commodore.gen.tr

Amiga => Amiga Genel => Konuyu başlatan: retroboy üzerinde Ağustos 04, 2018, 12:19:44 ÖSKonu Başlığı: Amiga Music
Gönderen: retroboy üzerinde Ağustos 04, 2018, 12:19:44 ÖS
Arkadaşlar hepinize merhabalar öncelikle böyle bir forumun olduğunu duyduğum ve bildiğim için çok mutluyum. Başlıktan da anlışılacağı üzere ben Amiga' da emulator üzerinden müzik yapmak istiyorum.PC de şuanda belli başlı Digital Audio Workstation lar kullanıyorum ancak eskilere aşık olan birisi olarak Amiga üzerinde kullanılan bir kaç eklenti gördüm ve çok merak ettim.Bunlar benim gördüğüm ; OCTAMED ve Protracker bilmediklerimde vardır elbet şimdi öğrenmek istediğim şudur bunları daha önce benim gibi merak edip kullanan varmıdır varsa nasıl bir işleyişi var internetten araştırdığımda pek sağlıklı bilgiler bulamadım.Ben şimdilik WinUAE indirdim gerisini nasıl getircem bilemiyorum bu konuda bana ışık tutabilirseniz çok sevinirim hepinize çok teşekkür ederim. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amiga Music
Gönderen: Alpyre üzerinde Ağustos 04, 2018, 13:21:10 ÖS
Hoşgeldin. İngilizce varsa WinUAE kurulumu için aşağıdaki kaynaktaki "Basic Preparation" kısmına bir göz at.
http://guide.abime.net/home3.htm (http://guide.abime.net/home3.htm)

Şu sitede de AmigaOS sürümleri için kolay kurulum imajları var.
http://classicwb.abime.net/ (http://classicwb.abime.net/)

Amiga Tracker Müziği üzerine de şöyle bir başlığımız vardı zamanında:
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=14118 (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=14118)


Konu Başlığı: Ynt: Amiga Music
Gönderen: retroboy üzerinde Ağustos 04, 2018, 13:33:52 ÖS
Çok teşekkür ederim Alpyre değerli bilgilerin için ilk linkte olanları pek anlamıyorum çünkü ingilizcem pek yeterli değil ikinci linktekilerde sanırım paket halinde olan imajları içeriyor ben hiç amiga kullanmadığım için çok yabancıyım bu mevzulara kaç aydan beri bu Tracker müzikleri ile ilgili videlar seyrettim ve aşırı ilgimi çekti birde bir sorum olacak bu programların içinde kendi  sample larımı var yoksa belli kaynaktanmı çekiyor


Konu Başlığı: Ynt: Amiga Music
Gönderen: Alpyre üzerinde Ağustos 04, 2018, 13:46:17 ÖS
Yok. Kullandığın tracker programının, Disk Operations bölümünden, dilediğin bankaya, dilediğin 8bit PCM sample'yi diskten yüklersin.

Bu sample'ler genellikle kullanıcı tarafından önceden bir dizinde toplanır, oradan kullanılır. Tabi yüzlerce hazır sample içeren kütüphaneler de var.

Genellikle kullanıcı ST: diye bir assign yapar ve onun içine doldurur ne var ne yoksa. (ST soundtracker'ın kısaltması)...

Hazır Soundtracker Sample Pack'leri var Aminet'te:
http://aminet.net/mods/inst (http://aminet.net/mods/inst)

ST ile başlayanların hepsini indirerek başlayabilirsin mesela. Daha farklı sample'lara ihtiyacın olduğunda, diğer arşivlerden de yararlanabilirsin.

Hiç bulamazsan, elindeki WAV dosyalarından kendin de yapabilirsin. Audacity ile 8bit PCM kaydedilebiliyor örneğin.


Konu Başlığı: Ynt: Amiga Music
Gönderen: emarti üzerinde Ağustos 04, 2018, 13:49:15 ÖS
Kendi sample'larını da yaratabilirsin. Alper Üstadtan öğrendiklerimden sonra izmir marşında Atamızın sesini sample'a çevirmiştim. http://aminet.net/package/mods/pro/izmirmarsi_mod (http://aminet.net/package/mods/pro/izmirmarsi_mod) buradaki linkten mod'u bir dinle. Alper Üstad sağ olsun.


Konu Başlığı: Ynt: Amiga Music
Gönderen: retroboy üzerinde Ağustos 04, 2018, 15:22:33 ÖS
O zaman ilk işim WinUAE den kurulumları yapmak bu arada yanlış anlamayın çok soru soru soruyorum ama hiç bilmediğimden kaynaklı bu Alper hocamın attığı linkler genelde İngilizce olduğu için zorlanıyorum :) birde bunların midi klavye desteği var dimi


Konu Başlığı: Ynt: Amiga Music
Gönderen: blackturk üzerinde Ağustos 05, 2018, 12:26:58 ÖS
    Merhaba , Bende ,bir ara tracker programları ilgilendim.Amigada octamed sound studio kullandım.Birkaç ufak çalışmam oldu.Aşağıdaki videoda  kısa bir örnek olarak hazırladım.Hazır yapılmış mod müzikleri tracker programı ile incelemeniz daha faydalı olacağını düşünüyorum.Aminetde eğitici  dökümanlar ingilizce olarak var.Amiga dünyası dergisinde  türkçe tracker programlarla ilgili kaynak bulursun.


http://www.youtube.com/watch?v=6l0rq_y6Oc0&feature=youtu.be (http://www.youtube.com/watch?v=6l0rq_y6Oc0&feature=youtu.be)Konu Başlığı: Ynt: Amiga Music
Gönderen: ifteri61 üzerinde Ağustos 05, 2018, 13:23:20 ÖS
Merhaba
Pc de tracker isterseniz bence protrackerin devami olan RENOISE var.mutlaka deneyin derim.ben pcde satin almistim.vst destekli ve cok basirili bir tracker.


Konu Başlığı: Ynt: Amiga Music
Gönderen: HkRecai üzerinde Ağustos 05, 2018, 16:13:11 ÖS
Amiga'da herhalde hiç bilinmeyen 90'lı yılların sonunda amatör uğraştığım "MusicMaker V8" mod tarzında müzik yapan programı tavsiye edebilirim. Kullanıcı arabirimi pek hoş gözükmesede kullanımı bu günün FL Studio mantığından hiç farklı değil.

(https://s22.postimg.cc/vjom24i41/Image2.jpg)

İndirme Linki - Sanırım artık abandonware olmuş.
http://aminet.net/mus/edit/MMV8_Complete.lha (http://aminet.net/mus/edit/MMV8_Complete.lha)