commodore.gen.tr

Amiga => Amiga Yazılım => Konuyu başlatan: Alpyre üzerinde Temmuz 12, 2008, 14:12:57 ÖSKonu Başlığı: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Temmuz 12, 2008, 14:12:57 ÖS
Herkese Selam!

Arkadaşlar bugüne kadar uyuyomuşum. 15 gün kadar önce internette sörf yaparken Amithlon diye bir sistemin varlığını öğrendim. Ve tesadüf o ki (belki de bir işaret) benim eski bilgisayarın donanımıyla 100% uyum gösterdi. İki haftadır işten güçten vakit buldukça bu sistemi kurmak ve anlamakla uğraştım.

Şu anda elimde kurulmuş sorunusuz çalışan bir Amithlon sistemi var ve 2 gün önce (Kerem)Devilish ve (Turgay)DefLeppard'la birlikte denedik, onayladık :D

Arkadaşlar Amithlon OS3.9'la çalışıyor. "Custom Chip" gerektirenler hariç tüm geriye dönük Amiga yazılımlarıyla %100 uyumlu ve inanılmaz hızlı. Ne kadar hızlı derseniz: "bugüne kadar gördüğüm en hızlı" Amiga sistemi olduğunu söyleyebilirim. AmigaONE'lar tarihe karışıyor!!!

Amithlon, x86 sistemlerin çoğuna, "stand alone" NATIVE OS olarak kurulabildiği gibi Windows XP ve diğer işletim sistemleriyle birlikte (hatta tek sabit diske) kurulabiliyor.

Amithlon kurulum dosyaları internetten ücretsiz olarak temin edilebiliyor. Ancak nasıl kurulması gerektiğine dair yeterli döküman pek yok.

Türkçe döküman hazırlığına yarın başlıyorum. İşten güçten vakit buldukça (malum sezona girdik) öğrendiğim ve derlediğim herşeyi Türkçe'ye çevirip bu dökümanda toplayacağım. Daha sonra burada yayınlayacağım.

Görüşmek üzere!


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: DevilisH üzerinde Temmuz 12, 2008, 14:20:44 ÖS
Aslında bu sistemin güzelliği ile alakalı anlatılacak çok söz var.Alper kardeşim baya bir emek sarfetti gerçekten.Pentium IV sisteminde kurduğu Amithlon için çok güzel dökümanlar ve resimler ekleyecek.Heralde bu sistem ile alakalı Türkçe kaynak yakında bir çok amiga sahibi olmayan ve WinUAE kullanan arkadaşlarımızı amihthlon'a itecektir.Ayrıca Amiga Dökümantasyon Projesi (ADP) içinde güzel bir yazı olacaktır.Neyse sözün devamı Alper kardeşimindir ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: mybee üzerinde Temmuz 12, 2008, 14:22:57 ÖS
hiç denemedim amithlonu adapte edilmiş kaç adet oyun yada programa sahip
bilen varmı


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alcofribas üzerinde Temmuz 12, 2008, 14:52:02 ÖS
5 sene kadar önce denemiştim Amithlon'u. Linux kerneli üzerinde bir çeşit UAE çalışıyor. Fena da değildi. Hala geliştiriyorlarsa iyi haber.

OCS-ECS-AGA desteği istemeyen RTG programlar çalışıyordu.

Güzel yanı ise grafik, SCSI, vb kartları native olarak kullanabiliyordu.

Amithlon Hardware Compatibility Chart (http://web.onetel.net.uk/~garycvl/amithlon/hardware.htm)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: DevilisH üzerinde Temmuz 12, 2008, 14:53:31 ÖS
Ben biliyom ama söylemem :D Alper, açıklayacak mybee ;)Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Zen üzerinde Temmuz 12, 2008, 17:00:09 ÖS
Bittiğinde güzel bir çalışma olacak.Emeği geçen herkese teşekkürler.

Bu arada amithlon'un X86 64 bit sistemlerle uyumu nasıl ?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Blasterreal üzerinde Temmuz 12, 2008, 20:08:00 ÖS
Amithlon Dennildigi gibi linux üzerinden çalışan bir sitem daha doyrusu pc donanımını kullanan bir eülatortör. ECS cipseti emülasyonu yapmakta ve üzerinde direk oyun çalıştıramamaktadır. Çünkü bildiginiz gibi eski amiga oyunları PAL ortamında çalışmaktadır ve Amithlon bu soruna kesinlikle cevap verememektedir. Ancak kendi üzerinden E-uae tarzı programlar ile emülasyon yapmaktadır ama durum oldukca vasat bir döngüye dönüşmektedir. Amithlon cdsi elinizde var ise ozaman QNX işletim sistemini internetten indirerek üzerine kurabilirsiniz ve hemen hemen aynı hızlara yakın bir emülasyon elde edersiniz. QNX in avantajı ise AGA cipsetini emüle etmekte ve amiga oyunları kendi dahilindeki emülasyon ile PAL ekranında açmaktadır. Amithlon OLdukca rahat bir şekilde harddiskinize kurulabilir ancak bu konuda uzmanlaşmış kişiler tarafından çok rahat kavranabilir. Arkadaşlarımız buna yönelik bir döküman hazırlıyorlar ise oldukca iyi olacaktır demektir. Birde sağda solda Umilator diye birşey duyabilirsiniz umilator amithlon cdsini rahat bir şekilde pc kurmaya yarayan bir programdır ancak bu program tam olarak6-7 yıldır YAPILAMAMIŞ ve tamamen FAKE olmuştur. Bence  herkes amithlonu denemeli bootable bir CD oldugu için kurulumla direkt uğraşmak gibi bir derdiniz yok. donanım olarak günümüz pciexpress nvidia(agp) sürümleri ile tamamen uyumsuzdur ve bu şu an için hayal kırıklıgı anlamındadır. Amithlonun geliştirilmesi tamamen durdurulmuştur ancak bu işe gönül veren kullanıcılar hala birşeyler yapmaya calışsada hemen hemen yıl içerisinde 1 tane yenilik ancak bulursunuz. Güzel bir çalışma olur inşallah ilgilenen arkadaşlara başarılar


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: ghores üzerinde Temmuz 13, 2008, 11:55:45 ÖÖ
Amithlon u nerden indirebiliriz, torrentlerde trackerlar çalışmıyor dün denedim...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: witchdoktor üzerinde Temmuz 13, 2008, 12:15:47 ÖS
Amithlon kurulum dosyaları internetten ücretsiz olarak temin edilebiliyor. Ancak nasıl kurulması gerektiğine dair yeterli döküman pek yok.

Amithlon ücretli bir üründü hatırladığım kadarıyla. Arkadaşların bahsettiği gibi Linux kerneli üzerinde çalışan JIT (Just-In-Time) Compiler'lı, Picasso96 ve AHI sistemleriyle kullanılan özel bir UAE versiyonu. Aradan geçen yıllarda güncellenmediyse doğrudan boot dışında WinUAE'den daha hızlı bir sistem olduğunu düşünmüyorum ama Windows kullanmayan biri iseniz bir avantaj olabilir.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Temmuz 13, 2008, 12:48:36 ÖS
Ooo forum coşmuş. Aslında bu konularla ilgili bilgilerin tamamını hazırlayacağım dökümanda bulacaksınız ama, acil yapmam gereken 1-2 düzeltme var.

Evet Amithlon bir emülatör, ancak sisteminize bir Native İşletim sistemi gibi yerleşiyor, çok hızlı çalışıyor (WinXP'in 5 katı filan hızında), ve size emülatör üzerinde olduğunuzu kesinlikle unutturuyor.

Amithlon (güncellenmiş kernel sürümleri) ECS emülasyonu yapıyor, ayrıca PAL ve NTSC ekran modlarını emüle ediyor. Hatta bendeki Amithlon kurulumda en hızlı çalışan ekran modlarından biri PAL Hires (standart A1200 ekran modu). Ayrıca benim Ekran kartım (AGP) Nvidia TI 4200 ve sorunsuz kullanıyorum. (Son sürüm kernel destekliyor)

Paula sesini de Amithlon'la birlikte gelen bir programla AHI sürücünüze yönlendirebiliyorsunuz.

Oyunların çalışmaması sadece diğer custom chiplerin var olmayışı yüzünden.

Umilator, tüm custom chiplerin emülasyonu ve basit kurulum düzenlemeleri içeren bir Amithlon sürümü olacaktı, fakat AmigaONE ve OS4.0'ın satışlarının azalacağından kaygılanan AmigaInc. tarafından baltalanmış bir proje olarak kaldı. (ve ortaya geriye uyumsuz, sadece şeklen süslenip püslenmiş bir OS ve CPU modülleri çatır çatır bozulan bir donanım altyapısı çıkardılar)

Eski oyunları oynamak için emülasyon gerektirmesi Amithlon'un bir eksisi olamaz. Çünkü o hız ve esneklikte çalışan geriye uyumlu başka bir Amiga donanım veya OS'i yok. (OS4.0'da da eski oyunları oynamak için E-UAE gerekli)

Bu konumda Amithlon'un en büyük artısı (custom chip gerektirmeyen) tüm Classic Amiga yazılımlarıyla %100 uyumlu olması.

QNX'le AGA emülasyonu yapabileceğimi bilmiyordum. Hemen o konunun üzerine eğiliyorum. Tüh döküman bir hafta daha gecikecek :D

(Amithlon CD'si isteyen arkadaşlar, dökümanın bitmesini bekliycek, bittiğinde nasıl temin edebileceklerine dair ipuçları da içerecek.)

Sevgiyle kalın.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: haydar_abi üzerinde Temmuz 15, 2008, 23:58:24 ÖS
Amithlon çok yada hiç bir şey.
Amithlon OS4, OS5 ve A1 projeleri başladığında UAE'nin daha geliştirilmiş hali olarak piyasaya sürüldü. Pazarlaması Haage & Partner firması tarafından yapılmıştır. Amithlon paketi 2 CD olarak QNXx86 6.0 ve  Amithlon CDsi olarak satıldı. O dönemde Amiga Inc. OS5'in geliştirilmesinde AMD ile anlaştığı için Emülatöre Amithlon ismi verildi.
İlk etapta Via çipsetlerle uyumlu olarak çalışıyordu. KT400, KT600 gibi. Ekran kartı olarak Radeon ailesi ile iyi geçindiği halde TNT GF2 kartlar ile çalıştı.
Updateler ile birlikte DOpus ile mausun scroll tuşunu bile kullanır hale geldi.
Bir program yardımıyla AGA veya diğer PAL ekranlarıda kullanmak mümkün oldu (adını unuttum) Oyunlar direk çip istediğinden çalışmayı reddettiler. Fakat son zamanlarda çıkan Ekran ve ses kartı seçilen oyunlar rahatlıkla oynanıyor. Quake, Racing Whell gibi.
En son amatör bir grubun çıkarttığı 3.1 güncellemesi ile birlikte Nevidia 3 ve 4 serisi anakartlar ile radeon serisi ekran kartları ile çalışmaktadır. Tabii bu kernel dosyasını amithlon Cdnize entegre etmeniz gerekiyor.
Windoz 98 boot'u yardımıyla bu dosyaları Fat32 uyumlu harddiskinize atarak harddiskten açılmayı da sağlayabiliyoruz. xp ile dual boot yapabiliyoruz. Amiga fat32 programı yardımıyla fat32 harddisk üzerinde de çalışabiliyor. Yada başka bir diske amiga formatı atarsanız. Onu da otomatik açabilir.
Ses olarak Birçok Realtek kodekli anakartı destekliyor yada vibra ses kartı takmanız yeterli. Ben Amitv programı yardımıyla conexant çipli tv kartını çalıştırabildim. amigada kullandığım scsi tarayıcıyı çalıştırdım. Domex scsi birimi sayesinde. CD yazdırabildim. Son zamanlarda uğraşamadığımdan bıraktım malesef.
Umilatore gelince Bernd amca pazarlayıcı firma ile anlaşamadığından projeye bağımsız devam etmek istedi. malesef patent hakları ve bir çok sorun yüzünden uğraşmayı bıraktı ve UAE'ye destek vermeye devam ediyor.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ağustos 08, 2008, 11:39:24 ÖÖ
Yaşıyoor!

Evet arkadaşlar, uykusuz geceler ve saatlerce mesaiden sonra Amithlon ile ilgili soru işartelerini kaldıracak dökümanımızın ilk sürümünü yazmayı tamamladım.

Amithlon kesinlikle WinUAE gibi bir olay değil arkadaşlar. Çok daha hızlı ve stabil. Donanımınızın PC donanımı olduğunu kesinlikle unutturuyor. Bence AmigaONE karşısındaki en büyük alternatif. Hatta geriye uyumluluk bakımından ondan çok daha üstün.

http://rapidshare.com/files/135755194/Amithlon_Doekuemantasyon_Projesi_v1.0.rar.html (http://rapidshare.com/files/135755194/Amithlon_Doekuemantasyon_Projesi_v1.0.rar.html)

Bu dökümanı düzenli olarak güncellemeyi ve geliştirmeyi hedefliyorum, bu tabi gelecek feedback'e de bağlı.

Amithlon, çünkü Amiga her zaman ve her yerde ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: DevilisH üzerinde Ağustos 08, 2008, 11:55:44 ÖÖ
Kardeşim, tebrik ederim.Gerçekten çok emek isteyen, çok faydalı açıklamalarla dolu , güzel bir iş başardın :)

Daha ileri versiyonlarla karşılaşmak isteriz. Süprizlerini bekliyoruz ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Def Leppard üzerinde Ağustos 08, 2008, 11:58:45 ÖÖ
Amigada farklı birşeyler arayanlar için Amithlon süper bir işletim sistemi. benimde biraz denem şansım oldu ve en hızlı amiga olduğu kesin. Alper bayağı emek vererek çok güzel bir çalışma yapmış tebrik ederim..sanırım bu kadar Amithlonu anlayıp çözen yoktur belki çok az yabancı ülkelerde olabilir. Amiga sevgisi işte insana neler yaptırıyor:))
TEBRİKLER ALPER..


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: LW3D üzerinde Ağustos 08, 2008, 12:05:59 ÖS
@Alpyre : Şimdiye kadar gördüğüm en kapsamlı ve detaylı Amiga dökümanlarından birini hazırlamışsın...Tebrikler..Eline sağlık...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Gokhan Ozkan üzerinde Ağustos 08, 2008, 14:51:44 ÖS
Çok güzel bir çalışma olmuş dostum.
Emeğine sağlık olsun


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: darkcpc üzerinde Ağustos 08, 2008, 16:39:20 ÖS
arkadaşlar mazur görün bir şeyi merak ettim listedeki chipsetler p3 lerde bulunuyor çoğu. Peki A1200 + PPC veya Turbo sistem toplamaya gerek varmıdır ? Sonuçta maksat OS 3.9 u native OS olarak kullanma ihtiyacı değilmi ? bu mantıkla MAC in kurtuluşu intel CPU lara geçmekse Amiga nın kurtuluşuda bu veya benzeri bir mantıkla intel CPU nun üstünde çalışan %100 klasik amiga uyumlu bir sistem kurmakla mümkün olmazmı. Desteklenmesi gereken böyle bir sistem değilmi ? Eminim türkiyedende bir destek gelse ne olacak bu Amiganın haline kesin bir çözüm değil mi? merak ettiklerim bunlar Amiga'ya yıllarını vermiş arkadaşlar bir iki yorum yaparsada sevinirim açıkcası.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ağustos 08, 2008, 16:47:58 ÖS
Dökümanım ADP'ye dahil edildi. Dosyaya ulaşmak isteyenler, aşağıdaki link'den ulaşabilirler.

http://www.commodore.gen.tr/adp/amithlon_dokuman_v1.pdf (http://www.commodore.gen.tr/adp/amithlon_dokuman_v1.pdf)

Teşekkür ederim...

Şimdiki hedefim Amithlon kernelinin - çipset emülasyonunu da kapsayacak - yeni bir versiyonunu hazırlamak. Bunun yapılabilir olduğunu düşünüyorum, çünkü WinUAE ve AKP(Amithlon Kernel Projesi) açık kaynak kodlu projeler. İlgili kaynak kodları tecrübeli bir programcı tarafından birbirine geçiştirilebilir. Eğer bunu başarabilirsek x86 bilgisayarımız tam anlamıyla bir Klasik Amiga olur ve bu Amiga'nın kurtuluşu olur mu?

Bence bize Jay Miner'ın bıraktığı mirası sürdümek bağlamında olur. AmigaOS bir daha unutulmayacak şekilde yeniden gündeme gelir.

Bu bağlamda bir sonraki hedefimiz ise son nesil işlemci ve çipset mimarileriyle çalışacak Amithlon kernel sürümleri türetmek. Bunun da gerekli donanım ve maddi imkanlar sağlandığında tecrübeli bir coder için çok büyük bir mesele olmadığını düşünüyorum.

Yani yeni nesil donanımlar üzerinde Amiga OS'in kurtarılması için iki basamak uzaktayız.

Benim yorumum bu.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: darkcpc üzerinde Ağustos 08, 2008, 18:34:34 ÖS
hmmm bir şeyi unutmuşum sanırsam OS 3.9 açık kaynak kod değil eğer ciddi manada OS 3.9 da açık kaynak olsaydı naçizane programlama bilgimi verip birşeyler geliştirebilirdim. Fakat kim statik bir OS için program geliştirmek istesinki sadece Utilitylerle bu iş nereye kadar gider bilmiyorum fakat yinede güzel bir haber açıkcası.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ağustos 09, 2008, 00:47:48 ÖÖ
OS 3.9'un statik olduğu konusunda sana pek katılmıyorum.

OS 3.9 bir işletim sistemi tasarımı için "Olması Gereken"dir. Ben böyle düşünüyorum. Şuna dayanarak :

Windows XP/Vista vs... : Tam kapalı kod, verimli ancak bu verimlilik kullandıkça azalıyor, stabil değil, program kodlamak zor, geriye uyumsuz. Hız kazanmak için derlenmiş binary'lerin üzerine kurulmuş bir sistem, ancak programlama çok başarısız, benzer işleri yapan binlerce girift hale gelmiş dosya. Ne harddiski, ne CPU'yu, ne Ram'i verimli kullanamayan bir işletim sistemi.

Linux : Tam açık kaynak kod, stabilite yüksek, ancak donanım verimliliği düşük, geriye uyumluluk yetersiz. Program yazmak kolay, ama yazdığınız programın hızlı çalışmasını beklemek boş bir hayal.

Amiga OS : Yarı açık kaynak kod. Evet, Amiga OS'de bütün işlerin hangi kodlarla yürüdüğünü belki bilmiyoruz ancak en azından hangi dosyanın tam olarak ne yaptığını biliyoruz. Donanıma monolitik kernelle ulaşıyoruz fakat nasıl ulaşacağımızı modifiye edebileceğimiz kickstart dosyasıyla biz seçiyoruz. Herşey kullanıcının lehine. Dosyaların derlenmiş binary'ler olması belki OS'i yarı kapalı hale getirmiş, fakat bu verimlilik olarak bize geri dönmüş. Benzer işleri yapmak için yeni programlar yazmak yerine, library dosyaları oluşturulmuş. Hız kazanmak için onlar da derlenmiş.

Geriye uyumluluk yüksek, stabilite çok yüksek, donanım verimliliği çok yüksek, program yazmak kolay yani "AmigaOS"

Resmi Amiga üreticileri ile hiç bir ticari bağı olmayan, dünya çapında binlerce programcının yazdığı, sayısız kütüphane dosyası sayesinde açılıyo bugünkü Amiga programlarımız. Bir Windows ya da MacOS kadar kapalı kod olmadığını düşünüyorum.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: darkcpc üzerinde Ağustos 09, 2008, 03:29:01 ÖÖ
Dostum o zaman şöyle diyeyim böyle bir işlerim sistemi Open Source olsaydı inana daha fazla yandaş çekerdi. Sadece Amigayı yıllar önce kullanmış veya tanışmış insanlar değil Amiganın ne demek olduğunu bile bilmeyen insanlar belki bu sistemi kullanabilirdi. Ne olursa olsun ben çok memnunum hatta CD yi çektim. Yakında bilgisayarımada kurmayı düşünüyorum. Kesinlikle olumsuz yaklaşmıyor ve emeklerin için teşekkür ediyorum.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: haydar_abi üzerinde Ağustos 10, 2008, 00:02:49 ÖÖ
Amithlon aslında PIII dönemine ve AthlonXP dönemine hitap eder. Çünkü çıktığı tarihlerde bunlar vardı. bir grubun kerneli geliştirmesiyle daha fazla çipst kullanılır oldu.

The Amithlon Kernel Project
6th September 2006
 
Work on kernel 3.10 is finally done and it is available from the downloads section, along with a new pack of linux-side drivers (0.90). Highlights of this new release are:

* Support for more GeForce FX models (ie, 5700, 5100, etc)
* Support for GeForce PCX PCI-Express cards.
* General bugfixes to the GeForce and Radeon drivers.
* SATA support (yay!) for VIA 8237 and NVidia NForce 3/4 chipsets.
* Gigabit ethernet via the VIA 6120 & 6122 Velocity chips.
* Ethernet driver for NForce 3/4 chipsets.
* Support for more AC97 audio codecs.

kaynak e download için :  http://www.garycvl.f2s.com/amithlon.html (http://www.garycvl.f2s.com/amithlon.html)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: cemx üzerinde Ağustos 10, 2008, 02:42:59 ÖÖ
Eline koluna bileğine yüreğine sağlık Alper kardeşimiz.. Çok güzel bir çalışma olmuş.. Helal olsun.. ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ağustos 10, 2008, 17:18:30 ÖS
Haydar abi mesajın için teşekkür ederim. Yazdığım dökümanda verdiğin bilgiler bulunuyor.

Şu anda, ayrıca yeni birşey indirilmesine gerek yok. Herşey olabilecek en güncel haliyle ilgili link'teki cd imajında ve rar arşivlerinde.

Güzel mesajlarınız için teşekkür ederim. Ancak dökümanda da belirttiğim gibi, lütfen Amithlon'u denedikten ve çalıştırdıktan sonra, sahip olduğunuz donanım listesini amithlondestek@gmail.com'a gönderin.

Böylece çalıştığı donanımların ayrıntılı bir listesini hazırlayabilirim.

Ayrıca programlamadan anlayan arkadaşlardan da bahsettiğim hususlarda (bknz. 2 önceki post'um) destek bekliyorum. ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Def Leppard üzerinde Ağustos 12, 2008, 20:00:08 ÖS
amithlonsys.rar ve grub.rar
http://www.box.net/shared/hisnu6o4lc (http://www.box.net/shared/hisnu6o4lc)

burdan indirilebilir...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ağustos 13, 2008, 21:41:38 ÖS
amithlonsys.rar ve grub.rar
http://www.box.net/shared/hisnu6o4lc (http://www.box.net/shared/hisnu6o4lc)

burdan indirilebilir...
O dosyalar benim sağladığım arşivde mevcut. Hatta aynı dosyalar. DefLeppard sana CD'yi elden verdiğim için dosyalar eksik kaldı tabi. ;)

Amithlon Dokümanında HATA!

Dökümanın 9ncu ve 18nci sayfalarında verdiğim komutta:
"find boot/grub/stage1"
linux dosya sistemine göre syntax hatası yapmışım. Doğrusu aşağıdaki gibi olacak:
"find /boot/grub/stage1"

Tespit ettiğin için sağol DefLeppard. Dökümanın yeni versiyonunda düzelteceğim.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ağustos 13, 2008, 22:52:26 ÖS
Amithlon Dökümanında EKSİK

Menu.LST dosyasında Amithlon için 10 farklı linux boot preseti var. Her birinde:
mem=512M
diye bir parametre var.

512MB veya daha az Ram'i olan arkadaşlar, boot aşamasında:
Error 28: Selected item cannot fit into memory
gibi bir hata mesajıyla karşılarşırlarsa bu parametreyi silsin. Sorun çözülecektir.

(kendi kendimi ihbar ediyorum, ne de dürüstüm   ::))
Tespit için teşekkürler DefLeppard


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Def Leppard üzerinde Ağustos 19, 2008, 15:00:16 ÖS
Merhaba,

Bende amithlon kurmaya karar verdim ve ona göre bir sistem hazırladım.Takıldığım yerlerde Alper yardımcı oldu sağolsun ve gayet güzel bir sistem oldu. sistemi minumum maliyet olacak şekilde düşündüm..
sistem : amd thunderbird 800mhz - 256mb sdram - 40 gb hd - tnt2m64 ekran kartı - creative vibra - realtek 8139 ethernet - fly tv kartı bt878  vs.. bu sistemi ben pek masraf etmeden kurdum  sanırım en fazla 100 ytl ye mal olur ..amithlon bu sistemde gayet hızlı çalışıyor normal xp dede normal işlerinizin hepsini yapabilirsiniz. bu şekilde gayet ucuza amithlon kurulabilir. celeron 1000 tualitin gibi sistemlerdede çalışabilir. amithlon herkezin kurup görmesi lazım çünkü çok güzel bir işletim sistem oluyor vede amiga ile uğraşanlar içinde kolaylık sağlayabilir örneğin sisteminizi burdan rahatlıkla yedekleyip kopyelebilirsiniz çok hızlı oluyor. normal bir işletim sisteminde olan herşey var gibi ve çok hızlı.. cd den mp3 dinlerken dinlediğiniz mp3 anında sabit diske kopyeleniyor.kullanıp görmenizi tavsiye ederim..Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: haydar_abi üzerinde Ağustos 29, 2008, 21:56:51 ÖS
Sonunda Athlon XP 2500 işlemci, KT400 bord, Nvidia Fx5200 ekran kartı. RTL 8139 network kartı, 10GB HD ve 768 mb ramdan oluşan bilgisayara Amithlon kurdum biraz uğraştan sonra miami ile internete bağlandım. Genesis sorunlu imiş.5 günlük uğraştan sonra picasso96 mode programı ile samsung22bw monitörümün full ayarlarını 1680x1050 oturttum şimdi canavar gibi oldu. Fakat bir sorunum var. Bu dümbükle windows ağına bağlanabilirmiyim?
Opus5 bir çok işimi görüyor. Önceden yaptığım ayarları saklamıştım (klasör olarak)adfleri virtüal diske açıyor. LHA LZX dosyalrın içini görüyor tek tek dosya alabiliyor show programı ile bilumum jpeg alemini izliyorum. Geliştirmeye devam edecem. Quake gibi oyunları eskiden oynuyordum yeniden kuracağım artık.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ağustos 30, 2008, 01:32:21 ÖÖ
Hayırlı olsun. Eski bir Amithlon'cuyu geri kazandık. :D
Amithlon için oldukça iyi bir sistem hazırlamışsın. Ses kartı ne kullandın?

Sanırım Miami'nin ayarlarını, yapabilirsen Windows ağlarına da bağlanabilirsin. Miami DX kullanmanı öneririm (GUI olarak da MUI GUI'yi kullanmanı tavsiye ederim).


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: haydar_abi üzerinde Ağustos 30, 2008, 11:35:30 ÖÖ
Ses onboard AC97 şu an pek test edemedim ama ses çıkıyordu en azından gerkirse elimde creative'nin her iki ses kartı da var.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ağustos 31, 2008, 13:48:59 ÖS
Ses onboard AC97 şu an pek test edemedim ama ses çıkıyordu en azından gerkirse elimde creative'nin her iki ses kartı da var.
AC97 Kernel Sürücüleriyle çalışıyor. SBLive veya Vibra128'in varsa, bu kartları Open PCI sürücüleriyle çalıştırabilirsin. OpenPCI sürücüleri, Kernel sürücülerine göre çok daha stabil ve verimli.

(Amithlon için) PCI üzerindeki donanımı otomatik olarak algılayıp, en uygun sürücüyü kopyalayacak ve çalıştıracak bir installer script hazırlıyorum. Bir sonraki güncellemede CD'ye ekleyeceğim.

Bu sırada, OS3.9'umu Aminet'deki çeşitli programcıklarla şu şekle getirebildim. (resmin büyüklüğü için özür dilerim ama monitörüm LCD olduğu için bu ekran modunda çalışabiliyorum)

Yeni Icon'lar ve Skin     -     Dışarı taşırılabilen pencereler
(http://img254.imageshack.us/img254/7757/amithlonumpq9.th.png) (http://img254.imageshack.us/img254/7757/amithlonumpq9.png)(http://img528.imageshack.us/img528/5655/amithlonum2df7.th.png) (http://img528.imageshack.us/img528/5655/amithlonum2df7.png)

Yüksek Çözünürlük ve FPS ile Doom Keyfi
(http://img528.imageshack.us/img528/7067/amidoomil9.th.png) (http://img528.imageshack.us/img528/7067/amidoomil9.png)

OS3.9 deneyimini OS4.0'a yaklaştırmaya çalışıyorum. Ve sanırım başarıyorum :D

Aranızda bu yeni görünümün sistemi yavaşlattığını düşünenler olacaktır. Hemen cevap veriyorum HAYIR. Ne yaparsam yapayım Amithlon'u yavaşlatmayı başaramadım :D
Aynı bilgisayarın üzerinde WindowsXP de kullanıyorum, Amithlon+OS3.9 daha hızlı çalışıyor.

AmigaSYS4'e benzer bir installer hazırlamayı düşünüyorum. OS3.9'u kurup tıklayacaksınız ve sistem yukarıdaki ekran görüntülerindeki gibi olacak.
AmigaSYS'den farklı olarak, VisualPrefs yerine AFA_OS kullanacağım. (Keşke daha fazla boş vaktim olsa)

Önerileri ve isteklerinizi bekliyorum.

Not: Afa_OS'la tanıştırdığı için Mathman'e teşekkürler.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: LW3D üzerinde Eylül 01, 2008, 10:56:21 ÖÖ
Ekran çok güzel görünüyor...Eğer bir installer hazırlayabilirsen çok güzel olur kanısındayım...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Eylül 02, 2008, 07:14:57 ÖÖ
Kim demiş Amithlon'da WHDLoad oyunları oynanamaz diye?

İşte size 10 basit adımda Çipset Emülasyonu!

1) İlk önce Richard Drummond (http://www.rcdrummond.net/uae/)'un sitesinden E-UAE'nin son sürümü indirilip dilediğimiz bir klasöre kurulur. Iconları daha şık olan Dual PNG iconlarla değiştirilir ki göz zevkimiz bozulmasın.
2) Paketle birlikte gelen UAEWB GUI'si (MUI) es geçilir. Hatta dilerseniz silinir (çünkü bi işe yaramaz). Onun yerine klasördeki UAE komutuna bir icon eklenir ve information'ınından "Start from : Workbench" tercih edilir.
(http://img113.imageshack.us/img113/6009/euae1rn8.th.gif) (http://img113.imageshack.us/img113/6009/euae1rn8.gif)(http://img113.imageshack.us/img113/1604/euae2el8.th.jpg) (http://img113.imageshack.us/img113/1604/euae2el8.jpg)

3) Docs çekmecesindeki configuration.txt dosyasının giriş kısmı okunur. Bünye gaza getirilir, 2-3 saat kimsenin sizi rahatsız edemeyeceği bir ortam sağlanır. Bilgisayar masasına zihin açıcı gıda maddeleri tedarik edilir.
(http://img113.imageshack.us/img113/9555/euae3rs6.th.gif) (http://img113.imageshack.us/img113/9555/euae3rs6.gif)

4) EditPad ile yeni bir txt dosyası açılır ve configuration.txt'deki bilgiler ışığında, performans göz önünde tutularak inceden inceye bir config dosyası yazılır. .uaerc adıyala aynı çekmeceye kaydedilir. Sık sık editleyeceğiniz ön görülerek bu arkadaşa da bir icon eklenir.
(http://img50.imageshack.us/img50/7692/euae4qq8.th.jpg) (http://img50.imageshack.us/img50/7692/euae4qq8.jpg)

5) Biryerlerden (http://roms.zophar.net/commodore-amiga/roms) bulduğumuz kickstart dosyaları, uygun biryerlere kaydedililir. Konumları .uaerc dosyasında belirtilir. Biraz ara verilip Windows'a geçilir ve WinUAE'de bir klasöre tertemiz bir Workbench3.1 kurulumu yapılır. Göz zevki için MagicWB ve Newicons kurmak ihmal edilmez. Biyerlerden (http://www.whdload.de/) Whdload'ın son(dan bir önceki) versiyonu indirilir, (sinir bozmaması için) uygun bir key dosyasıyla birlikte bir güzel kurulur.
6) Oluşan bu WB kurulumunun tüm dosyaları bir klasör içinde Amithlon tarafındaki OS3.9'umuza aktarılır. Dilediğimiz bir konuma kopyalanır. Kopyaladığımız konum, .uaerc dosyasında sabit disk olarak tanımlanır.
(http://img50.imageshack.us/img50/4120/euae5ga8.th.jpg) (http://img50.imageshack.us/img50/4120/euae5ga8.jpg)(http://img113.imageshack.us/img113/1718/euae6vd3.th.jpg) (http://img113.imageshack.us/img113/1718/euae6vd3.jpg)

7) Yeni icon eklediğimiz UAE dosyası çift tıklanır. Aman Allah'ım. Bir de ne görülür. OS3.9'un bir penceresinin içerisinde OS3.1 çalışıyor. Töbeler çekilir, dünyanın sonu geliyor diye düşünülür, nazar değmesin diyerek 17" LCD monitöre tükürülür.
(http://img50.imageshack.us/img50/1319/euae7wg5.th.jpg) (http://img50.imageshack.us/img50/1319/euae7wg5.jpg)

8 ) Biryerlerden (http://www.whdownload.com/) eskiden sevdiğimiz ve oynamayı çok özlediğimiz oyunların WHDLoad'ları indirilir. Workbench3.1 dosyalarını kopyaladığımız klasörün içinde biriktirilir. Hemen KickOff'a girilir, ancak beynin yorulmuşluk derecesiyle bilgisayardan 5 gol yenip, F10'a basılır ve WB3.1'e geri dönülür.
(http://img516.imageshack.us/img516/4749/euae8cb4.th.jpg) (http://img516.imageshack.us/img516/4749/euae8cb4.jpg)

9) Yenilen goller beyinde steroid etkisi yapar, kendi kendine sorulur: "Ulan bu meret AGA oyunları da açar mı acaba?" AGA olduğu su götürmeyen bir oyunun iconu çift tıklanır. Splash screen'den sonra oyunun açıldığı görülür. Aminet'ten indirdiğimiz NewLowLevel.library (http://aminet.net/driver/input/NewLowLevel.lha) sayesinde, Amithlon'a tanıttığımız, çok sevgili dostumuzuz Defleppard'ın hediyesi QuickShot (PC) joystick'i ile sabahlara kadar çattır çattır Chaos EngineAGA oynanır.
(http://img516.imageshack.us/img516/1055/euae9kn4.th.jpg) (http://img516.imageshack.us/img516/1055/euae9kn4.jpg)(http://img516.imageshack.us/img516/5015/euae10we0.th.jpg) (http://img516.imageshack.us/img516/5015/euae10we0.jpg)(http://img113.imageshack.us/img113/6953/euae11hu7.th.jpg) (http://img113.imageshack.us/img113/6953/euae11hu7.jpg)(http://img50.imageshack.us/img50/935/euae12er8.th.jpg) (http://img50.imageshack.us/img50/935/euae12er8.jpg)(http://img50.imageshack.us/img50/8674/euae13ck6.th.jpg) (http://img50.imageshack.us/img50/8674/euae13ck6.jpg)

10) Sabah ezanını mütakiben, günün ilk ışıklarıyla birlikte bu gelişme forumdaki Amiga dostlarıyla paylaşılır. Büyük ölçüde amaç hava atmaktır. Ego tavan yapmıştır lakin :D


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: LW3D üzerinde Eylül 02, 2008, 11:10:25 ÖÖ
:) Amithlon'un geliştirilme işini üzerine aldın sanırım :) Üst üste çok güzel haberler, yenilikler sunuyorsun...Tebrikler..


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: DevilisH üzerinde Eylül 02, 2008, 12:04:07 ÖS
:) Alper, durdun durdun iyi açıldın kardeşim.Şu bomba haberlerini bozmak istemem ama patlatmaya başla bence yavaştan ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Def Leppard üzerinde Eylül 02, 2008, 12:59:32 ÖS
Alper çok büyük işler başarıyorsun whd oyunlarıda açılıyorsa bu süper bir olay ben zaten senin yapcağına emindim:)) tebrik ederim..


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Eylül 09, 2008, 15:20:11 ÖS
Kim demiş Amithlon'da WHDLoad oyunları oynanamaz diye II
Evet arkadaşlar, bakıyorum konuya artık hiç feedback gelmiyo. Reytinglerim düşmüş. Madem öyle biraz ortalığı karıştırayım ki reyting olsun :D

E-UAE sistemini tam olarak deşifre ettikten ve WHDLoad oyunlarını çalıştırabildikten sonra aklıma şu soru takıldı:
"E-UAE ileWHDLoad oyunlarını OS3.9'dan native olarak çalıştırabilir miyiz?"
Kısa bir sessizlikten sonra içimden şu sesi duydum. "Neden olmasın?"

