commodore.gen.tr

Arcade Sistemler ve Oyun Konsolları => Arcade Sistemler => Konuyu başlatan: yavuzg üzerinde Haziran 13, 2013, 03:20:32 ÖÖKonu Başlığı: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 13, 2013, 03:20:32 ÖÖ
Herkese selamlar...

Projesiz duramayan başbelanız yeni bir "mini" proje ile geri döndü.

Bu sefer konumuz yine arcade. Forumda paylaştığım projelerimi biliyorsunuz. Bu proje günlüklerimde sizlerle sohbet ederken Selim7 arkadaşımızla da tanışmıştım. VGA-SCART ve Neo Geo günlüklerini takip edenler hatırlayacaktır, Selim7 kendisinin de bir arcade meraklısı olduğundan ve elinde bir SEGA ST-V (Sega Titan Video) arcade PCB'si olduğundan bahsetmişti. Hatta bir power supply vukuatı sonrası elindeki board'un yandığından bahsetmişti.

Daha once JAMMA ve Arcade PCB'ler konularına sadece yabancı forumlarda kulak misafiri olmuştum. Sonra LW3D'nin katkılarıyla bir neo geo MVS board sahibi olmuş ve sonrasında da bir neo geo arcade kabini yapmıştım. Bu tecrübelerin verdiği cesaret ve bu nadir arcade boardların yavaş yavaş arcade cennetine gitmelerine gönlüm izin vermeyerek  :'( Selim7'ye yandığını düşündüğü boardu göndermesini, neo geo projesinden sonra bir bakacağıma söz vermiştim.

İşte bu tamirat macerası böyle başladı  :)

Sonunda yeni neo geo kabinimde KOF98 oynamaya  ;) biraz ara verip geçen haftasonu odamdaki koltuğun üzerinde neredeyse 1 aydır paketiyle duran Selim7'nin gönderdiği ST-V'nin paketini açtım.

(http://imageshack.us/a/img809/9521/img1613cu.jpg)

Hmm demek böyle bir şeymiş diyerek PCB'yi incelemeye başladım... Paketin içinden bir de zamanın efsane oyunlarından Tecmo World Cup 98 çıktı.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 13, 2013, 03:38:25 ÖÖ
İlk izlenimim standart bir JAMMA PCB'si olduğu idi ancak bir Arcade PCB'nin JAMMA soket girişi olması standart JAMMA olduğu anlamına gelmez. Bu yüzden her zamanki gibi once oturdum Google'ın başına ve araştırmaya başladım. Nedir bu Sega ST-V?

SEGA Titan Video, SEGA firmasının arcade'in son(lara doğru) dönemlerine yakın "büyük beklentilerle" ürettiği bir arcade sistemiymiş. Temelde Sega Saturn'ün "arcade" versiyonu da demek yanlış olmaz (tamiratın ilerleyen aşamalarında aynen de böyle olduğunu doğruladım, anlatacağım). Bu board, SNK firmasının Neo Geo MVS mimarisi gibi kartuş tabanlı ve (sözde) 4 adet kartuşa kadar kapasitesi olan, efendim türlü eklentileri ve arayüzleri destekleyen (SCSI bağlantısı falan var - ileride ciddi bişeyler yapmayı planlamışlar sanırım), genişlemeye çok açık (Sega, kusura bakma da biraz geç kalmışsın - 1995'deyiz yahu!) bir arcade sistemiymiş.

uzun lafın kısası bu system Sega'nın (afaki ve geç kalınmış) hayalleri ile birlikte pek tutulmamış ve arcade tarihinin tozlu raflarında yerini almış. Bu arada, bu boardların "çalışır" durumda olanları günümüzde Sega ve arcade fan'ları tarafından hala ilgiyle takip ediliyormuş (SNK neo geo kadar olmasa da).

Neyse, araştırmalarım sonucu ST-V'nin harbi standart bir JAMMA PCB olduğunu öğrendim. Hatta bu board'u çalıştırmak için -5V'a ihtiyacım olabileceğini düşünmüştüm ancak gerekli değilmiş. -5V daha eski PCB'ler tarafından kullanılırmış.

Eee,benim arcade lab ekipmanı masanın üzerinde kalktı, şimdi nasıl bu board'u deneyeceğim darken... Kendi kendime "salak, 2 aydır ne ile uğraşıyordun" dedim. Yav, ne lab ekipmanı, babalar gibi JAMMA arcade kabinim var ya artık  :D

Hemen prensip icabı, küçük bir temizlik ile başladım işe. Bu iş için piyasada "mavi sprey" diye bilinen spreyimizi kullanıyoruz.

(http://imageshack.us/a/img833/1580/img1618w.jpg)

retro işiyle uğraşıyorsanız ilk adım, kontakları temizlemek...

(http://imageshack.us/a/img827/5796/img1619k.jpg)

Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 13, 2013, 03:43:27 ÖÖ
kartuşun kontak pinlerini temizledikten sonra PCB'nin kontaklarına geldi sıra. Diğer projenin tamamlanması ile boşalan masaya ST-V oturdu  ;)

(http://imageshack.us/a/img802/7438/img1620w.jpg)

Ufak temizlikten sonra kabinin control panelini açtım ve ST-V yi neo geo'nun üstüne yerleştirdim.

(http://imageshack.us/a/img545/8987/img1616fl.jpg)

JAMMA soketini de neo geo'dan söküp ST-V'ye taktım.

(http://imageshack.us/a/img689/8962/img1614cn.jpg)
Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 13, 2013, 03:47:27 ÖÖ
Dur bakalım ne olacak? Acaba Selim'in dediği gibi mefta mı olmuş yoksa hala ruhunu teslim etmemişmi diyerek kabinin güç düğmesini çevirdim...

Heyooo!

(http://imageshack.us/a/img4/9262/img1617ny.jpg)

farklı bir arcade efsanesi neo geo kabinimde hayat buldu. Gurur verici bir olay  ;)

Eee bitti mi yani? Hani tamirat nerde? Bekleyin, herşey daha yeni başlıyor...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 13, 2013, 04:13:41 ÖÖ
Kartuş fiziksel olarak takılı ancak ST-V kartuş hatası veriyor. kabini off yapıp kartuşu yerine yeniden yerleştiriyorum ama nafile, sonuç yine aynı. Hata mesajında da bahsettiği üzere kabinin "servis" butonunu tıklayarak test menüsüne ulaşıyorum.

(http://imageshack.us/a/img22/2145/img1621jc.jpg)

Evet, sorun burada daha net görülebiliyor. Oyun menüsü boş! Bir iki test yapalım bakalım diyerek memory testini yapıyorum.

(http://imageshack.us/a/img10/6536/img1622nr.jpg)

Memory'ler sağlam görünüyor. Yeniden araştırmaya geri dönmenin zamanı geldi. İnternette konuyu araştırırken Selim'in bana gönderdiği son mesajda bahsettiği konu aklıma geliyor. İnternetten bulduklarım da Selim'in bahsettiği konuyu doğruluyor. ST-V "multi" modda kalmışsa kartuş hatası verirmiş. yeri gelmişken digger bulduğum bilgilere de değineyim. yazının başında da söylemiştim ya, Sega bu cihazda genişleyebilir esnek bir mimamiri kullanmış. Aynen SNK gibi ST-V de (sözde) birden fazla kartuşu destekliyormuş. Ama sorun şu, Sega bu hayalini hiçbir zaman gerçekleştirememiş! Birden fazla (multi) oyun destekleyen bir ST-V boadr'u hiç yapılmamış. Bu yüzden board'un üzerindeki genişleme soketlerinden birisinin üzerinde bir dongle var. Bu olmadan board çalışmıyor bile. Sanırım bir çeşit sonlandırıcı.

Neyse, konumuza dönelim. Test menüsünden "System assignments" seçiyorum.

(http://imageshack.us/a/img401/2281/img1623vi.jpg)

Hah! Aradığımız yer burası. Burada kabin ayarımızı 2 kişilik yapıyorum ve Selim'in de bahsettiği "multi" ayarını "alone" hale getiriyorum.

(http://imageshack.us/a/img541/5461/img1624d.jpg)

Daha sonra kabini restart ederek sonuca bakıyorum...

heyoo!

(http://imageshack.us/a/img845/6440/img1625je.jpg)

Eee bitti mi işimiz? Malesef daha yeni başlıyoruz  :(


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 13, 2013, 04:40:36 ÖÖ
Ben sevinçle hemen bir jeton atıp oyunu oynamaya başlıyorum. Ama hevesim kursağımda kalıyor çünkü yaklaşık 20-30 saniye sonra oyun "donuyor". herhalde şansına diyip kabini restart edip yeniden yeniden yeniden deniyorum ve sonuç aynı. PCB bazen hiç açılmıyor bazen oyunun demo ekranında beklerken bazen de maça başlama düdüğünden hemen sonra donuyor.

herzamanki gibi Google amcaya soruyorum ve yine bir cevap bulmam fazla uzun sürmüyor. Sorunun sebebi kısca şöyleymiş;

Sega teknolojiyi zorlayacak ya, ST-V'yi ve onun "ev" arkadaşı olan Saturn'ü 2 işlemcili yapmış! Sene 95, daha intel çift çekirdekli CPU falan yapmıyor. Tabi kurumsal bilgisayar sistemlerinde kullanılan bir yapı bu birden fazla işlemci kullanmak ancak bir arcade PCB'de bu teknolojiyi kullanmak ilginç. Burada bahsettiğim teknoloji digger konsol ve arcade PCB'lerdeki gibi bir işin bir işlemci başka iş için başka işlemci kullanmak değil (örn. ses, görüntü v.s.). ST-V de o da var. Sega "esas" işlemci olarak Hitachi'nin SH-2 işlemcisini kullanmayı tercih etmiş. Bu işlemci "master-slave" yapıda "dual" olarak çalışabiliyor. Saturn'de de aynı işlemciler kullanılmış.

Peki niye anlatıyorum bunları derseniz, adamlar çift çekirdek olayına girmiş ama lehim yapmayı pek becememişler.  Anlatayım...

Board'u açarken test butonuna basılı tutunca daha detaylı bir menu karşımıza geliyor. Sorunu netleştirmek için burada "DUAL-CPU" testini yapmamız gerekiyormuş.

(http://imageshack.us/a/img593/4995/img1628nw.jpg)

Ve testi çalıştırıyoruz.

(http://imageshack.us/a/img442/9071/img1629xk.jpg)

Evet. Sorun anlaşıldı. İkinci işlemci devreye girememiş. Şimdi bu sorun ST-V'lerde çok yaygınmış. Çözüm yolunda bir deneme daha yapmamız gerekiyormuş. İkinci (slave) işlemciyi parmağınızla bastırıp testi yeniden yapmanız tavsiye ediliyor  :o Şimdi bir sonraki adım bu işlemcilerin PCB'deki yerini bulmak! hadi leen diyorum ama yine de yapıyorum...

(http://imageshack.us/a/img96/1191/img1630u.jpg)

Hadi leeen! Eeee? Meğerse Sega lehim yapmasını bilmiyormuş! Yani tabii ki Sega'nın boardu yaptırdığı firma her kimse. Zamanla SH-2 işlemcilerinin bazı ayakları board'a lehimlendikleri yerden kurtulup bu sorunu çıkartırmış.

Mevzu bahis işlemciler bunlar arkadaşlar;

(http://imageshack.us/a/img442/6339/img1631mu.jpg)

Sorunun çözümü ise "basitçe"  (öyle diyor forumdaki ukala dümbeleği) "reflow" etmekmiş. Ne ola ki bu reflow deyip araştırıyorum. Bulduğum olay tanıdık. Reflow etmek SMD (Surface Mount Device) formundaki bu çipleri yeniden lehimlemek.

(http://imageshack.us/a/img811/3295/img1632cf.jpg)

Ne diyorsun! Bu işlemcilerin bacakları kıl kadar. üstelik kırkayak gibi (tam olarak 144 ayak).

(http://imageshack.us/a/img545/1156/img1634wi.jpg)

Daha büyük büyütece geçmenin vakti geldi. Silahlarımızı kuşanıyoruz!!!

Ancak saat geç olmuş, arkası yarın  ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Haziran 13, 2013, 09:54:51 ÖÖ
Yine muhteşem olmuş. Devamını sabırsızlıkla bekliyoruz. :)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: guru68 üzerinde Haziran 13, 2013, 15:00:59 ÖS
harikasin arkadasim! keyifle okudum, resimlerle bir tamama ulasmis... arsivlik olay bu, eline saglik ama hadi devami gelsin :)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: CommodoreFan ® üzerinde Haziran 13, 2013, 16:02:14 ÖS
Yavuz boş durmuyorsun yine :D Artık yazı dizilerini okumadan önce en az bir çanak mısır patlatıp öyle giricem olaya  8)

Eline sağlık da fazla merakta bırakma bizi


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 13, 2013, 18:48:05 ÖS
Yine muhteşem olmuş. Devamını sabırsızlıkla bekliyoruz. :)

previously on lost  ;)

harikasin arkadasim! keyifle okudum, resimlerle bir tamama ulasmis... arsivlik olay bu, eline saglik ama hadi devami gelsin :)

başlıyorum

Yavuz boş durmuyorsun yine :D Artık yazı dizilerini okumadan önce en az bir çanak mısır patlatıp öyle giricem olaya  8)

Eline sağlık da fazla merakta bırakma bizi

CommodoreFan selamlar! uzun zaman oldu. ben de bi paket Cheetos açtım şimdi...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 13, 2013, 19:04:51 ÖS
Eveeet, şimdi hedefimiz bunlarmış.

(http://imageshack.us/a/img37/1825/img1642nf.jpg)

Bu tarz bir işleme "tanıdık" demiştim hatırlarsanız. Tanıdık çünkü XBOX ve PS3'lerde de yaşanan bir durum bu. Ancak tabi Sega'ya hakkını vermek lazım, şimdi laf ettik "lehim yapmasını bilmiyorlarmış" falan diye de (Sega fan'leri bu lafıma darılmasınlar lütfen - şaka) aslında bu haltı Microsoft ve Sony bile hem de 21. yüzyılda hem de Sega'dan onlarca (belki de yüzlerce) kat bütçelerle ürettikleri konsollarında da yemişler. Üstelik kıyasladığım alette bu sorun belki de 20 sene sonar çıkmış! 1-2 sene içinde dökülen xbox ps3 ler var...

Neyse, tabii Google/youtube dan "Sega ST-V için nasıl reflow/resolder" yapılır dediğinizde pek de bir şey çıkmıyor karşınıza ancak xbox ve ps3'e dair bolca mazleme var. Ben de bu furyaya kapılıyorum ve alet edevatı hazırlıyorum. İhtiyacımız olan şeyler;

1) Sıvı Flux: Lehimleme yaparken "köprü" oluşmasını engellemek için. Köprü ne demek derseniz, bacakların arasında lehim kalarak onları birleştirmesi.

(http://imageshack.us/a/img689/963/img1644mf.jpg)

2) Isı tabancası: ısı ayarlı olan ve bu tür SMD montajlarında kullanılan cinsten olması lazım. Yani ortalıkta (sözde) saç kurutma makinesi kullananan videolar da yok değil  :D (genellikle bu "sahte" videolardaki sahne şöyle;  Gavur velet yurt odasında oturmuş, elinde saç kurutma makinesi kılıkli bir alet, 5 dakika boyunca xbox'a doğru sallıyor rastgele - hoop bir anda RROD hatası gidiveriyor - yok yaa! hadi leen)

(http://imageshack.us/a/img248/7356/img1648x.jpg)Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 13, 2013, 19:07:14 ÖS
Şimdi söylenenlere gore sıvı flux'ı çiplerin bacaklarına sürüyoruz. Bu işlemi rahat yapabilmemiz için ucunda en kalınından (filler için sanırım) bir enjektör iğnesi olan bu küçük tüpler satılıyor.

(http://imageshack.us/a/img96/3351/img1646wjt.jpg)

Sonra bir müddet kurumasını bekliyoruz ki ısı tabancasını tutunca "sıvı" olan flux bir anda etrafa uçuşup gitmesin diye...

(http://imageshack.us/a/img248/1151/img1647av.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 13, 2013, 19:13:45 ÖS
Şimdi fiyasko başlıyor  :D

ısı tabancasını 250 dereceye ayarlıyoruz.

(http://imageshack.us/a/img534/5434/img1650v.jpg)

şimdi 250 derecenin elektronik bileşenlere etkisi konusunda endişesi olanlar varsa bir açıklama yapayım. Bu olayı tamam youtube'dan gördüm ama elektronik konusunu biliyorum  ;) Bu ısı üzeri plastic malzeme ile kaplı elektronik bileşenler için (örnek normal yani elle montaj yapılan kondansatöreler) tabii ki uygulanamaz ama SMD bileşenler zaten boardlara bu şekilde monte ediliyor. Hatta gözünüzün önüne elinde ısı tabancası tutan çinli hatunlar gelmesin, bu işi "fırında" yapıyorlar. Tabii 250 derecede 1,5 saatte fırında yılbaşı hindisi yapmıyoruz, o da ayrı. Bu ısıda 1-2 dakikada lehimler erimeye başlar, hadi bilemediniz maksimum 4-5 dakika.

Eskiden RoHS v.s. gibi sağlık standartları olmadığından muhtemel bu boardlarda "kurşun" tabanlı lehim kullanılmıştır. Bu yüzden süreyi fazla uzatmaya gerek yok. Yeni lehimler "lead free" dir, ve sanırım gümüş kullanılıyor artık...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 13, 2013, 19:39:03 ÖS
ısı tabancasıyla her iki çipin bacakları üzerinde 2-3 dakika geziniyorum. Bunun yerinden ayrılmış bacakları tekrar (büyülü bir şekilde) yerine lehimleyeceğini düşünüyorum (saf saf).

Sonra işim bitince board tekrar soğuduğunda tekrar kabine monte ediyorum ve kabine güç verip hevesle bekliyorum.

Hiçbir şey. Bu sefer hiçbir şey olmuyor. Tısss...

ısı tabancası sonrası bacakların durumu

(http://imageshack.us/a/img849/1713/img1652bu.jpg)

Forumlarda okuduğum bazı şeyleri denemeye başlıyorum. mesela voltaj. benim kabin (normal olarak) tam 5 volt vermeye ayarlı.

(http://imageshack.us/a/img843/143/img1636sl.jpg)

Şimdi eğer ikinci işlemci de devreye girdiyse voltaj yeterli gelmemiş olabilir diyorum ve güç kaynağının voltajını biraz artırıyorum.

(http://imageshack.us/a/img560/9493/img1635w.jpg)

Deniyorum yine sonuç yok... (zaten forumlarda her söylenene inanmayın)

Board'un pilini mi çıkartın derler...

(http://imageshack.us/a/img441/5966/img1639hy.jpg)

Yenisini mi takın derler...

(http://imageshack.us/a/img827/4135/img1651h.jpg)

Hepsini tek tek yapıyorum işte ama sonuç değişmiyor.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 13, 2013, 19:43:39 ÖS
Sonunda forumlardaki ukalalıklara dayanamayarak sorunu kendim anlamaya çalışıyorum. Bunu yapabilmek için ise Harry potter gibi ısı tabancası sallamaktan medet ummak yerine, ki muhtemel sorunu daha da artırdı, sorunlu işlemciyi tamamen sökmeye karar veriyorum. Bu işlem için "mutlaka" ısı tabancasını kullanmak zorundasınız başka yolu yok.

(http://imageshack.us/a/img809/5546/img1654e.jpg)

İşlemciyi söktükten sonra bacakların bağlantı noktalarını görünce sorunun neden olduğunu anlamak zor değil. Resmi iyice incelerseniz bacakların arası "rastgele" sallanan ısı tabancasından ötürü lehim köprileriyle dolmuş.

İşlemci de bu arkadaşlar...

(http://imageshack.us/a/img33/1637/img1656yj.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: cengizermis üzerinde Haziran 13, 2013, 20:00:06 ÖS
Gazan mübarek olsun... bilgi bakından da alet edevat bakımından da oldukça donanımlısın. Ümit varmı?


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: guru68 üzerinde Haziran 13, 2013, 20:12:48 ÖS
ah dostum bunu isi tabancasiyla degil incecik havyayla yapacaktin... haa bide cipin ayaklarini tek tek iyneyle kontrol ederim lehimli olmayanlar ortaya cikar ve lehimlerim, neyse gecmis olsun, herkesin yontemi farkli...

bu arada devamini dort gozle bekliyorum foto roman gibi bagimlilik yapti   :D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 13, 2013, 22:51:31 ÖS
Gazan mübarek olsun... bilgi bakından da alet edevat bakımından da oldukça donanımlısın. Ümit varmı?

cengizermis selamlar. aslında ben de bir çoğumuz gibi bilgiyi proje yaptıkça topluyorum yoksa bu konularda bir uzmanlığım yok. bu işleri belki de profesyonel olarak yapanlar (örn. cep telefonu teknik servisleri, xbox/ps3 tamir edenler v.s.) yaptıklarıma gülecekleridir. amacım hepimizin başına gelebilecek durumları ve yanlışlıkları dürüstçe gözler önine sermek.

alet edevat konusuna gelince o konuda titizim doğrusu. bütçem elverdiğince bu tür işler için gereken çalışma ortamımı da seneler içinde oluşturdum. zevki başka türlü çıkmıyor  ;)

ah dostum bunu isi tabancasiyla degil incecik havyayla yapacaktin... haa bide cipin ayaklarini tek tek iyneyle kontrol ederim lehimli olmayanlar ortaya cikar ve lehimlerim, neyse gecmis olsun, herkesin yontemi farkli...

bu arada devamini dort gozle bekliyorum foto roman gibi bagimlilik yapti   :D

guru68, önce bu işin "nasıl yapılmaması" gerektiğini anlatayım dedim ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: cengizermis üzerinde Haziran 13, 2013, 23:02:55 ÖS
Gazan mübarek olsun... bilgi bakından da alet edevat bakımından da oldukça donanımlısın. Ümit varmı?cengizermis selamlar. aslında ben de bir çoğumuz gibi bilgiyi proje yaptıkça topluyorum yoksa bu konularda bir uzmanlığım yok. bu işleri belki de profesyonel olarak yapanlar (örn. cep telefonu teknik servisleri, xbox/ps3 tamir edenler v.s.) yaptıklarıma gülecekleridir. amacım hepimizin başına gelebilecek durumları ve yanlışlıkları dürüstçe gözler önine sermek.

alet edevat konusuna gelince o konuda titizim doğrusu. bütçem elverdiğince bu tür işler için gereken çalışma ortamımı da seneler içinde oluşturdum. zevki başka türlü çıkmıyor  ;)

ah dostum bunu isi tabancasiyla degil incecik havyayla yapacaktin... haa bide cipin ayaklarini tek tek iyneyle kontrol ederim lehimli olmayanlar ortaya cikar ve lehimlerim, neyse gecmis olsun, herkesin yontemi farkli...

bu arada devamini dort gozle bekliyorum foto roman gibi bagimlilik yapti   :D

guru68, önce bu işin "nasıl yapılmaması" gerektiğini anlatayım dedim ;)
Aynen bende öyle bakma bu aralar çok durgunum sadece kanala video çekiyorum yoksa bende küçük çaplı proje insanıyımdır, yöntemlerimiz benziyor.
Bu arada PROFESYONEL dediğin kişiler meraklısı değilse inan senin gibi yaklaşıp sorunu çözemez. Yaptıkları iş de genellikle uzun ömürlü olmaz, çünki onlar pro...sen Enthusiast... Seninki herzaman daha makbul.  Bi elektronikçiye gidip aklında yapyığın devreyi, yada aradığın çok bilinen bi parçayı çok iyi tarif ettiğinde anlatamadığın olmadı mı?... elektronikçinin biri benim master ı yakıyordu bir keresinde... Adama açıp regulatör devresine bakmayı akıl edemedi kutuları bağlamadan ... Bende PRO diyip karışmadım... PRO da olsa meraklısı değilse yaramaz...

bende bi işi kendim yapacaksam ödünç almam, satın alırım alet edevatını :)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 13, 2013, 23:11:54 ÖS
Eveet, çipi aldık mı elimize  ;D

Şimdi olayı bu boyuta getirmemiş olmayı dilerdim doğrusu çünkü çipin kılları arasındaki mesafe çok dar. yani 1mm ye sanırım 2 bacak düşüyor. yine de panik yapmaya gerek yok, her şey düzeltilebilir!

Neyse, çipin çıktığı yeri daha iyi lehimleyebilirim artık diyorum ancak önce şu köprülerden kurtulmamız lazım. İşe önce bolca sıvı flux kullanarak başlıyorum.

(http://imageshack.us/a/img692/3682/img1659qi.jpg)

sonra havyamın artık zamanla kütleşmiş ucunu değiştirerek daha ince ve yeni ucunu takıyorum. fluxladığım çipin bacaklarının yerleşeceği yerlerin üzerinden havya ile geçiyorum.

(http://imageshack.us/a/img825/1134/img1663bc.jpg)

bu işlemi yaparken havyanın ucunda biriken lehimi de lehim süngeri ile temizliyorum.

benzer şekilde çipin kendisini de fluxlayarak bacaklarının arasındaki lehim köprülerini sabırla temizliyorum.

(http://imageshack.us/a/img819/448/img1665cy.jpg)

bu iş zaman alıyor ama zaten amacımız da bu değil mi? olaya şöyle bakmak lazım, bu işleri yaparken öyle odaklanıyorsunuz ki günlük yaşamın stresleri ve sorunları kafanızdan uçup gidiyor  :)

sonar çipin yerleşeceği yere çoook hafif lehim pastası sürüyorum.

(http://imageshack.us/a/img43/8472/img1666pv.jpg)

bu pasta "krem lehim" olarak da tabir ediliyor.

(http://imageshack.us/a/img109/3407/img1660t.jpg)

(http://imageshack.us/a/img441/318/img1661cj.jpg)

normal lehim pastası da aslında havyayı dokundurduğunuzda cız eden lüzümsuz bir yağ değildir. tüm lehim pastalarının içinde bir miktar lehim bulunur toz olarak. ısıyı görünce pastanın içindeki flux buharlaşır ve lehim kalır. bu kullandığım pastada biraz fazla lehim var. SMD'leri boarda monte etmek için kullanılır.

sonra normalde boardu krem lehimlemeniz yeterli olur, komponenti bunun üzerine oturtursunuz sonra ısı tabancası veya fırın ile kendi kendine lehimlendiğini görürsünüz ANCAK bu kadar ince bacak aralığı olan bir çipte bunu riske etmek istemiyorum. krem lehim sürdüğüm yerlerin üzerinden havya ile geçerek uç noktaların düzgün bir şekilde lehim aldığından emin olmak istiyorum.

(http://imageshack.us/a/img534/3669/img1664g.jpg)

ayrıca fazlalık varsa ileride köprü yapmasın diye de temizliyorum. çipin üst sırasına bakın, tam istediğim gibi düzgün, körüsüz ve lehim bakımından da yeterli. bir 20 sene daha bişey olmaz  :D

Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 13, 2013, 23:18:16 ÖS
Aynen bende öyle bakma bu aralar çok durgunum sadece kanala video çekiyorum yoksa bende küçük çaplı proje insanıyımdır, yöntemlerimiz benziyor.
Bu arada PROFESYONEL dediğin kişiler meraklısı değilse inan senin gibi yaklaşıp sorunu çözemez. Yaptıkları iş de genellikle uzun ömürlü olmaz, çünki onlar pro...sen Enthusiast... Seninki herzaman daha makbul.  Bi elektronikçiye gidip aklında yapyığın devreyi, yada aradığın çok bilinen bi parçayı çok iyi tarif ettiğinde anlatamadığın olmadı mı?... elektronikçinin biri benim master ı yakıyordu bir keresinde... Adama açıp regulatör devresine bakmayı akıl edemedi kutuları bağlamadan ... Bende PRO diyip karışmadım... PRO da olsa meraklısı değilse yaramaz...

bende bi işi kendim yapacaksam ödünç almam, satın alırım alet edevatını :)

kesinlikle katılıyorum. o yüzden her zaman "pro" lara mesafeli yaklaşırım, istediğim bir malzeme varsa da sebebini söylemeden (kibarca - alınganlık olmasın diye) isterim. o yüzden kafamda hayal ettiğim bir şey varsa gereken alet ve parçaları sabırla ve zamana yayarak toparlar sonra da araştırıp öğrenip kendim yaparım. ayrıca senin projeleri de youtube da izliyorum, tebrikler, sen de de retro ruhu var...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: cengizermis üzerinde Haziran 13, 2013, 23:40:37 ÖS
@yavuzg
Teşekkürler :)
Bu işleri bilen birinden övgü almak daha anlamlı oluyor.
oyun konulu olmayan işlerimde var ama burdan paylaşılmaz ama ssen istersen twiterdan bi bak
cengizermis diye...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: LW3D üzerinde Haziran 13, 2013, 23:45:53 ÖS
@yavuzg:yine müthiş bir paylaşım. ne yapmalı ne etmeli, sana nasıl teşekkür etsek azdır. Soluksuz, okuyoruz...Çok şey öğreniyoruz..sağol..


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 14, 2013, 00:03:25 ÖÖ
sonunda çipin yeri hazırlandı. bu sefer ısı tabancasını bir kenara bırakıp çipi havya ile lehimlemeye karar veriyorum (en başta yapmam gereken şey). çipi yerine hizalamak kolay değil bu kadar ince uçlu olunca. ama işin kolayı var. önce 4 köşesinden birer bacağı sırayla lehimliyorsunuz. bu sayede genel olarak çip zafıy da olsa yerine sabitleniyor. sonrası kolay ama zaman alıcı, 144 tane bacağı sabırla lehimlemeniz gerekiyor.

bu işten sonra boardu yine deniyorum, yine sonuç yok. ama zaten öylesine denemiştim, aslında ölçü aleti ile tüm bacakları yerine temas ediyormu diye control etmem lazım emin olmak için ama yine de içimde bir muciza olur da bu zahmetli işe gerek kalmaz diyordum (nerdeeee, bu işlerin kolay yolu yok  ;D )

boardu tekrar masaya yatırıyorum.

(http://imageshack.us/a/img153/325/img1690ww.jpg)

(http://imageshack.us/a/img577/2561/img1691m.jpg)

bu arada bir şeyi farkettim, ikinci işlemcinin hemen yanındaki bir SMD kapasitör yerinde yok! Sanırım ısı tabancası ile lehimi erimiş ve uçmuş!

hey allahım battıkça batıyoruz  :D

Neyse, bu kapasitörün değeri meçhul. yerine yenisini koymaya değer mi değil mi araştırmak lazım. Evet, doğru duydunuz, bu tip boardlar, elektronik devrelerde her gördüğünüz bileşen gerçekten illa ki gerekmeyebilir. yani bir çok bileşen, özellikle bu SMD direnç ve kapasitörler aslında esas bileşenlerine iletilen voltajı istenilen seviyede tutmak için vardır. bazıları ise sadece filter görevi görür. yani olası parazitleri (yüksek frekanslı sinyal) engellemek için kapasitörler kullanılır. kapasitörleri üzerinden geçen bir akımın frekansı ne kadar yğksekse direnci o kadar azalan devre elemanları olarak düşünebilirsiniz. bu yüzden genellikle çiplerin bazı ayaklarından devrenin GND (nötr) ucuna kapasitörler bağlanır. bunun sebebi belli frekansı geçen parazit sinyaller çipe girmeden nötr'e akıp gitsin diye. filter yani kısaca...

peki bu kaybolan kapasitörün gerekli mi ve gerekli ise değerini nereden bulacağım? SMD bileşenlerin temel sorunu da budur. o kadar küçüktürler ki genellikle üzerinde de bir şey yazmaz. neyse, internette umutsuzca ST-V devre şeması falan varmı diye bakarken bir altın madeniyle karşılaşıyorum;

(http://imageshack.us/a/img191/6039/img1668pw.jpg)

Bu Sega Saturn'ün "komple"  devre şeması!!! Tüm parça isimleri, değerleri v.s. Yani bunula teorik olarak sıfırdan bir Saturn yapabilirsiniz (muhtemel 5000 liraya malolur  :D o ayrı). Neyse, ilk devre şeması da zaten işlemcilerin olduğu kısım. Oradan bakıyorum ki ST-V aslında bir Saturn. parçalar tamamen aynı, bağlantılar tamamen aynı (en azından incelediğim işlemci kısmı öyle). burada aradığım bilgiyi buluyorum. bu kapasitör tahmin ettiğim gibi filter görevi gören 3 adet parallel kapsitörden birisi. değerleri ise saz heyetindeki bir arkadaşının ki 0.1uF (microFarad) diğeri ise 1uF. kaybolan parça 0.1uF'lık. Yani filtreyi oluşturan ekibin sadece küçük bir kısmı. ***tir et diyorum  ;D

Şimdi tüm bacakları multimetre ile tek tek ölçüyorum. Biip, bip, biip, ... 144 defa  :D

Hemen her köşesinde 1 tane board'a temas edememiş veya köprü yapmış ayak bulup yerine lehimliyorum. kibarca...

(http://imageshack.us/a/img94/4985/img1692lg.jpg)

(http://imageshack.us/a/img560/8739/img1693aa.jpg)

(http://imageshack.us/a/img12/3104/img1695z.jpg)

Yukarıdaki resimlerde kaç adet köprü var?  ;D Tabi resimlerde bazı bacaklar sanki komple köprülenmiş gibi gözükse de durum o kadar vahim değil, cep telefonunun kamerası bu kadar makro çekiyor işte...

neyse artık köprü yok, tüm bacaklar yerinde... bakalım sonuç ne?Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 14, 2013, 00:39:49 ÖÖ
Kabinin düğmesini çeviriyorum. Ve alet tekrardan canlanıyor. Oooooh beeee!

(http://imageshack.us/a/img826/4448/img1688r.jpg)

En azından başa dönebildik  ;D Şimdi can alıcı konuya geldi sıra. Bu kadar emeğimize değdi mi? Meşhur "Dual-cpu" check'i yapıyorum...

(http://imageshack.us/a/img600/2719/img1696u.jpg)

 :D :D :D :D Bu ekranı gördüğümde çektiğim hareketin fotoğrafını koymaya gerek yok sanırım  ;D ;D ;D

Odada (sessizce) kısa bir dans turu attıktan sonra (gecenin köründe birisi dürbünle bakıyorsa ne yapıyor bu adam diyebilir) diğer testleri yapıyorum.

(http://imageshack.us/a/img163/5650/img1689sa.jpg)

(http://imageshack.us/a/img62/9853/img1669cf.jpg)

(yazan mesajda testi ikinci defa yapınca da BAD görürsen pil yeterli değil diyor) İkinci testi de yaparım canım benim sen yeterki iste  ;D ;D ;D

Buyruun! Pil de tamammış (fotoyu az önce çektim arkada commodore.gen.tr nin yansıması çıkmış  ;D)

(http://imageshack.us/a/img22/156/img1711bt.jpg)

(http://imageshack.us/a/img203/1552/img1670hl.jpg)

(http://imageshack.us/a/img855/6933/img1671dh.jpg)

(http://imageshack.us/a/img27/9682/img1674rn.jpg)

(http://imageshack.us/a/img13/8935/img1676de.jpg)

v.s v.s herşey sorunsuz gözüküyor.

Şimdi sıra kartuşu takmaya geldi...

(http://imageshack.us/a/img822/1585/img1702np.jpg)

Oh, orda da sorun yok...

