commodore.gen.tr

Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları => Arcade Sistemler => Konuyu başlatan: Siyahla üzerinde Şubat 05, 2019, 08:47:36 ÖÖKonu Başlığı: Arcade cabin alırken dikkat edilecekler..
Gönderen: Siyahla üzerinde Şubat 05, 2019, 08:47:36 ÖÖ
Merhaba. Ankara'da yaşayan bir Arcade sever olarak bir Arcade cabin alıp eskiden yaşadığım kof 95 vs oyunlardaki zevki tekrar yaşamak , sıkıldıkça hemen bir oyuna girip başlamak istiyorum. Ankara'da 2. El Pandora box yüklü 500 oyunlu bir Arcade cabin buldum. Alırken nelere dikkat edilir. Maksimum verilecek para ne olmalıdır. Yardımlarınız için teşekkürler. Benden sonra da bu konu bir çok kişiye yardımcı olacaktır..


Konu Başlığı: Ynt: Arcade cabin alırken dikkat edilecekler..
Gönderen: evreno üzerinde Şubat 05, 2019, 09:05:20 ÖÖ
Öncelikle foruma hoş geldiniz
Tanışma bölümünde kendinizden kısaca bahsederseniz sizi tanımış oluruz

Kabin alırken tavsiyelerim ise :

CRT Tüplü monitör olanları tercih edin derim, size geçmişte yaşadığınız deneyimi LCD olanlar vermeyecektir.

Kabinin iskelet olarak sağlam olmasına (ahşap ise su teması olmamış olması önemli) dikkat edin, kozmetik önemli değil gerekirse yeniden boyayabilirsiniz.

Tüpün durumuna dikkat edin eğer ki çok yıpranmış ise renkler sönük görünecektir

Fiyat olayı kabinin durumuna göre tamamen değişken bir durum
İskelet olarak sağlam fakat kontroller ve kozmetik kötü durumda bir kabini uygun fiyatla alıp biraz masraf ile istediğiniz hale getirebilirsiniz

Kozmetik ve kontrolleri temiz ise satıcı ona göre fiyat isteyecektir orantılı olarak


Konu Başlığı: Ynt: Arcade cabin alırken dikkat edilecekler..
Gönderen: yavuzg üzerinde Şubat 05, 2019, 09:31:23 ÖÖ
Selamlar...

Foruma hoşgeldiniz.

Almayı düşündüğünüz kabinin varsa fotoğraflarını paylaşırsanız fiyat olarak bir fikir verebilirim.

Dikkat edilmesi gerekenler;

1) Ekran: Eğer CRT (tüplü) ise görüntü ekrana tam oturmalı. Sağdan soldan kayıklık, yamukluk olmamalı. Köşelerde renk bozulması (pembe/yeşil) olmamalı. Renkler canlı olmalı. Satıcı "Onlar sorun değil düzeltilir" dese bile "düzelt öyle alayım" diyin ;) Ekran en önemli unsur. Günün sonunda üç kuruş zevk almak için alıyorsunuz kabini, ekranı görüntsü sorunlu kabinle uğraşmak istemezsiniz inanın.

2) Kontroller: Kolları yıpranmış, butonların "biri kalk gidelim diyor öbürü b** yeme otur diyor" şeklinde yamuk yumuk pis olmamalı. Elinizden bu tür iş geliyormu bilmem ama bunları sıfır kontroller ile değiştirmek de mümkün tabii. Yanlız maliyeti ona göre hesaplamak lazım.

3) Güç kaynağı: Mutlaka yeni veya elden geçirilmiş olmalı. Eski, yıpranmış arcade güç kaynağı mutlaka ilk fırsatta bozulacaktır. Hatta bozulurken takılı olan oyun kartını da beraberinde götürür bunlar genelde.

4) Kabinin genel görünümü: Kullanılmış ise doğal olarak yıpranmışlık olabilir. Bu önemli değil. Ancak @evreno'nun da dediği gibi su görmemiş olmalı. İçi temiz olmalı.

Tüm bunların hepsini bir arada bulabileceğiniz tertemiz sorunsuz "eski" ahşap bir arcade kabine 1000-1500 TL verilebilir.

Bu pis, kontrolleri yıpranmış, ekranı sorunlu ama ahşabı sağlam, eğer ilginiz varsa restorasyona uygun bir kabine maksimum 500 TL verilir zira elden geçirmek için en az 1000 TL masraf çıkarabilir.


Piyasada satılan LCD'li (veya varsa tüplü ekranlı) "yeni" arcade kabinler için ise beğendiyseniz 2000-2500 TL fiyat uygundur.

Ben sıfırdan kabin yaptığım için maliyetleri biliyorum. "Benim" yaptığım kabinlerin malzeme ve işçilik maliyeti yüksek oluyor :) ancak piyasadaki "yeni" kabinlerin kabaca malzeme maliyeti 1000 - 1500 TL civarındadır.

Öte yandan eğer bulabilirseniz ve ilginizi çekiyorsa plastik japon "candy cab" denilen orijinal kabinler de mevcut. Elden geçmiş ve sorunsuz çalışanına 2000-3000 TL verilebilir. Restore edilmiş sıfır gibi olanları ise malzeme ve işçilik maliyeti ile doğru orantılı daha fiyatlı olacaktır.


Konu Başlığı: Ynt: Arcade cabin alırken dikkat edilecekler..
Gönderen: yavuzg üzerinde Şubat 05, 2019, 09:56:22 ÖÖ
Bu arada Ankara'da Bektaş var, kabin yapıp satıyor. Forumumuzun da @yolcunet olarak üyesidir. Bi ona da sorun isterseniz...