Aminet'i taradım, "glUAE" adında bir paket buldum. Fakat bu paket sadece OS4.0 ile çalışıyordu. Programı inceledim, OS3.9'a port edebilmek için çok kompleksti. Öyleyse birisi bilekleri sıvamalıydı. Bu işi yapacak yazılımı sıfırdan kendim yazmaya karar verdim ve 3 uykusuz geceden sonra sonuç:

E-UAELoad
(http://img77.imageshack.us/img77/7627/euaeloadbi9.gif)

E-UAELoad'ı, dahili Installer scripti ile Amithlon'unuza kurduktan sonra, WHDLoad oyunlarını yukarıdaki animasyonda görüldüğü kadar hızlı ve basit bir şekilde çalıştırıp oynayabilirsiniz.

E-UAELoad'ı aminet de yayınlamadan önce Commodore.gen.tr için özel bir release paketi hazırladım. Bu paket E-UAELoad'ın çalışmak için ihtiyacı olan tüm dosyaları içeriyor. Bu dosyalardan bazıları Copyright'lı materyal olduğu için arşivi kısa bir süre için, sadece deneme amaçlı olarak, Commodore.gen.tr forum üyelerine sunuyorum. Aminet Release'i bahsedilen dosyaları içermeyecek. Tadını çıkarın!

http://rapidshare.com/files/153080302/E-UAELoad_Pre1.31.rar.html (http://rapidshare.com/files/153080302/E-UAELoad_Pre1.31.rar.html) (yeni sürüm pre1.31)
Arşiv şifrelidir. Şifreyi öğrenmek için özel mesaj atın.

E-UAELoad Özellikleri:
 * Kullanıcı dostu sabitdisk yükleyicisi "Install E-UAELoad"
 * WHDLoad paketlerini E-UAELoad`a göre otomatik düzenleyen, bütün WHDLoad oyunlarına
   uygun kurulum scripti. "Install Game"
 * Gerekli çipseti algılama (Eğer oyun AGA ise E-UAE`yi AGA için ayarlar)
 * E-UAE penceresini ekranın ortasına getirir.
 * Her oyun için ayrı E-UAE konfigürasyon desteği.

------------------------------------------------
Bir işletim sistemini güçlü yapan özellikler:
   1) kuvvetli altyapısı,
   2) kullanıcı dostu arayüzü
   3) bol paket program desteği,
   4) bol oyun desteğidir.
Sanırım bu son çalışmayla Amithlon'a bu 4ncü gücü kazandırdık. Geriye kaldı 3ncü gücü sağlamak. İlk ikisine zaten fazlasıyla sahip ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: LW3D üzerinde Eylül 09, 2008, 17:16:44 ÖS
Denemeden birşey söylemek pek doğru değil... Ama daha önce yazdığım gibi, unutulmuş bir sistemi (Amithlon) ayağa kaldırdın :) Tebrikler.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: konyalı üzerinde Eylül 09, 2008, 20:53:57 ÖS
tebrikler Alpyre benim bu tip farklı işletim sistemlerine karşı bi zaafım vardır zaten. Bunuda en kısa zamanda denicem umarım bilgisayarı duman etmem:)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Eylül 11, 2008, 15:51:14 ÖS
E-UAELoad_Pre1.2 hakkında:

Arkadaşlar bir kaç bugfix ve yeni özellikler içeren yeni bir sürüm hazırladım.
(2 post önceki link güncellenmiştir)
İndiren arkadaşlar önceki dosyayı silip bunu saklasınlar. Amithlon'larına kuran arkadaşlar ise direk üzerine kurulum yapabilirler.

Görüşmek üzereKonu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Arda üzerinde Eylül 12, 2008, 02:34:50 ÖÖ
Amithlon devam etseydi çok güzel olabilirdi ama şu anda UAE bile gayet iyi sonuç veriyor.

Bir karşılaştırma yapar mısın winUAE vs. Amithlon olarak? Özelliklerinden ziyade eksiklerini yazarsan daha faydalı olur.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: DevilisH üzerinde Eylül 12, 2008, 02:55:43 ÖÖ
Arda, eksikleri yazmak Alper'e düşer ama bence WinUAE ile Amithlon arasında dağlar kadar fark var.Bunları teker teker Alper kardeşim anlatacaktır.Bi kere Amithlon kullandıktan sonra WinUAE 'nin gerçekten bir emülatör olduğunu anlıyorsunuz diyebilirim.İstediğin detayları Alper anlatır sanırım, ama bir kere hız farkı var.Son olarak abartmak gibi olmasın ama gördüğüm en hızlı Amiga diyebilirim.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Arda üzerinde Eylül 12, 2008, 11:36:01 ÖÖ
Ha bu arada alpyre, yaptıklarını büyük bir keyifle takip ediyorum. Şu anda elimde bir amithlon-capable makine olmadığı için uygulayamasam da, bir gün lazım olduğunda bu başlığa başvuracağım herhalde.

Yanlız yine anlamadığım birşey var, EUAELoad tam olarak ne işe yarıyor?
"E-UAE ileWHDLoad oyunlarını OS3.9'dan native olarak çalıştırabilir miyiz?"
yazmışsın, whdload oyunlarını 3.9 native olarak çalıştırmak mı yoksa euae ile emülasyon yapmak mı kastettiğin?

Bu loader tam olarak ne kazandırıyor bize?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: ozkano üzerinde Eylül 12, 2008, 13:18:10 ÖS
@alpyre amithlon partion ının imajını alıp bize yolluyabilirmisin


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Arda üzerinde Eylül 12, 2008, 14:22:54 ÖS
@alpyre amithlon partion ının imajını alıp bize yolluyabilirmisin

ha tabii en güzeli öyle olur adeta misk olur :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Eylül 12, 2008, 16:29:27 ÖS
Tüm sorular için tek yanıt :

1) Amithlon ve WinUAE karşılaştırması:
Amithlon 10 yıllık bir yazılım ve bildiğim kadarıyla WinUAE'nin ilk sürümlerinden alınmış JIT motorunu kullanıyor. Fakat Bernd Meyer tam bir 68k uzmanı. JIT motorunda öyle düzenlemeler yapmış ki (CPU registerlerini direk adreslemek gibi) inanılmaz emülasyon hızlarına ulaşmış.

Fakat karşılaştırmaya eksilerden başlamam istenmiş. Peki işte eksileri listeliyorum:
* Custom Chipset emülasyonu yok.
* Her donanım için native sürücü yok ancak (Gary Colville'in) Kernel Sürücüleriyle çoook fazla donanım desteklenmiş. Kernel sürücülerinin Native Sürücüler kadar verimli olmaması büyük bir eksi.

Belki bir üçüncü eksisi vardır, fakat ben henüz bulabilmiş değilim. Ayrıca da E-UAE sayesinde ve de son geliştirdiğim E-UAELoad yükleyicisiyle birini olabildiğince aştığımıza inanıyorum.

Gelelim artılara.

a) HIZ!
Evet, Devilish haklı. Amithlon gelmiş geçmiş en hızlı klasik Amiga sistemidir. Bu hususta laf kalabalığı yerine, daha somut örnekler vermek daha uygun olur sanırım. Buyrun size SystemSpeed programının çıktıları.

(http://img261.imageshack.us/img261/6690/sysspeedcpujy8.th.gif) (http://img261.imageshack.us/img261/6690/sysspeedcpujy8.gif)(http://img261.imageshack.us/img261/8206/sysspeedgfxzp8.th.gif) (http://img261.imageshack.us/img261/8206/sysspeedgfxzp8.gif)(http://img261.imageshack.us/img261/5664/sysspeedintxf4.th.gif) (http://img261.imageshack.us/img261/5664/sysspeedintxf4.gif)(http://img524.imageshack.us/img524/5392/sysspeedmem.th.gif) (http://img524.imageshack.us/img524/5392/sysspeedmem.gif)
                CPU/FPU                                 Grafik                                 Intiution                                     Memory
Bu listeleri biraz açıklayayım.
YOU:
    Amithlon (Asus P4T533C / Intel P4 2.4Ghz / Kingston 512MB RD Ram / Asus TI4200 128MB / SBlive! 5.1 / LifeviewII / Realtek RTL 8139)
Yani benim Amithlon sistemimin puanları
Unnamed:
    Aynı donanım üzerinde WinUAE sonuçları (Adil karşılaştırma için WinUAE'ye de OS3.9 ve BoingBag2 kurdum, CustomChipsiz 040 emülasyonu yaptım.)
A4k_060PPC:
    Amiga 4000 / Motorola 68060 @50Mhz / PPC + Bvision
ve en önemlisi Compare kolonu:
Bu kolondaki rakamlar Amithlon puanlarıyla WinUAE puanlarının oranıdır. Örneğin bu kolonda "4.5" yazıyosa, Amithlon WinUAE'den o testte "4.5 MİSLİ" hızlı anlamına geliyor.

Şimdi resimleri dikkatle incelediğinizde, Amithlon'un WinUAE'ye karşı hız bazında ne denli üstün olduğunu görebilirsiniz.
Peki nerden kaynaklanıyo bu üstünlük. Benim açıklamam "Daha Fazla Nativity".

WinUAE üzerinde OS3.9'un ekrana pencere açmak için grafik yönergelerine başvurduğunda, yönergenin hangi aşamalardan geçtiğine bakalım.

Intiution---->Picasso96---->WinUAE---->DirectX<->WinXP---->TI4200
Burada en zayıf halka olarak DirectX'i görüyorum ben. Çünkü bir MicroSoft yazılımı.

Peki Amithlon'da durum ne?
Intiution---->Picasso96---->Kernel---->TI4200
Gördüğünüz gibi Amithlon donanıma klasik bir Amiga'nın ulaştığı gibi ulaşıyor. Bu da grafik işlemlerindeki ortalama 50 KAT(şaka gibi) hız farkını açıklıyor.

Daha önce de belirttiğim fakat kimsenin pek inanasının gelmediğini gördüğüm bir olay da: Amithlon'un aslında, (güya) native olarak çalışan WinXP'den de hızlı çalışıyor olması. Yeterince paket program desteği sağlanmış olsa, Amithlon WinXP'nin yerine kullanılabilecek kadar verimli bir işletim sistemi.

b) NATIVITY!
Bilgisayarınızı açtınız. AmigaOS'e ulaşmak için tırto WindowsXP'nin açılmasını beklemek zorunda değilsiniz. 9-10 saniye içinde kernel yükleniyor ve doğrudan OS3.9'dasınız. Kernel bir defa yüklendikten sonra hafızada kalıyor. Bu da AmigaOS'inize 3-5sn arasında değişen hızlarda Soft Reset atabilmenizi sağlıyor.

c) EŞSİZLİK!
Amithlon'un benzeri yok. Bu kadar hızlı ve verimli bir klasik Amiga sistemi zaten yok (karşılaştırmalara tekrar bakın, en iyi klasik donanımların aldığı puanlar da orada).

Amithlon kadar verimli Amiga sistemlerini bana say deseniz: AmigaONE derim. Ama onda da 68k desteği yok. Amiga'nın en mükemmel programları da 68k için derlenmiş ve çok azı OS4'e port edilmiş. Bu arada AmigaONE'ın da geliştirlmeyen ve üretilmeyen bir sistem olduğunu düşünürsek. Amithlon'dan daha üstün olmadığını söyleyebiliriz.

Amithlon bir klasik Amiga platformu. Yani m68k için derlenmiş tüm yazılımları direk (native) olarak çalıştırabiliyor. Bunu Amithlon kadar iyi yapabilecek bir başka sistem ise AROS. Fakat bugüne kadar 4 farklı AROS sürümü indirdim ve 3 farklı donanımda denedim (ki bu donanımların hepsi de son derece kaliteli parçalardan oluşuyordu) hiçbirinde stabil çalıştırmayı başaramadım (ki bu benim beceriksizliğim değildi, Amiga forumları benzer kullanıcı şikayetleriyle dolu).

Sonuç: Tüm bunları okuduktan sonra dilerseniz bana katılmayabilirsiniz. Dilerseniz de böylesi bir projeyi baltaladığı için AmigaInc'e (mümkünse iftardan sonra) ağız dolusu sövebilirsiniz.

2) E-UAELoad ve "Native" kelimesi
Evet aslında haklısın, aslında "Native gibi" demeliydim. Çünkü olay emülasyonla oluyor. Gerçi şunu da unutmadan söylemeliyim, WHDLoad'da bir emülasyon. Bir oyuna tıkladığınızda WHDLoad bir Sanal Makine açıyor. E-UAELoad işin içine bir de E-UAE sanal makinasını katıyor o kadar.

E-UAELoad'ın kazandırdığı, WHDLoad iconlarına E-UAELoad'ın içindeki sanal Workbench'ten değil de, Native Workbench'imizden çift tıklatabilmemiz. Oyun tıklar tıklamaz yüklemeye başlıyor (aynı animasyondaki gibi). Ayrıca oyunları bir pencere içinde çalıştırması da çok güzel. Bu sayede ekranda devasa pikseller görmüyoruz ve de diğer bir köşedeki JabberWocky penceresinde MSN yazışmalarımızı sürdürüyoruz, vs.

3) Hardiskimin imajı
Evet aslında bunu ben de düşündüm. Fakat daha iyisini yapmaya karar verdim. (çünkü benim Amithlon'um benim donanımıma göre ayarlı). Bir sonraki projem "Installer for Everything". Logo olarak da Einstein fotoğrafı düşünüyorum. :D

Amithlon için gerekli herşeyi sırayla kurduracak (sürücüsünden, uygulamalarına kadar) bir script. Sanırım bu çok daha faydalı olacaktır. Bu installer üzerindeki çalışmalara da başladığımı buradan müjdelemiş olayım.

Konuyla ilgilenen herkese çok teşekkürler.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: solitude üzerinde Eylül 12, 2008, 16:53:15 ÖS
oley!!!  :D


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Arda üzerinde Eylül 17, 2008, 02:03:06 ÖÖ
bilgiler için teşekkürler alpyre. İlk fırsatta bir amithlon toparlayacağım keyif olsun diye.

Bu arada bir not, WhdLoad için "martin harke" key dosyası kullandığını görüyorum, eğer bazı oyunlar sebepsizce açılmıyor, çakıyor ya da takılıyorsa sebebi bu korsan Key. O key sadece bir sürümle düzgün çalışıyor, sonraki sürümlerde blacklist olmuş. Key dosyasını silip demo moda geri döndüğünde çalışmayan oyunların sorunsuzca çalıştığını göreceksin.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Eylül 17, 2008, 11:47:03 ÖÖ
O key sadece bir sürümle düzgün çalışıyor,...
Evet farketmiştim. Key'in düzgün çalıştığı sürümü tespit ettim, o sürümle çalışıyorum (ayrıca arşive de o sürümü ekledim). Sondan bir önceki sürüm olduğu için, bütün oyunları sorunsuz açıyor. (Fakat nadir bazı oyunlar (özellikle Amos'la yazılmış olanlar) daha başlamadan çakılıyo, key ile alakalı değil, çünkü aynı key ile WinUAE'de oyun çalışıyor. E-UAE ile alakalı sanırım, kim bilir?)

Key'i (sadece splash screen'i kaldırmak için gerekli) deneme amaçlı arşive ekledim. Aminet versiyonunda olmayacak. Daha iyi bir key'e, ya da kendi key'inize sahipseniz tabii ki onu kullanmalısınız.

Ha bu arada E-UAELoad'la DeluxePaint, Amos vs. gibi çipset gerektiren programları da çalıştırabileceğimi farkettim. Sadece daha farklı bir script gerektiriyor. Şu an onu geliştiriyorum.

Görüşmek üzere.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Eylül 26, 2008, 12:29:41 ÖS
E-UAELoad'ın Aminet sürümü ulaşılabilir durumda:
E-UAELoad v1.31
http://aminet.net/util/batch/E-UAELoad_v1.31.lha (http://aminet.net/util/batch/E-UAELoad_v1.31.lha)
---------------------------------------
Commodore.gen.tr forum üyeleri için hazırladığım sürüm Pre1.31 için link:
E-UAELoad Pre1.31
http://rapidshare.com/files/153080302/E-UAELoad_Pre1.31.rar.html (http://rapidshare.com/files/153080302/E-UAELoad_Pre1.31.rar.html)
Arşiv şifrelidir (önceki şifre ile aynı). Şifreyi öğrenmek için lütfen özel mesaj atın.

Yeni neler var?
*Artık sadece WHDLoad oyunlarını değil, bütün custom çip gerektiren yazılımları da (DPaint, Amos vs. gibi) native Workbench'inizden çağırabileceksiniz.
*Her oyun için daha gelişmiş ve pratik özel UAE konfigürasyonu yapabilme.
*Birkaç böcek temizlendi ve scriptler hızlandırıldı.

NOT: Pre1.2'deki "InstallGame" ile kurduğunuz WHDLoad oyunlarını Pre1.31'i kurduktan sonra yeniden kurmanız gerekiyor.
NOT2: Ayrıca 13 gönderi önceki link de güncellenmiştir.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: wizofwor üzerinde Eylül 26, 2008, 16:13:28 ÖS
Amithlon seneler önce kurmuştum. Birsüre internette sörf yaptıktan sonra da kaldırmıştım. (Yapacak başka birşey bulamadığım için)

Bu E-UAE'yü transparan bir şekilde çalıştırman çok güzel olmuş. WHDLoad için kullanılabilir. O zamanlar çok standart bir donanım kullandığım için kurulum problem olmamıştı. Şimdi bir Asus eeePC veya Acer Aspire One almak üzereyim. Bu cihazlala uyumluluk durumu nedir? Kurulabilir mi? Bu "installer for everything" dual boot destekleyecek mi?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Eylül 26, 2008, 17:55:58 ÖS
Alıntı sahibi: wiz_of_wor
Bu "installer for everything" dual boot destekleyecek mi?
Kesinlikle destekleyecek, tekil ve çoklu OS kurulumu opsiyonu olacak.
Alıntı sahibi: wiz_of_wor
Şimdi bir Asus eeePC veya Acer Aspire One almak üzereyim. Bu cihazlala uyumluluk durumu nedir? Kurulabilir mi?
Amithlon'un sorunsuz çalıştığı Laptoplar olduğunu biliyorum. Fakat bu donanımlarda sıhhatli çalışacağını sanmam. Görüntü özellikle, çalışsa bile Vesa modunda çalışacaktır. Kernel boot etse bile amithlon.device'ın SolidStateDrive'ı da SATA veya PATA sabit disk sürücüleri de göreceğini hiç sanmam. Ama tabii ki denemeden bilemeyiz.
Alıntı sahibi: wiz_of_wor
Bu E-UAE'yü transparan bir şekilde çalıştırman çok güzel olmuş.
Teşekkür ederim. Günlerce uğraşının sonunda, artık benim de Aminet'e bi katkım var. Allah izin verirse devamı da gelecek.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Eylül 27, 2008, 02:03:35 ÖÖ
E-UAELoad'ın Aminet versiyonu yayınlandı. Upload kurallarına riayet etmediğim için bir azarlama maili geldi, ancak buna rağmen yayınlamışlar.
:D
İlk upload'ım Aminet abi, kusura bakmıycan artık.
:-[


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: wizofwor üzerinde Eylül 27, 2008, 09:46:12 ÖÖ
Tebrikler. ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: savagery üzerinde Ekim 06, 2008, 16:20:10 ÖS
Bu başlığı, işe gelince her sabah çayımı yudumlarken okuyorum. Her seferinde de inanılmaz heyecanlanıyorum ve Alper arkadaşımızın çalışmalarını görüp, büyük hayranlık duyuyorum,  takip ediyorum. Gıpta ediyorum. Alper arkadaşım eline koluna emeğine sağlık. Süpersin.
Bu heycanını hiç kaybetme. Bizi de harekete geçirdin vallahi.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: cemx üzerinde Ekim 06, 2008, 16:49:14 ÖS
Yürrrüü bea kardeşş.. kim tutar seni :D
Tebrik ederim..


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: MeG üzerinde Ekim 06, 2008, 17:44:33 ÖS
Ben de bu başlığı sürekli takip edip de sadece takip edenlerdenim.. Açıkcası Amithlon'a çok ısınamadım, PC'den amigayı boot etme fikri bir türlü ilgimi çekmiyor.. Yıllardır süregelen bir WinUAE alışkanlığını yıkmak kolay değil nihayetinde..

Ama alpyre'nin bu çabası ve emeğini de takdir etmeden geçemeyeceğim.. Hala birilerinin emek sarfetmesi gerçekden çok güzel...
Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: haydar_abi üzerinde Ekim 06, 2008, 21:05:13 ÖS
Gazladık mazladık bir çok şey denerken bulgurdan olduk.

Sonunda Nforce 3 çipsetli bilgisayarda amithlon çalıştırdım. AMD 3200 X2 işlemci ile merak edenlere!.

Ati x1600 pro AGP ekran kartını denedim malesef amithlon açılmakla birlikte renkler çok acayipti. Gri yerine siyah, beyaz yerine mor.
512MB (aslında 768mb de oluyor.) sınırı Nvidia ekran kartları takılıyken. Ati kartlarda daha fazla Ram olsa da çalışıyor. En güzeli 9600 pro kartlarla oluyor.

Bu arada ilk partisyonum key cheksum error vermeye başladı ne yaptıysam düzelmedi. Kurcalarken güzelim KT 400 anakartı uçurduk malesef yerine Uranium bilgisayarda Nforce2 kartlar varmış.... Bir bayram da böyle geçti.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ekim 07, 2008, 05:38:40 ÖÖ
Olumlu-olumsuz tüm eleştirileriniz için teşekkürler arkadaşlar.
Bir süredir buraya yeni gönderiler yapmıyorum diye sanmayın ki bıraktım ya da ara verdim. Afa_OS, Frogger ve OpenRedAlert'le ilgili bazı hususlarda geliştiricileriyle yazışıyorum. Bir yandan da "installer for everything" ile uğraşıyorum. Bir yandan da Amithlon'u irdeliyorum. Kurcaladıkça yeni şeyler keşfediyorum. Örneğin sanıldığı üzere Amithlon 512MB FastRam ile sınırlı değilmiş. 768MB'ta kadar sorunsuz görüyormuş.
(http://img222.imageshack.us/img222/2235/morememyz5.gif)
Bunu elde etmek için sisteminizde 768MB veya 1GB raminiz olmalı ve de Menu.LST dosyasındaki kullandığınız kernel ayarlarındaki mem=512M'yi silip yerine mem=768M yazmanız yeterli.
İrdeledikçe bulduklarımı Amithlon Doküman'ının bir sonraki sürümüne ekleyeceğim. Ama o zamana kadar yanlış bilgilendirme olmaması için bunu yazayım dedim.

Not: Geçmiş olsun Haydar_Abi. Gerçekten çok üzüldüm.
:(
Benim partisyonlarım da bi ara checksum vermeye başlamıştı. Ama scandisk taramasında hata bulamıyordu. AmithlonSYS partisyonumun içeriğini yedekledikten sonra Windows'da formatlamışıtım (sakın bu aşamada Windows'u yeniden başlatmayın). Sonra yedeklediğim içeriği yeniden kopyaladım. Sorun çözülmüştü.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Atacan üzerinde Ekim 07, 2008, 14:02:27 ÖS
bu konuyla ilgili birşey sorabilirmiyim? peki bu amithlon sistemi kurduk çalıştırdık bu sistem üzerinden disketlere yaptıgımız kayıtları a500 a600 okur mu? yani normal bir pc'de amiga sürücüsünün okuyabilecekleri disketleri donanım mı yazılım sorunu yüzünden mi çalıştıramıyoruz okutamıyoruz teşekkürler. boot cd hazırladım 2pc'de zıpyalan amiga topunda kaldım. uyumsuz donanımı tespit edip yavaş yavaş sistemi kuracagım. VE denedigim her donanımı yaşadıgım her tecrübeyi sizinle paylaşacagım


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ekim 07, 2008, 14:38:28 ÖS
Tabii ki sorabilirsin,

Amithlon'da yazdığın disketleri A500-A600 okur (CrossDos ile okur ama). Fakat Amiga500'de yazdığın disketleri Amithlon okumaz. Sorun donanım sorunu. PC anakartlarının floppy controller'ındaki bir eksiklikten dolayı okumadığını biliyorum.

PC donanımında Amiga Disketlerini okutan bir PCI (belki de ISA emin değilim) kartının olduğunu biliyorum. Bu kartı PC'ye takıyosun, disket sürücün oluyo Amiga Disket sürücüsü.

Bu konuda forumda daha ayrıntılı bilgiye sahibi olan arkadaşlar vardır muhakkak.

Zıplayan boing ball'ı gördüysen çok az kalmış. Ekran Kartın uyumsuz olabilir, VESA modunu kullanan Grub Presetini dene.

Çalıştırdığın ve çalıştıramadığın donanımların listesini gönderirsen dökümantasyon için gerçekten çok makbule geçecek. Şimdiden teşekkürler.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: savagery üzerinde Ekim 07, 2008, 15:36:34 ÖS
Alper ben de bir şey sorayım.
Toplayacağımız sistemde sadece Amithlon olabiliyor değil mi? Yani xp filan olmadan. Bir de TV paint'i çalıştırabilir miyim.?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Atacan üzerinde Ekim 07, 2008, 15:40:32 ÖS
Bende amiga icin workbench 1.3 bile yok şuanda o yüzden crossdos imkansız. önce yazılımları temin edip a500 hayata geçirmeliyim. bu yüzden sordum kayıt mümkün mü diyeç pcı kartıda ilkkez senden duyuyorum umarım vardır öyle çok işime yarar ki! Çalıştıdıgım donanımların listesi için elimden geleni yapacagım pc servisi oldugum için hergün 10farklı pc geçiyor elimden ama vakit problemi işte vakit ayırabilsem yapacagım çok şey var siz bu kadar harika bi çalışma yaparken 1kaç katkıda bulunabilmek benim için zevktir. elimden geleni yapacagım ve deneyimlerimi sizlerle paylaşacagım


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: haydar_abi üzerinde Ekim 07, 2008, 21:27:40 ÖS
Catweasel MK3 PCI/Flipper adında bir cihaz Amiga disketlerini okutmakta WinUAE üzerinden de kullanılabiliyor. Linki: http://icomp.de/products/cwmk3.htm (http://icomp.de/products/cwmk3.htm)

Amithlonda RAM sınırı Nvidia kartlarla, ATI grafik kartı ile birlikte 1 GB kullanmak mümkün.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Atacan üzerinde Ekim 08, 2008, 08:23:11 ÖÖ
Haydar Abiiiii O chip'i nereye takıyoruz? Almancam yok benim!
Alpyre elime hergeçen Donanım'a workbench kurmam mümkün degil ama cd ile boot edip hagi donanım siyah ekranda kaldıgını hangisini zıplayan topta oldugunu yada workbench'e ulaştıgını söyleyebilirim bu işini görür mü?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ekim 08, 2008, 12:04:51 ÖS
Kart aslında şöyle birşey sanırım. Sitede sadece çipe zumlamışlar. PCI'ya takılıyor.
Catweasel MK 3 PCI/Flipper
(http://www.efunzine.com/fotosy/d4cf3e791c7c220de029ee887994c34f.jpg)

Tabii ki, kurman gerekmiyor zaten. O CD imajını direk Kernel 3.10'la çalışacak şekilde ayarladım. Sadece Workbench ekranını görmen yeterli değil, dikkat etmen bir iki husus daha var. Ben onları derleyip sana özelden göndereyim. Sen de çalışan donanımları amithlondestek@gmail.com'a atarsan çok daha pratik olur. Hem forumu da şişirmemiş oluruz. Ben daha sonra bir liste halinde yayınlarım.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Atacan üzerinde Ekim 08, 2008, 12:07:07 ÖS
Kart aslında şöyle birşey sanırım. Sitede sadece çipe zumlamışlar. PCI'ya takılıyor.
Catweasel MK 3 PCI/Flipper
(http://www.efunzine.com/fotosy/d4cf3e791c7c220de029ee887994c34f.jpg)

Tabii ki, kurman gerekmiyor zaten. O CD imajını direk Kernel 3.10'la çalışacak şekilde ayarladım. Sadece Workbench ekranını görmen yeterli değil, dikkat etmen bir iki husus daha var. Ben onları derleyip sana özelden göndereyim. Sen de çalışan donanımları amithlondestek@gmail.com'a atarsan çok daha pratik olur. Hem forumu da şişirmemiş oluruz. Ben daha sonra bir liste halinde yayınlarım.

sen yapmam gerekenleri at ben hallederim. bu kart temin imkanı var mı?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: fluke üzerinde Ekim 08, 2008, 14:16:39 ÖS
mrb @Alpyre,

Amithlon imajını cd ye yazdım

ilk denememde
intel D865perl i865 chipset anakart
3ghz HT  1mb cache intel socket478 cpu
1gb RAM
nvidia fx5500 ekran kartı
soundmax onboard ses kartı
Samsung ide 80gb + 80gb
ile çalışmadı, boingball bile gelmedi.

daha sonra dier makinemde denedim,
o makinede (intel orjinal anakart ama ati chipsetli tuhaf ama öyle,
kuzey köprüsünün aşırı ısınması dışında oldukça güzel bir anakart)

intel D101GGC Ati Xpress chipset anakart
3ghz HT 2mb cache intel socket775 cpu
1gb RAM
Ati HD2400pro 256mb-Hyper1gb ile
yada Onboard Ati Xpress200 RAM Share limit 256 ekran kartı
Realtek Onboard ses kartı
Samsung ide 80gb + 80gb
ile çalıştı.

Jet gibi açıldı. Dediğiniz gibi süper hızlı emülasyon, hayvani RAM desteği.
iso imajın içinde çok kült olan amiga programları, utiller olsaydı mesela
Director OPUS, Dpaint, Octamed, Protracker v.s. dahada güzelde olurdu diye
düşünüyorum.Ses çıkıyormu diye deneyemedim.

@tabu bana amithlonda demolar çalışmıyor demişti, sizce doğrumur?

Evet uyumlu ve uyumsuz donanımla bendeki Amithlon macerası böyle
umarım donanım notları yardımcı olur. Linux tabanı Ati ürünlerine hep gülümsüyor.
Amithlon linux çatısı üzerine kurulu heralde, Ati yapılı makinede iyi çalıştı.
Gerekli olursa dahada ayrıntılı bilgi verebilirim.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ekim 08, 2008, 19:00:36 ÖS
İlk sistemde de çalışır. Boing ball gelmedi... Siyah bir ekranda kala kaldı ve NumLock, ScrollLock yanıp sönmeye başladı, değil mi?
Evet gelmedi çünkü ben büyük bir hata yapmışım o ISO'yu hazırlarken. Başına boot menu eklemem gerekmiş :( (en kısa zamanda düzeltip yenisini Upload etmeliyim)
Ama şimdilik CD'yi çalıştırmak için şunu deneyebilirsin, biraz zahmetli ama:

CD boot eder etmez, Kernel yüklenirken "ESC"'ye bas,
Kernel310 aborted yazacak ve prompt gelecek, oraya:

kern310 init=/linuxrc root=/dev/ram0 mem=512M vga=769 ramdisk_size=12010 leavepages=8200 cachesize=65536 initrd=bigird.gz
yazıp Enter'a bas.

O zaman boing ball gelecektir. Sorunlu donanım yok ise Workbench de gelecektir.

NOT: Burada sorun NVidia ekran kartlarında Amithlon'un 768 MB'tın üzerinde ram'i adresleyememesi, Kernel parametrelerine 512M ya da 768M ekleyerek bu sorun çözülebiliyor.
NOT2: İlginiz için çok teşekkürler fakat, Donanım bildirimlerinizi amithlondestek@gmail.com'a yaparsanız çok sevineceğim. Tekrar teşekkürler.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: haydar_abi üzerinde Ekim 08, 2008, 21:13:28 ÖS
Catweasel MK IV şu sitede var.
http://www.compuquick-amigadirect.com (http://www.compuquick-amigadirect.com)
Bu commodore disketlerini de okutabiliyormuş. Bazılarının üzerinde commodore sid çip yuvası da bulunuyor. Bu meret PC ve Amiga One'nin PCI yuvasına takılıyor. A1200 için olan versiyonu da ayrıca var.
Yalnız, invudual ürünlerini bile güncellemiyor malesef. Indivizyon (A1200 scandoubler)da çıktı bir kaç yerde satılıyor.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ekim 10, 2008, 00:26:04 ÖÖ
FroggerNG (68k) inceleme
Devamlı Amithlon'un 68k mimarisi için derlenmiş programları mükemmel çalıştırdığını vurguluyorum. FroggerNG buna en güzel örneklerden birisi. Program inanılmaz hızlı, film izlerken AmigaOS üzerinde olduğunuzu unutuyorsunuz. Hatta filmi taktığınız CD veya DVD üzerinden izleyebiliyorsunuz. Takılma yavaşlama yok. Mpeg4, DivX, Xvid'den RealVideo'ya kadar çok sayıda kodek mevcut. Açamadığı video dosyası çok az. Ayrıca kodekler son derece başarılı, görüntü ve ses oldukça net.

Polonyalı Sebastian Jedruszkiewicz tarafından yazılan FroggerNG pekçok Amiga sever programcının yazdığı kodekler ve eklentilerle son halini almış. Programı http://frogger.rules.pl/ (http://frogger.rules.pl/) sitesinden ücretsiz indirebiliyoruz (68k - 060 versiyonu indirmeliyiz). Fakat unregistered haldeyken video'nun yalnızca %30'unu izletiyor. Programı o kadar beğendim ki bir key dosyası satın almak istedim, ancak Sebastian artık kullanıcı register etmediğini belirten kısa bir cevap maili gönderdi. Böylece de google'a "FroggerNG key" yazıp, ilk çıkan lha (http://x25zine.org/www.trueamiga.org/keys/frogger_keys.lha) dosyasını indirmek caiz oldu.
(http://img91.imageshack.us/img91/9272/froggerit9.th.jpg) (http://img91.imageshack.us/img91/9272/froggerit9.jpg)(http://img91.imageshack.us/images/thpix.gif) (http://g.imageshack.us/thpix.php)

ScummVM 68k
http://aminet.net/game/role/ScummVM68k.lha (http://aminet.net/game/role/ScummVM68k.lha) adresinden temin edebileceğimiz program, ScummVM'in 68k RTG ve AHI Amiga'lar için portu. Son derece kusursuz çalışıyor. Oyunların PC versiyonlarını dahili midi player'ı sayesinde müziği ile, talkie oyunları konuşma sesleri ile çalıştırabiliyor. Program 2002 yılında ScummVM'in eski bir sürümünden port edildiği için, fazla oyun desteği yok. Tüm LucasArts oyunları ve Simon the Sorcerer'ı çalıştırıyor. Yalnız tüm çabalarıma rağmen Curse of Monkey Island'ı çalıştıramadım. "Bad ID" diye bir hata verip kapanıyor. Yine de eski macera oyunlarını Amithlon'da tecrübe etmek için güzel bir arayüz.
(http://img124.imageshack.us/img124/2333/scummvmcv3.th.jpg) (http://img124.imageshack.us/img124/2333/scummvmcv3.jpg)(http://img124.imageshack.us/images/thpix.gif) (http://g.imageshack.us/thpix.php)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ekim 10, 2008, 00:36:18 ÖÖ
Cevaplamayı unuttuğumuz bir iki soruya cevap
Toplayacağımız sistemde sadece Amithlon olabiliyor değil mi? Yani xp filan olmadan. Bir de TV paint'i çalıştırabilir miyim.?
Tabii ki olabiliyor, aslında dokümanı iyice inceleyip bunu yapacak bir yol bulunabilir. Ama yakın zamanda dökümanı güncelledikten sonra, ilgili başlık altında yalnızca Amithlon kurulumuyla ilgili yöntemi bulabileceksiniz.
TVPaint'i (hiç görmediğin kadar hızlı) çalıştırabilirsin (tabii ki 68k versiyonunu).