(http://imageshack.us/a/img29/3255/img1703zd.jpg)

Kabin 1 gündür çalışıyor (tecmo nun demo müziğinden bay geldi biraz ama olsun ;D ) ve hiçbir donma yok. Sonunda bu projeyi de tamamladık. Hani olur da arcade meraklısı bir arkadaş eline bir ST-V geçirir, benzer sorunlar yaşarsa benim boğuştuğum gibi yabancı forumlarda zorlanmasın diye gerçek tecrübelere dayanan bu içeriği hazırlamak istedim. bende yalan dolan yok. internet eline saç kurutma makinesi almış harry potter'lar ile dolu. burada anlattığım şeylerin hepsi gerçek...

demekki bu tür durumlarda ya işi bir uzmanına bırakıyoruz ya da sabırla uğraşıyoruz. aldığım ders, başta multimetre ile işlemcilerin tüm bacaklarını tek tek control etmiş olsaydım (288 defa) bu kadar zahmete girmeden temas etmeyen bacağı bulup kibarca lehimlerdim. ama o zaman bu bir proje olmazdı ki  ;)

neyse, Selim7 nerelerde yahu? ortalığı yaktık yıktık ses yok kendisinden.  ;D ;D ;D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: guru68 üzerinde Haziran 14, 2013, 00:47:08 ÖÖ
BRAVO! en cok sevindigim happy end olmasi :D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: cengizermis üzerinde Haziran 14, 2013, 00:57:44 ÖÖ
TEBRİKLER!!! hadi geçmiş olsun....


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: CommodoreFan ® üzerinde Haziran 14, 2013, 11:11:44 ÖÖ
Yavuz beklentilerimizi o kadar yükselttin ki sonuçtan en ufak şüphe bile duymadım ya, heyecanı kaçıyo bak :D Ne kadar dayak yerse yesin filmin sonunda bütün kötü adamları hallaç pamuğuna çevireceğini bildiğim bir kahramanın filmini izliyorum sanki :)

Hatta videosunu izleyip de yapamayacağımı düşündüğüm (do it yourself) bir iş olduğunda kendi kendime "bunu ancak süperyavuz yapar" falan diyorum. Çocukken karşılaşsaydık "buruşli saniyede 60 tekme atıyomuş" geyiklerine girildiğinde ne güzel yapıştırırdım cevabı "oooo bizim bi Yavuz var..."  ;D

O aşamaya geldik bak üstad. Şakası bir tarafa ellerine sağlık, pes etmeden titizlikle uğraşıyorsun  8)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: AmonR üzerinde Haziran 14, 2013, 15:47:44 ÖS
Valla yine kelimeler kifayetsiz kalıyor.
Sabrınıza, azminize ve tabii el becerinize hayranım.  :D

144 adet kıl kadar bacağa birer birer lehim yapmak ve sonrasında birer birer kontrol etmek düşüncesi bile içime darallar getiriyor, tüylerim diken diken oluyor.  :P

Siz tüm bunların üstüne bir de olayı fotoğraflayıp, gayet esprili ve akıcı bir dille bizlerle paylaşıyorsunuz.
Sağolun varolun.  :)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: LW3D üzerinde Haziran 14, 2013, 15:54:58 ÖS
imkanım olsa tüm arcade boardlarımı etrafa toplayıp, "yavuz şunlara da bir el atsan" diye espri yapasım vardı ya :) neyse :) acıdım...

Çok zahmetli, çok titizlik gerektiren işler. Senin gibi retroya gönül vermemiş biri hayatta uğraşmaz. Üstüne üstlük, deli damgası bile yiyebilirsin... Yine çok güzel iş çıkarttın...Tebrikler...

Selim7 1-2 sene uğraştı Sega STV sistem yapacak diye, seninle başından tanışmış olsaydı, rüyaları gerçek olacaktı :)Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 14, 2013, 21:05:48 ÖS
imkanım olsa tüm arcade boardlarımı etrafa toplayıp, "yavuz şunlara da bir el atsan" diye espri yapasım vardı ya :) neyse :) acıdım...

üstadım bak sayende MAME'den JAMMA'ya terfi ettim ki hep hayalimdeydi. O kadar ekipmanım ve çalışma masam benim için hayata yeniden geri döndürülmesi gereken inciler için hazır ve nazır beklemede...

elinde arcade board varsa (bozuk veya sağlam) ve aklında da bir proje varsa paylaşmaktan çekinme. bu konuda usta falan değilim görüyorsunuz ama elimden geldiğince araştırıp çözmeye çalışırım.

çalışmaları da burada yayınlarız herkez zevkle izler...

kafamda daha bir sürü proje var, örneğin;

- Coctail cabinet (Pacman)
- Vertical cab (1942, pacman, Space invaders, Galaga v.s. tarzı oyunlar için)
- CMVS (Consolized MVS)
- Multi-Jamma Supergun (birden fazla JAMMA boardu bir butonla seçip active edebileceğin devre)
- v.s v.s.

Orijinal bir pacman board'u bulsam (çakma xxx in 1 classic arcade boardlarından değil tabii ki) var ya "icat" eder yine de tamir ederim... bir de "dedicated cab" yaparım şöyle sarı renk siyah şeritli pırıl pırıl, öff be deyme gitsin...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: Selim7 üzerinde Haziran 15, 2013, 00:58:31 ÖÖ
Alıntı
Selim7 nerelerde yahu? ortalığı yaktık yıktık ses yok kendisinden.

  Geldim Yavuz abi geldim. Geldim ama şu an ki halimi anlatamam. Şok oldum ya!. Abi sen n'apmışsın!. Biraz dinleneceğim öyle bakacağım diyordun, ama bu kadar erken beklemiyordum. : )

  Ben yokken neler olmuş, valla hemen başlayacağını bilseydim pc ye mutlaka geçerdim. Katılamadığım için çok üzgünüm. "Canlı yayın tatında tamir" sloganlı bu işi kaçırdım.(bu sloganı şu an ben uydurdum) Hiç olmazsa tamir aşamalarında ki bekleme zevkinden mahrum kaldım. Ben yokken büyük işler olmuş.       

  Günlerdir pc ye dokunamıyorum. ehliyet kursuna yazıldım da. İşten hemen sonra kursa geçiyorum. Tabi bitkin olmaktan hemen yatıveriyorum.

  Yavuz abi, sana minnettarım. Kimse yapmaz ama sen sonuna kadar fedakârsın. Kendini adamışlığın sana hayran olmama sebebiyet verdi. Özeniyorsun, yardım isteyene ilgi gösteriyorsun. Benim çok büyüğümsün ama bunlar çok iyi meziyetler. Yıllar oldu bir ST-V'nin üstesinden gelememiştim. Ama sen geldin, ve tüm sorunlar çözüldü.

  Yavuz abi, bundan sonrasında ne desem bilemedim. Ne diyeyim ki, kim o kadar hassas olan çipi söker takar, 288 adet bacak ile uğraşır. Birisi olsa zaten haberim olurdu. Ya da hissettirecek bir takım şeyler olurdu yahut birşekilde, artık her kimse kendisine birşekilde ulaşılabilirdi. : )

  ST-V tamirinde resmen büyülendim ya!. Beni bu derece etkilemiş olması abi, aslında birazda onun bende manevi birde havasının var olması. Tabi birde uzun zamandır bende olan bu yaşlı aletin senin ellerinde yeniden eski günlerine dönüyor olması. Testler sonunda o capcanlı ekranı görünce "vay bee" dedim, "yürü be Yavuz abi!! dedim..(herhalde bu ifadeler içimdeki fırtınaları tam ifade edebiliyor, kibar cümleler yetersiz kalıyor çünkü) Foruma ilk girdiğimde ve anasayfada, ST-V Tamiratı başlığını görünce resmen mest oldum. : ) İçeri girince incelemeye başlayınca ve olumlu sonucun ilk Tecmo World cup '98 yazısını görünce Masa başında öyle bir kol hareketi çekmişim ki görmelisiniz! Yavuz abi lütfen kusurumu maruz görün, içimdeki ateşi başka türlü anlatamıyorum ki. : )

 Tüm bu emekler ve zaman için çok teşekkür ederim Yavuz abi. Yıllar oldu, bu anı bekliyordum ve sen gerçekleştirdin. Minnettarım sana.. 

 
Selim7 1-2 sene uğraştı Sega STV sistem yapacak diye, seninle başından tanışmış olsaydı, rüyaları gerçek olacaktı :)

  Gökhan abi başından beri çilemi biliyor. Kendisi de bana yardımcı olacaktı ama birtürlü fırsat olmadı. Ama ne fark eder ki, ilgi göstermesi yardım sözü vermesi çok önemliydi.   : ) Yardımların için sana da çok teşekkür ederim Gökhan abi.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 15, 2013, 01:03:23 ÖÖ
Selim, sende şimdi 2 tane mi oldu bu ST-V'lerden?

Sanki yazdıklarından biri yanlış voltaja kurban gitti diyip (bu tamir ettiğim) bir tane daha edinmişsin gibi geldi?


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 15, 2013, 01:05:42 ÖÖ
İçeri girince incelemeye başlayınca ve olumlu sonucun ilk Tecmo World cup '98 yazısını görünce Masa başında öyle bir kol hareketi çekmişim ki görmelisiniz! Yavuz abi lütfen kusurumu maruz görün, içimdeki ateşi başka türlü anlatamıyorum ki. : )

ne kusuru aynı hareketi ben de çektim ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: Selim7 üzerinde Haziran 15, 2013, 01:33:37 ÖÖ
Alıntı
Selim, sende şimdi 2 tane mi oldu bu ST-V'lerden?

Evet Yavuz abi, elinizdekini önceden  çalıştıramayınca mecburen Amerika'dan yenisini almak durumunda kalmıştım.. Hatanın nasıl olduğunu anlatmıştım. Daha sonra ki mesajlarım da sıfır anakart ile tekrar bağlantılar yaptığımdan bahsediyordum. : )

Sıfır anakart için bayaa bir masraf olmuştu ama değerdi. : ) Bunların tümünü sadece Tecmo world cup 98 isimli oyunu oynayabilmek için yapıyorum. Eğer kabul ederseniz bende iki tane olduğuna göre anakart sizde kalabilir. Bende TWC98 oyunu yok, oyun için şu an ne diyeceğimi bilemiyorum. Kartuşları almak her açıdan zor ama bunu size bırakıyorum o halde Yavuz abi.. : )         

 


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 15, 2013, 01:49:31 ÖÖ
sormamın sebebi, board'a el koymak değildi :) hem board'u hem kartuşu sana geri göndereceğim. ancak elinde 2 tane ST-V patladıysa ve bu board rafa kalkacaksa bana "satabilirsin" demek istemiştim, kartuş'u sana geri gönderirim merak etme... (bu arada çok zevkli oyun, hele kabinde oynayınca bir başka)

internette makul fiyata ST-V kartuşu satan yerler buldum, sana da getirtebilirim istersen, ilgilendiğin başka oyun varsa söyle. çok çeşit yok tabii, nokta atış yapıp "bu oyunu" istiyorum dediğinde afaki fiyatlardan satılıyor kartuşlar...

burası "dürüst" bir dükkanmış mesela:
http://www.excellentcom.net/catalog.asp?catid=43708&subcatid=71601&maincatid=71601 (http://www.excellentcom.net/catalog.asp?catid=43708&subcatid=71601&maincatid=71601)

benim klasik malları aldığım yer arcadespareparts.com'da bile 2 adet ST-V kartuş var satışta 5 USD! (Şaka gibi)

v.s. v.s.

bir düşün istersen


 


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 15, 2013, 01:56:34 ÖÖ
bu arada gördüğün üzere TV'deki görüntüsü mükemmel. ancak tabii kabinde kullandığım mini supergun sayesinde. hatırlarsan voltajları düşürmüştük. board çok güçlü çıkış veriyor. ses çıkışı hele aşırı güçlü. kesinlikle SCART'a falan verme direct olarak. benim kabinde sesi direk hoparlörlere vermiştim hatırlarsın, board'un üzerindeki pot'u "milimetrik" açabildim. yoksa ilk denememde gümbür gümbür, komşular gelecek sandım. mutlaka 10 hatta 25K'lık bir pot'tan geçir sesi öyle ver SCART'a vereceksen. gerçi sen JAMMA'dan almadım demisting sesi hatırlarsam...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 15, 2013, 02:03:03 ÖÖ
tabii bir de tecmo'ya olan özlemini anlayabiliyorum. sanırım hala doğru dürüst emule edilemedi o oyun. TWC98'i "zevkle" oynayabilmek için tek yol hala ST-V sahibi olmak...

hatırası var sanırım ;)

yanlız kartuşun durumu pek iyi değil. içinde tıkır tıkır eden birşeyler var. vidası bir garip sökecek aletim yoktu o yüzden kartuşa dokunmadım...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: Selim7 üzerinde Haziran 15, 2013, 02:15:48 ÖÖ
Sizden para kabul etmem mümkün değil, n'apacağız peki Yavuz abi. Çünkü duygusal olarak yardımlar söz konusu ve işe duygu da girince para meselesi ortadan kalkıyor. Siz bilirsiniz Yavuz abi. : ) 

Ben sizi gerçekten seviyorum. Samimi olarak söylüyorum.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 15, 2013, 02:52:40 ÖÖ
peki, satış konusunu kapatalım. bir başka önerim var;

1) TWC98'i hemen sana geri gönderiyorum (özlemişsindir)
2) bu ST-V'yi konsolize ediyorum (plexy kasa + RGB SCART çıkış + kompozit video çıkış + stereo çıkış + smps güç kaynağı - laptop tipi v.s.)
3) konsolize kasayı sana "hediye ediyorum" sen kolayca elindeki board'u monte ediyorsun, bu board'u da sen bana "hediye" ediyorsun.

Sonuuç:

1) Sen uzun zamandır hayalini kurduğun "taşınabilir" ST-V konsoluna sahip oluyorsun (merak etme şık bir şey yaparım, havanı atarsın ;) )
2) ben bir proje daha çıkartıyorum (hatta sonrasında bir proje daha belki)
3) forumdaki diğer arkadaşlara da izleyecekleri hatta belki ilham alacakları bir proje daha hediye etmiş oluyoruz.

buna ne dersin?


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: Selim7 üzerinde Haziran 15, 2013, 02:58:59 ÖÖ
Özel mesajdan birşeyler yazdım her halukarda ben de iki tane sizde de bir adet ST-V olmuş oluyor.

Vala şu an öyle bir an yaşıyorum ki. Ama yine de Kağıthane'de ki abi ile irtibata geçeceğim.

Alıntı
buna ne dersin?
Tamam diyorum Yavuz abi. Para meselesi ortadan kalksın da siz nasıl kabul ediyorsanız edin.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: Selim7 üzerinde Haziran 15, 2013, 03:03:03 ÖÖ
Şoku yeni atlattım. bir dakika konsolum mu oluyor?


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 15, 2013, 03:03:53 ÖÖ
 ;D ;D ;D

Şuna bir bak mesela.

yb8d89yYc6w

ne diyorsun?


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: Selim7 üzerinde Haziran 15, 2013, 03:10:50 ÖÖ
Ovv ovv, off off. Abi bunu hatırlattın ciğerim depreşti. Nasıl bir ST-V konsoldur o yahu. Herhalde bunun kadar güzel bir konsol başka biryerde yok. Zaten ST-V ye konsol yapan da yok. : )

Alıntı
ne diyorsun?
Abi birşey demek istiyorum ama diyemiyorum. Nutkum tutuldu.   


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 15, 2013, 03:13:49 ÖÖ
evet pek yaygın değil ST-V konsolu. board çok kırılgan olduğundan (malum) pek kimse uğraşmıyormuş. genelde neo geo MVS.

ama bu youtube videosunu öylesine gönderdim. çok da abrtılı değil. adam muhtemel eski bir dvd kasası kullanmış (akıllıca).

dur bakalım biraz daha araştıralım...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: Selim7 üzerinde Haziran 15, 2013, 03:19:33 ÖÖ
Evet, dvd yazısını daha önceden bende görmüştüm. Tabi hemen anlamıştım hazır kasa olduğunu, ardından güzel bir modifiye iş tamamdır.

Eski büyük receiver kasaları da olabilir aslında. Ama ST-V ye göre büyük kasa bulmak kolay değil sanırım. 

Yavuz abi ne olursa olsun, kasa fikriniz için çok teşekür ederim. Aklımda sürekli bu vardı. Bunu da proje ayarında gerçekleştireceksiniz ve bunu bana gelecek. Bu çok güzel birşey. Çok sağolun.. : )


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 15, 2013, 03:23:00 ÖÖ
ben "sıfırdan" kasa yapmaktan bahsediyorum. yok bizde öyle uyduruk şeyler.  ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: Selim7 üzerinde Haziran 15, 2013, 03:26:17 ÖÖ
Yok abi, estağfirullah. Konu açılmışken birkaç kelam edeyim demiştim.   


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 15, 2013, 03:26:27 ÖÖ
şu tarz "şık" bir şey mesela

(http://www.dozgrafico.com/ebay/mvs2blackfront.jpg)

görenler ps5 zannetsinler  :D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 15, 2013, 03:29:24 ÖÖ
üzerinde ST-V logosu falan...

arkada "altın" görünümlü ses çıkışları v.s.

elimde kabin projesinden çok plexyglass artmıştı, kullancak proje arıyordum ;D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: Selim7 üzerinde Haziran 15, 2013, 03:33:57 ÖÖ
Abi çok güzel. Bana böyle birşey mi yapacaksın?  Benzer yani? Her dakika şoka giriyorum Yavuz abi. Vay be!. Yuvarlak ovalimsi ergonomik hatlar, göz alıcı şık bir kaplama. Düşüncesi bile harika birşey. : )


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: guru68 üzerinde Haziran 15, 2013, 05:36:44 ÖÖ
Anaaa fotoroman bitti derken `behind the scenes` baslamis da haberimiz yok... saka saka! paylasiminiz icin tesekkurler.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 16, 2013, 21:16:48 ÖS
Anaaa fotoroman bitti derken `behind the scenes` baslamis da haberimiz yok... saka saka! paylasiminiz icin tesekkurler.

sorma, bir proje daha çıktı kutudan. ama bu sefer değişik malzemelerle çalışma tekniklerini ve biraz daha detaylı bir supergun elektroniği üzerinde araştırma yapıyorum.

Akrilikten (plexyglass) nasıl kutu yapılır ve RGB'nin yanısıra S-Video ve CVBS çıkışları olan bir video encoder konuları.

forumda mutlaka birilerinin bir yerlerde bir şekilde işine yarayacağını düşündüm konular olacak...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: Selim7 üzerinde Haziran 17, 2013, 00:29:24 ÖÖ
 Yavuz abi, pleksi malzemeleri ne ile birbirlerine tuttumayı plânlıyorsun acaba? Kloroform ile mi? Bu sıvı eriterek birbirlerine yapıştırıyormuş sanırım. Daha önce hiç kullanmadım. Gerçi çok da tehlikeli bir madde imiş. Şırıngayla sürme işlemi yaparken açık havada, eldivenli ve yüze maske takılarak yapılması tavsiye ediliyor.

Amma da işmiş yahu. : ) 


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 17, 2013, 00:46:19 ÖÖ
Evet. Aseton da kullanılıyor. Ben küçük bir deneme yaptım asetonla. Yanlız kuruması çok uzun sürüyor. Kloroform siparişi verdim, onu  da deneyeceğim.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: cengizermis üzerinde Haziran 17, 2013, 16:40:08 ÖS
ben "sıfırdan" kasa yapmaktan bahsediyorum. yok bizde öyle uyduruk şeyler.  ;)
Ahşap da kullanabilirsin Atari 2600 tarzına benzetebilirsin.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: mesa üzerinde Haziran 19, 2013, 23:02:11 ÖS
asfalt agladı bee


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: yavuzg üzerinde Haziran 20, 2013, 16:32:40 ÖS
ben "sıfırdan" kasa yapmaktan bahsediyorum. yok bizde öyle uyduruk şeyler.  ;)
Ahşap da kullanabilirsin Atari 2600 tarzına benzetebilirsin.

ahşapla yeterince çalıştım. yeni ar-ge yapmak istiyorum bu projede. şu an plexy malzeme üzerinde ar-ge'mi bitirmek üzereyim. paylaşacağım...

şeytan diyor şu kloroform filmlerdeki gibi "dokundurunca" bayıltıyor mu insanı diye dene :P (bu arada pek kokmuyor ve damlası plexy'yi taş gibi yapıştırıyor - çok zevkli çalışması :D)

diğer yandan video encoder işine ve konsolu tek güç kaynağı ile besleme konularına kastım bu aralar. incelemelerimi tamamladım, siparişlerim geldi. bu haftasonu üretim başlıyor bir aksilik çıkmazsa...

boş durmadım yani. fırtınadan önceki sessizlik ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Tamiratı
Gönderen: Selim7 üzerinde Haziran 21, 2013, 01:54:03 ÖÖ
Yavuz abi, öyle heyecanlıyım ki anlatamam. : ) Nasıl birşey ile karşılaşacağım  şuan meşhul. Sürpriz olması çok heyecanli. Tâki hafta sonuna kadar.

"Şöyle ST-V logosu felan" demiştin. Valla o günden beri aklımda logolu logolu konsollar var. : )

Alıntı
şeytan diyor şu kloroform filmlerdeki gibi "dokundurunca" bayıltıyor mu insanı diye dene
Çiğ etin üzerinde cola denedikleri gibi, merak ediyorsan(ki ben çok merak ediyorum) sende kloroformu deneyebilirsin Yavuz abi. : ) Ben olsam "acaba ne olacak?" diye denerdim.  Bu yorum saçma olmadı değil mi.  ;D

Alıntı
diğer yandan video encoder işine ve konsolu tek güç kaynağı ile besleme konularına kastım bu aralar.

Merakımı tarif edemiyorum. : ) Bir scartta, 19. pin ile 20. pini(Compozit) her iki ucu scartlı kabloda aynı pin numaralı sanıp, aylarca görüntü alamadığım zamanları hatırlıyorum. Vay be!.

Fotoğraflar için çok sabırsızım. İnşaAllah bir aksilik çıkmaz. : )


Konu Başlığı: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 03, 2013, 04:13:07 ÖÖ
Arcade kabin yaparken yurtdışındaki forumlarında yan gözle takip ettiğim bana ilginç gelen bir konu vardı; Özellikle bir kartuşla çalışan arcade PCB'leri ev konsolu haline getirmek. Bu iş için genellikle NeoGeo MVS slot'ları kullanılıyordu. Adına da "CMVS" yani "Consolized MVS" diyorlardı. SEGA'nın kartuşlu arcade board'u olan Titan Video (ST-V) sistemini konsol haline getirmeye çalışan pek bir örnek görmedim.

LW3D'nin yardımıyla bulaştığım JAMMA Arcade macerama Selim7'nin SEGA ST-V board'unu tamir ederek devam ettim. Şimdi sıra uzun zaman önce söz verdiğim bir ST-V board'unu konsol haline getirme projesine.

Bu iş bir supergun yapmaktan biraz daha  ;) zahmetliymiş, onu öğrendim. Bir başka deyişle, supergun bu projenin sadece bir alt başlığı.

Neyse, yine biraz uzunca bir yazı dizisi olacak gibi. Üstelik henüz projeyi 100% tamamlamış da değilim ancak artık 90% bitti diyebilirim ve yazmaya başlamazsam detayları unutmaya başlayacağım...

Bu projedeki bir çok değişik malzeme ve imalat tekniğini hayatımda ilk defa kullandım. Hatalarım oldu (hem de çok) ama hatalarımdan ders alarak istediğim gibi olana kadar yeniden yeniden denedim. Bu sebeple bir arcade board'unu retro bir ev konsolu haline getirmeye hayatta niyetlenmeyecek bile olsanız kullandığım malzeme ve tekniklerden benzer hobileriniz için de faydalanabileceğinizi düşünüyorum.

Proje tahmin ettiğimden uzun sürdü. Bunun başlıca sebebi ilerleyen yazılarda da göreceğiniz gibi bir çok bilmediğim konuya dokundum ve bu konularda bir şeyler üretebilmek için bir çok araştırma yapıp bir çok yazılım öğrenmem, kendimi eğitmem gerekti. Maalesef kafamıza bir aparat takıp sonra "I know Kung-fu" (Matrix I - Neo  :D ) diye çıkamıyoruz... Bir de tabii araya bayram seyran tatiller vs girince uzadı gitti... Arada sıkılıp bir iki arcade board'da tamir ettim  ;)

Aslında böyle bir projeye başlamak isteme sebeplerinden en önemlisi de aslında buydu. Yeni birşeyler öğrenmek. Kişisel fikrim, ortaya çıkan projenin gerçek hayatta belki pratik bir karşılığı olmasa da bence bu tarz projeler sırasında öğrendiğiniz yeni şeyler ve tecrübeler perspektifinizi değiştiriyor.

Neyse bu kadar gevezelik yeter! Artık başlıyorum (bu kadar malzemeyi nasıl yazıya dönüştüreceğim ben de bilmiyorum ama bakacaz artık  :D)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 03, 2013, 04:38:05 ÖÖ
Bir arcade PCB'sini (Arcade Board, Arcade PCB, slot, JAMMA PCB v.s.) günümüzde temelde 3 amaçla domestik hale getirebiliriz;

1) Arcade Kabin: Bir Arcade kabin yapıp full retro/nostalji yaşamak.

Dezavantajları: Yer, alet edevat, maliyet v.s.

2) Supergun: Kabin yapacak yerimiz, imkanımız ve zamanımız yoksa bir Supergun yaparak, yani boardun çalışması için gerekli minimum elektroniği içeren bir aksam ile CRT TV'ye veya bir monitöre (örn Commodore 1084) bağlayarak.

Dezavantajları: Sağdan soldan sarkan kablolar. Herşeyden önce arcade board'un genelde meydanda olmasından dolayı "proje görünümlü" olması.

3) Konsol: Arcade board'u tam anlamıyla kapalı bir kutuya koyup evimizin salonunda bir xbox gibi, sağından solundan kablo v.s. sarkmadan şık bir şekilde koyabileceğimiz bir konsol haline getirmek.

Dezavantajları: Kabim yapmaktan daha kolay ama Supergun yapmaktan daha zor. Biraz daha fazla elektronik.

Bu projedeki konumuz 3. seçenek. Ortaya şık bir şey çıkartabilmek için de aşağıdaki temel konularda araştırma yapmak gerektiğini anladım;

1) 3D Tasarım: Ortaya daha küçük bir kasa çıkartabilmek için milimetrik seviyede ölçülü çalışmak gerektiğinden artık kağıt kalemi bırakıp adam gibi bir 3D yazılımını kullanmayı öğrenmem gerektiğini anladım.
2) Elektronik: Devre ve PCB tasarım yazılımı kullanmayı öğrenmek. PCB (baskılı devre) üretmek.
3) Akrilik ile çalışma: Küçük şık bir kasayı ahşap veya benzeri bir malzeme ile yapmak yerine olması gerektiği gibi plastik ile yapmaya karar vermiştim. Hem yeni bir malzeme ile çalışmak adına hem de hafif olması için.

Yazıyı da bu sırada yazmak sanırım daha kolay olacak gibi...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 03, 2013, 04:57:34 ÖÖ
3D Tasarım:

Projedeki amacım bir SEGA ST-V board'unu kapalı bir kasaya koyup onu konsol haline getirmek. Ancak bunun için de hazır bir kasa "uydurmak" yerine (örn. eski bir DVD player veya uydu alıcısı kasası) sıfırdan sadece bu board'un ölçülerine uygun bir kasa yapmayı istedim. Ancak tabii kağıt kalemle yaptığım ilk ön tasarımlardan sonra  bu işin milimetrik (hatta milimetrenin 1/4'ü) seviyede hassasiyet gerektireceğini anlamam uzun sürmedi.

Bu yüzden bu ve benzer hobilerde artık sıklıkla kullanılmaya başladığını gördüğüm Google SketchUp'ı kullanmayı öğrenmeye karar verdim. SketchUp hem bedava hem de öğrenmesi diğer paralı (hatta pahalı) bir çok 3D yazılımından (örn. AutoCad ve türevleri) daha kolay. Özellikle temel kavramları kolayca öğreniyorsunuz ama iş ölçülü tasarım yapmaya gelince tıklamayı ve çekiştirmeyi bırakıp biraz okumak ve eğitim videolarını izlemek gerekiyor. Ama 2-3 gün uğraştıktan sonra çözülüyor.

Konsol için minimalistik bir tasarım yapmak istedim. Kıvrımlar olmalıydı ancak aynı zamanda da ancak bir kalıpla yapılabilecek komplekslikte bir tasarım da olmamalıydı. Yaklaşık 1 hafta uğraştıktan sonra ortaya şöyle bir tasarım çıktı:

Önden Görünüm:

(http://imageshack.us/a/img202/7136/v1ij.png)

(http://imageshack.us/a/img21/1941/5v6i.png)

Joystick portları, butonlar v.s. elektronik aksamın kompleks modellerini elektronik parça satan web sitelerinden buldum. İlginçtir artık bu tür parça satan web siteleri hemen tüm parçaların bir de SketchUp modelini koymuşlar. Süper!

Bu iş için kullandığım bir site: http://www.tracepartsonline.net/ (http://www.tracepartsonline.net/)

Arkadan görünüm:

(http://imageshack.us/a/img41/904/xe93.png)

Biraz da içini açıp bakalım:

(http://imageshack.us/a/img856/1416/d4d8.png)

(http://imageshack.us/a/img821/7615/pcw8.png)

(http://imageshack.us/a/img90/7611/ukku.png)


Kasa tasarımı aynı zamanda açılıp kapanırken de pratik olmalıydı. Bu sebeple temelde 2 parçadan oluşuyor. ST-V'nin ve diğer tüm elektroniğin monte edileceği bir taban ve üzerine hiçbir kablo v.s. monte edilmeyen ve rahatça sökülüp takılabilecek bir de kapak.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: AmigaMan üzerinde Eylül 03, 2013, 14:17:11 ÖS
ustad gene başlamışsın projelere sevindik. Arkadaşlar şimdi 3D tasarım öğrenme zamanı yuppi. Müthişsin bir altın bilezik daha takacağız kola daha fazla proje bekliyoruz yavuzg ustad


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: ozkano üzerinde Eylül 03, 2013, 18:57:22 ÖS
güzel proje bende bir kaç tane stv var ama hiç birini çalıştıramadım, denemem gereken her hangi bir şey var mı ?


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Atacan üzerinde Eylül 03, 2013, 21:45:39 ÖS
Yavuz bey bir durun yahu! kendi yaptığım amatör çalışmalardan soğudum... biz yaptığınız bir önceki projeye alışmaya çalışırken siz aklımıza gelmeyecek yeni bir proje ile karşımıza çıkıyorsunuz. Sizden yakında bu ürünün seri üretimine geçmenizi istersek o zaman görürsünüz.

İnan size ne diyelim bilmiyorum. heyecanla bekliyoruz. BRAVO!


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: LW3D üzerinde Eylül 04, 2013, 01:31:17 ÖÖ
@yavuzg, senden korkulur...bir sonraki nesilde Sony ve MS kalırsa, onlara rakip bir konsolla ortaya çıkarsanız şaşmıyacağım :) Maşallah...

güzel proje bende bir kaç tane stv var ama hiç birini çalıştıramadım, denemem gereken her hangi bir şey var mı ?

@yavuzg'nin imzasına bakabilirsin :)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 04, 2013, 02:27:36 ÖÖ
tekrardan sahalara döndüm :) herkese tekrardan selamlar. birazdan yazıya devam edeceğim (boya kokusundan bayılmazsam).

@ozkano, @LW3D'nin de dediği gibi imzamda ST-V tamiratı ile ilgili link var. Özetle şunları söyleyebilirim, boardlar hiç boot etmiyorsa (üzerindeki LED yanıyor ama siyah ekran durumu) sorun gidermek için pek fazla ipucu vermiyor demektir. Temelde board'un üzerindeki tüm IC'lerin (entegreler) pinlerinin yüzeye lehimlendiği noktaları çok büyüten bir büyüteçle sabırla incele. Özellikle ikinci SH2 işlemcisinin bacaklarındaki lehimler çatlıyor. Bu çatlaklar çok fazla ise board hiç boot etmiyor, sadece bir kaç tanesi yerinden ayrılmışsa board boot eder ancak bir süre sonra oyun oynarken donmalar olur. Büyüteç işi tüm bacakları multimetre ile kontrol etmekten daha kolay.

Bunun dışında ilginç bir ipucu vereyim, gülmeyin. Board'u çalıştırıp bir süre bekleyin. Sonra parmağınızla tüm IC'lere (bacaklarına değil) dokunun. Genelde arızalı çipler çalışmadıkları için ısınmazlar. Soğuk bir çip varsa bilin ki o muhtemelen arızalıdır. Evet aptalca derecede basit değil mi? :)

Bunun dışında bir başka board'un boot etmeme sebebi ana programın (evet bu oyun boardlarında bile basit bile olsa bir işletim sistemi var) yüklendiği RAM'ler arızalı ise board boot etmez. Aslında bu cihazlarda işlemcinin yaptığı ilk iş BIOS EPROM'undan boot kodunu alıp RAM'e kopyalamak ve o noktadan komutları sırayla çalıştırmak.

Ha tabii boardların başına ne geldiği de bilmek faydalı olur. Eğer yanlış voltajdan dolayı bir arıza oluşmuşsa bunu çözmek mümkün olmayabilir çünkü genelde birden fazla bileşen tost olmuş demektir. Özellikle ST-V'nin PAL çipi (GAL16 vs yazan bir çip, Motorola 68000 işlemcisinin yanındaki) yanmışsa yapacak maalesef bir şey yok. Çünkü bu çipleri programlayacak bir cihaz bilmiyorum. Kısmen bu çipleri klonlama denemeleri var internette ama sanırım ekonomik bir cihaz yok ortada. Bilen varsa söylesin sevinirim...

Bu çipler Programmable Array Logic diye geçen, programlanarak bir mantıksal devre haline dönüşen çiplerdir. Günümüzdeki FPGA çipleri gibi. Hani şu joystick içinde Commodore 64 yapan kız var ya? Bunu bir FPGA ile yapmıştı. Yani software ile hardware yapmak.

ST-V deki görevi ise kriptolu oyunları oynatmak için önce bu çipin içindeki mantıksal devre oyunun ROM'unu çözüp RAM'a aktarılmasını sağlar. Eski tür bir kopya koruma mekanizması işte...

Neyse şimdi son kat verniği atıp yazıma devam edeyim... Off bayılacam şimdi kokudanKonu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 04, 2013, 02:55:31 ÖÖ
ustad gene başlamışsın projelere sevindik. Arkadaşlar şimdi 3D tasarım öğrenme zamanı yuppi. Müthişsin bir altın bilezik daha takacağız kola daha fazla proje bekliyoruz yavuzg ustad

AmigaMan, 3D yazılım kullanmayı öğretmek haddime değil. Bunun alasını kullanan üyeler vardır eminim. Ben daha önce profesyonel anlamda 3D yazılımı kullanmadım. Ama kağıt kalem de tabii bir yere kadar. SketchUp'ı benim gibi acemiler için uygun bir yazılım olduğunu söyleyebilirim. SketchUp'da ölçülü tasarım yapmanın yolu "Tape measure tool" diye bilinen (bildiğimiz şerit metre işte) gereçle önce işaretler koyuyoruz. Püf noktası ise bunu yaparken de mouse ile çekiştirirken (sol tuşdan parmağımızı kaldırmadan) diğer elimizle ölçüyü yazıyoruz, işaret hop istediğimiz noktaya gidiyor, parmağımızı bırakıyoruz. SketchUp da çizim yaparken bunu pratik edersek işimizi güzelce tamamlayabiliyoruz...Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 04, 2013, 03:51:58 ÖÖ
Elektronik Tasarım:
Kasamızın tasarımı yaptıktan sonra şimdi sıra elektronik tasarımına geldi. Tabii önce bu proje için ihtiyacımız olan elektronik yapıyı kısaca anlatayım.

Bir oyun konsolunun bir supergun'dan en önemli farkı her tür görüntü veren cihaza bağlanabilir olmasıdır. Bundan kastettiğim, tamam RGB görüntü elde edebileceğimiz en net görüntü biçimi ama bildiğiniz üzere düşük çözünürlükte çalışan bu tür arcade boardlar 15Khz görüntü verir (VGA-SCART projemde bunun detaylarını anlatmıştım). 15Khz'lik bir RGB görüntüsünü ancak eski bir CRT TV veya eski bir VGA monitör gösterebilir (örn. Commodore 1084). Yani evinizin salonundaki LCD TV'ye RGB bağlantı yapsanız da modern TV'niz muhtemelen bu düşük sinyale sync olamayacaktır.

