versiyon).

Şu an muhtemelen alttan freze yapamazsın (ki daha kolay olurdu) zira kontrol panelin ön tahtası freze cihazına engel olacaktır.

Tavsiyem, üstten joystick'in gövdesi kadar bir delik açıp sonra montaj panelinin kalınlığı kadar (5-8 mm civarıdır muhtemel) bir freze yaparsan ileride "iyiki yapmışım" dersin ;)

Bu şekil;

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=6588.msg64351#msg64351 (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=6588.msg64351#msg64351)

(http://www.yavuzg.com/images/neogeo/IMG_1310_zpsw7gg9mww.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mart 21, 2018, 09:00:43 ÖÖ

Kontrol panelin üzerine desen/folyo ve plexiglass koyduğunda 5mm daha kısalacak kol. :)

Normalde ahşap kontrol panele joystick için üstten veya alttan freze ile yuva açman lazım. Ya da ahşap panellere özel bu freze işini yapmak istemeyenler için uzun kollar var ama bat tipi değil genelde ball-top oluyor onlar ve az çeşidi oluyor (örn ultimarc magstick kolları - uzun versiyon).

Şu an muhtemelen alttan freze yapamazsın (ki daha kolay olurdu) zira kontrol panelin ön tahtası freze cihazına engel olacaktır.

Tavsiyem, üstten joystick'in gövdesi kadar bir delik açıp sonra montaj panelinin kalınlığı kadar (5-8 mm civarıdır muhtemel) bir freze yaparsan ileride "iyiki yapmışım" dersin ;)


Alttan freze yapabilirim hala, ön paneli tutkallı değil. Söküp frezeden sonra geri takabilirim, en iyisi bugün uğraşıp 10 mm kadar incelteyim kolun oturacağı kısımı.

Alttan montaj yapmak istiyorum, çünkü üstten oturtma yaptığımda kolun zemini düz değil, sticker yapıştırırken sıkıntı yaşarım diye düşünüyorum;

sizin şu fotoğraftaki gibi

(http://www.yavuzg.com/images/neogeo/IMG_1309_zpspc5mzxz6.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: yavuzg üzerinde Mart 21, 2018, 09:33:47 ÖÖ
Eğer kontrol panele sadece folyo/stciker yapıştıracaksan dediğin doğru, girinti çıkıntı belli olur.

Ancak ahşap kontrol panelin üzerine bir koruyucu plexiglass veya metal koyacaksan sorun olmaz.

Örneğin Pacman ve Galaxian kabinlerimde ahşap kontrol panelin üzerini aluminyum levha ile kaplamıştım.

Arkadan freze yapmak dediğin gibi üst yüzeyin sorunsuz olmasını sağlar ancak yine de kol kısa kalabilir.
Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mart 21, 2018, 14:19:25 ÖS
Bir cm daha yükseldi, sanırım yeter benim için.

(https://docs.google.com/uc?id=1QC0Y6zSKpV1VSKN9weP0bX05WyCYfvogZA)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mart 26, 2018, 13:35:28 ÖS
Fitil kanalı da tamam ;

(https://docs.google.com/uc?id=1hO_fTsLWGGhSIoP_d7S6pJvtUfDTo_0BpQ)

Yarın fırsat bulursam ilk dolgusunu atarım inşaallah, acele etmem lazım bitmeyecek yoksa :)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: evreno üzerinde Mart 26, 2018, 16:26:21 ÖS
Kanalı nasıl açtınız?


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mart 26, 2018, 20:00:00 ÖS
Kanalı nasıl açtınız?

Fotoğrafını çekecektim ama unuttum açıkcası, buna uygun  freze ucu aldım.

Lazım olan olursa işini görmesi için kargolayıp emanet verebilirim. ☺️

Bahsettiğim ucun bir örneği :

(http://st1.myideasoft.com/shop/ar/78/myassets/products/208/lam-4.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mart 27, 2018, 14:21:18 ÖS
Boya badana başlasın :)

Özlemişim selulozik kokusunu.

(https://docs.google.com/uc?id=1GESvs82yb-I9oBkx06Hzg_jESvyan3kerg)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: Heroman üzerinde Mart 27, 2018, 14:22:57 ÖS
arcede retro kokusu o..  :D ;)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mart 27, 2018, 16:57:05 ÖS
Hala ne renk yapacağıma karar veremedim ama? Yardım edin lütfen, tasarımı da mesela daha önce taslak yaptığım gibi sevdiğim her karakteri koyayım mı?