@tabu bana amithlonda demolar çalışmıyor demişti, sizce doğrumur?
Aslında doğru. Demolar CustomChip gerektiğinden, Amithlon'da da bu olmadığından direk çalışmaz. Ancak E-UAELoad (http://aminet.net/util/batch/E-UAELoad_v1.31.lha) bunun için var. Bu başlığın yukarılarında konuyla ilgili yeterince bilgi bulabilirsin.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: fluke üzerinde Ekim 10, 2008, 04:30:39 ÖÖ
@Alpyre,
"İlk sistemde de çalışır. Boing ball gelmedi... Siyah bir ekranda kala kaldı ve NumLock, ScrollLock yanıp sönmeye başladı, değil mi?
Evet gelmedi çünkü ben büyük bir hata yapmışım o ISO'yu hazırlarken. Başına boot menu eklemem gerekmiş (en kısa zamanda düzeltip yenisini Upload etmeliyim)"

mümkün olan en kısa zamanda boot selector'ü ile güzel hazırlanmış cgtr members 'larına özel bir iso dosyasını dört gözle beklemekteyim.
Mesela; E-UAELoad içinde ScummVM (68k) + FroggerNG (68k) içeren, içinde amiganın vazgeçilmezi programlar utilitiler olan v.b. çok harika olurdu. AROS, Amikit misali yani.

mesela şöyle ::) şunun gibi.. :o

(http://img91.imageshack.us/img91/9272/froggerit9.th.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ekim 12, 2008, 00:11:34 ÖÖ
E-UAELoad güncellendi. Önceki versiyonu kurmuş olanlar, üzerine tekrar kurulum yapabilir.
http://rapidshare.com/files/153080302/E-UAELoad_Pre1.31.rar.html (http://rapidshare.com/files/153080302/E-UAELoad_Pre1.31.rar.html)
Arşiv şifrelidir (önceki şifre ile aynı). Şifreyi öğrenmek için özel mesaj atınız.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Blasterreal üzerinde Aralık 12, 2008, 13:58:50 ÖS
Ne oldu bizim bu amithlon projesi. Uzun zamandır hareket yok. alpyre nerelerdesin bakalım kabugundan cıktıgını hissetmiştim bir amiga severin ama görünmüyorsun kardeşim. durumlar ne haberlerini bekliyorum 4 gözle


Selamlar şimdiden


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Aralık 14, 2008, 21:50:28 ÖS
Selam Blasterreal

Amithlon projesine çok severek ve inanarak kalkıştım ancak, bu konuyu takip eden herkesin hayal ve arzu ettiği, herşeyi kolayca kuracak o CD'yi hazırlamayı başaramadım.

Başaramadım derken, aslında neyin nasıl yapılması gerektiğini kafamda projelendirdim ama, bir türlü realize edebilecek boş vakti yaratamadım. Şu sıralar, kendime bir websitesi hazırlamak da dahil bir sürü zorlu yan projeleri sonuçlandırmaya çalışıyorum. Hergün kendime ayırabildiğim boş vakitleri de onlar tüketiyor.

Bu yüzden, bu konuya yoğun ilgi duyan arkadaşların benim birşeyler yapmamı beklemek zorunda kalmamaları için, Amithlon projesiyle ilgili yapılması gerektiğini belirlediğim şeyleri listeliyorum.

1) Bootable Amithlon CD'sini IsoLinux'la değil, Grub'la boot edecek hale dönüştürmek. Böylece sistemi cd'den farklı kernel parametreleriyle çalıştırabilerek uyumluluğu deneyebileceğiz.

2) Komut satırından veya grafik arayüzle harddisk partisyonlama yapabilecek bir program belirlemek ve bootable Amithlon CD'mizin grub menüsüne bu programı çağıracak bir seçenek eklemek. Gerekliyse uygun batch dosyalarını hazırlamak.

3) Amithlon CD'sindeki standart OS3.9+BB1 kurulumunu çıkartıp yerine benim kullandığım aşırı yamalanmış ve güncellenmiş OS3.9+BB2 kurulumunu yerleştirmek. (bu kısmı ben yapacağım)

4) Amithlon'un kullandığı Unix kerneli "v 2.4.19-pre4" tür. Bundan daha eski kernele sahip bir Linux dağıtımı bulmak ve bunu 2.4.19-pre4 kerneline yükseltmek. (bunu yapabilecek bilgi birikimine sahip değilim). Eğer bu başarılabilirse, linux sürücüleri bulunabilen tüm yeni ses ve ethernet kartlarını Amithlon'da çalıştırabileceğiz demektir. Kernel 2.4.19-pre4 kaynak kodları SourceForge.net'ten temin edilebileceği gibi bende de mevcut. Üzerinde çalışmak isteyen arkadaşlara gönderebilirim.

Eğer bu yazdıklarımı başarabilirsek Amithlonu en vasati seviyedeki PC kullanıcılarının bile kolayca kurabileceği tek CD'lik bir dağıtım haline getirebiliriz.

Bunu başarabilene kadar hazırladığım Amithlon dökümanı ilgilenenlere yardımcı olacaktır, ancak daha sonra o dökümana da gerek kalmayacak sanıyorum.

Vakit ayırabilecek arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Görüşmek üzere...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Blasterreal üzerinde Aralık 15, 2008, 15:12:45 ÖS
http://supergrub.forjamari.linex.org/?section=documentation (http://supergrub.forjamari.linex.org/?section=documentation)
Burada livecd hazırlamak için çok faydalı bilgiler mevcut eger fırsat bulurda dener isem bu akşam yaparım grub yüklemeli live cdyi


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Blasterreal üzerinde Aralık 15, 2008, 15:16:51 ÖS
http://www.gnu.org/software/grub/manual/html_node/Making-a-GRUB-bootable-CD-ROM.html (http://www.gnu.org/software/grub/manual/html_node/Making-a-GRUB-bootable-CD-ROM.html)
burada ise çok basit bir yöntem ile anlatılmış hali mevcut


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Blasterreal üzerinde Aralık 15, 2008, 15:20:55 ÖS
1. Creat the Grub boot floppy

This gives you the boot menu just like it was installed on the hard drive.

fdformat /dev/fd0
mke2fs –m 0 /dev/fd0
mount -t ext2 /dev/fd0 /mnt/floppy
mkdir -p /mnt/floppy/boot/grub
cp -pa /boot/grub/* /mnt/floppy/boot/grub
umount /mnt/floppy

Create a text file called /home/stuff and add these lines to that file
##
root (fd0)
#the following is all one line
install /boot/grub/stage1 d (fd0) (fd0)/boot/grub/stage2 0x8000 p (fd0)/boot/grub/menu.lst
#
quit

Install grub to the floppy disk with this command:

grep -v ^# /home/stuff | grub --batch


2. Create Grub Boot CD from that floppy

Make a directory and cd into that directory.

Copy the entire boot disk to a file
dd if=/dev/fd0 of=boot.img bs=10k count=144

Make the iso image with boot.img ( and boot.cat if you have one )
mkisofs -r -b boot.img -c boot.cat -o bootcd.iso .

Make the bootable cd
cdrecord -v speed=4 dev=0,0,0 -data bootcd.iso


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Aralık 18, 2008, 10:53:51 ÖÖ
Bi gelişme var mı Blasterreal, Grublı bootable CD'yi hallettin mi? ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Blasterreal üzerinde Aralık 18, 2008, 18:40:34 ÖS
Bir sorun var boot etmiyo sadece cd :D


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Blasterreal üzerinde Aralık 19, 2008, 09:58:02 ÖÖ
Grub boot loaderi cdye yüklemeye kaltıgımda sürekli hata alıyorum akşam fırsat bulur isem tekrar ilgilenecegim eger düzeltemez isem snapshoot yapıştırırım buraya birlikte bir çözüm bulmaya çalışırız


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Aralık 22, 2008, 15:14:40 ÖS
Ben bu soruna çözüm buldum ve şu anda hem USB bellekten hem de CD'den boot edilebilir ve AmithlonSys.rar dosyasındaki MENU.LST dosyasındaki tüm seçeneklerle boot edebilen bir iso dosyası hazırladım.

Kozmetik birkaç değişiklikten sonra (güzel görünen bir grafik menü için) upload edip buraya link atarım. ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Arda üzerinde Aralık 22, 2008, 15:21:26 ÖS
Ben bu soruna çözüm buldum ve şu anda hem USB bellekten hem de CD'den boot edilebilir ve AmithlonSys.rar dosyasındaki MENU.LST dosyasındaki tüm seçeneklerle boot edebilen bir iso dosyası hazırladım.

Kozmetik birkaç değişiklikten sonra (güzel görünen bir grafik menü için) upload edip buraya link atarım. ;)

ilginç. elimizde birden fazla amithlon dağıtımı olursa süper olur aslında... Bittiğinde linki bize de hatırlatırsan seviniriz. Amigatürk'e bakmayalı çok uzun zaman oldu.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Aralık 23, 2008, 00:00:42 ÖÖ
Söz verdiğim gibi son rötuşları da yaptıktan sonra çalışmamı web siteme upload ettim.

Dosyaya http://www.e-turay.com/files/?dir=./Amiga/Amithlon (http://www.e-turay.com/files/?dir=./Amiga/Amithlon) adresinden ulaşabilirsiniz.

Ve bu da QEmu altında alınmış ekran görüntüsü:

(http://www.e-turay.com/files/Amiga/Amithlon/AmithlonQEmu.jpg)

Dosyanın küçük olması sizi yanıltmasın. İçinde sadece 3.10 kernel, big ve small initrd, memtest86, isolinux ve syslinux var. Herhangi bir ISO editörü ile (ben UltraISO kullandım) Alper'in verdiği iso'nun içinden isolinux klasörü hariç tüm klasörleri bu isonun içine aktararak yeni menüye sahip bir Amithlon CD'sine sahip olabilirsiniz.

Şimdi de biraz bilgi vereyim. Menüyü yapmak için Slax Linux (http://www.slax.org) isosunu inceledim ve SysLinux (http://syslinux.zytor.com) ve ISOLinux ile yapıldığını gördüm. DOS'tan boot için LDLinux ve PXE boot için PXELinux desteği de vardı ama onları almadım.

CD'den boot için ISOLinux kullanılıyor. Açılabilir imaj dosyası olarak isolinux.bin kullanılarak kolayca hallediliyor.

USB'den boot etmek isterseniz SysLinux yardımınıza koşuyor. Boş bir USB belleğe isonun içindeki boot klasörünü kopyalayın ve içine girip bootinst.bat dosyasını çalıştırın ve bootable bir Amithlon belleğiniz olsun. ;)

Umarım Alper'e çalışmalarında yardımcı olur.

@Alper: 3.9 + BB2 Setup'ını sabırsızlıkla bekliyoruz ona göre. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Aralık 23, 2008, 00:11:16 ÖÖ
Yazmayı unutmuşum Amithlon.rar dosyası içinde bir de geliştirme aşamasında kullandığım kurulumsuz çalışan (accelerator kurmak gerekiyor ama otomatik kuruyor) QEmu paketi var. Menüyü direk test etmek için bat dosyasını kullanabilirsiniz.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: wizofwor üzerinde Aralık 23, 2008, 08:19:46 ÖÖ
@ozayturay:

Web sitende problem var. Google Chrome girmemem için beni uyarıyor.

Alıntı
The website at www.e-turay.com (http://www.e-turay.com) contains elements from the site statclick.net, which appears to host malware – software that can hurt your computer or otherwise operate without your consent. Just visiting a site that contains malware can infect your computer.
For detailed information about the problems with these elements, visit the Google Safe Browsing diagnostic page for statclick.net.Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Aralık 23, 2008, 09:22:16 ÖÖ
Farkında değildim ama index.php dosyalarımın ikisine de (ana sayfa ve files alt klasöründeki) bişeyler bulaşmış. Temizledim.

Şimdi uyarı vermemesi lazım. ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Arda üzerinde Aralık 23, 2008, 12:01:42 ÖS
ozayturay,VMware ve VirtualPC üzerinde çalıştıramadım,
yapmam gereken birşey var mı bu iso için?

boing ball ekranı geliyor ve num lock-scroll lock yanıp sönüyor. Bu durumun ne anlama geldiğini bilemediğimden diagnoz edemedim.

Gerçek makine üzerinde akşam deniyeceğim iso'yu cd'ye basarak. Bilmiyorum fark olur mu. Bu arada standardVGA seçeneği için gerekli dosya bulunamıyor. Evdeki pc'de Nvidia/ati/matrox kart yok, mecburen standardVGA seçmem gerekecek sanırım ama olamayacak mı?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Aralık 23, 2008, 14:02:09 ÖS
Zaten sanal makinede çalıştırman mümkün değil. Ben QEmu'yu sadece menüyü test etmek için kullandım. Gerçek makinede problem çıkarmaması lazım.

Standart VGA olayına gelince belki syslinux'un cfg dosyasında bir tipografi hatası yapmışımdır. Akşam tekrar kontrol eder gerekirse yeniden upload ederim.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Aralık 23, 2008, 14:12:02 ÖS
/boot/amithlon.cfg dosyasını isodan çıkararak initrd=smallird.gz kısmını initrd=/boot/smallird.gz olarak değiştirip tekrar isoya kopyalarsanız (UltraISO v.b. ile) sorunsuz  bir şekilde ilk menü seçeneği de çalışacaktır. Diğerleri sorunsuz çalışıyor. ;)

UltraISO'yu da Amithlon.rar'ın yanına upload ederim birazdan. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Aralık 23, 2008, 20:29:46 ÖS
http://www.e-turay.com/files/?dir=./Amiga/Amithlon (http://www.e-turay.com/files/?dir=./Amiga/Amithlon)

Düzeltilmiş iso ve UltraISO programını upload ettim.

Malesef bende GeForce 4 MX 440 ekran kartı olmasına rağmen Force VESA dışında hiçbir modda 256 renk dışında düzgün görüntü alamadım. Görüntüde renkler birbirine karışıyor. :(


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Blasterreal üzerinde Aralık 23, 2008, 20:32:49 ÖS
@ozaytugay
Kardeş emegin için teşekkürler. Alp'in çalışmalarına çok güzel olacaktır. Çokteşekkürler.
Tüh ben yapıp teşekkürlei ben alacaktım nasip degilmiş :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Aralık 23, 2008, 22:43:10 ÖS
Alper'in yaptıklarının yanında benimkisi ne ki. Rica ederim.

Bu arada her şey Amiga camiası için. ;)

Ek olarak incelemek isteyenler olabilir düşüncesiyle bigird.gz dosyasını linuxta mount ederek amithlon hd image'i ve romfile'ı aldım ve yine http://www.e-turay.com/files/?dir=./Amiga/Amithlon (http://www.e-turay.com/files/?dir=./Amiga/Amithlon) adresine upload ettim.

Herhangi bir linux dağıtımında siz de diğer dosyaları inceleyebilirsiniz.

gunzip bigird.gz
mkdir /mnt/bigird
mount -o loop ./bigird /mnt/bigird

bunları yazdığınızda /mnt/bigird altında tüm dosyalara ulaşabilirsiniz.

linuxrc diye bi dosya var sanırım emülatör o boyuta bakıldığında ama derlenmiş program olduğundan bişey anlamadım. Ayrıca ubuntuda direk olarak çalışmadı hata verdi. :P


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Aralık 24, 2008, 13:27:43 ÖS
@ozayturay

Vaauuvvv! İşte görmek istediğim bu idi. Harika bi boot menü hazırlamışsın. Ellerine sağlık. Şimdi o boot menüye, sabit diski partisyonlayacak programı çalıştıracak bir seçenek ekleme işi kalmış. Böylece kullanıcılar, tek bir CD ile tüm kurulum işlemlerini halledebilirler. Linux'la ilgili konular gerçekten beni aşıyordu. Çoğuna çözüm getirmişsin. Gerçekten çok teşekkürler, ama daha gidecek çok yolumuz var... :-\ Çalışmalarını versiyonlamanı tavsiye ederim, çünkü kullanıcı ihtiyaçlarına göre boot menüye bolca ekleme yapacaksın gibi geliyor. Seni yakaladık daha bırakmayız :D
Ha bir de Ram miktarı... Bazı kullanıcıların bilgisayarında bulunan ram miktarı onları yanıltıyor. Aslında bal gibi çalışacak olan Amithlon'u sistemlerine uyumsuz zannediyorlar. Boot Menü'ye farklı Ram opsiyonları eklemeliyiz. Bu konuları özelden, ya da amithlondestek@gmail.com'dan yazışalım derim ;)

Malesef bende GeForce 4 MX 440 ekran kartı olmasına rağmen Force VESA dışında hiçbir modda 256 renk dışında düzgün görüntü alamadım.
Hmm, DefLeppard ile MX440'ı denedik. 16bit 32bit sorunsuz çalışmıştı. "VGA on Supported, Vesa on Nice unsupported cards" preseti ile başlatmıştık. (2D/3D donanım hızlandırıcıları dahil).

boing ball ekranı geliyor ve num lock-scroll lock yanıp sönüyor. Bu durumun ne anlama geldiğini bilemediğimden diagnoz edemedim.
num-lock ve scroll-Lock'ın yanıp sönmesi, Linux kernelinin Ram'i adresleyemediğini söylüyor. Sanal makinende ayırdığın Ram miktarı, Menu.LST dosyasındaki presetde belirtilen mem=? parametresiyle uyumlu olmalı (daha az olmamalı ve Ati ekran kartlarında 1gb'den, Nvidia'da 768MB'den fazla olmamalı). Ama bildiğim kadarıyla, Amithlon'u sanal makina üzerinde çalıştırabilen çıkmadı. Charlie de, ESX Virtual Server'da deneyecek, Noel tatilini bekliyor :D

Evet, herşey Amiga camiası için. Keşke daha fazla boş zamanım olsa daha fazla katkıda bulunabilsem.

Bu başlığa ve Amithlon'a katkıda bulunan herkese tekrar teşekkürler.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Def Leppard üzerinde Aralık 25, 2008, 12:11:40 ÖS
 Amithlon için alperle beraber düşündüğümüz bir consept makine tasarımımız var ama maalesef bunu gerçekleştiremedik.
 Eğerki bu zamanda kullanılan herşeyi on board olan driverları gören bi anakartta amithlonu çalıştırabilirsek macmini yada minimig gibi bir kasa tasarımı yapacağız.
 kasayı ve donanımları tasarladım ,hatta kasada sata slim harddisk ve slim cd-rom monte edeceğim, mini kasaya sığması için..
 Sorun şuki bir sürü anakart denememize rağmen donanınların hepsini gören herşeyi on board olan anakart bulamadık.
 Amithlonun maalesef driverları güncel kalmıyor, eğer şimdiki anakartlara uyumlu hale getirilebilirse ben herkeze söz veriyorum (Özellikle Alpere) süper bir kasa tasarımı yapıp macmini gibi bir sistem yapacağım..


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Aralık 26, 2008, 23:26:13 ÖS
En sonunda grafik kartını Force VESA ile de olsa tanıtmayı başardım. Tek yapmam gereken Amithlon Update'i çalıştırmakmış. Sağolsun Alper bütün update'leri CD'ye koymuş.

Üstüne bir de AmigaSYS 4 Amithlon versiyonu kurdum süper oldu.

Palet distorsiyonunu (renklerin bozulması) engellemek için statup-sequence dosyasında

setconfig >NIL:

satırından sonra

p96_accell 0x00

koyarsak nVidia modu da çalışıyormuş. Bi denicem onu da bakalım.

Ayrıca ayrı bir AmithlonSys partition olmadan Windows XP ile dual boot (hem de bizim grafikli menüyü kullanarak) olayını başardım. Bir sonraki versiyonda bu özelliği de ekleyeceğim. ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Aralık 27, 2008, 14:12:40 ÖS
Düzeltme:

setconfiglerin en sonuna bir satır daha açıp

Setconfig >NIL: p96_accell 0x00

yazınca renk bozulması sorununu çözdü. Yalnız bu çözüm hardware acceleratin'ı kapatıyor gibi bir izlenim verdi bana.

Amithlon'da AmigaOS 3.9 dan hardware acceleration'ı nasıl kontrol edicez?

Bir de SysInfo tarzı bir program ile system benchmark yapmamız mümkün mü?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: haydar_abi üzerinde Aralık 28, 2008, 10:51:33 ÖÖ
Her şey iyi güzel de Amithlon için en kral board KT600 (AMD uyumlu) olanlar onların da micro atx olanı yok. micro atx olan KM400leri de bulmak imkansız gibi. Via çipli P4 kartlarda da aynı desteğin olduğunu biliyorum ama + masraf yapmayım dedim. Yalnız Asusun Soundmax kodekli entegre ses özelliği çalışmıyor.

512 MB yukarısında ATI kartlarla çalışsa da Vesa olarak görüyor. 9200 kartta hızlandırıcı modunu kullanamadım. Nvidia5200 kart ile hızlandırıcı modu açılıyor fakat kartı tüm özellikleriyle kullanmaya başlayınca zırt pırt çakılıyor tırstım resmen. Monitör ayarını her iki kartta da 1680x1050 ye ayarlayabildim bu arada.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Aralık 28, 2008, 13:02:43 ÖS
Hızlandırıcılar olmadan da, en iyi klasik Amiga'dan daha yüksek grafik performansı alınacağı için ATI9200 ve Nvidia5200'lerin çalıştırılabilmiş olması çok güzel haber...

Benim Amithlon'u RD Ramli ve Intel Chipsetli bir P4 sistemde çalıştırdığım ve bu güne kadar hiç bir sorun yaşamadığım hesaba katılırsa, Amithlon'u başlatabileceğimiz her hangi bir micro anakart iş görecektir. Uydurmamız gereken şey, NIC (ethernet) ve o/b Ses sürücüleri. O da çok imkansız değil, linuxdan gerçekten iyi anlayan birisi başaracaktır ;) (ne yazık ki o biri ben değilim :-[)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Aralık 28, 2008, 19:54:24 ÖS
(http://www.e-turay.com/files/Amiga/Amithlon/AmithlonQEmu.jpg)

Menüye Ranish, Partition Magic, Ghost ve MS-DOS 7.10 Boot Disk eklemeyi başardım. Artık herhangi bir diskete gerek kalmadan kurulum yapabirisiniz. Tek yapmanız gereken iso dosyasındaki Boot klasörünü C sürücünüze kopyalamak (maalesef FAT32 olması gerekiyor, SysLinux NTFS desteklemiyor :( ilerde belki NTFS destekli sürüm çıkar) ve bootinst.bat dosyasını çalıştırmak.

AmigaOS 3.9 ve Update'leri kurmak için hala Alper'in linkini verdiği CD'ye ihtiyacınız var bunlar sadece boot dosyaları.

Bu arada vaktim olursa bu projeyle ilgili bir web sayfası yapacağım. Sanırım isim de buldum: "Amithlon Bootable" ;)

Dosyalar hala http://www.e-turay.com/files/?dir=./Amiga/Amithlon (http://www.e-turay.com/files/?dir=./Amiga/Amithlon) adresinde. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Aralık 29, 2008, 01:00:39 ÖÖ
@ozayturay
Evveeet! İşte şimdi Amithlon.iso'muz eksiksiz bir dağıtım gibi oldu. Ellerine sağlık. Hemen denedim, mükemmel görünüyor ve çalışıyor. Ne kadar teşekkür etsem az gerçekten...

Hmm şimdi iş başa düştü. Salı günü izin günüm, tüm diğer işlerimi rafa kaldırıyorum ve sabah en erken saatte başlayıp geceye kadar:
"OS3.9+BB2+(Tüm Amithlon Updateleri)"
Installer'ını hazırlıyorum...
Ayrıca bu yeni BootMenü'ye göre yeni bir "Amithlon Dökümanı" yazmak gerekecek. Bu defa HTML ile hazırlayacağım ki ADP'ye eklenebilsin... Umarım Salı günü onu da bitirebilirim.

Amithloncular! Salı gecesi Forum'a göz atmayı unutmayın...
Yılbaşı hediyeniz alpyre ve ozayturay'dan... ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: wizofwor üzerinde Aralık 29, 2008, 10:40:00 ÖÖ
Bu mereti Intel GMA945 ile çalıştırma şansımız var mı?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Aralık 29, 2008, 13:21:54 ÖS
@wizofwor:

Denemeden bilemezsin. Tam donanım desteği (hardware acceleration) ile olmasa bile mükemmel bir hızda çalışıyor. VESA uyumluluğuyla bir deneme yapabilirsin.

@Alpyre:

Salı gecesini iple çekiyorum. Tek bir kurulumda tam uyumlu bir amithlon sistemi ve en güncel driverlar. Bu müthiş olacak.

Sana iki tavsiye:
1- Gördüğüm kadarıyla http://www.hd-zone.com/amithlon/drivers090.lha (http://www.hd-zone.com/amithlon/drivers090.lha) dosyası senin CD'de yoktu. AmithlonUpdate.lha bu dosyayı içeriyor mu bilemiyorum ama eğer içermiyorsa bunu da eklersen sevinirim.

2- CD'deki mevcut AmigaOS 3.9 for Amithlon kurulumunu bir inceleyip aynı mantıkla tek bir lha ve installer yaparsan süper olur. Hani şu yeterince ram varsa ramdiske aç falan seçeneği olan installer. ;)

Birde bu aşamadan sonra kuran herkes deneyip forumda bir uyumlu hardware listesi (ayrı bir başlık olsa süper olur) oluşturursak  bizden sonra deneyenlere yol gösterici olur.

İyi çalışmalar. Allah kolaylık ve zihin açıklığı versin.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Aralık 31, 2008, 00:35:43 ÖÖ
:-[
Gerekli düzenlemeleri yaptım, scripti yazdım ancak LHA'nın azizliği yüzünden kendi Amithlon sistemimi de kaybediyordum. LHA "0 Errors" ile sıkıştırdığı arşivi açamadı. Ben bunu scripti denerken yaşadığım için, aylarca uğraşıp kurduğum OS3.9 göçmüş oldu.
Neyse ki yedek almıştım. Ama bilin bakalım ne ile? LHA ileeee :o
O arşiv de hata vermesin mi? Neyseki WinRAR koştu yardıma. Arşivi WinRAR'da açtım. O sadece önemsiz 1-2 dosyada CRC verdi (Font vs..). Dosyaları WinUAE ile Amithlon tarafına aktarıp sistemimi kurtardım. Ama tüm dosyalarımın File Attribute ve Comment'leri gitti. 
>:(
Script'i hazırlarken LHA'ya güvenemeyeceğim galiba, daha iyi bir yol buluncaya kadar biraz gecikecek...

Gördüğüm kadarıyla http://www.hd-zone.com/amithlon/drivers090.lha (http://www.hd-zone.com/amithlon/drivers090.lha) dosyası senin CD'de yoktu. AmithlonUpdate.lha bu dosyayı içeriyor mu bilemiyorum ama eğer içermiyorsa bunu da eklersen sevinirim.
drivers090.lha arşivi Gary Colville'in hazırladığı Kern310 için PCI_modullerini içerir. Internet'te farklı yerlere yüklendiği için kafa karışıklığı yaratabiliyor. Aynı dosyaları "Updates And Drivers/PCI Drivers (Kernel 3.10)" çekmecesinde bulabilirsin.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Aralık 31, 2008, 10:33:44 ÖÖ
Azmin elinden birşey kurtulmazmış. Installer'ı Yılbaşına yetiştirebildiğim için çok mutluyum, ancak yeni dökümantasyonun hazırlanması yeni yıla kaldı arkadaşlar.

(http://img126.imageshack.us/img126/7387/logonv2.jpg) (http://www.filefactory.com/file/a00aa9h/n/AmithlonDistributionv1_0_rar)

http://www.filefactory.com/file/a00aa9h/n/AmithlonDistributionv1_0_rar (http://www.filefactory.com/file/a00aa9h/n/AmithlonDistributionv1_0_rar)

Tüm Amithlon meraklılarına hayırlı olsun. Bu yeni imaj hem ozayturay'ın hazırladığı yeni Boot menüyü, hem de ekran görüntülerini gönderdiğim, (benden sıklıkla rica edilen) OS3.9+BB2 için bir Installer içeriyor.

Sadece BB2 değil, AFA_OS'dan, DirOpus'dan, IBrowse'a kadar pekçok üçüncü parti yazılımı da bir kerede kurmuş ve ayarlarını yapmış oluyorsunuz (AmigaSYS 5 gibi birşey oldu anlayacağınız). İlerleyen zamanlarda bu yazılımların tam bir listesini hazırlayabilirim.

NOT: Yanlış ve eksiklikleri amithlondestek@gmail.com'a bildirirseniz zaman içerisinde giderebilirim.

Herkese mutlu yeni yıllar dilerim.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Arda üzerinde Aralık 31, 2008, 11:45:40 ÖÖ
ALpyre, şu anda download ediyorum. Bu güzel yılbaşı hediyesi için hem sana, hem ozayturay'a teşekkür ederim.

Installer dediğine göre bu bir LiveCD (Çalışan CD*) değil.

Şimdi bu installer'ı kurarken makineye takılı olan harddiskin nasıl hazırlanması lazım? Yanlışlıkla alternatif OS'umuzu (XP/MACOSX) silermiyiz? MultiBoot yapmak mümkünmüdür? Gerekli dökümanlar varmıdır? Kuracağımız harddiski partition edebiliyor mu? Yoksa önceden bölmemiz mi gerekiyor?

* Pardus jargonu.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: MAG-2 üzerinde Aralık 31, 2008, 11:46:50 ÖÖ
:) eline sağlık


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Aralık 31, 2008, 12:26:50 ÖS
@arda:
Bu CD (daha önceki Amithlon CD'sinde olduğu gibi) "OS3.9+BB1" için Live CD ("Amithlon Rescue" seçeneği), "OS3.9+BB2+AllUpdates+3rdParties" için ise Installer...

Dökümantasyon ne yazık ki henüz hazır değil. Fakat kısaca yol göstermek gerekirse:
ozayturay'ın hazırladığı BootMenu sayesinde, AmithlonDöküman (http://www.commodore.gen.tr/adp/amithlon_dokuman_v1.pdf)'ında, Floppy Disk Sürücü ve iki boş Floppy Disket gerektiren partisyonlama, partisyonu Type76 olarak ayarlama gibi işlemleri, yalnızca bu CD ile halledebiliyoruz.

Sabit diskin partisyonlaması ve Boot Menünün hazırlanması yine "Manual" olarak AmithlonDöküman (http://www.commodore.gen.tr/adp/amithlon_dokuman_v1.pdf)'ında belirtildiği gibi yapılacak. Yanlışlıkla diğer OS kurulumlarınızı siler misiniz?.... Bu size bağlı :D

(tek farkla, eğer WindowsXP C: partisyonunuz FAT32 ise, bu kez "Grub" kullanmak ve AMITHLONSYS partisyonu yaratmak zorunda değilsiniz, ozayturay'ın hazırladığı "boot" klasörünü (http://www.e-turay.com/files/Amiga/Amithlon/Amithlon.rar) C:'ya kopyalayıp, MSDos'tan bootinst.bat'ı çalıştırmanız yeterli. Boot Menu'ye bilgisayarı MSDOS'ta başlatmak için bir seçenek de eklenmiş...)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Aralık 31, 2008, 19:42:05 ÖS
Çok teşekkürler Alper. Çok güzel bir yeni yıl hediyesi oldu hemen indiriyorum.

Son yazdıklarına bir ek: eğer xp kullanıyorsanız benim CD'deki (http://www.e-turay.com/files/Amiga/Amithlon/Amithlon.rar) Boot klasörünü direk windows'tan C:'ye kopyalayıp (FAT32 şartı syslinux NTFS destekleyene kadar geçerli) direk bootinst.bat'a çift tıklamanız yeterli.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Blasterreal üzerinde Aralık 31, 2008, 21:29:00 ÖS
Selam millet install etmeden önce dh0: formatlar iken adını "Workbench" verin sonra sıyırmayın :)
Kullandıgım sistem :

AMD 3000+
Ati readon 9800xt
1250mb ram
10 Gigabyte hdd
Msi kt7 serisi board
Via audio ses verir iken sorun yaşıyor ciddi bi yavaşlama söz konusu
Sounblaster 16


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ocak 01, 2009, 16:27:20 ÖS
@blasterreal:
Hmmm. Haklısın, bir dahaki sürüme bütün pathname'leri "SYS:" olarak değiştireyim. İnsanlar partisyonlarına istedikleri ismi verebilsin.

@ozayturay
Ya ben, CDden başlattığımızda "Windows XP" seçeneği çıkmasın diye (zaten benim XP NTFS olduğu için) CD'deki boot menüden Windows XP seçeneğini kaldırdım. WindosXP/Amithlon çoklu başlangıç yapacak (XP'si Fat32 olan) arkadaşlar CD'deki "boot" klasörünü değil de, ozayturay'ın arşivindeki (http://www.e-turay.com/files/Amiga/Amithlon/Amithlon.rar) "boot" klasörünü kopyalasınlar.

NOT: Ne kadar dikkat edersek edelim her zaman eksikler kalıyor. Deneyen arkadaşlar bu tarz eksikleri bildirirlerse zaman içerisinde giderebiliriz. İlgilenen ve yardımı dokunan herkese tekrar tekrar teşekkürler.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Ocak 01, 2009, 18:33:21 ÖS
Evet ben de sonradan farkettim ama öyle daha iyi olmuş. Sonuçta oraya WindowsXP seçeneğini eklemek için Boot/amithlon.cfg'ye MENU COLOR satırlarının hemen altına
Kod:
LABEL WindowsXP
MENU DEFAULT
MENU LABEL Microsoft Windows XP
KERNEL /Boot/chain.c32
APPEND hd0 0 ntldr=/ntldr
TEXT HELP
                                          Boot Microsoft Windows XP
                                          From The First HDD Partition
ENDTEXT

MENU SEPARATOR

eklemeleri yeterli. Benim eklemeyi yapma sebebim senin yazıklarından bootinst.bat dosyasının MSDOS'tan çalıştırılmalı sonucu çıkmasın diyeydi. Bu işlem windows'tan da yapılabilir.

Ama Windows kullanmak istemeyen arkadaşlar sadece bir FAT32 C: sürücüsü oluşturup. (Primary ve Active olmalı) menüdeki MSDOS seçeneği ile (Norton Commander bile içeriyor ;)) kopyalama yaparak bootinst.bat dosyasını çalıştırabilirler.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: witchdoktor üzerinde Ocak 01, 2009, 21:33:20 ÖS
Alypre ve ozayturay, emekleriniz için teşekkürler. Müthiş bir iş çıkardınız.
Henüz fırsat bulamadım ama USB flash disklere install edilebilir mi bu sistem?
Yanıtınız evet ise, pratik önerileriniz neler?
(Atıl vaziyette bir 2GB USB flash'ım var da, oraya kurmayı düşünüyorum)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Ocak 01, 2009, 22:37:56 ÖS
Biosunuz USB belleği HDD olarak görüyorsa kurulmaması için bir sebep yok. Boot medyası olarak USB belleği her durumda kullanabilirsiniz ama sanal Amiga partition (type 76 olan) için HDD olarak görmesi şart gibime geliyor. Amithlon uyumlu anakartların çoğu görece eski olduğu için (mesela benim anakart usb belleği floppy olarak görüyor) iş tamamen şansa bağlı ama denemekte fayda var.

Gerçi dual boot şansınız varken direk partition magic ile bölümlerden birini resize edip gerekli yeri açabilirsiniz. Sonuçta belleğe koysanız bile taşınabilir bir amithlon hayal çünkü donanım desteği çok çeşitli değil.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Ocak 02, 2009, 15:29:26 ÖS
Bu arada menüdeki resmi değiştirmek isteyenler olabilir. Boot klasöründeki amithlon.png dosyasını editleyerek özelleştirebilirsiniz.

Düzenlenebilmesi için amithlon logo ve emektar amiga resmini logodan ayrı katmanlar olarak bıraktım. Macromedia Fireworks veya Adobe Photoshop v.b. ile düzenleyebilirsiniz. ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ocak 05, 2009, 04:19:52 ÖÖ
English Amiga Board'un (eab: Amithlon ile tanıştığım yerdir) Amithlon ile ilgili konusuna gönderilen son üç girdi okumaya değer...
http://eab.abime.net/showthread.php?t=31613&page=3 (http://eab.abime.net/showthread.php?t=31613&page=3)
---------------------------
Ayrıca Amithlon'u hayata geçiren Bernd Meyer'i görmek ve kendi sözleriyle Amithlon'un nasıl çalıştığını anlatışını dinlemek isteyenler için, Aminet'ten birkaç video:
Amithlon1.mpg (http://aminet.net/pix/mpg/Amithlon1.mpg)
Amithlon2.mpg (http://aminet.net/pix/mpg/Amithlon2.mpg)
Amithlon3.mpg (http://aminet.net/pix/mpg/Amithlon3.mpg)
...
Amithlon18.mpg (http://aminet.net/pix/mpg/Amithlon18.mpg)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Ocak 15, 2009, 16:14:01 ÖS
Videoların hepsini izledim.

Bernd Meyer çok sempatik birisi gerçekten. Nedense bana rahmetli Chris Farley (http://www.imdb.com/name/nm0000394/)'i hatırlattı.

Bu filmi gerçekten müthişti: http://www.imdb.com/title/tt0118708/ (http://www.imdb.com/title/tt0118708/)  :D


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Şubat 23, 2009, 03:00:03 ÖÖ
Amithlon'a iki Joystick bağlayabilir miyiz?