Not: forum üyelerinden @tolga abacı'nın belirttiği gibi LCD TV'ler (LCD modern monitörler değil) sonuçta TV sinyallerini göstermek üzere tasarlandığından 15Khz'lik RGB sinyallerini de gösterebiliyormuş. Benim evimde Philips LCD TV'de SCART'tan verdiğim arcade görüntüde rahatsız edici bir görüntü bozulması vardı. Belki sadece benim TV'me has bir sorundur. (İlerleyen bölümlerde resimlerle göstereceğim sırası geldiğinde)

Peki çözüm nedir? Görüntüyü standart bir TV sinyaline (PAL/NTSC) "encode" etmek...

Bunun için ya bir encoder alacaktım (ya arcade sitelerde meşhur olmuş JROK veya NeoBitz ya da DX'den ucuzundan dandik bir RGB->S-Video/Composite dönüştürücü) ya da biraz araştırma yapıp sıfırdan tasarlamam gerekiyordu. Ben tabii ki ikinci yolu seçtim. ;)

Video Encoder:
Tabi araştırınca bir çok farklı devre şeması buldum internette. Hedefim bir retro konsol yapmak olduğundan önce eski konsollarda kullanılan video encoder çiplerini araştırdım. Sonunda Sony CXA1645 çipinde karar kıldım. Bu çip playstation'da ve bir çok ev konsolunda kullanılmış. Ayrıca meşhur JROK encoder'ı da bu çipi kullanıyormuş. Yerli elektronik piyasasında da araştırdım bulunan bir çip. SOnunda bu çipe dayalı ve farklı çeşitli bir çok encoder şemasını ve bu çipin datasheet'ini inceleyerek ortaya şöyle bir tasarım çıkartabildim.

(http://imageshack.us/a/img826/2728/zok2.png)

Temelde devremiz JAMMA dan gelen RGB sinyallerini CXA1645'in RGB girişine gönderiyor. JAMMA'nın Composite Sync sinyalini LM1881 ile "temizliyerek" composit sync sinyalini oluşturuyorum. 74LS04 (hex inverter) ile de NTSC veya PAL için "Subcarier - SC - frekansı" nı oluşturuyorum ki encoder çipimiz ham RGB sinyalini bu SC frekansı ile "encode" edebilsin.

Ayrıca internetteki bir çok şemada atlanan bir başka detay konu olan "Luma Trap" olayını CXA1645'in ve AD725 (bir başka video encoder) datasheet'lerinde tavsiye edildiği gibi bir kondansatör ve bobin kullanarak ekledim.

Luma trap olayını basitçe şöyle anlatayım; Bir defa sadece Composite çıkış için gerekli olan bir detay. Olmasa da olur. İşin teorisi, Composite sinyal oluşturmak için Croma (renk) ve Luma (aydınlık karanlık) sinyalleri bildiğiniz üst üste getirip toplanır. Bu toplamayı dümdüz yaparsanız büyük bir bant genişliğine sahip Luma (aydınlık/karanlık) sinyalinin bir kısmı Croma sinyalinin bir kısmına "bulaşır" ve ortaya aslında olmayan renkler çıkar. Buna cross-color interferance (renklerin birbirine geçmesi) denir ve özellikle arcade/konsol görüntülerinde sprite'ların sınırlarındaki renklerin bozulması/kayması/parlaması olarak karşımıza çıkar. Eğer Luma sinyalini Chroma ile toplamadan önce biraz "traşlarsak" (filtrelersek) bu renk bozulmasının önüne geçilebilir. İsimden de anlaşılacağı gibi buna "Luma Trap" (Luma tuzağı) diyoruz ve basit bir kondansatör+bobin filtresi ile olayı hallediyoruz...

Neyse, konumuza dönersek, bu devre daha önce sizlerle paylaştığım VGA-SCART devresinden biraz daha karmaşık. Bu yüzden elle delikli plaket üzerine monte etmek biraz zahmetli olacağını ve fazla yer kaplayacağını anladım. Özellikle de konsol kasasının boyutunun limon kasası kadar olmasını istemiyorsam bu iş için bir PCB (baskılı devre) tasarlamam gerektiğini anladım.

PCB tasarlamak için internette bulduğum en pratik, öğrenmesi en kolay ve en ucuz (bedava) yazılım "Express PCB". Bu gereçleri kullanmayı öğrenmem de 1-2 günümü aldı.

Express PCB'yi şu linkten indirebilirsiniz: http://www.expresspcb.com/ (http://www.expresspcb.com/)

Paketin içinden ayrıca devre şeması da tasarlayabilmenize yarayn bir başka yazılım da çıkıyor (yukarıdaki şemayı bu yazılım ile yaptım). Bu sayede şemayı tasarladığınız dosyayı Express PCB'ye "link" leyince devre elemanlarını koyduğunuzda bakır hatların bağlantılarının doğru olup olmadığını da test edebiliyorsunuz. Yani hata olasılığını en aza indiriyor. Bir devre şeması ile PCB bakır hatları temelde birebir aynı bağlantılara sahip olsa da parçaları belli bir alana sığdırabilmek için yerleşimleri şemadan çok farklı olabiliyor. Bu yüzden bakır hatları yanlış birleştirme olasılığınız var. Bu "link" olayı bunun önüne geçmek için çok avantajlı.

Neyse, 3D tasarımıma göre kasanın arkasında bulunacak olan video encoder devresinin ancak 14.5 cm x 3.5 cm boyutlarında olması gerekiyordu. Ortaya bu arapsaçı PCB tasarımı çıktı;

(http://imageshack.us/a/img7/354/q0ym.png)

(http://imageshack.us/a/img90/1728/iig7.png)

Bu da encoder için parça listesi;

C1   100nF   
C2   100nF   
C3   100nF   
C4   100nF   
C5   33pF   
C6   33pF   
C7   100nF   
C8   100nF   
C9   100nF   
C10   10nF   
C11   10pF   
C12   47pF   
C13   10pF   
C14   10pF   
C15   100nF   
C16   47uF   
C17   10nF   
C18   47uF   
C19   10nF   
C20   0.1uF   
C21   10uF   
C22   18pF   
C23   220uF   
C24   220uF   
C25   220uF   
C26   220uF   
C27   220uF   
C28   220uF   
L1   68uH   
R1   390 ohm   
R2   1K   
R3   1K   
R4   1K   
R5   75 ohm   
R6   75 ohm   
R7   75 ohm   
R8   75 ohm   
R9   4.7M   
R10   680K   
R11   2.2K   
R12   2.2K   
R13   47K   
R14   16K 1%   
R15   75 ohm   
R16   75 ohm   
R17   75 ohm   
R18   75 ohm   
R19   75 ohm   
R20   75 ohm   
R21   100 ohm   
U1   74LS04   
U2   LM1881   
U3   CXA1645   
XTL1   4.433619MHz   

Yazımın sonunda tüm tasarım dosyalarını paylaşacağım, acaba sitede upload edilecek bir yerler var mı bu tarz paylaşımlar için?


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 04, 2013, 04:36:50 ÖÖ
Güç Kaynağı:
Bir arcade board'u ev konsolu haline dönüştürmek için ikinci bir elektronik detaya daha ihtiyacımız var; Power!

Arcade board'ları genelde 2 voltajla beslenir (aslında 3);

1) Logic devreler için 5V
2) Bazı logic devreler ve esases ses amfisi için 12V
3) Bazı ses amfileri için -5V da gerekir. ST-V de bu kullanılmıyor.

peki bunun için 2 tane ayrı güç kaynağı mı bağlayacağız konsolumuza? Tabii ki hayır. Bunu tek bir güç kaynağı ile çözmek mümkün; PC güç kaynağı (mı acaba).

Evet arcade boardları çalılştırmak için bir PC güç kaynağı kullanılabilir ancak bazı boardlar voltaj konusunda seçici olduklarından voltajı hassas ayarlayabileceğiniz bir SMPS (Switch Mode Power Supply) ihtiyacınız var. Ancak konsol tasarımımda bu tarz bir güç kaynağını (5V 5Amp + 12V 2Amp) sığdırabileceğim bir yerim yok. Yine basit bir supergun'dan ayrılan noktamız güç kaynağı.

Çözüm olarak harici bir güç kaynağı kullanmaya karar veriyorum. Ancak 2 tür voltaj veren bir "harici" SMPS piyasada yok! O zaman tek voltajı alıp içerde bir tür elektronik devre ile diğer voltajı elde etmem lazım. Piyasada 12V veren harici SMPS'ler var (güvenlik kameralarını beslemek için satılıyorlarmış genellikle). Bunlardan en güçlü olanını (5 Amper akım verebilecek güçte) aldım. Şimdi iş 12V DC voltajı 5A DC'ye çevirecek devreyi tasarlamaya geldi sıra. Ancak tabi bu işi basit ucuz bir çiple yapamam (örn LM7805). Benim 5 Ampere dayanabilecek bir çeviriciye ihtiyacım var. Bunun için DC güç çevirici entegrelerin datasheet'lerini araştırmaya başladım ve sonunda ihtiyacım olan gücü verebilecek bir entegre buldum: LT1074

Bu entegre 5 Amper akıma dayanabiliyormuş. Datasheet'indeki örnek devrenin şemasını çıkarttım:

(http://imageshack.us/a/img163/473/g44c.png)

Sonra aynı taktikle bu şemanın PCB'sini çıkarttım:

(http://imageshack.us/a/img707/2633/rs7i.png)

Böyle büyük göründüğüne bakmayın aslında bu da 5,5cm x 3,5cm boyutunda.

Dışarıdan adaptör girişi ile bu devreyi 12V ile besliyorum. Kasanın içerisinde 12V ve 5V voltajları video encoder'ı ve ST-V'yi beslemek için dağıtıyorum.

Devrenin parça listesi de şöyle:

C1   220uF 25v   
C2   100nF   
C3   560uF 35v   
D1   MBR1045   
L1   50uH 5A   
R1   2.7k   
R2   1k 1%   
R3   1.8k 1%   
R4   2.2k 1%   
R5   10ohm 1%   
U1   LT1074   

Bu arada kenarında % ile tolerans belirtilmiş dirençler "Metal film" direnç diye bilinir. Azıcık daha pahalıdırlar ama parça toleransı uygulamanız için hassas ise (tam 5V elde etmek istiyoruz. 4.5 değil 5.5 değil. Mümkünse 4.99 - 5.00 arası bir hassasiyet yakalamak istiyorum) normal direnç yerine metal film direnç ve normal elektrolitik kondansatör yerine tantal kondansatör kullanmanız gerek.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 04, 2013, 04:56:56 ÖÖ
Kontrol Paneli:

Konsolun kontrollerinin konsola bağlanması için supergun camiasında bir standart olan NeoGeo pin dizilimini kullanmaya karar veriyorum.

(http://imageshack.us/a/img198/5665/jo95.png)

Bu standartda bağlantıları olan 2 adet erkek DB15 (iki sıralı olan DB15, 3 sıralı olan DB15 de var ve VGA konnektörü olarak kullanılır ) konnektörler kullanıyorum. Bu konnektörleri, test ve servis butonlarını, açma kapama anahtarını ve güç göstergesi olarak kullandığım LED'i de içeren konsolun ön panelini de kablo yumağı ile elle monte etmek yerine bu ön panel için de bir PCB yapmaya karar veriyorum.

Ortaya şöyle bir PCB tasarımı çıkıyor:

(http://imageshack.us/a/img836/7775/n3m5.png)

Yine tabii ki bu PCB boyutları da SketchUp'da yaptığım tasarım ile uyumlu olmalı yoksa kasanın deliklerini falan denk getiremem.

(http://imageshack.us/a/img571/5980/wr6l.png)

(http://imageshack.us/a/img812/9387/bfpc.png)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: LW3D üzerinde Eylül 04, 2013, 12:45:33 ÖS
yok artık denecek bir çalışma....Şimdiden yok artık dedim :)

Harika...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: ozkano üzerinde Eylül 04, 2013, 21:01:28 ÖS
gerçekten çok başarılı


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: cengizermis üzerinde Eylül 04, 2013, 21:04:07 ÖS
Bu hobi falan değil arkadaş. Bildiğin PROTOTİP mühendisliği. Saygılar
(http://31.media.tumblr.com/tumblr_m5o1t9V2G41rxc156o1_500.gif)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Eylül 04, 2013, 22:14:03 ÖS
  Yavuz abi haftalardır sabırsızlıkla bekliyordum. Beklediğim güne nihayet ulaşabildim. Samimiyetle söylüyorum, söylenecek artık birşey kalmadı. Inanılmaz, ticaret işlerinde olsa ancak bu kadar olabilirdi. Tam hayal ettiklerim gibi. ST-V logosu, girişler, soket girişleri.   : ) Detaylar, detaylar ve detaylar.. Harikasın Yavuz abi.

  Bu işleri ne kadar sevdiğini hepberaber tahayyül edebiliyoruz.. Ellerine sağlık Yavuz abi..

Şöyle artık rahatcana bir "Oohh" çekmek istiyorum. Yakında ST-V konsoluma kavuşabileceğim.. ;D :D

İyi ki varsın Yavuz abi..  ;D

Bir üstteki gif ise durumu en yalın şekilde açıklıyor.. Devamını sabırsızlıkla bekliyorum.. : )


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: cdemir üzerinde Eylül 04, 2013, 22:47:04 ÖS
Belki yazacaklarımın konuyla alakası yok ama .

Var var. Aslında epey alakası var.  :D

Sevgili Yavuz'un projelerini gördükçe aklıma Huawei X5 geldi.
Adamlar onca mühendisle bir şeyi beceremeyip telefonun yazılımını 2.3 beta da bıraktılar.

Halbuki onlara bilmem kaçtane mühendis değil br tane Yavuz lazımmış.

Sevgili Yavuz eğer sen Huawei' de olsaydın. X5' te bırak 2.3 betayı önde giden telefon firmalarından bile önce 4.3 kullanılıyor olurdu..  ;)

 


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 05, 2013, 03:13:58 ÖÖ
@cdemir, maalesef o işler parayla veya kafayla değil politika ve entrika ile döndüğü için söyleyecek bir şeyim yok o konuda. Microsoft da Nokia'yı aldı. Bakın şimdi nasıl yüzüne gözüne bulaştıracak seyredin. bunlar milyarlarca doları çöpe atarlar, sonra da pırt pardon diyip bir iki yöneticiyi sallandırırlar o kadar. Stewe Balmer da emekli oluyor 1 seneye, piç ettiği işlerin (Windows 8, Nokia v.s.) faturasını yerine gelecek zavallıya keserler...

Neyse, konumuza dönelim.

yorumlarınız için hepinize çok teşekkür ederim.

yazdıklarımın hepsi henüz tasarım halinde (dermişim)

yok yok, şaka. Gerçekten artık "I know kung-fu!" ;)

Devam edeyim. Nerde kalmıştık? Ha, devre tasarımları...

Biraz "ev tipi" PCB yapalım artık o zaman.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 05, 2013, 03:26:32 ÖÖ
Şimdi elimde artık kasamızın ölçülü 3D tasarımı ve tüm elektronik ekipmanın devre ve PCB tasarımları var. Elleri kirletmenin ve tasarımı fiiliyata geçirmenin zamanı geldi. Bu aşamada bazı işleri paralel yürüttüm ama yazıyı o şekilde yazarsam çorbaya döner diye şimdi proje aşamalarını sırayla yazıya dökmek daha doğru olur diye düşünüyorum...

Evet, devreler için gereken tüm parçaları online olarak sipariş ettim ve geldi. Siparişlerimi genellikle www.bluemavi.com (http://www.bluemavi.com) veya www.direnc.net (http://www.direnc.net) den veriyorum. Bazı unuttuğum eksiklerim varsa da fiziksel olarak Konya sokağa gidiyorum (sulu yemek yapan esnaf lokantalarına uğramak da işin başka bir bahanesi ya neyse).

Paket geldi...

(http://imageshack.us/a/img89/2738/oquu.jpg)

Hani gavurların bir deyişi vardır ya "yeni yıl burada patlamış" diye. öyle oldu benim için...

(http://imageshack.us/a/img839/7852/2xnx.jpg)

Amanın diyor insan bir an  :D

Neyse, PCB tasarımlarımı parçaları sipariş ettikten sonra revize ederek son hallerini veriyorum çünkü bazı parçaların fiziksel olarak ölçülerini alıp PCB üzerindeki yerleşimlerini modifiye ediyorum. Parçanın tanımı Express PCB de yoksa kendiniz de tam ölçülerinde parça tanımlayabiliyorsunuz. Buna özellikle soketlerin yerleşiminde ihtiyacım vardı. Çünkü 3D tasarıma göre kasanın ön ve arka panellerinden çıkacak olan soketlerin bacaklarının PCB'ye takılacağı noktaları aradaki 3mm'lik akrilik paneli de düşünerek belirlemem gerekiyordu.Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 05, 2013, 03:34:15 ÖÖ
3D tasarımdaki "sanal" PCB'lerimi artık yapmaya başlayabilirim. Ölçüler belli. Önce bakırlı plaketi bu ölçülerde keseceğiz.

(http://imageshack.us/a/img545/8519/5njj.jpg)

Bu iş için önce ölçülerimizi plaketin üzerine cetvelle ve kurşun kalemle düzgünce çiziyorum.

(http://imageshack.us/a/img543/8189/rdai.jpg)

Sonra Dremel'in kesici diski ile dikkatli bir şekilde epoksi plaketi kesiyorum.

(http://imageshack.us/a/img543/995/ensa.jpg)

Epoksi plaketin Dremel ile kesilirkenki kokusu bana dişçide dolgu yaptırırken çıkan kokuyu hatırlatıyor :D dişimi sızlatıyor. Neyse, plaketlerimizi PCB'lerimizin boyutunda kestik.

(http://imageshack.us/a/img836/4079/y1ww.jpg)

O küçücük plaketi keserken ne kadar toz çıktığını görseniz şaşırırsınız. Neyse, kesilen plaketleri mutfak süngerinin sert yüzeyiyle ve as bulaşık deterjanı ile lavaboda iyice sürttüre sürttüre yıkıyoruz. Bunun amacı üzerinde herhangi bir yağ tabakası kalmaması. Bu aşamadan sonra plaketlerin bakırlı kısımlarına çıplak elle dokunmak yok!

(http://imageshack.us/a/img713/8932/thdf.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 05, 2013, 03:59:31 ÖÖ
PCB Üretimi (İlk Deneme)

Evde PCB çıkarmanın bir çok yolu varmış. Tabi ticari olarak üretimin de bir çok farklı metodu varmış ama ben evde uygulanabilecek yöntemlere odaklanarak araştırmamı bu doğrultuda yaptım. Benim araştırıp bulduğum yöntemler;

1) Pozitif20 Yöntemi: PCB'yi asetat veya aydinger kağıdı benzeri bir malzemeye basıp, Pozitif 20 denilen ışığa duyarlı bir sprey ile kaplanmıl bakırlı plaketi ışığa maruz tutmak. Bu sayede bakırın ışığa maruz kalan kısmındaki Pozitif 20 yok oluyor, devrenin yollarının bulunacağı kısımlar kalıyor. Sonra plaketi erici malzemeye atınca pozitif20 ile kaplı kısımlar dışındaki bakır eriyor.

2)Toner Transfer Yöntemi: PCB resmini Carbon 20 denilen bir tür özel kağıda basıyormuşsunuz. Sonra bu kağıdı bakırlı plaketin üzerine koyup ütülüyormuşsunuz. Toner plastik türevi bir malzemeden yapıldığı için ısınınca Carbon 20 kağıdından kurtulup bakırlı plakete yapışıyormuş. Toner transfer yani! Haa unutmadan. Bunu ancak Laser printer ile yapabilirsiniz. InkJet ile olmuyor.

3) Elle Çizmek: Hadi len diyip geçiyorum. Tamam güç çevirici devresi için belki yapılabilir de, video encoder devresinin 0.5 mm'lik hatlarını bu şekilde yapmak mümkün değil. Merak eden olur diye hadi onu da anlatayım. Elektronikçilerde "baskılı devre kalemi" diye satılan halbuki herhangi bir kırtasiyeden de (daha ucuza) alabileceğiniz "edding" marka markör kalem. Bu kalemin mürekkebi normalde suya dayanıklı. Aynı zamanda bakırı eriten kimyasallara da dayanıklı olduğundan çizilen kısımlar erimiyor kısaca...

Neyse, ışık mışık karanlık oda vs gözüm pek yemiyor 1. seçeneği. Kalemle elle çizmek de imkansız. 2. seçenek uygulanabilir geliyor ve internetten biraz Carbon 20 kağıdı sipariş ediyorum.

Böyle bir şeymiş

(http://imageshack.us/a/img6/2336/ntq3.jpg)

Yazıcımızı en fazla toner harcayacak şekilde ayarlıyoruz (yani ekonomik ayarların hepsinin tersi, kontrast en sonda v.s.) bir de kağıdı "en kalın" kağıt olarak ayarlayın. Carbon 20 kağıdı aslında çok ince. Ama yazıcıyı kalın kağıda (karton tarzı) ayarlamaktaki amacımız kağıdı yavaş yavaş çeksin ve yavaş yavaş bassın diye. Yoksa incecik Carbon 20 kağıdını zart diye buruşturuyor (Denedik aldık elimize bir kaç tane)

(http://imageshack.us/a/img818/4299/0vqf.jpg)

Yazıcımızı ayarladıktan sonra Express PCB'yi açıyoruz. İlk denemeyi çok basit ve hatları kalın olan güç çevirici devresi ile yapmaya karar veriyorum. Express PCB'de sadece en alt yüzeyin resmini basacak şekilde ayarlıyorum.

(http://imageshack.us/a/img20/4905/xm9v.jpg)

ve devreyi basıyoruz

(http://imageshack.us/a/img4/3947/k09g.jpg)

Devre resminin Carbon 20 kağıdının mumlu yüzeyine basılması gerekiyor. Isıtınca toneri koyverecek kısım bu yüzey çünkü.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 05, 2013, 04:14:26 ÖÖ
Carbon20 kağıdına bastığımız PCB şeklini cetvel ve maket bıçağı ile plaketin ölçülerinde kesip çıkartıyoruz.

(http://imageshack.us/a/img196/582/2ey6.jpg)

Şimdi buradan sonrasını benim gibi aynı hataya düşmeyin diye anlatıyorum. Yani bunlar yapılmaması gerekenler...

Kesilen çizimi plakete bantlıyorum (hata 1)

(http://imageshack.us/a/img23/7982/srh9.jpg)

Plaketi bir kağıt havlunun üzerine koyuyorum (hata 2)

(http://imageshack.us/a/img153/9863/nn8u.jpg)

Ütü olayını hiç denemediğimden, herhalde kravat falan ütüler gibi olacaktır diye düşünü plaketin üzerine "nemli" bir kumaş koyuyorum (hata 3)

(http://imageshack.us/a/img10/4264/x3bh.jpg)

Ütülüyorum, tosur tosur da buhar veriyorum (hata 4)

(http://imageshack.us/a/img706/1135/r6vl.jpg)

Havlumu kaldırıyorum ve bantları sökmeye çalışıyorum. Bantlar ısıdan yapış yapış erimiş ve zor sökülüyorlar (hata 1'in sonucu). Ayrıca plaketin altına incecik bir kağıt havlu koyduğumdan masamın plaket şeklinde yandığını görüyorum (hata 2'nin sonucu).

(http://imageshack.us/a/img849/2167/kqdb.jpg)

Neyse, daha bitmedi. Devrenin şeklinin pek de doğru dürüst transfer olmadığını görüyorum. Bu da arada kumaş kullandığım, tosur tosur buharla ütülediğimden ve bantları sökerken kağıdı oynattığım için (hata 3, 4)

Ve sonuç. Tam bir fiyasko!

(http://imageshack.us/a/img849/7422/j5e5.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 05, 2013, 04:51:12 ÖÖ
Başarısızlığımın sebeplerini internette arıyorum ve buluyorum. Bir defa, Carbon 20 kağıdı öyle plakete yapıştırılmazmış. Önce plaket ütüyle hafif ısıtılıp kağıt düzgün bir şekilde hafifçe sıcak plaketin üzerine "bırakılırmış". Sonra ütü ile önce hafifçe ütülenerek tüm izlerin plakete yapışması sağlanıp sonra ütü araya bir şey koymadan plaketin üzerine bastırılırmış. 30 saniye sonra ütü kaldırılıp plaket soğumaya bırakılırmış. Plaket soğurken kağıt kendi kendine plaketten ayrılırmış...

Bana biraz fazla hassas bir süreç gibi geldi. Özellikle kağıdı ısınmış plaketin üzerine "düzgünce" bırakmayı ne yalan söyliyeyim gözüm pek yemedi. Çünkü videolarda örnek olarak gösterdikleri plaketler kürek kadar. Benim plaketim 3 x 3.5 cm civarında. Kesin elim titrer doğru dürüst bırakamam dedim.

Bu arada araştırma yaparken bir başka yöntem de gördüm. Aslında Carbon 20 kağıdı kullanmadan da toner transferi yapmak mümkünmüş. Hem de sıradan hatta ucuzundan parlak fotoğraf kağıdı kullanmak! Hem Carbon 20 kağıdı pahalı, fotoğraf kağıdı ise çok ucuz, üstelik kalın ve elle tutması, hizalaması daha kolay olacak gibi... Tamam dedim, bir de bu yöntemi deneyelim...

İkinci Deneme:

Kullandığım fotoğraf kağıdı bu:

(http://imageshack.us/a/img600/8938/9lf3.jpg)

Fotoğraf kağıdına basarken de aynı ayarları yapıyoruz yazıcımızda. Çizimin fotoğraf kağıdının parlak yüzeyine basılmasını sağlıyoruz (doğal olarak) ve aynı şekilde kesip çıkartıyoruz. Daha ele gelir bir malzeme oldu bu...

(http://imageshack.us/a/img801/6696/4knk.jpg)

Sonra ütü ile hafiçe ısıtılmış plaketin üzerine kolayca hizalayıp bırakıyoruz.

(http://imageshack.us/a/img138/5137/uezu.jpg)

Sonra kısaca (30 saniye - 1 dk) ütülüyoruz (hata 5 ve 6!)

(http://imageshack.us/a/img401/6361/rj4e.jpg)

Carbon 20 kağıdından farklı olarak, eğer fotoğraf kağıdı kullandıysanız ekstra adımlar var. Kağıdın plaketten kurtulması için ılık su dolu bir kaba atmamız gerekiyor.

(http://imageshack.us/a/img823/4995/zrzm.jpg)

Suda 5-10 dk beklettikten sonra kağıdın kabarmaya başladığını görüyoruz ama tamamen ayrılması için biraz yardım etmemiz lazım. Elimizle hafif hafif dürtüyoruz.

(http://imageshack.us/a/img96/4687/f8xy.jpg)

(http://imageshack.us/a/img827/8587/74ln.jpg)

Bu dürtmeler hafif olmalı. Zorlarsanız yolların izlerini de bozabilirsiniz. Kağıdın üst yüzeyini kazıdıkça ara sıra suya geri bırakın.

(http://imageshack.us/a/img10/5897/9rwq.jpg)

Tüm kalın kaba kağıt kısmı bu şekilde çıktıktan sonra detay temizliği bir diş fırçası ile yumuşak yumuşak yapıyoruz. Plakete Camsil sıkıp diş fırçasını kullanırsanız daha iyi sonuç veriyor. Yanlız unutmayın, sabırlı bir şekilde yavaaaş yavaaaş!

(http://imageshack.us/a/img833/3552/pkz8.jpg)

Ve sonuç. Eskisinden daha iyi!

(http://imageshack.us/a/img20/3526/68jv.jpg)

Yine de yer yer izlerin çıkmadığı kısımlar olduğunu farkediyorum. Bunu sebebi de ütüleme işini çok çabuk bitirmem (hata 5). Ayrıca plaketin altına bir parça tahta koymam gerekirmiş yine unuttum, masanın azına ettik (hata 6).

Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 05, 2013, 05:10:13 ÖÖ
Neyse iyi kötü devre çizimini plakete aktardık. Eksik kısımları baskılı devre kalemimizle elle tamamlıyoruz.

(http://imageshack.us/a/img560/8351/wd8v.jpg)

Şimdi sıra plaketin çizim olmayan kısımlarını eritmeye geldi. Bunun için çeşitli kimyasallar kullanılabiliyor. FeCl3 yani piyasada bilinen adı "Demir üç klorür" bunlardan biri. Bu toz halde satılıyor ve suyla karıştırılıyor. Veya klasik Hidro klorik asit (HCl - Tuzruhu yani) ve perhidrol (H2O2) karışımı kullanılabilir. Piyasada lavaboaçıcı veya kireç çözücü v.s. kullanıldığını da duymuştum ama bunlar bana pek iğrenç geldi.

HCL & Perhidrol karışımı yaygın olarak bilindiğinden ve FeCl3 de stokta kalmadığından Konya sokaktaki amatör işi mal satan dükkandan hazırlanmış ve şişelenmiş HCL ve perhidrol aldım.

(http://imageshack.us/a/img405/9783/0uag.jpg)

Bu işe girişmeden önce koruyucu gözlüğümü ve latex eldivenlerimi takmayı unutmuyorum. Bu yaştan sonra elimi gözümü yakmaya niyetim yok.

1 ölçü perhidrol ve 2 ölçü HCL'yi cam kabıma boşaltıyorum. Sadece plaketin üst yüzeyini kaplayacak kadar kullanmam yeterli. Sonra karışıma plaketi atıyorum ve bundan sonraki olaylar 1-2 saniye içinde gelişiyor!

(http://imageshack.us/a/img14/1745/5jxz.jpg)

Kaptan bir köpürme, bir gaz, bir ısı çıkıyor ki nasıl fotoğrafını çekebildim ben de şimdi şaşırdım. Kabı bir telaş lavaboya götürüp suyun altına atıyorum. Eldiven giymiş olmanın faydaları...

Ve sonuç. Fiyasko 2 !!!!

(http://imageshack.us/a/img542/8482/k3q2.jpg)

Plaketin HEPSİ erimiş. Neden sonra anlıyorum ki Konya sokaktaki amca HCL ve perhidrol'ü SAF olarak satıyormuş. Yani 100%. Halbuki bu iş için bu kimyasalların %3-%5 civarında seyreltilmiş hallerini kullanmak gerekiyor. Yani %5 Perhidrol %95 su ile karışmış olmalı. Aynı şekilde %5 HCL de % 95 su ile karışmalı.

O kadar uğraşıp kesip ütülediğim plaketin yok olmasına mı üzüleyim yoksa bir yerlerimi asitle delmediğime mi şükredeyim...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 05, 2013, 05:26:02 ÖÖ
Üçüncü Deneme:

Tekrar bir plaket kesiyorum, yeni bir çizim basıyorum, kesiyorum, ütülüyorum.

Vazgeçmek yok!

(http://imageshack.us/a/img542/5520/owh1.jpg)

Şimdi akıllandım. Kaba önce su koyuyorum. Kabaca şişelerin kapakları ölçüsünde 20 kapak kadar falan. Uzaya roket göndermiyoruz, bu kabaca kimyasalları %5 seviyesine indirecektir.

(http://imageshack.us/a/img191/3614/nfrv.jpg)

1 kapak perhidrol ve 2 kapak HCl de ekleyip plaketi karışıma bırakıyorum.

(http://imageshack.us/a/img62/6898/nqll.jpg)

Kabı hafif hafif sallayarak (sıvıyı dışarı sıçratmadan - bir öne bir arkaya hafif hafif) kimyasal reaksiyona katkıda bulunuyorum. Bir süre sonra beklenen etkiyi görmeye başlıyorum. Erime plaketin çevresinden başlıyor.

(http://imageshack.us/a/img401/827/o1k9.jpg)

Aynı şekilde devam ediyorum. Erime en son plaketin ortasında son bulana dek. Sıvı hafif tatlı bir maviye dönüşüyor. Bu sıvıyı daha sonraki PCB'lerde de kullanmak için saklayabilirsiniz. Güçsüzleşmeye başlamışsa birer ölçek perhidrol ve HCl ekleyerek devam edilebilir.

(http://imageshack.us/a/img854/185/qvo9.jpg)

Erime tamamlanınca sıvıyı başka bir kaba boşaltıyorum ve plaketi muslukta bol suyla yıkıyorum. Bu sefer oldu mu ne?

(http://imageshack.us/a/img14/1290/f7cw.jpg)

Plakette bir gariplik var. Işığa tutunca garipliğin sebebini anlıyorum. İzlerdeki toner yetersiz. Aradan sızmalar olmuş.

(http://imageshack.us/a/img542/8325/nikp.jpg)

Toner'i aseton ile kolayca temizleyip izleri yeniden inceliyorum. Evet, toner'in iyi transfer olmamasından dolayı asit çizili yerlere de bulaşmış.

(http://imageshack.us/a/img23/763/5p5j.jpg)

Fiyasko sayılmasa da başarısızlık!Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 05, 2013, 05:32:22 ÖÖ
Deneme Dört  >:(

Yeni bir plaket kesiyorum, çizimi basıyorum, kesiyorum. Bu sefer internette izlediğim gibi ütünün ucuyla BASTIRA BASTIRA ütülüyorum. Arada yorulunca ütüyü sabit olarak kuvvetlice bastırıyorum. Sonra yine ucuyla plaketin her köşesini tarayacak şekilde ütülüyorum. Ütüle bastır ütüle bastır ....

Bu işlemi 5 dakika yapıyorum. Sonra ılık su ve temizlik aşamaları. Sonuç daha koyu bir transfer.

(http://imageshack.us/a/img856/1278/o3ca.jpg)

Eritme kısmı aynı. Bir önceki sıvıyı kullanıyorum.

(http://imageshack.us/a/img443/3884/z6x5.jpg)

Asetonla toneri çıkartıyorum.

(http://imageshack.us/a/img600/8413/i41f.jpg)

Sonuç. Oldu bu sefer!!! Offf amma yorucu oldu. Ama artık "I know kung-fu" diyorum!!!

(http://imageshack.us/a/img706/5639/zv70.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Levent üzerinde Eylül 05, 2013, 09:06:10 ÖÖ
Ellerinize sağlık, severek takip ediyorum vallahi.
Yalnız bir sorum olacak; plastik aksamı nasıl yapmayı planlıyorsunuz ? Eğer kolay bir yöntemi veya yaptırılabilitesi varsa çok güzel olur.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 05, 2013, 12:54:25 ÖS
selamlar @Levent, şu elektronik kısmını yazmayı bitirip sonra anlatsam? plastikten kasa yapmak başlı başına bir konu oldu çünkü. bu arada planlama fazını geçtim, imalat %90 bitti. şu an biriken konuları yazmaya çalışıyorum. yazması bile zaman alıyor ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Levent üzerinde Eylül 05, 2013, 13:19:56 ÖS
Zevkle bekliyorum :)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: cengizermis üzerinde Eylül 05, 2013, 14:28:28 ÖS
@yavuzg başarılı transfer için benim incelediğim kaynakların hepsi sıradan parlak dergi sayfalarını tavsiye ediyo. İzlediğim videolarda da sürecin çok başarılı olduğunu gördüm. bu belki işine yarayabilir. belki doku ile alakalı falandır.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: byeni üzerinde Eylül 05, 2013, 15:21:33 ÖS
Sevgili Cengiz senelerdir amatör olarak yaptığım baskılı devrelerde çok çeşitli yöntemler denedim.Özellikle takvim yapraklarıyla gayet güzel sonuçlar alınıyor.Fakat Yavuz'un kullandığı fotoğraf kağıtlarıyla çok daha başarılı sonuçlar alırsın.Ben kronometre ile 5 ila 6 dakka arası üstünden ısıttığım zaman toner tamamen PCB'ye geçiyor ve kusursuz olarak devreyi basmış oluyorsun.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: cengizermis üzerinde Eylül 05, 2013, 15:23:04 ÖS
@byeni ben hiç denemedim, videolardan falan işte. deneyim gibisi yok.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: LW3D üzerinde Eylül 05, 2013, 18:26:00 ÖS
tolga'nın baskılı devrelerle ilgili şöyle bir deneyimi vardı...

http://retromaster.wordpress.com/pcb-making/ (http://retromaster.wordpress.com/pcb-making/)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: tolga abaci üzerinde Eylül 05, 2013, 18:43:24 ÖS
Bir oyun konsolunun bir supergun'dan en önemli farkı her tür görüntü veren cihaza bağlanabilir olmasıdır. Bundan kastettiğim, tamam RGB görüntü elde edebileceğimiz en net görüntü biçimi ama bildiğiniz üzere düşük çözünürlükte çalışan bu tür arcade boardlar 15Khz görüntü verir (VGA-SCART projemde bunun detaylarını anlatmıştım). 15Khz'lik bir RGB görüntüsünü ancak eski bir CRT TV veya eski bir VGA monitör gösterebilir (örn. Commodore 1084). Yani evinizin salonundaki LCD TV'ye RGB bağlantı yapsanız da modern TV'niz muhtemelen bu düşük sinyale sync olamayacaktır.