Yoksa belli bir konsept mi yapayım?


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: Heroman üzerinde Mart 27, 2018, 17:50:02 ÖS
Olcay Avşar , okadar cok tasarım varki  nette kullanacagin , ucu bucağı yok belli bir konsept mi dersen çok yüksek çözünürlüklü resimler var bunları da deneyebilirsin , bunun yanı sıra bence sevdiğin içine sinen bir konsept uygula , kesinlikle göreceli zevk meselesi Mortal Kombat konseptlerine bakabilirsin çok gözü yormayan tirmalamayan  sade bir tasarım dene ben siyah ve kirmiziyi kabinlerde çok seviyorum. ...


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: ggolem üzerinde Mart 28, 2018, 12:34:40 ÖS
Oha! Bu ne hiz! ben yaziyi gorene kadar proje bitmis!

Kontrol panelin acisi konusuna katiliyorum, cogu kabinde oldugu gibi asagi dogru egim, kabinin yandan goruntusunu daha guzel gosteriyor ve saniyorum, karsidan bakarken butonlarin ve panelin daha gorunur olmasini ve ilgi cekiciligini arttiriyor, fakat ergonomi konusunda, kesinlikle yanlis oldugunu dusunuyorum. Ozellikle dovus oyunlarinda.  Negatif aci daha dogru hakkaten, ama o da olacak is degil, o yuzden duz.

Cam meselesi, aslinda bence evde kullanilacak kabinde cok onemli degil. Ben zaten cami yumruklamaktan cok, kontrol paneline var gucumle vuruyorum. Cami yumruklamayi tercih etsem sorun olurdu tabi, zamaninda salonlara gidenler bilir bir cok arkadas da kontrol paneline vurduktan sonra, cama 1 yada 2 yumruk en son da alttan tekme kombosunu tercih ediyorlar. O yuzden normalde kabinlerde cam olmaz. Ben de kontrol panel uzerine biraktim cami, ve pleksi alana kadar surdan 4mm standart pencere cami kestireyim gitsin dedim. Sonra da degistirmedim. Cami vantuzlar ile yakalayip 2cm yukseltince cikarip alabiliyorum, normalde kendi agirligi ile bastigi yerde duruyor. Bir arcade salonunda bu olamaz kesinlikle.  Hem canina okurlar, hem de kontrol panele erisim cok gerekiyor. Evde vantuzla cami cikar, paneli ac is yap cami geri koy. Sanki tilt makinasi mubarek. Ama genele bakinca pek sorun olmadigina karar verdim.  Yilda 10 kere acsam ne olur... Fakat bir daha yaparsam, ki normalde yapmamam lazim, ama yavuzg yaparsin kesin diyordu, o zaman kontrol panelin altina erisimi herseyden bagimsiz yapiyorum o kesin.

Jeton yok mu?? :)

Gordugum kadaiyla 30 switch var en az kabinde. Switchler PC ye nasil bagli, oncekinde yaptigin gibi USB joystick devresi mi?
Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mart 28, 2018, 15:05:03 ÖS
Oha! Bu ne hiz! ben yaziyi gorene kadar proje bitmis!

Kontrol panelin acisi konusuna katiliyorum, cogu kabinde oldugu gibi asagi dogru egim, kabinin yandan goruntusunu daha guzel gosteriyor ve saniyorum, karsidan bakarken butonlarin ve panelin daha gorunur olmasini ve ilgi cekiciligini arttiriyor, fakat ergonomi konusunda, kesinlikle yanlis oldugunu dusunuyorum. Ozellikle dovus oyunlarinda.  Negatif aci daha dogru hakkaten, ama o da olacak is degil, o yuzden duz.

Cam meselesi, aslinda bence evde kullanilacak kabinde cok onemli degil. Ben zaten cami yumruklamaktan cok, kontrol paneline var gucumle vuruyorum. Cami yumruklamayi tercih etsem sorun olurdu tabi, zamaninda salonlara gidenler bilir bir cok arkadas da kontrol paneline vurduktan sonra, cama 1 yada 2 yumruk en son da alttan tekme kombosunu tercih ediyorlar. O yuzden normalde kabinlerde cam olmaz. Ben de kontrol panel uzerine biraktim cami, ve pleksi alana kadar surdan 4mm standart pencere cami kestireyim gitsin dedim. Sonra da degistirmedim. Cami vantuzlar ile yakalayip 2cm yukseltince cikarip alabiliyorum, normalde kendi agirligi ile bastigi yerde duruyor. Bir arcade salonunda bu olamaz kesinlikle.  Hem canina okurlar, hem de kontrol panele erisim cok gerekiyor. Evde vantuzla cami cikar, paneli ac is yap cami geri koy. Sanki tilt makinasi mubarek. Ama genele bakinca pek sorun olmadigina karar verdim.  Yilda 10 kere acsam ne olur... Fakat bir daha yaparsam, ki normalde yapmamam lazim, ama yavuzg yaparsin kesin diyordu, o zaman kontrol panelin altina erisimi herseyden bagimsiz yapiyorum o kesin.

