commodore.gen.tr

Diğer Nostaljik Bilgisayarlar => Sinclair - Yazılım => Konuyu başlatan: Arda üzerinde Mart 06, 2009, 17:42:16 ÖSKonu Başlığı: Nigel Alderton'un Chuckie Egg devam oyunu yarışması...
Gönderen: Arda üzerinde Mart 06, 2009, 17:42:16 ÖS
http://www.bagshot-row.org/chuckie-egg/chuckieapple.html (http://www.bagshot-row.org/chuckie-egg/chuckieapple.html)

Spectrum'un ünlü oyunu Chuckie Egg'in resmi devam oyunu, A'n'F tarafından "Chuckie Egg 2" ismiyle çıkarılmıştı.

FAKAT, İlk oyunun orjinal fikri ve kodlaması Nigel Alderton tarafından yapılmıştı. Devam oyununda ise Nigel Alderton Ocean ile anlaştığı için hiçbir katılımı olmamıştı. Oyun başkaları tarafından tasarlanıp AnF için taşeron üretilmişti.

Yani Chuckie Egg 2 ile Chuckie Egg arasında isim benzerliği dışında hiçbirşey yoktu, oynayanlar bilirler. Fakat son dönemde ünlü speccy programcısı Jonathan Smith, Nigel'ın ocean'a katıldığında Chuckie Egg'in devam oyununu kodladığını söylüyor, hatta oyunun adının "Chuckie Apple" olduğunu da ekliyordu. Bunu duyan bir grup meraklı, nigel'a ulaşarak oyunun tasarım dökümanlarını ele geçirmişler, Nigel'dan izin alarak bu oyunu kodlama yarışmasına girişmişler:

http://www.bagshot-row.org/chuckie-egg/chuckieapplecomp.html (http://www.bagshot-row.org/chuckie-egg/chuckieapplecomp.html)

Yukarıdaki sitede oyunun temel tasarımı bitmiş durumda. Oyun özünde bir Mr.Do klonu olduğu için anlaşılması da hayli kolay. Kendini yarışma havasında hissedenler için oyun tarihinin bir parçası olma şansı var :)

Kategoriler: Zx Spectrum, BBC micro ve Windows PC.

Dün ise ilginç bir gelişme oldu, biz ve Nigel zamanında çoğunu kodladığı oyunun tamamen kaybolduğunu düşünürken, Joffa (jonathan) oyunun hala arşivinde biryerlerde kayıtlı olduğunu söyledi. Eğer vakit bulup bakabilirse (genelde bu işlem ebediyete kadar sürer) spectrum camiası kült chuckie egg'in gerçek devam oyununa kavuşabilir.

Heyecan verici bir gelişme, beklemeye devam ediyoruz.


Konu Başlığı: Ynt: Nigel Alderton'un Chuckie Egg devam oyunu yarışması...
Gönderen: ilkergorkem üzerinde Mart 06, 2009, 22:19:49 ÖS
Spectrumda oynayıp en başarılı oldugum oyun iki buçuk milyon score yapmıştım ki bu oyunu oynayanlar sanırım takdir edecektir. Böyle bir haber okumak mutlu etti beni

Asıl beni şaşırtan oyunun devamı yada taslağının bulunması değilde. Arda arkadaşın bu kadar çok şeyle nasıl olup da vakit bulup ilgilenebildiği her konuda söyleyecek bir lafı var her yenilikten haberdar , hiç uyumuyomusun napıyosun sırrın nedir? helal olsun  :)


Konu Başlığı: Ynt: Nigel Alderton'un Chuckie Egg devam oyunu yarışması...
Gönderen: Arda üzerinde Mart 06, 2009, 23:16:27 ÖS
aah ah, bunlar 25 yılın birikimi ilker ;)