Yavuz bey, burada yanıldığınızı düşünüyorum. Eğer LCD TV'nin üzerinde SCART bağlantısı varsa, çok büyük ihtimalle 15Khz RGB görüntüyü alacaktır. Hatırladığım kadarıyla, SCART üzerinden RGB modunda da olsa SYNC sinyali Composite Video girişi üzerinden alınır. Dolayısı ile TV NTSC ya da PAL'e sync olabiliyorsa, buna karşılık gelen RGB sync'e de (=15khz) sync olabilir.

İşin gerçeği, aslında SCART'ta özel olarak RGB modu diye bir mod yoktur. RGB girişleri, external ekipmanların TV sinyali üzerine overlay yapabilmesini sağlamak için konulmuştur. Zaten bu yüzden, SCART üzerinde TV'yi otomatik olarak RGB moduna almak için kullandığımız pin'in ismi Blanking'dir, yani Composite Video girişini devre dışı bırakmak için kullanılan bir sinyaldir bu. RGB-SCART kabloları aslında bu özelliğin spesifik bir kullanımıdır.

Kısaca: LCD TV'nizde SCART bağlantısı varsa, NTSC ve RGB destekliyorsa, 15khz olarak RGB girişini alabilirsiniz. Tabii standart olmayan line rate'ler için durum farklı olabilir, ama o zaman external NTSC/PAL encoder'ın da çalışacağından şüpheliyim.

Wikipedia'dan:
The original specification defined pin 16 as a high frequency (up to 3 MHz) signal that blanked the composite video. The RGB inputs were always active and the signal 'punches holes' in the composite video. This could be used to overlay subtitles from an external Teletext decoder.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 05, 2013, 21:27:53 ÖS
sevgili tolga abacı, aslında söyledikleriniz doğru. Yazımı verdiğiniz bilgiler ışığında değiştirmem gerek. Açıklamalarınız için teşekkürler...

Okuduğum arcade forumlarında hep "bazı" (nadir de olsa) LCD TV'lerin RGB sinyalini yakalayamadığından bahsediliyordu.

Denemelerimi yaparken evimin salonundaki Philips LCD TV'ye SCART'tan giriş yaptığımda görüntü aldım ancak görüntü yukarı doğru kayık ve alt tarafında karman çorman bir eklenti vardı. Çocuğun odasındaki dandik Axen LCD'de ise görüntüde bir sorun yoktu.

Bu sebeple bir çok video çıkışı olan bu encoder'ı yaparak olabilecek her türlü TV/monitör de kullanılabilecek bir konsol olmasını istedim.

Ayrıca, arkadan görüntüsü de pek bi havalı oldu konsolun  ;) bir sürü çıkış falan...

Neyse, bahsettiğim "RGB modu" da Pin 16 (Blanking) ya 3 volt verirseniz TV input sinyalinin RGB olduğunu anlayarak RGB moduna geçiyor. Hiçbirşey vermezseniz görüntüyü composite bekliyor (muş).

Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi bunlar okuyarak proje sırasında yabancı forumlardan öğrendiğim  şeyler. Zaten her zaman "amatör" olduğumu söylerim (PCB denemelerimden belli oluyordur).

Uyarı için teşekkürler, okuyanlar yanlış bilgilenmesin, yazıyı düzelteceğim...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 05, 2013, 21:37:34 ÖS
tolga'nın baskılı devrelerle ilgili şöyle bir deneyimi vardı...

http://retromaster.wordpress.com/pcb-making/ (http://retromaster.wordpress.com/pcb-making/)

ben de sonraki projelerimde PCB'leri nasıl daha profesyonel gösterebilirim diyordum (Şu yeşil soldermask olayı). Süpermiş...

Yanlız LW3D sen de rezil mi etmek istiyorsun beni :) bizim devreler tolga abacının devreleri yanında kaba saba kalıyor. benim PCB yolları yaprak sarması kalınlığında, onunkiler saç teli :D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 05, 2013, 22:03:34 ÖS
Evet, PCB çıkarma işindeki stajımızı tamamladıktan sonra daha karışık olan video encoder devremizin PCB'sini çıkartabilecek tecrübeye eriştiğimi düşünüyorum.

Benzer şekilde önce PCB'mizin çıktısını alıyoruz Lazer yazıcımızdan.

(http://imageshack.us/a/img853/7885/djla.jpg)

Daha sonra kestiğimiz çizimimizi güzelce yıkayıp yağlarından ve izlerinden arındırdığımız plaketimizi hafif ısıtıp üzerine yerleştiriyoruz.

(http://imageshack.us/a/img20/7843/zfr7.jpg)

Yaklaşık 5 dakika boyunca tüm ince hatların iyice plakete yapıştığına emin olmak için ütünün ucuyla bastıra bastıra ütülüyorum.

(http://imageshack.us/a/img18/530/g7h8.jpg)

arada ütüyü plaketin üzerine sabit tutup (yorgunluk atmak için de iyi fırsat) tekrar bastıra bastıra ütülüyorum.

(http://imageshack.us/a/img594/5790/89dv.jpg)

Sonra plaketi ılık su dolu kabımıza bırakıyoruz

(http://imageshack.us/a/img401/7571/s3pa.jpg)

Kapta 5-10 dakika bekleyen PCB'nin üzerindeki foto kağıdı yavaş yavaş kabarmaya başlıyor.

(http://imageshack.us/a/img163/4634/wn3s.jpg)Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 05, 2013, 22:11:51 ÖS
Yine kağıdın kabasını elimizle dürterek yavaş yavaş temizleyip özellikle hatların arasında kalmış ince kağıt tabakasını da diş fırçası ve Camsil ile hafif hafif temizliyorum.

(http://imageshack.us/a/img827/8004/4ex0.jpg)

PCB'yi yine asitli çözeltimizin içine atıyorum. Bakırların yavaş yavaş erimesini izlemek çok zevkli  :D

(http://imageshack.us/a/img837/12/803x.jpg)

Artık çuvallama yok. Kaptık bu PCB çıkartmayı...

(http://imageshack.us/a/img593/6971/0z6n.jpg)

(http://imageshack.us/a/img41/8563/5iuc.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 05, 2013, 22:28:30 ÖS
PCB üretim aşamasında artık sıra parçaları monte edebilmek için delikleri açmaya geldi. Bu iş için özel bir minyatür sütun matkap kullanmadım. Dremel ve matkap uç seti ile bu işi halledebilirim.

(http://imageshack.us/a/img577/9895/5ep6.jpg)

Elektronikçilerde bu iş için çok daha ucuz çözümler de mevcut (bir teyp motorunun ucuna takılmış basit bir mandren gibi).

Neyse ben Dremel ile delikleri sabırla açıyorum. Ancak keşke delik yerlerini, yani lehim yapılacak noktaları biraz daha geniş tutsaymışım diyorum içimden. Neyse, bir sonraki projede öyle yaparım artık diyorum...

(http://imageshack.us/a/img802/9694/9k8t.jpg)

Delikleri deldik. PCB'ler hazır. Bunlar Güç çevirici ve video encoder.

(http://imageshack.us/a/img9/7985/yoin.jpg)

Bu da konsolun ön paneli için olan PCB.

(http://imageshack.us/a/img836/2401/wvf0.jpg)

Artık sıra devrelerin montajına geldi...Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: cdemir üzerinde Eylül 05, 2013, 22:52:16 ÖS
Sezon finali..

Gelecek sezonu sabırsızlıkla bekliyoruz.. :D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: tolga abaci üzerinde Eylül 05, 2013, 22:54:21 ÖS
PCB gayet güzel çıkmış, tebrikler.

Burada pad'lerin parçalarının delerken gitmesi benim tecrübelerime göre matkap ucunun yeterli kalitede olmadığına işaret. Bu iş için standart HSS (High Speed Steel) uç yerine Tungsten Carbide uç kullanmak çok daha iyidir, çünkü bu PCB materyali (epoxy) çok sert ve matkap uçlarını da çok kısa sürede körelten bir materyaldir. Dezavantajı, tungsten carbide (sanırım piyasada elmas deniyor) uçların daha pahalı olması ve kolayca kırılmasıdır, o yüzden matkap standı kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca delerken biraz su ile delinen bölgeyi ıslatmak da hem çıkan ısının bir kısmını alıyor hem de epoxy tozlarının fazla dağılmasını engelliyor, bu konuda dikkatli olun çünkü bu tozlar kanserojendir.

Alternatif olarak piyasada bulunan başka bir PCB materyali daha vardı ama adını hatırlamıyorum (Özkan neydi yaw? :) ). Biraz daha tahtaya benzeyen bir yapısı vardır, nispeten daha zayıftır ama delmesi kesmesi vs. çok daha rahattır. Özellikle ısıtılınca ekmek gibi kesilir :).

SCART konusunda ise, encoder da tüm problemleri çözmeyebilir çünkü kullanılan encoder chip'i de gelen sync sinyalini beğenmeyebilir. O zaman yine benzer kayma vb. problemler yaşanabilir. Tabii ST-V özelinde çalışacağından emin olduğumuz bir encoder kullanıyorsak görüntü almada sorun yok, ancak Composite Video'ya geçişten ötürü ciddi kalite kaybı yaşanacaktır, bundan kaçış yok.

Aslında tam olarak bazı TV'lerin neden sync sinyallerini beğenmediklerini bilebilsek, o zaman bir ihtimal sync conditioner gibi bir devre yapılıp sync sinyali biraz modifiye edilerek bu TV'lerin beğeneceği hale getirilebilirdi. Tabii bunu yapmak mümkün mü şu aşamada bir şey söylemek zor.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 05, 2013, 23:23:40 ÖS
Önce voltaj çeviriciden başlıyorum. Sonuçta her şeyin başı güç. ST-V board ve video encoder 12V ve 5V ile beslenecek... Yanlız küçük bir detay var halletmem gereken. Voltaj çevirici devrede büyük bir toroidal bobin olması gerekiyor (Datasheet'in tavsiye ettiği parçalara internetten bakarak nasıl bir şey olduğunu öğrendim). Bu bobin 50uH (micro henry) değerinde ve 5 Amper'lik DC akıma dayanabilmeli. Online olarak bulamadım, Konya sokakta da ancak 100uH ve 2.5A lik buldum. Ancak küçük bir modifikasyon ile bu bobini 50uH ve 5A'e dönüştürebilirim diye düşündüm. Konya sokaktan dönüş yolunda pasajın en alt katındaki bobinajcılardan 5 Amper'e dayanacak izolasyonlu kalın bakır kablo aldım 1 metre kadar.

Eve gidince hazır bobini yuvasından söktüm.

(http://imageshack.us/a/img23/4271/fy30.jpg)

Sonra bakır kablosunu da geri sararak söktüm.

(http://imageshack.us/a/img844/8030/ma8d.jpg)

İnternetten bulduğum toroid bobin değeri hesaplayan bir siteden bu "sarı-beyaz" toroid malzemesinde 50uH değerini elde edebilmem için gereken sarım sayısını hesapladım (http://www.66pacific.com/calculators/toroid_calc.aspx (http://www.66pacific.com/calculators/toroid_calc.aspx))

Sanırım 23-24 tur olması lazımdı hatırladığım kadarıyla. Sonra bobinajcıdan aldığım kalın kabloyu toroide sarıyorum.

(http://imageshack.us/a/img543/9111/qlcu.jpg)

Bobin hazır. Diğer parçaları ve şemayı alıp montaja başlayabilirim.

(http://imageshack.us/a/img835/2657/hpb5.jpg)

MBR1045 ve LT1074'için aldığım soğutucuları da monte ediyorum. Malum 5A akım geçecek bunların üzerinden. Oldukça ısınacaklardır. Bu soğutucular yeterli olurmu bilmiyorum ama tasarımımda voltaj çeviricinin hemen yanına küçük bir fan yerleştirmeyi düşünmüştüm. Bakalım göreceğiz...

(http://imageshack.us/a/img62/4711/c7dk.jpg)

Devrenin montajını yapıyorum. Bu pek uzun sürmüyor zaten basit bir devreydi.

(http://imageshack.us/a/img819/9554/aubv.jpg)

Şimdi 12 V verip bakalım ne oldu? Sonuç gayet tatmin edici... 4.99V!

(http://imageshack.us/a/img29/5478/3ow4.jpg)Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: LW3D üzerinde Eylül 05, 2013, 23:44:46 ÖS
tolga'nın baskılı devrelerle ilgili şöyle bir deneyimi vardı...

http://retromaster.wordpress.com/pcb-making/ (http://retromaster.wordpress.com/pcb-making/)

Yanlız LW3D sen de rezil mi etmek istiyorsun beni :) bizim devreler tolga abacının devreleri yanında kaba saba kalıyor. benim PCB yolları yaprak sarması kalınlığında, onunkiler saç teli :D

Mümkün değil...Siz forumumuzun ve retroperver camiamızın göz bebeklerinden birisiniz. Ne haddimize... Forumca işi gücü bıraktık, bu başlığa kilitlendik...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 05, 2013, 23:45:19 ÖS
PCB gayet güzel çıkmış, tebrikler.

Burada pad'lerin parçalarının delerken gitmesi benim tecrübelerime göre matkap ucunun yeterli kalitede olmadığına işaret. Bu iş için standart HSS (High Speed Steel) uç yerine Tungsten Carbide uç kullanmak çok daha iyidir, çünkü bu PCB materyali (epoxy) çok sert ve matkap uçlarını da çok kısa sürede körelten bir materyaldir. Dezavantajı, tungsten carbide (sanırım piyasada elmas deniyor) uçların daha pahalı olması ve kolayca kırılmasıdır, o yüzden matkap standı kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca delerken biraz su ile delinen bölgeyi ıslatmak da hem çıkan ısının bir kısmını alıyor hem de epoxy tozlarının fazla dağılmasını engelliyor, bu konuda dikkatli olun çünkü bu tozlar kanserojendir.

Aslında uçlar kaliteli diye düşündmüştüm (sonuçta dremel ya bi dünya para verdik kaliteli olmak zorunda  :D). Neyse bunlar ilk PCB'ler, ilerde daha kompleks projeler için bir stand edinirim... Kanserojen konusunda sanırım biraz geç kaldım, diğer projelerimde bir de bu projenin kasa yapımı ve boyama süreçlerinde bolca kimyasal aldım sanırım. Bi de tabii sigarayı bırakmak lazım herşeyden önce ;)


Alternatif olarak piyasada bulunan başka bir PCB materyali daha vardı ama adını hatırlamıyorum (Özkan neydi yaw? :) ). Biraz daha tahtaya benzeyen bir yapısı vardır, nispeten daha zayıftır ama delmesi kesmesi vs. çok daha rahattır. Özellikle ısıtılınca ekmek gibi kesilir :).

SCART konusunda ise, encoder da tüm problemleri çözmeyebilir çünkü kullanılan encoder chip'i de gelen sync sinyalini beğenmeyebilir. O zaman yine benzer kayma vb. problemler yaşanabilir. Tabii ST-V özelinde çalışacağından emin olduğumuz bir encoder kullanıyorsak görüntü almada sorun yok, ancak Composite Video'ya geçişten ötürü ciddi kalite kaybı yaşanacaktır, bundan kaçış yok.

Kalite konusunda haklısınız. O yüzden CXA1645 kullandım. Bu çip hem giren RGB sinyallerini de çıkış olarak veriyor, hem S-Video hem de Composit çıkışları var. Yani konsolun 3 tür video çıkışı oldu. Yani hangisi uyarsa onu bağlayabiliyorsunuz. RGB'nin eline tabii ki kimse su dökemedi ama eğer bir şekilde bir projenizde S-Video veya Composit çıkış almanız gerekirse tavsiye ederim CXA1645'i, Compositin bile görüntü kalitesi gerçekten çok da kötü değil hele S-Video nerdeyse RGB kalitesinde diyebilirim...

Aslında tam olarak bazı TV'lerin neden sync sinyallerini beğenmediklerini bilebilsek, o zaman bir ihtimal sync conditioner gibi bir devre yapılıp sync sinyali biraz modifiye edilerek bu TV'lerin beğeneceği hale getirilebilirdi. Tabii bunu yapmak mümkün mü şu aşamada bir şey söylemek zor.

Bu devrede aslında arcade PCB'den gelen composit sync sinyalini LM1881 ile temizliyorum ve harici NTSC kristali ile osile edilen 74LS04 ile kendi subcarrier frekans üreticimi kullanıyorum. Bu sebeple aslında bir tür sync conditioner yapmışım gibi bir şey oldu. Aslında önce PAL kristal kullanmıştım ama sonra değiştirdim (bambaşka bir sebepten - yeri gelince anlatacağım). Devre bu anlamda NTSC/PAL converter gibi de olmuştu. Gerçi günümüzde tüm TV'ler artık NTSC/PAL hepsini destekliyor ya neyse...

Bu şekilde S-video çıkışımla besleyince LCD TV'mde gözlemlediğim sorun kalmadı. Sanırım ST-V oyunun orijinal satır sayısı ile de alakası olabilir. Yani S-Video'dan "standart" NTSC gönderince TV sorun çıkartmadı.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 06, 2013, 01:47:08 ÖÖ
Şimdi sıra diğer elektronik bileşenlerin montajında. @tolga abaci'nin da belirttiği gibi her ne kadar kullanımı SCART kullanma şansına sahip biz euro bölgesi sakinleri için pek de gerekli olmasa da (bzaı ender uyumsuz LCD TV'ler dışında - malesef bana denk gelmiş  >:( ) video encoder'ımızı ve joystick portlarını içeren ön panel PCB'sinin montajına geçiyorum.

Kullandığım video encoder entegresi Sony CXA1645. Bu entegre sony playstation'da kullanılmış. Zaten datasheet'inde video oyunları için tasarlandığı belirtiliyor.

(http://imageshack.us/a/img191/3526/7jc4.jpg)

Video encoder ve voltaj çevirici montajı bitti.

(http://imageshack.us/a/img9/8182/uasx.jpg)

Bu da ön panel parçası.

(http://imageshack.us/a/img854/529/1pfo.jpg)

Ve tabii tüm bu ekipmanı bir araya getirecek olan JAMMA harness.

(http://imageshack.us/a/img534/266/lsdf.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Eylül 06, 2013, 01:52:47 ÖÖ
Harika gidiyor Yavuz abi.. Bu plâketten birde cnc işi ile tertemiz cillop gibi bir pcb elde ediyorlardı ama herhalde bizler için işin işinden çıkılır gibi bir tarafı yok. Hani eski bir yazıcı olur, kafasına motor felan koyarsın, mandren ve uç takımını monte edersin, al sana cnc. Oldu mu? Valla teferruatını ve ne kadar olur yanı vardır tam emin değilim. Ama Yavuz abi, çalışmaların bunlara hiç ihtiyaç bırakmayacak şekilde tertemiz oldu.   : )     

Forumca işi gücü bıraktık, bu başlığa kilitlendik...

Gökhan abinin bu sözü kendi açımdan çok doğru..Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 06, 2013, 02:09:43 ÖÖ
Tüm parçalar bittikten sonra ST-V'yi kucaklayıp ilk denememi mutfaktaki dandik Axen LCD TV'de yapıyorum.

Heyoo! Görüntü geldi, ama bi gariplik var. Görüntü siyah beyaz! Renklere ne oldu yahu? Neyse yine döküntüleri toplayıp odaya çekiliyorum. Biraz düşünüp internet'i araştırdıktan sonra sorunun subcarier frekans üreten katmanda olabileceğine kanaat ediyorum. Sonuçta renk bilgisi burada encode oluyor.

Önce sorunun PAL frekans üreten osilatör katından kaynaklanabileceğinden şüpheleniyorum. Bu osilatörde insanlar genelde ayarlanabilen bir kondansatör kullanmışlar. Bu tarz olası frekans kayması durumlarında tam frekansı ayarlayıp bırakmak için. Kristaller fazla ortam ısısında hafif frekans kaymalarına neden olabiliyormuş. Ancak bu frekanslarda bunun pek de bir problem olmaması lazım ama neyse diyip bir de kristali değiştirmeyi deniyorum. Elimde sadece PAL ve NTSC kristal var. Devreyi tasarlarken PAL/NTSC anahtar yapmayı falan planlamıştım ama bu ölçülerde PCB'ye sığdıramayacağımı anlayınca vaz geçmiştim.

Neyse kristali NTSC'ye değiştirdim. Denedim. Sonuç yine aynı! Elimde bir osiloskop olsa sorunu daha kolay anlayabileceğim ama şu an parça değiştirerek denemek dışında bir seçeneğim yok. Şimdi sıra 74LS04'e geldi.

(http://imageshack.us/a/img836/8676/eilq.jpg)

Bu parçayı PCB'ye direk lehimlemiştim. Sökmesi bir dert oldu. Yerine hemen bir entegre soketi lehimledim (belki daha sonra yine sökmem gerekir diye) ve elimdeki diğer 7404'lere baktım. Küçük bir fark vardı. Elimdeki diğer entegreler 74HC04.

(http://imageshack.us/a/img541/8826/x2wy.jpg)

Kısa bir araştırmadan sonra HC'nin CMOS teknolojisiyle yapıldığını ve daha yüksek frekanslarda çalışabilme kapasitesine sahip olduğunu okudum. LS ise eski teknoloji (Low power Shotky) ama temelde iç yapısı aynıymış.

Entegreyi değiştirip tekrar deneme yapıyorum. Veee...

(http://imageshack.us/a/img27/3524/0imi.jpg)

Renkler geldi! Şimdi acaba sorun 74LS04 kullandığım içinmiydi yoksa entegreyi direk lehimlerken zarar mı vermiştim? Bunu hiçbir zaman bilemeyeceğim ama sonuçtan memnunum. Yine de konsol NTSC kalmış oldu. Yapacak bir şey yok, tekrardan kristali sök, devrede bir iki yeri tekrar değiştir, işin açıkçası üşendim...

Bu şekilde kavram doğrulamasını yaptık. Tüm elektronik aksam tamamlandı. Artık sıra kasanın yapımına geldi...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 06, 2013, 02:17:11 ÖÖ
Harika gidiyor Yavuz abi.. Bu plâketten birde cnc işi ile tertemiz cillop gibi bir pcb elde ediyorlardı ama herhalde bizler için işin işinden çıkılır gibi bir tarafı yok. Hani eski bir yazıcı olur, kafasına motor felan koyarsın, mandren ve uç takımını monte edersin, al sana cnc. Oldu mu? Valla teferruatını ve ne kadar olur yanı vardır tam emin değilim. Ama Yavuz abi, çalışmaların bunlara hiç ihtiyaç bırakmayacak şekilde tertemiz oldu.   : )     

valla selim bir printerdan cnc tezgah hacklemediğimiz kalmıştı. :) o kadar kolay olur mu bilmem ama bu fotoğraf kağıdı ve toner transfer işini sevdim ben. sonuçları bu tarz "hoby" projeleri açısından da tatminkar.

bi de tabii herşeyi o kadar otomatize etmemek lazım, biraz el kol gücü emek harcamak insanı daha iyi hissettiriyor. Örneğin kasanın yapımını anlatacağım ilerleyen bölümlerde, aslında onu da alıp bir lazer kesimciye götürsem 1 günde biterdi ama aynı zevki alırmıydım bilmiyorum...

neyse, hadi bakalım diyoruz. son halini görmek için heyecanlanıyorsun değil mi? ;) şu an arkamdaki masada duruyor, göstereyim mi :D ?


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Eylül 06, 2013, 02:22:15 ÖÖ
Bu görüntüyü lcd de görmek gerçekten güzel.  Pcb lerde ki düzen de çok güzel. Bu  iki entegreyi daha önce görmemiştik. Sony entegresi görüntü işlemcisi ise, bunlar tam olarak nedir Yavuz abi?

Bu arada,
Alıntı
heyecanlanıyorsun değil mi? şu an arkamdaki masada duruyor, göstereyim mi

Allaah! diyorum, valla işin büyüsü gereği size bıraksam, kendi açımdan durum malûm da.. Gerçi benim biraz torpilim var, söylesem olur amma şimdi kullanmak istemiyorum.  :D

Sırası gelsin öyle. Artık sabrı öğrendim.  ;D 
   


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Eylül 06, 2013, 02:24:52 ÖÖ
Yok yok aşama sırası gelsin öyle. Büyüsü gitmesin.  ;D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Eylül 06, 2013, 02:43:53 ÖÖ
Yavuz abi, saat 1:40 oldu. Uyku sersemi oldum. Sabah iş var. Sağlıklı düşünemiyorum. Gösterme sırası geldi de ben şapşalca geri mi çevirdim yoksa. Önce ki yorumlarımı lütfen dikkate almayınız.. : )

Kasa halen yapım aşamasında sanmıştım. Plexy glassları kesimden başlayıp sona doğru gideceğini düşünüyordum da. İşin büyüsü meselesi.  ;D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 06, 2013, 02:50:34 ÖÖ
Akrilik ile çalışmak

Eveeet, geldik projemizin kasa yapım aşamasına. Daha önce de belirttiğim gibi bu projeyi yapmaktaki esas amacım yeni birşeyler denemek öğrenmek. Yoksa ince suntadan bir kasa da yapabilirdim. Ama ben bu sefer plastik malzeme ile çalışmak istedim. Elimde zaten geçen kabin projelerinden kalma akrilik levha vardı. Bu 3mm kalınlığında şeffaf akrilik levha ile kabinlerin kontrol panel yüzeylerini yapmak ve ekranın önünü korumak için kullanıyordum.

Diğer projelerimde hep tek parça akrilik kullanmıştım. Bu projede tasarladığım kasa nın tek parçada çıkacak tarafı pek yok. Gerçi rahmetli Steve Jobs amcamız yaşasaydı o çözerdi olayı...  :D

Neyse, yine herzamanki gibi araştırma zamanı gelmişti. Elimde bolca ufak kesik artık akrilik parçalar vardı henüz atmadığım. Bunları nasıl birbirine sağlam bir şekilde yapıştıracağımı aramaya koyuldum. Bir sitede Aseton kullanılabileceği anlatılıyordu. Eee, aseton var evde, hemen deniyeyim dedim. Aldım elime iki parça, arasına hafif aseton sıktım ve bekledim. 5 dakika 10 dakika. eee hiçbir şey olmuyor? Gerçi çoook hafif bir yapışma hissi oluştu. Neyse, parçaları diklemesine değil de tam paralel birbirne tutturdum ve arasına aseton sıktım ve öylece bıraktım. Hakikaten 30 dakika kadar sonra parçaların birbirine tutunduğunu gördüm. Yalan değilmiş. Ama biraz asılınca parçalar çat diye ayrıldı yine. Sonra okuduğuma göre eğer bu şekilde 1 hafta tutarsam o zaman etkili olurmuş. Yok yaaa! Oldu canım, her parçayı 1 haftada böyle yapıştırana kadar yıllar geçer.

Aseton'u eledik. İkinci opsiyon epoksi yapıştırıcı. O da çok kafama yatmadı. Bir defa pahalı, ayrıca kullanması bence zor (yok bilmem kaç dakikada kuruyanı seç  yok önce epoksiyi sür sonra aktivatör sık v.s.). Ayrıca ben aslında akrilik parçaları birbirne yapıştırmak değil birbirine "kaynak" yapmak istiyorum. Çözüm?

Kloroform'muş. Hani filimlerde kötü adam arkadan yavaşça yaklaşıp kadının ağzını kloroformlu bezle kapatır, kadın da saniyesinde bayılır ya, ta kendisi  ;D. Bu arada filimler yine fos çıktı, valla günlerce kloroform ile çalıştım, hem de kapalı ortamda bi halt olmuyor. gerçi biraz başım dönmedi değil  :D. bir de tabii beze döküp öyle solumadım  ;D.

Şimdi tabii kloroform'u köşedeki bakkaldan alamıyoruz aseton gibi. Nereden bulurum diye araştırırken kendimi akvaryum forumlarında buldum. Meğer akvaryum meraklıları plexiglas (akrilik) ve kloroform ile kendilerine akvaryum yaparlarmış. Biz giderken onlar dönüyormuş anlayacağınız. Neyse uzun lafın kısası, kloroformu www.malzemeci.net (http://www.malzemeci.net) sitesinde buldum (pleksi yapıştırıcı diye geçiyor), üye oldum sipariş ettim 1-2 gün sonra kapıma kadar getirdiler. Süper!

İki tip pleksi yapıştırıcısı vardı. Birisi "ince" diğeri "kalın" diye geçiyor. İnce denilen bildiğiniz sıvı şeklinde kloroform. Kalın denilen yine klorofrom gibi kokuyor ancak daha kıvamlı, UHU kıvamında... Ben her ikisinden de aldım zaten ucuzdu.

Kloroform'um gelince hemen denemeler başladım. Ucu iğne gibi olan bir tüpe ihtiyacınız var.

(http://imageshack.us/a/img707/2049/50rb.jpg)

iki parça plexyglass'ın birleşme noktasına bir iki damla damlatıyorsunuz. İnternette detaylı videoları var.

(http://imageshack.us/a/img7/9063/qy4u.jpg)

Kloroform hemen parçaların arasına nüfuz ediyor. 1 dakika içinde bırakabilecek hale geliyor. 4-5 dakikada taş gibi oluyor.

(http://imageshack.us/a/img809/2678/czg5.jpg)

Esasen kloroform akriliği yapıştırmak yerine eritiyormuş yani kaynak yapıyor bir anlamda. Tam istediğim gibi. Zamanla (2-3 gün 1 hafta) eklem yerleri tamamen taşlaşarak gerçek sertliğine ulaşıyormuş. Bu süre içinde gayet rahat çalışılıyor gerçi...

Neyse yapıştırma işini çözdük. Bir iki de bükme ve boyama denemesi yaptım. Sonuçta tasarımımda kıvrımlar vardı ve kasa doğal olarak şeffaf kalmayacaktı (bir süre şeffaf kaldı aslında. Hiç boyamasam mı diye düşünmedim değil :))

(http://imageshack.us/a/img834/8033/07vx.jpg)

Bükmek için ısı tabancası kullanıyoruz malum. Geçen projelerimde denemiştim. Boya olarak da "Akrilik bazlı" sprey astar ve boya tavsiye ediliyordu. Test parçalarımın üzerinde denemelerimi yaptım.

Artık bu öğrendkilermi gerçeğine uygulayabilirim...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 06, 2013, 02:53:37 ÖÖ
Yavuz abi, saat 1:40 oldu. Uyku sersemi oldum. Sabah iş var. Sağlıklı düşünemiyorum. Gösterme sırası geldi de ben şapşalca geri mi çevirdim yoksa. Önce ki yorumlarımı lütfen dikkate almayınız.. : )

Kasa halen yapım aşamasında sanmıştım. Plexy glassları kesimden başlayıp sona doğru gideceğini düşünüyordum da. İşin büyüsü meselesi.  ;D

Yok daha gösterme sırası gelmedi... Kasa bitti ama projede daha bir iki detayımız var. Hem verniğin iyice kemikleşmesi lazım (en az 1 hafta - yoksa kolayca çiziliverir. Araba gibi fırınlayamıyoruz da, malum plastik). Cila yapacağız daha. Gerçi şimdi de pırıl pırıl ya ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 06, 2013, 03:07:07 ÖÖ
Evet güneşli bir haftasonu. Kesim zamanı geldi. Akrilik levhamızı masamıza yatırıyoruz.

(http://imageshack.us/a/img823/2858/ei4y.jpg)

3D tasarımın ölçülerinde parçalar kesebilmek için önce çizmem gerek. Maalesef henüz bir "ev tipi laser kesici" cihazım yok. Bu yüzden şimdilik bunlarla idare edeceğiz :)

(http://imageshack.us/a/img703/6273/zwo1.jpg)

Akrilik üzerine çizimleri keçeli kalem ile yapıyorum. Kıvrımlı kenarları çizmek için kalın kalem takılabilen bir pergel kullanıyorum.

(http://imageshack.us/a/img41/931/qrq9.jpg)

Arada bir 3D tasarıma bakıp hassas ölçüleri gözden geçiriyorum.

(http://imageshack.us/a/img163/8592/anrj.jpg)

Ve klasik olarak akrilik kesmek için kullandığım Dremel Trio'mu kullanarak kasanın üst parçasını kesiyorum. Tabiiki destekler kullanarak.

(http://imageshack.us/a/img829/1547/n882.jpg)

Sonuçta ilk parça tamam.

(http://imageshack.us/a/img404/9636/2aza.jpg)Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 06, 2013, 03:17:27 ÖÖ
Üst parça kesimi tamam. Şimdi sıra alt parçanın kesimine geldi. Alt parçayı sıfırdan çizmek yerine üst parçayı şablon olarak kullanıyorum.

(http://imageshack.us/a/img24/4197/bfl1.jpg)

Ama tasarımıma göre üst parça ile alt parça aynı boyutta değil (olsa işim ne kadar kolay olurdu ;) ). Maalesef tasarımda kasaya yandan bakıldığında alt parçanın ek yerinin ve burada bir aralık görünmesini istemediğim için yan parçalar üst parçaya yapışacak ama alt parçayı da dışından kapsayacak/gizleyecek şekilde biraz daha (tam olarak akriliğin kalınlığı kadar) geniş yaptım. Bu yüzden yine pergel ve cetvelle üst parçanın alt parçaya olan iz düşümünden 3 mm daha içerde bir çizim yapıyorum.

(http://imageshack.us/a/img703/8337/3r76.jpg)

Çizdiğim yerden kesimi tamamlıyorum. Bu arada yuvarlak köşeler için bir desteğim yok. Çoook dikkatli bir şekilde elle yavaş yavaş kesiyorum çizim üzerinden.

(http://imageshack.us/a/img577/9329/9sd7.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 06, 2013, 03:27:35 ÖÖ
Şimdi sıra kasanın yan parçalarını kesmeye geldi. Bu parçalar kasanın üst paneline kloroform ile yapışacak. Yapışmanın düzgün olabilmesi için çok pürüzsüz kesilmeleri gerekli. Dremel trio akriliği güzel kesiyor ama bir bıçak gibi değil de bir freze gibi çalıştığından kestiği yerde hafif bir iz bırakıyor. Gerçi zımpara ile bu iz temizlenebilir ancak ben yan parçalar için bu sefer farklı bir alet deniyorum.

Diğer Dremel'ime bağlanabilen mini bir daire testere aparatım var.

(http://imageshack.us/a/img194/6739/hqjn.jpg)

Tam bu iş için uygun. Daire testere biçiminde kesim yaptığı için kesilen akriliğin yüzeyi jilet gibi pürüzsüz oluyor.

(http://imageshack.us/a/img17/3791/pmx9.jpg)

hafif eğimli olduğu için de tutması ve hareket ettirmesi kolaylaşıyor. Yine tabii ki desteklerimizi ayarlıyoruz ve kesimi Dremeli bu desteğe dayayarak yapıyorum.