Jeton yok mu?? :)

Gordugum kadaiyla 30 switch var en az kabinde. Switchler PC ye nasil bagli, oncekinde yaptigin gibi USB joystick devresi mi?
Ne hızı ya hu? Bir yıl oldu projeye başlayalı, buradaki başlık yeni :)

Kontrol panelinin üstüne pleksi keseceğim, ön camı da keserim o zaman sanırım. Yoksa cam hazır ve yerine uygun.

Ben de ilk başta kontrol paneline 4 mm bi çizik atar camı oturturum diyordum, ama Sayın Yavuzg'nin uyarısıyla paneli cam hizasından açılı kesip camı alta indirdim.

Ben en çok da camı kolay açıp sık sık tüpü silerim diye düşünmüştüm, malum ciddi toz çekiyor tüpler. Ama tüpü yalıtım ile tozdan korumaya çalışmak daha mantıklı, hem camı sökmek bu halde de hiç zor değil.

PC bağlantısı için usb arcade encoder aldım, ilk sayfalarda fotoğrafı olması lazım. Yoksa linkini verebilirim.

İki adet aldım her birini bir adet usb joystick olarak tanıyor pc, buton sayısına hayli yetiyor.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: Chameleon üzerinde Mart 30, 2018, 01:15:55 ÖÖ
Kanalı nasıl açtınız?

Fotoğrafını çekecektim ama unuttum açıkcası, buna uygun  freze ucu aldım.

Lazım olan olursa işini görmesi için kargolayıp emanet verebilirim. ☺️

Bahsettiğim ucun bir örneği :

(http://st1.myideasoft.com/shop/ar/78/myassets/products/208/lam-4.jpg)

Hocam konuyu çok dağıtmayayım ama freze ile ilgili merak ettiğim bir şey var. Bu kanalları açmak için illa freze aleti mi kullanılması lazım. Çok spesifik bir alet, her zaman kullanılacak birşey değil. Ona muadil, daha kullanışlı ne alabilirim diye bakıyorum :)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: ggolem üzerinde Mart 30, 2018, 02:18:09 ÖÖ
Hocam konuyu çok dağıtmayayım ama freze ile ilgili merak ettiğim bir şey var. Bu kanalları açmak için illa freze aleti mi kullanılması lazım. Çok spesifik bir alet, her zaman kullanılacak birşey değil. Ona muadil, daha kullanışlı ne alabilirim diye bakıyorum :)

O isi, freze ve bu ucu kullanmadan yapmak mumkun. Ben oyle yaptim, cunku uc elimde yoktu, sanayide aradim hazirini bulamadim, yaptirmak cok pahaliydi. Amerikadan siparis edip beklemek istemedim.

2mm kalinliginda tezgah testere bicagi olan bir marangozda, uzun ve dis kose olan kenarlari actik.  2mm biraz fazla, 1.8 gerekiyordu, ama TMolding yine de yapistirmadan durdu. Ama ic kose olan kismlari tezgah testerede yapamacagimiz icin, 3-4 metrelik uzunlugu, bosch'un cok amacli titresimle kesen kiran el aletleri var, derz falan kirmak icin daha cok, PMF serisiydi sanirim, onun ucuna bir bicak takip bir parca MDF yi de klavuz yaparak actim. 2-3 saat falan ugrastirdi. O aleti 2 saat kullanmak cok yorucu. Oldu mu? oldu. Oldukca kotu bir yontem.

Yavuzg yanlis hatirlamiyorsam, bir dremeli yaktigini soylemisti o kanali acmaya calisirken. Dremel yakmak icin ne kadar ugrasmak gerektigini de dusunursek o da baya verimsiz bir yol.

