commodore.gen.tr

Genel Kategori => Genel Sohbet => Konuyu başlatan: DoctorCPC üzerinde Şubat 11, 2019, 03:34:16 ÖÖKonu Başlığı: Smart TV ve Kodi üzerinde IPTV
Gönderen: DoctorCPC üzerinde Şubat 11, 2019, 03:34:16 ÖÖ
IPTV hayatımızda yeni değil uzun zamandan beri var. Fakat ben TV izlemeyi sevmediğim için istediğim içeriklere doğrudan internet üzerinden ulaştım bugüne kadar. bunun için IPTV kurulumu veya smart TV'lerimde bunları deneyimle ihtiyacı duymadım. ama boş bir anımda deneme ihtiyacıda hissettim. amacım ücretli kanallara illegal ulaşmak değil aksine amerika, ingiltere vb. ingilizce yayın yapan dünya ülkelerin tüm kanallarına ulaşabilmekti. bunun için evimin salonunda ve ofisimde vestel marka 2 smart tv mevcuttu. çalışma odamda ki led tv ise smart tv değildi. Vestel Smart tv lerden birinin yazılım versiyonu daha iyi ve netflix'e doğrudan erişim gibi özellikleri vardı. evimin salonundaki smart tv ise biraz daha ilkel bir smart tv idi ama amaca hizmet ediyordu. bu tv de ilk rastladığım ott player 2 oldu. bu player için kendi web sayfasından ücretsiz üye olduktan sonra tv de de üye girişi yaparak cihazı eşleştirebiliyorsunuz ardından gerisi çok kolay istediğiniz playlistinizi izlemek kalıyor geriye. odamdaki akıllı olmayan led tv içinde eski bir laptop'uma kodi kurdum. aynı amaca hizmet ederek pvr iptv simple client addon'u ekleyerek playlistimi gösterebildim. peki ya sonuçlar?

Sonuçlar aslında internetten bulabileceğiniz m3u dosyalarının başarımıyla alakalı. öncelikle şunu söylemeliyimki rasgele bulduğum 3-4 m3u listesinden sadece bir tanesi çalıştı ama çok verim alamadım. m3u listeleri hem vestel tv'deki ott player2 ile hem de kodi ile aynı şekilde denediğim için performans karşılaştırması yapabildim. türk kanalları malesef paralı yayınların tekelinde olduğundan anladığım kadarıyla sunucular çok sık kapanmakta veya değişmekte. bunun için sağlam bir kaynak bulmak ya da forumları takip etmek gerekiyor. ama benim gibi sıradan bir iki kanal izlemek isteyen biri için bu işlem çok zaman alıcı ve sıkıcı. smart tv'im ve kodi ile kanalların açılma zamanı hemen hemen aynı. ilginçtirki türk kanallarında başarı sağlayamamışken bulduğum ikinci listede tüm usa kanalları yer alıyordu ve 2 gün boyunca sıkınıtsız izleyebildim. yalnız bulunduğum konum dolayısıyla internet hızım inanılmaz yüksek değil bunun için 100mbit bir bağlantı ile karşılaştırma imkanım olmadı. ama kesintisiz bazı usa kanallarını rahatlıkla izleyebildim.

kodi için bir makineyi işgal etmedim aslında batocera linux isminde retro cihazların tüm emülatörlerini içeren bir linux dağıtımı buldum ve kodi uygulamasınıda içeriyordu ve kullanımı oldukça basit.

ikinci aşama ise illegal yollardan IPTV hizmeti veren sunuculara para ödenmesi düşünülebilir. şu anda şubat 2019 itibariyle tivibu kutusu iel internet üyeliği 26,5TL olduğu söylendi telekom bayisinden. bunun yerine IPTV hizmetini illegalda olsa veren siteler 6 aylık bir üyelik için 120tl gibi bir rakam almakta ve 5000 kanaldan daha fazla kanal içermekte. yalnız bu sunucu hizmetlerini test etmedim. şu anda ingilizce yayınların çalışma odasında dönmesi benim için yeterli. yalnız bu tür hizmet veren sitelerden 6 aydan fazla üyelik alınmasını tavsiye etmem. sonuçta legal bir yayın olmadığı için siteyi kapatıp biz dükkanı kapattık güle güle diyebilirler. bunun için en çok rağbet gören ve destek alabileceğiniz bir tanesini seçip üye olabilirsiniz.

eklemek istedikleriniz veya atladığımı düşündüğünüz konular varsa yazıya yorum olarak ekleyebilirsiniz. IPTV ile ilgili verebileceğiniz diğer yorumlar yazıyı okuyan diğer insanlar içinde faydalı olacaktır.

yazının orjinal linki: http://volkanatasever.com/post/2019/02/11/SmartTV-ve-Kodi-Uzerinde-IPTV.aspx (http://volkanatasever.com/post/2019/02/11/SmartTV-ve-Kodi-Uzerinde-IPTV.aspx)


Konu Başlığı: Ynt: Smart TV ve Kodi üzerinde IPTV
Gönderen: e-sport.net üzerinde Şubat 11, 2019, 05:13:39 ÖÖ
Iptv kullanıyorum 1 senedir ve oldukça memnunum. İllegal konulara girmek istemediğim için soru cevap şeklinde merak edilenleri cevaplayabilirim. Kullandığım hizmet free değildir, belli bir ücret karşılığı hizmeti almaktayım. Free m3u dosyalarından memnun kalmadığımı belirtmek isterim. İçeriğinde ne olduğu belli değil bu dosyaların. Yazılanlar ile içerikler farklı çıkabilmekte.