(http://imageshack.us/a/img856/8140/adgx.jpg)

Sonuç, bir lazer kesim kadar olmasa da yeterince pürüzsüz bir kesim.

(http://imageshack.us/a/img825/9383/ltys.jpg)

Artık kasanın ön ve arka panelleri hariç tüm parçaları hazır.

(http://imageshack.us/a/img94/785/abh6.jpg)

Ön ve arka panelleri ise kasanın kıvrımlı kenarları tamamlandıktan sonra keseceğim. Çünkü her ne kadar 3D tasarımda ölçülerim olsa da "kıvrılma" işlemi sonunda ölçülerin ne kadar tutacağından şüphelerim var.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 06, 2013, 03:36:48 ÖÖ
Simdi sıra yan parçaların "kıvrımlarını" yapmaya. Bu kıvrım işini marangoz masamın kıvrımlı kenarı ile kolayca halledebileceğimi düşünüyorum. Sonuçta kıvrımın yarı çapı tam olarak masamın kenarının kıvrımının yarıçapı ile çok az farkla aynı.

Bunun için parçayı masamın yanına sabitliyorum.

(http://imageshack.us/a/img692/36/mp49.jpg)

Sonra ısı tabancasıyla yavaş yavaş ısıtarak akriliğin bükülmesini sağlıyorum.

(http://imageshack.us/a/img826/5765/zfh1.jpg)

Resimden sanki başarılı olmuşum gibi gözükebilir, ama aslında durum bunun tam tersi. Tam bir başarısızlık!!!

Hata 1: Akrilik levha ısıtılınca masamın "ince" kenarının izi kalıyor. Yani dışa doğru hafif bir bombe oluştu.

Hata 2: Akrilik levhanın kıvrılan kısmı tam 90 derece kıvrılamadı. 90 derece olabilmesi için aşağıya doğru çekiştirince bu sefer de ciklet gibi uzayıp masanın izi çıktı.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 06, 2013, 03:54:04 ÖÖ
Bu başarısızlıktan sonra oturup düşündüm, nasıl daha düzgün bir kıvrım elde edilebilir diye. Aslında cevap belliydi de gözüm yememişti zamanında; bir "kalıp" yapmam gerekiyordu. Bu kalıp tabii ki içinde plastik eriteceğimiz tarzda bir şey değil. Sadece TAM olarak istediğim kıvrıma sahip TAM 90 derece ve TAM olarak bükeceğim akrilik parçanın genişliğinde olmalıydı. Bu sayede TAM olarak kıvrılacak noktaları hizalayabilir ve kıvrılan parçayı da çekiştirmeden TAM 90 derecede yerine mengeneleyerek soğumasını sağlayabilirdim.

İş başa düştü ve bu kalıbı eldeki malzemeler ile yapmaya başladım.

(http://imageshack.us/a/img24/615/94ce.jpg)

Tek tek parçalar kesip birbirine yapıştırdım. Sonra yüzeylerini zımparalayarak aynı seviyeye getirdim.

(http://imageshack.us/a/img834/4791/0wa7.jpg)

Daha sonra "yeniden kestiğim"  >:( akrilik levhayı bu kalıba aldım.

(http://imageshack.us/a/img23/48/ji0f.jpg)

Bu sefer TAM olarak bükülmesi gereken yerlerinden ısıtarak istediğim 90 derecelik kıvrımı elde ettim.

(http://imageshack.us/a/img9/8840/jzc1.jpg)

Parçayı bu şekilde soğumaya bıraktım ki formunu korusun. Akrilik kolay ısınıyor ama çok geç soğuyor. Aldığı formu ancak tam olarak soğuduğunda koruyabiliyor. Hala sıcakken yerinden sökerseniz eski şeklini alma eğilimi var. Yani açısı hafif bozuluyor.

(http://imageshack.us/a/img545/7771/f91g.jpg)

bakalım şimdi ölçümüz tutmuş mu?

(http://imageshack.us/a/img827/6302/ajc5.jpg)

Hah şöyle. Sonunda akriliği dize getirdim. Ama uğraştırdı...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 06, 2013, 04:05:46 ÖÖ
Kasanın yapımında bir küçük detayım var. Kasanın üst kapağı ile alt paneli birbirlerine vidalar ile monte edebilmek için bazı vida yerlerine ihtiyaç var. Ben hem bu vidalar için yer olması için hem de kasanın bütününe stabil sağlamlık kazandırması için dirsek tarzı küçük parçalar düşündüm. Bunları da kesip ısı tabancasıyla tam 90 derece bükmek gerekiyordu. Parçalar küçük olduğu için bu işlem bir mengene yardımı ile kolayca yapılabilirdi.

Önce kesilen parçayı mengeneye yerleştiriyorum.

(http://imageshack.us/a/img690/1059/sghe.jpg)

Sonra tam ölçülü yerinden ısı tabancası ile ısıtıyorum. Fazla ısıtmaya gerek yok. Yaklaşık 15-20 saniyede yumuşuyor.

(http://imageshack.us/a/img153/3330/o5ap.jpg)

Sonra çelik cetvel ile bastırarak 90 derece büküyorum. Çelik cetvel sayesinde parçalar kolayca soğuyor.

parçanın bir tarafını bu şekilde büktükten sonra diğer tarafını TAM istediğim uzunlukta bükebilmek için bir detay daha düşünmem gerekiyor. Yani bu parçaların yüksekliğinin tamı tamına 62 mm ve hepsinin eşit olması gerekiyor. Bunu nsaıl sağlayacağım peki? Tabii ki bir başka kalıpla  :D

(http://imageshack.us/a/img692/6646/4t19.jpg)

Bu şekilde tüm parçaları hazırlıyorum.

(http://imageshack.us/a/img836/1284/g2th.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 06, 2013, 04:10:54 ÖÖ
Artık ilk defa hazırladığım parçaları yapıştırmadan önce bir araya getirip kabaca kasanın neye benzeyeceğine bir göz atabilirim.

(http://imageshack.us/a/img594/8945/c2w7.jpg)

(http://imageshack.us/a/img541/4862/0xh3.jpg)

Sonuç umut verici, herşey yerli yerine oturacak gibi...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 06, 2013, 04:27:36 ÖÖ
Artık parçaları biraraya getirmeye başlayabilirim. Bu iş için kullanacağım plexyglass yapıştırıcıları bunlar.

(http://imageshack.us/a/img716/8646/b2t1.jpg)

İnce olanından iğne uçlu tüpüme diğerinden de bir başka tüpe bir kısım alıyorum. Koca şişelerle çalışmak imkansız. Zaten o koca şişelerin etrafımda olmasından rahatsızım. Yanlışlıkla elim çarpsa ve odaya dökülse herhalde bayılırım  :P Bu yüzden küçük tüplere azar azar alarak işimi halletmeye çalışacağım.

(http://imageshack.us/a/img266/4033/4t55.jpg)

Üst panel ile yan parçaları birbirlerine önce kalın kloroform ile tutturuyorum. Aralık kalmışsa iğne uçlu tüple bir iki damla bu aralıklara damlatıyorum. Bu sayede tüm yüzeyler birleşmiş oluyor.

(http://imageshack.us/a/img560/9404/yf9l.jpg)

Hassasiyeti 90 derecelik cetvelle kontrol etmeyi unutmuyorum.

Diğer parçaları da yerlerine yapıştırdıktan sonra kasanın üst tarafı ortaya çıkıyor.

(http://imageshack.us/a/img13/5408/pz7m.jpg)Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 06, 2013, 04:36:15 ÖÖ
Artık kasanın alt panelini üst paneli ile birleştirebilirim. Bunun için uygun olduğunu düşündüm vidalar bunlar. Uçları sivri ve akrilikte vida yolu açabilecek keskin sık dişli.

(http://imageshack.us/a/img202/3131/79ka.jpg)

Tabii önce vidalama yapacağım delikleri delmem lazım. Bu iş için şarjlı tornavida ve ahşap delme uçları ideal.

(http://imageshack.us/a/img823/4135/fppt.jpg)

Vida başlarını sıfırlamak için kabin projelerimde de kullandığım ucu kullanıyorum. Bu uç vida deliğinin ağzını vidanın kafasını gömecek bir koni oluşturmamı sağlıyor.

(http://imageshack.us/a/img826/9649/acow.jpg)

Tüm delikleri deldikten sonra vidaları yerlerine vidalıyorum. Evet, kasamız kabaca ortaya çıktı artık.

(http://imageshack.us/a/img46/748/nu5c.jpg)

Hatta ele gelecek şekilde de sağlam. Ağırlığı da makul.

(http://imageshack.us/a/img809/560/btxn.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 06, 2013, 04:46:41 ÖÖ
Kasanın ortaya çıkmasının verdiği mutlulukla hemen ST-V ve diğer aksamları kasanın içine öylesine kabaca tıkıştırıyorum.

(http://imageshack.us/a/img829/3508/rx01.jpg)

Akrilik ile elektroniğin buluştuğu ilk an :D

(http://imageshack.us/a/img189/3535/a5c9.jpg)

Fikir vermesi açısından bu yaptığım deneme güzel görüntü veriyor. Görüntüye yakışmayan tek şey @Selim7 nin hayatın tokadını yemiş paralanmış Tecmo World Cup 98 kartuşu. Ona da bi güzellik düşüneceğiz bakalım projenin sonunda... ;)

Arkası yarın...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Levent üzerinde Eylül 06, 2013, 09:25:02 ÖÖ
Orada oleydiim, açeydim gollerimi, ben de yapayim diyeydiiim :)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: LW3D üzerinde Eylül 06, 2013, 13:28:34 ÖS
Selim'in yerinde olmak istemezdim :)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Atacan üzerinde Eylül 06, 2013, 23:12:48 ÖS

Okurken yoruldum.

Bu kadar enerjiyi nereden buluyorsunuz Pes doğrusu! Cihaz bittikten sonra yanına kendi resminizide koyun lütfen :) YavuzG kimmiş bir görelim bakalım... Saygılar,sevgiler,Hürmetler... Şapkamızı elimize aldık geziyoruz....


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Eylül 06, 2013, 23:54:39 ÖS
Şu altta ki güzelim fotoğrafı levha yapıp odama asasım geldi yav.  :) Gerçi fotoğraflar da ki şeffaf halide fena sayılmaz. İçini gösteren kontrol aletleri de vardı, biliyorsunuz. : ) Bunların moda olduğu bir dönem felan mı vardı? Yaşım itibari ile tam bilemiyorum. ???

Abi kalıplar felan, yardımcı elemanlar, artık sana çırak lâzım ya hu!.. Şu, minik destek akriliklerini kalıp içerisinde terbiye edişin çok güzel. : )

Şu ST-V'yi artık sağlam bir muhafaza içerisinde gördüm ya, gam yemem artık. Doğrusu, boya konusuna yaklaştıkça beni bir heyecan basıyor. Kabinde ki gibi gıcır gıcır hali için sabırsızlanıyorum. 


   (http://imageshack.us/a/img189/3535/a5c9.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Eylül 07, 2013, 00:30:38 ÖÖ
Selim'in yerinde olmak istemezdim :)


: )Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 07, 2013, 03:14:20 ÖÖ

Okurken yoruldum.

Bu kadar enerjiyi nereden buluyorsunuz Pes doğrusu! Cihaz bittikten sonra yanına kendi resminizide koyun lütfen :) YavuzG kimmiş bir görelim bakalım... Saygılar,sevgiler,Hürmetler... Şapkamızı elimize aldık geziyoruz....

@Atacan, benim de yaparken yorulduğum anlar oldu :) ama unutmayın burada arda arda yazıyorum sanki non-stop yapmışım gibi gözükebilir ama 2 aydan fazla bir süreye yayılmış bir çalışma bu tabii ki.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 07, 2013, 03:23:57 ÖÖ
Eveeet, kasamız ortaya çıktı. En fazla kafa yorduğum kısımları bi şekilde hallettik. Şimdi önemli bir detaya geldi sıra, ön ve arka panellerin montajına.

Onları sona bıraktım çünkü elektronik aksamın dışarı çıkan soketleri bu panellere açacağım deliklerden dışarı çıkacak. Ayrıca kasanın sağ ve sol panellerini ısıyla yamulttuğum için ortada kalacak olan boşluğun 3D tasarımda hesapladığım gibi olmayacağı açıkar. Çünkü ısı ile deforme olan akrilik az da olsa uzamıştır diyorum. Aslında boşluğu ölçtüğümde hesaplarımdan 1-2 mm daha kısa kaldığını görüyorum ki bu tahminlerimi doğruluyor.

Bunun olacağını bildiğimden ön ve arka panllerin kesim ve montajını sona bırakmıştım. Şimdi eldeki bilgilerle (kısalan panel ve yapılmış devrenin soket yerlerinin ölçüleri) revize ettiğim bir ön ve arka panel çizimini kağıda bastırıyorum.

(http://imageshack.us/a/img580/9013/r7b3.jpg)

Sonra maket bıçağı ile delik yerlerini ve kendisini keserek çıkartıyorum.

(http://imageshack.us/a/img546/59/jxdu.jpg)

Sonra bu kağıdı soketlerin çıktığı akrilik panellerin geleceğe yere elle denemeler yaparak ölçüleri kontrol ediyorum. Bu işi galiba 4-5 defa yaptım tam soket deliklerini tutturabilmek için. En son tatminkar bir ölçü olduğuna kanaat getirdiğim şablonu artık panel olarak kestiğim akrilik levhaların üzerine koyarak delikleri açmaya başlıyorum.

(http://imageshack.us/a/img94/7897/6alu.jpg)

Tüm delikler açılmış paneli yerine koyarak yapıştırmadan önce son kontrolleri yapıyorum.

(http://imageshack.us/a/img547/6522/ffbq.jpg)

Bazı ufak pürüzleri zımpara ile düzeltiyorum. Evet akrilik de zımparaya geliyor ancak çıkarttığı toz çok kaşıntı yapıyor  :P

(http://imageshack.us/a/img209/3689/mn3f.jpg)

Son kontroller ve sanırım artık paneli yapıştırabilirim.

(http://imageshack.us/a/img4/4992/jhia.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 07, 2013, 03:39:49 ÖÖ
Akriliği kloroform ile kaynak yapmayı öğrendim ancak yine de içimde bu yapıyı sadece bu kaynak yerlerinin tutmasına dair bir güvensizlik var. özellikle bu paneller devamlı oynanacak yerler. Yani kablo ve joystick takılacak, çıkartılacak. Çok sağlam olması konsolun ömrü açısından önemli.

Arka paneli alt panele yapıştıracağım yüzey sadece 3mm kalınlığında. Bu bence sağlamlık açısından yeterli değil. Bu yüzden bu paneli alt panele daha sağlam yapıştırmak için L şeklinde küçük akrilik parçalar yapmaya karar veriyorum.

(http://imageshack.us/a/img689/425/pprq.jpg)

(http://imageshack.us/a/img826/2918/xdj3.jpg)

Bunların boyu/ölçüsü önemli değil o yüzden minyatür mengenemde ısı tabancası ile kolayca büküyorum. Tek önemli olan 90 derece olmaları. Onu da ısınıp yumuşayan akriliği 90 derecelik marangoz cetvelim ile bükerek kolayca sağlıyorum.

Artık arka paneli yapıştırmak için tüm malzemeler hazır. Paneli önce alt panelin yan yüzeyine klorofrm sürerek sonra da L'leri kullanarak alt panelle birleştiriyorum.

(http://imageshack.us/a/img513/655/xnxi.jpg)

Bu iş için hem ince hem kalın kloroform kullandım.

(http://imageshack.us/a/img21/8171/8ip9.jpg)

Son olarak kasanın üst kapağını da yerine yerleştirerek TAM 90 dereceye oturttuğumdan emin olmak için yeni yapışan paneli selobantla yerine sabitleyip kurumaya bırakıyorum.

(http://imageshack.us/a/img835/1959/gg4s.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 07, 2013, 04:00:46 ÖÖ
Sıra geldi ön panele. Buna ekstra özen göstermem lazım çünkü burası konsolun doğal olarak en göz önünde olan kısmı...

Bu yüzden DB15 soketlerin temel ölçülerini kağıt şablonla alıp açtıktan sonra devreyi yerine bantlıyorum.

(http://imageshack.us/a/img826/3911/2k4g.jpg)

Sonra diğer delikleri "yerinde" açıyorum. Şablon da kullansam, ölçü de alsam yine de deliği 1mm kaydırsam bana batar...

(http://imageshack.us/a/img18/2699/dym7.jpg)

Bu ön panel devresini kasaya sabitlemek için arka panel devresinde kullanacağım kart yükselticileri kullanamıyorum maalesef. Sebebi JAMMA soketinin tam bu devrenin altında kalacak olması. Tasarımı 2-3 dantim daha uzatarak daha rahat bir çalışma alanı elde edebilirdim ancak o zaman konsol kare olmazdı (konsolu kare yapmazsam kimse beni dövmeyecek ama öyle istedim işte bir defa).

Peki bu sorunu nasıl çözeceğim. Yine akrilikten L yapıyorum. Ama bu L'ler biraz farklı, üstlerinde devreyi de vidalayacağım kısımları var.

(http://imageshack.us/a/img14/1827/akzh.jpg)

Şu şekilde daha net gözüküyor.

(http://imageshack.us/a/img27/8551/aryl.jpg)

Şimdi hem soketler yerine oturdu hem de bu destek parçaları TAM olarak olması gereken yerlerinde vidalandı. Böylelikle hizalama veya esneme gibi problemler yaşamadım...

(http://imageshack.us/a/img689/1254/zm7n.jpg)

Ön panel de artık montaja hazır hale geldi.

(http://imageshack.us/a/img856/8506/dg15.jpg)

Evet sonunda bir iki detay dışında kasa büyük ölçüde  tamamlandı.

(http://imageshack.us/a/img6/6677/q5qc.jpg)

(http://imageshack.us/a/img203/4614/on2j.jpg)

(http://imageshack.us/a/img812/4851/zcs6.jpg)Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 07, 2013, 04:17:55 ÖÖ
Küçük detaylar  ;)

Arka taraftaki devreleri kasanın alt yüzeyine sabitlemek için piyasada "distans", "devre yükseltici", "kart yğkseltici" olarak bulunan pirinç parçaları kullanıyorum. Şimdi hem devrelerin soketleri de tam yerinden dışarı çıktıkları için hem de kasa da şu an şeffaf olduğu için bu distansların vidalanacağı yerleri tespit etmek kolay.

(http://imageshack.us/a/img208/1171/jjvq.jpg)

Vidalandıktan sonraki durum

(http://imageshack.us/a/img5/8876/4dgi.jpg)

Şimdi JAMMA kablosunun sonlarına soketleri takıyorum ve JAMMA'da bulunmayan bağlantıların kablolarını ve soketlerini hazırlıyorum. Buna "kick harness" deniyor. Yani JAMMA standardında olmayan ekstra butonlar ve stereo ses için gereken kablolar.

(http://imageshack.us/a/img607/6756/qiq9.jpg)

Bunlar da tamamlandı

(http://imageshack.us/a/img837/3869/k4bm.jpg)

Evet kasa tamamlandı mı?

(http://imageshack.us/a/img202/2264/lu3o.jpg)

Maalesef daha bir kaç küçük detay var  ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 07, 2013, 04:22:00 ÖÖ
Devrelerin montajını kolay yapabilmek için PCB'leri hep soketli tasarlamıştım. Zaten böyle yapmasaymışım herhalde montaj bir kabusa dönüşürmüş. Ayrıca soketler olayı daha havalı gösteriyor ;)

Ön panelin kablolar soketlerine takıldıktan sonraki son durumu

(http://imageshack.us/a/img5/138/f7mj.jpg)

Bu da arka panel

(http://imageshack.us/a/img9/4534/1ft7.jpg)

Bu da kasanın kapağı kapatıldıktan sonraki durumu...

(http://imageshack.us/a/img22/4509/xrix.jpg)

Bitti mi?
Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 07, 2013, 04:32:18 ÖÖ
Tabii ki bitmedi. ST-V boardu da kart yükselticiler ile kasaya sabitlemek gerek. Konsol ele alındığında "TAŞ" gibi sapasağlam olmalı. Sallandımı içinde içinde tıkırtı olmamalı...

Bunun için distansları önce ST-V boarda vidalıyorum. Sonra kasanın şeffaf olmasından da faydalanarak vida deliklerinin yerlerini tespit edebiliyorum.

(http://imageshack.us/a/img194/4521/wegs.jpg)

Board ve JAMMA soketi TAM olarak 3D tasarımdaki yerlerinde mi diye kontrol ediyorum.

(http://imageshack.us/a/img801/2782/fx79.jpg)

Yine klasik olarak ahşap matkap ucu ile vida deliklerini açıp ...

(http://imageshack.us/a/img812/7299/3ad4.jpg)

Diğer uçla vida kafalarını gizlemek için delikleri genişletiyorum

(http://imageshack.us/a/img18/1770/g2so.jpg)

Bu şekilde board'u tutan tüm distansları sabitliyorum.

(http://imageshack.us/a/img839/4893/8oco.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 07, 2013, 04:51:20 ÖÖ
Detay detay veee yine detay

Şimdi normalde bu arcade boardların soğutulması için üretim aşamaşında pek bir şey düşünülmemiş. Bunun mantıklı bir kaç sebebi var;

Birincisi bu boardlar muhtemel soğutulan bir kabinde kullanılmak için yapılmışlar. Bu tarz küçük bir kasada ev konsolu haline dönüşeceği düşünülmemiş. İkincisi kullandıkları teknoloji doğal olarak günümüzün Ghz hızında çalışan işlemcileri gibi çok da aşırı ısınmaya sebep olmuyor.

Ben özellikle voltaj çevirici devresinin kasanın içinde olmasından dolayı hem bu devreye hem de ST-V'nin işlemcilerine yakın bir yere çok küçük bir fan koymayı uygun gördüm. Bu küçük fan hem yeterince sessiz çalışacak hem de içerideki ısısyı dışarı atacak.

Önce kasanın üst kapğağında tam bu fanın önüne gelen deliğe (bu deliği akriliği bükmeden önce açtığımı farketmişsinizdir) şık bir menfez yapmak için kabin projelerimden kalan ızgara şeklindeki aluminyumu kullanmaya kara veriyorum.

Dremel ve kesici disk ile teli uygun boyutta kesiyorum.

(http://imageshack.us/a/img10/8623/dc89.jpg)

(http://imageshack.us/a/img15/1918/xx6e.jpg)

Sonra bu teli kasadaki deliğin arkasına sıcak tutkal ile sabitliyorum.

(http://imageshack.us/a/img560/777/6j9h.jpg)

Fan diğer tüm bileşenler gibi kasanın alt yüzeyine sabitlenecek. Bunun için de yine aktilikten bir yuva yapıyorum.

(http://imageshack.us/a/img812/4460/k297.jpg)

Sonra bu yuvayı yine klorofrm ile kasaya yapıştırıyorum. Fanı soketine takıyorum ve denemek için çalıştırıyorum.

(http://imageshack.us/a/img534/9862/skr7.jpg)

Ve kapağı kapatınca...

(http://imageshack.us/a/img600/913/2wgi.jpg)

Fena durmadı...Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 07, 2013, 05:02:08 ÖÖ
Detaylar bitti mi dersiniz? Çoook küçücük bir detayımız daha var. Bu konsolun ayakları eksik. Bir kasaya "ayak" yapmazsak ona ancak bir "kutu" diyebiliriz değil mi ;)

Kasaya istediğim gibi hazır ayak bulamadım. Bu yüzden küçük bir eforla yine akrilikten küçük ayaklar yapmaya kara verdim. Herşey bittikten sonra süngerli sticker'lardan yapıştırılabilecek boyutta...

Bunun için artık akrilik parçalardan arcade kabinlerin kontrol panellerine buton deliği açtığım matkap ucuyla küçük diskler kesiyorum.

(http://imageshack.us/a/img43/5207/m5tq.jpg)

Sonra bu diskleri yine kloroform ile kasanın ölçtüğüm 4 yerine yapıştırıyorum.

(http://imageshack.us/a/img600/3859/foj7.jpg)

Diğer ayaklar da yerlerinde yapıştı

(http://imageshack.us/a/img812/3841/n617.jpg)

Sonunda kasa tamamlandı!  8) Herşeyi yerinden söküp kasayı çıplak bırakıyorum.

(http://imageshack.us/a/img819/4744/nxyx.jpg)

Artık kaporta tamam, şimdi sıra boyada...

(http://imageshack.us/a/img42/4179/0f8l.jpg)

Arkası yarın ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Eylül 07, 2013, 18:18:47 ÖS
Detay üzerine detay. Bu işlerde delik delme işlerinden çok korkuyorum. Üstelik böylesi küçük lale jack girecekler delikler ise. : ) Hadi lale jacka matkap ucu belki bulunur, ama scart girişi deliği yapmak tam bir kâbus.[Benim için]

Geriye sadece boya kaldı. Tebrik ediyorum Yavuz abi, bitti gibi birşey..

Şu kloroform işini epey kolaylaştırdı değil mi Yavuz abi? Yani, birde yapıştırıcı kullandığınızı düşünseniz, işiniz gerçekten zor olurdu. Hiç olmazsa bu sıvı, kimyasal tepkimeyle materyali eritiyor. Malzemeyi birbiriyle buluşturunca da her iki tarafın malzemeleri birbirine karışıp kenetleniyor. Süper bir yöntem. Kaynaktan daha sağlam bir yöntem yoktur herhalde.. : )


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: AmigaMan üzerinde Eylül 08, 2013, 02:46:44 ÖÖ
gene bir konuda bilgilendik ,plastiğe şekil vermek.Yavuz bey size retro'ya şekil veren adam desek yanlış olmaz herhalde daha çok projeler.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 08, 2013, 02:48:11 ÖÖ
Şimid artık kasamız bittiğine göre sıra onu boyamaya geldi. Akrilik boyama işinin de detaylarını maket ve PC kasaı modlayanların sitelerinde araştırdım. Doğal olarak akrilik levhayı akrilik boya ile boyuyormuşuz  :D (hadi ya)

Ancak, akrikik boyanın 3 fazı varmış;

1) Astar
2) Boya
3) Parlatma

Astarlamanın ve daha sonra boyanacak katların sağlam olması için öncelikle akrilik yüzeyin zımparalanması gerekiyormuş. Bu sayede astar yüzeye daha iyi tutunuyormuş.

Zımparaya başlamadan önce kasamızın ek yerlerini kalın kloroform ile ekstra bir tur "macunluyorum" ve biraz kurumaya bırakıyorum. Bu sayede zımpara sonrasında ek yerlerinin kaybolacağını düşünüyorum.

(http://imageshack.us/a/img821/8237/r43s.jpg)

Şimdi biten kasamızı aynen ahşap yüzeyde olduğu gibi zımparalıyorum. Bu iş için yine zımpara makinamı ve 400'lük zımpara kullanıyorum.

(http://imageshack.us/a/img94/7691/51we.jpg)

Yuvarlak köşelerin özürlerini bir lazer kesici ile kesilmedikleri için zımpara ile düzeltiyorum.

(http://imageshack.us/a/img546/3852/mnv2.jpg)

Kasamızın zımparası bittikten sonra buzlu bir görüntü oluşuyor. Bu halini camsil ve kağıt havlu ile silerek boya öncesi zımpara talaşından kurtuluyorum. Artık kasamız ilk kat astar'a hazır hale geldi.

(http://imageshack.us/a/img191/9578/kg7x.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: AmigaMan üzerinde Eylül 08, 2013, 02:53:54 ÖÖ
şuan refreshlemek ile uğraşıyorum


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 08, 2013, 02:54:47 ÖÖ
Ufak tefek düzeltmeler için son şans. Örneğin arka paneldeki skart deliğinin kenarı  ve ön paneldeki buton deliklerinin "hafif" düzeltilmeleri gerekli. Bunun için yapı marketlerde kolaylıkla bulunan ucuz eğe setlerinden kullanıyorum.

(http://imageshack.us/a/img28/1263/0fpu.jpg)

Yuvarlak delikleri açmak kolay ancak SCART soketinin ve ön paneldeki DB15'lerin delikleri el emeği göz nuru şeklinde açıldı.

(http://imageshack.us/a/img842/1826/ztvp.jpg)

Bu proje bir prototip. Yani malzeme ile nasıl çalışabileceğimi öğrenmek için kendi kendimi işli güçlü ettiğim bir iş. Bu tarz bir projeyi yarı seri üretim haline getirmem gerekirse kesinlikle lazer kesim yapan bir yer bulmam lazım onu öğrendim...Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 08, 2013, 02:55:04 ÖÖ
şuan refreshlemek ile uğraşıyorum


:)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 08, 2013, 02:55:47 ÖÖ
galiab bu akşam sonuna kadar gideceğim. "beni refreshlemeye devam ediniz" :D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: AmigaMan üzerinde Eylül 08, 2013, 02:57:14 ÖÖ
aboneniz oluruz nedemek yavuz bey refleshlemeye devam.Saygılar


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 08, 2013, 03:02:15 ÖÖ
Boyaya başlamak için herzamanki gibi odayı atölyeye çevirmem lazım. Bunun için de en azından bir nebze korumaya ihtiyacım var. Boya işini terasta yapmak aslında en doğrusu olurdu ancak bizim ev 15. katta ve 7/24/365 rüzgarlı. Sprey boya kullanacağım için rüzgar sorun oluyor. Bu sebeple kendimce bir "boya atölyesi" yapıyorum.

(http://imageshack.us/a/img191/7995/jl29.jpg)

Kasamızı oda içi mini boya atölyeme koyuyorum.

(http://imageshack.us/a/img10/6199/cj4n.jpg)

Akrilik boyayacaksanız "akrilik esaslı" sprey boyaları kullanmanız gerekli. Boya alırken "ne esaslı" olduğuna bakıp alın. Artık parçalar üzerinde yaptığım ilk denemelerimde elimde mevcıut bulunan bir sprey boya ile denemeler yapmıştım. Akrilikte "erime/kabarma" yapmıştı. Meğer akrilik esaslı değilmiş. Bu yğzden astardan son kat boya ve verniğe kadar akrilik esaslı sprey boya kullanıyorum.

(http://imageshack.us/a/img12/2610/ug14.jpg)

Bu sprey boyalar genellikle araba boyalarının bulunduğu rafta oluyor...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 08, 2013, 03:11:44 ÖÖ
Sprey boya uzmanı değilim. Ancak okuduğum ve belgesellerden seyrettiğim kadarıyla (History channel seyden varsa bilir - American Restoration serisinin hastasıyım) sprey boyayı sabit hızla, duraksamadan ve keskin bilek hareketleriyle sıkmanız gerekiyor. Kutunun üzerinde de yazdığı gibi çapraz 2-3 kat ince tabakalar halinde uygulanması gerekiyor. Biz de elimizden geldiğince bu şekilde yapmaya çalışıyoruz.

(http://imageshack.us/a/img27/699/7q41.jpg)

Boyanın akmaması için yüzeyi hep yere paralel tutun. Bu sprey sonlarına yaklaştığında sorun oluşturuyor ama yine de tecrübe ettiğim durum bu. Aslında akacak kadar boya sıkmamış olmanız lazım ama ben ne kadar as boya sıkarsam sıkayım yine de eğer yüzeyi yere dik tutarsanız hafif boya damlacıkları oluştuğunu gördüm. Belki maketçiler daha ustaca yöntemler önerebilir burada...

Kasamızın alt parçasını da boyuyoruz.

(http://imageshack.us/a/img12/8549/7j4y.jpg)

(http://imageshack.us/a/img191/1740/at9n.jpg)

Ve kasanın parçalarını kuruması için bir köşeye bırakıyoruz. Akrilik sprey boyanın iyi tarafı 10-15 dakikada ikinci katı vuracak kadar kuruyor.

(http://imageshack.us/a/img541/9308/ih0o.jpg)Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 08, 2013, 03:24:24 ÖÖ
Kasaya 2 kat akrilik astar atıyorum ve katlar arasında 15 dk bekliyorum. Son kat sonrası 30 dk kadar bekliyorum. Bu sırada biraz foruma yazı yazıyorum ;)

Kasanın astar atıldıktan sonraki hali

(http://imageshack.us/a/img580/5050/37oo.jpg)

Şimdi gerçek boya zamanı. Yine akrilik bazlı mat bir boya seçiyorum. Kasaya en son parlak vernik atacağım ama öncesinde yüzeye daha iyi yapışması açısından mat boya kullanmaya karar veriyorum.

(http://imageshack.us/a/img12/5117/5j89.jpg)

(http://imageshack.us/a/img15/7792/vutn.jpg)

Sprey boya olarak AKÇALI marka boyayı tavsiye ediyorum. Yerli diye küçümsemeyin reyonda diğerlerine göre en pahalı boya bu. Mod forum sitelerinde de AKÇALI tavsiye ediliyor.

İlk katı atıyorum.

(http://imageshack.us/a/img90/4452/ne9u.jpg)


Kasanın içini boyamıyorum, ki gerçekten gereksiz boya ısrafından başka bir şey değil. Sadece ince de olsa kenralarını boyuyorum ki dışarıdan farkedilmesin.

(http://imageshack.us/a/img202/6996/k2cy.jpg)

Bu da ikinci kat sonrası kasanın görünümü

(http://imageshack.us/a/img543/4323/0fkc.jpg)

Yine 15 dakika kurumaya bırakıp bir kat daha boyuyorum.

(http://imageshack.us/a/img21/1108/pl7c.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 08, 2013, 03:42:56 ÖÖ
Kasaya son kat olarak parlak sprey boya ile 2 kat daha atıyorum. Buna gerek varmıydı bilmiyorum ancak sprey boyayı çok ince katlar halinde vurduğumuz için zaten en az 2-3 kat atılması öneriliyor. Neyse, neden parlak boya derseniz, boyanın sağlam olmasını istiyorum. Parlak boya içerdiği vernikten ötürü her zaman mat boyay nazaran daha sağlamdır.

(http://imageshack.us/a/img835/2792/ok20.jpg)

Şimdi atraksiyonumuza gelid sıra. Son kabin projemde kullandığım "vinil folyo kesim" tekniği ile SEGA'nın ST-V logosunu bastırdım.

(http://imageshack.us/a/img854/1889/avbu.jpg)

Bu basit bir şeffaf sticker değil, vektör formatında olan tasarım önce vinil folyo malzemeye basılmıyor bir lazer cutter tarafından kesiliyor. Sonra fazlalıklar maket bıçağı ile temizleniyor ve en son olarak üzerine tranfer folyosu yapıştırılıyor. Yaptırmak isteyenler "Folyo kesim" diye arayabilirler.

Sticker'ı kasanın tam ortasına ölçerek hizalıyorum ve kenarlarını bantla geçici olarak sabitliyorum (Stresli bir an. Yanlış yapılırsa hem sticker gidiyor hem de sticker'ı çıkartmak için muhtemel kasanın taze boyası çizilir.)

(http://imageshack.us/a/img825/9086/hht5.jpg)

Transfer kağıdının altından sticker'ın mumlu kağıdını hafif kıvırıp sol tarafı da bantla geçici olarak sabitliyorum.

(http://imageshack.us/a/img829/9612/zq4d.jpg)

Sonra transfer folyosunun üzerinden sticker'ı sıvazlayarak hava baloncuğu oluşmadan yüzeye iyice yapışmasını sağlarken diğer yandan altta kalan mumlu kağıdı sıyırıyorum.

(http://imageshack.us/a/img822/340/ratk.jpg)

En son bir tur daha vinil folyo'nun üzerinde geçiyorum

(http://imageshack.us/a/img821/3007/7mrt.jpg)

İlk aşama tamamlandı.

(http://imageshack.us/a/img20/9051/hiwk.jpg) 


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 08, 2013, 03:59:16 ÖÖ
Şimdi sticker'ın üzerindeki transfer folyosunu çıkartmaya geldi sıra. Transfer folyosunu sticker'a neredeyse paralel olarak sıyırıyoruz ki çıkarken folyoyu da kaldırmasın.