Bir freze ve bu bicak ile 3 dakika da hepsini bitiriyorsun. O bicagi TR de bulmak imkansizdi, su an durum nedir bilmiyorum. Ama gecen hafta aldim bu bicaktan $19.24'e. Frezesi olan bir marangoza bicaginla gitsen orada acar donersin. Frezesi olmayan icin bence en kolay yol bu.

https://www.amazon.com/gp/product/B001NIA3QO/ref=oh_aui_detailpage_o02_s00?ie=UTF8&psc=1 (https://www.amazon.com/gp/product/B001NIA3QO/ref=oh_aui_detailpage_o02_s00?ie=UTF8&psc=1)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mart 31, 2018, 08:35:20 ÖÖ
Olsun konu dağılsın, gereksiz muhabbet ile değil bilgi paylaşarak dağılıyor işte ne güzel :)

Sayın ggolem'im bahsettiği yöntem cidden çok zor ve çok uğraştırıcı, emekleri karşısında saygıyla eğilmek lazım.

BU kadar uğraşacak bir marangoz bulmanız da inanın çok zor, tanıdık bile olsa "git ulan işine onla uğraşılır mı?" der muhtemelen :)

Sayın ggolem doğru yerlerde aramamış bu ucu sanırım, çünkü freze ucu ve kesici takımları satan heryerde her ölçüsü var. Ben mesela bulunduğum caddede (bu işlerin membası sayılır) 3 farklı yerde sorup fiytı uygun olan yerden aldım. Ben 35 liraya aldım diğer iki yerde 50 liraydı.

Dediğim gibi elinde freze ya da dremel olana ucu emanet gönderebilirim işini görmesi için. Hadi arttırıyorum, frezeyi de gönderebilirim kullanabilecek tecrübesi olana. Geri almak şartıyla ama :)

Bu arada benim kabinin dolgusu bitti, sıra en sevmediğim zımpara işinde. Ama araya bir kuluçka makinesi yapma işi soktum bir kaç gün arcade kabini öteledim maalesef.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: Hurşit üzerinde Mart 31, 2018, 10:07:34 ÖÖ
Olsun konu dağılsın, gereksiz muhabbet ile değil bilgi paylaşarak dağılıyor işte ne güzel :)

Sayın ggolem'im bahsettiği yöntem cidden çok zor ve çok uğraştırıcı, emekleri karşısında saygıyla eğilmek lazım.

BU kadar uğraşacak bir marangoz bulmanız da inanın çok zor, tanıdık bile olsa "git ulan işine onla uğraşılır mı?" der muhtemelen :)

Sayın ggolem doğru yerlerde aramamış bu ucu sanırım, çünkü freze ucu ve kesici takımları satan heryerde her ölçüsü var. Ben mesela bulunduğum caddede (bu işlerin membası sayılır) 3 farklı yerde sorup fiytı uygun olan yerden aldım. Ben 35 liraya aldım diğer iki yerde 50 liraydı.

Dediğim gibi elinde freze ya da dremel olana ucu emanet gönderebilirim işini görmesi için. Hadi arttırıyorum, frezeyi de gönderebilirim kullanabilecek tecrübesi olana. Geri almak şartıyla ama :)

Bu arada benim kabinin dolgusu bitti, sıra en sevmediğim zımpara işinde. Ama araya bir kuluçka makinesi yapma işi soktum bir kaç gün arcade kabini öteledim maalesef.

Elinize sağlık çok güzel olmuş.
İhtiyacı olanlar için süper bir imkan sunuyor arkadaşımız. Teşekkürler...


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: Chameleon üzerinde Nisan 01, 2018, 22:38:45 ÖS

Dediğim gibi elinde freze ya da dremel olana ucu emanet gönderebilirim işini görmesi için. Hadi arttırıyorum, frezeyi de gönderebilirim kullanabilecek tecrübesi olana. Geri almak şartıyla ama :)


Ooo süper teklif, çok sağol. Kabini o aşamaya getireyim, yeniden konuşuruz ;D
Bende ggolemin dediği makineden almayı düşünmüştüm bir ara. Videolarını izleyince çok işlevli gibi gözükmüştü ama düz bir kanal için uğraştırıcı olur gerçekten.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Nisan 06, 2018, 12:49:59 ÖS
Hiç sevmediğim zımpara işine başladım, bugün ilk kat boyayı atarım inşaallah.

(https://docs.google.com/uc?id=16ZZJ2dY30GnZuYzBL8_Uk3j1pOuLWjof3g)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Nisan 08, 2018, 16:00:40 ÖS
Oluyor galiba:

(https://docs.google.com/uc?id=1Z4JMme5BcVQN6whvTUYTN9sULDga3JV3Cw)

(https://docs.google.com/uc?id=1J9iNfP2l7T4zR0XcaVoAziQwrLQjSRsgow)

Benim tavsiyem ham üretip boya ile uğraşmayın, zaten bir çok yeri sticker kaplama olacak.