Biraz zahmetli ama evet. Amithlon ile bir PC donanımını Amiga'ya çevirmek istiyorsak, daha önce de bahsettiğim gibi o/b ses kartları yerine, ikinci el pazarından kolayca temin edilebilecek bir:
SoundBlaster Live 5.1 veya SoundBlaster Vibra 128 ses kartını kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim (çünkü bu kartlar için 68k sürücüler (OpenPCI) (http://bvernoux.free.fr/DevPCI.php)* mevcut).

Ayrıca bu ses kartları üzerinde "MIDI/Joystick portu" olarak bilinen bir porta da sahip. Aminet'ten temin edilebilecek NewLowLevel.library ve LowLevelPrefs (http://aminet.net/driver/input/NewLowLevel.lha) sayesinde* bu porttan bağlanabilecek Analog veya Dijital PC joystiklerini Amithlon Amiga'mıza tanıtmak ve kalibre etmek mümkün.

Peki bu tekil porttan iki Joystick nasıl bağlarız? Aslında bu port 2 Joystick'i ve bir Midi Arayüzünü aynı anda destekleyebilecek şekilde tasarlanmış. Ancak bu bağlantıları aynı anda kullanmamızı sağlayacak kablonun hazırını bulmak biraz zor. Bu yüzden internetten PinOut (http://pinouts.ru/Inputs/GameportPCMidi_pinout.shtml)ları öğreniyor ve kolları sıvıyoruz.

Artık Amithlon Amiganızla Sensible, KickOff vs... turnuvaları düzenlemek mümkün... Hadi kolay gelsin ;)

*(bu dosyalar hazırladığımız son kurulum CD'sindeki BB2+AllUpdates kurulumu ile birlikte kurulmaktadır)

(http://img128.imageshack.us/img128/1721/joyport1.th.jpg) (http://img128.imageshack.us/img128/1721/joyport1.jpg)(http://img21.imageshack.us/img21/6206/joyport2.th.jpg) (http://img21.imageshack.us/img21/6206/joyport2.jpg)(http://img26.imageshack.us/img26/641/joyport3.th.jpg) (http://img26.imageshack.us/img26/641/joyport3.jpg)(http://img26.imageshack.us/img26/8541/joyport4.th.jpg) (http://img26.imageshack.us/img26/8541/joyport4.jpg)(http://img26.imageshack.us/img26/7650/joyport5.th.jpg) (http://img26.imageshack.us/img26/7650/joyport5.jpg)

(http://img100.imageshack.us/img100/7462/schematics.gif)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mart 17, 2009, 00:39:46 ÖÖ
Amiga'ya USB tanıtmayı Blasterreal'a anlatırken Amithlon'da denemediğini hatırladım. Benim o/b USB donanımını görecek mi diye bir deneme yapayım dedim. A4Tech USB PC Cameram hariç hepsini bi anda tanıdı. İşin eylenceli tarafı Trident yazılımının uyarı mesajları. Amiga'yı bu yüzden seviyorum işte, hata mesajları bile eylenceli olabiliyor : "Oh No! I've been shot! Aarggh"
:D
Sizinle paylaşayım dedim.

(http://img14.imageshack.us/img14/4410/trident.th.png) (http://img14.imageshack.us/img14/4410/trident.png)

Bu arada, "Oh no, I've been shot!" olmadığı sürece, Amithlon'a USB Flash diskim ile veri transferi yapabileceğim artık.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Mayıs 08, 2009, 00:29:29 ÖÖ
arkadaşlar bende aranıza yeni katılmış bir üye olarak,amithlon projesi
içinn Alpyre başta olmak üzere emeği geçen arkadaşlara candan teşekkürle
rimi sunarım..mart ayından sonra amithlon hakkında yazı göremedim
nedeni nedir, merak ettim..elimde biraz malzeme var,amithlon makina yap-
mak istiyorum malzeme listesini yazarım yardımcı olun lütfen..


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mayıs 08, 2009, 00:49:13 ÖÖ
@zeki ural
Hoş geldin Zeki... Şu sıralar hayatımdaki aşırı yoğunluk nedeniyle yeni yazı yazamıyorum.

Tabi bu hiçbir şey yapmıyorum demek değil. E-UAELoad'ın yeni versiyonu yolda. Amithlon'da direk çalışacak bir oyun paketi hazırlıyorum bi yandan da. Bi yandan da pekçok güncelleme ve ekleme yapılmış yeni bir OS3.9 kurulumu geliyor... Ama hergün 1 saat kadar ayırabildiğim için süreç aşırı derecede yavaş...  :-\

Sen malzeme listesini özelden yaz. Gerisi kolay... ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Mayıs 08, 2009, 17:05:17 ÖS
gerçekten heyecanlıyım bu amithlon projesi için, amiga inc" hiç anlamadım neden diyorum anlamıyorum..bi anectod  türkix linux projesini
duydunuz mu bilmemm ama o projede aktif rol alan bazı arkadaşların şu an adı malum (ms) de işe başladıklarını duydum ..bilmiyorum ama amithlonu geliştiren arkadaşlarımızın böyle bi kazaya kurban gitmediğini
umarım ne dersin Alper abi..


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mayıs 09, 2009, 02:11:25 ÖÖ
Valla bu dediğin eğer doğruysa gerçekten çok üzücü. Linux için çalışırken MS'te işe başlamak... Bir insan gayesine nasıl bu kadar ihanet edebilir... hayret doğrusu.

Amithlon'un geliştiricisi Bernd Meyer MS'te işe başlamadı ama artık sadece WinUAE için çalışıyor... Windows da MS demek olduğuna göre, aşağı yukarı aynı kapıya çıkıyor ne yazık ki.
:(

Bernd Meyer'in projeyi bırakmasının nedeni Haage&Partner ve AmigaINC. arasındaki çatışma... AmigaINC OS4'ün tamamlanmasıyla birlikte(*), Amithlon'un satış haklarını verdiği H&P'ye yasal yoldan baskı kurmaya başlamış. Astronomik tazminatlar gündeme gelince, sözleşmesi gereği büyük risk altında olduğunu farkeden Bernd projeyi bırakıyor ve bir akşam büyük bir hışımla kaynak dosyalarına kadar ne var ne yok silip atıyor. Böylece Amithlon'u geliştirmek görevi gönüllü yer altı programcılarına devrolmuş oluyor.

Amithlon'un emulatör kısmı derlenmiş dosya olduğu için geliştirilemiyor. Ancak Linux tarafı geliştirmeye müsait. Ancak unutmamak gerekir ki, Bernd Amithlon'u geliştirirken Linux çekirdeğinde ve yapısında pek çok özelleştirme yapmış. Gary Colville bu konuda gerçek bir uzman. Benim de kullanıdğım, en güncel Amithlon kerneli onun imzasını taşıyor. Ancak o da projeyi bırakmış görünüyor, 06 Eylül 2006'dan beri sayfasında hiçbir yenilik yok...
:(

(*) AmigaINC. daha sonra OS4'ü geliştirmesi için anlaştığı Hyperion firmasını da dava edecektir.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Mayıs 09, 2009, 18:46:10 ÖS
(Amithlon'un emulatör kısmı derlenmiş dosya olduğu için geliştirilemiyor) Buna üzüldüğümü belirtiym alpyre,yazık onca emeğe hemde amiga  için ..kimbilir devam edilseydi belkide bu mesajı gerçek bi amithlon makinadan yazardım şimdi.. olsun gene de çok güzel ,çok beğeniyorum bu fikri  yapacam bi amithlon inşallah ..devam


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Mathman üzerinde Mayıs 09, 2009, 20:34:19 ÖS
Boşverin Amithlonu.. Arosa Takılın... aros süper


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Mayıs 09, 2009, 21:54:19 ÖS
üstadım Mathman abi ne yapalım herkesin anlama şekli değişik ,ben amithlonda bir ışık gördüm amiga için ondan ısrarla üstünde durmaya çalışıyorum.Yani şöyle söylim ,doğrudur emülatör olabilir ama önemli olan
hızlı çalışması değil mi.düşünün bi kere bütün x86 -ppc-ve diğer platformlarda çalışacak amigaos sizce önemli değil mi bu. bakıcaz zaten adamlar bırakmış gelişme yok artık şirket bazında fikir güzeldi amithlon projesinde hala ümidim var biyerden patlar bu amiga İNC çıbanı
 cerahatt akarsa rahatlama olur ..


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mayıs 10, 2009, 01:49:46 ÖÖ
Aros bittiğinde (en azından çalışır hale geldiğinde) gerçekten hepsinden çok çok daha üstün olacak. Orası muhakkak. O bitene kadar Amithlon'a devam... Tabi bilmiyorum kaç yıl daha sürer bitmesi :D


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Mayıs 10, 2009, 09:46:22 ÖÖ
arosun vmware imajı vardı bende epey didiklemiştim güzel bişiye benziyordu.aros eski hani şu radikal gastesinin
verdiği pc dergisinden G.kaplan"ın yazısından tanımıştım yanlış hatırlamıyorsam eğer..kardeşim istanbulda netcafelere servisçilik yaparken bulup getirmişti büyük bir heyecan duymuştuk vmware aros için hiç unutmam..kardeşim şu an çanakkale askerlik şubesinde asker (okuyorsan eğer kardeşim gözlerinden öperim sık dişini az kaldı) .. aros hakkında bişeyler yazsan diyorum alpyre, sitesine ara sıra bakıyorum benim öğrenmek istediğim kim ne zaman yazmaya başladı bu arosu amiga dan kimse var mı arosta ..muhabbetle üstadlar..


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Mayıs 10, 2009, 11:03:41 ÖÖ
Kardeşin forumumuzun üyesi mi?

Öyleyse CGTr Çanakkale Şubesi olarak bir ziyaretine gidelim. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Mathman üzerinde Mayıs 10, 2009, 11:33:02 ÖÖ
Aros şu an 1.1 Gblık DVD ISO Formatında kullanıma hazır sunuluyor. oldukç stabil çalıştığını söyleyebilirim. Ethernet kartı, ses kartı tüm donanımları standart olarak kullanabiliyorsunuz, USB Device ı kullanabiliyorsunuz... şiddetle tavsiye ederim çünkü Aros, Amithlon gibi emulasyon değil direkt x86 için port ediliyor


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mayıs 10, 2009, 11:55:50 ÖÖ
Aros şu an 1.1 Gblık DVD ISO Formatında kullanıma hazır sunuluyor.
Nerede?

Şiddetle tavsiye ederim çünkü Aros, Amithlon gibi emulasyon değil direkt x86 için port ediliyor
VMWare üzerinde çalışıyor ve kernelinde dahili 68k emülasyonu var... Bence Amithlon'dan daha fazla native değil...

Ama izlediğim videolara dayanarak çok çok çok çok çok daha hızlı olduğunu söyleyebilirim. Bence Aros'la ilgili yeni bir konu başlığı açmanın vakti geldi...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: peandoas üzerinde Mayıs 10, 2009, 12:32:33 ÖS
VMWare üzerinde çalışıyor ve kernelinde dahili 68k emülasyonu var... Bence Amithlon'dan daha fazla native değil...

Ama izlediğim videolara dayanarak çok çok çok çok çok daha hızlı olduğunu söyleyebilirim. Bence Aros'la ilgili yeni bir konu başlığı açmanın vakti geldi...

Amithlon'dan daha native olması gerekli hatırladığım kadarıyla; çünkü AROS x86 üzerinde çalışacak bir OS 3.1 yazma projesiydi diye hatırlıyorum, yani üzerine AmigaOS install edilen ayrıca bir katman yok. Yazılımlar için doğal olarak emülatör kullanıyor tabii...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mayıs 10, 2009, 12:54:46 ÖS
@peandoas:
Çok haklısın...

Amithlon'da sadece 68k emulasyonu var. Geri kalan herşey native. Ekran kartı, ses kartı, I/O'nun tamamı (PCI, USB ve IDE veriyollarından, klavye ve fare'ye kadar)... Aros'dan daha az native değil yani...

Amithlon'un avantajı OS3.9'u çalıştırabilmesi, böylece Amiga için yazılmış tüm 68k uygulamalarını çalıştırabiliyoruz.

Aros'un avantajı ise hız. Aros'u hızlı yapan kernelin ve OS'in büyük bölümünün x86 kodlu olması. 68k uyumluluğu için dahili 68k emülasyonu var. Ama Amiga için yazılmış uygulamaların hepsinin çalışması mümkün değil, çünkü işletim sistemi farklı.

Ancak E-UAE'yi Aros üzerinde çalışırken görünce gerçekten çok etkilendim. Gerçekten inanılmaz. Ancak bugüne kadar indirdiğim AROS sürümlerinden hiçbirini çalıştırmayı başaramadığımı da belirteyim. AROS'la ilgili yeni bir başlık açıyorum. (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=3351.msg31324;topicseen#msg31324) Stabil bir AROS kurulumu yapabilenlerin yardımlarını esirgemeyeceklerini umuyorum.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Mayıs 11, 2009, 09:22:17 ÖÖ
Ancak E-UAE'yi Aros üzerinde çalışırken görünce gerçekten çok etkilendim. Gerçekten inanılmaz.

O zaman E-UAELoad'un AROS sürümünü en kısa zamanda bekliyoruz. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mayıs 12, 2009, 00:56:15 ÖÖ
Aros'ta AmigaDos yada ARexx var mı ki? Bakmam lazım. Tabi önce başarılı bi kurulum yapmam lazım, tabi ondan önce indirmem lazım :D


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Mayıs 12, 2009, 01:01:01 ÖÖ
dosya adı  IcarosLive_1_1_1b.7z  ıcarus desktop diye bişey yapmışlar adamlar
kendi emülatörü güzel çalışmadı bende (Qompaq evo n620c 2004 model notebook
1.4 cpu-1.5 gb ram-14 akran lcd -30 gb hdd-ati  rodeon 7500 32 mb) isosunu vmware da çalıştırıyorum  ağa giremiyorum bağlanamadım ..uaeside çalışıyor..


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Mayıs 12, 2009, 14:35:46 ÖS
amithlon için malzemeler bu pazar elimde olacak ..hepsi istanbuldaydı atölyede bakalım uyacakmı amithlon"a ..buarada yukarda yazılı makinada (QOMPAQ) çalışmadı chıpset intel ondan mı acaba boot menü geliyor partitionlamayı tamamlıyorum,sonra açınca yarım yamalak okunan bi, (tam okunmuyor) boot bilmem ne yazan bi ekranda donup kalıyor..AROS imceleme sonuçlarını yaz önerilerini bekleriz alper ...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Mayıs 12, 2009, 23:00:31 ÖS
Aros'ta AmigaDos yada ARexx var mı ki? Bakmam lazım. Tabi önce başarılı bi kurulum yapmam lazım, tabi ondan önce indirmem lazım :D

AmiBridge adında aynı işi yapan bir script yapılmış bile ve Icaros Desktop (eski adıyla vmwaros) son sürümünde mevcutmuş.

http://vmwaros.blogspot.com/2008/11/introducing-amibridge.html (http://vmwaros.blogspot.com/2008/11/introducing-amibridge.html)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Mayıs 12, 2009, 23:34:53 ÖS
bi bakalım,evet amibridge var içinde tam bakmaya fıırsat bulamadıım yeni makinada denerim artıık aros ve amithlon"u..


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mayıs 15, 2009, 03:27:15 ÖÖ
SDL kütüphanesi sağolsun. Artık açık kaynak kodlu her program Amiga için derlenebiliyor. Tabi güçlü Amiga sistemleri gerekli çalışmaları için. (Mesela Amithlon 8)).
Arthur Jarosik açık kaynaklı SDL oyunları 68k'ya port etme görevini üstlenmiş durumda. Blog'undan (http://artishq.wordpress.com/ (http://artishq.wordpress.com/)) düzenli olarak yeni oyunlar yayınlıyor. Bir çoğu Linux için yazılmış küçük masaüstü oyunlar. Ama kaynak kodunu buldukça klasikleri de port ediyor.

İşte çalıştırmayı başardığım oyunlardan birkaç ekran görüntüsü.

Heretic:
(http://img199.imageshack.us/img199/9992/heretic.th.png) (http://img199.imageshack.us/img199/9992/heretic.png)

Quake
(http://img31.imageshack.us/img31/255/quake.th.png) (http://img31.imageshack.us/img31/255/quake.png)(http://img188.imageshack.us/img188/4128/quake2.th.png) (http://img188.imageshack.us/img188/4128/quake2.png)

Q&Q RedAlert'den sonra efsanevi eşzamanlı strateji oyunu Starcraft'ı da port etti.
(http://img36.imageshack.us/img36/9399/starcraft.th.png) (http://img36.imageshack.us/img36/9399/starcraft.png)(http://img29.imageshack.us/img29/3347/starcraft2.th.png) (http://img29.imageshack.us/img29/3347/starcraft2.png)

Nintendo'nun efsanevi RPG oyunu Zelda'nın amatör ve ücretsiz bir versiyonu: Zelda ROTH Trilogy. http://www.zeldaroth.fr/us/ (http://www.zeldaroth.fr/us/)
(http://img40.imageshack.us/img40/9889/zelda.th.png) (http://img40.imageshack.us/img40/9889/zelda.png)(http://img41.imageshack.us/img41/9540/zelda2.th.png) (http://img41.imageshack.us/img41/9540/zelda2.png)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mayıs 15, 2009, 03:30:07 ÖÖ
Ha unutmadan. Arthur'un en önemli özelliği, port ettiği oyunlar RTG ve AHI destekli. Ayrıca herbiri istediğiniz çözünürlükte tam ekran olarak da oynanabiliyor.

Bir de Linux için yazılmış oyunlar ixemul.library gerektiriyor.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mayıs 24, 2009, 20:39:54 ÖS
İlk Rapidshare uploadım zaman aşımından kullanım dışı hale geldiğinden ihtiyacı duyanlar için AmithlonSys.rar dosyasını yeniden upload ettim.

http://www.filefactory.com/file/ag18d49/n/AmithlonSys_rar (http://www.filefactory.com/file/ag18d49/n/AmithlonSys_rar)

Ayrıca buradan da indirebilirsiniz...
http://www.box.net/shared/hisnu6o4lc (http://www.box.net/shared/hisnu6o4lc)

NOT: Amithlon'u sabit diskinize kurmanız için gerekli.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Mayıs 24, 2009, 21:38:31 ÖS
teşekürler alper...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: ghores üzerinde Mayıs 26, 2009, 17:15:32 ÖS
hızlıca bi virtualbox denemesine giriştim. bu amithlon cdsinde seken topumuz çıkıyor ama sonrasında neler olması gerekiyor tahmini bekleme süresi nedir?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Mayıs 26, 2009, 18:19:02 ÖS
bildiğim kadarıyla (başkaca bi problem yoksa eğer) workbench ekranında olman lazımdı..


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Mayıs 26, 2009, 19:42:07 ÖS
Amithlon sanal makinede maalesef çalışmıyor.

Hatta tam uyumlu konfigürasyonda bir bilgisayar oluşturmak gerçekten zor. :(


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: ghores üzerinde Mayıs 26, 2009, 22:36:50 ÖS
sanırım intel çipsetli bi board ile çalışmıyor o zmn :O


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mayıs 27, 2009, 01:17:07 ÖÖ
@ghores
Intel Chipset'li boardlar'la bir sorunu yok. Gayet düzgün çalışıyor. Gary'nin listesinde Intel Chipsetli anakart olmadığına aldanma. Benim anakartım Intel Chipsetli (Intel 850E)

Amithlon'un anakartlar ile ilgili asıl sorunu SATA... Sadece NForce 3,4 ve ViaK8T800Pro çipsetli anakartlarda SATA desteği var.

O yüzden Amithlon kurulacak anakart (yukarıdakilerden biri değilse) ya SATA destekli olmamalı, ya da bios'tan SATA devre dışı bırakılabilen bir anakart olmalı.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Mayıs 27, 2009, 10:47:32 ÖÖ
ghores :) model: asus p4pe-x te ---üstünde intel chipset"i var.amithlon  çalışıyor seste problemim var onu halletmeye çalışıyorum.sonra lan"a sıra gelecek bakalım hayırlısı..Gary'ninlistesinde olmamasının bi sebebi olabilir..bence benim tahminim ( ms ile intelin kutsal ittifakı  ) olabilir mi acaba..amd"ye daha sıcağım, bilmiyorum amithlondan ötürümü yoksa..hehhe

sonuna kadar devam
:) :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: ghores üzerinde Mayıs 27, 2009, 17:03:29 ÖS
boş cd bulunca ilk iş deneyeceğim normal bir makinada :) via çipsetli hemide, bakalım hayırlısı...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: cdemir üzerinde Mayıs 28, 2009, 08:50:35 ÖÖ
Amithlon'u Virtual çalıştırma çabalarım sonuç vermedi.
Üç farklı programla denedim.
VM, VPC ve Parelel Worksitation

VM de boot ediyor Amithlon ekranı çıkıyor sonraki aşamaya geçince ekranda üst kısımlarda aralıklı olarak kırmızı ve beyaz noktalardan oluşan iki çizgi çıkıyor ve öyle kalıyor.

VPC de ise boot ekranından sonraki top çıkıoyor top  zıplıyor ve belli süre sona aşırı yavaşlıyor.(FPS düşüyor) İşlemci kullanımı %50 gösteriyor. Sanırım çekirdeğin birisini full kullanıyor.

PW de ise VPC gibi zıplayan top çıkıyor müdahale etmezsem topun hızı yavaşlayarak zıplamaya devam ediyor. Hergangi bir tuşa basınca kilitleniyor.

Bakalım bu hafta sonu bir aksilik çıkmazsa ide disk takıp deneyeceğim. Sonuçları yazarım :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Mayıs 28, 2009, 09:58:19 ÖÖ
Alper istediğin şeyi yapmak için gerekli dosyaları aşağıya ekledim. Özel mesajlarda attachment yapamıyormuşuz.

amithlon.txt dosyası Boot/amithlon.cfg dosyasının sonuna eklenecek
grub.gz dosyası senin grub-0.97-i386-pc.img dosyasının gzip ile sıkıştırılmışı, o da Boot/ çekmecesine ( :) ) kopyalanacak.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mayıs 28, 2009, 11:46:51 ÖÖ
Bu ne hız Özay... Sağol. Akşama kolları sıvayayım... ama nerden baksan 1 hafta sürer bunu tamamlamam... E-UAELoad'ın yeni versiyonu filan da söz konusu...

Artık ADF dosyalarına çift tıklatınca :
- bootable ise direk E-UAE'de açaçak... (ADF oyun, program, vs...)
- bootable değil ve AmigaDos formatlıysa içeriğini gösterecek...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Mayıs 28, 2009, 12:00:47 ÖS
attachment olmasın özay üstadım yoksa nerden biliicez biiz  bu yazışmalarınızı fazla bişey anlamadım ama,
grubla benimde sorunum var floppy yok elimde boot olayına giremedik daha...

şanlıurfa/ceylanpınar/evrenpaşa köyü gibi bi yerdeyim medeniyet burda
(cafeden çektiğim gidip gidip gelen net bağlantısı hariç)

 10 km uzakta ulaşımda yok

(dolmuş yok otobüs yok taksi hiç yok) floppy için en az 5 kez gidip geldim ceylanpınar merkezine oda bi caddeden ibaret 3  5  bilgisayarcı var herşey ateş pahası
 bide işten anlamayan adamlar var burda genelde,

hep devlet dairelerine satıyolar malzeme ondan diyorum üstadlar şu floppy image"yi bi cd"ye nası yazarız.

..daha doğrusu nası açarız power iso gibi programlarla denediim açılmadı..:) :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mayıs 28, 2009, 12:34:11 ÖS
Acele etme Zeki'cim... 1 haftaya yeni versiyon Bootable CD geliyo... Onu indirir CD'ye yakarsın, içinde Grub kurma seçeneği de olacak... Yeni dökümanı da hazırlıyorum... İşin çok kolaylaşacak.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Mayıs 28, 2009, 13:54:15 ÖS
olleyyyy..sana mutlaka bişekilde destek olmalı.köyden indim şehire misali çam sakızı çobam armağanı dericinin armağanı deri olur artık..sezon yaklaştı atölye faliyete geçer geçmez yazarımm...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: cdemir üzerinde Mayıs 28, 2009, 15:07:19 ÖS
attachment olmasın özay üstadım yoksa nerden biliicez biiz&nbsp; bu yazışmalarınızı fazla bişey anlamadım ama,
grubla benimde sorunum var floppy yok elimde boot olayına giremedik daha...

şanlıurfa/ceylanpınar/evrenpaşa köyü gibi bi yerdeyim medeniyet burda
(cafeden çektiğim gidip gidip gelen net bağlantısı hariç)

 10 km uzakta ulaşımda yok

(dolmuş yok otobüs yok taksi hiç yok) floppy için en az 5 kez gidip geldim ceylanpınar merkezine oda bi caddeden ibaret 3&nbsp; 5&nbsp; bilgisayarcı var herşey ateş pahası
 bide işten anlamayan adamlar var burda genelde,

hep devlet dairelerine satıyolar malzeme ondan diyorum üstadlar şu floppy image"yi bi cd"ye nası yazarız.

..daha doğrusu nası açarız power iso gibi programlarla denediim açılmadı..:) :)

Hocam disket imajlarını görüntülemek için winimage programını kullabilirsin.

Ayrıca peandoas hocamın elinde ihtiyaç fazlası (hediyelik) floppy var istersen irtibat kurabilirsin. :)
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=3349.0 (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=3349.0)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Mayıs 28, 2009, 16:26:01 ÖS
cdemir ilginize anlayışınıza teşekkürler..her şekil olur ..
benim sıkıntım biyerde sabit değilim

(istanbul-gaziantep-şanlıurfa) üçlemesinde hangisinde kaç gün kalacağım belli değil.elimde değil..

adres verip kargoya gelen çoğu malzemelerimde boşta kalıyo böyle olunca
 işlerim şu günlerde
.maalesef hastanede gidip geliyoz..bütün forum camiasına sağlık sıhhat dilerim buradan...sevgiler...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: cdemir üzerinde Mayıs 28, 2009, 16:30:28 ÖS
cdemir ilginize anlayışınıza teşekkürler..her şekil olur ..
benim sıkıntım biyerde sabit değilim

(istanbul-gaziantep-şanlıurfa) üçlemesinde hangisinde kaç gün kalacağım belli değil.elimde değil..

adres verip kargoya gelen çoğu malzemelerimde boşta kalıyo böyle olunca
 işlerim şu günlerde
.maalesef hastanede gidip geliyoz..bütün forum camiasına sağlık sıhhat dilerim buradan...sevgiler...
Hocam geçmiş olsun. Senin ve/veya yakınlarının sağlık sorunları inşallah çok önemli değildir ve en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz. 


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Mayıs 28, 2009, 17:01:22 ÖS
teşekkürler .
.üstadım, anneme koroner by pass yaptırdık.
.gaziantep medical park"ta..
 atlattı 3 ay oldu.bi 3 ay daha sıkıntı var.muhabbetler


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: cdemir üzerinde Haziran 01, 2009, 11:41:50 ÖÖ
teşekkürler .
.üstadım, anneme koroner by pass yaptırdık.
.gaziantep medical park"ta..
 atlattı 3 ay oldu.bi 3 ay daha sıkıntı var.muhabbetler
Hocam umarım en kısa zamanda eski sağlığına kavuşur :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: tabu üzerinde Haziran 01, 2009, 11:46:12 ÖÖ
Acil şifalar zeki...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Haziran 06, 2009, 22:51:50 ÖS
devam..


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: ghores üzerinde Haziran 13, 2009, 20:53:40 ÖS
Alper yetişş!! :)
internal image dediğiniz çalışıyor ama diğer seçeneklerde ekran birbirine girip kalıyor :S neden acep?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Haziran 14, 2009, 12:13:26 ÖS
Internal image'da Amithlon için OS3.9 kurulumu var. Diğer seçenekler ise senin bir diske, partisyona veya sanal disk'e (bkz. döküman (http://www.commodore.gen.tr/adp/amithlon_dokuman_v1.pdf)) Amiga OS3.9 kurmanı bekler. Eğer kurmadıysan Workbench ekranında kalır. Ekran kartı driverları (Picasso96) yüklenmediği için ve ekran kartın belki tam uyumlu olmadığı için renkler karışık çıkıyo olabilir. Ayrıca normal OS3.9 kurulumu da çalışmaz. Amithlon CD'sindeki OS3.9 kurulumlarından birini yapman gerek.

Eğer problem bu anlattıklarımla ilgili değilse, basitçe Internal Image'daki Workbench kurulumunu, kendi partisyonuna kopyala, (HDToolbox'tan bootable yapmayı da unutma). Böylece çalışan bir Workbench kurulumun olur, onun üzerinde özelleştirmelerini yaparsın.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: ghores üzerinde Haziran 14, 2009, 12:15:39 ÖS
Gerçekten epey bir karışık görüntü çıkıyor :) peki bigird.gz kullanımıyla kaybedeceğim bi özellik var mı? Kurulumu gerçekleştirdim. Driver olaylarını çözemedm henüz :O


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Haziran 14, 2009, 16:19:27 ÖS
Var tabi, bigird.gz içindeki Workbench ReadOnly'dir. Ayarlarını kaydedemezsin, yeni kütüphaneleri yükleyemezsin vs...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: ghores üzerinde Haziran 14, 2009, 16:21:35 ÖS
peki diğeri neden böyle bir sorun yapıodur? small du galiba adı :O


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Haziran 14, 2009, 23:16:28 ÖS
Cevap bir önceki iletideydi aslında ghores...

Smallird.gz ile Bigird.gz'nin arasındaki tek fark, Bigird'in içinde bir Workbench imajı var. Bu imaj ReadOnly ve bir Amiga sabitdiski gibi sisteme mount ediliyor.

Sen nasıl bir OS3.9 kurulumu yaptığını açıklamamışsın. O yüzden benim önerim ikinci kez şu:
Sistemi Bigird.gz ile (yani Internal HD Image) ile aç. Daha sonra Workbench kurulumu yapacağın partisyona kurulum yapmak yerine, InternalHD Image'in içerdiği Workbench'i (tüm dosyaları) kopyala ve bu partisyonu HDToolbox'da bootable hale getirmeyi unutma.

Daha sonra Smallird.gz ile açtığında görüntü düzgün olacaktır. Daha sonra bu Workbench kurulumunu dilediğin gibi geliştirebilirsin.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: ghores üzerinde Haziran 15, 2009, 00:45:04 ÖÖ
Kurulu sistemi Bigird.gz ile açtığımda yaptığım kurulumlar ve ayarlar disktekine göre gerçekleşiyor. Ama bu kurulumlu halde smallird.gz ile görüntü çarpık çıkıyor. Dediğini denemedim, o yöntemle ortada sorun kalmayabilir. Deneyip sonuçları yazarım. Tabi senle driverlar üzerine de konuşmam lazım tam anlamadım driver mantığını open pci vs yi kurdum ama kurulu ve kurulu olmadığı hal arasında donanıma etki göremedim :S

Konfigurasyonu yazayım;
P4 2.4
1 GB Ram
20 GB HDD
Nvidia 6600
MS'in kablosuz klavye mouse setinden (usb) klavye sorunsuz çalışıyor.
--------------

USB Mass Storage tanımadı sistem hiç bi şekilde, o sayede çok daha rahat sistemle oynayabilirim.

Şimdilik bu kadar :) Çok sağol.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Haziran 15, 2009, 02:09:30 ÖÖ
Amithlon'u Bigird.gz ile başlattığında, (normal koşullarda) sistem Bigird.gz içindeki imajdan boot eder. Çünkü o imaj için mount edilen HDH0: sanal sürücüsünün Boot Priority'si -5 (oldukça yüksek). Yaptığın ayarlamalara ve kurulumlara göre başlaması için sistemin senin kurulum yaptığın partisyondan boot etmesi gerekir. Bigird.gz ile bunun olması için ise her defasında, kernel yüklendikten sonra iki fare tuşuna aynı anda basılı tutarak, Early Startup Control'e girmeli ve Boot Device olarak kendi kurulumunun olduğu partisyonu seçmelisin. Eğer bunu yapmıyorsan, sistem senin kurulumundan boot etmiyor demektir.

Ha bir de Özay Turay'ın hazırladığı Booter'ın listesinde Bigird.gz'yi kullanan seçenek (Amithlon Rescue) Vesa modunu kullanıyor. Belki Amithlon senin ekran kartında sadece Vesa modunu destekliyordur.

Aklıma gelenler bunlar. 1 hafta sonra görüşmek üzere... Tatile çıkıyorum... İnternet bulamayabilirim :(


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Kyon üzerinde Haziran 30, 2009, 11:12:11 ÖÖ
bu konudaki tüm mesajları okumuştum ama bir gelişme olmuyor artık sanırım :(


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: ghores üzerinde Haziran 30, 2009, 23:06:54 ÖS
Bende epeydr ilgilenemdim işten güçten, illa birşey söylemem gerekirse emulator crash hatası alınabilio zaman zaman ki bu da hevesinizi kursağınızda bırakabiliyor...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Blasterreal üzerinde Temmuz 01, 2009, 09:27:07 ÖÖ
Bir gelişme beklemeyin bence. Sonuçta kernel aynı sistem aynı mantık aynı. Yeni bir şey yapılması şu an için mümkün degil, bunun için iyi bir yazılımcı olmak kesinlikle şart. Ancak üzerine eklenti yapılabilir, ki alper'de saten öyle yapıyor. Kısacası Amiga'nın bitik oldugundan daha fazla Amithlon çok daha bitik. Eger projeye devam etmiş olsalardı AmigaOS4 Vari sistemler çoktan x86 tabanlı sistemlerde çalışıyor olacaktı


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Temmuz 07, 2009, 16:50:26 ÖS
@Kyon: gelişme oluyor... Türkiye'de belki de yalnızca bizim forum çabaladığı için olabildiğince yavaş oluyor... Zaten Blasterreal'ın söylediği gibi, bizim seviyemizdeki kullanıcılar için yapılabilecek pek birşey de yok.

Belki iyi bir linux uzmanı olsaydık, ileri derece de C bilseydik ve tabii ki çok geniş boş zamanımız olsaydı şaşırtıcı gelişmeler olabilirdi... Internet'teki kaynaklarla, kendi Amithlon kernelimizi bile derlerdik belki de...

Çok daha önce söz vermiştim ama ancak kısmet oldu... Geçtiğimiz iki ay (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=1482.msg33605#msg33605) benim için oldukça yoğun geçti... Ama yine de bitirebildim...

---

Yeni Amithlon Dağıtımımız... V1.2
(http://img200.imageshack.us/img200/4679/amithlonv12.png)

Artık iki parça çünkü arşiv büyüklüğü 300mb'tı geçti...

AmithlonDistV1.2.part1.rar
http://www.filefactory.com/file/ahbc77e/n/AmithlonDistV1_2_part1_rar (http://www.filefactory.com/file/ahbc77e/n/AmithlonDistV1_2_part1_rar)

AmithlonDistV1.2.part2.rar
http://www.filefactory.com/file/ahbdbeb/n/AmithlonDistV1_2_part2_rar (http://www.filefactory.com/file/ahbdbeb/n/AmithlonDistV1_2_part2_rar)

Neler yeni? :
- Boot Menü'ye GRub desteği eklendi (daha doğrusu Özay Turay ekledi). Sisteme Grub'u kurmak için artık floppy'ye gerek yok. Tüm işi CD'den hallediyoruz.
- "AmigaOS3.9+BB2+Tüm Güncellemeler+Üçüncü Parti Yazılımlar" kurulumunda:
   - Bazı dosya sistemi hataları giderildi.
   - Pekçok gereksiz dosya silindi.
   - Pekçok library güncel versiyonlarıyla değiştirildi.
   - Programlar daha güncel versiyonlarıyla değiştirildi. Yeni programlar kuruldu...
   - İkon set'i Ken's Icons v3 (http://www.five-star.com/icons.htm)'ten v4'e yükseltildi. (artık WB ikonlarımızda "alpha blended anti-alias ve saydamlık" var... Gözleriniz bayram edecek)... Ayrıca dileyen, bu harika çalışması için Ken'e ufak da olsa bağışta bulunabilir.
   - USB desteği eklendi.
   - E-UAELoad'da bazı düzeltme ve geliştirmeler yapıldı.
   - Tüm yol adları SYS: olarak değiştirildi. Böylece kurulum partisyonunuza dilediğiniz adı koyabilirsiniz (yani artık "Workbench" koymak zorunda değilsin Blasterreal)
   - Dağıtımın BeniOKU dosyaları artık AmigaGuide formatında.