Konu Başlığı: Ynt: Smart TV ve Kodi üzerinde IPTV
Gönderen: ozgur106 üzerinde Şubat 11, 2019, 14:58:46 ÖS
legal ıptv ok mu hiç free olan


Konu Başlığı: Ynt: Smart TV ve Kodi üzerinde IPTV
Gönderen: LW3D üzerinde Şubat 11, 2019, 15:19:17 ÖS
Çok fazla TV izleyen bir aile değiliz... Tivibu aboneliği aldım (Internetim Turknet - Kutu falan değil yani). Aylık 5-6 TL'ye sanırım bayağı ciddi TV kanalı geliyor... Arada History Channel vs. izlediğim oluyor... MKVOD adlı bir uygulama yine LG store'dan yüklenebiliyor. Ondan da oldukça fazla sayıda Film/Dizi'ye ulaşılabiliyor (yasal değil aslında...bildiğiniz Dizi, film sitelerinin linkleri var..) Tek sorun sanırım LG'nin arayüzünün ağır oluşu. Onuda Özay'dan görüp aldığım Amazon TV Box ile çözmeyi umuyorum ...


Konu Başlığı: Ynt: Smart TV ve Kodi üzerinde IPTV
Gönderen: DoctorCPC üzerinde Şubat 11, 2019, 16:03:01 ÖS
bana 1 hafta önce tivibu üyeliğine minimum 26,5TL dediler :( 5-6tl bulsaydım gerçekten çok uygun olurdu. acaba bana farklı bir paketmi sunmaya kalktılar anlamadım açıkcası. kutusu ile beraber benim dediğim sanırım. sonuçtai nternette tivibu uydudan değil. birde telekom müşteri hizmetlerini arayayım sorayım bakalım.


Konu Başlığı: Ynt: Smart TV ve Kodi üzerinde IPTV
Gönderen: ozgur106 üzerinde Şubat 11, 2019, 16:05:07 ÖS
apple tv de ip tv olayı olmuyor değil mi ?


Konu Başlığı: Ynt: Smart TV ve Kodi üzerinde IPTV
Gönderen: HkRecai üzerinde Şubat 12, 2019, 11:00:30 ÖÖ
Fiyat performans ürününü şuraya koyalım da bilmeyenler faydalansın.

https://www.aliexpress.com/item/i8-Mini-Wireless-Keyboard-2-4ghz-English-Russian-Air-Mouse-Keyboard-Touchpad-Remote-Control-For-tablet/32812311023.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dlWGJaE (https://www.aliexpress.com/item/i8-Mini-Wireless-Keyboard-2-4ghz-English-Russian-Air-Mouse-Keyboard-Touchpad-Remote-Control-For-tablet/32812311023.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.27424c4dlWGJaE)


Konu Başlığı: Ynt: Smart TV ve Kodi üzerinde IPTV
Gönderen: supremenothing üzerinde Şubat 12, 2019, 11:06:40 ÖÖ
smart tv için ücretli olarak bile de olsa kullanılabilen bir ip tv aplikasyonu varmı acaba ?

smart tv den browser ı açıp oradan tv yayını yapan  sitelere girerek izliyoruz tv yi :)


Konu Başlığı: Ynt: Smart TV ve Kodi üzerinde IPTV
Gönderen: LW3D üzerinde Şubat 12, 2019, 12:22:30 ÖS
@supremenothing : tivibu Go (sinema paketi sanırım benim kullandığım -emin olamadım. Bayağı film kanalı var ama pek izlediğimiz yok.)


Konu Başlığı: Ynt: Smart TV ve Kodi üzerinde IPTV
Gönderen: supremenothing üzerinde Şubat 12, 2019, 15:01:16 ÖS
@supremenothing : tivibu Go (sinema paketi sanırım benim kullandığım -emin olamadım. Bayağı film kanalı var ama pek izlediğimiz yok.)
  bakayım abi akşam sağol :)


Konu Başlığı: Ynt: Smart TV ve Kodi üzerinde IPTV
Gönderen: Jax üzerinde Şubat 12, 2019, 15:11:08 ÖS
Kodi dediğiniz nedir? Ne işe yarıyor?


Konu Başlığı: Ynt: Smart TV ve Kodi üzerinde IPTV
Gönderen: LW3D üzerinde Şubat 12, 2019, 15:27:50 ÖS
@supremenothing : TivibuGO'nun ucuz paketinde sanırım HD yok... Bir üst paketinde sanırım HD var... AKıllı televizyona uygulamasını kuruyor, verdikleri kullanici/şifre ile giriş yapıyorsun. Diğer Turktelekom müşterisi olmadığımdan (Turknet), internet kotasından (varsa eğer yiyor). Ama Turknet'de kota falan olmadığından sanırım 1 yıldan fazla bir süredir TV'de kurulu...

@Jax: KODi medya merkezi olarak adlandırılabilir. Eskiden XBOX'a kurduğumuz XBMC'nin bugüne ulaşan tarafı.. Uygun sisteme kurularak, medyaları, video, resim ve IPTV kanallarını izleyebileceğiniz bir arayüz, player...

https://kodi.tv/


Konu Başlığı: Ynt: Smart TV ve Kodi üzerinde IPTV
Gönderen: e-sport.net üzerinde Şubat 12, 2019, 16:57:11 ÖS
Jax adlı üyeye bilgi amaçlı cevap verdim pmden. umarım işini görür kardeşim.

kodiye gerek yok attığım pmde.

kodi kullandım ama iptv bambaşka bir güzelliktir. kodiye ihtiyacın olmaz. stream gücü iyi olsun yeterli. 20mbitin üzeri bağlantı şartdır diye tahmin ediyorum. 50mbit kotalı net kullanıyorum bunuda belirteyeyim.