Suntalam ya da Mdflam yapsaydım keşke.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Nisan 18, 2018, 17:46:11 ÖS
Yanların kaplaması için dizayn yaparken ön cama da ekranın haricinde kalan yerler için bir sticker çalışması yapacağım, bezel mi diyorduk o kısıma?

Ama o zamana kadar ekran harici kenar fazlalıkları görmemek için camın o kısımlarını siyaha boyadım.

(https://docs.google.com/uc?id=1KLZuKnIaxeK8yDAm53_O1VuRAhlhkI9iQg)

(https://docs.google.com/uc?id=1ftIatY9POU2mMq3j5aSYsGEWbN2me21rtg)

Yavaş yavaş işin zevkli kısımlarına geliyorum sanırım :)

(https://docs.google.com/uc?id=1x05LIPkiRN5VYakAkx8DAWcNYAZ4Bb7owA)

Elektrik girişini bu şekilde hallettim, parmağımı kabinin arkasına hafifçe sokup sistemin elektriğini komple açıp kapatabileceğim.

(https://docs.google.com/uc?id=1fuVsj4mKXljg8itwyjqCPfW9eVuZQjFblg)

Fotoğrafların bazıları yan duruyor, ama normal linklerde düzler?


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: evreno üzerinde Nisan 18, 2018, 18:40:03 ÖS
Eline sağlık çoğu bitmiş ;)

Yalnız o hoparlörler ne öyle arabaya set döşer gibi :D
Güzel ses almak istersen 2+1 ses sistemi ile çok iyi sonuç alabilirsin
hem baslar hem tizler iyi oluyor o zaman

kolay gelsin.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Nisan 19, 2018, 10:34:46 ÖÖ
O hoparlörler buzdağının sadece görünen yüzü :P

Elimde yeteri kadar sayıda anfi ve hoparlör var, görünenlerin haricinde kabinin içine subwoofer dışına da seyyar hoparlör koymayı planlıyorum.

Dövüş oyunlarında adam yere düştüğünde tüm oda ve zemin sallansın istiyorum :)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: mesa üzerinde Nisan 20, 2018, 18:38:18 ÖS
ustam harıka olmus elıne koluna saglık bencede 2+1 ses sıstemı baya fark edıyor bendekı oyle oyunlarda subwoofer cok ıyı hıssedıyorsun ılerde ps2 wıı xbox baglarsan cıhaza daha fuzel olur kombıne :D


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Mayıs 28, 2018, 10:23:37 ÖÖ
Selam arkadaşlar, hayırlı ramazanlar.

Hala daha dizayn işini bitirmiş değilim, yok mu yardım edecek bir hayır sever :)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: HkRecai üzerinde Mayıs 28, 2018, 10:58:09 ÖÖ

(https://docs.google.com/uc?id=1fuVsj4mKXljg8itwyjqCPfW9eVuZQjFblg)


Kaç yerde şu anahtarlı güç girişinden kullandıysam 20-30 açıp kapatmayı çıkaramadan ömrünü tamamladı, kondansatörler sebebiyle ilk açılışta çok büyük akım çekip çat çat ederek kontakları yiyip bitirmişti.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Temmuz 12, 2018, 10:49:57 ÖÖ
Nerede kalmıştık?

Araya başka işler girince baya öteledim projeyi, dizayn ve baskı işini bitirmeye üşendiğimden hep.

Ama çok şükür baskı bitti ve yan yüzeyini kapladım, bugün kaplamayı bitirip yarın söker eve götürürüm inşallah.

Sayın Evreno'nun CRT Front End yüklemesini de hallettim, fakat bir ara can sıkıntısından yine Sayın Evreno'nun CRT Emudriver başlığında anlattığı "bios ekranında iken TV'den görüntü alabilmek için ekran kartı bios anlatımını" biraz kurcaladım ama çözemedim.

Adapter not found diyor, farklı bir kartla da deneyip olmadı ilgili başlıkta yardım isterim.

Buyurun yan dizaynım, umarım çok çirkin olmamıştır;

(https://docs.google.com/uc?id=1imsK0Jca8l728kbkw6V0Vz56OF2Z2UFIDw)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: muhendis üzerinde Temmuz 12, 2018, 12:21:23 ÖS
ellerine sağlık çok güzel olmuş


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Temmuz 31, 2018, 16:08:11 ÖS
Çok şükür bitirdim, zaman buldukça oynuyorum da. Bitiş resimlerine geçmeden önce tenik olarak son yaptığım işin fotoğrafını atayım, belki birilerine lazım olur.