Konu Başlığı: Ynt: Arcade cabin alırken dikkat edilecekler..
Gönderen: Siyahla üzerinde Şubat 05, 2019, 11:11:22 ÖÖ
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-hobi-oyuncak-ticari-oyun-urunleri-bu-fiyata-bu-makina-500-oyunlu-tertemiz-atari-arcade-modifiye-575233057/detay (https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-hobi-oyuncak-ticari-oyun-urunleri-bu-fiyata-bu-makina-500-oyunlu-tertemiz-atari-arcade-modifiye-575233057/detay) bu makina


Konu Başlığı: Ynt: Arcade cabin alırken dikkat edilecekler..
Gönderen: yavuzg üzerinde Şubat 05, 2019, 11:30:23 ÖÖ
Hocam o Bektaş'ın kabinlerinden.

Direk Bektaş ile konuşun isterseniz zira bu ilana göre de sıfırını daha ucuza satıyor kendisi... :)

https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-hobi-oyuncak-ticari-oyun-urunleri-nostalji-atari-makinalari-548136757/detay (https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-hobi-oyuncak-ticari-oyun-urunleri-nostalji-atari-makinalari-548136757/detay)


Konu Başlığı: Ynt: Arcade cabin alırken dikkat edilecekler..
Gönderen: yolcunet üzerinde Şubat 05, 2019, 12:30:11 ÖS
evet benim kabinlerden isterseniz o ilandan alabilirsiniz isterseniz kabin konusunda yardımcı olabilirim


Konu Başlığı: Ynt: Arcade cabin alırken dikkat edilecekler..
Gönderen: Siyahla üzerinde Şubat 05, 2019, 12:45:59 ÖS
Zaten benim düşündüğüm bütçe 1000 TL . Tek korkum ağır makine taşıma vs. Bir de içindeki sistemlere yeni oyun yüklenir mi, crt ekran mi gibi


Konu Başlığı: Ynt: Arcade cabin alırken dikkat edilecekler..
Gönderen: Siyahla üzerinde Şubat 05, 2019, 12:47:07 ÖS
@yolcunet hocam musait bir zamanda görüşelim ben buradan özel mesaj atamıyorum yeni uyeyim.


Konu Başlığı: Ynt: Arcade cabin alırken dikkat edilecekler..
Gönderen: Siyahla üzerinde Şubat 06, 2019, 21:36:27 ÖS
Pandora box yüklü olması tercih için bir etken midir ya da dezavantaj mıdır. Malesef son çıkan Pandora 6 yokmuş makinede..panroda box 3 varmış..


Konu Başlığı: Ynt: Arcade cabin alırken dikkat edilecekler..
Gönderen: yavuzg üzerinde Şubat 06, 2019, 21:46:48 ÖS
Pandora 6 işlemci olarak daha güçlü, oyunlar daha akıcı ve daha fazla oyun içerir elbette...

Ancak arkadaşlarla iki oyun atıp kakara kikiri yapacağım zaten diyorsanız farketmez.

Ben birebir arcade donanımı kullanıp orijinal oyunları orijinal donanımları üzerinde çalıştırmak istiyorum derseniz elbette ki sizi Pandora serisi tatmin etmeyecektir.

Sonuçta Pandora akıllı cep telefonunuzun işlemcisi benzeri bir anakart üzerinde çalışan bir emulasyon yazılımı...


Konu Başlığı: Ynt: Arcade cabin alırken dikkat edilecekler..
Gönderen: Siyahla üzerinde Şubat 06, 2019, 23:08:14 ÖS
zaten evde pc de mame , fb alpha vs emülatörler ile tüm oyunları oynayabiliyorum.ben arcade makinalarındaki büyük crt ekran ile o görüntü ve zevki ger.ek kontroller ile yaşamak istiyorum. anlamadığım performans sorunu ne olabilir. zaten king of fighters street fighter gibi oyunlar oynanacak ve bunlar için güçlü işlemciye gerek yok bildiğim kadarıyla. belki pandora 6 da tekken gibi 3d oyunlar varsa biraz güç gerekebilir. yani kof 95 oyunu için pandora veya mvs çoklu kart arasında ne fark var?


Konu Başlığı: Ynt: Arcade cabin alırken dikkat edilecekler..
Gönderen: yavuzg üzerinde Şubat 07, 2019, 07:54:19 ÖÖ
Pandora's Box 3 (PB3) üzerindeki işlemci ve emulasyon yazılımı Neo Geo MVS (Metal Slug, KOF v.s.) ve CPS1 (Street Fighter II v.s.) türü 1990-1995 arası oyunları, oyuncuyu rahatsız etmeyecek seviyede memnun edici performansta çalıştırabiliyor. O bakımdan performans sorunu olmaz.

Bazı CPS2 oyunları ve CPS3 oyunlarında "frame rate" e yetişemeyip frame atlama sorunları (örn karakterin tirtak hareket etmesi, animasyonu atlaya atlaya yapabilmesi gibi) yaşanabiliyor.

Ayrıca PB3 CRT ekranlara daha iyi oturuyor. Sonra çıkan PB'lar LCD ekranlar için optimize edildiğinden bazı arcade CRT ekranlarda sol tarafta siyah boşluk kalabiliyor.

Beklentiniz bu seviyedeyse PB3 sizi tatmin edecektir. ;)