(http://imageshack.us/a/img849/4205/mgtu.jpg)

işte logomuz da oldu :)

(http://imageshack.us/a/img818/4628/3stb.jpg)

Şimdi son hareketimizi yapıyoruz. Tüm kasaya ve logonun da üzerine son kat olarak parlak şeffaf vernik atacağım. Bu vernik iyice taşlaştıktan sonra parlatılacak ve tüm kasanın hem havalı gözükmesini sağlayacak hem de darbelere karşı koruyacak (tabii üstüne çıkıp tepinirseniz değil ufak vuruk ve çiziklerden koruyacak)

Bunun için de yine akrilik esaslı bir vernik kullanıyorum. neden AKÇALI değil derseniz elimde polisan vernik vardı onu kullandım. :)

(http://imageshack.us/a/img23/4825/r60u.jpg)

Aman diyim, tekrar tekrar hatırlatıyorum ama sprey boya/vernik alırken mutlaka içindekileri kontrol edin. Akrilik esaslı olduğunu kontrol edin. Yoksa malzemenizi veya son kat vurulan boayayı eritir ve kabartır.

(http://imageshack.us/a/img822/4679/cgoa.jpg)

Verniği kasaya vurduktan sonra gözlerim yaşarıyor  :'( Hem kasa çok havalı oldu diye hem de vernik kapalı ortamda gerçekten gözlerinizi yaşartıyor.

(http://imageshack.us/a/img62/6972/dw4x.jpg)

Gözlerimin neden yaşardığını bu fotoğrafta yakaladığım ilginç görüntü ile anlayabilirsiniz. Fotoğrafta duman/sis gibi gözüken şey aslında sadece flaş patladığında fotoğrafta gözüken verniğin buharlaşması. Gerçekte görülmüyor. İlginç...

(http://imageshack.us/a/img844/8584/mhdr.jpg)

Son kat verniği logo'yu yapıştırdıktan sonra atmak istememin esas sebebi işte bu efekti yakalamaktı.

(http://imageshack.us/a/img837/8388/55v3.jpg)

Kasanın boya olayı resmi olarak bitmiştir...

(http://imageshack.us/a/img829/3968/bl53.jpg)

Ek yeri gören var mı? ;)

(http://imageshack.us/a/img703/2043/74mh.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 08, 2013, 04:04:46 ÖÖ
Kasaya ekipmanları tekrardan yerleştirmeden önce küçücük bir detayı da halletmem gerek. Kasanın ayağı olarak kestiğim akrilik diskleri hatırlıyormusunuz? İşte son hareket onların gerçekten bir ayak haline gelmesini sağlamak.

Bunun için şunları kullanıyorum.

(http://imageshack.us/a/img534/9819/5b5f.jpg)

Kendinden yapışkanlı süngerleri ayaklara yapıştırıyorum.

(http://imageshack.us/a/img27/2867/rpmf.jpg)

(http://imageshack.us/a/img593/2181/oexv.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 08, 2013, 04:14:43 ÖÖ
Şimdi ST-V'yi ve diğer elektronik ve kabloyu kasaya yerleştirmeye geldi sıra...

ST-V'nin normalde takılan kartuşu sabit tutmaya yarayan plastik aksamını söküyorum. Burada @Selim7 nin gönderdiği ST-V yerine elimdeki diğer ST-V'lerden birini kullanıyorum. Sebebi ise hem bu ST-V'nin daha yeni bir revizyon olması (Rev E) hem de elimde çalışan vaziyette hem C hem de E tipi ST-V board olmasını istiyorum. Bu sayede ilerde yapacağım ST-V tamiratlarında 2 çeşit ST-V board olması kontrollerimi kolaylaştıracak.

Neyse, ST-V...

(http://imageshack.us/a/img690/7342/2f7k.jpg)

Devreler...

(http://imageshack.us/a/img809/8444/i0gu.jpg)

Ve JAMMA ve Kick harness

(http://imageshack.us/a/img401/9947/o4ej.jpg)

şimdi kasaya girecekler...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 08, 2013, 04:45:44 ÖÖ
Önce JAMMA soketini yerleştiriyorum

(http://imageshack.us/a/img194/6071/5ish.jpg)

Sonra ST-V'yi

(http://imageshack.us/a/img802/6739/pvsm.jpg)

En son devreleri

(http://imageshack.us/a/img593/3740/v0jf.jpg)

(http://imageshack.us/a/img547/7674/tglo.jpg)

Arka panel yerine yerleşti

(http://imageshack.us/a/img593/9889/ymze.jpg)

Fan'ı da yuvasına sabitliyorum.

(http://imageshack.us/a/img22/4478/xagy.jpg)

Ön panele Test ve Servis butonlarını yerleştiriyorum

(http://imageshack.us/a/img163/3907/x5x6.jpg)

O da tamam

(http://imageshack.us/a/img14/1694/e55q.jpg)

Şimdi kabloları toparlamak lazım. Kasa içi kabloların toplanmadan önceki hali...

(http://imageshack.us/a/img826/65/bui3.jpg)

Ve sonrası...

(http://imageshack.us/a/img802/4794/2bbr.jpg)

Kasamızın kapağını da kapatıyorum. Ve sonuç...

(http://imageshack.us/a/img18/285/5ilw.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 08, 2013, 04:49:08 ÖÖ
Evet şimdi deneme zamanı...

(http://imageshack.us/a/img825/7309/79u1.jpg)

Konsol bir oda ortamında fena gözükmüyor....

Açalım bakalım...

(http://imageshack.us/a/img41/6307/7sop.jpg)

Fena olmadı galiba ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 08, 2013, 04:59:30 ÖÖ
Şimdi proje tamamlanmış gibi gözükse de yapılacak bir iki iş bir de mini bir proje daha var;

1) Selim'in artık dökülmeye başlayan kartuşunun dış kabını değişitrmek. Bunun için her zaman alışveriş yaptığım arcadespareparts.com'dan "arızalı" olarak satılan bir ST-V kartuşu siparişi verdim (fiyatı sadece $2). Ayrıca kartuşları açmak için gereken tornavida uçlarını da ebay'den bir satıcıdan sipariş ettim, bekliyorum. Bu kartuşları zarar vermeden başka türlü açmanın yolu yok...
2)  Son parlatma cilasından önce kasanın boyasının ve verniğinin iyice kuruması/taşlaşması gerekiyor. Şu an kurumuş gibi gözükse de aslında çizilmelere karşı zayıf durumda.
3) Konsolun boyasının kuruması sırasında bir diğer küçük proje ile uğraşacağım. Bu mini projede microcontroller dünyasına giriyorum. Konsolda standart bir Playstation oyun kolunu hacklemeye gerek kalmadan kullanılabilmesini sağlayan bir adaptör üzerinde çalışıyorum şu an.


Şimdilik bu kadar...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: LW3D üzerinde Eylül 08, 2013, 12:15:45 ÖS
mükemmel...çok güzel görünüyor...Yurtdışı forumlarda paylaştınız mı? çok ilgi görecektir...

Yeni projeniz ise çok ilgi çekici..Herkesin işine yarayacak bir proje gibi görünüyor...

Başarılarınızın devamını dilerim...söyleyecek söz bulamıyor insan...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Eylül 08, 2013, 14:21:44 ÖS
mükemmel...çok güzel görünüyor...Yurtdışı forumlarda paylaştınız mı? çok ilgi görecektir...

Kesinlikle katılıyorum. Mutlaka paylaşılmalı.

American Restoration serisinin hastasıyım.

Hatta bir blog kurup bunları orada da paylaşmalısınız. Mesela Turkish Restoration. :D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Eylül 08, 2013, 14:57:28 ÖS
Yavuz abi, söylenecek söz gerçekten yok!. Otomasyonsuz bir sistem olmaksızın ancak bu kadar güzel bir sanat eseri meydana getirilebilirdi!. Ne denilebilir ki. Emeklerinize sağlık.

Alıntı
Şimdi proje tamamlanmış gibi gözükse de...
2)  Son parlatma cilasından önce kasanın boyasının ve verniğinin iyice kuruması/taşlaşması gerekiyor.

 ST-V logosunu yapıştırdıktan ve vernik attıktan sonra iş bitti sanıyordum. Logo harika görünüyordu. Halbuki daha parlatma cilası varmış. :D Bundan başka daha nasıl güzel gözükebilir çok meraklandım doğrusu.  ;D Harflerin kenarları sanki mm hesabı çok ince siyah ile boyanmış gibi, siyah ile beyazın buluşmasında ki o incecik katman harikulâde!

Bir noktada takılmıştım, bahsetmiştiniz;
Alıntı
Konsolda standart bir Playstation oyun kolunu hacklemeye gerek kalmadan kullanılabilmesini sağlayan bir adaptör üzerinde çalışıyorum şu an.
Proje esnasında bu da kasa içerisinde bir devre olacak sanıyordum. Meğersem bu da ayrı bir proje imiş.  ;D Başım dönüyor.  :D

Yavuz abi, bu sizin "9. Senfoni" niz mi, hadi kabul edin!? ;D

Biraz abarttım mı? Belki haklısınız,  kabin ne güne duruyor diyeceksiniz. Bu farklı bir his. ST-V fanı olmak bir başka.  :)    


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Atacan üzerinde Eylül 08, 2013, 19:48:14 ÖS
Valla söylenebilecek bi söz var mı bilmiyorum bravo! desem olmayacak mükemmel desem olmayacak ne desem ne yazsam yaptığınız şey karşısında sönük kalacak! Bu kadar ince ve detaycı çalışıyor olmanız inanılmaz... Elinize sağlık!


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: daruga_13 üzerinde Eylül 08, 2013, 20:35:16 ÖS
Program yapıp yetenek arayanlar alın size yeteneğin kralı.Unutulmuş gerçek ustalık; el mahareti ile göz nuru ile ince ince işlenmiş bir sanat eseri.
Saygılar Yavuz Usta...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Eylül 08, 2013, 20:41:46 ÖS
Acun: - Yok Artık.

 :D :D :D :D :D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: cengizermis üzerinde Eylül 08, 2013, 20:54:05 ÖS
SAYGILAR! ne diyim ki.
(http://25.media.tumblr.com/tumblr_lwpz9lSq9e1r5wti9o1_500.gif)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 08, 2013, 21:23:55 ÖS
mükemmel...çok güzel görünüyor...Yurtdışı forumlarda paylaştınız mı? çok ilgi görecektir...

@LW3D, yok paylaşmadım. Paylaşmayı da pek düşünmüyorum işin açıkçası. Zaten oralarda böyle proje çok. Amacım, her zaman söylediğim gibi, böyle işlerin Türkiye'de "yapılabilir" olduğunu "bizlere" anlatmak ve "yerli" içerik çıkartmak...

Yeni projeniz ise çok ilgi çekici..Herkesin işine yarayacak bir proje gibi görünüyor...

Evet, o işi öğrenmek için robotik sitelerinde araştırma yaptım çok. Sanırım artık joystickleri kesip biçmek yerine onların mesajlaşma protokolünü çözebilecek bir altyapıya sahip oldum. İnternette çok dağınık bir çok yazı var bu konuda, bunları toparlayıp işe yarar bir şey çıkartacağımı umuyorum. Bu sayede örneğin Commodore 64, Amiga, Atari gibi digital joystick kullanan retro bilgisayar ve konsollarda modern Playstation (1 ve 2, 3 USB kullkanıyor ve çözmesi daha zor - imkansız olmasa da) kollarını kullanabiliyor olacağız. Benzer hazır devreler var bu arada, tabi yine "yurtdışında"...

Yavuz abi, bu sizin "9. Senfoni" niz mi, hadi kabul edin!? ;D

Biraz abarttım mı?

evet :)

Valla söylenebilecek bi söz var mı bilmiyorum bravo! desem olmayacak mükemmel desem olmayacak ne desem ne yazsam yaptığınız şey karşısında sönük kalacak! Bu kadar ince ve detaycı çalışıyor olmanız inanılmaz... Elinize sağlık!

@Atacan, güzel yorumun için çok teşekkürler ancak mükemmel olabilmesi için bir lazer kesiciye ihtiyacım var ;) belki ilerde o işe de bulaşabilirim. yurtdışında kendi lazer kesicisini yapan tipler var...

Program yapıp yetenek arayanlar alın size yeteneğin kralı.Unutulmuş gerçek ustalık; el mahareti ile göz nuru ile ince ince işlenmiş bir sanat eseri.
Saygılar Yavuz Usta...


@daruga_13, yok artık :) yine de güzel yorumun için teşekkrüler

Acun: - Yok Artık.

 :D :D :D :D :D

aynen :)

@cengizermiş, PCB çıkartmayı istiyordun bir aralar. artık rahaklıkla çıkartabileceğini düşünüyorum, özellikle benim yaptığım hataları yapmadan... ;)

Herkese güzel yorumları için teşekkürler. Bu projeleri yapıp böyle burada yazı olarak paylaşarak umarım sizlerin de içindeki proje ruhunu bir nebze cesaretlendirip kafanızın bir köşesinde uzun zamandır rafa kaldırdığınız büyük/küçük projenizi tekrardan masaya yatırmanızı sağlayabilmişimdir...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: AmigaMan üzerinde Eylül 08, 2013, 22:02:38 ÖS
ustad siz retrocu bir muhendissiniz degilmi itiraf edinde rahatlayalim


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Atacan üzerinde Eylül 08, 2013, 23:13:16 ÖS
Gerçekten Sivilde ne iş yapıyorsunuz bende merak ettim! Yazarken aklıma geldi Tanışma formuna yazmışmıydınız acaba?


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: cdemir üzerinde Eylül 09, 2013, 08:38:41 ÖÖ
Süper bir proje oldu.. Elinize emeğinize sağlık.
Diger projeleri de bekliyoruz. . ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 14, 2013, 03:01:20 ÖÖ
Eveet, son kalan işlerin de bir kısmını hallettim...

Şimdi kısaca, Selim'in kartuşunu kurtarma operasyonundan bahsedeyim. Sonra sırada playstation kolunu microcontroller ile çözme macerama geçeceğim...

Bu kartuş hayatını atari salonlarında geçirmiş ve hayatın tokadını iyice yemiş bir durumdaydı. Sallayınca içinde tıkır tıkır eden birşeyler, dışındaki koli bandı artık yapış yapış olmuş v.s.

(http://imageshack.us/a/img27/4329/9fkg.jpg)

Bundan artık geçmiş diyerek arcadespareparts.com sitesinde "arızalı" olarak satılan bir ST-V kartuşunu sipariş ettim. Yanında da bir iki kartuş ve bir kaç gerekli ufak şey daha tabii...  ;) Düşüncem bu kartuşun kasasını kullanmak idi.

Bu arada elimdeki kartuşu da bir türlü açamamıştım. Vidalar minyatür bir lokma ucu ile açılabilecek gibi duruyor ama saatçi tornavidası seti benzeri bir iki küçük lokma uçlu tornavida ile denedim bir işe yaramıyor.

Sonra internetteki forumlarda bu kartuşların vidalarını açmak için özel uçlar olduğunu okudum. Galiba NES kartuşlarının içindeki bataryayı değiştirmek için sıkça kullanılan bir tornavida seti satılıyormuş. Bunları Google'da "Game security bit" diye aratınca bulunuyor. Ben de ebay'den bir set sipariş ettim. ST-V kartuşları için bu uçların 4 mm olanı gerekiyormuş. Bu uçlar set halinde satılıyordu ve çok ucuzdu ben de 2 set sipariş ettim...

Uçlarım ve bozuk kartuşum dünyanın birer ucunda olmalarına rağmen aynı gün geldi... Şans!  :D

Uçlar böyle bir şey işte:

(http://imageshack.us/a/img802/2095/pdrn.jpg)

(http://imageshack.us/a/img18/1126/6paa.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 14, 2013, 03:15:59 ÖÖ
Önce arızalı kartuşun kasasını sökeyim dedim. Fakat merak bu ya, önce bir deneyelim bakalım arızası neymiş diye.

(http://imageshack.us/a/img401/9413/xcov.jpg)

Baya da havalı gözüküyor aslında, japonca falan yazılar  :P kasası da oldukça temiz durumda. Hayırdır diyorum ama bu temiz görünümüne rağmen "error on cartridge" hatasını alıyorum.

Dur bakalım diyip yeni anahtarımla kartuşu rahatça açıyorum. Hem de bootleg değil harbi orijinal kartuşmuş.

(http://imageshack.us/a/img823/9031/y4ci.jpg)

Bu kartuşların orijan/bootleg olup olmadığının nasıl anlaşılacağına dair baya bir yazı okudum. Bir kısmını ayrıd etmek mümkün değil. Bunlar genelde zaten orijinal SEGA kartuşlarının EEPROM'larına başka (popüler/pahalı) oyun ROM'ları yüklenerek yapılıyormuş, "convertion cartridge" deniliyor.

Bir kısmı ise 100 mt öteden anlaşılıyormuş. Mesela kasanın rengi MUTLAKA gri olmalıymış. Siyah veya yeşil kasalar bootleg miş. Ayrıca orijinal kartuşlarda PCB nin dış hatları daha yumuşak ve PCB üzerinde SEGA logosu olurmuş.

Neyse kartuşu açınca pinlerini daha rahat (bastıra bastıra) detaylı temizleyebileceğimi farkettim. Okunmayan kartuşlar için bu yöntem tavsiye ediliyor. Pinler çok aşırı renk değiştirmişti, sanırım oksitlenme. Önce ağır kirleri asetonlu kulak pamuğu ile daha sonra WD-40 yağlı kontak spreyi ve son olarak mavi sprey ile güzelce temizledim, kartuşu kapattım ve konsola yerleştirdim.

Aha!

(http://imageshack.us/a/img203/9474/7nfp.jpg)

Açılmayan kartuş bir güzel açıldı. 2 dolar'a ST-V kartuşum oldu. Kusura bakma Selim, senin kartuşa başka bir çözüm arayacağım  ;D

Neyse kartuş açıldı ama region koruması sebebiyle oyuna geçemiyorum. Bunu da araştırdım ve ... neyse o da ayrı mini bir proje, sonra...  ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 14, 2013, 03:35:46 ÖÖ
Bizim arızalı kartuş açılınca Selim'in kartuşa döndüm. Acaba iyi bir temizlik ile halledilebilir mi diye...

Yeni anahtarlarımla bu sefer bu kartuşu açtım.

(http://imageshack.us/a/img46/9992/uvrg.jpg)

Evet, tahmin ettiğim üzere tipik bir bootleg. Sanırım Türkiye'deki tüm Tecmo World 98 kartuşları boot. Elime 4 adet Tecmo World geçti ve yeni anahtar setimin heyecanı  :P ile hepsini açtım, hepsi üç aşağı beş yukarı farklarla aynı ve bootleg.

Neyse, boot moot, sonuçta kartuş ve oyun aynı. İşimize devam edelim. Kartuşun içindeki tıkırtı yapan plastik parçalar sonunda çıktı ortaya. Bunlar PCB'yi kartuşun içinde sabitleyen dişlermiş.

(http://imageshack.us/a/img202/1232/7j8c.jpg)

Bunları şimdilik bir kenara ayırıp kartuşun dış kapaklarındaki koli bandını temizliyorum. Tabii arkasında yapış yapış bir kalıntı bırakıyor.

(http://imageshack.us/a/img62/1883/rq2r.jpg)

Kulak pamuğu ve aseton ile hafifçe denemeler yapıyorum. Sonuç gayet olumlu, etiketi bu şekilde tamamen temizliyorum. Etiketin üzeri sanırım dayanıklı bir naylon laminasyon ile kaplıymış ve hiç zarar görmüyor.

(http://imageshack.us/a/img209/5082/nvop.jpg)

Bu şekilde kartuşun her yerini asetonlu pamuk ve ince detaylarını kulak pamuğu ile temizliyorum.

(http://imageshack.us/a/img690/1269/yquh.jpg)

Kartuşun kırılan tırnaklarını da japon'la yapıştırıyorum ve PCB'yi de temizleyip tekrardan yerine yerleştiriyorum.

(http://imageshack.us/a/img594/8669/frb7.jpg)

(http://imageshack.us/a/img22/193/4d68.jpg)

Öncesi:

(http://imageshack.us/a/img109/2231/dmrc.jpg)

Sonrası:

(http://imageshack.us/a/img15/3033/4gw5.jpg)
Görünümü şimdi gayet temiz ve tıkırtı mıkırtı yok. Bence bu kartuşa bundan fazla bir restorasyona gerek yok...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 14, 2013, 04:14:15 ÖÖ
Şimdi geldik esas konuya:

Bir playstation oyun kolunu "kesip/biçmeden" bir supergun'da nasıl kullanırız?

Öncelikle neden bu konuya son bir kaç haftadır (daha da evveliyatı var aslında) takdığımı anlatayım isterseniz.

Sonuçta evet playstation/xbox görünümlü bir supergun/konsol yapıyorsanız kol olarak da bu tarz konsolların kollarını kullanmak mantıklı diye düşündüm. Hele piyasada "Arcade Stick" diye PS2 uyumlu güzel kollar da varken neden tahtadan/plastikten derme çatma bir kol yapayım veya bu güzel kolların kablolarını kesip biçeyim ki dedim.

Bu sebeple araştırmalarıma başladım. Supergun/konsolize edilmiş JAMMA boardlarda standart olarak NeoGeo joystick portu (2 sıra erkek DB15 soket) ve pin dizilimi kullanılmış hep. Sebebi basit;

1) NeoGeo'nun AES (ev tipi) konsolunun gayet güzel bir arcade stick'i zaten var.
2) JAMMA'da tüm kontroller basit anahtarlara (microswitch) bağlanır. Ara bir devreye falan ihtiyaç yoktur. Neogeo'nun arcade stick'i de bu şekilde. Yani içinde özel bir devre falan yok.

Kısaca JAMMA kartların kontrol arayüzünü en az maliyet ve bakım kolaylığı olsun diye arcade kabinlerdeki basit butonlara direk olarak bağlanabilir yapmışlar.

Şimdi piyasada bir NeoGeo AES kol'u bulmak zor ve pahalı. Alternatif olarak arcade joystick ve butonlardan oluşan bir arcade stick yapmak da pek de ilgimi çekmiyor üstelik bu da pek de ucuz bir çözüm değil.

Peki alternatif olarak bir playstation kolunu nasıl kullanabiliriz? Bunun için kısa bir araştırma yaptım ve bir PS2 kolunun kablo ve soketinde "basitçe" JAMMA'ya bağlamanın mümkün olmadığını anlamam uzun sürmedi. Bu tarz gelişmiş kollarda bulunan tuş sayısından ötürü butonlar konsola direk kablolar ile bağlanmıyormuş. Doğal olarak eğer öyle yapmış olsalardı sanırım parmak kalınlığında bir kablo kullanmaları gerekirdi.

PSX, PS2, XBOX ve daha bir sürü ev konsolunun kolları buton ve joystick sinyallerini bir şekilde sadece bir kaç kablo üzerinden bir iletişim protokolü kullanarak "sinyal" olarak iletiyor. Peki bu sinyalleri JAMMA'nın beklediği gibi nasıl basit açma/kapatma anahtarlarıymış gibi çözeceğim dedim?

Arcade ortamlarında bu tarz adaptörlerin satıldığını buldum ancak proje damarım ve "yerli üretim" inadım tuttu ve neden ben de böyle bir şey yapmayayım dedim...

Google'da konuyu araştırınca bu sorunun cevabını arcade forum sitelerinde değil uzaktan kumanda ve robot hobby sitelerinde buldum. Meğer bu amacalar yaptıkları uzaktan kumandalı robot, tank, araba, uçakları PS2 kolu ile kontrol edebilmelerini sağlayan devreler yapıp kullanıyorlarmış.

Malum Playstation kolunun analog buton ve mini joystickleri bu hoby'cilerin servolarını istedikleri ayarda kullanabilmelerini sağlayacak sayı ve hassasiyete sahipmiş.

Neyse, konumuza dönersek. XBOX ve PS3 koluna dair çok bir şey bulamadım. Aslında buldum da bu kollar USB arabirime sahip ve protokolleri çok daha karmaşık. Bu kolları kullanabilmek için bir "USB Host" devresi yapmam ve USB HID (Human interaction device) mesajlaşma standardını çözmem gerekirdi ki, kısaca "onu" gözüm (yoksa z yerine t mi kullansaydım)  :D yemedi doğrusu. Bir başka projeye diyelim  ;)

Milletin de PS2 koluna sardırmasının sebebi nispeten çözülmesi kolay olması ve ucuz bir microcontroller ve temel programlama bilgisi ile bir "adaptör" devre yapılmasının mümkün olması.

Bu işe soyunanların birinci uğrak yeri şurası:

http://store.curiousinventor.com/guides/PS2 (http://store.curiousinventor.com/guides/PS2)

Burada PS2 mesajlaşma protokolünü çözen amcaların bulguları ve sonunda da PIC microcontroller için bir de program mevcut.

Ben eskiden PIC ve microcontroller (micro denetleyici) olayına bulaşmamıştım. Ancak şimdi gördüm ki PIC'den daha popüler olan bir başka firma var ATMEL. Bu firmanın microcontroller'ları meşhur ARDUINO'larda da kullanılıyor ve oldukça popüler programlama yazılımlarına sahipmiş.

Hadi bakalım diyoruz, arcade merakına bir de microcontroller programlamadığımız kalmıştı!


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 14, 2013, 04:40:19 ÖÖ
Önce her zamanki gibi gömülüyorum araştırmaya. Bu bir iki haftamı aldı. Bulduklarımı uygulamaya geçirebilmek için microcontroller datasheet'lerini okumam ve programlama yazılımlarını kullanmayı öğrenmem de bir hafta daha...

Neyse sonuç olarak internette PS2 kolunu çözen devre ve bu devrelerde kullanılan microcontroller'ları programlamak için bir çok kod buldum ve inceledim.

Bu referansların hemen hepsi ya PIC ya da adını bile duymadığım microcontroller'lar kullanmış. Ya da bu işi ARDUINO ile yapmışlar. Şimdi böylesine basit bir ihtiyaç için ARDUINO kullanmak biraz pire için yorgan yakmaya benzediğinden o işe hiç bulaşmadım...

Ayrıca bulduğum bu bilgilerin çoğu "bit-banging" denilen tarzda programlar, yani microcontroller'ın giriş/çıkış pinlerinden çözülen PS2 protokolüne uygun sinyalleri göndermek için bit seviyesinde sinyalleri üreten uzuuuun kodlar.

Ancak arştırmalarımda şu adamın blogunda yazdığı çözümü çok beğendim:

http://www.larsivar.com/cp/comments.php?y=10&m=09&entry=entry100923-223328 (http://www.larsivar.com/cp/comments.php?y=10&m=09&entry=entry100923-223328)

Bu amca olaya tam benim istediğim tarzda yaklaşmış. Alsında PS2 kolu endüstri standardı olan bir tür seri mesajlaşma protokolü kullanıyormuş: SPI (Serial Peripheral Interfac - Seri çevrebirimi arayüzü). Atmel'in 8-bitlik AVR microcontroller'ının hemen hepsi SPI protokolünü destekliyormuş. Güzel!!!

Sonra, nasıl oluyorda bu microcontrollerları programlıyoruz dedim. Bu konuda Atmel'in süper bir  yazılımı olduğunu öğrendim: Atmel Studio 6.

Atmel AVR'lerini programlamak için bir çok bölük pörçük yazılım (hatta daha popüler) bulmama rağmen Atmel Studio'nun Microsoft Visual Studio'ya entegre çalışması bu konudaki kararımı pekiştirdi.

Bu microcontroller'ları programlamak için ya damardan Assembler bilmek veya AVR GCC denilen bir tür microcontroller programlamaya özel C dilini kullanmak gerekiyormuş. C bildiğimden hemen konuya daldım...

Giriş/çıkış işlemlerini programlayabilmek için küflenmiş mantıksal aritmetik bilgilerimi tazelemek için şu siteyi okudum:

http://www.micahcarrick.com/tutorials/avr-microcontroller-tutorial/avr-c-programming.html (http://www.micahcarrick.com/tutorials/avr-microcontroller-tutorial/avr-c-programming.html)

Artık hazırlıklar tamam, en ucuzundan bir AVR programlayıcı siparişi verdim: USBAsp

http://www.fischl.de/usbasp/ (http://www.fischl.de/usbasp/)

Sonra bu programlayıcı kullanılarak geliştirdiğiniz microcontroller kodunu nasıl yüklenebileceğine dair şu siteyi okudum:

http://elecrom.wordpress.com/2009/04/15/avrdude-tutorial-burning-hex-files-using-usbasp-and-avrdude/ (http://elecrom.wordpress.com/2009/04/15/avrdude-tutorial-burning-hex-files-using-usbasp-and-avrdude/)

Mallar geldi, şimdi teoriyi pratiğe dökme zamanı...  ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 14, 2013, 04:47:41 ÖÖ
Önce ucuz bir PS2 kolu alıyoruz (PS2 konsolumu satalı yıllar oldu maalesef :'()

(http://imageshack.us/a/img196/6774/h42d.jpg)

Sonra microcontroller devremi breadboard üzerinde kurmamı kolaylaştıracak bir iki set "jumper" tabir edilen uçları iğneli hazır montaj kablosu alıyorum Robitshop'dan...

(http://imageshack.us/a/img843/3204/lo83.jpg)

(http://imageshack.us/a/img541/3784/fdjx.jpg)

Robitshop'u seviyorum. Güzel güzel kutular falan hazırlamışlar. Ürünleri Konya sokaktan biraz daha pahalı ama herşeyi toplu olarak bulabileceğiniz bir ortamları var. Ayrıca bu kablolar gibi Arduino, robotik v.s. projelerinde kullanılan bir çok zamazingoyu da buradan temin etmek mümkün...

ve tabii, bize bir de dişi PS2 soketi lazım. Bu soketi Konya sokaktaki elektronikçilerden bulmak pek mümkün değil. Bunun için internette satılan ucuz PS2 uzatma kablolarından kullanacağım...

(http://imageshack.us/a/img23/1729/ma7i.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 14, 2013, 05:12:48 ÖÖ
Devrenin şeması basit. Hemen her tür microcontroller projesi bu veya benzer bir şemaya sahip. Sebebi ise esas işi devrenin kendisi değil microcontroller'ın içindeki programın yapıyor olması. Biz sadece microcontroller'ın giriş/çıkış bacaklarını kullanıyoruz. Burada da microcontroller seçimi önemli zira hepsinin fiyatı mukabilinde sahip oldukları bacak sayısı değişiyor.

(http://imageshack.us/a/img560/3628/jkjv.png)

Ben araştırmalarım sonucunda Atmega8 kullanmaya karar verdim. Hem yeterli sayıda giriş/çıkış bacağı var hem de ucuz (3-4 TL civarında). Devredeki diğer elemanların çoğu "opsiyonel". Örneğin harici bir kristal kullanmam gerekmiyordu ki bu zamanlamanın hassas olduğu durumlarda kullanılan bir yönetmmiş. Normalde microcontroller'ın içinde bir osilatör zaten var. Diğer kondansatörler, dirençler falan hep devrenin "stabil" çalışması ve elektriksel dalgalanmaların devrenin çalışmasını etkilememesi için kullanılması "tavsiye" edilen bileşenler.

neyse, bu ekstralarla bile devrenin toplam maliyeti sanırım 6 TL'dir... Küçük bir kutu (2.5 TL), PCB (1-2 TL) ve soketlerin (8 TL) maliyetini de eklersek sanırım toplamda 20 TL civarında.

PS2 uzatma kablomu kesip (Dikkat joystiğin kablosunu değil! Joystiğin devreye gireceği dişi kabloyu) uçlarına önce onu bredboard'a monte edebilecek "pin" leri lehimliyorum...

(http://imageshack.us/a/img821/894/05ez.jpg)

(http://imageshack.us/a/img827/3997/8gvm.jpg)

(Devrenin altında USB stick gibi gözüken şey de programlayıcı - ucuz olduğunu söylemiştim sanırım aliexpress de 2-3 dolar civarında. Ben Türkiye'den aldım, sanırım 20 TL ödedim)

(http://imageshack.us/a/img196/1310/50kr.jpg)

Sonra devreyi breadboard üzerinde robit'ten aldığım montaj kabloları ile kuruyorum.

(http://imageshack.us/a/img843/2691/wv4h.jpg)

Denemelerimde kullanabilmek için breadboard üzerinde JAMMA kartın girişinin bir simulasyonunu yapabilmek için aynen JAMMA buton girişlerinde olduğu gibi "pull-up" dirençleri ile 5V'a bağlanmış LED'ler kullanıyorum.

(http://imageshack.us/a/img5/9997/xeg5.jpg)

Microcontroller'lar çıkış olarak hafif bir akım verebiliyorlar. Genelde internetteki örneklerdeki LED uygulamaları bu şekilde (yanıp sönen LED projesi bu hoby'deki "Hello world" uygulamasıymış - yani her aceminin yapması gereken proje - ben de yaptım ne yalan söyliyeyim).

Ancak benim burada kullandığım LED yapısı farklı. Ben LED'leri beslemiyorum. Microcontroller'un uçlarını LED'lere gelen elektriği açıp/kapatacak şekilde ayarladım, aynen JAMMA'da ihtiyacım olduğu gibi.

Neyse, devremiz hazır. Sıra geldi programa...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: AmigaMan üzerinde Eylül 14, 2013, 05:22:04 ÖÖ
ustad bu pic'e merakim vardi. Bu proje cok iyi oldu. İlaç gibi geldi


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 14, 2013, 05:24:57 ÖÖ
Programı Atmel Studio 6 ile geliştiriyorum. Ancak elimdeki ucuz programlayıcı Atmel Studio'nun desteklediği programlayıcılar arasında yok. Aslında daha pahalı (60-100 dolar seviyesinde) programlayıcılar kullanarak yüklemeyi direk Atmel Studio'dan yapmak mümkün. Hatta programı adım adım bile çalıştırabiliyormuşsunuz (debug) bu şekilde. Ancak bu programlayıcıları Türkiye'de çoooook abartı fiyatlara satıyorlar. 

(http://imageshack.us/a/img580/9095/936x.jpg)

Neyse ben programı Atmel Studio ile geliştirip derlenmiş HEX dosyasını ucuz programlayıcımı kullanabildiğim AVRDude yazılımı ile microcontroller'a atıyorum.

(http://imageshack.us/a/img809/5016/jox0.jpg)

Yazdığım program önce çalışmadı. Hatta 1-2 gün kafayı sıyırma boyutuna geldim. Sonuçta gerçekten çok karmaşık bir program değil (Merak eden olursa kodları paylaşabilirim - şimdi forumda bir C kodu uçuşması eksik kalmıştı).

neden sonra anladım ki çin malı "dandik" uzatma kablosunun içinde kullanılan renkli kabloların dizilimi SONY'nin standardında değilmiş!!!  >:( Zaten 4 TL'lik kabloda ne bekliyordum ki???  :D

Neyse, uçları doğru yerlere bağladıktan sonra ...

Ahanda!!!

(http://imageshack.us/a/img716/1594/xt6w.jpg)

(http://imageshack.us/a/img600/8262/kunr.jpg)

Oldu bu iş...  :D

Şimdi artık bu "test" olayını ürün haline getirmek lazım. O da haftasonu artık...

Şimdilik bu kadar...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 14, 2013, 05:30:23 ÖÖ
ustad bu pic'e merakim vardi. Bu proje cok iyi oldu. İlaç gibi geldi

AmigaMan, kullandığım microcontroller PIC değil, AVR. Bunların çok ateşli taraftarları var çok kızıyorlar ;)

PIC Microchip technology diye bir firmanın microcontroller'ı, AVR ise ATMEL'in...

bana kalırsa hepsi üç aşağı beş yukarı aynı. sanırım Atmel AVR son zamanlarda daha popüler olarak kullanılıyor...

Bu arada, şimdi soran olursa diye hemen söyliyeyim; Daha önce PIC, AVR v.s. microcontroller projesi yapmadım! Bu benim hayatımdaki ilk microcontroller projem.