Scartcade bağlantısı için scart kablo kullanmadım, ne kadar az bağlantı o kadar az kayıp ve hata diye düşündüm.

TV boardundan gerekli bağlantılar için kablolar lehimleyip dışarı çıkardım ve vga bağlantı fişine lehimledim, pc kasasından doğrudan VGA kablosu ile bağlıyorum.

(http://i.hizliresim.com/9NNB4r.jpg) (http://hizliresim.com/9NNB4r)

Bunlar da son halleri;

(http://i.hizliresim.com/qvvXYQ.jpg) (http://hizliresim.com/qvvXYQ)

(http://i.hizliresim.com/MDDME2.jpg) (http://hizliresim.com/MDDME2)

(http://i.hizliresim.com/Q22dAG.jpg) (http://hizliresim.com/Q22dAG)

(http://i.hizliresim.com/X66zvj.jpg) (http://hizliresim.com/X66zvj)

(http://i.hizliresim.com/b66o50.jpg) (http://hizliresim.com/b66o50)

(http://i.hizliresim.com/dBBV5r.jpg) (http://hizliresim.com/dBBV5r)

Yanlız hala kenar bantlarını takmadım, kabinin yanına gidince dayanamayıp oynuyorum, çalışmaya zaman kalmıyor :)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: Heroman üzerinde Temmuz 31, 2018, 18:31:00 ÖS
Çok güzel olmuş eline sağlık, Tabure muhteşem olmuş eskiden atari salonlarindaki joystick lere boyum yetmiyordu  bir an gözümde canlandı ne günlerdi....


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: Chameleon üzerinde Temmuz 31, 2018, 18:47:40 ÖS
Tabureli pozu görünce tamamdır dedim 😁 ellerine sağlık cok guzel gözüküyor.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: evreno üzerinde Temmuz 31, 2018, 19:03:09 ÖS
Eline sağlık, güzel olmuş kabin
İyi oyunlar...


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: yavuzg üzerinde Temmuz 31, 2018, 22:41:13 ÖS
hadi geçmiş olsun :)

böyle uzun soluklu bir işi bitirmenin yorgunluğunu bilirim ama bir o kadar da gurur vericidir. ailecek iyi eğlenceler ;)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: AmigaEsref üzerinde Temmuz 31, 2018, 22:49:38 ÖS
Elinize sağlık iyi eğlenceler.


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: i_r_on üzerinde Ağustos 01, 2018, 01:51:53 ÖÖ
Süper iş çıkmış, tebrikler :)

Yeni nesle arcade ruhunu böyle yavaş yavaş aşılamak lazım :)

Tek eleştirebileceğim tarafı (bu da şahsi bir şey) kabinin yoğun bir şekilde dövüş oyunu karakterleri ile süslü olması. Ben olsaydım varyasyonu biraz daha zengin tutar daha az kaplama kullanırdım. Benim kabinde hiç kaplama yok, o da ayrı mesele :)


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: mesa üzerinde Ağustos 01, 2018, 03:40:28 ÖÖ
mukemmel harika anlatmaya gerek yok jillop gibi makinaeline koluna saglik tv den goruntu olayini nasil hallettin normalde direk ekran kartindan gormez 😉isin sirri nedir ustam


Konu Başlığı: Ynt: Sıfırdan Arcade Kabin Dizayn ve İmalatı
Gönderen: olcay avşar üzerinde Ağustos 01, 2018, 11:15:18 ÖÖ
Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim iyi dilekleriniz için.

Tabure aslında lavaboda kullanmak için, ama artık daha çok işe yarıyor :)

@i_r_on; sevdiğim oyunları ve karakterli toparlamak istedim, aslında snow bros, final fight, cadillac and dinosaur vb gibi oyun karakterlerini de eklemek istedim ama malesef internette yüksek kalitede çalışma sadece bu bilindik dövüş oyunları için var.

@mesa; işin sırrını bu siteden öğrendim.

Bu başlık ile belirli modeldeki ATİ ekran kartları ile 15 khz görüntü almayı öğrenebilirsiniz;

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=11853.15 (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=11853.15)

Bu başlık ile de pc'den scart'a tv bağlantısını öğrenebilirsiniz;

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=6568.15 (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=6568.15)

Saygılar.