commodore.gen.tr

Genel Kategori => Genel Sohbet => Konuyu başlatan: Levent (Lvnt) üzerinde Mart 25, 2020, 09:43:02 ÖÖKonu Başlığı: Renkli tv'ler neden siyah beyaz karlanma yapar?
Gönderen: Levent (Lvnt) üzerinde Mart 25, 2020, 09:43:02 ÖÖ
Bizdeki tv'lerde "karıncalanma" "karlanma" denen şeyin ingilizce karşılığı "snow". Gerçek snow(kar) değil, görüntünün olmaması durumunda ekranda gürültünün oluşması durumu.

Gerçi 2000'lerden beri fm radyolar ve tv'lerde bu gürültü olacağı zaman ses görüntü kapatılıyor ama bu yok anlamında değil. Analog tv ya da radyo sisteminde sinyal yoksa bu gürültü var. Ama tv renkli, gürültü niye siyah beyaz?

Merak edenler için açıklaması yazıda

https://engineering.stackexchange.com/questions/33737/why-do-color-tvs-make-black-and-white-snow


Konu Başlığı: Ynt: Renkli tv'ler neden siyah beyaz karlanma yapar?
Gönderen: wizofwor üzerinde Mart 25, 2020, 09:48:57 ÖÖ
Kırk yıl düşünsem aklıma gelmeyecek bir soruydu. Karlanmanın boş kanaldaki gürültüde renk bilgisi olmadığı için siyah beyaz olduğunu tahmin kestirebildim ama bunun kasıtlı bir tercih olabileceği aklıma gelmemişti.

Soruyu biraz daha detaylandırayım. Bizim evdeki Trinitron televizyonda bu karlanma/karıncalanma olayı yoktu. Boş kanallarda siyah ekran gösterirdi. Acaba kanalı boş olduğunu nasıl tespit ediyordu?


Konu Başlığı: Ynt: Renkli tv'ler neden siyah beyaz karlanma yapar?
Gönderen: Levent (Lvnt) üzerinde Mart 25, 2020, 10:41:14 ÖÖ
Eski radyolarda da da olan bir sistemle. Carrier denilen sinyalin şiddetine göre radyo, üzerindeki göstergede yayın alış gücünü gösteriyordu. Carrier yoksa ya da zayıfsa tv ek bir iki devre ile görüntüyü karartabilir, sesi kesebilir.

Carrier: ses görüntü gibi "bilgi" sinyalini taşıyan yüksek frekanslı ve tek bir frekansta olan "taşıyıcı" sinyaline verilen isim oluyor. FM'de kanalı 88.6mhz'e  ayarladık diyelim (memlekette trt radyo3 idi, hala aklımda :) ) işte o 88.6mhz taşıyıcı sinyalin frekansı. Tek bir frekansta olduğu için var olup olmadığı bir iki filtreleme ile kolayca anlaşılabiliyor. Buna karşın "bilgi" sinyali tek bir frekansta değil, bir frekans aralığında: ses için 20hz - 20khz mesela


Konu Başlığı: Ynt: Renkli tv'ler neden siyah beyaz karlanma yapar?
Gönderen: fort_apocalypse üzerinde Mart 25, 2020, 10:58:46 ÖÖ
Heykeltraşın, mermerin içindeki zaten var olan heykeli ortaya çıkartmak için fazlalıkları yontması gibi, acaba asıl görüntü o karlı olan siyah beyaz görüntü de, yayın sinyali geldiğinde o görüntüdeki fazla renkler mi eksiltiliyor? Mesela bayaz noktadan yeşil ve kırmızı renkler eksiltilip mavi mi elde ediliyor? :P :P


Konu Başlığı: Ynt: Renkli tv'ler neden siyah beyaz karlanma yapar?
Gönderen: Levent (Lvnt) üzerinde Mart 25, 2020, 11:18:27 ÖÖ
@fort_apocalypse: ...gibi. Y Cb Cr video sinyalinde de kullanılan bir yöntem, Cb ve Cr renk fark sinyalleri oluyor, Y yani aydınlık bilgisine ekleme çıkarma vb ile R G B'ye dönüştürüyor.

Tv sinyalinde fazladan şunlar var: Cb ve Cr (ya da benzer bir renk fark sinyali ikilisi) birleşik halde bir alt-taşıyıcı ile aktarılıyor (ekteki dökümanda ntsc için 3.58mhz denilen sinyal alt taşıyıcı oluyor). Tv bu alt-taşıyıcının olduğunu algılarsa renk çözme sistemini çalıştırıyor (aynı fm stereo sisteminin devreye girmesi gibi). Bu şekilde alt-taşıyıcıdan renk fark sinyalleri elde ediliyor, Y Cb Cr ya da benzeri bir görüntü sinyali elde edilmiş oluyor.


Konu Başlığı: Ynt: Renkli tv'ler neden siyah beyaz karlanma yapar?
Gönderen: ercanersoy üzerinde Mart 27, 2020, 14:59:08 ÖS
Bilgi için teşekkür ederim.