Yani özetle yeterli motivasyonla sizler de yapabilirsiniz bu ve benzer projeleri. Akarı yok kokarı yok talaşı yok boyası yok sesi gürültüsü yok :D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: AmigaMan üzerinde Eylül 14, 2013, 05:37:03 ÖÖ
tesekkur ederim.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: g 600 üzerinde Eylül 14, 2013, 10:57:49 ÖÖ
eline sağlık yavuzg, anlatımın çok güzel, retro cihaz yazılarını ilgiyle izliyor, devamını merakla bekliyorum  :), ben bant kalıntılarını temizlemek için gaz yağına batırılmış bir kumaş parçası kullanıyorum çok rahat bir şekilde temizleniyor, hiç iz bırakmıyor  ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Eylül 14, 2013, 19:14:32 ÖS
 Kartuşun bu kadar temizleneceğini tahmin etmiyordum. Sıfır hali gibi olmuş ya.  :o Bootleg olması da biraz bozdu beni. : ( Ama orjinali ile arasında bir fark yoktur herhalde. : ) Yazı üzerinde ki koruma jelâtini sayesinde oyun etiketinin fabrika çıkışı yeniliğini koruması beni birazda olsun teselli etti. Yazılar cam gibi, tam da istediğim tarzda gıcır gıcır.  ;D
Not:
[Ya, kartuşun sıfır gibi olmuş, sen ne diyorsun.] 

  Yavuz abi bu arada sizde, 2$'a da bir ST-V oyun sahibi oldunuz, bunun için tebrik ederim. : ) ST-V oyunlarını Normalde 60-70$ aşağı vermiyorlar.

Heyecanım öylesine bir doruk seviyeye ulaştı ki, sormayın gitsin. Perde arkasında ki bu kadar incelik, çok güzel. Ellerinize sağlık Yavuz abi.


 


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 15, 2013, 02:21:37 ÖÖ
ben bant kalıntılarını temizlemek için gaz yağına batırılmış bir kumaş parçası kullanıyorum çok rahat bir şekilde temizleniyor, hiç iz bırakmıyor  ;)

teşekkürler g 600, öğrendiğim iyi oldu...

Bootleg olması da biraz bozdu beni. : (

Bozulma canım, Türkiye'de orijinal PCB/kartuş bulmak zor. Tecmo'ların hepsi boot ama orijinalinin fiyatına satılıyor. Ayrıca oyun olarak orijinalinden bir farkı yok tabii ki, sadece ROM'ları SEGA yüklememiş diyelim.

Yavuz abi bu arada sizde, 2$'a da bir ST-V oyun sahibi oldunuz, bunun için tebrik ederim. : ) ST-V oyunlarını Normalde 60-70$ aşağı vermiyorlar.

O güzel denk geldi tabii...  8)

Heyecanım öylesine bir doruk seviyeye ulaştı ki, sormayın gitsin. Perde arkasında ki bu kadar incelik, çok güzel. Ellerinize sağlık Yavuz abi.

Çok az kaldı. :) Asıl bu proje senden çok bana yaradı, bir sürü şey öğrendim...

 


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: ozkano üzerinde Eylül 15, 2013, 13:47:39 ÖS
aurdinio için yazılmıl psx libray ler var bende daha önce kullanmıştım baya yardımcı olur yuvzg

http://vimeo.com/12729156 (http://vimeo.com/12729156)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: cdemir üzerinde Eylül 15, 2013, 15:53:22 ÖS
Şimdi artık bu "test" olayını ürün haline getirmek lazım. O da haftasonu artık...

Şimdilik bu kadar...

Bugün haftasonu  ::)

 :D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 16, 2013, 03:52:59 ÖÖ
aurdinio için yazılmıl psx libray ler var bende daha önce kullanmıştım baya yardımcı olur yuvzg

sevgili ozkano, evet araştırmalarımda arduino ve psx library'sine rastladım. Robotik forumlarında Arduino oldukça popüler. Son dönemlerde Arduino, Rasbery, v.s. elektronik hoby'sini başka bir boyuta taşıdı.

Ancak tabii daha önce de belirttiğim gibi böyle bir iş için bir arduino harcamak biraz pahalı olurdu.  ;)

Bugün haftasonu  ::)

 :D

Sizler olmasaydınız projeleri bitirmek için bu kadar uğraşırmıydım bilemiyorum  ;)

Yazması en az yapması kadar zaman alıyor  ;D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 16, 2013, 04:08:32 ÖÖ
Evet söylediğim gibi haftasonu biraz daha ilerledik ama maalesef yine sonuna gelemedik... Hem benim biraz detaycılığımdan hem de malum, gerçek hayattan da kopmamak lazım bu tür işlerle uğraşırken...

Özet geçersek, playstation joystick sinyallerini JAMMA switch'lerine dönüştürme olayını test ortamında çözdük. Şimdi sıra bunu konsol ile pratik kullanılabilir hale getirmeye geldi...

Önce test ettiğimiz devreyi yapmam gerek. Ancak PCB yapmasını öğrendikten sonra artık inanın eskisi gibi bir parça delikli plaket üzerinde elle montaj yapmaya elim varmıyor.

Yine oturuyorum "Express PCB" nin başına ve devrenin PCB'sini tasarlıyorum.

(http://imageshack.us/a/img694/3038/4psc.png)

Sonra bunu fotoğraf kağıdına basıyorum. ExpressPCB yazılımı sadece kağıdın ortasına baskı yapmama izin verdiğinden (sanırım seri üretime yönelik kullanılmasın diye) koca fotoğraf kağıdını küçücük bir PCB için harcamamak için kendimce pratik bir yol buldum. Önce normal bir kağıda baskı alıyorum, sonra çıkan resmin olduğu yere, PCB resminin büyüklüğü kadar bir parça fotoğraf kağıdı kesip bantla tutturuyorum ve kağıdı tekrar priter'a koyup yine baskı alıyorum. Bu sefer PCB resmi tam yapıştırdığım minik fotoğraf kağıdına basılıyor...

(http://imageshack.us/a/img801/5774/nw1b.jpg)

Sonra PCB resminin fazlalıklarını bakırlı plaket boyutunda keserek temizliyorum.

(http://imageshack.us/a/img577/1053/27cj.jpg)

PCB'yi tasarlarken kullanacağım minik proje kutusunun ölçülerini dikkate aldım. Bu proje kutularını elektronik malzemem satan yerlerden bulmak mümkün. Ben bunları yine www.bluemavi.com (http://www.bluemavi.com) dan almıştım. Ucuz olduklarından genelde hemen her siparişimde bir iki tane atarım sepete. Elimin altında malzeme bulunmasını seviyorum  :D

(http://imageshack.us/a/img14/2980/5b6b.jpg)

Evet bu şekilde PCB'lerin kalıpları hazırlandı. PCB'ler diyorum çünkü bundan 2 adet yapacağım. Player 1 ve Player 2 için, doğal olarak  ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 16, 2013, 04:24:36 ÖÖ
Bakırlı plaketleri yine dremel ile istediğim boyutta kesiyorum.

(http://imageshack.us/a/img94/64/g9p2.jpg)

Sonra plaketleri ütü ile ısıtıyorum ve üzerlerine PCB resimlerini yerleştiriyorum. Resimleri tam plaket ölçüsünde kestiğim için elle yerleştirmek kolay oluyor.

(http://imageshack.us/a/img826/3903/3j21.jpg)

Daha sonra ütüyü üzerlerine dikkatlice oturtuyorum. Hemen ütülemeye başlamadan kağıtlarda kayma olup olmadığından emin oluyorum. Bu şekilde ütüyü hareket ettirmeden bir süre tutuyorum ve bastırıyorum ki kağıtlar hafif de olsa plaketlere yapışsın, ütülerken bir daha kayma olmasın diye.

(http://imageshack.us/a/img62/1313/c2l8.jpg)

Sonra yine ütünün ucuyla bastıra bastıra tüm hatların plaketlere iyice yapışmasını sağlayacak şekilde 4-5 dakika ütülüyorum. Arada ütüyü komple bastırarak hem dinleniyorum hem de plaketlerin iyice ısınmasını sağlıyorum.

4-5 dakika sonra plaketleri ılık suya bırakıyorum.

(http://imageshack.us/a/img842/8710/q9jv.jpg)

15-20 dakika sonra kağıt parmak ile didiklenecek kıvamda yumuşamaya başlıyor.

(http://imageshack.us/a/img843/5189/ta9s.jpg)

Kağıtların üst tabakaları elle (dikkatlice) didiklenerek kalktıktan sonra ince detayı diş fırçası ve camsil ile yapıyorum. Yumuşak yumuşak acele etmeden  ;)

(http://imageshack.us/a/img12/4368/5pxu.jpg)

PCB'ler temizlendi kuzu kuzu yatıyorlar.  :D

(http://imageshack.us/a/img10/6999/yjux.jpg)

Bu işin bir çok yöntemi tekniği vardır eminim ama burada anlattığım gibi yaparsanız iyi sonuç alacağınızdan şüphem yok. Ne de olsa bu sonuca ulaşmak için baya bir deneme yaptım.

(http://imageshack.us/a/img28/9995/dwlx.jpg)

Burada tabak gibi gözüktüğüne bakmayın PCB sadece 4 x 5 cm boyutunda.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 16, 2013, 04:28:55 ÖÖ
Asitle eritme faslını zaten daha önce aktarmıştım bu yüzden artık fotoğraflamaya grek görmedim. PCB'leri tek tek hidroklorik asit ve perhidrol çözeltisinde erittim ve suda iyice yıkadım...

(http://imageshack.us/a/img703/154/kqlw.jpg)

Asetonlar toner izlerinden kolayca kurtuldum.

(http://imageshack.us/a/img6/594/q60m.jpg)

Dremel ile delikleri açtım ve lehim yerlerini flux'ladım.

(http://imageshack.us/a/img842/338/rgew.jpg)

Artık montaja hazır hale geldiler...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 16, 2013, 04:36:30 ÖÖ
Lehim yapacağım parçaları hazırlıyorum.

(http://imageshack.us/a/img547/954/pye1.jpg)

Benim cocukluğumda böyle eskiden "kit" ler satılırdı. Büyüdüğüm şehir her ne kadar küçük bir kasaba olmasa da büyük bir şehir de sayılmazdı. Bir tane TV rado tamiri yapan elektronikçi vardı. O böyle poşetlenmiş kitler getirirdi arada Ankara'dan İstanbul'dan malzeme alırken. Yürüyen ışıklar, ding-dong kapı zili, v.s. Hey gidi günler  :'(

Sonra duydum ki o elektronikçi abi borsada zengin olmuş sonra borsadan kazandıklarını kaybetmiş kafayı yemiş meczup olmuş...

Neyse, konuya dönersek, parçaların montajı da kolayca bitiyor. Böyle hazır PCB olunca lehim yapmak bir zevk :D

(http://imageshack.us/a/img6/3218/jr6p.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 16, 2013, 04:41:45 ÖÖ
Şimdi sıra işin en sıkıcı yerine geldi  >:( DB15 dişi soketleri ve kablolarını hazırlamak.

Konsolun erkek DB15 joystick soketlerinin yerine uyacak dişi soketler kullanıyorum. Ancak tabii bu soketlerin siyah olanlarından bulamadım. Hepsi ya gri veya sarımtrak  renkte.

(http://imageshack.us/a/img823/3409/pfj7.jpg)

Peki bu şekilde kullansam olmaz mı? Tabii ki olmaz. Herşey "piyano black" tadında gıcır gıcır siyah, bunlar gri... Biraz sprey boya sorunu hallediyor...

(http://imageshack.us/a/img11/4470/4mgl.jpg)

Soketler şimdi montaja hazır.

(http://imageshack.us/a/img809/9575/qf14.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 16, 2013, 04:51:23 ÖÖ
DB15 soketlerde 15 adet kablo var. NeoGeo joystick diziliminde aslında sadece 12 kablo var ama supergun diziliminde ekstra 2 buton ile toplamda 14 adet kablo var. Bunun için çok damarlı tabir edilen türde kablo aradım elektronikçilerde. Bulabildiğim tek 16 damarlı kablo buydu. Sarı  >:(

(http://imageshack.us/a/img716/2251/w5e3.jpg)

Önce acaba kabloyu da boyasammı diye düşündüm? Sonra vazgeçtim. Sonuçta kablo esnek bir şey ve zamanla boyada çatlama ve dökülme olabilir. Alternatif olarak bir siyah makaronla kamufle etsem diye düşündüm. O da zaten kalın olan kabloyu iyice kalın hale getirmekten öteye geçemedi. Sonra aklıma bir fikir geldi. Elimde diğer projelerden kalan bolca ucuz SCART kablo var. Bu kabloları da bluemavi'den almıştım. Komple kablo 4TL miydi neydi. Bir tanesini alıyorum yatırıyorum masaya...

(http://imageshack.us/a/img18/6865/o1u5.jpg)

Soketlerden kurtuluyorum.

(http://imageshack.us/a/img209/1638/hyq1.jpg)

Ve ikiye bölerek birer metre "çok damarlı" kablom oluyor. Kablo hem siyah ve diğer kabloya göre daha yumuşak ve esnek...

(http://imageshack.us/a/img542/676/6b9v.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 16, 2013, 05:02:35 ÖÖ
Kabloların kutuya gireceği kısımlar için de şu kauçuk parçalardan kullanıyorum.

(http://imageshack.us/a/img27/6503/6etz.jpg)

Bunları tabii ki montaja başlamadan yapmak lazım. Hiç başınıza geldi mi bir elektrik fişi veya bir adaptör, hoparlör soketine uğraş didin kabloyu lehimlersiniz sonra bi bakarsınız kapağını kablodan geçirmeyi unutmuşsunuz  >:(  :D benim başıma çok geldi bu... Neyse, kauçuk parçaları da kabloya geçiriyorum unutmadan. Bu parçaları kalın SCART kablosuna geçirirken biraz zorlandım. Isı tabancasıyla hafif ısıtınca kolayca geçtiler...

(http://imageshack.us/a/img51/8243/mlyr.jpg)

Şimdi dişi DB15 leri lehimliyorum. Küçük makaronlar kullanmayı unutmuyorum. Bu makaronlar detay gibi gözükse de zaten birbirine çok yakın olan pinlerin ve kabloların birbirlerine değerek kısa devre yapmamaları için önemli...

(http://imageshack.us/a/img713/3749/qswf.jpg)

Ve PS2-JAMMA adaptörünün konsol tarafının kabloları uzun uğraşlardan sonra tamamlandı. Tam istediğim gibi pırıl pırıl siyah...

(http://imageshack.us/a/img849/9753/pk30.jpg)

PS2 tarafı nispeten kolay çünkü zaten hazır kablo kullanacağım. Ama artık pilim bitti.  :-\

Arkası yarın


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: ozkano üzerinde Eylül 16, 2013, 07:27:18 ÖÖ
yavuz, ps2 jamma projesinin firmwareini yollaman mümkünmü ?


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: cdemir üzerinde Eylül 16, 2013, 14:34:17 ÖS
Sizler olmasaydınız projeleri bitirmek için bu kadar uğraşırmıydım bilemiyorum  ;)

Yazması en az yapması kadar zaman alıyor  ;D

Sizi gecenin 3 ünde yazmaya zorlamışım gibi hissettim.
Amacım kenilikle sizi zorlamak değildi. Küçük bir şaka yapmak istemiştim.

Keyfiniz ne zaman olursa, o zaman yazın. (Sonuçta yaptığınız bir keyif işi.)
Bizler okumak için hep buralardayız. :)Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 16, 2013, 15:35:04 ÖS
yavuz, ps2 jamma projesinin firmwareini yollaman mümkünmü ?

tabii ki. ancak ev bilgisayarımın başına geçince akşam yollayabilirim...

Sizi gecenin 3 ünde yazmaya zorlamışım gibi hissettim.
Amacım kenilikle sizi zorlamak değildi. Küçük bir şaka yapmak istemiştim.

Keyfiniz ne zaman olursa, o zaman yazın. (Sonuçta yaptığınız bir keyif işi.)
Bizler okumak için hep buralardayız. :)cdemir, yazmasam birikecek. böyle küçük hatırlatmalar iyi oluyor ;) hem zaten ben yazıları hep gecenin 3'ünde 4'ünde yazıyorum farkındaysan,  sorun yok... :)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: cdemir üzerinde Eylül 16, 2013, 18:29:21 ÖS
cdemir, yazmasam birikecek. böyle küçük hatırlatmalar iyi oluyor ;) hem zaten ben yazıları hep gecenin 3'ünde 4'ünde yazıyorum farkındaysan,  sorun yok... :)

Ben daha önceleri saate hiç dikkat etmemiştim. Bu sabah yazıyı eklediğinizi görünce acaba ne zaman yazmış yavuzg üstad diye merak ettim.
Saat o zaman dikkatimi çekmişti.

Bir sonraki projeniz de Çırak projesi olsun.
Çırak olarak da ben geleyim.
Yalnız benim çırak olduğmu düşünürsek aldığınız malzemelerden 2 kat fazla edinmelisiniz. Çünkü yarısını ben heder ederim heralde.. :D

Şaka bir tarafa, yakın bir yerlerde olsanız, ara sıra gelip hem sizden bir şeyler öğrenmek, hem de harika projelerinize, elimden gelirse, ufak tefek katkıda bulunmak isterdim :)Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 16, 2013, 21:40:41 ÖS
yavuz, ps2 jamma projesinin firmwareini yollaman mümkünmü ?

selamlar, AVR koduna buradan (http://sdrv.ms/195Fob3 (http://sdrv.ms/195Fob3)) ulaşabilirsiniz. Kod Atmel Studio 6 projesi şeklinde.

(http://imageshack.us/a/img855/1787/gzab.png)

Koda oldukça açıklama yazdım (maalesef ingilizce, alışkanlık) yine de sorunuz olursa buradayım... Temelde standart AVR örnek kodları gibi LED'leri yakıp söndürmüyorum. Joypad'da bir butona basılınca ilgili I/O pin'ini çıkış (output) moduna alıyor ve 0 göndermiş oluyoruz (yani pin'i toprağa - GND bağlamış oluyoruz, yani kapalı bir elektrik anahtarını simule ediyoruz), basılmayınca pin giriş (input) modunda kalıyor. Burada hiçbir giriş beklemiyoruz, sadece pin'i yüksek dirençli (Hi-Z) bir moda alarak "açık bir elektrik anahtarı" nı simule ediyoruz.

Kod yazımda belirttiğim AVR portlarına göre ve F_CPU parametresi (devrenin çalışma frekansı) 16000000 (16Mhz) yani benim yaptığım devreye göre.

(http://imageshack.us/a/img202/3484/tw30.png)

Ayrıca projede "device" olarak Atmel8A (benim devrede kullandığım microcontroller) seçili.

(http://imageshack.us/a/img21/1908/rkp.png)

Bu parametreleri kendi devrenize göre uyarlamanız lazım.


Ayrıca, cihazın durumunu belirtmek için de bir LED eklemiştim. Kodla uyumlu güncel devre şeması da şu şekilde:

(http://imageshack.us/a/img46/4408/0cff.png)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Eylül 17, 2013, 02:06:50 ÖÖ
  Yavuz abi, şu DB15'lerin kapaklarını bile boyamanız beni mest etti doğrusu!. Siyah olması birlikteliği sağlıyor. Ayrıca tabi ki bu muhafazaların siyah olanları bulunmuyor. En azından bu tip olarak.. Şu cihazlarım bir gelsin, herşey tamam olacak. Sabrım doruk nokta da. : ) 
 
  Sıfır cihazlarda hep fabrikasyon üretim olması hasebiyle kendilerine has bir kokuları olur ve üretimden hemen sonra paketlemeye girdikleri için son kullanıcıya ulaşana dek üzerlerinde ki o fabrikasyon kokusunu "genelde" barındırırlar/muhafaza ederler. Acaba diyorum, Yavuz abinin el emeği, göz nuru bu eşsiz cihazında beni ne gibi sürprizler bekliyor? Öyle heyecan verici ki, bunu yaşamanız gerekli. : )


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 17, 2013, 04:45:59 ÖÖ
Dün kabloları hazırlamıştım. Şimdi bütün bu parçaları bir araya getireceğim kutuyu hazırlayıp ürünü paketlemenin sırası geldi.

Önce kutulara kablo tutucu kauçuk parçaların çapı kadar (az daha küçük) birer delik açmam gerekiyor. Bunun için 11mm kalınlığında matkap ucuna ihtiyacım var. Bu büyüklükteki bir matkap ucunu şarjlı tornavidama tutturacak genişlikte bir mandrenim yok. Bu yüzden bu kadar küçük plastik bir kutuyu böyle bir aletle delmem gerekiyor. Nasıl mı? Çok dikkatli!  ;)

(http://imageshack.us/a/img694/6246/nh0v.jpg)

Matkabı yavaş yavaş ve "ters" çalıştırarak deliği açıyorum.

(http://imageshack.us/a/img109/3797/jhmv.jpg)

Delik şimdilik biraz kaba duruyor tabii ki ama halledicez.

(http://imageshack.us/a/img19/908/igfv.jpg)

Bir yüzeyi yuvarlak olan eğe ile delikleri düzeltiyorum, çapakları maket bıçağı ile alıyorum.

(http://imageshack.us/a/img138/6826/3m97.jpg)

Ve dün ilk kat sprey boya ile boyadığım kutuları deliklerden sonra son kat bir kez daha boyuyorum. Hem çizikleri kayboluyor hem de daha parlak bir hale geliyorlar.

(http://imageshack.us/a/img707/1181/utay.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 17, 2013, 04:56:25 ÖÖ
Şimdi dün yaptığım kabloları devreye lehimleyeceğim. Tabii önce  hangi kablo nereye lehimlenecek onu anlayabilmem için PCB'nin parça yüzünün çıktısını alıp önüme koyuyorum.

(http://imageshack.us/a/img703/7867/81hr.jpg)

Önce kolay olanı, PS2 kablosundan başlıyorum işe. Geri zekalı kablonun renklerini multimetre ile test etmeyi unutmuyorum. Şükür hatayı seri imalat şeklinde yapmışlar, yani daha önce hazırladığım renk eşleştirme tablosunu kullanabilirim.

(http://imageshack.us/a/img191/7439/nplb.jpg)

Sonra DB15 (Supergun) kablosunda sıra. Bunu lehimlemek daha zor. Hem kablo sayısı fazla, hem de kabloların çoğunun renkleri aynı. Tek tek multimetre ile ölçerek hangi pin hangi kabloymuş diye bularak lehim yapmaktan başka şansım yok.

(http://imageshack.us/a/img580/9717/bov7.jpg)

Neyse sonunda kablo lehimleme işi bitiyor.

(http://imageshack.us/a/img407/655/p9zp.jpg)

Kabloların PCB'ye lehimlendiği yerlerin üzerinden sıcak silikon tabancasıyla geçiyorum. Bu ince kablolar biraz fazla oynadığında lehim yerinin hemen üstünden kopma eğilimi gösterirler. Sıcak silikon bunları yerinde tutacaktır.

(http://imageshack.us/a/img694/9155/7jy5.jpg)Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 17, 2013, 05:03:07 ÖÖ
Firmware geçilmiş microcontroller'ı artık yuvasına takmanın zamanı geldi.

(http://imageshack.us/a/img545/5933/pv2m.jpg)

Şimdi PCB'yi kutuya vidalıyarak sabitliyorum, zaten PCB'deki delikleri bu vida yerlerine göre yapmıştım. Gösterge için kullandığım LED'i de kutunun kapağına açtığım deliğine sokuyorum. Hepsi taş gibi sağlamca oturdu yerlerine...

(http://imageshack.us/a/img13/9921/pf7e.jpg)

Kabloları da kauçuk parçalarından yerlerine oturtuyorum ve kutunun kapağını kapatıp vidalıyorum. İşte uzun zamandır kafa patlattığım PS2-JAMMA adaptörü sonunda bitti...  :o

(http://imageshack.us/a/img443/7231/zxys.jpg)

(http://imageshack.us/a/img543/2177/ducw.jpg)

Bundan iyisini sanırım ana çin'de yaparlar  ;)

Şimdi deneme zamanı  :D :D :D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 17, 2013, 05:16:16 ÖÖ
Malları içerdeki odaya götürüp ST-V konsola bağlıyorum.

(http://imageshack.us/a/img708/4682/ssr8.jpg)

Görünüş güzel. Bakalım çalışacak mı? Gerçekten bu haliyle hiç test etmedim. Konsolda ilk defa şu an test edeceğim.

(http://imageshack.us/a/img834/7349/42c3.jpg)

Heyecan içinde konsolun power düğmesini açıyorum. Gösterge LED'im 3 defa yanıp sönüyor. Bu aletin üzerindeki programın çalıştığını ve AVR'nin boot ettiğinin göstergesi. Öyle bir attraksiyon yapayım dedim, görmemişin microcontroller projesi işte  :D

Süper! Select butonu ile bir jeton atıyorum ve start ile oyuna başlıyoruz. Kontroller gayet güzel çalışıyorlar...

(http://imageshack.us/a/img43/1176/ihq5.jpg)

Vay be, SEGA bu ST-V'yi yaparken bir playstation kolu ile oynanabilen bir konsol haline dönüşeceğini hiç tahmin etmişmidir acaba? Kabuslarında belki  ;D ;D ;D Netekim, Satürn yerini sessizce Sony'nin egemenliğine bırakır yıllar önce...

Neyse, oyundan sonra test butonu ile ST-V'nin test ektanına geçip diğer butonlar da çalışıyormu diye bakıyorum. Tespit ettiğim tek sorun 4. butonun çalışmadığı. Bu buton JAMMA'dan değil ST-V'nin PCB'si üzerindeki ekstra soketten geliyor. Sanırım ya kick-harness kablosunu yanlış bağladım ya da soketi ters taktım ... neyse ona da yarın bakarım artık...

Ben bu küçük şeyi çok sevdim ama, pek bi sevimli oldu  :D :D :D

(http://imageshack.us/a/img202/3655/4h4t.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Eylül 17, 2013, 08:26:36 ÖÖ
Herşey çok güzel de keşke mavi led kullanmasaydın abi. Mavi ledler gözü diğer renk ledlerden daha çok rahatsız ediyor. Güzel görünüyor o ayrı tabi. :)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: cdemir üzerinde Eylül 17, 2013, 09:25:30 ÖÖ
Sona doğru yaklaştık. Bu selim7 için sevindirici bir haber ama bizleri biraz üzdü.

Umarım diğer porjenin arasını uzun tutmazsınız yavuzg :)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Levent üzerinde Eylül 17, 2013, 09:36:34 ÖÖ
Haftasonu angaradaydım, neden aramadım ki, müsaitseniz gelip görmedim ki canlı canlı acep?


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Eylül 18, 2013, 00:30:20 ÖÖ
Dün kabloları hazırlamıştım. Şimdi bütün bu parçaları bir araya getireceğim kutuyu hazırlayıp ürünü paketlemenin sırası geldi.

Hiç bu kadar sona yaklaştığımı hissetmemiştim.  :) O kadar güzel ki, şu an çok duygusal anlar yaşıyorum. Bu çok özel. Yavuz abi, tüm herşey için yaşattığınız tüm güzellikler için tekrardan çok çok teşekkür ederim, herkesin önünde, birkez daha teşekkürler. Emeğiniz harîkulâde. Böylesi paylaşımcı olmanız beni derinden etkiledi. Sağolun varolun.. : ) Dünya'ya böylesi bir ST-V konsol kazandıran Yavuz abiyi ayakta alkışlıyorum.

Ne kadar da güzel duruyor değil mi? Ben bu manzaraya baktığım da Yavuz abinin emeklerinden başka birşey göremiyorum. : )

(http://imageshack.us/a/img834/7349/42c3.jpg)       


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: cengizermis üzerinde Eylül 18, 2013, 00:47:09 ÖÖ
kendimizi kesiyoruz yavuz baba acı bize... valla bu gidişle başımıza ikinci bir Jeri Ellsworth oldun başımıza...(o kadın ama olsun) ben mühendislik kısmını kastediyorum tabiki.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: LW3D üzerinde Eylül 18, 2013, 12:01:01 ÖS
fotoğrafa bakıp, neler yapıldığını şöyle bir aklımdan geçireyim dedim, işin içinden çıkamadım... Aklımdan geçirip, sıralayamadıklarımı, hayata geçiren Yavuz'a ne kadar iltifat etsek az...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: ozkano üzerinde Eylül 19, 2013, 00:10:12 ÖÖ
yavuz projeleri pdf yapıp arşive atsak iyi olur


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 19, 2013, 01:50:45 ÖÖ
kendimizi kesiyoruz yavuz baba acı bize... valla bu gidişle başımıza ikinci bir Jeri Ellsworth oldun başımıza...(o kadın ama olsun) ben mühendislik kısmını kastediyorum tabiki.

Jeri  ::)

fotoğrafa bakıp, neler yapıldığını şöyle bir aklımdan geçireyim dedim, işin içinden çıkamadım...

sevgili LW3D, bazen ben de  ;)

Özet geçersek:
1) Bozuk bir ST-V board tamiratı
2) SketchUp kullanmayı öğrenmek
3) Express PCB kullanımı öğrenmek
4) PCB çıkartmayı tecrübe etmek
5) Elektroniği hazırlamak
6) Atmel Studio kullanımı öğrenmek
7) PSX/PS2 joypad protokolünü araştırmak
8) Microcontroller kullanımını öğrenmek
9) EPROM programlayıcı ile "modBIOS" üretmek (anlatacağım)

Evet, deli saçması gibi değil mi?

yavuz projeleri pdf yapıp arşive atsak iyi olur

ozkano, benden bu kadar, yoruldum, bir süre dinleneceğim. bir gönüllü arkadaş yapsa o işi  ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 19, 2013, 02:00:19 ÖÖ
Evet, geldik projede son kısıma. Bu sefer gerçekten SON! (@Selim7, hadi gözün aydın)

İkinci PS2-JAMMA çeviricisi de monte edildi ve çalışıyor. Bu kısmı göstermeme gerek yok artık.

Ancak ilk testlerimde "kick-harness" çalışmıyor demiştim ya onu test ettim. Meğer bir hata yapmamışım. ST-V'nin Kick-harness'i (4,5,6. butonlar) test edecek bir ekranı yokmuş. Fabrika test ekranı (ST-V'yi açarken test tuşuna basılı tutarak girilen menüler) kontrolleri test edebilmemize yarayan ekranlar sunuyor. Bu ekranlarda da 4. buton var (5, 6 yok) ve çalışmıyordu. Meğer bu 4.buton JAMMA'dan gelen butonmuş (ki ben JAMMA'dan 4.buton bağlantısı almamıştım - JAMMA soket şemasında da yok - aslında var ve 3. ve 4. oyuncu için jeton sinyali olarak kullanılıyormuş - yani konumuz dışında).

Kullanım kılavuzuna göre ST-V oyunlarında normalde 3 buton veya 6 buton (3 JAMMA'dan + 3 kick-harness) oluyormuş. Test ekranındaki o 4. buton niye orada var bilmiyorum ve artık işin açıkçası yapacak bir şey de yok... Oynadığım tüm ST-V oyunları 3 butonlu idi.

Neyse, kısaca konsol tamamen sorunsuz olarak tamamlanmış oldu. Acaba?

Küçük bir detay daha kaldı ne zamandır yapmak istediğim...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 19, 2013, 02:26:17 ÖÖ
Hatırlarsanız 2 dolar'a aldığım Japon region korumalı ST-V kartuşu vardı ya. Şimdi bu konsolu region bağımsız hale getireceğim. Böylece "import" tabir edilen kartuşlar da oynanabilecek. Bu eğer kolleksiyon yapmaya niyetliyseniz önemli çünkü bir çok ST-V oyunu ne US ne de EU region'ında hiç çıkmamış ya da oyunun Japon versiyonu ile US versiyonu farklı. Ayrıca, aynı kartuşdaki oyun region'a göre farklı arayüzler, karakterler v.s. de olabiliyormuş. İlginç bir konu kısaca...

İnternette "ST-V modbios" diye aratınca özel bir BIOS basılmış bir EPROM satıldığını gördüm. 25 euro civarında. Almak gibi bir niyetim yoktu ancak konuyu biraz daha araştırınca aslında amca uğraşmış böyle bir "özel" BIOS programlayabilmiş ve bin dosyasını bedava olarak paylaşmış olduğunu görmüştüm.

Link bu:

http://home.online.no/~tjaberg/stv/ (http://home.online.no/~tjaberg/stv/)

Ben de bu işi yapmak için neler gerektiğini araştrımaya koyuldum. Uygun bir EPROM programlayıcıya ve 27C4100 tipinde bir EPROM'a ihtiyacım vardı. Yerli sitelerde araştırma yaptım ancak hem EPROM'lar hem de programlayıcılar çok fahiş fiyattan satılıyordu. Soluğu Aliexpress'de aldım.

EPROM'ları toptan aldım. (Bir de NeoGeo MVS Unibios için 27C1024 ler de sipariş verdim - başka bir proje olacak o da)

(http://imageshack.us/a/img837/3188/o4ye.jpg)

EPROM programlayıcı olarak yaptığım araştırmalar sonucunda en hesaplı tipin bir Willem Programlayıcı olduğunu buldum. Kullanması biraz zor olarak tarif ediliyordu arcade/retro sitelerinde fakat sonuçta kolayca öğrenildiğini gördüm.

Ayrıca bu tarz eski tip EPROM'ları (27C4100 gibi) öyle her programlayıcı programlayamıyormuş. Aslında bu çipi (ve daha binlerce tür çipi) programlayabilmek için Vellon 380 (ve üzeri) tipi programlayıcı almak daha iyi olacaktı. Hem daha modern hem de kullanımı daha kolay. Ancak Vellon tipi programlayıcıların fiyatı Aliexpress'de bile çok yüksek. Gümrüğe takılması olasılığı büyük.

Neyse, programlayıcımı masanın üzerine kuruyorum. Bu programlayıcı PC'nin LPT portunu kullanıyor. Üzerinde bir USB portu var ama sizi yanıltmasın sadece güç beslemesi içinmiş. Zaten onu değil adaptör girişini kullancağım zira 27C4100 tipi EPROM'un tavsiye edilen programlama voltajı (Vpp) 12.5V.

Basit programı "dandik" görünümlü olmasına rağmen kullanışlı. Çipimizi seçiyoruz basitçe.

(http://imageshack.us/a/img837/2182/jlwe.jpg)

27C4100 tipi EPROM menüde yok ama kısaca araştırınca 27C400 seçerek programlayabileceğimizi buluyorum. Çipi seçince şöyle bir uyarı ekranı beliriyor.

(http://imageshack.us/a/img20/9909/4e7e.jpg)

Bunu zaten bekliyordum. Forumlarda bahsediliyor. Bu tarz çok bacaklı çipler için ekstra adaptörler de satılıyordu. Ben Willem + 42pin 16 Bit adaptör'lü olan paketi (ve bir de extra adaptör - 40pin 16Bit - daha) sipariş etmiştim. Programın takmamı istediği adaptör de bu:

(http://imageshack.us/a/img94/4809/ytvi.jpg)

Takınca EPROM programlayıcıya kaçak kat çıkılmış gibi gözüküyor ama bu fiyata böyle işte. Adaptör dahil sanırım 30 Dolar + free shipping gibi birşeydi fiyatı. Vellon ile karşılaştırınca (200 USD civarında)  :o.

Ben DIP42 adaptörün ucuz entegre soketinin üzerine elimdeki bir ZIF soketini takıyorum. EPROM'ları takıp çıkartırken büyük kolaylık bu ZIF soketler... Ucuz olsun diye ZIF soket takmamış çinli... :D

(http://imageshack.us/a/img834/7219/6e8k.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 19, 2013, 02:33:16 ÖÖ
Geldik Willem programlayıcı board'umuzu ayarlamaya. Milletin üşendiği kısım burası işte. Ama program zaten nereyi ayarlayacağınızı da gösterdiğinden sorun yaşamadım.

Programın gösterdiği DIP switch ayarlarına bakıyorum

(http://imageshack.us/a/img196/7968/hzuf.jpg)

Sonra DIP switch'i gösterildiği gibi ayarlıyorum.