---

Şimdi bu yeni CD için, yeni bir kurulum kılavuzu yazmalıyım.  :-\
Amiga'cının görevi hiç bitmiyor...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Kyon üzerinde Temmuz 07, 2009, 18:46:06 ÖS
yeni cd mükemmel görünüyor ;) aslında uzun süredir araştırdığım birşeyler vardı işlev olarak olmasada görünüş olarak aynı bir amigaos gibi görünün linux dağıtımı yok mu diye ama rastlayamadım :( bu arada bişey söylemek istiyorum mac ve mac os un durumunu amiganın geçmişteki haline benzetiyorum stratejileri tamamen aynı ve teknolojileri yine çok mükemmel ve yine fiyattan kaybediyorlar :( tarih devamlı tekerrürden ibaret :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Temmuz 08, 2009, 00:29:51 ÖÖ
Eline sağlık. kılavuzu da en kısa sürede bekliyoruz. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Def Leppard üzerinde Temmuz 08, 2009, 22:13:44 ÖS
Emeği geçen herkezin eline sağlık bende Amitlon a uygun bir sistem hazırlayıp sistemi kuracağım...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: witchdoktor üzerinde Temmuz 08, 2009, 22:22:49 ÖS
@Alpyre

Eline sağlık, iyi iş çıkartmışsın doğrusu.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Temmuz 08, 2009, 23:01:25 ÖS
tebrikler alper yeni gördüm ..en kısa zamanda indirecem..ellerine sağlık üstad..klavuzuda bekleriz ..


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Temmuz 20, 2009, 23:00:34 ÖS
yeni bi makina ayarlamaya başladım amithlon için ama usb"yi görmüyor hiç bir şekilde ne ps2 nede usb çalıştıramadım..board"u değiştirmem gerekiyor galiba markası abit sa7 ..bu anakartı çalıştıran varmı acaba sitede..saygılar


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Temmuz 20, 2009, 23:12:53 ÖS
PS2 her şekilde çalışmalıydı... Bence Bios'tan "USB Legacy" opsiyonunu devre dışı bırakıp tekrar denemelisin. Legacy modunda fare saçma sapan hareketler yapıyordu bende...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ağustos 23, 2009, 00:18:11 ÖÖ
Flash Flash Flash!
Gelişme bekleyenlere müjde! Bizim 68k canavarı Arti (http://artishq.wordpress.com/) Amithlon kernelinin Linux tarafını güncellemek için kolları sıvadı. İlk derleme denemeleri başarısızlıkla sonuçlansa da hala umut var. Hadi Arti klavyeye dokunan o parmalarına kuvvet... Bizi her bilgisayara AmigaOS3.9 kurabileceğimiz bir kernele kavuştur artık...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ekim 10, 2009, 19:48:44 ÖS
Bu konu başlığının uzun zamandır bir video'ya ihtiyacı vardı...
Haydi iyi seyirler :)

Kod:
http://www.youtube.com/watch?v=EwTW2yqlpzc
http://www.youtube.com/watch?v=EwTW2yqlpzc (http://www.youtube.com/watch?v=EwTW2yqlpzc)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Blasterreal üzerinde Ekim 11, 2009, 14:44:43 ÖS
Güzel çalışma şu yeni kernellerde gelse iyi olacak


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Aralık 03, 2009, 13:23:39 ÖS
Amithlon'la ilgili güncel dökümanlara aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:
http://commodore.gen.tr/adp/amithlon/ (http://commodore.gen.tr/adp/amithlon/)

Peki neler güncel?
Amithlon Doküman Projesi v1.2 (http://commodore.gen.tr/adp/amithlon/Amithlon_Dokuman_Projesi_v1_2.html)
-Uzun zamandır fırsat bulup da tamamlayamadığım, Amithlon dökümanını, hazırladığımız yeni Amithlon kurulum CD'lerine göre düzenleme işini sonunda bitirebildim.
-Önceki dökümanda, bir bilgisayara tek işletim sistemi olarak Amithlon kurulumu (http://commodore.gen.tr/adp/amithlon/Amithlon_Dokuman_Projesi_v1_2.html#3) Tek İşletim sistemi kurulumu) eksikti. Onu da tamamladım.

Dörtlü başlangıç seçeneği ile Windows, Linux, Aros ve Amithlon (http://commodore.gen.tr/adp/amithlon/Amithlon_ve_4lu_baslangic.html)
-Geçtiğimiz ay özgür yazılım camiası için çok hareketli geçti. ArosExec ekibi sonunda çoğu donanımda kararlı çalışabilen bir Aros sürümü ortaya çıkarmış, icAros 1.1.5. Bunun yanı sıra, Linux aleminin Windows 7'ye cevabı, Ubuntu9.10 da artık bilgisayarımda kurulu olmalıydı. Tabi Windows ve Amithlon ile birlikte.
Tüm bu ihtiyaçlar bu yeni kılavuzu ortaya çıkardı. Benzer bir sistem kurmak isteyen arkadaşlar için faydalı olmasını dilerim.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: LW3D üzerinde Aralık 03, 2009, 14:41:23 ÖS
Eline sağlık...Çok kapsamlı ve güzel bir döküman olmuş...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Şubat 19, 2010, 19:27:03 ÖS
Umut vaadeden, şaşırtıcı ve sevindirici gelişme!
Amithlon yeni kerneline kavuşmak üzere!
Biliyorsunuz eab.abime.net'den Milanca'nın yeni bir Amithlon Kerneli üzerinde çalıştığını bildirmiştik (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=3887.msg37638#msg37638)...

Milan tüm makinalarda çalışan stabil Amithlon Kernel'ini elde etti. Linux v2.4.37.9 baz alınarak hazırlanan bu kernel (2.4 ile başlayan en güncel kerneldir) çok çekirdekli işlemcileri (Core2Duo,Quad vs...) ve VESA modunda PCIe ekran kartlarını destekliyor.

Henüz donanım hızlandırıcıları ve ses yok. Milan debugging'in kolay olması için adım adım ilerliyor. Şu an SATA sürücüleri deniyoruz: EkranGörüntüsü (http://i103.photobucket.com/albums/m140/milanca/amithlon/sata_drives.png)
Ekran görüntüsünde gördüğünüz DVD sürücüler ve sabit diskler SATA'dır.

Ara ara, gelişmeleri bildirmeye çalışacağım.

Yeni kerneli denemek ve debugging'de yardımcı olmak isteyenler için :
Kernel4 (http://www.mediafire.com/?id44lidyjyh)
Kernel4 + SATA desteği (http://www.mediafire.com/?2ittzvyjtej)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Şubat 20, 2010, 09:36:43 ÖÖ
Sevindirici gelişmeler. Fırsat bulursam benim netbook'ta bir deniyeyim. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Gökçe Bozkurt üzerinde Şubat 20, 2010, 16:59:13 ÖS
Süper bir gelişme,

Yanlız artık kendimi yol ayrımında hissediyorum,
Seçenekler o kadar fazla ki, hepsiyle ilgilenmeye fırsat yok,

Amiga 1200+ppc ile Os 4.0 a devam mı?
Amiga 4000+ppc toparlayıp herşey dahil bir sistemde kapasitörlerin iflasını beklemek mi ?
Amithlon ile herhangi bir pc yi buna ayırmak veya, dualboot seçeneğiyle, yazılım gelişimelerini takip mi ?
Pandora ya para ayırıp hardware emülasyonla cepte cihazla mı gezsem ?
Ax1000 e yaklaşık 1000$ ayırıp OS4.1 update ile yeni nefes yeni cihaz, yeni amiga mı desek?
Macmini ile morphos la güzel bir sistem kullanıp idare et işte amigamsı desek?

Çok fazla seçenek oldu olacak artık piyasada,
Yeni çıkacak cihazların ve yazılımların varolanları nasıl etkileyeceğini kestiremiyorum.

Amithlonun (hiç denemedim) yeni kernelini ve başarısını kutluyorum.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Mart 15, 2010, 17:59:27 ÖS
özay bey denediniz mi yeni kerneli acaba..:)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mart 18, 2010, 15:57:28 ÖS
Yeni Amithlon Dağıtımımız... V1.3
(http://img683.imageshack.us/img683/5093/amithlonv13.png)

AmithlonDistV1.3.part1.rar
http://www.filefactory.com/file/b0b6e33/n/AmithlonDistV1.3.part1.rar (http://www.filefactory.com/file/b0b6e33/n/AmithlonDistV1.3.part1.rar)

AmithlonDistV1.3.part2.rar
http://www.filefactory.com/file/b56e4a0/n/AmithlonDistV1.3.part2.rar (http://www.filefactory.com/file/b56e4a0/n/AmithlonDistV1.3.part2.rar)

Neler yeni? :
- Boot Menü'ye yeni RESCUE (liveCD) seçenekleri eklendi:
        - Legacy Kernel (Bernd Meyer'in orjinal Amithlon kerneli)
        - Kernel 3.10 (Önceki dağıtımlarda kullandığımız Gary Colville kerneli)
        - Kernel 4b (Milanca'nın beta Kerneli Kernel4)(*)
        - Kernel 4b + SATA (Milanca'nın SATA destekli kerneli)(*)
- "AmigaOS3.9+BB2+Tüm Güncellemeler+Üçüncü Parti Yazılımlar" kurulumunda:
        - Bazı gereksiz dosyalar silindi.
        - Bazı library'ler güncel versiyonlarıyla değiştirildi.
        - Programlar daha güncel versiyonlarıyla değiştirildi. Yeni programlar kuruldu (SabreMSN, GrafX2, Scout vs.)(**)
        - İkon setindeki eksiklikler tamamlandı.
        - MUI ile ilgili bazı sorunlar giderildi.
        - PNG datatype ile ilgili bir sorun giderildi.
        - E-UAELoad'da geliştirmeler yapıldı.(***)
        - "Programs" çekmecesindeki SAS/C dağıtımıyla ilgili sorunlar giderildi ve en güncel sürüme başarıyla güncellendi (v6.58).

Bilinen sorunlar:
    (*) Milanca'nın yeni kernel'leri bigird.gz ile çalışıyor ancak "Internal HDImage"i mount edemiyor. Bu yüzden bu kernel'ler ile "LiveCD" özelliğini kullanamıyoruz. Milanca'nın yeni kernel'lerini deneyebilmek için sabit diskimizde AmigaOS yüklü bir Type76 partisyonun bulunması gerekiyor. Bu partisyonu oluşturmak için mevcut dökümanımızdaki  (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=2385.msg36858#msg36858)yöntemlerden yararlanabilirsiniz. Bu Partisyona, CD'mizdeki "Install OS3.9+BB2+Updates" kurulumunu yapabilmek için ise WinUAE kullanabilirsiniz.

    (**) Eğer Picasso96 Prefs'de 640x480 TrueColor(32bit) ekran modu oluşturulursa, bu modun varlığı GrafX2 programının çakılmasına sebep olmaktadır. Bu sorunu, 640x480 çözünürlüğünde sadece, HiColor(16bit) ve Chunky(256) renk derinlğinde ekran modları oluşturarak aşabilirsiniz.

    (***) Eğer sistem partisyonunuzda "Workbench:", ikincil partisyonunuzda "Amiga:" değil de, başka isimler kullanıyorsanız, E-UAELoad ile kurulmuş "Çipset Uygulamaları" çalışmayabilir (Örn.: AmosPro, PPaint(E-UAE) vs.). Bunun çözümü olarak ilgili uygulamanın simgesini, AmiDock'taki "EditPad" simgesinin üzerine sürükleyip bırakın:
Set VOLUME1 "Workbench:"
Set VOLUME2 "Amiga:"
yazan satırları, kullandığınız partisyon isimlerine göre düzenleyip kaydedin.
(InstallApp script'ini kullanarak, kendi oluşturacağınız E-UAELoad kurulumlarında bu sorun geçerli olmayacaktır.)

---

NOT1: Bu yeni CD ile kurulum için, son hazırladığım kılavuzlardaki  (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=2385.msg36858#msg36858)yönergeler aynen geçerlidir.
NOT2: Bu dağıtımı zamana yayarak, aceleye getirmeden, büyük bir itina ile hazırladım. Bu defa oldukça mükemmel oldu. Bu yüzden bu hazırladığım son "unofficial" Amithlon dağıtımıdır. Bundan sonra diğer projelerime ağırlık vermeyi planlıyorum.
NOT3: Tabii ki Milanca yeni Kernel'ini tamamladığında CD'de güncelleme yapacağım.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Blasterreal üzerinde Mart 18, 2010, 18:30:14 ÖS
linkler ölü


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Mart 18, 2010, 19:11:41 ÖS
ben bir türlü indiremedim.bulunamadı diyor.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mart 18, 2010, 19:57:56 ÖS
@Blasterreal, zeki ural: Linkler ölü değil... Denemekten vazgeçmeyin...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mart 19, 2010, 13:24:02 ÖS
Link'lerin ölü görünmesi kullanılan DNS ayarları ile ilgili...

4.2.2.2

DNS'i ile linkler çalışıyor.

Not: Tespiti için DefLeppard'a teşekkürler...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: cdemir üzerinde Mart 19, 2010, 17:15:06 ÖS
Alpyre hocam eski sürümü ben bir türlü bilgisayara kuramamıştım.
Donanım uyuşmazlığı olduğunu düşünüyorum.
Anladığım kadarı ile yeni sürümde donanım desteği ile ilgili bazı çalışmalar yapılmış.
Aşağıdaki bilgisayarda yeni sürümü çalıştırabilme ihtimalim nedir acaba ?

Bilgisayarım
Gigabyte GA-M61P-S3
AMD Athlon 4600 X2
2 GB Kingston Ram
Ati X1650
HDD olarak da yanlış hatırlamıyorsam 6.4 Gb IDE kullanmıştım.Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mart 19, 2010, 17:53:03 ÖS
Selam cdemir,
Senin bu sistemde "Kernel4b + SATA"yı bi denemek lazım... Sabit diskin müsait ise biraz kullanılmamış alan oluşturup, bir Type76 partisyon oluşturman, WinUAE ile bu partisyona Amiga Formatı atıp CD'deki "OS39+BB3+Updates" kurulumunu yapman gerekiyor.

Sonra da CD'den "Kernel4b + SATA" seçeneği ile başlatmayı denemelisin...
İhtiyacın olan herşey CD'de ve dökümanlarda (http://commodore.gen.tr/adp/amithlon/) mevcut... Hadi kolay gelsin...

NOT: Önce sabit diskinle uğraşmadan, direk bi dene bu kerneli... BoingBall'ı görebilirsen, bir de partisyonu oluşturup denersin...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: cdemir üzerinde Mart 19, 2010, 21:34:43 ÖS
Bilgi için teşekkür ederim. :)
Bölüm oluşturma işi biraz zahmetli olacak gibi ama Boingball'ı görürsem denerim artık. Tekrar teşekkürler.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: cdemir üzerinde Mart 21, 2010, 19:21:29 ÖS
Yine olmadı siyah ekran çıkıyor ve öyle kalıyor..
Neyse artık bir dahaki sürüme yine denerim artık. :)Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: zeki ural üzerinde Mart 29, 2010, 14:25:39 ÖS
amithlon usb version yapan var mı..


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: haydar_abi üzerinde Mayıs 21, 2010, 20:56:53 ÖS
Ben idirip denedim. Asl kt600 çipsetli bilgisayarda IDE harddiske kurulum yaptıktan sonra; ATI 780G çipsetli onboard ekran kartlı bilgisayarda yüklendikten sonra gri bir ekran açılıyor. Görüntü gelmiyor. Ama reset tuşlarına baştığımda harddisk yeniden çalışıyor yine görüntü yok. AMD 690V çipsetli bilgisayarda ise mor bir ekranda kalıp hareket göstermiyor. USB klavyeyi hiç görmüyor.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mayıs 23, 2010, 11:49:57 ÖÖ
Milanca'nın Kernel4'ünün tek eksiği yeni grafik sürücüleri. Sebebi ise nVidia ve ATI'nin güncel sürücülerinin kodlarını yayınlamamış olması.

Bunun haricinde denediğim tüm çok çekirdekli mimarili ve SATA'lı makinalarda WB ekranına ulaştım (tabi bazılarında görüntü yoktu ama WB'ye ulaştığımı haydar_abi'nin belirttiği gibi HD aktivitesinden anlayabiliyordum).

USB'den boot eden Amithlon hala mümkün değil.

Ancak USB klavye ve fareler biostan "USB legacy" kapatıp WB'den poseidon aktive edilerek sorunsuz bir şekilde kullanılabilir (tabi bunu başarmak için en az bir defa P/S2 klavye kullanmak gerecektir).


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: hakdead üzerinde Ağustos 31, 2010, 12:20:07 ÖS
Sizin Amithlon versiyonunu pcye kurdum herşey çok güzel ama; whdload oyunlarını oynarken; euae joystick ayarını (input2) klavye den yaptırtmaya çalıştım.  fakat denediğim her oyunda oyunu çalıştırabilsem bile hiçbir tuşa basmadan sabit olarak bir yön tuşuna basılmış gibi algılıyor.  anladığım kadarıyla E-UAE ye ait bir sorun bu.  bir çözümü var mı merak ettim.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: siber06 üzerinde Şubat 15, 2011, 17:34:12 ÖS
@Alpyre
linkleri yenileme imkanının var mı? özellikle AmithlonDistV1.3.part2.rar linkini


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Şubat 16, 2011, 11:18:01 ÖÖ
Kırılan linki onardım. Teşekkürler siber06.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: siber06 üzerinde Şubat 16, 2011, 13:00:34 ÖS
Ben teşekkür ederim. v1.2'nin topladığım bilgisayarda çalışmasını görünce bu sürümü kurmayı hedefledim. :D

Çalışmalarınızda başarılar ve kolaylıklar dilerim.
Alper Bey, size ve ek çalışmaları için Özay Bey'e çok teşekkürler...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: haydar_abi üzerinde Şubat 17, 2011, 14:14:18 ÖS
http://tech.groups.yahoo.com/group/amithlonopen/message/6815 (http://tech.groups.yahoo.com/group/amithlonopen/message/6815)

Bu linkte kernel 4'ün final sürümü ve Alper'e de bir teşekkür var.
Fakat bir türlü denemek nasip olmadı.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: siber06 üzerinde Şubat 17, 2011, 15:41:17 ÖS
haydar_abi link için sana da teşekkürler. bu hafta sonu imkanım olduğu takdirde hepsini deneyeceğim. ;) Bu update'lerin neler getirdiğini (tabi götürebilir de  ;D buradan yazarım. Ancak sata sürücülerin çalışıp çalışmayacağını söyleyemem :-X çünkü amithlonu kuracağım bilgisayarda zaten sata desteği yok. :'(


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Ocak 25, 2014, 19:15:36 ÖS
Bu başlığı arada gün yüzüne çıkarmak gerek. Unutulup gitmesin.

Amibay'de güzel bir Amithlon makinesi satıyor eleman. İlgilenen varsa buradan buyursun: http://www.amibay.com/showthread.php?t=51185 (http://www.amibay.com/showthread.php?t=51185) ;)

(http://i1249.photobucket.com/albums/hh511/tlosm/amitlon/IMG_2962_zps04440341.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: LW3D üzerinde Ocak 25, 2014, 20:24:29 ÖS
bu başlığıda bir kenara not edelim...değerli bilgiler var...yapacağımız çok şey var...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Gökçe Bozkurt üzerinde Ocak 26, 2014, 00:00:43 ÖÖ
Aros
Icaros
AmigaSYS
Amikit
Morphos

Hangisini kuracağız :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Ocak 26, 2014, 00:01:52 ÖÖ
bu başlığıda bir kenara not edelim...değerli bilgiler var...yapacağımız çok şey var...

Evet, üst bannerda mutlaka olması gerek bunun da. ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Ocak 26, 2014, 00:04:45 ÖÖ
Aros
Icaros
AmigaSYS
Amikit
Morphos

Hangisini kuracağız :)

Hiçbirini. Amithlon başlığında olduğumuza göre tabi ki Amithlon. :D

http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=2385.msg38089#msg38089 (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=2385.msg38089#msg38089)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Ocak 27, 2014, 10:53:00 ÖÖ
Bendede var çalışan bir Amithlon makinası, tek eksiği ses kartı ;)
Gerekli parçaları bulması o kadar zor değil bence, detaylı hardware info aşağıda belki birilerinin işine yarar.

Motherboard:
      CPU Type          Intel Pentium 4, 2266 MHz (17 x 133)
      Motherboard Name  ECS 661FX-M (Deluxe)  (3 PCI, 1 AGP, 1 CNR, 2 DDR DIMM)
      Motherboard Chipset       SiS 661FX
      System Memory             1024 MB  (PC3200 DDR SDRAM)
      BIOS Type                 Award (11/10/03)
      Communication Port        Communications Port (COM1)
      Communication Port        ECP Printer Port (LPT1)

      Display:
      Video Adapter       NVIDIA GeForce2 MX 100/200  (32 MB)
      3D Accelerator      nVIDIA GeForce2 MX 100/200
      Monitor             Philips 150S4  [15" LCD]  (CX  974606)

Not: Mutlaka IDE disk kullanın, SATA diskler çok sorun çıkartıyor.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ocak 27, 2014, 14:12:14 ÖS
Milanca'nın kernelinin (Kernel 4) SATA diskleri tanıması lazım. Eski IDE disker arızalanmaya yüz tuttu, piyasada sıfır IDE disk de pek bulunmuyor. Üretimden tamamen kalktılar korkarım! :/


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Ocak 27, 2014, 22:07:19 ÖS
Bu arada yukarıdaki config ile aynı makinada hem xp, hem amithlon hemde aros çalışıyor.

Aros biraz limoni yanlız, arada kilitleniyor.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Ocak 27, 2014, 22:08:36 ÖS
@Alpyre senin guide'ı kullanarak yaptım bu sistemi, gayet başarılı teşekkürler.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Ocak 15, 2015, 20:28:32 ÖS
Birileri bir yerlere upload edebilir mi, benim yedeklerde bulamadım. Netbook'a kurmayı deneyeceğim. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Ocak 15, 2015, 21:35:16 ÖS
Soundblaster live 5.1 ses kartı aldım, kurulu olan sisteme takıp denedim olmadı :( , xp ile test ettim ses kartında sıkıntı yok çalışıyor.

Prefs'ten emu90'lı olan şey seçili tam adını hatırlayamadım.

Test sound dediğim zaman resetliyor, mp3 çalmaya kalkıncada amiga amp. çalar gibi yapıyor sonra kilitleniyor.

Sorun ne olabilir?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ocak 16, 2015, 08:46:25 ÖÖ
@BlitzBasic:
* Bios'tan o/b ses kartını ve Plug&Play OS'i kapatmayı unutma.
* Ethernet kartın RTL8139 ise s:User-Starup'tan AmithlonUpdate kısmını devre dışı bırak gitsin (önüne noktalı virül koyacaksın).
Kod:
;SYS:c/AmithlonC/pciinsmod <>NIL:
* Seçmen gereken sürücü Emu10kx
* Aşağıya ideal bir AHI ayarlaması ekran görüntüsü ekliyorum (diğer birimler için de benzer ayarlama yap)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Ocak 16, 2015, 10:04:39 ÖÖ
Kod:
;SYS:c/AmithlonC/pciinsmod <>NIL:

<>NIL: yerine >NIL: olması gerekmez mi? Yoksa bu başka bir kullanım şekli mi?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ocak 16, 2015, 11:46:31 ÖÖ
Kod:
;SYS:c/AmithlonC/pciinsmod <>NIL:

<>NIL: yerine >NIL: olması gerekmez mi? Yoksa bu başka bir kullanım şekli mi?

Hepimiz NIL:'den geldik NIL:'e döneceğiz Özay'cım. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Ocak 16, 2015, 12:15:48 ÖS
Hepimiz NIL:'den geldik NIL:'e döneceğiz Özay'cım. :)

Orası kesin de fazladan < işareti özel bir işe mi yarıyor?

Bilirsin severim bu tarz betikler hazırlamayı hangi platformda olursa olsun. Bilgi eksikliğimiz olmasın. :)

Bu arada NIL: falan deyince kendimi bir anda Eski Mısır'da hissettim, Ramses serisini okuduğum yıllar geldi aklıma. :D


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Ocak 16, 2015, 12:46:58 ÖS
AHA!!!!! oldu  :D

Aylar önce onboard ses kartını çalıştırıcam diye
;SYS:c/AmithlonC/pciinsmod <>NIL:
Bunu aktif hale getirmiştim, aklıma gelmedi tekrar iptal etmek. Teşekkürler Alper :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ocak 16, 2015, 13:12:08 ÖS
Orası kesin de fazladan < işareti özel bir işe mi yarıyor?

Fazladan değil.

> işareti çalıştırılan komutun standart çıkışını (standart output) başka bir aygıta yönlendirmeyi sağlar.

< işareti ise standart girişi (standart input) yönlendirir.

Şöyle bir örnekle görelim:

Kod:
> Echo "Özay" >T:MyName
> Echo ? <T:MyName
Özay
>

Not: "Echo ? " klavyeden bir giriş bekler. Ancak komutun standart girişi klavye yerine bir dosyaya yönlendirildiğinden o dosyadaki veriyi alır.

<> şeklinde kullanıldığında, hem girişi hem çıkışı aynı aygıta yönlendirir. Bu örnekte NIL:'e  yönlendirmiş.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Ocak 16, 2015, 13:28:47 ÖS
Güzel bilgiler ve her zamanki gibi AmigaDos Shell'inin ne kadar esnek olduğu görülüyor. Teşekkürler. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Ocak 16, 2015, 13:47:51 ÖS
Şimdiki sorun usb'den bağladığım memory stickleri görmüyor.

Trident'i açıyorum herhangi bir hata vermiyor fakat memory stick taktığım zaman ekteki hataları veriyor. Usb stickler sağlam, fat32 formatlı.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ocak 16, 2015, 14:39:28 ÖS
USB konusunda ben de ızdıraplıyım.
Eski (ICH2 çipsetli) anakartımda çalışıyordu.
Şimdi (Via K8M) yeni bir anakarta taşındım (DefLeppard sağolsun). Bende de aynı hatayı veriyor poseidon.

Hatta ucuz bir PCI USB kartı (o da VIA) taktım onunla da denedim, sonuç yine aynı.
En sonunda USB'den vazgeçtim. :)

VIA ile bir uyuşmazlık olabilir diye düşünüyorum.

...

Bu arada görüyorum ki MUI Yardım Balonları sende de bozuk görünüyor. Benim eski sistemlerimde de (nVidia MX440, nVidia TI 4200 ve 4600) öyle bozuk çıkıyorlardı.

Yeni sistemimde (FX 5200) düzgün görünüyorlar bende artık.

Acaba ekran kartından mı oluyor o da diye de merak ediyorum bak şimdi. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Ocak 16, 2015, 15:17:37 ÖS
Nec chipsetli pci usb kart denedim ondada aynı şey oldu. Gözüken oki iş yerindeki depoyu yine altına üstüne getireceğim :D

Edit.: Depoyu altına üstüne getirdim ama topu topu 2 adet pci / usb kart buldum. Biri via chipsetli diğeri yine nec'in başka bir modeli maalesef çalışmadı :(


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Şubat 21, 2015, 09:45:16 ÖÖ
Hadi yine iyisiniz... ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: MeG üzerinde Şubat 21, 2015, 13:25:04 ÖS
Peki Raspi'de Amithlon çalıştırmak olası mı?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Şubat 21, 2015, 13:27:28 ÖS
Hiç sanmam. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Haziran 02, 2015, 15:40:49 ÖS
Amithlon için OS3.9 kurulum CD'si
Amithlon Çok Çekirdek Seçenekli Başlangıç Yükleyicili CD imajı+
OS3.9+BB2+Updates kurulumu v1.4
(http://i.hizliresim.com/n7bX0V.png) (http://hizliresim.com/n7bX0V)

İlgilenen arkadaşlar kırılan linkler nedeniyle 1.3 sürümüne ulaşamıyordu. Ben de eskisini yeniden yüklemek yerine yeni bir sürüm hazırlayayım dedim (daha önce başka sürüm hazırlamayacağım demiş olmama rağmen).
2015 yılbaşına yetişmedi. 31 Mayıs Uluslararası Amiga Gününe de yetişmedi. Ama Amiga haftasına yetişti bari.&nbsp; :P

1.4'te neler yeni?

* Dosya güvenliği. En önemli yenilik LHA sürümü. Eski kurulumda kullandığım LHA sürümü meğerse bazı dosyaları açarken bozmakta imiş. Yeni sürüm ile bu sorun ortadan kaldırıldı. Bozuk dosyalar sağlamları ile değiştirildi.(1)

* Türkçeleştirme. Amiga tarihinde görülmemiş Türkçeleştirme yapıldı diyebilirim. Kurulum sırasında dil seçimi kısmına gelindiğinde Türkçe seçerseniz(2), AmigaOS3.9 kurulumunuz komple Türkçe olur. Eski sistem çevirileri (Sinan Gürkan, Güvenç Kaplan ve tüm emeği olanlara saygılarımızla) üzerinde yapılan, güncelleme ve yazım düzeltmelerine ek olarak, bu kurulum ile gelen ve locale.library başvurusu yapan tüm programlar için katalog çevirisi yapılmıştır. “Programs” çekmecesindeki tüm üçüncü parti programlar da buna dahildir.(3)

* Kütüphaneler. Sistem ve MUI kütüphaneleri en güncel sürümleri ile değiştirilmiştir. Bazı ROM tabanlı sistem kütüphanelerinin, “resmi olmayan”, fakat oldukça performans avantajı sağlayan yeni sürümleri, kararlılık bakımından birkaç ay sınandıktan sonra bu sürüme eklenmiştir.(4)

* DiskImageDevice. Önceki sürümde bulunan fakat çalışmayan DiskImageDevice uzun uğraşılar sonucu çalıştırılmış ve E-UAELoad(5) ile entegre edilmiştir. Bu sürümde bir ADF dosyasını çift tıkladığınızda, eğer dosya bootable bir disket imajı ise E-UAE custom chipset emülasyonu ile çalıştırılacak, bootable değil ise DiskImageDevice ile sisteme Mount edilecektir.

* Görseller. Eksik pek çok PNG-Simge dosyası tamamlanmış, eski sürümdeki JPG olan ve yeniden boyutlandırıldığında pikselleşen masaüstü artalanları PNG formatında yüksek çözünürlükte yeniden çalışılmıştır.

* Programlar. Kuruluma yeni programlar eklenmiş. Yeni sürümleri yayınlanan programlar güncellenmiştir.

(1)   Evet bu eski sürüm ile yapılan kurulumda dosyaların bir bölümünün bozuk olduğu anlamına geliyor. İşte bu nedenle, kişisel verilerinizi yedekleyip, bu yeni sürüm ile yeniden kurulum yapmanız şiddetle önerilir.
(2)   Eğer AmigaOS’inizi Türkçe kullanmak istemiyorsanız, bu tercihinizi kurulum aşamasında yapmanız önerilir. Çünkü kurucu, bazı programları (DirOpus, PPaint vs.) özel olarak Türkçeleştiriyor.
(3)   AminetReadme bir bug nedeniyle yerelleşmiyor. AmigaAMP ise son sürümünde yerelleştirme kodunu kaldırmış. EaglePlayer’e de ben üşendim. :D
(4)   Bozuk görünen MUI yardım balonları da bu güncellemeler ile düzelmiştir.
(5)   E-UAELoad üzerinde yapılan bu güncelleme sadece bu sürüm için özeldir. Aminet’tekini güncellemeyeceğim.

İndirme Linki (https://www.filefactory.com/file/1onm18ppopl7/Amithlon%28Alpyre1.4%29.rar)
Not: Link 90 günlük olup, ilgilenenlerin bir an önce indirmesi tavsiye olunur.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: LW3D üzerinde Haziran 02, 2015, 15:50:53 ÖS
Teşekkürler...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Haziran 02, 2015, 16:02:39 ÖS
Devrim niteliğinde yeniliklerle yine karşımızdasın. Teşekkürler.

Ben en çok ADF mount veya E-UAELoad seçimini otomatik halletmene sevindim.

En kısa zamanda benim Netbook'ta bir deneyeyim, belki, çalışır. :D


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: asit üzerinde Haziran 02, 2015, 17:10:10 ÖS
Abi bende link çalışmadı 


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Haziran 02, 2015, 17:15:49 ÖS
Abi bende link çalışmadı 
Link sağlam görünüyor. Bir de DNS değiştirip dene istersen.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: wolfiem üzerinde Haziran 02, 2015, 17:18:14 ÖS
Teşekkürler. Ben indirdim link çalışıyor.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: wizofwor üzerinde Haziran 02, 2015, 18:11:16 ÖS
Biraz uzun sürse de indirmeyi başardım. Bunu kurmak için ne gerekiyor şimdi?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Haziran 02, 2015, 18:49:41 ÖS
http://www.commodore.gen.tr/adp/amithlon_dokuman_v1.pdf (http://www.commodore.gen.tr/adp/amithlon_dokuman_v1.pdf)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: blackturk üzerinde Haziran 02, 2015, 19:35:54 ÖS
  Harika bir haber oldu.Amithlon'u 5 farklı sitemim de kurulum esnasında çakıldı.CD 'den amithlonu boot edip.daha sonra Amiga boot up sırasında hdd seçip amithlonu çalıştırabildim.İlk sistmemim P3  i815 chipsetli kurulumda çakıldı. sonraki p4 i915 çakıldı.P4 i945  çakıldı.Amd athlon 2600xp Via kt600 chipsetli çakıldı, dual core   g31 chipsette çakıldı.Ati 9200 ,Ati 9500 agp ,Nvidia tnt2 m64 , Nvidia geforce 5200 , onboard vga chipsetlirde denedim olmadı.Bir daha denerim.
Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: hakanzade üzerinde Haziran 02, 2015, 22:47:35 ÖS
Saygıdeğer Alpyre halkımıza amithlon'u kazandırma çalışmalarınızı tebrik ediyorum, 2 küsür sene önce gene bu başlıktan gaza gelerek amithlonun ihtiyaçlarını karşılayan 2 tane ikinci el bilgisayar alarak aylarca cebelleşmiş idim. ama görüyorum ki beyhude bir çabaymış, dosyalar bozukmuş vs. bunun şimdi ortaya çıkmasıda ayrı bir güzellik. Blackturk'unde sayısız makinada çalıştıramaması yalnız olmadığımı gösteriyor. Saygıdeğer Alpyre eğer elinizde çalışır durumda bir amithlon makina var ise HDD Raw Copy Tool ile harddisk imajını bizlere sunabilirmisiniz.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Haziran 03, 2015, 00:11:04 ÖÖ
Amithlon'u 5 farklı sitemim de kurulum esnasında çakıldı.
Kurulum esnasında çakılma olayını biraz açar mısın? Eğer WB ekranına vardıysan, genellikle başka problem ile karşılaşmazsın. Acaba "resmi kurulumu" mu kullanıyorsun? Resmi kurulum bazen çakılıyor evet, ancak sen benim hazırladığım kurucuyu kullanmalıydın:

(http://i.hizliresim.com/rQy8QN.png)

beyhude bir çabaymış, dosyalar bozukmuş vs.
Haha! :D
Yok yok... Bahsettiğim bozukluk o kadar ciddi bir şey değil. Sistem kuruluyor ve kararlı şekilde çalışıyor idi, ancak mesela Deficons'un ayar dosyası arşiv çözülürken bozulduğu için yeni girdi eklenemiyordu. Aynı şekilde Locale ayar dosyası da sorunlu çözüldüğü için dil değiştirilemiyormuş. Aynı şekilde powerpacker.library çözülürken bozulduğu için bazı programlarda sorun yaratıyormuş vs. vs.

Bu arada RAW HDD Copy işinizi görmeyecektir.

Çünkü hazırladığım kurucuya dikkat ederseniz, sisteminizin AMD mi, Intel mi olduğu sorduğu bir aşama var. Eğer buna doğru yanıt vermezseniz, kurulumdan sonra sistem WB'yi yüklerken (ya da şanslıysanız WB yüklendikten sonra çalışırken) çakılacaktır.

Benim HDD'mdeki kurulum benim sistemime göre. Sizin kurulumunuzun da sizin sisteminize göre olması için kurucu ile kurmanız en makulü.

Ayrıca sistem partisyonlarını ve Grub kurulumunu her halikarda el ile yapacağınızdan, bir HDD imajı zaten daha az zahmetli olmayacak.

Bu arada kurulum ile edineceğiniz WB'den herhangi bir şey eksiltmedim. Kendi kullandığım her şey (şahsıma ait lisanslı key dosyaları hariç tabi) zaten içinde. ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Haziran 03, 2015, 18:33:50 ÖS
Alper'in dediği gibi WB ekranı (onun öncesinde stressli bir zıplayan Amiga topu animasyonu) geldimi gerisi geliyor. 1.3 sürümünü halen sorunsuz kullanmaktayım.

3 adet p4 board ile denedim üçündede çalıştı, genelde insanlar bios ayarlarındaki ufak tefek detayları unutuyorlar. Üç, dört sayfa geride benim amithlon'nun config duruyor.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: blackturk üzerinde Haziran 03, 2015, 19:14:43 ÖS
Alper'in dediği gibi WB ekranı (onun öncesinde stressli bir zıplayan Amiga topu animasyonu) geldimi gerisi geliyor.

