commodore.gen.tr

Diğer Nostaljik Bilgisayarlar => MSX - Donanım => Konuyu başlatan: Atacan üzerinde Ekim 01, 2008, 14:54:47 ÖSKonu Başlığı: msx rf çıkışı arızası
Gönderen: Atacan üzerinde Ekim 01, 2008, 14:54:47 ÖS
Arkadaşlar msx'im video çıkışından(av) tv'ye baglıyken görüntü siyah beyaz oldu makina kitlendi ve  siyah duman atti :( kapatıp cihazi tekrar açtım  bi sorun görünmüyordu taaa ki RF çıkışından başka bir tv baglamak isteyene kadar! Rf çıkışından görüntü vermiyor ve daha kötüsü esas bagladıgım tv'de av girişi yok cihazın içini açtım rf çeviricisini buldum üzerinde hiç bir kondanstörde şişme yada ship entgre benzeri şeylerde yanık patlak çatlak yok! msx donanımdan anlayan var mı? bu sorunu nasıl çözerim. teşekkürler

hepinize iyi bayramlar


Konu Başlığı: Ynt: msx rf çıkışı arızası
Gönderen: commander64 üzerinde Ekim 01, 2008, 14:57:38 ÖS
kapak açık çalıştır, aşırı ısınan entegre var mı ona bak, bide yan donanımlar tepki veriyormu misal olarak teyp ileri geri sarıyor mu , bide siyah görüntü mü geliyor yoksa hiç mi yok ???


Konu Başlığı: Ynt: msx rf çıkışı arızası
Gönderen: Atacan üzerinde Ekim 01, 2008, 15:07:07 ÖS
Rf hiç görüntü vermiyor! ısınan entegre yok kapak hep açık çalışıyor zaten :D dedigim gibi video çıkışından baglayınca herşey normal tv hiç yayın almıyor siyah bile bi görüntü yok... bu arada bahis ettigim parça http://bilgisayarlarim.com/Vestel/Goldstar_FC-200/02.jpg (http://bilgisayarlarim.com/Vestel/Goldstar_FC-200/02.jpg) likinde görebilirsin solda dik olarak duran beyaz etikette emc yazan parça kalvyenin altındaki metal buna deymiş bi kısa devre yapmış olabilir o parça soketli olmasına ragmen sökülmüyor... onun arkasındaki metal kapaklı bölümse tuner orayı açmadım vaktim olmadı umarım orada küçük bi direnç yada benzeri birşey yanmıştır ama esas sorun dik duran kart gibi geldi bana çok şükür şanslıyım ram'ler gitmedi böyle durumlarda ilk ram'ler yaner heleki bu cihaz c64 yada amiga ise :)


Konu Başlığı: Ynt: msx rf çıkışı arızası
Gönderen: commander64 üzerinde Ekim 01, 2008, 15:45:00 ÖS
ısınan entegre şunun için önemli, chipte kısa devre v.b. olmuşsa anormal derecede ısınır parmağınla rahatlıkla hissedersin onu demek istedim ben yoksa overcloklu msx kullandığını zannetmiyorum zaten :)
Velhasılı kelam sistemde elektrik var mı ona bi bak belki elektrik yok görüntü yok bi durumdur :)


Konu Başlığı: Ynt: msx rf çıkışı arızası
Gönderen: Atacan üzerinde Ekim 01, 2008, 15:57:25 ÖS
yaw :) bende kısadevreli entegre varmı diye baktım zaten :) sistemde elektrik derken? cihaz çalışıyor rf çıkışı çalışmıyor hangi sistemin elektrigi ayrıca bak overclock ve msx hiç düşünmemiştim hemen el atıyorum :)


Konu Başlığı: Ynt: msx rf çıkışı arızası
Gönderen: commander64 üzerinde Ekim 01, 2008, 16:14:22 ÖS
ben msx elime hiç geçmediğinden temel bazı şeyler yazdım :)


Konu Başlığı: Ynt: msx rf çıkışı arızası
Gönderen: guru68 üzerinde Ekim 01, 2008, 18:18:56 ÖS
sorun power supply da olabilir, rf converter e besleme yapmıyordur, video var diyorsun yani çeviriciye video sinyali giriyor rf sinyali çıkmıyor, demir kapağı çıkartırsan içinde bir entegre olması gerek bunda besleme voltajı genelde 5 volt, hangi pin diyemem cihazınızın modelini bilmiyorum. aslında psu dan gelen rf e giden güç yolunu bulup voltajı orada da ölçebilirsiniz.


Konu Başlığı: Ynt: msx rf çıkışı arızası
Gönderen: Atacan üzerinde Ekim 03, 2008, 11:49:22 ÖÖ
video converter içerisinde zaten commodore yada amiga gibi degil bu cihaz farklı biraz rf ve video çıkışı anakart üzerinde tuner montajı çok iyi yapılmış hala saökemedim tuner'de oldugunu düşünüyorum sorunun boş zamanımda ilgilenecegim. ayrıca power besleme yapıyor ona baktım tuner kapalı kutu onu aşarsam sorunu çözecegim sanırım