(http://imageshack.us/a/img826/134/afxq.jpg)

Sonra programlama için gereken besleme voltajımı ayarlıyorum.

(http://imageshack.us/a/img22/4270/c04x.jpg)

DIP42 adaptöründe bir jumper daha var ayarlanması gereken. Onu da hallettikten sonra...

(http://imageshack.us/a/img708/7696/ophd.jpg)

İnternetten indirdiğim modBIOS bin dosyasını açıyorum.

(http://imageshack.us/a/img547/3058/44fb.jpg)

Ve basıyoruz tuşa!!!

(http://imageshack.us/a/img90/2679/18p2.jpg)

Eveeet, EPROM boş değil. Bunun da olacağını tahmin ediyordum  ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 19, 2013, 02:46:44 ÖÖ
Evet, bu tür eski tip EPROM'lar sanırım sıfır fabrika üretimi artık yok. Çoğu eski stok veya "yenilenmiş" çiplermiş. Forumlarda böyle çipler gelebileceği, bu durumda EPROM'ları "silmek" gerekebileceğini okumuştum. Belki dip/jumper ayarlarından önce bir iki başarısız yama denemesi yapmıştım, belki de ondan dolayı da olabilir.

Şimdi EPROM'u elektriksel olarak programlayabiliyorsunuz ancak "silemiyorsunuz". Silebilmek için tepesindeki küçük pencereden güçlü bir ultraviole ışığa maruz bırakmak gerekiyormuş. Sanılanın aksine bir EPROM'un penceresini açık bırakarak normal gün ışığına tabi tutarak silinmesi pek olası değilmiş. Aslında mümkün ama direk gün ışığında 3-4 hafta tutmanız falan gerekirmiş. Gerçi penceresi açık EPROM mesela 15-20 yıl beklemişse (Retro bilgisayarlar ve Arcade boardlar gibi mesela) sorun olabilir herhalde  :D

Neyse, bu durum için de yine aliexpress'den free-shipping şu dandik aleti de almıştım. Satan yer ilginç EPROM'ları aldığım yer değil mutfak aletleri satan bir dükkandı  ;D

(http://imageshack.us/a/img7/4972/imf8.jpg)

Minik çekmecesini açıp EPROM'umu içine koyuyorum ve çalıştırıyorum. EPROM'un bu tür bir alette 20-30 dakika bekletilmesi tavsiye ediliyor.

(http://imageshack.us/a/img202/6241/bynj.jpg)

20 dakika sonra EPROM'u fırından çıkartıyorum ve programlayıcıya tekrardan takıyorum. Şimdi silinmişlik testini tekrardan yapıyorum veee...

(http://imageshack.us/a/img819/6767/0yt4.jpg)

Sonuç olumlu. hadi bakalım diyorum ve modBIOS dosyasını yeniden yüklüyorum...

(http://imageshack.us/a/img843/3585/2zy6.jpg)

ve programlama butonunu tıklıyorum. Heyoo!!!

(http://imageshack.us/a/img845/5154/5fou.jpg)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 19, 2013, 02:58:42 ÖÖ
EPROM'u programladık, süper! Acaba gerçekten oldu mu. Ancak denemeden önce yapmam gereken bir iki küçük iş var.

Önce EPROM'un penceresini bir parça siyah izole bant ile kapatıyorum.

(http://imageshack.us/a/img138/892/ca1n.jpg)

Sonra ST-V board'un üzerinden mevcut EPROM'u çıkarıyorum. Zaten belli ki bu da çakma EPROM. SEGA bu boardlarda normalde "mask" veya "OTP" denilen EPROM'lar kullanmış. OTP: One Time Programmable yani Tek sefer programlanabilir demek. O tarz EPROM'ların silinebilmesi için pencereleri yokmuş. Fabrikada bir defa programlanıyormuş. Malum daha ucuzmuş... Ah SEGA vah SEGA, sen uç kuruşluk çipin hesabını yapmışsın zamanında ama... Bu arada bu EPROM'ların tam kendisini bulamadım ama benzerleri Türkiye'de 10 TL civarında idi. Bana aliexpress'den tanesi 1 dolar civarında geldi yanlış hatrılamıyorsam. 10 adet aldım  :D :D :D

(http://imageshack.us/a/img6/4548/fipu.jpg)

Şimdi bakalım Japon kartuş ne yapacak?

(http://imageshack.us/a/img203/651/b9zr.jpg)

ST-V açılırken şöyle bir menü elranı geliyor. Galiba oldu bu iş diyorum...

(http://imageshack.us/a/img15/6977/805i.jpg)

Şaaak!!!

(http://imageshack.us/a/img29/6871/5tx5.jpg)

Ohhh beeee! Sonunda bu projeyi bitirdik gibi. Şöyle acık sırtımı koltuğa yaslayıp bir iki el güreş atayım  :D :D :D

(http://imageshack.us/a/img826/7791/gu1q.jpg)

(http://imageshack.us/a/img849/6263/wqhy.jpg)

(http://imageshack.us/a/img543/1937/qcfw.jpg)

Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 19, 2013, 03:02:58 ÖÖ
THE END

(http://imageshack.us/a/img534/9210/lohm.jpg)

@Selim7, özelden adresini göndersene. yarın kargoya vereyim  ;)

Güle güle kullan. Yanlız yine de bunun bir "proje" ürünü olduğunu unutma. Yani "kibar" davran, bir yerleri kırılıp bozulursa tamir etmesi de "senin" projen olsun  ;)

Kısaca üretici firma garantisi yok bu ürünün  ;D ;D ;D

Not: kargocuya giderken yolda bir iki "çakma" playstation2 joypad'i de almayı unutma.  :D :D :D (Elinde mevcutta yoksa tabii)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: daruga_13 üzerinde Eylül 19, 2013, 03:09:51 ÖÖ
Roman okur gibi her gece baştan sona hepsini okuyorum.Helal olsun kardeş daha ne diyeyim.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Eylül 19, 2013, 03:28:02 ÖÖ
Güle güle kullan. Yanlız yine de bunun bir "proje" ürünü olduğunu unutma. Yani "kibar" davran, bir yerleri kırılıp bozulursa tamir etmesi de "senin" projen olsun  ;)

Yavuz abi, ne söylersem hakkı olmayacak. Karşılığını asla veremeyeceğim. Öylesine sevinçliyim ki, gerçekten tüm samimiyetimle bunu aciz cümlelerimle anlatabilmem mümkün değil. Böyle bir şeyi ancak hayalimde tasavvur edebiliyordum, ama siz o hayali gerçekleştiren kişi oldunuz; minnettarım size. Ne söylesek ki, emeğinizi sözlerimizle anlatmak imkânsız. Bu kadar özenmeniz değerine değer kattı. Öyle ki, en değerli, en değer vereceğim elimde bulunan güzelim bir cihaz oldu.

Yavuz abi, çok teşekkür ederim.        


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Eylül 19, 2013, 03:32:08 ÖÖ
Alıntı
Yanlız yine de bunun bir "proje" ürünü olduğunu unutma. Yani "kibar" davran, bir yerleri kırılıp bozulursa tamir etmesi de "senin" projen olsun

Söz Yavuz abi, belki toz bile konmayabilir üzerine.  ;D

Bİos için Eprom denen fırına benzeyen o cihazı bile getirttiniz. Sizin bu cihaza benim değer vermem gibi değer vermeniz de ayrı bir özellik katıyor. Bu cihaz her bakımdan çok özel. Bunu şu an da zaten herkes müşahede edebiliyor. : )


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Eylül 19, 2013, 10:12:52 ÖÖ
@YavuzG: Abi sen ne yaptın böyle ya. Eli öpülecek adamsın valla.


@Selim7: Hemen imzana ekle bence. ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: cdemir üzerinde Eylül 19, 2013, 17:25:10 ÖS
Selim7 gözünaydın.

Sevgili Yavuzg elinize sağlık. Süper bir çalışma oldu.

Yenilerini merakla bekliyoruz ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: LW3D üzerinde Eylül 20, 2013, 10:58:51 ÖÖ
Selim7 Sega ST-V için çok çaba gösterdi. Foruma katılması, bizlerle tanışmasıda hep Sega ST-V için oldu. Kendi yapmaya çalıştı, yaktı, bozdu...yılmadı... ve hikayenin sonu çok güzel bitti...

Bizlerle hem bu proje aşamalarını paylaştığın, hem Selim'e böyle bir güzellik yaptığın, hem de aramızda olduğun için çok teşekkürler Yavuz...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: AmigaMan üzerinde Eylül 20, 2013, 16:19:50 ÖS
selim7 konsol kazandi. Bizler çok degerli bilgiler kazandik tesekkurler ustad yavuzg


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: mesa üzerinde Eylül 20, 2013, 23:13:36 ÖS
usta bu ıste usta  :D  mukemmel ıscılık sankı kapalı kutu sıfır cıhaz gıbı


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Eylül 21, 2013, 01:18:25 ÖÖ
Abilerim iyi geceler herkese,
Nihayet beklediğim an geldi ve aylardır dinmek bilmeyen sabırsızlığımla sonunda yüzleştim.  ;D Yüzleştim ama ne yüzleşme. Yavuz abinin bu harikası kalbimin derinliklerine kadar işledi..

(http://s1309.hizliresim.com/1f/n/sw08p.jpg)

Paketi heyecanla açmaya başladım. Ne kadar zamandır hatırlamıyorum ama uzun bir zaman böylesi bir heyecan tatmamıştım. ;D

Resmen büyülendim ya!. Yakından bambaşka!..
(http://s1309.hizliresim.com/1f/n/svzwv.jpg)

(http://p1309.hizliresim.com/1f/n/svzun.jpg)

Hertarafı gıcır gıcır;
(http://p1309.hizliresim.com/1f/n/svzy9.jpg)

(http://p1309.hizliresim.com/1f/n/svzzu.jpg)


Hemen kıytırıktan PS2 kolumu alıyorum; (Allah'tan önceden, acaba minik oyun çubuğunu hack yapabilir miyim diye almıştım bu kolu. :D )
(http://k1309.hizliresim.com/1f/n/sw0bp.jpg)

Ve televizyona bağlıyorum; : )
(http://p1309.hizliresim.com/1f/n/sw02l.jpg)

Görüntü harika!. Net ve bir patlama dahi yok. Renkler tam, herşey çok güzel. Ben birtürlü televizyondan sesini alamıyordum, ama sesler de harikulâde. : ) Net oyunun tadı bir başka.  8)


Kartuşuma bakıyorum ve çok şaşırıyorum, Yavuz abinin söylediği gibi hayattan tokat yemiş bir halde idi, ama şimdi ise yepyeni bir halde. Birkaç yeri kırık ama eminim bu yenilenmiş halini daha çok sevmiştir. Ben de öyle.  ;D

(http://k1309.hizliresim.com/1f/n/sw04h.jpg)

Şimdi bu güzelim konsola muhafazası için tamamen el yapmımı 1. Sınıf(kalite) sûni deri siyah bir kılıf iyi gider değil mi?   
Pekte uzun sayılamayacak bir zaman sonra. Bekleyiniz...


Yavuz abi, herkesin önünde size minnattarlığımı sunmak istiyorum, bir kez daha. Bu eşsiz mutluluk için tekrar teşekkür ederim. Emeğinize sağlık. Çok uzun bir süre uğraşmıştım, ama hayallerimin bu noktada son bulacağını hiç bilemezdim. Sizin usta ellerinizden çıkan birşeyin benim oluyor olması, bende bulunması, bu gurur verici.
Hiç ayrılmamak dileklerimle. İyi ki bizimlesiniz..


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Eylül 21, 2013, 01:59:22 ÖÖ
Selim7 Sega ST-V için çok çaba gösterdi. Foruma katılması, bizlerle tanışmasıda hep Sega ST-V için oldu. Kendi yapmaya çalıştı, yaktı, bozdu...yılmadı... ve hikayenin sonu çok güzel bitti...

Bizlerle hem bu proje aşamalarını paylaştığın, hem Selim'e böyle bir güzellik yaptığın, hem de aramızda olduğun için çok teşekkürler Yavuz...

Gökhan abi, belki ST-V için katılmıştım aranıza ama ilerleyen zamanlar böylesi güzelliklerin olacağını tamin bile etmiyordum. Partide sizlerle tanıştım, bu ortamları gördüm. Foruma devam ettim, siz Yavuz abiye bir NeoGeo hediye ettiniz,  Yavuz abinin projeleri sürdü, sıra benim anakartımın tamirine geldi ve benim açımdan süper olan bu gördükleriniz oldu. : ) 

Sıkıntılı zamanlarım da yanımdaydınız. Size çok teşekkür ederim. Partide, "Selim'e yardım edeceğiz" dediğinizde inanılmaz motive olmuştum. Ohh be, sonunda demiştim. : ) 


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: atlantis üzerinde Eylül 21, 2013, 02:12:01 ÖÖ
hayırlı olsun Selim. Yavuz arkadaşımızı bir kez daha tebrik etmek istiyorum. Hepimize yeni ufuklar açtı :D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Eylül 21, 2013, 02:24:41 ÖÖ
hayırlı olsun Selim.
Çok teşekkürler. : )

Selim7 gözünaydın.
Size de çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için. : )


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 21, 2013, 04:11:25 ÖÖ
Bizlerle hem bu proje aşamalarını paylaştığın, hem Selim'e böyle bir güzellik yaptığın, hem de aramızda olduğun için çok teşekkürler Yavuz...

@LW3D, bizi bazen günlük sıkıntılardan uzaklaştırıp çocukluğumuzun güzel anılarını hatırlamamızı sağlayan böyle "seviyeli" bir ortam oluşturduğunuz için de ben teşekkür ederim.

Böyle bir ortama tecrübelerimi paylaşarak katkıda bulunmaktan da zevk alıyorum. Sonuçta Selim7 ilginç bir konsol sahibi oldu ama bence daha da önemlisi, bu yazılardan sonra siteye üye bile olmasa da, yazı yayınlamasa da birileri bunları okuyup eline havya, testere v.s. alıp bir şeyler üretmeye, tamir etmeye başlar diye umut etmek istiyorum.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Eylül 21, 2013, 20:46:22 ÖS
Şu PS2-to-JAMMA projesini PS2-to-Commodore tarzı bir projeye dönüştürsek süper olucak valla. Kaynak kodunu biraz inceledim ve anladığım kadarıyla analog kontroller bile kullanılabiliyor PS2 SPI kütüphanesinde. :)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 21, 2013, 22:15:35 ÖS
Bu haliyle bile kullanabilirsiniz. Firmware'de bir degisiklik yapmaya gerek yok. Sadece joystick çıkışları ve buton 1'i disi db9 soket'e bağlamak yeterli. Tabi 5v ve gnd' de bağlanacak. O kadar. ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: cdemir üzerinde Eylül 22, 2013, 17:27:04 ÖS
ozkano, benden bu kadar, yoruldum, bir süre dinleneceğim. bir gönüllü arkadaş yapsa o işi  ;)


Çorbaya küçüçük bir tuz tanesi de benden olsun sevgili yavuzg  :)
Eğer izin verirseniz. Bu projeyi retrojen.org kütüphanesine de ekleyebilir miyiz ?  ::)

SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek - Pdf (http://www.mediafire.com/?1tuxc88v38henze)Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Eylül 22, 2013, 19:42:26 ÖS
Elinize sağlık, uğraşmışsınız, güzel olmuş. : )

Bu arada, Yavuz abi birşey sorabilir miyim?
Aklımdaydı ama sormak istiyorum;

Sayfa 11, 150. Mesaj
Burada @Selim7 nin gönderdiği ST-V yerine elimdeki diğer ST-V'lerden birini kullanıyorum. Sebebi ise hem bu ST-V'nin daha yeni bir revizyon olması (Rev E) hem de elimde çalışan vaziyette hem C hem de E tipi ST-V board olmasını istiyorum.


  Burada biraz kafam karışmıştı. Yani bu boardun üç farklı versiyonu mu var. Yani modelde iyileştirilmeye gidilmiş anlamımı taşıyor. Hâni, Jumperları felan ortadan kaldırmak için vs vs.. c ve e tipi olduğunu bilmiyordum. Bazı boardlarda kapasitörler mavi iken diğerlerinde siyah. Meselâ bu da mı farklı revizyon olduğunun bir göstergesi?

Ben birtane sıfır bulmuştum. Yeni revizyon mu bilmiyorum. İlgilendiğim kısım ise, paket halinde fabrikasyon olarak bulunabilir mi? Herşeyi bitirdik, şimdi ise sıfır derdine düştüm.  ;D şimdi aramıyorum da, neyse.

Sizlerin "Sıfır kutusunda" ibareli yazılarınızı/yorumlarınızı şimdi daha iyi anlayabiliyorum.  :)
Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: byeni üzerinde Eylül 22, 2013, 20:46:40 ÖS
Sevgili cdemir eline sağlık,uğraşıp konuyu bir bütün olarak bize sunmuşsun.Sevgili yavuzg ayrıca sana da bu bilgilerini paylaşıp ufkumuzu genişlettiğin için teşekkürler.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Eylül 22, 2013, 21:55:53 ÖS
ozkano, benden bu kadar, yoruldum, bir süre dinleneceğim. bir gönüllü arkadaş yapsa o işi  ;)


Çorbaya küçüçük bir tuz tanesi de benden olsun sevgili yavuzg  :)
Eğer izin verirseniz. Bu projeyi retrojen.org kütüphanesine de ekleyebilir miyiz ?  ::)

SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek - Pdf (http://www.mediafire.com/?1tuxc88v38henze)


Cdemir, eline saglık, benim yapamadığımı yapmışsın, teşekkürler... yazıyı istediğiniz yere ekleyebilirsiniz tabii ki...

Selim, benim elime geçen St-v lerin 2 versiyonu vardı 3 değil. Kapasitörlerin renkleri önemli değil ayırt etmek için, pcb üzerinde yazıyor zaten  ;) Görsel olarak da anlaşılıyor. boardun alt tarafında bir bobin jumperla biryere bağlanmış olan C tipi board.

ayrıca "kullanılmamış" sıfır bir arcade board bulamazsın sanırım artık. Bunlar ev konsolu gibi adetli üretilip depolarda saklanmadı hiçbir zaman.  En azından Türkiye de bulabileceğini sanmam. Belki bulsan bulsan sıfır Satürn bulursun ancak, sonuçta çok satılamamış zavallı  :D playstation piyasayı süpürmüş atmış...Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: cdemir üzerinde Eylül 22, 2013, 22:14:40 ÖS
Rica ederim üstad. Sizin yaptıklarınızın yanında, benimkisi önceden de söylediğim gibi çorbaya tuz tanesi.

İzin için ayrıca teşekkürler. ;)
Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: RetroLover üzerinde Aralık 17, 2013, 22:55:30 ÖS
Hocam ben bu konunun müptelası oldum gelip gidip okuyorum şunu bi basılı döküman yapayım artık :)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Aralık 18, 2013, 02:25:24 ÖÖ
2-3 aylık konu hortlayınca şaşırdım :)

bu arada sen diyince cdemir'in yaptığı PDF'i şöyle bir gözden geçireyim dedim, amma uğraşmışım yav. sonradan okuyunca içi bayılıyor insanın ;D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: RetroLover üzerinde Aralık 18, 2013, 02:31:55 ÖÖ
Benim hic icim bayilmiyor valla. Her okudugumda keyif aliyorum. Yakinlarda var mi bir proje :)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Aralık 18, 2013, 02:55:50 ÖÖ
malzemelerin bir kısmı gümrüğe takılmazsa bir proje varki ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: RetroLover üzerinde Aralık 18, 2013, 03:18:37 ÖÖ
Bunu okuyan butun uyeler dua etmeye başladı bile bile takilmasin diye :)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Atacan üzerinde Aralık 18, 2013, 09:54:29 ÖÖ
Amin :)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Aralık 18, 2013, 10:25:10 ÖÖ
malzemelerin bir kısmı gümrüğe takılmazsa bir proje varki ;)

Keşke Ankara'da gümrükçü olsaydım diyor insan sen böyle diyince. ;)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Şubat 27, 2014, 16:22:16 ÖS
@yavuzg:

* PS2 joypad devresinde 8 tane buton kullanılmış, bunların hepsinin JAMMA'da karşılıkları var mı?

* Buton 1/CROSS, Buton 2/CIRCLE, Buton 3/SQUARE, Buton 4/TRIANGLE daha mantıklı yerleşim olmaz mı konsol tuş dizilimine (mesela dövüş oyunlarında alttakiler yumruk, üsttekiler tekme) benzer olarak? Gerçi kabloları istediğimiz uca bağlayıp değiştirebiliriz bunu.

* Bu devreden C64/Amiga için yapmak istesek Buton 1/CROSS/SQUARE, Buton 2/CIRCLE/TRIANGLE şeklinde ikili bağlantı yaparsak sorun olur mu?

(http://imageshack.us/a/img560/3628/jkjv.png)


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Şubat 28, 2014, 04:25:53 ÖÖ
@yavuzg:

* PS2 joypad devresinde 8 tane buton kullanılmış, bunların hepsinin JAMMA'da karşılıkları var mı?

Kullanılmış? Sanki cinler periler öyle yapmış gibi söylemişsin :D tasarım (donanım + firmware) ben yaptım ki  ::) (Gerçi PS'in kullandığı SPI protokolünü bir başka arkadaşın kodunu inceleyerek yazdım -  kod'un içindeki notlarda kredisini verdim gerçi)

Neyse, sorunun cevabına gelirsek, hayır 8 tuşun JAMMA literatüründe bir anlamı yok. JAMMA standardında sadece 3 tuş vardır. NeoGeo bunu "biraz" esnetip 4. tuşu eklemiş. Ama JAMMA olup da, JAMMA konnektöründeki buton sayısından daha fazla butonla oynanan oyunlar da var (Örn. Mortal Kombat v.s.) Bunların ekstra butonlarının bağlantıları JAMMA konnektöründen değil PCB'nin üzerindeki bir soketten yapılır (Kick-harness denir buna). Ama tabii ki bu butonların da temelde çalışma prensibi aynı; Logic 0 => GND => Vur/ateş v.s.

Yine sorunun cevabına gelirsek, Playstation joypadindeki buton sayısı kadar uç çıktım, sadece JAMMA değil, kick-harness bağlantılarında da kullanılabilsin veya tamamen arcade dışı, mesela, robotik'le falan ilgilenenler bu extra tuşları da kullabilir (Gerçi robotikle ilgilenenler kendi firmware'ini yazarlar muhtemel)

* Buton 1/CROSS, Buton 2/CIRCLE, Buton 3/SQUARE, Buton 4/TRIANGLE daha mantıklı yerleşim olmaz mı konsol tuş dizilimine (mesela dövüş oyunlarında alttakiler yumruk, üsttekiler tekme) benzer olarak? Gerçi kabloları istediğimiz uca bağlayıp değiştirebiliriz bunu.

Doğru, yerleşim uygun olmayabilir, tamamen ...tümden uydurdum. Dediğin gibi ya fiziksel bağlantıyı farklı yaparak ya da firmware de oynayarak değişik butonlara atama yapılabilir. Aslında bi ara elim deyse de firmware'i "programlanabilir" hale getirsem. Yani ne biliyim, bir buton kombinasyonuna basarak alet "programlama moduna" girse ve buton sırasını kullanıcı kendi tercihine göre yapsa. sonra da programlama modundan çıksa ve bu yeni değerler atmega'nın flash belleğine kaydedilse. onu da atmega'ya kod yazabilen bir başka arkadaşımız yapsa ne güsel olurdu  ::)


* Bu devreden C64/Amiga için yapmak istesek Buton 1/CROSS/SQUARE, Buton 2/CIRCLE/TRIANGLE şeklinde ikili bağlantı yaparsak sorun olur mu?

C64'de de sorunsuz kullanabilirsin. istersen diğer butonları bağlamayıverirsin olur biter veya dediğin gibi paralel bağlarsın.

Özetle PS controllerda bir tuşa basılınca firmware'de atmega'nın ilgili I/O pin'ini sıfıra çekiyorum (aslında hepsi HEP 0) buton bırakılınca genel kanının aksine I/O pin'ine 1 göndermiyorum. Bunun sebebi arcade PCB'ye (veya C64 vs) ekstra 5V göndermemek. Butonlara basılmadığı durumda I/O pinlerini High-Z yani "açık devre" konumuna getiriyorum. Bunu da yön register'ini çıkış değil giriş'e çevirerek yapıyorum.  :D

Yaaaani, uzun lafın kısası, bu devre güvenlidir...  ;) butonlar sinyal/voltaj göndermediğinden istediğin gibi paralel bağlayabilirsin...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Şubat 28, 2014, 09:57:04 ÖÖ
Cevaplar için teşekkürler abi.

Daha çok giriş/çıkış içeren bir AVR ile iki kolu tek devrede halletmek veya daha küçük bir AVR kullanmak mümkün müdür? Önerebileceğin AVR modeli var mıdır.

Bir de incelememiz için devrenin ExpressPCB projelerini de paylaşabilirmisin mahsuru yoksa? ExpressPCB'yi açınca ben ona o bana bakıp duruyoruz. Bitmiş bir devreyi inceleyerek programı öğrenmeyi hızlandırabilirim diye düşünüyorum.

MVS için ikisi bir arada (muhtemelen supergun'ın bir parçası), C64 için ise kutusuz (havada montaj) sadece kablo gibi görünen dönüştürücüler yapmaya çalışıcam kısmetse.

Belki de işin kolayına kaçar senin supergun tasaarımını beklerim. :D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Şubat 28, 2014, 12:09:15 ÖS
Cevaplar için teşekkürler abi.

Daha çok giriş/çıkış içeren bir AVR ile iki kolu tek devrede halletmek veya daha küçük bir AVR kullanmak mümkün müdür? Önerebileceğin AVR modeli var mıdır.

O opsiyonu arastırmıştım daha pahalıya geliyor. I/O pin sayısı her iki kolun çıkışını da karşılayabilecek bir AVR (örn. Atmega32) 2 adet Atmega8'den daha pahalı! Üstelik programı bir de SPI üzerinden 2 adet "Slave" yönetecek şekilde değiştirmen gerekir.

Aslında tam tersi, I/O sayısı daha az olan çok daha ucuz bir AVR kullanılarak (örn. Attiny serisi) JAMMA'ya daha uygun bir devre de tasarlanabilir. Ayrıca devredeki kristal, reset butonu v.s. gibi detayları da çıkartıp devre daha ucuza maledilebilir. Harici kristal ile beslemek daha stabil tabii ki ama milisaniye seviyesinde tutarlı olması gereken bir devre değil zaten bu.

Neden Atmega8 kullandım dersen elimde 10'larca vardı :)

Bir de incelememiz için devrenin ExpressPCB projelerini de paylaşabilirmisin mahsuru yoksa? ExpressPCB'yi açınca ben ona o bana bakıp duruyoruz. Bitmiş bir devreyi inceleyerek programı öğrenmeyi hızlandırabilirim diye düşünüyorum.

Onun linkini sanki koydum diye hatırlıyorum, koymamış mıyım?

O zaman link bu: http://1drv.ms/1cZWIEl (http://1drv.ms/1cZWIEl)

MVS için ikisi bir arada (muhtemelen supergun'ın bir parçası), C64 için ise kutusuz (havada montaj) sadece kablo gibi görünen dönüştürücüler yapmaya çalışıcam kısmetse.

Belki de işin kolayına kaçar senin supergun tasaarımını beklerim. :D

Önce CRTSIM'leri bir çıkartayım aradan (PCB'sini basabildim sonunda!!! - yazıcam) sonra supergun'ın PCB'sini çıkartıcam.

Aslında belki senin gibi DIY takılmak isteyenler için bir kit halinde de çıkartabilirim mesela? İlgilenen olur mu ki?


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: LW3D üzerinde Şubat 28, 2014, 12:14:27 ÖS
Olur olur... :) Aklı olan olur desin


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: devilx üzerinde Şubat 28, 2014, 12:14:39 ÖS
Sizin projelerinizle ilgilenmeyek retrocu varmıki abi?


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Şubat 28, 2014, 12:53:56 ÖS
DIY en iyisi olur abi. Allaha şükür elimiz ölçü aleti ve havya tutuyor.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Wolf-EyE üzerinde Kasım 20, 2014, 10:33:10 ÖÖ
Yavuz hocamın çalışmalarını takip ediyorum. Yakında "külüstür Doğan'dan Transformers yaptım" derse şaşırmam..


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: wizofwor üzerinde Kasım 20, 2014, 10:48:29 ÖÖ
Simon c64 için joystick devresi mi yapıyorsun? Öyle bir şey varsa feature isteyeceğim.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Kasım 20, 2014, 11:01:58 ÖÖ
PS2X_JAMMA (http://www.commodore.gen.tr/forum/index.php?topic=7993.0)'nın kırpılmış versiyonu olarak öyle bir hayalim var ama sıra gelmiyor bir türlü. Gökhan gerçek Joystick de gönderdi sağolsun, iyice pabucu dama atılır artık. :D


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: wizofwor üzerinde Kasım 20, 2014, 11:16:41 ÖÖ
Bütün bu uğraşlarının elinde joystick olmadığı için olduğunu söyleseydin keşke. Yedeklerden bir tanesini verirdim. Yine de ben istediğim özellikleri sıralayayım (aklında olsun.)

1. Bazı oyunlarda iki tuşlu joystickleri destekliyor. (Mesela Midnight Resistance) Bu oyunlar için ikinci tuş desteği olmalı. Quickshot mavericks joystickten kopya çekilebilir. Elimde var.
2. Bazı oyunlarda space tuşu ikinci tuş görev görüyor. Bu oyunlar için joystick'in ikinci tuşunun space'e bastığı bir mod. İlk başta çılgınca geliyor ama halihazırda Port1'in FIRE pini boşluk tuşuna maplenmiş durumda. İki portu da kullanmak şartıyla kolaylıkla yapılabilir.
3. Platform oyunlarında ikinci tuş olmadığı için kolu yukarı iterek zıplıyoruz ya, bu joypadle oynarken çok saçma oluyor. Platform oyunları için ikinci tuşun zıplama olduğu bir mod.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: joker_ üzerinde Kasım 20, 2014, 11:32:04 ÖÖ
Olaya yabancı kaldım :) Ne joystick'i bu bahsettiğiniz? Ve ne yapmaya çalışıyorsunuz (yani proje olarak :) )


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Kasım 20, 2014, 11:42:54 ÖÖ
Gökhan fikirlerin gayet güzel, bu projeyi hayata geçirirsem eklemeye çalışıcam.

Kemal proje dediğimiz yavuzg'nin bu başlıkta yaptığı PS2 joystickleri ST-V'de kullandığı devrenin kırpılmış benzerini Arduino ile yapmak, 7DX'e getirdiğim breadboard üzerindeki şeyi bir cihaz/kablo haline getirmek.


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Kasım 20, 2014, 12:22:34 ÖS
hoort! nööörüyör?


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Simon (Özay Turay) üzerinde Kasım 20, 2014, 18:03:16 ÖS
Selim7 nerelerde sahi ya? Baktım son mesajı Kasım 2013'te. ST-V'yi kaptı gitti mi yani?


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Ocak 31, 2015, 01:51:09 ÖÖ
Selim7 nerelerde sahi ya? Baktım son mesajı Kasım 2013'te. ST-V'yi kaptı gitti mi yani?

  Özay abi, bu yorumunuz beni gülümsetti. : ) En son 2013 Kasım 6'da askere girmiştim. Ekim 2014 ortaları gibi terhis oldum çok şükür. Daha sonrasında ise işleri yoluna koyma telâşesinde olduğumdan hiç bakamadım bile. Sadece forumdan  birkaç abime merhaba dedim, onun haricinde maalesef şartlar dolayısı ile aktif olmam mümkün olmadı. Bir görünüp bir kaçmakta istemiyordum. Forumda da pek geçmişim olmadığı için bir forum konusu ile bildirmek de istemedim. Zaten askerde iken de çarşıda zaruri ihtiyaçları karşılamaktan pek birşeye fırsat kalmıyordu. : )

  Velhasılı kelâm, benim durumum böyle Özay abi. : ) Yavuz abiyi çok seviyorum. Yaptığı işleri geçelim, bizimle paylaşıp özenle hazırlamasından dolayı bile kendi zâtına çok vefalı olmamız gerekir. : ) Haliyle forumda kendisini herkes çok seviyor. Herkese karşı çok vefalı ve yardıma dünden râzı. Bazılarımız için hazırladığı şeyler tabi bizler için manevi bir değer taşır, benim için hazırladığı ST-V Konsol'da öyle. Birsüredir görünmeyerek hakkımda yanlış düşündürttüysem kusurumu lütfen mâzuz görün. : ) Tüm abilerime sevgilerimle..

Yazımın sonu biraz farklı bitti gibi, ama merak etmeyin. Buradayım artık.  ;D

Not: Yavuz abi, geçen seneden bu yana enerjinden birşey kaybetmemiş olman beni o kadar sevindirdi ki. Ha bire, Vaayy bee!! diye diye kendimi alamıyorum. Vala, ne söylesek az yani. Sözlenecek tüm sözleri söyledik.  Projeler halen devam ediyor, İnşaAllah hep devam eder. İnşaAllah projelerde bir aksaklık olmaz. : )     


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: yavuzg üzerinde Ocak 31, 2015, 03:41:37 ÖÖ
selim tekrar hoşgeldin...

projeler biraz rölantideydi geçen sene aslında. bakalım bu seneye hızlı başladık :)Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Ocak 31, 2015, 13:45:02 ÖS
Sağol Yavuz abi. Buradan sizinle yazışmayı özlemişim. : )


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: LW3D üzerinde Ocak 31, 2015, 14:19:28 ÖS

Not: Yavuz abi, geçen seneden bu yana enerjinden birşey kaybetmemiş olman beni o kadar sevindirdi ki. Ha bire, Vaayy bee!! diye diye kendimi alamıyorum. Vala, ne söylesek az yani. Sözlenecek tüm sözleri söyledik.  Projeler halen devam ediyor, İnşaAllah hep devam eder. İnşaAllah projelerde bir aksaklık olmaz. : )     

 
Selim hoş geldin... Bu kadar dua edip, "Allah Yavuz abiye sağlık sıhat versin" demeden bitirmek olmaz :) Insallah tüm forum üyeleri sağlıklı, sıhatli mutlu olurlar, projeleri zevkle yapar, zevkle paylaşır, hep beraber mutlu oluruz...


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: Selim7 üzerinde Ocak 31, 2015, 18:51:15 ÖS
  Merhaba Gökhan abi, hoşbulduk, çok sağolun. Tekrar aranızda olmak çok güzel.  :) Tabi tabii "Allah Yavuz abimize sağlık ve sıhhat versin.. Mutlu ve mesût etsin." Haliyle bize de bu mutluluklar proje(ler)olarak geri dönüyor ve meyvelerini veriyor. : )

   Sizde takdîr edersiniz ki Yavuz abi forumda bir fenomen olmuş durumda. "Efsane" lâkabını hak ediyor kanımca. Abartıyorsun demeyin zirâ benim olaya bakış açım bambaşka. Hernekadar foruma yansıtamasamda durum anlattıklarım gibi. : ) Zaten Ankara'ya yolum düşerse O'nu mümkünâtı yok göreceğim yani. Kaçarı olmaz gibime geliyor. Tabi kendisi de benimle görüşmek isterse. :)

  Bizden sonra bu forumu devralacaklar en üstte sabitlenmiş "Arcade Sistemler" konuları içerisinde resmen bir "Harikâlar diyarı"na yolculuk etmiş gibi olacaklar. : )


Konu Başlığı: Ynt: SEGA ST-V Arcade kartını ev konsolu haline getirmek
Gönderen: scorpion üzerinde Şubat 13, 2015, 12:01:42 ÖS


projeler biraz rölantideydi geçen sene aslında. bakalım bu seneye hızlı başladık :)


allah güç kuvvet versin yavuz agbi sıkı takipçiniz..