    Kurulum esnasında zıplayan topda çakılıyor.Normalde cd 'den boot edip. Amithlonu çalıştırabiliyorum.Söylemeyi unuttum.Çakıldığında Klavye ışıkları devamlı yanıp sönüyor devamlı.
Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: haydar_abi üzerinde Haziran 03, 2015, 23:03:17 ÖS
KT400, KT600 çipsetler amithlon için biçilmiş kaftan aslında.
Dikkat edilmesi gereken klavye ve fare ps/2 olmalı. harddisk ve cd IDE portundan takılı. Hatta sata 1 ve 2. porttan takılı cihazları rahat görür. Amithlon özellikle AMD bilgisayar için düzenlenmiş.
Ami(ga) + (A)thlon şeklinde adlandırılmıştır. RAM'i öncelikle 256 veya 512 mb olarak takın. Böylece Alperin 3.1 konfigürasyonuyla rahat açılır.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Haziran 04, 2015, 00:28:30 ÖÖ
Çakıldığında Klavye ışıkları devamlı yanıp sönüyor devamlı.

Klavye ışıklarının yanıp sönmesi "Kernel Panic" diye geçiyor.
Genellikle RAM miktarı ile ilgilidir.

CD önyükleyicisindeki konfigürasyon en az 512MB Ram (ATI Ekran kartı varsa en az 768MB) Ram gerektirir.

Her durumda sistemde 1GB'den fazla Ram olması önerilmez.

Bios ayarlarında "Plug&PlayOS" seçeneği varsa kesinlikle kapalı olmalı.
USBLegacy varsa kapatmak bazen işe yarayabilir.
Sata kapatilabiliyorsa, kapatmak işe yarayabilir.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Haziran 04, 2015, 10:13:22 ÖÖ
Alper'in dediği gibi WB ekranı (onun öncesinde stressli bir zıplayan Amiga topu animasyonu) geldimi gerisi geliyor.
    Kurulum esnasında zıplayan topda çakılıyor.Normalde cd 'den boot edip. Amithlonu çalıştırabiliyorum.Söylemeyi unuttum.Çakıldığında Klavye ışıkları devamlı yanıp sönüyor devamlı.

Eğer grub yüklediysen menü ekranında "e" ye basıp edit kısmına gir. Oradan console_level=0'ı console_level=4 yap sonra f10'a basıp boot et. Bu şekilde zıplayan Amiga topu yerine komutları görebilirsin, sorunun nerede olduğunu anlamak için bu oldukça faydalı.

Not: Ekte screenshot.Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: witchdoktor üzerinde Haziran 04, 2015, 10:20:17 ÖÖ
En iyisi Amithlon'u sanal makinede çalıştırmak galiba. Oldukça hassas ve özen gerektiren bir sistem ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: wizofwor üzerinde Haziran 04, 2015, 10:27:56 ÖÖ
Sanal makinede çalışıyor mu?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Haziran 04, 2015, 10:32:20 ÖÖ
Bildiğim kadarıyla çalışmıyor. Yeni kernel ile birşeyler değiştiyse bilemem tabi.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: blackturk üzerinde Haziran 04, 2015, 17:31:14 ÖS
Bu yazılardan sonra şu soruyu sormak istedim.1989 yılında üretilen 486dx işlemcide   Windows 2000 çalışırken.Linux'un bu kernel'leri neden bu kadar hassas donanımda anlıyamıyorum.İşletim sistemlerinde Hangisi doğru , geriye doğru uyumluluk mu ? Yoksa Linux kernellerin bu şekilde donanım seçmesi mi ?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: wizofwor üzerinde Haziran 04, 2015, 17:51:30 ÖS
Kernel'in hassas olmasının nedeni Monolitik yapıda olması. Monolitik kernele sürücü eklemek için tekrar derlemen gerekiyor.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: hakanzade üzerinde Haziran 05, 2015, 11:04:40 ÖÖ
Bi ekip çıkıp virtual makina üzerinde çalışan bi amiga emulatörü yassa ne güzel olur. Aslında böyle bişeye emulatörde denmez, emulatör kısmı virtual makina olur çalışan şey gerçek amiga olurdu. Bi nevi androit emulatörü gibi, piyasadaki androit emulatörlerinin hepsi vm üzrinde çalışıyor ve süper hızlılar. Ama biz i7 işlemcili süper grafik kartlı bir pc de vm üzerine xp kursak s3 virge ekran kartlı bir sanal pc miz oluyor buda ayrı bir konu.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Haziran 05, 2015, 18:00:36 ÖS
Şahsen Bernd Meyer'den istemiştim. Abi şu Amithlon'u güncel linux çekirdeklerinden birine göre ayarlasan ne güzel olur diye...

...beni "WinUAE kodları açık, otur kendi Amithlon'unu kendin yaz." diyerek fırçaladı. Amithlon diyince cinleri tepesine çıkıyor. :D

Bu arada AROS'u da yabana atmayın arada sırada göz atın.
Son sürümü oldukça karalı ve hızlı. Bir de Dopus5'i entegre etmişler. Bayağı süper bir şey olmuş. :D


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Haziran 05, 2015, 20:52:06 ÖS
Amithlon ve Aros'un aynı makinada olmasının en güzel yanı Aros'un Amithlon partitionlarını görmesi. USB olayı Aros'ta çok rahat.

Aros'un son sürümde FTP'de eklenmiş gördüğüm kadarı ile dosya transferi çok kolay olacak.Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Geos üzerinde Haziran 09, 2015, 19:50:08 ÖS
Selam alpyre amithlon 1.4 sürümü dvd yazdım fakat pc boot etmiyor eksik neyaptım acaba yardımcı olursanız sevinirim .makina p4 1gb rem fx5500 ekran kartı 40hdd asus via cipset


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Haziran 10, 2015, 00:28:03 ÖÖ
Anakartın tam modelini öğrenebilir miyiz?
Hızlı öneri olarak bios'tan (varsa):
USB Legacy'yi, SATA'yı ve Plug&PlayOS'i kapatmayı dene.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Haziran 10, 2015, 00:47:14 ÖÖ
Bence öncelikle sorulması gereken soru: CD mi boot etmiyor yoksa Amithlon mu? :D


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Geos üzerinde Haziran 10, 2015, 11:09:35 ÖÖ
Amithlon boot etmiyor edergibi oluryor. Bios bakmadım bakıcam. 2003yılında amithlon kurmuştum baya hızlı ama bildigim kadarıyla makinada cd olması gerekiyordu.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Haziran 10, 2015, 12:19:01 ÖS
Makinada cd sürücü olmasına gerek yok benimki dvd sürücü ama hep cd ile boot ettim. Elimde cd yok dvd ile denesem çalışırmı diye düşünüyordum bende...Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Temmuz 17, 2015, 15:04:52 ÖS
LHA adına herkesten özür diliyorum.
Yine birkaç dosyaya bir şeyler olmuş arşivlerken. :)

Ama bu sefer tamam... valla bak... Teker teker elimle saydım dosyaları. Hepsi tamam bu defa.

Hem elim deymişken E-UAELoad'ı da Türkçe'leştirdim. Her şey Türkçe iken, kendi programımız İngilizce kalmış, garip olmuş. Şimdi o da tamam.

Son indirme bağlantısını güncelledim.

Hem 90 gün daha uzamış oldu, iyi oldu.

Herkese iyi bayramlar.

Not: Öncekini indirip kuranlar bence kesin bunu indirip kursun. Dosyalar eksik öbüründe... :D


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Temmuz 17, 2015, 20:01:18 ÖS
Her işte bir hayır vardır. Manayla E-UAELoad Türkçe olmuş. Eline sağlık. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: asit üzerinde Temmuz 17, 2015, 21:35:25 ÖS
son link nerde acaba ?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Temmuz 17, 2015, 21:36:10 ÖS
http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=2385.msg114601#msg114601 (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=2385.msg114601#msg114601)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ocak 19, 2016, 23:03:30 ÖS
Gayrı resmi dağıtımımız dünya çapında ilgi görmüş... :)
9:04 ve ilerisi... :)
ft14ZgE5W6w?t=560
https://www.youtube.com/watch?v=ft14ZgE5W6w (https://www.youtube.com/watch?v=ft14ZgE5W6w)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: phantom üzerinde Ocak 20, 2016, 00:04:03 ÖÖ
Sayın alpyre, öncelikle bu muhteşem çalışma için size ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim.
Tutorialınızı okuduktan sonra hemen uyumlu Donanım parçalarını edindim ve amithlonu cd sini gösterdiğiniz şekilde hazırladım. Şu an amithlonu cd den bot ederek kullanıyorum. Fakat bir sorum olacak, grub ile tek işletim sistemi olarak kurmak istediğimde setup hd1,0 komutundan sonra şu oluyor ve blinking kursör kalıyor
Checking if "/boot/grub/stage1" exists... yes
Checking if "/boot/grub/stage2" exists... yes
Checking if "/boot/grub/e2fs_stage1_5" exists... yes
Running "embed /boot/grub/e2fs_stage1_5 (hd0)"... _
Bunun nedeni nedir sizce
Muhtemel cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ocak 20, 2016, 08:46:37 ÖÖ
Selam phantom.

"hd1,0" ile "hd0,1" kastediyorsun değil mi?
Eğer gerçekten hd1,0 yazdıysan, hata vermesi olağan.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: phantom üzerinde Ocak 20, 2016, 16:14:11 ÖS
Pardon, yanlış yazmışımhd0,1 yazıyorum :)
Bu durumda sorun ne olabilir?
Sanki mbr de bir çeşit write protect var gibi, yani mbr a yazılamıyor


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: phantom üzerinde Ocak 20, 2016, 16:17:51 ÖS
Bayağı bir araştırdım konuyu, bazı yurtdışı forumlarında bios ayarlarından falan olabilir gibi birşey gördüm, ama öyle bir ayar da bulamadım biosta.
Bu arada anakart MSI KT4Av , VIA kt 400 kullanıyor , işlemci AMD athlon 2800+, ekran Kartı palıt GeForce FX 5200


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Blasterreal üzerinde Şubat 16, 2016, 22:44:36 ÖS
Alper selamlar, Amithlon'un 775 pin destekli mükemmel uyumlu çalıştığı bir anakart varmıdır ?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Şubat 16, 2016, 23:09:21 ÖS
Selam Blasterreal.

CPU'dan ve chipset'ten ziyade ekran kartı ve ram daha belirleyici oluyor. Anakartın AGP slotu olursa ve oraya güzel bi GeForce takarsan tahminen hepsi uyar. Ram de 1GB'den fazla olmamalı.

İyi bir performans için ses kartı (SoundBlaster Live!) ve ethernet kartı(RTL8139) da PCI'dan takılı olmalı. O/B'ler hep soruna gebe.

Yani özetle AGP ve ekran kartı varsa büyük ihtimal sorun olmaz. Yoksa deneme yanılma yapıcan. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Blasterreal üzerinde Şubat 16, 2016, 23:27:05 ÖS
Ok bunları göz önünde bulundurayım, birde senin upload linki patlamış bir müsait ara yenileyebilirsen süper olur


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: haydar_abi üzerinde Şubat 17, 2016, 09:38:46 ÖÖ
Bende MSI KT600 var. Herşey güzel IDE 8GB CF taktım. Görüp formatlıyor. kurulumda çakılıyordu. Tekrar açınca da checksum hatası veriyordu. Neyse Amitlon 1.0 CDsiyle açıp formatladım. Son sürümle kurulum yaptım çok sağlam oldu. Hatta amigada daha önce oluşturduğum partisyonları da gördü. NForce 6100 çipsetli AM3 onboard ekranlı anakartlarda 1 mb ramla görüntü geliyor.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Geos üzerinde Şubat 27, 2016, 17:35:32 ÖS
Slm arkadaşlar benim sorun cd boot ettiğinde zıplayan top cıkıyor gfx cart reset yazıyor ekran bozuk cıkıyor sizce nedendir ekran kartı fx5500 128 mb 128bit


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Geos üzerinde Şubat 27, 2016, 17:45:37 ÖS
Amd atlon abit via 8327 chip set 512mb rem 80 ide hdd fx 5500 128 rem .boot sonra ekran bozuk dösteriyor


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Şubat 27, 2016, 20:13:47 ÖS
Hangi CD'yi kullanıyorsun, versiyonu ne?

Bir de farklı menü seçeneklerini denedin mi?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Geos üzerinde Şubat 28, 2016, 00:13:39 ÖÖ
Amithlon 1.4 son version kullanıyorum


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Şubat 28, 2016, 08:21:45 ÖÖ
FX 5500'ün PCIe olanlardan değil değil mi?  :o


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Geos üzerinde Şubat 29, 2016, 19:17:59 ÖS
Hayır agp 8x fx5500 256 rem128bit. Pcde amithlon kurmak için illede windows yada linux kurmak gerekiyormu. Cd'den boot ediyorum workbench açılıyor hdtoolboxtan hdyi bölüp format atıp workbench instal yapabiliniyormu.sizin amitlon ilgili dökümanısı okudum


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Geos üzerinde Şubat 29, 2016, 19:22:17 ÖS
amiga1200 var 40gb hd'yi amiga'da format atıp sonrada pc'de amithlon hd'yi görürmü. Tş😊


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mart 01, 2016, 09:30:05 ÖÖ
Evet yapılabiliryo
hdtoolboxtan hdyi bölüp format atıp workbench instal yapabiliniyormu.sizin amitlon ilgili dökümanısı okudum

Evet yapılabiliyor. Dökümandaki ""3) Tek İşletim sistemi kurulumu"" bölümündeki yönergelere göz atmalısınız.

Cd'den boot ediyorum workbench açılıyor...

Yukarıda bahsettiğin sorunu hallettin mi? Hallettiysen nasıl hallettin bizi de bilgilendirir misin?

Vakt-i zamanında Amithlon kernellerinde FX5500'lerle ilgili sorunlar olduğunu okumuştum, ancak kernel 3.10 ile bu sorunun büyük ölçüde üstesinden gelindiğini hatırlıyorum.

Kernel 4.0 ile ise tamamen ortadan kalktı diye biliyorum.

Eğer bu makinayı sadece Amithlon'a adamayı planlıyorsan, yukarıda dediğim gibi tek işletim sistemi olarak kurulumunu yap. GRUB'ı da kurduktan sonra farklı boot satırlarıyla denemeler yapmalısın.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Geos üzerinde Mart 01, 2016, 13:00:30 ÖS
Slm alpyre cd'den bootlablen menusundan. Amithlon-rescue 'dan workbench açılıyor .hdtoolboxtan hddyi format atıp workbench 'ci kurulum yapabilirmiyiz. Olmassa ranish partition managers'tenmi hddyi format yapmak zorundayız şimdiden teşşekkür ederim başınızı ağrıttım alpyre😌


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mart 01, 2016, 14:53:14 ÖS
HDD'yi Ranish ile partisyonlayacaksın.

Bir adet Fat16 veya Fat32 partisyon oluşturup formatlayacaksın.

Geri kalan sığayı da "Type 76" bir partisyon yapacaksın.

Daha sonra Amithlon-Rescue ile WB'ye girip, HDToolBox'tan o Type76 (VirtDisk diye görünür) partisyonu Install edip, dilersen partisyonlayacaksın.

Sonra 3rdParty kurulum ile WB'ni kuracaksın.

Sonra SYS:Storage/DosDrivers/Amithlon içindeki FAT0 dosdriver'ını yükleyeceksin.

Masaüstünde Ranish'te ilk oluşturduğun o FAT partisyon çıkacak.

CD'deki booters/AmithlonSYS dizinindeki iki klasörü onun içine kopyalayacaksın.

Sonra yeniden başlatıp GRUB'ı kuracaksın.

Diğer detaylar dökümantasyonda yazılı. Oradaki yönergeleri adım adım uygularsan olacak bu iş bence.

Bu arada senin ekran kartın nVIDIA. nVIDIA seçeneği ile başlatmalısın Amithlon'unu. ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: witchdoktor üzerinde Mart 01, 2016, 14:58:51 ÖS
Amithlon konusundaki yazılanları okudukça bu işin beni ne kadar aştığını görüyorum, neredeyse bir bilim dalı haline gelecek bu gidişle. Demek ki en güzeli parayı bastırıp bir A1200 veya Gotekli bir A500 almak ya da bunların hayaliyle yaşamakmış...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Geos üzerinde Mart 01, 2016, 15:50:02 ÖS
Tş alpyre şimdi anladım biraz uğraştırıyor ama deyer. Slm witchdoktor Elimde A600 A1200 A2000 A3000 var şu pc'de amithlonu takkım kafayı kurcam .birde alpyre bootlable'de nvida'da boot ettiğimde gfx card reset ve 68040 reset yazıyor  ekran sapıtıyor disket tak menusu yan gösteriyor başka ekran kartı denicem tş ...😊😊😊👍🏽


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Geos üzerinde Mart 01, 2016, 23:19:47 ÖS
tş alper arkadaşım amithlonu hhd 3 barçayı böldüm şimdi workbench kuruyorum eski günler aklıma geldi esasında normal amigadan hiç varkı yok gibi tek kafa karıştıran pc'de hdd bölmek gerisi kolay ....


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Geos üzerinde Mart 03, 2016, 23:23:52 ÖS
Alper ve özay arkadaşımıza teşekkürler zamanında ppc 230 /040/40 128 amiga kullandım. inanın amithlon çok çok hızlı sanki gerçek amiga kullanıyorsunuz. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mart 03, 2016, 23:36:33 ÖS
Ooo. Gözün aydın. Hayırlı olsun. Güzel günlerde kullan. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mart 04, 2016, 07:21:35 ÖÖ
Ha bu arada, nVIDIA boot seçeneği ile başlatmadığına göre VESA ile açıyorsun. nVIDIA'da ekranın "sapıtması" (belki) düşük çözünürlükten kaynaklanabilir.

VESA ile açıp ekran çözünürlüğünü yüksek çözünürlüğe getirip kaydet. Sonra yeniden başlatıp nVIDIA ile bir tekrar dene bakalım ne olacak?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Def Leppard üzerinde Mart 10, 2016, 19:45:35 ÖS
Yeni bir kurulumda benden gelsin :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: perpetual_007 üzerinde Mart 14, 2016, 15:46:49 ÖS
Power PC (MAC) G5 gibi sistemlere de kolayca kurulabilir mi ?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Mart 14, 2016, 16:00:44 ÖS
Sadece PC platformunda (o da belli bir yaşın üstündeki donanımda) çalışıyor, PowerPC için MorphOS kullanılabilir Amiga benzeri işletim sistemi deneyimi için.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: erhanakt üzerinde Mart 15, 2016, 20:09:19 ÖS
Amithlon(Alpyre1.4).rar ı tekrar yükleme imkanı olan var mı?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Mart 15, 2016, 20:48:07 ÖS
MEGA'ya upload ediyorum şu an. bitince link paylaşırım. ;)

Amithlon(Alpyre1.4).rar (https://mega.nz/#!CgoxmbLS!ZUMWdwUPe9oMRVF6ZtfAYtiFg2RkLFPXAhE4pysFj8Q)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: erhanakt üzerinde Mart 17, 2016, 17:28:17 ÖS
Teşekkürler...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: KNG üzerinde Mart 20, 2016, 13:49:16 ÖS
@Simon : hocam rar dosyasını indiriyorum fakat dosya açılmıyor, bozuk diyor. Dosyada problem olabilir mi?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Mart 20, 2016, 17:22:12 ÖS
RAR5 sıkıştırması ile sıkıştırdım, WinRar'ın hangi sürümünü kullanıyorsun?

Bu arada RAR dosyası için

CRC32: 5F8C4151
MD5: 7412236C226383CC8DA47414EE53C93C
SHA-1: 80F212A94ADA6B7082497E7FFAFA97B4038F72A6

olması lazım. HashTab (http://implbits.com/products/hashtab/) ile kontrol edebilirsin. ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ağustos 11, 2016, 21:41:51 ÖS
Sanal makinede çalışıyor mu?
Bildiğim kadarıyla çalışmıyor. Yeni kernel ile birşeyler değiştiyse bilemem tabi.

Benim bildiğim kadarıyla da çalışmıyordu. Ancak Lexington'dan SnkBitten rumuzlu kullanıcı VirtualBox üzerinde aşağıdaki konfigürasyon ile çalıştırmayı başarmış:

Sistem-
İşletim Sistemi: Diğer Windows (32bit veya 64bit)
Base Memory: Amithlon boot satırında mem=880M yazdığı sürece her boyut çalışıyor.
Boot order: Floppy, Harddisk, Optik
Accelleration: VT-x/AMD-V,Nested Paging, PAE/NX

Görüntü-
Video Memory: 128 MB

Depolama-
Controler Floppy
Floppy Device 0:
Controller IDE
IDE Primary Master: Amithlon.vdi
IDE Secondary Master: [Optical Drive]

Audio -
Host Driver: Windows DirectSound

Controller - ICH AC97

Network:
Adapter 1: PCnet-FAST III (NAT Network, 'NatNetwork')

İlgilenebilecekler için hızlı bir güncelleme olarak geçeyim dedim.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: hakanzade üzerinde Ağustos 12, 2016, 00:19:15 ÖÖ
O kullanıcı VirtualBox 'da amithlon kurulmuş harddisk imajı vs'sini ziplayip vermemi.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ağustos 12, 2016, 17:26:25 ÖS
Önemli Amithlon Güncellemesi!

Amiga tabanlı işletim sistemlerinde USB aygıtlarını kullanmamızı sağlayan "Poseidon USB stack"in programcısı Chris Hodges, AROS ekibinin başlattığı kampanya sonucunda kaynak kodlarını APL lisansı altında açık hale getirmişti.

AROS'taki USB arayüzü de bu kod üzerine inşa edilmişti zaten.

Yalnız kendisi iki yıl kadar önce 68k Amiga'lar için de bir backport derlemiş ve yayınlamış, ancak Aminet'te yayınlamadığı ve kısa süre sonra da web sitesini kapattığı için gözden kaçırmışım...

Amiga.org forumundaki arkadaşlar sağ olsun programı bir şekilde edinmeyi başardım.

Artık USB portlarım tıkır tıkır çalışıyor.

Alpyre 1.4 dağıtımını kullanan arkadaşlar için de bir katılımsız güncelleme paketi hazırladım. Sisteminizdeki Poseidon kurulumunu v2.2 sürümünden, v4.5'e yükselten ekteki güncellemeyi yapmanızı şiddetle tavsiye ederim.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: blackturk üzerinde Ağustos 13, 2016, 20:10:25 ÖS
   
  Aşağıdaki özellikteki donanıma Amithlon kuruldu.sistemi hdd boot ederek os3.9 açılıyor.

 "KT600 chipset , FX5200 128 MB , PCI SOUND BASTER LIVE, REALTEK 8139D NETWORK KARTI, 512 MB DDR ram , 20 GB IDE HDD, CD+DVD RW"


Karşılaştığım Problemler

* Herhangi bir tracker açıtığımda mod müzik çalıyor gösteriyor.Ama bir türlü ses alamadım.Şunuda anlamış değilim , ses kartının ait device nerden nası sistem tanıtabiliyoruz.Yada linux üzerinde kendi otomatik mi yapılandırıyor ? bunuda anlayabilmiş değilim

* Network kartımda miami dx içersinde query etmek istediğimde hata veriyor.Ethernet Kartı  uyumlu olduğunu biliyorum.Ama çalışmadı.ethernet kartı için başka birşey yapmamız gerekiyor ?


* Usb portuna , usb mouse taktığımda çakıldı.Sadece bir mouse deneyebildim.poseidon güncellemesi yapmadım.

* İlk taktığım ekran kartı Ati radeon 9200 agp idi.Ana menüden rescue ile sorunsuz açıyordu.Kurulumda partisyon ve format işlemini bitridikten sonra , Amithlon 1.4 cd içersindeki kurulumu yaptım.Rescue 'yi seçip başlatmama rağmen görüntü birbirne girmiş şekilde geldi.Bende ekran kartını değiştirdim fx5200 taktım. tekrar denedim.Sistem normal açıldı.Fakat pref içersinde picasso96 prefs  mod'lar gelmiyor.Ama sistem normal açılıyor.

*E-UAE  çok geç açılıyor sebebi ne olabilir ? Tam ekran nasıl yapabilirim ?  E-UAE açtım kapatmak için kısa yol var mı ? E-UAE konfigrasyon nasıl seçebiliriz ?

*Game port takılabilen joypad'im var .Bunu  E-UAE'de kuallanabilir miyiz ?

*USB gamepad  E-UAE'de kullanabilir miyiz ?


*Hdd kurulum yaptık fakat , sistem açılırken hala hangi ekran kartılı açıcaksın diye soruyor.Nvidia seçtiğimde çakılıyor.Fakat matrox yada standart vga seçince normal açılıyor.Sebebi ne olabilir ?


*Ranish partion manager ile tüm partsiyonu yapmama rağmen sistemi restrat sonra ,Rescue workbench boot yaptım.Workbench içersinde partisyon işleminde Virtualdisk1  bir türlü göremedim.Bende partquest  ile yapıp halletim.Sadece ranish ile  "76" düzeltmesi yaptım.Ondan sonra hdd tool box ile partisyonu yapabildim.Böyle bir durum oldu.Tahminimce ,ranish içersinde partsiyon boyutu ilgili bir durumdan dolay mbr kayıt yapamadı.


Amithlon için tekrar teşekkürler !

 
 


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ağustos 14, 2016, 14:51:27 ÖS
Oldukça fazla konu var. Tümüne değinmeye çalışacağım.

Öncelikle yukarıdaki reklam kutusunda dönen “x86 sistemlere AmigaOS kurulum rehberi (http://commodore.gen.tr/adp/amithlon/)” bağlantısındaki kılavuzlarda ve eğer Alpyre kurulumunu yaptıysan masaüstündeki BeniOku dosyasında sorduğun soruların büyük kısmının yanıtını bulabilirsin.

Yine de buraya da yazalım, forumda da bulunsun.

* Herhangi bir tracker açıtığımda mod müzik çalıyor gösteriyor.Ama bir türlü ses alamadım.Şunuda anlamış değilim , ses kartının ait device nerden nası sistem tanıtabiliyoruz.Yada linux üzerinde kendi otomatik mi yapılandırıyor ?
Amithlon’da kullanacabileceğimiz iki tür donanım sürücüsü çeşidi var. Biri Amithlon Kernel Side sürücüleri, diğeri ise 68k OpenPCI sürücüleri.

Kernel sürücüleri bildiğimiz Linux modülleridir. Linux kerneline donanımımızın sürücü modülünü "insert" ediyoruz ve ilgili sürücüye Amithlon tarafındaki amithlon.device üzerinden erişim sağlıyoruz.

Bu sürücüler bir miktar gecikmeyle (latency) çalıştığı için mümkün olduğunca kullanmayıp OpenPCI sürücülerini tercih etmeliyiz.

Eğer Alpyre kurulumunu kullanıyorsan OpenPCI altyapısı zaten senin için kurulu ve kullanmaya hazırdır.

Ayrıca gördüğüm kadarıyla sistemin çok uyumlu. Sistemindeki tüm donanımın OpenPCI sürücüleri mevcut. Bu yüzden user-startup’tan kernel sürücülerini tamamen devre dışı bırakabilirsin.
s:user-startup'ı EditPad'de açıp aşağıdaki satırın başında, aşağıdaki gibi noktalı virgül olmasını sağlamalısın:
Kod:
;SYS:c/AmithlonC/pciinsmod <>NIL:

Şimdi gelelim diğer bir önemli konuya. Bildiğin gibi AmigaOS belirli bir donanım üzerinde çalışmak için tasarlanmış bir işletim sistemi. Klasik Amiga’larda görüntü ve ses için onboard çiplerden oluşan “Chipset” adı verilen bir altyapı kullanılıyordu. Örneğin Original Chip Set(OCS) kullanan modellerde görüntü için Denise, ses için Paula çipleri kullanılıyordu. Bu çipler AmigaOS üzerinde çalışan yazılımların gereksinimlerini zamanla karşılamamaya başlayınca, harici grafik ve ses kartları kullanımı gündeme geldi. Görüntüyü bu yeni kartlara yönlendirmek için RTG (https://en.wikipedia.org/wiki/ReTargetable_Graphics) ve sesi yönlendirmek için de AHI (https://en.wikipedia.org/wiki/AHI_(Amiga)) alt-sistemleri hazırlandı.

AmigaOS zamanla klasik Amiga donanımlarını tümden terk etmeye başlayınca bu iki alt-sistem standart olurken, bu tür chipset’siz Amiga ortamlarına da “NonChipset Amiga” denmeye başlandı.

Amithlon bir NonChipset Amiga ortamı olduğundan RTG ve AHI sürücüleri AmigaOS 3.9 ile birlikte standart olarak kurulu gelir.

Ses kartının sürücüsünü seçmek için yapman gereken şey Prefs çekmecesine gidip AHI prefs’i çalıştırıp ayar yapmaktır. Tüm bunların nasıl yapılacağı ile ilgili daha önce yazdığım şu yanıta (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=2385.msg103788#msg103788) bakabilirsin.

Tracker programlarına gelince. Bu programlar genellikle AHI uyumlu değildir. Bu nedenle sistemde bir Paula ses çipinin var olduğunu varsayarlar ve yönergeleri o çipe gönderirler. NonChipset Amiga’larda bu programlardan ses alabilmek için, bu yönergelerin bir şekilde AHI’ye yönlendirilmesi gerekiyor. SYS’deki Amithlon çekmecesinin içinde bu iş için PuhDerBaer adında bir programcık mevcut. Tracker müziği dinlemek istediğinde önce bu programı çalıştırman, işin bitince de Ctrl-C ile kapatman gerekiyor. Çekmecesinde nasıl ayarlanacağına dair bir BeniOku dosyası da bıraktığımı hatırlıyorum.

* Network kartımda miami dx içersinde query etmek istediğimde hata veriyor.Ethernet Kartı  uyumlu olduğunu biliyorum.Ama çalışmadı.ethernet kartı için başka birşey yapmamız gerekiyor ?
Yine masaüstündeki BeniOku dosyasından bu konuda yardım alabilirsin. Hızlı bir öneri olarak, Miami yapılandırmanı SYS:Internet/MiamiDx çekmecesindeki MiamiInit programıyla yapmanı tavsiye ederim.

* Usb portuna , usb mouse taktığımda çakıldı.Sadece bir mouse deneyebildim.poseidon güncellemesi yapmadım.
Poseidon güncellemesini muhakkak yapmalısın. Ayrıca BIOS'taki USB Legacy seçeneğini devre dışı bırakmak da yardımcı olabilir.

* İlk taktığım ekran kartı Ati radeon 9200 agp idi.Ana menüden rescue ile sorunsuz açıyordu.Kurulumda partisyon ve format işlemini bitridikten sonra , Amithlon 1.4 cd içersindeki kurulumu yaptım.Rescue 'yi seçip başlatmama rağmen görüntü birbirne girmiş şekilde geldi.Bende ekran kartını değiştirdim fx5200 taktım. tekrar denedim.Sistem normal açıldı.Fakat pref içersinde picasso96 prefs  mod'lar gelmiyor.Ama sistem normal açılıyor.
1) Sabitdiske kurulum yaptıysan Rescue seçip başlattığında sistem dahili Rescue partisyonundan başlamaz. Son yaptığın kurulum partisyonundan başlar (çünkü en yüksek öncelik o partisyonda). Bu durumda sistem başlangıcında her iki fare düğmesine basılı tutarak “Early Startup Menu”ye girmeli ve başlangıç partisyonu olarak HDH0'ı seçmelisin.

2)
Ekran kartın Amithlon tarafından tanındığında, ekran modları Picasso96 prefs'te değil, ScreenMode prefs'te çıkacaktır. Picasso96 prefs'i sadece ilave ekran modu oluşturmak istersek kullanıyoruz.

*E-UAE  çok geç açılıyor sebebi ne olabilir ? Tam ekran nasıl yapabilirim ?  E-UAE açtım kapatmak için kısa yol var mı ? E-UAE konfigrasyon nasıl seçebiliriz ?
1) İşlemcinin ne olduğunu yazmamışsın. E-UAE yeterince hızlı olmayan işlemcilerde pek de iyi çalışmıyor.
2) E-UAE'yi resetlemek için Ctrl+Alt+r, kapatmak için Ctrl+Alt+q tuşlarını kullanabilirsin.
3) E-UAE'den ziyade E-UAELoad'ı kullanamanı tavsiye ederim. Masaüstündeki BeniOku dosyasının içinde nasıl konfigüre edebileceğine dair bilgi alabileceğin bir kısım var.

*Game port takılabilen joypad'im var .Bunu  E-UAE'de kuallanabilir miyiz ?
Evet kullanabilirsin. Onunla ilgili ayarları Prefs'teki LowLevel Prefs'ten yapıyorsun. Yalnız önce LowLevel library'ye game port'un IRQ aralığını belirtmen gerekiyor. O kısım biraz zahmetli olabiliyor. Hatırladığım kadarıyla BeniOku dosyasında onunla ilgili bilgi de vermiş olmam lazım. Vermemişsem orjinal LowLevel (http://aminet.net/package/driver/input/NewLowLevel) arşivindeki yardım dosyalarına bakmalısın.

*USB gamepad  E-UAE'de kullanabilir miyiz ?
Bunun çalışması için Poseidon'da o gamepad'e uygun USB class'ların olması gerekiyor. Var mı yok mu bilmiyorum. Poseidon güncellemeni yaptıktan sonra SYS:Tools'daki Joystick Test programı ile deneme yapabilirsin.

*Hdd kurulum yaptık fakat , sistem açılırken hala hangi ekran kartılı açıcaksın diye soruyor.Nvidia seçtiğimde çakılıyor.Fakat matrox yada standart vga seçince normal açılıyor.Sebebi ne olabilir ?
1) Sistem açılışındaki menü seçeneklerini değiştirmek için Grub konfigürasyon dosyasında değişiklik yapman gerekiyor. Grub1.97b veya sonraki sürümlerden birini (aka. Grub2) kulanıyorsan AmithlonSYS:boot/grub/grub.cfg dosyasını, önceki sürümlerden birini (aka. Grub1) kullanıyorsan AmithlonSYS:boot/grub/Menu.lst dosyasını editlemen gerekir.

Kullanmadığın ve açılışta görünmesini istemediğin seçenekleri kaldırabilir ve/veya kullandığın boot konfigurasyonunu set default parametresi ile belirleyip, timeout parametresini de 0 yaparak, menünün tamamen görünmez olmasını sağlayabilirsin.

2) Standart VGA veya Matrox seçenekleri ile sistemin VESA modunda başlıyor olabilir. FX5200'de donanım hızlandırıcıları için Milanca'nın Kernel4 kernelini kullanman gerekebilir. İhtiyaç duyduğun dosyaların tamamı CD'de mevcut. Bunun ayarını da yine Grub konfigürasyonundan yapıyoruz. Örnek boot satırları için Amithlon Dökümantasyon Projesi (http://commodore.gen.tr/adp/amithlon/)'deki her iki kılavuzun ilgili bölümlerine göz atman gerekebilir.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ağustos 14, 2016, 20:19:43 ÖS
Ufak düzeltme. FX5200 Kernel 3.10'da da sorunsuzca çalışıyor. Kernel4 FX5500'lerde gerekebiliyormuş.

Eğer Matrox'lu başlangıç seçeneği çalışıyorsa, diğerlerini menüden kaldırıp sistemi hep onunla başlatabilirsin. Tabi Workbench'te ScreenMode prefs'te ekran modların listeleniyor olmalı.

Benim FX5200'lü sistemde boot satırı parametrelerim şöyle:
Kod:
console_level=0 init=/linuxrc root=/dev/ram0 mem=512M vga=769 ramdisk_size=2310 leavepages=5200 cachesize=65536


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: blackturk üzerinde Ağustos 15, 2016, 00:48:36 ÖÖ
Bu bilgiler için teşekkürler.network kartım çalıştı.browseri kullandım.ilk yaptığım iş , Windows üzerindeki paylaşımlara erişmek oldu.bunun için samba handler kullandım.birde mount dosyasını oluşturdum.workbench de icon olarak paylaşımlarım görüp dosya transferi yapabiliyorum.

 benim merak ettiğim amiga vnc kullanabilir miyiz? Bildiğim kadarı ile 68040 mmu olmalı.pc üzerinden remote desktop yaparak , amiga workbench 3.9 yönetmek istiyorum.bunu denemeye zamanım olmadı.konuyla ilgili deneyinimiz var mı ? Varsa paylaşabilir misiniz?

 ses kartı pref içersinde emu10k  driver gözükmüyor.on board ses kapalı , pnp bios kapalı.
Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ağustos 15, 2016, 08:12:30 ÖÖ
benim merak ettiğim amiga vnc kullanabilir miyiz? Bildiğim kadarı ile 68040 mmu olmalı.pc üzerinden remote desktop yaparak , amiga workbench 3.9 yönetmek istiyorum.bunu denemeye zamanım olmadı.konuyla ilgili deneyinimiz var mı ? Varsa paylaşabilir misiniz?

Amiga'da VNC mümkün. Kullanabileceğin birden çok VNC yazılımı var. AVNC, AmiVNC, TwinVNC vs. MMU gerekmez, ancak hızlı bir işlemci ve bol miktarda RAM gerekir. Amithlon'da bunlar sorun değil tabi.

ses kartı pref içersinde emu10k  driver gözükmüyor.on board ses kapalı , pnp bios kapalı.

Gözükmeliydi. Bir Shell açıp pcilist yazar mısın? Listede bir Creative Labs aygıtı çıkmazsa sorun donanımsal olabilir.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: amiga.os üzerinde Ağustos 15, 2016, 12:50:06 ÖS
Sanal makinede çalışıyor mu?
Bildiğim kadarıyla çalışmıyor. Yeni kernel ile birşeyler değiştiyse bilemem tabi.

Benim bildiğim kadarıyla da çalışmıyordu. Ancak Lexington'dan SnkBitten rumuzlu kullanıcı VirtualBox üzerinde aşağıdaki konfigürasyon ile çalıştırmayı başarmış:

Sistem-
İşletim Sistemi: Diğer Windows (32bit veya 64bit)
Base Memory: Amithlon boot satırında mem=880M yazdığı sürece her boyut çalışıyor.
Boot order: Floppy, Harddisk, Optik
Accelleration: VT-x/AMD-V,Nested Paging, PAE/NX

Görüntü-
Video Memory: 128 MB

Depolama-
Controler Floppy
Floppy Device 0:
Controller IDE
IDE Primary Master: Amithlon.vdi
IDE Secondary Master: [Optical Drive]

Audio -
Host Driver: Windows DirectSound

Controller - ICH AC97

Network:
Adapter 1: PCnet-FAST III (NAT Network, 'NatNetwork')

İlgilenebilecekler için hızlı bir güncelleme olarak geçeyim dedim.

Merhaba,

Bu konfigürasyonla ben çalıştıramadım, en başta topun sektiği ekrandan ileriye gidemiyorum. Acaba bir yöntemi olabilir mi ya da neyi eksik yapıyor olabilirim sence dostum.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: haydar_abi üzerinde Ağustos 15, 2016, 13:07:53 ÖS
Aynen bendede top sekip duruyor. Bir ara durur gibi olup imleç kayboluyor. Sekmeye devam.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Eylül 03, 2016, 11:19:20 ÖÖ
Valla ben denedim oldu arkadaşlar. 8)

Kernel4 ile çalışıyor. Farklı olarak VirtualBox'ta İşletim Sistemi Other Linux seçtim.

...ha built-in ekran modlarını görmedi ama, biraz daha uğraşırsam umarım onu da halledebilirim. Onu da halledebilirsem, sonunda JIT için 32bit Linux gerektiren FS-UAE'den kurtulup, buna geçebilirim çünkü oldukça da hızlı çalıştı.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Eylül 03, 2016, 13:24:03 ÖS
Linux'ta her şey çok daha yolunda gitti. Ekran görüntüsünde gördüğünüz ayarlarla built-in ekran kipleri de çıktı ScreenMode Prefs'te.
Elveda FS-UAE. :D

Sanal makinede kullandığım HD imajını (Amithlon.VDI) biraz toparlayıp buradan paylaşacağım. Takipte kalın. ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: emarti üzerinde Eylül 03, 2016, 13:37:49 ÖS
Linux'ta her şey çok daha yolunda gitti. Ekran görüntüsünde gördüğünüz ayarlarla built-in ekran kipleri de çıktı ScreenMode Prefs'te.
Elveda FS-UAE. :D

Sanal makinede kullandığım HD imajını (Amithlon.VDI) biraz toparlayıp buradan paylaşacağım. Takipte kalın. ;)

Sabırsızlıkla bekliyorum paylaşımı.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Eylül 04, 2016, 20:23:07 ÖS
Evet. Bir ufak güncelleme yapalım.

Amithlon için kullandığım donanımı her zaman uyumlu seçtiğim için bugüne değin Milanca'nın Kernel4'üne gereksinim duymamıştım.

Bu sanal makina denemeleri Kernel4'ü inceleme fırsatı sağladı.

Öncelikle hakkını yememek gerek ki, Kernel4'ün daha yeni anakartlar, çok çekirdekli işlemciler, bazı PCIe ekran kartları ve en önemlisi SATA diskler için destek sağlaması güzel bir gelişmeydi.

Ancak ilk kurulum ve kurtarma durumları için ihtiyaç duyduğumuz, Amithlon için ayarlanmış bir Workbench kurulumu içeren initrd (https://en.wikipedia.org/wiki/Initrd) (initial ramdisk) dosyası "bigird.gz"'den yararlanamaması oldukça üzücüydü.

Bunun yanında, Milanca Kernel4'ü daha çeşitli ses ve ethernet kartları için derlenmiş kernel modülleri ile birlikte yayınlamıştı ancak yeni öğrenmiş bulunuyorum ki Kernel4 ile Amiga tarafından Linux tarafına modül eklemek için kullandığımız PCIInsMod komutu da çalışmıyormuş. Çağırıldığında şu hata iletisini veriyor:
(http://i.hizliresim.com/oEEDA7.png)

E haliyle derlenen yeni kernel modülleri bir işe yaramıyor... tabi kerneli ihtiyacınız olan modüllerle baştan derlemezseniz... ki oldukça meşakkatli olan bu iş için SNKBitten bu hususta (http://amithlon.snkbitten.com/Docs/KernelCompiling.html) oldukça yararlı kılavuzlar  (http://amithlon.snkbitten.com/)hazırlamış (tabi şimdilik sadece İngilizce).

VirtualBox'un sağladığı ses kartı ve ethernet bağdaştırıcılarının hiçbirinin 68k sürücüsü olmadığı için, sanal makine üzerindeki Amithlon'da ses ve internet için kernel sürücülerine muhtaç durumdayız. Bu durum gerçekten can sıkıcı. Sessiz ve çevrimdışı bir Amithlon'la kısıtlıyız. :(

Keşke Kernel 3.10 sanal makinede çalışsaydı... ... diyordum ki, oldukça tuhaf, garip ve acayip ki... çalıştırmanın bir yolunu buldum. :)

Herkeste işe yarar mı bilmiyorum ancak yöntem şöyle:
VirtualBox'un 5.1.4 sürümünde yukarıda verdiğim ayarlarla Amithlon'u boot ederken, zıplayan BoingBall animasyonu sırasında, solda yanıp sönen imlece gözümüzü dikiyoruz:
(http://i.hizliresim.com/LQQ9p0.jpg)
Bir aşamadan sonra imlecin yanıp sönmesinin durduğu bir an var, işte tam o anda klavyeden ESC tuşuna basarsanız, şaşırtıcı bir biçimde "68040 soft reset" fazına ve daha sonrada Workbench ekranına ulaşıyorsunuz.

Ha o anı her zaman tutturmak kolay da olmuyor. Eğer kaçırırsanız, sanal makinayı kapatıp, yeniden çalıştırıp tekrar deniyorsunuz. Eninde sonunda yakalanıyor.

Zaten bir defa Workbench'e ulaştıktan sonra, kapatmak yerine "Makinenin durumunu kaydet" yapabildiğiniz için her defasında bununla uğraşma sıkıntısı da olmuyor.

Kernel 3.10 ile boot etmeyi başardığınızda, PCIinsMod çalıştığı için, AHI ve Miami'yi de ayarlayabiliyor, hatta USB portlarınızı bile çalıştırabiliyorsunuz.

Haliyle "Amithlon Rescue" (bigird.gz) seçeneği de çalışacağı için sanal hd imajınızda Amiga partisyonlarınızı da kendiniz kurabilirsiniz.

Tabi ben yine de kullanıma hazır bir VDI dosyası üzerinde çalışıyorum. ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Aykiri1 üzerinde Eylül 04, 2016, 20:58:13 ÖS
kernel source ve module source varsa derlemede sorun olacağını sanmıyorum


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Eylül 04, 2016, 21:28:29 ÖS
kernel source ve module source varsa derlemede sorun olacağını sanmıyorum
Çoğu mevcut. Fakat iş zahmetli. linux-2.4.37.9 (http://amithlon.snkbitten.com/files/source/Kernel-4/linux-2.4.37.9-amithlon.tar.bz2) kernel ağacını indiriyorsunuz, Kernel 3.10 üzerine çalışacaksanız Gary Colville'in (ki ortalarda yok), Kernel 4 üzerine çalışacaksanız Milanca'nın diff dosyasını (http://amithlon.snkbitten.com/files/source/Kernel-4/amithlon-2.4.37.9.diff.tar.bz2) indiriyorsunuz. Uyguluyorsunuz. config dosyasında donanım modülleriniz için gerekli düzenlemeleri yapıyorsunuz. Hepsini derliyorsunuz, sonra deniyorsunuz, çalışmıyor, bir daha baştan alıyorsunuz vs.
:)

Mümkün olduğunca Kernel 3.10 kullanmakta fayda var.
Ancak eldeki anakart Kernel 4'e zorunda bırakıyorsa, SBLive ve RTL8139 edinip öyle kullanmak kullanışlı olabilir.
Kernel sürücüleri gecikmeli çalıştığı için önermiyoruz. Emülasyon ortamında olduğunuzu hissettiriyorlar.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Aykiri1 üzerinde Eylül 04, 2016, 21:33:16 ÖS
bana göre en zor işlerden biridir kernel modlamak
eski donanımlara uygun k3 daha verimli olacağı konusunda hemfikirim :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Eylül 05, 2016, 20:49:21 ÖS
Evet arkadaşlar. Disk imajı hazır.
- 2GB'lık sabit genişlikli VDI dosyasıdır.
- VirtualBox (https://www.virtualbox.org/)'un 5.1.4 sürümüyle kullanacaksınız.
- Ayarları birebir ekran görüntüsünde (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=2385.msg151319#msg151319) verildiği şekilde yapın.
- Unutmayın imleç (http://i.hizliresim.com/LQQ9p0.jpg) donduğunda ESC tuşuna basıyoruz (olmazsa yeniden başlatıyoruz).

Link 90 günlüktür. Haydi kolay gelsin.
İndir: Amithlon.VDI (http://www.filefactory.com/file/6z9oor5c3ybl/AmithlonVDI.rar)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: hakanzade üzerinde Eylül 05, 2016, 21:12:19 ÖS
Henüz indirmedim ama *.vbox uzantılı ayarların olduğu dosyayıda verseniz tam olmazmı.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: blackturk üzerinde Eylül 05, 2016, 21:17:01 ÖS
   Artık amithlon kullanmak için belli bir donanım gerekesinimi olmayacak.Ama performansı nasıl ? peki  e-uae    performansı nasıl acaba ?

  wmvare üzerinde live linux içersinde e-uae  ile çalışan workbench kullanmıştım.çok hızlı çalışıyordu.sysinfo  programında speed test anormal yüksek gösterdiğini hatırlıyorum.Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Eylül 05, 2016, 21:41:31 ÖS
Artık amithlon kullanmak için belli bir donanım gerekesinimi olmayacak.Ama performansı nasıl ? peki  e-uae    performansı nasıl acaba ?

Benchmark almadım. Ancak benim Core2Duo Linux makinede bayağı bildiğin canavar gibi çalışıyor. Hatta aynı makinedeki FS-UAE'den çok daha hızlı diyebilirim. Her şey bir yana, Linux'u, JIT emulasyonu için 32bit kullanmak zorunda kalmaktan kurtulduğuma çok seviniyorum.

Henüz indirmedim ama *.vbox uzantılı ayarların olduğu dosyayıda verseniz tam olmazmı.
Hakan seni dünyanın en üşengeç insanı ilan ediyorum. :D


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Geos üzerinde Eylül 05, 2016, 22:01:46 ÖS
aynen alpyre arkadaşımıza katılıyorum gerçek amiga gibi çalışıyor


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: hakanzade üzerinde Eylül 05, 2016, 22:47:40 ÖS
Şimdi sizin gibi bilgili bir kişi paylaşmayınca elimdeki *.vbox dosyalarını inceledim, acaba paylaşılmamasını gerektirecek ne olabilir, kredi kartı bilgisi mi kayıtlıdır diye, en fazla özel bilgi olarak sürücü yolları var, üşengeçlik değilde şu huyumu hiç sevmiyorum her işi tam yaparım yarım yamalak işleri sevmiyorum.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Eylül 06, 2016, 11:06:50 ÖÖ
Şimdi sizin gibi bilgili bir kişi paylaşmayınca elimdeki *.vbox dosyalarını inceledim, acaba paylaşılmamasını gerektirecek ne olabilir, kredi kartı bilgisi mi kayıtlıdır diye, en fazla özel bilgi olarak sürücü yolları var, üşengeçlik değilde şu huyumu hiç sevmiyorum her işi tam yaparım yarım yamalak işleri sevmiyorum.
Şimdi Hakancım. Evdeki makinemde Win7 var. Win7'de VBox 5.1.4 çalışmıyor (3.1.8 çalışıyor sadece). O yüzden uyumlu bir .vbox dosyası oluşturamayabileceğim gibi, yaptığım ayarı sınama şansım da yok.

Bunu yapmak için ofise geçmem gerek (Linux makinem orada) ki, Salı günleri boş günüm olduğundan yarına kadar geçmeyi düşünmüyorum.

Ha peki "yarım yamalak işleri" sevmiyorsak ne yapabiliriz? Verilen ayarlarla kendimiz bir .vbox dosyası oluşturup, çalıştığını test edip, burada paylaşabiliriz mesela. ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: aNNaTaR üzerinde Ekim 08, 2016, 14:02:20 ÖS
Şimdi sizin gibi bilgili bir kişi paylaşmayınca elimdeki *.vbox dosyalarını inceledim, acaba paylaşılmamasını gerektirecek ne olabilir, kredi kartı bilgisi mi kayıtlıdır diye, en fazla özel bilgi olarak sürücü yolları var, üşengeçlik değilde şu huyumu hiç sevmiyorum her işi tam yaparım yarım yamalak işleri sevmiyorum.

Belleği 880 mb yapıp, harddisk olarak da bu vdi dosyasını gösterdiğiniz de boot ediyor; ama yine o zıplayan top da takılıp kalıyor. Daha önce yaptığım denemelerde iki kez masaüstüne düşebildim. Birinde mouse ile bütünleşme sağlanamadı. Birinde de ben biraz kurcalayıp kapattım.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: emarti üzerinde Ekim 08, 2016, 14:07:13 ÖS
AAAAA ben bunu niye farketmedim, kaçırmışım :(


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: emarti üzerinde Ekim 08, 2016, 22:03:24 ÖS
Ne yaptıysam olmadı. ESC zamananını tutturamadım mı anlayamadım.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: aNNaTaR üzerinde Ekim 08, 2016, 22:14:20 ÖS
Şansa bağlı, güvenilmez olmuş virtualbox ile. Wmware ile deneyen olmuş mudur?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ekim 08, 2016, 22:15:04 ÖS
Bazen 10-15 kez denemek gerekebiliyor. Açıldıktan sonra, makinenin durumunu kaydet. Bir daha uğraşmazsın.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: hakanzade üzerinde Ekim 08, 2016, 23:31:04 ÖS
Açılsa bile ses yok, Amiga demek ses demek, sessiz ne işe yarayacak. Şu virtual makinaların emule ettiği donanımların seçilebilir olmaması çok kötü, örneğin virtualbox default olarak arm işlemci emulasyonu ile gelmiyor ama *.ova paketleri ile arm işlemci desteği oluyor, bu ova'ları kim yazıyorsa Amitlon için bi ova uydurulamazmı. 6800x cpu desteği olan bi ova (Open Virtualization Format) varmıki.Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: aNNaTaR üzerinde Ekim 09, 2016, 00:10:27 ÖÖ
Wmware workstation 11 hiç olmuyor. Topu bile göremedim.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: emarti üzerinde Ekim 09, 2016, 01:02:25 ÖÖ
Kafam bozuldu AROS kurdum


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Ekim 09, 2016, 08:23:54 ÖÖ
Açılsa bile ses yok, Amiga demek ses demek, sessiz ne işe yarayacak.

Ses var Hakan'cım. Kernel sürücülerini etkinleştirmelisin.
...yani s:user-startup'ı EditPad'de açıp aşağıdaki satırın başındaki noktalı virgül'ü sileceksin:
Kod:
;SYS:c/AmithlonC/pciinsmod <>NIL:
...ve bir (soft)reset atıp AHI prefs'ten:
Kod:
Amithlon-1:HiFi 16 bit stereo++
...seçip, ayarlamaları yapıp, kaydet. (ModeID'sini ve seçtiğin frekansı bir köşeye not et)

Doğrudan Paula'ya erişmek isteyen programları çalıştırmadan önce SYS:AMithlon çekmecesindeki PuhDerBaer'i kullanmalısın. Önce uyumlu bir project dosyası oluşturmak gerekiyor tabi.

Çekmecedeki örneğin puh_viaac97'yi seçip Kopyala yap. puh_Amithlon diye yeniden adlandır. Sonra simgesini sürükleyip AmiDock üzerindeki EditPad'in üzerine bırak.

Kod:
baer 0x?????? ?????
...yazan satıra not ettiğin ModeID ve frekansı yaz, kaydet. Paula sesine ihtiyacın olduğu zaman bu artık simge ile çalıştırabilirsin. ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: ibo1973 üzerinde Şubat 16, 2017, 13:20:02 ÖS
konu googleden arayınca değişik geliyor konuyu sitede bulmak için yorum yaptım :D


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Şubat 17, 2017, 11:09:42 ÖÖ
Selam hocam, başlığı görünce cihazı açtım nete bağlayayım dedim ama resimdeki gibi bir hata veriyor. Sence nedendir? RTL chipsetli olmayan kartlardan umudu keseyimmi? Fiziksel PC bu sanal değil.Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Mart 02, 2017, 15:12:26 ÖS
Nihayet uyumlu ethernet kartı buldum (RTL8139D) yanlız bendeki Amithlon Alper sürümü 1.3 kalmış bununla ne yaptıysam çalıştıramadım. 2-3 adet ping reply (aynı LAN'daki başka bilgisayar ile test ediyorum) geliyor sonra kesiliyor. Kartı query etti fln ama olmadı, belki kurulurken bir ayarı bozuldu bulamadım.

1.3'ü sildim, 1.4'ü kurdum ve dünya gözü ile Amiga üzernden interneti görmüş oldum. Bu paketlerin içinde ping komutu yokmu? Yoksa benmi bulamadım? CLI üzerinden ping olması lazım youtube videolar gördüm gibi?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mart 02, 2017, 15:50:04 ÖS
Gözün aydın BlitzBasic (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?action=profile;u=36595).

Aminet'teki fping  (http://aminet.net/comm/tcp/fping.lha)arşivini bir dene bakalım.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Mart 02, 2017, 16:12:19 ÖS
Süper :) USB işinide çözersem olay tamamdır, eline sağlık hocam 4/4'lük sistem.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Mart 02, 2017, 21:53:35 ÖS
E-UAE ile WHDLoad beklediğimden çok daha iyi çalıştı fakat bazı sorunlarım var.

Oyun bazlı ".uaerc" dosyası oluşturuyorum fakat joyport1=kbd2 (keyboard ile joystick simulasyonu) veya kbd1-2-3 fark etmiyor devamlı ateşe basılı ve sola çekilmiş gibi davranıyor. joyport1=none yaparsam düzgün çalışıyor tabi bu seferde oyunu kontrol edecek bir ekipman olmuyor elimde.

İkinci sorun manual'da F12+S windowed ve fullscreen mode için toggle diyor ama bir tepki vermiyor. Bu çok dert değilde joyport1 olayı önemli :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mart 02, 2017, 22:53:20 ÖS
E-UAE joyport'u klavyeye ayarlasan da, joystick'ten sinyal almaya devam ediyor.
SYS:Tools/'daki JoystickTest programındaki joystick sinyallerini bir kontrol et bakalım orada da ateşe basılı ve sola çekili mi görünüyor.

Eğer öyleyse sorunu LowLevel Prefs'ten halletmeyi bir dene.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Mart 02, 2017, 23:08:40 ÖS
E-UAE joyport'u klavyeye ayarlasan da, joystick'ten sinyal almaya devam ediyor.
SYS:Tools/'daki JoystickTest programındaki joystick sinyallerini bir kontrol et bakalım orada da ateşe basılı ve sola çekili mi görünüyor.

Eğer öyleyse sorunu LowLevel Prefs'ten halletmeyi bir dene.

Aynen öyle joystick testten gördüm ama LowLevel Prefs olayı aklıma gelmedi, teşekkürler tekrar.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: hakanzade üzerinde Mart 03, 2017, 09:29:43 ÖÖ
Bu entrinin başlığı "Amithlon hakkında peyderpey" olmalıydı, 23 sayfa oldu hala iddia edilen "herşey" bitmedi.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: emarti üzerinde Mart 03, 2017, 13:12:41 ÖS
Ve bitmeyecek. Amithlon için donanım ayarlamak zor iş.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Mart 03, 2017, 13:30:53 ÖS
Benim forumdaki favori başlığım budur, ilk mesajımı bu başlığa atmıştım zamanında. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Mart 03, 2017, 15:00:29 ÖS
Ve bitmeyecek. Amithlon için donanım ayarlamak zor iş.

Azimle uğraşmak gerekiyor önceki mesajlara baktım 2 senecik sürmüş benim makinanın bu hale gelmesi  :D Amithlon için donanım yoksa bence hedef Aros olmalı.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında peyderpey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Mart 03, 2017, 21:41:23 ÖS
Bu entrinin başlığı "Amithlon hakkında peyderpey" olmalıydı, 23 sayfa oldu hala iddia edilen "herşey" bitmedi.
puahahdahga!  ;D


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: emarti üzerinde Mart 03, 2017, 22:24:05 ÖS
Ve bitmeyecek. Amithlon için donanım ayarlamak zor iş.

Azimle uğraşmak gerekiyor önceki mesajlara baktım 2 senecik sürmüş benim makinanın bu hale gelmesi  :D Amithlon için donanım yoksa bence hedef Aros olmalı.

Amann Amann AROS gibi kararsız bir OS görmedim. Uğraşacaklara peygamber sabrı lazım.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Agony üzerinde Nisan 26, 2017, 01:19:20 ÖÖ
Günün hortu.

Elime eski iki adet notebook geçti. Amithlon yükleyeyim dedim. Bir makineyi deneyebilme şansım var şu an. Fakat, rescue modu dışında Workbench'e ulaşamıyorum. Diğer modlarda @Geos'un paylaştığı ekran görüntüsü gibi ekran geliyor.

(http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?action=dlattach;topic=2385.0;attach=15156;image)

Sorun ne olabilir? HDD ya da başka bir donanımı mı desteklemiyor. Yoksa, notebooklara yüklenmiyor mu?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Nisan 26, 2017, 10:54:29 ÖÖ
Rescue modunda WB geliyorsa sorun yok demektir.
Kurulumu benim kurulum çekmecesinden yaptığını varsayarsam, bu görüntünün ekran moduyla ilgili olduğunu söyleyebilirim.

Rescue modunda kurulumu tamamladıktan sonra, sistemi yeniden başlatmadan önce SYS:Prefs/Env-Archive/Sys/screenmode.prefs dosyasını,
kurulum yaptığın partisyondaki Prefs/Env-Archive/Sys/screenmode.prefs dosyasıyla değiştir.

Yeniden başlattığında kuvvetle muhtemel düzgün bir görüntü gelecektir. Daha sonra ScreenMode prefs'i çalıştırıp çalışan ekran çözünürlüklerini deneyebilirsin.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Nisan 26, 2017, 11:01:06 ÖÖ
Neymiş o laptoplar? Marka, model? :) Çok uğraştım bende laptop ama için olmadı...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: witchdoktor üzerinde Nisan 26, 2017, 11:23:05 ÖÖ
Rescue modunda WB geliyorsa sorun yok demektir.
Kurulumu benim kurulum çekmecesinden yaptığını varsayarsam, bu görüntünün ekran moduyla ilgili olduğunu söyleyebilirim.

Rescue modunda kurulumu tamamladıktan sonra, sistemi yeniden başlatmadan önce SYS:Prefs/Env-Archive/Sys/screenmode.prefs dosyasını,
kurulum yaptığın partisyondaki Prefs/Env-Archive/Sys/screenmode.prefs dosyasıyla değiştir.

Yeniden başlattığında kuvvetle muhtemel düzgün bir görüntü gelecektir. Daha sonra ScreenMode prefs'i çalıştırıp çalışan ekran çözünürlüklerini deneyebilirsin.

Ara sıra şu Amithlon başlığına bakıyorum ve kullanım için gereken bilgi birikimi ve donanım ihtiyaçları gözümü korkutuyor doğrusu. Muhtemelen bu konuda Alpyre sayılı birkaç uzmandan biridir ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Agony üzerinde Nisan 26, 2017, 14:06:17 ÖS
Rescue modunda WB geliyorsa sorun yok demektir.
Kurulumu benim kurulum çekmecesinden yaptığını varsayarsam, bu görüntünün ekran moduyla ilgili olduğunu söyleyebilirim.

Rescue modunda kurulumu tamamladıktan sonra, sistemi yeniden başlatmadan önce SYS:Prefs/Env-Archive/Sys/screenmode.prefs dosyasını,
kurulum yaptığın partisyondaki Prefs/Env-Archive/Sys/screenmode.prefs dosyasıyla değiştir.

Yeniden başlattığında kuvvetle muhtemel düzgün bir görüntü gelecektir. Daha sonra ScreenMode prefs'i çalıştırıp çalışan ekran çözünürlüklerini deneyebilirsin.

Abi, gece 1'de gaza gelip uğraştım. Sonra olmayınca yattım zaten.

Uğraştığım makinenin teknik özellikleri:
https://www.cnet.com/products/hp-compaq-business-notebook-nx8220-15-4-pentium-m-750-win-xp-pro-512-mb-ram-60-gb-hdd-series/specs/ (https://www.cnet.com/products/hp-compaq-business-notebook-nx8220-15-4-pentium-m-750-win-xp-pro-512-mb-ram-60-gb-hdd-series/specs/)

2gb ram takmıştım. Haliyle Amithlon boot etmedi. Ramin birini söktüm 1gb yapınca boot etti.

Ben boot ekranındaki seçenekler ile yüklemeye çalışınca ekran bu şekilde oldu. Rescue modunda nasıl yükleme yapabilirim? Birde öyle deneyeyim. Çok cahil kaldım kusura bakmayın. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Nisan 26, 2017, 14:14:43 ÖS
İlk önce Rescue modunda WB'ye ulaşıp, oradayken HD kurulumu yapman gerekiyor. Aksi durumda diğer seçenekler zaten çalışmaz.

oğuzg de anlatımlı video istemişti. Geçen ay çekmeye çalışmıştım ama yarım kaldı. Bu akşam bir daha deneyeyim bari. PDF dosyalarıyla bir yere kadar oluyor demek ki. :D


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Agony üzerinde Nisan 26, 2017, 14:31:44 ÖS
İlk önce Rescue modunda WB'ye ulaşıp, oradayken HD kurulumu yapman gerekiyor. Aksi durumda diğer seçenekler zaten çalışmaz.

oğuzg de anlatımlı video istemişti. Geçen ay çekmeye çalışmıştım ama yarım kaldı. Bu akşam bir daha deneyeyim bari. PDF dosyalarıyla bir yere kadar oluyor demek ki. :D

Abi pdf dosyası nerde? Oradan bakarak yüklemeye çalışayım. Rescue modda, tezgah üzerinde amithlonhd, system ve ram var. Yüklemeyi hangi çekmeceden yapacam bilemedim. Birde direk pc hdd sini bu modda görmemesi normal midir?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Nisan 26, 2017, 14:50:36 ÖS
Abi pdf dosyası nerde? Oradan bakarak yüklemeye çalışayım.

Sayfanın yukarsında reklamlar arasında dönüyor. :)
http://commodore.gen.tr/adp/amithlon/ (http://commodore.gen.tr/adp/amithlon/)

Diğer sorularının yanıtını dökümanda bulacağına inanıyorum. Amiga WB HDToolBox ile "install" eldilmemiş hiçbir sürücüyü direkt görmez.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Agony üzerinde Nisan 26, 2017, 14:59:09 ÖS
Abi pdf dosyası nerde? Oradan bakarak yüklemeye çalışayım.

Sayfanın yukarsında reklamlar arasında dönüyor. :)
http://commodore.gen.tr/adp/amithlon/ (http://commodore.gen.tr/adp/amithlon/)

Diğer sorularının yanıtını dökümanda bulacağına inanıyorum. Amiga WB HDToolBox ile "install" eldilmemiş hiçbir sürücüyü direkt görmez.

Onu gördüm zaten, bol bol okuyup göz attım. Ekstra bir kaynak mı var acep diye. Ben bir daha bir bakayım buraya.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Def Leppard üzerinde Nisan 26, 2017, 15:13:00 ÖS
Elimde bir sürü amithlon için olabilecek kasalar var , bunları toparlayıp makul fiyatlardan satabilirim. amithlon kurmak çok zor birşey değil. sadece donanımların uyumlu olması gerekiyor. alpyre; zaten bu kurulum işini en detaylı şekilde anlatmış, onuda bu amithlon a bulaştıran da benim  8) alpyre  amithlon da kesinlikle en iyi bilen kişilerden biridir,  Bernie Mayer bile eline su dökemez  ::)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Agony üzerinde Nisan 26, 2017, 21:03:49 ÖS
Ranish Partition Manager ile kılavuzdaki gibi ayarları yaptım. Gerçi kaydederken boot edilebilir birim yok dedi. REscue modda açtım. Partisyonlamak isterken, HDD'nin tanımlamadığım kısmını gördü. Sonra bir resetledi derken. Sonuç ekteki fotoda.

Artık, rescue modda sürekli bu uyarı var.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Agony üzerinde Nisan 27, 2017, 01:00:44 ÖÖ
Bir önceki mesajımdaki sorunu hallettim. Kurulumuda yaptım. Fakat, boot ettikten sonra ekran bu şekilde çıkıyor. Boot menüsünde dahil böyle. Nerde hata yapıyorum acaba?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Nisan 27, 2017, 09:04:24 ÖÖ
Görüntü bozuk ama kurulumun başarılı olduğuna dair ipuçları var görüntüde.

Yalnız ilk yorumumda önerdiğim şeyi yaptın mı?
 
HD kurulumunu tamamladıktan sonra, yeniden başlatmadan hemen önce Rescue HD'sindeki düzgün görüntü veren screenmode ayarlarını, yeni hd kurulumuna kopyalayacaktın.

En pratiği şöyleydi...
Diyelim HD kurulumu bitti... ve diyelim ki kurulumu TDH0: partisyonuna yapmıştın.
Bir shell açacaktın ve şunları yazacaktın:
Kod:
copy SYS:Prefs/Env-Archive/Sys/screenmode.prefs TDH0:Prefs/Env-Archive/Sys/

Peki bu aşamadan sonra ne yapılabilir...

Şimdi diyorsun ki:
Boot menüsünde dahil böyle.

Hangi boot menüsü? Grub boot menüsü mü, yoksa Amiga Early Startup Control'den mi bahsediyorsun (hani şu açılışta iki fare düğmesine basılı tutarak girilen)?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Agony üzerinde Nisan 27, 2017, 09:15:55 ÖÖ
@Alpyre, üstad, o komut satırını atlamışım. Bütün gün kafa da bir ton şey vardı, biraz acele ettim. :)

Boot menüsü derken, Amiga Early Startup Control kısmını kastetmiştim. Başınızı ağırtıyorum, ama AmigaOS üzerinde henüz çok acemiyim. :) Akşamdan akşama anca bakabiliyorum birde. Bir daha deneyeceğim bu akşam.

Artık, tekrar yükleyip, en son görüntü ayarlarını dediğin gibi kopyalayıp tekrar bakacağım.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Agony üzerinde Nisan 27, 2017, 13:10:18 ÖS
İnat ettim, makineyi iş yerine getirdim. Ve zafer! :D

Not: Notebookun pili bitmiş tarihe takılmayın. :D

Notebook'a Amithlon yüklemeyi başardım. :)

Fakat sorularım var:

a)Çözünürlüğü 800x600'den yukarı ayarlayamıyorum. Picasso96'yı açınca herhangi bir modda göremiyorum. Readme dosyasınaı biraaz kurcaladım, ama pek bir şey beceremedim.

b)Kablolu denemedim ama Miami ile kablosuz bağlantı yapabilir miyim? Nasıl yaparım?

c)USB'den flash bellek takınca AmigaOS görmüyor. Ekstra bir ayar mı lazım?

d)En önemlisi ise boot ettirme. Ben ekstra os olmasını istemedim, sadece AmigaOS yükledim. Amithlon kılavuzundaki şu adımları uygulamayı denedim:

Kod:
d) AmithlonSYS: Partisyonunu bootable hale getirmek.

 

Şimdi sisteminizi CD sürücüden yeniden başlatın ve başlangıç menüsünde “Grub Bootdisk”i seçin. (Özay Turay'a bir kez daha teşekkürler)

 

Aşağıdaki komut satırı gelecek.

 

Grub loading stage 2…

grub>

 

Aşağıdaki komutu yazıp entera basın:

find /boot/grub/stage1

 

            (fd0)                <Grub kendisini disket sürücüde buldu

            (hd?,?)             <Grub kendisini AmithlonSYS: partisyonunda buldu.

 

(hd?,?)nin anlamı sıfırdan başlayarak (hd<IDE Kanalı>,<Partisyon>)*

 

Verilen değerleri not alın. örn. (hd0,2)

"find /boot/grub/stage1" bu komutu yazınca, komut bulunamadı gibisinden bir hata alıyorum. Ne olabilir acep?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Geos üzerinde Nisan 27, 2017, 13:42:55 ÖS
Ben kurdum sorunyok belki senin anakart uyum sağlamamış  olabilir ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Agony üzerinde Nisan 27, 2017, 14:08:43 ÖS
Ben kurdum sorunyok belki senin anakart uyum sağlamamış  olabilir ;)

Çok tatlı olmuş. Güle güle kullan. Bendeki sorun belki de notebook olduğu içindir. Kurcalıyorum biraz daha gene :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Agony üzerinde Nisan 27, 2017, 14:11:57 ÖS
Bu arada grub üzerinde boot olayınıda çözdüm. Komutu verirken find dan sonra boşluk yazmamışım. :D

Fakat sadece fd0 kısmını buluyor. (hd?,?)  kısmını bulamadı.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Nisan 27, 2017, 16:21:47 ÖS
Çok güzel, aşama kaydettik.

Bu arada grub üzerinde boot olayınıda çözdüm. Komutu verirken find dan sonra boşluk yazmamışım. :D

Fakat sadece fd0 kısmını buluyor. (hd?,?)&nbsp; kısmını bulamadı.
Grub dosyalarını Amithlon Sistem partisyonuna (FAT dosya sisteminde oluşturduğumuz 100MB'lik partisyon) kopyalamış mıydın?
Yapmadıysan dökümana tekrar bir göz at. ;)

a)Çözünürlüğü 800x600'den yukarı ayarlayamıyorum. Picasso96'yı açınca herhangi bir modda göremiyorum.
Picasso96 ayarlarında, sağ fare menüsünde "Attach settings to" seçeneği olacak. Oraya bir bak bakalım.
Board0: VESA yazıyorsa, üzgünüm, elimizdeki en büyük çözünürlük bu demek! :(

b)Kablolu denemedim ama Miami ile kablosuz bağlantı yapabilir miyim? Nasıl yaparım?
c)USB'den flash bellek takınca AmigaOS görmüyor. Ekstra bir ayar mı lazım?
Kablosuz yemez. Ama şanslıysan kablolu çalışabilir. Kurulum direktifleri masaüstündeki Readme.guide dosyasına göz at. ;)

c)USB'den flash bellek takınca AmigaOS görmüyor. Ekstra bir ayar mı lazım?
Evet. Önce Poseidon güncellemesi yapman gerek:
Önemli Amithlon Güncellemesi (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=2385.msg150392#msg150392)

Sonra da s:user-startup'teki ilgili satırı bulup başındaki ;'ü kaldırmalısın.
Kod:
;ENVARC:PsdStackloader


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Agony üzerinde Nisan 27, 2017, 17:23:20 ÖS
Sanıyorum, HDD bölme işleminde bir aksilik var. Ben biraz daha kurcalayayım o kısmı. Olmazsa tekrar rahatsız ederim bu konuda.

a)Çözünürlük kısmını hallettim. Maalesef VESA olarak gözüküyor. Ben biraz daha yüksek çözünürlüklü olarak buldum. Şu an daha iyi oldu.

b için artık direk kablo ile şansımı deneyeceğim.

USB güncellemesi için bu güncellemeyi cd ye yazdırmam lazım sanırım. An itibariyle usb görmüyor çünkü. Bu arada usb fareyi gayet sorunsuz kullanabiliyorum.

Ekstradan bir sorum daha var:
Başta, müzikler açılmıyordu. Ahi.device hatası veriyordu. Biraz kurcalayarak sorunu çözdüm. Müzikleri çalıyor ama bilgisayardan ses çıkmıyor. Ne olabilir acep?

Kafanızı ağırttım sizinde kusura bakmayın.Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Agony üzerinde Nisan 27, 2017, 18:37:35 ÖS
Boot kısmı bir türlü olmadığı için sıfırdan başlamaya karar verdim.

Ranish Partition Manager'da kılavuzdaki ayarları yapmak istediğimde ekteki iki ekranla karşılaşıyorum sürekli. İlk yaptığımda da bu var. Ama sanıyorum, işlem düzgün olmadığı için, hdd den boot kısmını beceremiyorum.

İlk fotodaki tablodaki sıralamaya bakarsanız 1 pri unused oluyor sürekli.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Nisan 28, 2017, 07:03:50 ÖÖ
Bence önce PowerQuest PartitionMagic ile bölümle. Ranish'i sadece type 76 yapmak için kullan.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: mrmojorisin üzerinde Nisan 28, 2017, 08:46:48 ÖÖ
Bende bir şey sormak istiyorum :)
Anladığım kadarıyla amithlon'da kullanacağım harddisk'i Ranish'te type 76 yaptıktan sonra usb'den boot ettiğimde harddisk'i sanal workbench'e gösterip format atabilicem. Sonrasında gerçek amigada kullandığım classic workbench 3.9'u kopyalasam amithlon direkt boot eder mi?
Görüntüydü sesti diğer problemlerle sonra uğraşsam olur mu?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Nisan 28, 2017, 09:18:43 ÖÖ
@mrmojorisin (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?action=profile;u=36973)

Öncelikle USB'den boot yok. Sadece CDRom'dan boot var.
CDRom'dan boot edip, Sanal Amiga Harddiski (type 76 partisyon)'i, rescue Workbench'ine gösterip format atabiliyoruz.

Fakat Classic WB3.9 kopyalarsan Amithlon direkt boot etmez. Adı üzerinde "Classic". Klasik Amiga donanımı üzerinde kurulduktan sonra bazı özelleştirilmeler yapılmış ve paketlenmiş OS3.9 kurulumları onlar.

Amithlon'un çalıştığı OS3.9 özel bir sürümdür. AmigaOSXL diye geçer. x86 donanıma doğrudan erişim için bazı özel sürücüler içerir. ;)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Nisan 28, 2017, 09:37:54 ÖÖ
Ben Acronis Disk Director kullandım bu işlerde daha kolay, zor geldiyse birde onu deneyin.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: mrmojorisin üzerinde Nisan 28, 2017, 09:43:58 ÖÖ
Ben usb'den boot edip workbench ekranına ulaştım. Fs_uae'de workbench çalıştı.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Nisan 28, 2017, 10:37:42 ÖÖ
Ben usb'den boot edip workbench ekranına ulaştım. Fs_uae'de workbench çalıştı.
FS-UAE ve Amithlon birbirinden çok ayrı iki konu.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Agony üzerinde Nisan 28, 2017, 12:54:03 ÖS
Bence önce PowerQuest PartitionMagic ile bölümle. Ranish'i sadece type 76 yapmak için kullan.

Üstad dediğin gibi yaptım. Sonuç gene aynı. Ayrıca, rescue modda hdtoolboxa girince, iki farklı amithlon.device gözüküyor. En üsttekini seçersem, 9mblık cd içindeki imajı gösteriyor. Bir altındakini seçtiğimde, hardiskin tamamı gözüküyor. Kılavuzdaki gibi, bölümlediğim kısım sanal bir sürücü olarak belirmiyor.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Nisan 28, 2017, 13:09:31 ÖS
Görünmüyorsa type76 partisyon oluşmadı demektir.
Ranish'ten çıkarken Save yapmayı unutmadın değil mi?

Bir tur daha gir bakalım Ranish'e partisyon'da type76 yazıyor mu?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Agony üzerinde Nisan 28, 2017, 13:43:31 ÖS
Enteresandır, tekrar girdiğimde yazmıyor. Harddisk tek parça gözüküyor. Type76 yapıp ayarlıyorum. Sakla dediğimde

(http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?action=dlattach;topic=2385.0;attach=21154;image)

Bu uyarıyı veriyor. Yine de devam et dediğimde saklandığını söylüyor. Çıkarkende aynı uyarı geliyor. Aynı şekilde yine devam et diyorum. Bir yerde sıkıntı var sanırım.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: mrmojorisin üzerinde Nisan 28, 2017, 19:32:26 ÖS
ide cdrom'u bulup takmaya üşeniyorum :(
amigasys_live09'la usb'den boot edip amithlon kurma şansım yok mu?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Geos üzerinde Aralık 08, 2017, 12:03:18 ÖS
selam Alpyre arkadaşım amithlon kurulum videosu çekebilirmin herkes için bence çok iyi olur elinde eski ps olan varsa amiga workbench sevkine varır arkadaşlar 


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Aralık 08, 2017, 12:30:35 ÖS
selam Alpyre arkadaşım amithlon kurulum videosu çekebilirmin herkes için bence çok iyi olur elinde eski ps olan varsa amiga workbench sevkine varır arkadaşlar 

Bu çokça istenen bir istek. Aslında aylar aylar önce Oğuzhan'ın ısrarları üzerine bir video çekmiştim. Ancak edit aşamasında videoyu hiç beğenmediğim için yayınlamaktan vazgeçtim.

Belki bir ara yeniden denerim (ama pek de umut bağlamayın, sonra ben de üzülüyorum). :(


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Geos üzerinde Aralık 08, 2017, 12:40:33 ÖS
editlemek  için video özen göstermende gerekmez sade olsa yeter bilgi sahibi olurlar arkadaşlar.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Şubat 27, 2018, 07:56:21 ÖÖ
SnkBitten bir dizi Amithlon kurulum dökümanı yayınladı. İngilizcesi olanları için alternatif bir kaynak olarak şurada bulunsun:

http://aminet.net/package/docs/help/Amithlon-Guides (http://aminet.net/package/docs/help/Amithlon-Guides)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Agony üzerinde Şubat 27, 2018, 12:41:40 ÖS
Amithlon yükleyebilen adam bence nirvanaya ulaşır :)
Bir makine daha buldum. Bu sefer masaüstü, ekran kartı, ses kartı ne var ne yok söktüm. Genede yükleme ekranına gelemedim. Onboard ekrana takınca, boingball geliyor ondan sonra kitleniyor.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: blackturk üzerinde Şubat 27, 2018, 16:39:39 ÖS
selam Alpyre arkadaşım amithlon kurulum videosu çekebilirmin herkes için bence çok iyi olur elinde eski ps olan varsa amiga workbench sevkine varır arkadaşlar 

Bu çokça istenen bir istek. Aslında aylar aylar önce Oğuzhan'ın ısrarları üzerine bir video çekmiştim. Ancak edit aşamasında videoyu hiç beğenmediğim için yayınlamaktan vazgeçtim.

Belki bir ara yeniden denerim (ama pek de umut bağlamayın, sonra ben de üzülüyorum). :(
      Gerçekten anlayamadığım bir durum oldu.Cd ile işletim  sistemi açıyorum.İşletim sistemi kullanıyorum.Fakat disk üzerine kurulum yapıp kullanmak istediğimde bir takım sorunlarla karşılaşıyorum.Disk partisyonu yaptıktan sonra , sanal disk partisyonlarını amiga workbench harddisk tool da gözükmüyor.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: witchdoktor üzerinde Şubat 27, 2018, 20:15:02 ÖS
Amithlon destekleyen PC'lerin de retro kapsamına girmesi trajikomik bir durum.

Kernel modifikasyonlu, doğrudan emülasyona açılan Linux çözümleri daha pratik olmaz mı?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Kaan Akkurt üzerinde Haziran 17, 2018, 19:12:12 ÖS
Bence önce PowerQuest PartitionMagic ile bölümle. Ranish'i sadece type 76 yapmak için kullan.

Üstad dediğin gibi yaptım. Sonuç gene aynı. Ayrıca, rescue modda hdtoolboxa girince, iki farklı amithlon.device gözüküyor. En üsttekini seçersem, 9mblık cd içindeki imajı gösteriyor. Bir altındakini seçtiğimde, hardiskin tamamı gözüküyor. Kılavuzdaki gibi, bölümlediğim kısım sanal bir sürücü olarak belirmiyor.

Bu konuya ek yapayım.

Bu gün eski bir laptop a  HP Compaq nx6110(Intel Centrino 1.7, 780mb ram, 40gb harddisk) Amithlon(Alpyre1.4) kurdum.

Grub yüklenecek kısım 50mb fat 32 olarak biçimlendirildi
Workbench kurulacak kısım tarifteki gibi type76 olarak ayarlandı.
sonra workbench içinde grub kurulacak AmithlonSYS isimli bölüme kesnlikle ulaşamadım.
Ben de ikinci bir usb dvd/cd sürücü bağlayıp elimdeki en eski  x86 işletim sistemi ile  (pardus 2007) boot ettim.
Amithlon cdsi laptop sürücüsünde pardus ta usb dvd sürücüde takılı.

Amithlon cdsindeki Booters/AmithlonSYS(Fat32)/ dosyalarını bu şekilde grub kurulacak 50mb lık alana attım.
Sonra grub kurulması da kolaylıkla halloldu.

Şimdi harddiskten boot yapıyor ve sorunsuz açılıyor.

Sesi daha deneyemedim :)

(https://i.hizliresim.com/Bz0N6L.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: emarti üzerinde Haziran 17, 2018, 22:22:42 ÖS
Çok iyi Kaan. Grafik kartı uyumsuzluğu sebebi ile x86 laptop olmasına rağmen deneme şanşım bile olmadı.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Kaan Akkurt üzerinde Haziran 17, 2018, 22:34:29 ÖS
Görüntü aldık ama bu kadar. sadece denemek için kurdum. Şimdi bu laptop 'a retropie türevi olan batocera.linux kurup deneyeceğim :) x86 & x64 sistemler için emulator platformu.

https://batocera-linux.xorhub.com


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: emarti üzerinde Haziran 17, 2018, 23:05:58 ÖS
Bu link iyi imiş. İlk fırsatta deneyeceğim.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Eylül 08, 2018, 11:36:22 ÖÖ
Selamlar,

Alper'in başının etini yemektense biraz da sizin başınızın etini yiyeyim dedim :)

Kısaca sorunum;

Amithlon kurulur,
PCI driverları ile çalışır.
Sadece ethernet kartı yüzünden (intel100) kernel sürücülerini aktif ediyorum. Edince ses gidiyor :) emu10K ses vermiyor dolayısıyla whdload da oyunlar açılmıyor.

Deneme maksatlı kerneli disable ediyorum. nic çalışmıyor (doğal olarak) ama ses çalışıyor ve oyun açılıyor.

Oyunda sanki takılır gibi sesde sürekli titreme var.

Neden olabilir?
Sistem p3-933
1GB ram
GForce MX440
sb live


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: hakdead üzerinde Eylül 08, 2018, 12:01:27 ÖS
Belki üzerinde tekrar uae emülasyonu için p3-933 yetersiz olabilir.  Amd athlon xp 2000 ve üzeri sistemlerde denediğimde hiçbir problemle karşılaşmadım ne ses ne de ekran...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Eylül 08, 2018, 14:40:22 ÖS
Sadece ethernet kartı yüzünden (intel100) kernel sürücülerini aktif ediyorum. Edince ses gidiyor :) emu10K ses vermiyor dolayısıyla whdload da oyunlar açılmıyor.

Deneme maksatlı kerneli disable ediyorum. nic çalışmıyor (doğal olarak) ama ses çalışıyor ve oyun açılıyor.

Ben böyle bir şey hiç yaşamadım ama göründüğü kadarıyla sorunun kernel sürücülerinden kaynaklandığına dair bir ipucumuz var.

Şöyle yapalım, s:'de pci_modules adında bir dosya var. İçinde kernel'e eklenecek modüllerin bir listesi var. Bu dosyayı açıp sound ile başlayan tüm modülleri (comment out yaparak) devre dışı bırakabilirsin.

Çok umutlu değilim ama belki böylece hem nic'i çalıştırır hem de ses ile ilgili sorunu ortadan kaldırabiliriz.

Not: Dosyayı editledikten sonra Hard reset yapmayı unutma (bilgisayarı kapatıp aç yani).


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Def Leppard üzerinde Eylül 08, 2018, 15:05:20 ÖS
p3 işlemci amithlon için iyi bir işlemci gücü vermez. ethernet için daha uyumlu ethernet kartı deneyebilirsin rtl8139 gibi.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Eylül 08, 2018, 15:56:58 ÖS
Belki üzerinde tekrar uae emülasyonu için p3-933 yetersiz olabilir.  Amd athlon xp 2000 ve üzeri sistemlerde denediğimde hiçbir problemle karşılaşmadım ne ses ne de ekran...

1Ghz yakın işlem gücü ile 1 MB'lık amiga 500 oyununu açamıyorsa Allah ıslah etsin böyle Amithlonu :)

p3 işlemci amithlon için iyi bir işlemci gücü vermez. ethernet için daha uyumlu ethernet kartı deneyebilirsin rtl8139 gibi.
Bendeki de çalışıyor ama çakışıyor sanırım. RTL8139 alayım köşede dursun :)

Ben böyle bir şey hiç yaşamadım ama göründüğü kadarıyla sorunun kernel sürücülerinden kaynaklandığına dair bir ipucumuz var.

Şöyle yapalım, s:'de pci_modules adında bir dosya var. İçinde kernel'e eklenecek modüllerin bir listesi var. Bu dosyayı açıp sound ile başlayan tüm modülleri (comment out yaparak) devre dışı bırakabilirsin.

Çok umutlu değilim ama belki böylece hem nic'i çalıştırır hem de ses ile ilgili sorunu ortadan kaldırabiliriz.

Not: Dosyayı editledikten sonra Hard reset yapmayı unutma (bilgisayarı kapatıp aç yani).

Sonuç Negatif.

Alpercim öncelikle özelden yazdığım 1 milyon (2 miydi yoksa) soruya utanmadan sıkılmadan yanıt verdiğin için teşekkür ederim. (Sorduklarımın hepsi readme dosyasında varmış arkadaşlar siz siz olun önce readme yi okuyun alper'in tepesini attırmayın. Adamın kafa olmuş Boing Boing)

Şimdilik elimdeki donanımları (anakart cpu) bir yana bırakıyorum.

Kendime (madem bir amithlon yapacağım) ya uyumlu bir laptop denk getirmeye çalışacağım. Ya da Core2duo 3ghz bir sistem toplayacağım. Elimde zaten uyumlu ekran kartı ses kartı var ve lan da olacak.

Teşekkürler Herkese.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Eylül 17, 2018, 09:11:35 ÖÖ
Yeni bir sistemde yeni denemelerim oldu.

Sorunlarım var :)

Anakart : P4M800PRO-M2
Ram : 1 GB DDR2 (Tek Parça)
İşlemci : P4 3.2 (E6400 denedim ama anakart görmedi neden görmedi bilmiyorum (Firmware güncel-desteklenen cpular arasında da var)
Ses Kartı : SB LIVE (EMU10K chipsetli)
Ethernet Kartı : Realtek 8139D
Ekran Kartı : Nvidia FX5200 AGP

Amithlon kurdum. Görüntüde sorun yok fakat VESA moddan düzgün görüntü alabiliyorum sadece. NVIDIA TFT VGD DVI seçeneğinde sapıtıyor. Sanırım FX5200 sadece PCI ise full hardware acceleration çalışıyor. Doğru mudur?

Asıl sorunum şu.

İnternete çıkamıyorum. Ne yaparsam yapayım miamidx ip alamıyor. Manuel ayarlarsam da dns çözümleme yapamıyor. dns i bile elle giriyorum yine olmuyor.

Kernel modu açıp onboard etherneti deniyorum onda da sorun aynı. Intel100pro kart takıp deniyorum yine aynı.

Poseidon update olmadığı için usbden bişi akataramıyorum. FAT0 bir türlü çalışmadığı için fat alana da ulaşamıyorum :) Birbirimize bakıp duruyoruz :)

Önerilerinizi alayım :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: hakdead üzerinde Eylül 17, 2018, 09:18:32 ÖÖ
Yeni bir sistemde yeni denemelerim oldu.

Sorunlarım var :)

Anakart : P4M800PRO-M2
Ram : 1 GB DDR2 (Tek Parça)
İşlemci : P4 3.2 (E6400 denedim ama anakart görmedi neden görmedi bilmiyorum (Firmware güncel-desteklenen cpular arasında da var)
Ses Kartı : SB LIVE (EMU10K chipsetli)
Ethernet Kartı : Realtek 8139D
Ekran Kartı : Nvidia FX5200 AGP

Amithlon kurdum. Görüntüde sorun yok fakat VESA moddan düzgün görüntü alabiliyorum sadece. NVIDIA TFT VGD DVI seçeneğinde sapıtıyor. Sanırım FX5200 sadece PCI ise full hardware acceleration çalışıyor. Doğru mudur?

Asıl sorunum şu.

İnternete çıkamıyorum. Ne yaparsam yapayım miamidx ip alamıyor. Manuel ayarlarsam da dns çözümleme yapamıyor. dns i bile elle giriyorum yine olmuyor.

Kernel modu açıp onboard etherneti deniyorum onda da sorun aynı. Intel100pro kart takıp deniyorum yine aynı.

Poseidon update olmadığı için usbden bişi akataramıyorum. FAT0 bir türlü çalışmadığı için fat alana da ulaşamıyorum :) Birbirimize bakıp duruyoruz :)

Önerilerinizi alayım :)

Çok salakça bir çözüm fakat şunu bir dene; DNS adresine modem ip'sini gir :D
benim de başıma gelmişti bu sorun bu şekilde çözdüm diye hatırlıyorum...


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Eylül 17, 2018, 09:53:22 ÖÖ
Onu denemiştim ama olmadı.O olmayınca google dnsleri girdim oda olmayınca ttnet adresleri girdim hiç birisi olmadı.

İşin komik yanı bir önceki anlattığım sistemde en kolayı internetti :) burada bir türlü olmadı 3 farklı ethernet denedim yine de olmadı :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: HkRecai üzerinde Eylül 17, 2018, 10:15:54 ÖÖ
Geliştirenlerin elini eteğini yıllarca evvel çektiği, arkasında bir muhatabın bulunmadığı, uygun donanım bulmanın da neredeyse Amiga 1200 bulmak ile aynı derecede zor olduğu bir sistem oluşturmaya çalışmak bu zamanda gereksiz bence. Bir vakit bende Amithlon sistem kuracağım diye yığınla anakart aldım, sonunda harcadığım paralarla bu günkü aklım olsa 2 tane Raspili Amiga emulasyon sistem yapardım. 5 sene önce Amitlon ile cebelleşirken Raspide Amiga emulasyonun adı bile geçmiyordu.Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Eylül 17, 2018, 10:23:39 ÖÖ
Geliştirenlerin elini eteğini yıllarca evvel çektiği, arkasında bir muhatabın bulunmadığı, uygun donanım bulmanın da neredeyse Amiga 1200 bulmak ile aynı derecede zor olduğu bir sistem oluşturmaya çalışmak bu zamanda gereksiz bence. Bir vakit bende Amithlon sistem kuracağım diye yığınla anakart aldım, sonunda harcadığım paralarla bu günkü aklım olsa 2 tane Raspili Amiga emulasyon sistem yapardım. 5 sene önce Amitlon ile cebelleşirken Raspide Amiga emulasyonun adı bile geçmiyordu.İşin zor olması cezbetti diyelim :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: haydar_abi üzerinde Eylül 17, 2018, 13:59:11 ÖS
Zamanında Atlon XP işlemci, Via ac97kodekli, MSI KT400 Anakart, RTL 8139 Ethernet, AGP FX5200 Ekran kartı ile güçlü bir amithlon kurmuştum. Samsung 16/9 Ekran çözünürlüklerini de uyarlamıştım. Datron BT çipli TV kartı da mutlu mesut çalışıyordu. Arada bir çakılmaktan başka sorunu yoktu. İlk Amigayı (A1200) alınca bıraktım. Tüm parçalar duruyor ama elim bir daha gitmiyor.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Eylül 17, 2018, 14:21:38 ÖS
Raspberry Pi vs. Best amithlon setup dersek sonuç ne olur sizce?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Kaan Akkurt üzerinde Eylül 17, 2018, 14:25:05 ÖS
Raspberry Pi döver :D


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Eylül 17, 2018, 14:27:43 ÖS
Raspberry Pi döver :D

Kesinse atıyorum çöpe bunları :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Kaan Akkurt üzerinde Eylül 17, 2018, 14:39:24 ÖS
Raspberry Pi döver :D

Kesinse atıyorum çöpe bunları :)

Delirtti yani :D


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Agony üzerinde Eylül 17, 2018, 14:46:36 ÖS
Raspberry Pi döver :D

Kesinse atıyorum çöpe bunları :)

Bağa vir. Bağa :D


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Eylül 17, 2018, 14:48:03 ÖS

Aha bir deliren daha geldi :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Eylül 17, 2018, 15:09:52 ÖS
Retro PC gözüyle bakmak lazım Amithlon makinalara. Bendekinde XP + Amithlon + AROS kurulu. Yani birinden biri işe yarıyor en azından.

Modeme ping atabiliyormu Amithlon? Modeme atıyor ise 8.8.8.8'e ping atabiliyormu? DNS'e gelmeden bunları test et istersen. Modeme ping atıp 8.8.8.8'e atamıyorsan gateway yanlış olabilir.Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Eylül 17, 2018, 15:17:05 ÖS
Retro PC gözüyle bakmak lazım Amithlon makinalara. Bendekinde XP + Amithlon + AROS kurulu. Yani birinden biri işe yarıyor en azından.

Modeme ping atabiliyormu Amithlon? Modeme atıyor ise 8.8.8.8'e ping atabiliyormu? DNS'e gelmeden bunları test et istersen. Modeme ping atıp 8.8.8.8'e atamıyorsan gateway yanlış olabilir.ip ayarlarında bir sorun yok. ping atamadım amigada ping nasıl atılır?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Eylül 17, 2018, 15:27:18 ÖS
Retro PC gözüyle bakmak lazım Amithlon makinalara. Bendekinde XP + Amithlon + AROS kurulu. Yani birinden biri işe yarıyor en azından.

Modeme ping atabiliyormu Amithlon? Modeme atıyor ise 8.8.8.8'e ping atabiliyormu? DNS'e gelmeden bunları test et istersen. Modeme ping atıp 8.8.8.8'e atamıyorsan gateway yanlış olabilir.ip ayarlarında bir sorun yok. ping atamadım amigada ping nasıl atılır?

C'nin içinde ping benzeri bir komut varmı? Yoksa http://aminet.net/search?query=fping (http://aminet.net/search?query=fping) indirip C'nin içine atıp ping yaparsan ismini olur. Diski USB'den başka bir pc'ye bağlasan winuae boot edermi acaba?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Kaan Akkurt üzerinde Eylül 17, 2018, 15:29:06 ÖS
Retro PC gözüyle bakmak lazım Amithlon makinalara. Bendekinde XP + Amithlon + AROS kurulu. Yani birinden biri işe yarıyor en azından.

Modeme ping atabiliyormu Amithlon? Modeme atıyor ise 8.8.8.8'e ping atabiliyormu? DNS'e gelmeden bunları test et istersen. Modeme ping atıp 8.8.8.8'e atamıyorsan gateway yanlış olabilir.ip ayarlarında bir sorun yok. ping atamadım amigada ping nasıl atılır?

amitcp paketi içinde ping komutu vardı.
http://aminet.net/package/comm/net/AmiTCP-bin-30b2 (http://aminet.net/package/comm/net/AmiTCP-bin-30b2)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Eylül 17, 2018, 15:30:30 ÖS
Paket çok seçenek çok :)

Onlar olsa internete ihtiyacım da yok sorunum da yok :)

Benim ne internete ne usb'ye ne de diskteki FAT alana erişimim yok :) Bkz. yukarıdaki problemlerimde belirttim :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Kaan Akkurt üzerinde Eylül 17, 2018, 15:34:07 ÖS
ben amithlon denemesi yaptığımda aynı sorunlarla karşılaşmıştım. Bir dosya kopyalamak istediğimde onu, tekrar yazılabilir cd ye kopyalayıp öyle alıyordum :)

baktım olacak gibi değil, Laptop u windows XP kurulu orijinal haline geri getirdim :D


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Eylül 17, 2018, 15:35:56 ÖS
Paket çok seçenek çok :)

Onlar olsa internete ihtiyacım da yok sorunum da yok :)

Benim ne internete ne usb'ye ne de diskteki FAT alana erişimim yok :) Bkz. yukarıdaki problemlerimde belirttim :)

CD sürücüsünüdemi görmüyor? Ben bunu AROS ile boot edip aşmıştım, AROS Amithlon partitionlarını görüyor. WINUAE'de belki görür.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Eylül 17, 2018, 16:06:54 ÖS
acıyorum o cdlere ya. her bir şey lazım olduğunda cd yaz harca :)

Ama ben miamidx ayarlarımdan %100 eminim. Aynı kablo aynı modem aynı ethernet kartı vs. ayarlar aynı. Önceki sistemde en kolay işti internete bağlanmak. Sorunu anlayamadım bu sebeple.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Kaan Akkurt üzerinde Eylül 17, 2018, 16:14:03 ÖS
acıyorum o cdlere ya. her bir şey lazım olduğunda cd yaz harca :)

Ama ben miamidx ayarlarımdan %100 eminim. Aynı kablo aynı modem aynı ethernet kartı vs. ayarlar aynı. Önceki sistemde en kolay işti internete bağlanmak. Sorunu anlayamadım bu sebeple.

Yok hocam cdrw disket usulü :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Eylül 17, 2018, 16:26:43 ÖS
acıyorum o cdlere ya. her bir şey lazım olduğunda cd yaz harca :)

Ama ben miamidx ayarlarımdan %100 eminim. Aynı kablo aynı modem aynı ethernet kartı vs. ayarlar aynı. Önceki sistemde en kolay işti internete bağlanmak. Sorunu anlayamadım bu sebeple.

Yok hocam cdrw disket usulü :)

Sene 1999. yedek aldığım cdrw bozuldu. O günden beri kullanmadım :)

Peki diyelim ki ping attım ping gitmedi (olacağı bu çünkü).

interneti Napıyoruz?
fat0 çalışmıyor napıyoruz?

Not: pingden ziyade pcye ftp sunucu kurdum. amiftp ile ona da bağlanmadı :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Eylül 17, 2018, 16:36:37 ÖS
Asus tinkerboard denemesi olan var mı? amibian ile?


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Eylül 17, 2018, 22:55:29 ÖS
1) Miami kurulumunu el ile yapmak yerine MiamiInit'i kullanmayı denedin mi?
2) FAT0'ın sorunu ne anlamış değilim. Simge dosyası mı bozuk acaba? Olmazsa simgesini (FAT0.info) sil, ACTIVATE=1 parametresini mountlist'in içine ekle ve shell'den:
Kod:
mount SYS:Storage/DosDrivers/Amithlon/FAT0
komutunu çağır. Bu da işe yaramazsa diyebileceğim bir şey kalmadı. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Eylül 17, 2018, 23:11:00 ÖS
Miamiinit de yemedi denemem mi :)

fat0'dan vazgeçtim zaten cdromdan poseidon kurup usbye ulaşabildim. O yetti :) ama sysşnfo görüntüsü yamuk yumuk çıkması neden? çözünürlük hepsinde denedim değişmedi durum :)

(https://scontent.fbtz1-7.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/41955006_10156108664848285_2065213098473553920_n.jpg?_nc_cat=0&oh=33bcc93006296057f07f467b1c7a2caa&oe=5C335372)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Eylül 17, 2018, 23:28:04 ÖS
Amithlon'da SYSInfo kullanmayız. SYSSpeed kullanırız. Programs çekmecesinde bulabilirsin.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Eylül 18, 2018, 00:06:44 ÖÖ
Amithlon'da SYSInfo kullanmayız. SYSSpeed kullanırız. Programs çekmecesinde bulabilirsin.

Siz kimsiniz :) Amithlon sevenler olarak mı :)

Sysspeed nasıl kullanılıyor ve mips cinsinden değer veriyor mu :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Eylül 18, 2018, 00:42:24 ÖÖ
1) Miami kurulumunu el ile yapmak yerine MiamiInit'i kullanmayı denedin mi?
2) FAT0'ın sorunu ne anlamış değilim. Simge dosyası mı bozuk acaba? Olmazsa simgesini (FAT0.info) sil, ACTIVATE=1 parametresini mountlist'in içine ekle ve shell'den:
Kod:
mount SYS:Storage/DosDrivers/Amithlon/FAT0
komutunu çağır. Bu da işe yaramazsa diyebileceğim bir şey kalmadı. :)

Sifirdan kurulum ve miaminit tekrar denedim
Sonuc olumsuz
Baska kart denedim (yine realtek8139d)
Sonuc olumsuz
Fat0 ile ilgili son dediklerini denedim.
Sonuc olumsuz
Kernel suruculerini aktif edip , biosdan gomulu etherneti rnable edip sirf o takiliyken denedim
Sonuc olumsuz.
Pci modda iken baska bir kartla da denedim (intel100)
Sonuc yine olumsuz.Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Şubat 26, 2019, 10:35:47 ÖÖ
P4 (yada muadili) CPU ile E-UAE performansınız nasıl? Windowed mode'da yine idare eder ama tam ekranda sürünüyor. Bu dediklerim WHDLoad için bu arada.

Performans alanlar konfig dosyasını paylaşabilirmi?

Aynı makinada XP'de kurulu eve gidince birde WINUAE ile deneyeceğim belki P4'ün 1MB'lik A500 emule etmeye nefesi yetmiyordur :]

Birde ADF dosyalarını E-UAE sorunsuz açıyor fakat joystick ayarları için konfig dosyasını bulamadım.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Şubat 26, 2019, 11:29:16 ÖÖ
Performans alanlar konfig dosyasını paylaşabilir mi?

WHDLoad oyunlarını nasıl açıyorsun ki? E-UAELoad kullanmıyor musun? Eğer kullanıyorsan olabilecek en performanslı config dosyası içinde hazır. Joystick için gereken ayarlar da yapılıydı.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Şubat 26, 2019, 11:47:06 ÖÖ
Performans alanlar konfig dosyasını paylaşabilir mi?

WHDLoad oyunlarını nasıl açıyorsun ki? E-UAELoad kullanmıyor musun? Eğer kullanıyorsan olabilecek en performanslı config dosyası içinde hazır. Joystick için gereken ayarlar da yapılıydı.

Kullanıyorum kullanmasınada performansı iyi değil. Frameskip'de denedim belki bir nebze artar diye yinede tam ekran performansı kötü. P4 CPU yeterli değil sanki...

ADF için kullandığı konfig dosyası nerede? Joystick'i klavyeye çevireceğim.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Şubat 26, 2019, 11:56:03 ÖÖ
Kullanıyorum kullanmasınada performansı iyi değil. Frameskip'de denedim belki bir nebze artar diye yinede tam ekran performansı kötü.
Tam ekran mı? Yok, yemez. Pencereli ve SCANLINES şeklinde ancak kaldırıyor. :)

ADF için kullandığı konfig dosyası nerede? Joystick'i klavyeye çevireceğim.
E-UAELoad:DefaultConfigs/.uaercGames dosyasının sonlarına doğru...

joyport1 = kbd2 yaparsan ok tuşları ve ctrl joystick olur.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Şubat 26, 2019, 13:10:05 ÖS
@Alpyre
Tamamdır, teşekkürler. Haftasonu vakit bulursam "modern" Core2Duo bir sistem toplamaya çalışacağım, bakalım nasıl olacak.Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Şubat 27, 2019, 09:18:13 ÖÖ
Dün gece sabahın ikisine kadar kafayı kırdım 771'den 775'e devşirdiğim Xeon E5440 CPU ile Amithlon'u çalıştırdım  :D Çok hızlı oldu bu şekilde...

Ama grub ile ilgili sorunum var, resimdeki gibi setup (hd0) yazınca kilitlenip kalıyor.

Yapı tek disk, çift işletim sistemi.
Disk SATA.
İlk OS Win7 (XP'mi kursam acaba?)
AmithlonSYS partition FAT32 denedim olmadı, size'ı 300MB yapıp FAT16 denedim yine olmadı.Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Şubat 27, 2019, 09:20:55 ÖÖ
Dün gece sabahın ikisine kadar kafayı kırdım 771'den 775'e devşirdiğim Xeon E5440 CPU ile Amithlon'u çalıştırdım  :D Çok hızlı oldu bu şekilde...

Ama grub ile ilgili sorunum var, resimdeki gibi setup (hd0) yazınca kilitlenip kalıyor.

Yapı tek disk, çift işletim sistemi.
Disk SATA.
İlk OS Win7 (XP'mi kursam acaba?)
AmithlonSYS partition FAT32 denedim olmadı, size'ı 300MB yapıp FAT16 denedim yine olmadı.bende de aynı hata oluyordu. Grub'ı diskten çalıştırıp yapmayı dene. CD'den takılıyor çoğunlukla :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Şubat 27, 2019, 09:31:58 ÖÖ
@Oguzhan

Alper'in Amithlon yazısını görmeden önce ben bu işlere kalkışmıştım Charlie'nin yazılarını takip edip. O sanki grub olayını floopy'den yaptırmıştı diye hayal meyal birşey hatırlıyorum.

Neyse akşama denerim :]


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Şubat 27, 2019, 09:38:20 ÖÖ
@Oguzhan

Alper'in Amithlon yazısını görmeden önce ben bu işlere kalkışmıştım Charlie'nin yazılarını takip edip. O sanki grub olayını floopy'den yaptırmıştı diye hayal meyal birşey hatırlıyorum.

Neyse akşama denerim :]

Disk derken disket demek istemiştim be de zaten :) Eksik yazmışım :)

Ben grub'ı disketle halledebildim. CD hep sorun çıkardı.


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Şubat 27, 2019, 09:40:28 ÖÖ
Çok modern bir sistem oldu bu arada, usb, network, ses vs. hepsi tamam.

Acele bir test oldu saat geç olduğu için ama P4 ile arasında çok fazla hız farkı var.

Detayları yazarım sonra...


Not: PÜÜÜÜ boardda floppy soketi yok... :[


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Alpyre üzerinde Şubat 27, 2019, 21:47:33 ÖS
Kurulumu (grub kurulumunu) floppy'li bir makinede yapabilirsin bence. Bir çok makine var sanırım elinde. :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Şubat 28, 2019, 10:08:58 ÖÖ
Kurulumu (grub kurulumunu) floppy'li bir makinede yapabilirsin bence. Bir çok makine var sanırım elinde. :)

Extended Fdisk diye bir yazılım gördüm onlada olabiliyor sanırım. Maceranın devamı Pazar günü :]


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: Oğuzhan üzerinde Şubat 28, 2019, 10:38:22 ÖÖ
Kurulumu (grub kurulumunu) floppy'li bir makinede yapabilirsin bence. Bir çok makine var sanırım elinde. :)

Extended Fdisk diye bir yazılım gördüm onlada olabiliyor sanırım. Maceranın devamı Pazar günü :]

O da biraz sıkıntılıydı bende. Bir de sen dene
Bakalım :) ben 4 haftasonumu verdim neler neler denedim :) gerideki mesajlara bakarsan anlarsın çıldırışımı :)


Konu Başlığı: Ynt: Amithlon hakkında herşey!
Gönderen: BlitzBasic üzerinde Şubat 28, 2019, 11:42:16 ÖÖ
Kıl olduğum kısım Grub kısmından darbe yiyeceğim aklıma gelmedi saatlerce 775 soketli sistemi çalıştıracağım diye kastım. Tam sevindim süper sistem oldu diye Demokles'in kılıcı indi kafama :]

İki çözümü var bu işin;

1- Tam teşekküllü çalışan bir P4 Amithlon sistemim var, Alper'in önderdiği gibi ondaki floppy'i kullanıp lanet olası Grub olayını oradan çözmek. Ama o board'unda SATA soketi yok, IDE SATA çeviricim var umarım olur.

2- Extended Fdisk ile şansımı denemek.

Bu şekilde eldeki malzemeleri değerlendirip multi bir sistem yaratmak. Disk tarama, imaj alma gibi angaryaları bunda yapmak.